GM HET ERFGOED r* Gedeputeerden antwoorden op bijna zestig bezwaarschriften en ruim negentig punten 4 Streekplan Zuid-Kennemerland Tweede basisindustrie vervallen; tweede autotunnel overbodig De avonturen van Wang en Li Provincie handhaaft de weg in Aerdenhout-Noord BANDRECORDERS Kort en bondig 5 redenen waarom Aspirin*) Uw voorkeur verdient DONDERDAG 13 JUNI 1957 Blijkens een mededeling van Gedeputeerde Staten van Noordholland aan de Provinciale Staten kan dit college zich verenigen met de door de Vaste commissie voor de provin ciale planologische dienst geadviseerde wijzigingen van het ontwerp-bestemmingsplan en ontwerp-voorschriften, alsmede de weerlegging van die bezwaren van het streekplan Zuid- Kennemerïand, behoudens één uitzondering. De uitzondering betreft het reserveren van ruimte in het streekplan voor de aanleg van een tweede tunnel onder het Noordzeekanaal bif Velsen. Gedeputeerden wensen slechts rekening te houden met de mogelijkheid van de aanleg van een tunnel voor voetgangers en fietsers. Het college acht gelet op de korte afstand tussen de plaats, waar aeze ruimte is gereserveerd en de thans vrijwel voltooide Velser tunnel en mede gezien de hoge kosten, die met de aanleg van een tweede 'tunnel voor autoverkeer gemoeid zouden zijn het reserveren van een tweede tunnel voor autoverkeer als door de vaste com missie-geopperd, op deze plaats niet reëel. De Provinciale Staten zullen op maandag 1 juli in de ver gaderzaal der griffie aan de Dreef te Haarlem bijeen komen om het ontwerp-streekplan Zuid Kennemerland te behan delen. Het heeft van 3 oktober af gedurende drie maanden ter visie gelegen en bij Gedeputeerde Staten zijn negen envijf itg bezwaarschriften binnengekomen. Na verloop van de termijn kwamen nog enkele brieven binnen, welke niet in behandeling werden genomen. Aan verscheidene be zwaren is tegemoet gekomen. De bezwaarschriften zijn af komstig van de gemeenten, liggende in Zuid-Kennemerland en van Amsterdam, van een aantal polderbesturen, van de Nederlandse Spoorwegen, van de Rijkswaterstaat, van de Kamer van Koophandel te Haarlem en vele particulieren. De bezwaarden hebben tweeënnegentig punten aan de orde gesteld, die door de vaste commissie uitvoerig be handeld zijn. Evenals de Vaste commissie zijn Gedepu teerde Staten van mening, dat de provincie thans niet meer de grote verantwoordelijk heid op zich kan nemen van een welbewust open houden van de mogelijkheid een tweede basis-industrie aan de IJmond ten zuiden van het Noordzeekanaal te vestigen. Het ontwerp-streekplan wordt in die zin gewijzigd, dat daarmee geen rekening wordt gehouden en aan de bezwaren van de gemeenten Bloemendaal, Velsen en Haarlem en van anderen wordt tegemoet gekomen. Opgemerkt wordt onder meer, dat een tweede basis-industrie, het in het streek plan nagestreefde evenwicht totaal zou verstoren. Inmiddels zijn andere mogelijk heden naar voren gekomen in diverse delen van het land, waar de vestiging niet zulke catastrofale gevolge 1 zou hebben als in Zuid-Kennemerland. Bij vestiging der basis-industrie zouden Haarlem en IJmui- den tot één agglomeratie aaneengroeien. Ook zou door de onmiddellijke nabijheid van de agglomeratie Amsterdam, die zich reeds tot nabij Halfweg zal gaan uitstrek ken, zulke grote nationale belangen aan getast worden, dat de vestiging ontoelaat baar moet worden geacht. Deze mening sluit aan bij die van de Velsei raad, die in het gebied, waar de tweede basis-industrie was geprojecteerd, een strandplan wil realiseren. Tunnel lokaal verkeer onder Noordzeekanaal Velsen en particulieren maken bezwaren tegen de ontworpen ruimte voor aanleg van een tunnel voor lokaal verkeer tér plaatse van de spoorbrug over het Noordzeekanaal te Velsen. Gedeputeerde Staten hebben hierover een andere mening dan de Vaste commissie, die aan de bezwaren tot zekere hoogte tegemoet wil komen. De