Twaalf Nederlanders krijgen de De Ruytermedaille Voor verdienstelijke daden in het belang van de scheepvaart „De wereld der Stilte" zondag op t.v. HONIG'S kalfssoep Nieuwe geneesmiddelenwet blijft voorlopig liggen Kamercommissie won het van minister Suurhoff Geschenk uit Pakistan aanvaard namens Nederlandse jeugd De negen Muzen N J Hulp aan de minder ontwikkelde gebieden moet voorrang hebben Motie in Tweede Kamer aangenomen DONDERDAG 13 JUNI 1957 5 De Koningin zal zaterdag aan twaalf Nederlanders, die zich door verdienstelijke daden voor de Nederlandse scheepvaart hebben onderscheiden, de De Ruyter medaille uitreiken. De gouden medaille is toegekend aan de heer W. H. de Monchy te Hulshorst, oudste directeur van de Hol land— Amerika-Lijn, prof. mr. J. Offer- haus te Amstelveen, voorzitter van de Raad voor de Scheepvaart, en prof. dr. ir. W. P- A. van Lammeren te Wageningen, directeur van het Nederlands Scheeps bouwkundig Proefstation. De zilveren me daille is toegekend aan de heer C. van den Blink te Rotterdam, gezagvoerder bij de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart maatschappij, de heer A. Haitsma te Haar lem, gezagvoerder bij de n.v. stoomvaart mij „Nederland", dr. L. B. J. Stuyt te 's-Gravenhage, pater P. G. A. Koevoets, directeur-havenaalmoezenier van het ha vendistrict Rotterdam, mevrouw C. E. SchokkingDe Visser te Rotterdam, J. Th. Verstelle te 's-Gravenhage, cartograaf- hoofdambtenaar bij het ministerie van Marine, A. W. Ph. Weitzel te Hilversum, verbonden aan Radio Nederland en We reldomroep, en C. Doeksen te West-Ter schelling, derde stuurman van het m.s. „Senegalkust". De bronzen medaille is toe gekend aan J. Dijkhuizen te Katwijk aan Zee, schipper ter zeevisvaart. Aan de heer DeMonchyisde gouden medaille toegekend omdat hij in vele op zichten baanbrekend werk heeft verricht bij de voortgaande modernisering van de passagiersvloot van de HollandAmerika- Lijn, welke modernisering niet alleen zeer tot de versterking van de positie van deze rederij heeft bijgedragen, doch ook inspi rerend op de buitenlandse concurrentie blijkt te hebben gewerkt. Ten aanzien van prof. Offerhaus, voorzitter van de Raad voor de Scheep vaart, wordt in de motivering gezegd: „Doordat thans een uitgebreid vooronder zoek naar de verschillende scheepsrampen wordt ingesteld, heeft de Raad voor de Scheepvaart gelegenheid grondig op de oor zaken van vele rampen in te gaan en daar uit lering te trekken. De Raad voor de Scheepvaart, onder leiding van zijn voor zitter, heeft in de Nederlandse scheep vaartkringen een hoog aanzien verworven. Prof. Offerhaus heeft bovendien als voor zitter van de Nederlandse Vereniging voor Zeerecht een werkzaam aandeel gehad in de werkzaamheden van het Comité mari time international. Prof. d r. i r. W. P. A. van Lamme ren heeft bijzonder verdienstelijk weten schappelijke en praktische arbeid ten be hoeve van de scheepsbouw en scheepvaart verricht. Het Nederlandsch Scheepsbouw kundig Proefstation, dat oorspronkelijk uit één sleeptank bestond, is uitgegroeid tot een complex van diverse bassins, waarin de scheepsmodellen onder verschillende omstandigheden wetenschappelijk worden onderzocht. Onder zijn leiding is het proef station uitgegroeid tot het internationaal meest vooraanstaande instituut op dit ge bied. De heer C. van den Blink te Rot terdam heeft, aldus de motivering, gedu rende zijn loopbaan meer dan eens aan ernstige moeilijkheden het hoofd moeten bieden en