tunnel ligt voor het lokale en lang zame verkeer IJmuiden-Velsen-Noord- Beverwijk rijkelijk ver weg, aldus merkt de Vaste commissie op. Er bestaat geen zekerheid over handhaving van de weg over de sluizen en het is de vraag of met de pontverbinding in de toekomst voor het langzame en vaste verkeer kan worden volstaan. Nautisch is de plaats van de pontverbinding bepaald ongunstig. Het lijkt onverantwoord niet te rekenen op de mo gelijkheid van een toekomstige tunnel spe ciaal voor dit lokale en langzame verkeer. Daarvoor is ruimte aanwezig. Het valt - aldus de commissie - thans bezwaarlijk te beoordelen aan welke eisen de tunnel zal moeten voldoen. Misschien kan zelfs met een tunnel voor langzaam verkeer alleen worden volstaan, misschien kan deze alleen met roltrappen en liften worden bediend. Maar voor het meest waarschijnlijke geval, dat hij ook voor lokaal autoverkeer zal moeten dienen, ware elke thans nog beschikbare goeddeels on bebouwde ruimte tussen de bebouwingen van IJmuiden en van Velserbeek te reser veren. Eerst later kan worden beoordeeld of deze ruimte voldoende is. Hoogstwaar schijnlijk zal dan opschuiven van de spoor lijn naar het westen, onder versmalling van het stationsplein, nodig zijn. Door wijziging van het bestemmingsplan kunnen eigena ren van bestaande bebouwing worden ge rustgesteld. Structuur, karakter en sfeer van Bloemendaal Het gemeentebestuur van Bloemendaal stelt in zijn bezwaarschrift, dat structuur, karakter en sfeer der gemeente zouden worden aangetast. Daartegen wordt opgemerkt, dat het plan door de beperktheid van voor bebouwing aangewezen oppervlakken, door het voor komen van aaneengroeien van de kernen Betaling abonnementsgeld per giro 17 kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f7.65, post- abonnés f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Santpoort, Bloemendaal, Overveen, Aerden- hout en Vogelenzang, behoud van structuur, karakter en sfeer zoveel mogelijk waar borgt. Voor intensieve ontspanning zijn vrijwel geen ruimten in Bloemendaal aan gewezen, behoudens bij de Kop van de Zeeweg. Indien intensief recreatiebezoek zich nabij de gemeente zal ontwikkelen, dan zal dit niet in de eerste plaats het gevolg zijn van het streekplan, maar van een groeiende behoefte van de bevolking aan ontspanning en van de mogelijkheden, die de streek biedt om daaraan te voldoen. De gemeenten in Zuid-Kennemerland heb ben een bovenregionale taak te vervullen. Het streekplan tracht alleen daaraan de juiste leiding te geven. De aanwyzing van landgoederen als na tuur- en recreatieruimte en van de ruime villaparken als zeer ruime bebouwing geeft de gemeente de volle gelegenheid, karakter en sfeer van Bloemendaal te handhaven. Voor de ontworpen wegen geldt het voor gaande mutatis mutandis ook. Zonder die wegen zou het verkeer zich door bestaande woongebieden blijven - en verder gaan - wringen, hetgeen het karakter dier woon gebieden zou aantasten. Het streekplan roept dit verkeer en zijn snelle toeneming niet op, maar houdt de mogelijkheid open daaraan het hoofd te bieden door de aan leg van nieuwe wegen, welke dit verkeer langs en op twee punten goeddeels krui- singsvrij door die wijken voeren. Spoorwegen Aan enkele door de Nederlandse Spoor wegen ingediende bezwaren kan worden tegemoet gekomen, onder meer tegen aan wijzing van een stukje nieuw baanvak bij Halfweg en het leggen van een andere be stemming op het bestaande baanvak en tegen de aangegeven verandering van spoorlijn en emplacement bij het station Velsen-IJmuiden-Oost. Volgens de spoor wegen is hier op korte termijn veel ruimte nodig voor verladers. Niet tegemoet kan worden gekomen aan de bezwaren van de spoorwegen tegen het niet aangeven van station IJmuiden-West (Staatsvissershaven) en opneming ervan in de bestemming voor nijverheidsbedrijf, tegen het niet aangeven van het emplace ment Zandvoort, dat is opgenomen in de bestemming voor stads-, dorps- en ruime ADVERTENTIE Met een stralende lach laat de jonge bruid haar gasten de vele cadeaus zien. Veel moois is er bij, maar speciaal voor dat ene cadeau is een ereplaats ingeruimd. Dat is die prachtige GERO-CASSETTE waarnaar ze steeds had verlangd, sinds ze die had bewonderd in de etalage van De kleine zaak met de grootste keuze Gr. Houtstr. 