daarbij blijk gegeven van bui- ADVERTENTIE -Ié juni Geef VADER een grammofoonplaat van 3 -mtnmmmmnvmi GROOTE HOUTSTRAAT 108 TEI.I304Ó HAAJIIEK Kerkelijk Nieuws Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Zaamslag Ph. M. Becht te Spijkenisse; naar Barendrecht (vac. dr. D. Kalmijn) B. C. Bouwen te Eri- chem. Beroepen te Bredevoort (toez.) Ph. J. Stoutjesdijk te Lobith. Aangenomen naar Joure A. Venema, kand. te Bergen (N.H.). Bedankt voor Woudenberg (toez.) G. H. van Kooten te Genemuiden. Beroepen te Beerta (toez.) A. J. Lam ping vie. te Blaricum; te Sliedrecht (vac. A. N. Langhout) J. J. Poot te Delft. Be roepen door de Generale Synode als luchtmachtpredikant A. Karreman, kand. te kamp Prinsenbos (N.B.). Bedankt voor Eibergen (toez.) F. N. M. Nijssen te Mij drecht; voor 's-Gravenmoer E. R. Damstë te IJselstein. Geref. Kerken Beroepen te Capelle aan de IJsel Joh. Pasveer, kand. te Coevorden; te Murmer- woude J. W. de Roo, kand. te Ruinerwold. Aangenomen naar Ommen (vac. F. H. Vonk) H. Hortensius te Engwierum. Be dankt voor Workum Joh. Dijkstra te Schermerhorn. Beroepen te Bandung (In donesië) L. Ringnalda te Borne. Aange nomen naar Roterdam-Zuidwijk A. J. Janssens te Appingedam. Beroepen te Houwerzijl en te Tijnje J. W. de Roo, kand. te Ruinerwold. Bedankt voor Stadskanaal (vac. A. H. Piersma) C. W. de Vries te Lollum (Fr.). Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Tholen-Oud Vossemeer G. Blom te Meerkerk. Bedankt voor Ede M. Vlietstra te Eemdijk. Beroepen te Chatham (Ontario, Canada) (Pree Chr. Ref. Church) W. van 't Spijker te Drogeham. Bedankt voor Woerden B. Bijleveld te Noordeloos; voor Zaandam C. Noordegraaf te 's-Gravendeel. Bapt. Gemeenten Aangenomen naar Haulerwijk N. Band stra, kand. te Stavoren. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Arum J. W. Beek- wan, kand. te Zwolle. Beroepen te Orangeville (Ontario, Ca nada) R. Houwen te Nijmegen. Geref. Gemeenten Beroepen te Middelburg W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.). Geref. Gemeenten in Nederland Tweetal te Rijssen D. L. Aangeenbrug te Terneuzen en F. Mallan te Bruinisse. Oud-Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Kampen E. du Marchie van Voorthuysen te Leersum. tengewoon goed zeemanschap en besluit vaardigheid in bijzondere omstandigheden. Tweemaal geraakte het schip, waarover hij het commando voerde, in een tyfoon. Mede door zijn grote kennis van de weers omstandigheden slaagde hij erin zijn schip te behouden en het te behoeden voor schade. Over de heer A. Haitsma wordt het volgende vermeld: „Op 17 februari 1955 lag het motorschip „Sumatra", waarover hij het bevel voerde, gemeerd in de haven te Genua, toen in de loop van die dag een zeer hevige storm deze haven teisterde. De „Sumatra" dreigde op drift te geraken, doch werd door de deining weer tegen de kade gedrukt. Door zijn grote vakman schap en het treffen van de juiste maat regelen wist kapitein Haitsma de ernstige situatie te beheersen en zijn schip voor een ramp te behoeden." D r. L. B. J. Stuyt te 's-Gravenhage aanvaardde een groot persoonlijk risico door in de nacht van 1 op 2 juni 1956 bij ruwe zee van het m.s. „Westerdam", op welk schip hij als scheepsarts voer, over te stappen op het m.s. „Sommelsdijk", waarop ten gevolge van een ontploffing drie leden van het machinekamerpersoneel zeer ernstig en één lid minder ernstig werden gewond. Hij liet de gewonden overbrengen naar het Amerikaanse hos pitaal op de Azoren, hield hen onder zijn toezicht en wist de juiste weg voor hun behandeling te vinden, waardoor zij op 7 juni 1956 per vliegtuig naar Nederland konden terugkeren. Pater Koevoets heeft behalve met geestelijke hulp de in de haven van Rot terdam komende zeelieden met zijn groot sociaal gevoel te allen tijde bijgestaan en is voor velen een vriend en raadsman ge worden. Hij heeft met medewerking van overheid en particulieren de bouw van het R.-K. zeemanstehuis „Stella Maris" verwezenlijkt, dat jaarlijks door 100.000 zeelieden wordt bezocht. Mevrouw C. E. Schokkin gD e Visser heeft te Rotterdam belangeloos leiding gegeven aan de actie kerstfeest ter zee, waardoor alle Nederlandse zeelieden, die het kerstfeest vanwege hun dienst aan boord niet in hun gezih kunnen vie ren, een kerstgave ontvangen. De he e r J. Th. Verstelle, carto graafhoofdambtenaar bij het ministerie van Marine, heeft bijzonder verdienstelijk werk geleverd bij het wetenschappelijk onderzoek op nautisch gebied. Door de kundige wijze, waarop hij zich op de sterk ontwikkelde toepassing van radio-elek tronische hulpmiddelen voor de navigatie ter zee heeft ingewerkt en de wijze waar op hij zich van zijn taak kweet, is hij één der vooraanstaande experts in Nederland voor alle niet-technische aangelegenheden inzake radio-elektronische navigatie-hulp- middelen. De heer A. W. Ph. (Guus) Weitzel wordt onderscheiden omdat de enthou siaste manier, waarop hij zijn werkzaam heden voor het radioprogramma „Het Schip van de Week" verricht, van groot belang is voor het slagen van dat program ma, dat een belangrijk stuk sociaal werk voor de Nederlandse koopvaardij genoemd kan worden. De heer C. Doeksen, derde stuurman van het m.s. „Senegalkust", heeft zich door zijn bijzonder moedig optreden, niettegen staande de daaraan voor hem verbonden gevaren, weten te onderscheiden door zich aan boord te begeven van het in lichter laaie staande Liberiaanse vaartuig „Fèr" waarop met benzine gevulde vaten voort durend ontploften, om de zich aan boord bevindende opvarenden, die niet in zee durfden te springen, eraf te halen. Hij mocht het genoegen smaken onder anderen een baby van twee maanden en een jonge tje van zes jaar van de verbrandingsdood te redden. Tot tweemaal toe begaf hij zich met een volkomen negering van alle risi co's langzij het brandende schip, waardoor totaal 23 personen, waaronder 5 vrouwen en 2 kinderen, gered werden. De heer J. D ij k h u i z e n, schipper ter zeevisvaart, heeft blijk gegeven van goed zeemanschap. Met zijn logger „Willem Cornelis" KW 16, is hij er in geslaagd de door aanvaring zwaar beschadigde motor- logger „Voorwaarts" KW 140, na een sleep reis van ongeveer 130 zeemijlen, behouden te IJmuiden binnen te brengen. De uitreiking der medailles geschiedt in paleis Soestdijk. Het zal nu de eerste keer zijn dat de Koningin de medailles persoon lijk uitreikt. Benzine en stookolie goedkoper Shell Nederland n.v. deelt thans mede dat met ingang van zaterdag de prijzen van enkele aardolieprodukten worden ver laagd. De prijs voor autobenzine aan de pomp wordt verlaagd met 0,5 cent per li ter. De prijzen voor diverse soorten zware stookolie worden verlaagd met f 10 per 1000 liter/kilogram. Voor het eerst in de geschiedenis van de Eurovisie zal zondagavond 16 juni een rechtstreekse reportage worden uitgezon den van de bodem van de zee bij Mar seille. Deze uitzending staat onder leiding van Jacques Yves Cousteau, de diepzee- onderzoeker, die