49 - Tel. 20049 - Haarlem bebouwing en tegen plannen om kruisin gen van spoorlijnen met nog aan te leggen wegen volgens het plan ongelijkvloers te moeten uitvoeren. Weg naar Zeeweg De buurtvereniging Overveen heeft on der meer bezwaar gemaakt tegen de ont worpen verbinding van de Dompvloedslaan met de Zeeweg. Dit zal onvervangbaar landschapsschoon aantasten en levensge vaarlijke oversteekplaatsen doen ontstaan, aldus de vereniging. Geantwoord wordt, dat het verkeer thans de Julianalaan en de Militaireweg volgt. Dit zal onvoldoende zijn om het toenemende verkeer te blijven verwerken. Ook kunnen de wegen niet ver breed worden. Het aantal kruispunten op de ontworpen route wordt aanzienlijk min der dan op de bestaande en er is voldoende ruimte om de nieuwe kruispunten zo op te lossen, dat gevaar tot een minimum wordt beperkt. Het vrij korte wegvak doorsnijdt geen onvervangbaar natuurschoon. Industrie Het Landbouwschap en anderen maken bezwaren tegen de omvang van de voor industrie aangewezen terreinen. Met deze gedachte, dat beperking van de groei van de streek gewenst is, wordt ingestemd, ech ter kan niet worden ingestemd met de mening, dat het plan daarop niet rekent en daartoe niet bijdraagt. Het streekplan houdt een onmiskenbare tendens tot be ëindiging en afremming van de toelating van industrie in, doordat de twee daarin aangewezen normale industrieterreinen, namelijk die te Haarlem en te IJmuiden, zich niet lenen voor latere vergroting. Het is de betrokken gemeentebesturen dan ook volkomen duidelijk, dat bij de uitgifte van de industrieterreinen zeer zorgvuldig moet worden te werk gegaan. Wijziging van het streekplan, bijvoorbeeld door hoger bestuur controle over deze uitgifte te geven, lijkt daarom niet nodig. Recreatie Niet tegemoet, dient te worden gekomen aan 't bezwaar van het Landbouwschap tegen de te grote omvang der ontworpen recreatie terreinen in het poldergebied, in het bij zonder langs de Mooie Nel. In de stads wijken van Haarlem-Noord is een groot tekort aan ruimte voor sport, spel en volks tuinen. De gesteldheid van het duingebied en de afstand ervan tot de woongebieden maakt uitbreiding van recreatie in de dui nen niet mogelijk. Gegrond wordt geacht het bezwaar van de Stichting Het Nationale Park De Ken- nemerduinen tegen de ontworpen baan voor recreatieverkeer noordzuid bewesten de Hoge Duin en Daalseweg. De baan voert langs terreinen, die zich bij uitstek lenen voor de rustige wandelaar en natuurlief hebber, maar niet voor druk bezoek. V erkeerswegennet Aan de bezwaren van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, die het ontworpen verkeerswegennet te star bindend acht voor de instanties, welke de wegen zullen aanleggen, zulks bijvoorbeeld voor wat de aansluitingen in Haarlemmer meer en op Zuid-Holland en wat de oost- westweg benoorden Aerdenhout betreft, kan niet tegemoet worden gekomen. Een streekplan heeft juist de bedoeling het toekomstige wegenstelsel in zijn geheel te bezien in samenhang met andere facetten. Zeven Fokker „Friend ships" voor Ierse maatschappij De ook op Amsterdam vliegende Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lingus, die een jaar geleden vijf verkeersvliegtuigen van het tye Fokker F. 27 „Friendship" bij de Nederlandse vliegtuigenfabriek Fokker be stelde, heeft thans die opdracht met twee toestellen verhoogd. Met de aflevering van deze verkeersvliegtuigen zal Fokker in ok tober 1958 beginnen. De Ierse maatschappij zal dan de gehele serie van zeven Friend ships vóór het begin, van de zomerdienst 1959 in haar bezit hebben. ADVERTENTIE Pittige, scherpe filmbeelden? AGFA ISOPAN F smalfilms Verbaasd hield Wang's vader de lantaarn omhoog. „Waar komen jullie vandaan?", vroeg hij. Wang begon eerst 'n beetje te stotteren; toen vertelde hij, wat er allemaal gebeurd was. Zijn vader hoorde hem verbaasd aan. „Dat zijn rare dingen!", zei hij toen. „We waren heel erg ongerustGa nu mqar gaiiw mee naar huis en naar bed. En zorg er voor, dat je in 't vervolg niet meer zulke vreemde dingen uithaalt!" 87-88 WEGEN IN EN OM HAARLEM „Klein deel van duingebied zal worden afgesneden" BIJ DE BEHANDELING VAN de bezwaarschriften tegen het ontwerp-streekplan Zuid-Kennemerland, welke bezwaren bij Gedeputeerde Staten van Noordholland zijn ingediend naar aanleiding van de wegen van de Velsertunnel naar het zuiden (één ten oosten en één ten westen van Haarlem) en de oost-westverbinding (van de Schipholweg door de agglomeratie Haarlem en voornamelijk benoorden Aerden- hout-Bentveld naar Zandvoort) is het college met de Vaste Commissie tot de con clusie gekomen, dat aan vele bezwaren niet tegemoet kan worden gekomen. Ge deputeerde Staten zien de noodzaak van het opnemen van het tracé, zoals ir. De Ranitz zich ten zuiden van Aerdenhout voorstelt, niet in. Enige adressanten hebben betoogd, dat de noord-zuidweg ten westen van Haar lem, bedoeld als „voedingsweg" voor de agglomeratie Haarlem, Bloemendaal en Heemstede, de functie zal krijgen van een weg voor doorgaand verkeer. Ter zake wordt van de zijde van Ge deputeerde Staten opgemerkt, dat het noord-zuidverkeer omvangrijk is, omdat het deel uitmaakt van een verkeersstroom door een langgerekt, krachtig ontwikkeld kustgebied tussen Den Helder en Hoek van Holland. He^ verkeer zal zich wat het noorden betreft voor een groot deel op de Velsertunnel richten. De stroom van ver keer, dat wel in de streek en meer in het bijzonder in de centrale bebouwingsdicht heid zijn begin of einddoel vindt, dient dóór of zo dicht mogelijk langs dit gebied te worden geleid. Door Haarlem is zulks niet mogelijk. De juiste weg voor een dergelijke weg, die een „voedingsweg" met vele tappunten zal moeten zijn, is die dicht ten westen van Haarlem langs en dóór het centrale bebouwingsgebied. Dit zal dan aldus op de beste wijze worden bediend. Ten zuiden van Haarlem wijzigt zich dit -beeld van noord-zuidgerichte hoofd verkeerswegen nog enigszins. Hier zijn de Herenweg èn de Heemsleedse Dreef, welke niet gemist kunnen worden, maar die nim mer voldoende zullen zijn om alle toekom stige verkeer op te vangen. Zij dienen van doorgaand verkeer in die richting te wor den ontlast. Is dit bereikt, dan kunnen zij de functie van „voedingswegen" voor de centrale bebouwingszone zeer goed ver vullen. Verkeer in Aerdenhout Bloemendaal stelt voor een tweede tra- verse volgens het plan-De Ranitz in Aer- denhout in het streekplan op te nemen. Deze zou aldus luidt het antwoord op i het bezwaarschrift een route opleveren, 1 die ongeveer vijf kilometer langer zou zijn dan de in het streekplan aangegeven route ter lengte van ongeveer tien kilometer. Bloemendaal wil de Zandvoortselaan ver- I beteren, maar daarmee betreedt zij een zeer gevaarlijke weg. Het zal, onder de drang van het verkeer, dat deze zoveel kortere route zal blijven volgen, niet mo- gelijk zijn die verbetering tot een aan- vaardbare omvang te beperken. Maar een afdoende verbetering van de Zandvoortse- i laan, voor wat het aan weerszijden be- bouwde gedeelte door Aerdenhout-Bent- j veld betreft, is niet mogelijk. Onherstel- I bare schade zal aan het aspect van de Zandvoortselaan worden toegebracht en structuur, sfeer en karakter van Aerden hout zouden ernstig worden verminkt. Om deze redenen hebben Gedeputeerde Staten in 1955 voorgesteld een weg benoorden Aerdenhout op het provinciaal wegenplan te plaatsen. Deze weg aldus de toelichting van het provinciaal bestuur zal geen inbreuk in de structuur van Aerdenhout behoeven te maken, omdat de meeste bestaande we gen zo niet alle vry kunnen worden gekruist. Hij zal geen ernstige inbreuk op landschapsschoon behoeven te maken, om dat slechts een klein deel van het duin gebied van het grote duincomplex behoeft te worden afgesneden. De Zandvoortselaan kan, naast deze nieuwe weg, als „voedingsweg" in zijn huidige vorm gehandhaafd blijven. Ten oosten van Haarlem Meegedeeld wordt, dat op de weg ten oosten van Haarlem slechts vier tappunten voorkomen, welke door de Rijkswater staat kruisingsvrij uitgevoerd zullen wor den. De weg zal spoedig worden aangelegd tot aan de „knik" in de Schipholweg. Aart de' Provinciale Staten "Wordt irt overweging gegeven niet in te gaan op het bezwaar van Haarlerrvtegen de ontworpen weg voor superregionaal verkeer beoosten de nieuwe wijk Schalkwijk. De door Haar lem bepleite weg zal nodeloos een grove doorsnijding van Haarlemmermeer tot ge volg hebben en veel landbouwgrond op eisen. Tussen Schalkwijk en het Zuider Buiten Spaarne zal de weg landschappelijk zeer weinig gunstig gelegen zijn en Schalk wijk of verkeerstechnisch of visueel te zeer van het Spaarne afsnijden. Langs HFC-terrein De gemeente Haarlem heeft gepleit de oost-westverbinding in Haarléfn-Zuid niet te voeren langs de zuidzijde van het HFC- terrein, maar langs de noordzijde via de Spanjaardslaan. Geantwoord wordt, dat in beginsel geen bezwaar bestaat de weg langs de noord rand van het HFC-terrein aan te leggen. Het is verkeerstechnisch mogelijk de weg naar behoefte zo aan te leggen, dat hij zowel de functie van verdeelweg of voe dingsweg als van doorgaande traverse kan vervullen. (ADVERTENTIE) H. 3. MAERTENS N.V. Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15228 VERVOLGVERHAAL JULES VERMAELE 19. Ik vroeg het in de Irish 3ar, in de Bruinvis, in de Norsk Bar, Alhambra, Skandinavia Bar en hoe al die zaken mogen heten. Ik weet trouwens weinig meer van die dag: Cats, halve uitsmijter, gichelende meiden, pils, rookworst, sen timentele dronkemanspraat, cognac, opdringerige vrou wen en door alles heen mijn eeuwige vraag: Edde dien bruinen nikker ook gezien en da' maske? Het draait nu allemaal nog in mijn geheugen rond als in een caroussel. Het was als een droom, waaruit nog en kele beelden naar voren komen. De rest is vaag en ver geten. Zeg mennekemenneke, oor 's effe. Edde gij niet zo'n aorig troeleke gezien? mee zwarte krullekes en rooie oorbellekes? Ze was mee zo'nen zigeuner, die het dat durske meegetroond, de lillekert. Wel neen 'k heb niks gezien. Watte, die heb ik gezien, verdals 't niet waar is. Geen uur geleje zijn ze daar aan de overkant die kroeg in gegaan. Achter de deur van de kroeg zaten een paar zware stoere kerels, die met kwaje gezichten zaten te kaarten. Ze keken me vijandig aan en mompelden iets, dat ik niet verstond. De één legde zijn kaarten neer en kwam naast me voor de tapkast staan, 'n Grote vieze vent met een vest over zijn dikke buik, als de glimmende vetplooien van een zeemonster. Ook goeie middag, zei hij ruzieachtig en de kroeg baas vroeg: Wat zal 't zijn? 'n Borrel, zei ik, maar nauwelijks stond de borrel ingeschonken, of de vreemdeling griste 'm voor mijn neus weg en dronk 'm in één teug leeg. De waard knip oogde tegen me en wees met zijn duim naar de deur. Ik weg. En dan maar weer lopen. De regen maakte me nat en de zon en de wind droogden me weer op. Edde ze niet gezien? Zo'nen zwarte moriaan en 'n aorig maske?" Zeg Sjaan, die kermisklant vanmorgen in de Kei zerstraat 't Was 'n Arabier, Ik geloof een varensgezel. En 't werd avond, de lantaarns waren al op, toen was ik bij Jan van 't Sas in 't steegje. We zaten op een lange bank. met de rug tegen een houten beschot. Arie de Lap, wijdbeens gezeten, zong en speelde harmonica. Sia, waar blijf je, meezingen, toe, laat me je lieve stemmetje toch 's horen, m'n kind. Engerd, geef me liever een sigaret. Achter het buffet zat een heel oud vrouwtje. Toe, Aai, teemde ze zeurig, speul nog 's dat mooie lied van de wije zee. Jan van 't Sas voegde me lachend toe: Dat is moeder, 't Ouwe mens is 'n bietje doof, ze is ook al in 'r drieënzeuventigste, en dan harder pratende tegen de dove vrouw, terwijl hij een borreltje voor haar neerzette, maar 'n neutje op z'n tijd lust ze nog wel, hè, ouwetje? Boven ons hoofd klonk gestommel, alsof iemand op een houten vloer een stoel verschoof en Sia lichtte me in: Hoor je, dat is Mie Kakkerlak, die woont hier op een bovenkamer. Ze kan je de toekomst voorspellen. Eerlijk! Arie de Lap voegde er op pathetische toon aan toe: Schaft raad in alle duistere zaken. En dikke Janus merkte schamper op: Maar de dood van 'r zoon het ze toch niet kenne voorspelle. Is 'm al lang dood? vroeg ik. Weet je nog niet, dat Zwarte Gerrit Amaj! Zwarte Gerrit uit Antwerpen. Ja, die hebben ze vermoord. O? was dat 'r zeun? Hawel, die heb ik ge kend, zulle. JaZwarte Gerrit! Arie sloot met een zurige natriller zijn instrument en zei, terwijl hij peinzend een sigaret opstak: Ja, dat was een jongen van de gestampte Pot. Na een ogenblik stilte klonk weer de zeurige stem van de dove opoe: Hè, toe, Aai, je zou speule van de wije, wije zee. Arie de Lap kondigde aan: Het lied van de Zee, op verzoek van opoe. Nu schoven ook Jopie en dikke Janus bij en de krach tige sonore stem van Arie werd begeleid door het beve rige stemmetje van opoe, het rauwe keelgeluid van Janus en Jan van 't Sas en de gillende sopraantjes van Jopie en Sia. Achter het houten beschot waartegen we leun den, was een trap. Ik merkte dat, doordat ik trede na trede hoorde kraken onder een voetstap, die langzaam naar beneden kwam. Mie Kakkerlak, een echte Antwerp se floddermadam, bleef even in de deuropening staan. Ze keek met een welmenende glimlach het gezelschap rond, alsof het luid gegalmde lied niet een ode aan de zee was, maar aan haar. Kom binnen, madam, 't is hier gezellig, riep Jan van 't Sas, maar ze bleef vriendelijk rond staan kijken en wreef zich genoeglijk in de handen. Toen het lied uit was, riep ze: Bravo, bravo! en applaudisseerde met veel drukte, meer om de aandacht te vragen voor zich, dan voor de muzikant. Met kleine pasjes dribbelde ze achter Sia om, die ze met een ondeugend lachje en een tikje tegen haar wang, vermaande: Jij rookt te veel, meisje. Ze zette zich neer tussen opoe en mij, en Jan zette een pint bier voor haar neer. Hawel Jan, ge weet 't al, zien ik. Vanzelf, als van ouds. Arie de Lap was op dreef, hij speelde het ene lied na het andere en er werd luidkeels meegezongen. Onder alle herrie door was ik in gesprek geraakt met madam Rozenschoon. Gij meneerke, zijt ook niet van boven de Moerdijk, wa? Misschien ook wel 'ne Vlamink. Dat edde niet ver mis, madammeke, ik ben 'ne schilder uit de Kempen. Amaj, dan motte zekers m'nen jongen gekend heb ben: Zjeraar Rozenschoon. Hawel, hedde'm gekend. Oj, oj, m'n Zjeraarke. Hij was 'n artist meneer, 'n artist. Rijk had hij kennen weze, maar hoe gaat dat, artistenbloed is zwak. Wijntje en Trijntje en slecht gezelschap, dat was z'nen ondergank. Ik als moeder zijnde, heb 't 'm ge noeg voorgehouwe. Ik zeg, jonge, zeg ik, d'r leit 'n onheil op oewe weg. Ik zie in een donkere nacht een voorwerp van blinkend staal. Zjeraar, zeg ik, die rooie Sien, daar in het heike, laat 'r gaan, laat 'r lope, m'n jong, maar hij was zot op die meid. Och, meneerke, dan is 't toch hard voor 'ne moeder, als ge oe kind zo weerom ziet. Ze hadden 'm Opeens was er een stilte in het zaaltje, muziek en ge zang zwegen, 't Was akelig stil. Een grote kerel stond midden in het vertrek en greep Janus in zijn kraag. Jopie gilde: (Wordt vervolgd). Twee tegelijk. In de Betuwe heeft d„ Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloemers, twee meentehuizen geopend en wel in de gemeen ten Varik en Ophemert. In beidie gemeenten was de behuizing van het gemeenetbestuur reeds vele jaren bijna onhoudbaar. Friese vlag. Tot nu toe zijn het wapen en de vlag van Friesland nimmer officieel vastgesteld. Toch heeft Friesland sinds 1893 een nauwkeurig omschreven vlag. In 1954 werd aan Gedeputeerden een rapport aange boden over de Friese vlag en het w:.,.en, uitgebracht door een commissie van het Genealogisch Werkverband van de Friese Academie. Gedeputeerden stellen nu de Staten voor de Friese vlag officieel vast te stellen en tot de Koningin een verzoekschrift te richten om toestemming voor het gebruik van het Friese wapen. Vergiftiging op Aruba. Op Tweede Pinksterdag hebben zich bij tachtig kinde ren. die op Aruba deelnamen aan een pi.':- nick, vergiftigingsverschijnselen voorge daan. Een ingesteld onderzoek heeft uitge wezen dat deze verschijnselen hun ooi-zaak vonden in het gebruik van boterhammen met een sterk aan bederf onderhevig beleg. Dinsdagmorgen was de toestand van de kin deren redelijk. Inspecteur L.O. Met ingang van 1 september is de heer C. Eegdeman, hoofd van een openbare lagere school te Den Haag, benoemd tot inspecteur van het lager onder wijs te Arnhem. Herdenking. De slag bij Waterloo zal op dinsdagmorgen 18 juni te kwart voor elf worden herdacht bij de gedenknaald te Soestdijk. Aan de plechtigheid zal worden deelgenomen door een eskadron van het Regiment Huzaren van Sytzama en door deputaties van de acht regimenten, die in hun vaandel de emblemen „Veldtocht 1815" of „Waterloo" voeren. ADVERTENTIE OOOOOOOOOOOOOOO O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O OOOOOOOOOOOOOOO 1. Aspirin*) is onschadelijk. 2. Aspirin heeft de krach tigste werking welke U van een populair geneesmiddel moogt verwachten. 3. Aspirin ij onschadelijk voor de maag. 4. Aspirin*) helpt snel en feilloos bij hoofdpijn, griep, reumatische pijnen en ver koudheid. 5. Aspirin is een product van een wereldconcern dat zich zijn verantwoordelijk heid ten opzichte van U als consument, bewust is. Let op het Bayerkruis, het garantieteken op ieder tablet Aspirin*) voor echtheid, zui verheid en constante samen stelling. gedeponeerd handelsmerk Uitnodiging van Moskou Charles Chaplin, de Amerikaanse neger zanger Paul Robeson, de directeur van de Unesco, Luther Evans, en de Franse atoomgeleerde Frederic Joliot Curie zullen worden uitgenodigd het communistische wereldjeugdfestival deze zomer in Moskou bij te wonen. Dit heeft radio-Moskou medegedeeld. (UP). Agenda voor Haarlem DONDERDAG 13 JUNI Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „San tiago", 14 j..ar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Cap tain's Paradise", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zwijgend heldendom", 14 j., 7 er 9.15 uur. Luxor: „Dwars door Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tiroler Blut", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Kitty", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De rode baret", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 14 JUNI Roxy: „De stad der verschrikking", 14 J. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Kitty in de grote wereld", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Het miljoenencompk'". 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „De witte sjeik", alle leeft., 2.15, 7 en 9.'5 uur. Lido: „De man in de regenjas", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Schuld en boete", 18 j., 2. 7 en 9.15 uur. Rcmbmndf: Met rach'heid en eeweld" alle "eftijden, 2. 4.15. 7 en 9-15 uur Minerva: ..Safari". 14 jaar, 8.15 uur. Wilhelminastraat 22: Psychometrische avond van de Vereniging van Spiritisten „Het Licht", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6