men zich herinnert van de film „Le Monde du Silence" (de wereld der stilte). Cousteau ligt met zijn schip, de „Calypso", voor Marseille in de Middel landse Zee en zal zondag afdalen in „La Conglue", een sleuf voor de kust waar op de bodem, vijftig meter diep, een Romeinse galei ligt. Cousteau wil met een antenne van vijfenveertig meter lengte vier spe ciaal voor dit doel geconstrueerde televisie camera's met vier relay-zenders onder wa ter brengen. Men kan deze uitzending zon dagavond tussen 19.30 en 20.30 uur over de Nederlandse televisie volgen. ADVERTENTIE 40 cent per pak (Van onze Kamerverslaggever) In maart 1952 heeft de regering bij de Tweede Kamer een ontwerp voor een nieuwe wet op de geneesmiddelenvoorziening ingediend ter vervanging van de wet van 1865. Door de opkomst van de verpakte geneesmiddelen in de laatste vijftig jaren worden vele geneesmiddelen ook door drogisten verkocht. De nieuwe wet handhaaft deze toestand, maar er komt een lijst van geneesmiddelen, die uitsluitend door apothekers mogen worden verkocht. De verkoop van alle overige geneesmiddelen is in beginsel vrij. De drogisten zijn daarmee niet tevreden omdat dan de kans bestaat, dat ook kruideniers hoofdpijnmiddelen kunnen verkopen. De meerderheid van de commissie uit de Tweede Kamer, die de openbare behandeling van het wetsontwerp voorbereidt, acht daarom de tijd voor openbare behandeling in de Kamer niet rijp zolang de vesti- gingsregelen voor de drogisten en voor het levensmiddelenbedrijf niet tot stand zijn gekomen, waarover de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, moet beslissen. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer Suurhoff, acht uitstel van de openbare behandeling ongewenst, zoals hij aan de Kamer heeft geschreven, omdat gewichtige nationale en internatio nale belangen de vervanging van de ver ouderde wet dringend nodig maken. Mr. Burger (P.v.d.A.) maakte gisteren in de Tweede Kamer eveneens bezwaar ite- gen uitstel van de openbare behandeling. Na het uitbrengen van het Vóorlopig'Ver^ slag, waarop het antwoord van de regering is verschenen, heeft de commissie van voorbereiding nog geen eindverslag willen uitbrengen. Z .ng dat niet is gebeurd, kan de Kamer niet beginnen met de openbare behandeling. Met deze formaliteit weerstreeft de com missie de wens van minister Suurhoff dat de nieuwe geneesmiddelenwet spoedig tot stand komt. Hier tegenover stelde prof. R o m m e (K.V.P.) dat het eindverslag geen formali teit is, want het eindverslag betekent, dat de openbare behandeling voldoende voor bereid wordt geacht. Dat is volgens de meerderheid van de commissie niet het ge val zolang de vestigingseisen voor drogis ten en het levensmiddelenbedrijf niet be kend zijn. Het gebeurt wel meer, dat iets buiten de inhoud van het wetsontwerp er toch ten nauwste mee samenhangt. De inmenging van minister Suurhoff in de werkzaamheden van de Kamer vond de heer T i 1 a n u s (C.H.U.) zeer verwonder lijk. Zoiets is nog nooit voorgekomen. De ADVERTENTIE NAAIMACHINES Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Hours» 181, Tel. 14444 Prinses Marijke's eerste officiële daad spoed van de regering is onbegrijpelijk na dat zij twee jaren nodig heeft gehad voor de Memorie van Antwoord, zei hij. Minister Suurhoff vestigde er de aandacht op, dat de vestigingsregeling voor de drogisten nog wel acht tot tien maanden kan uitblijven en voor het le vensmiddelenbedrijf nog wel twee tot drie jaar. Daarom- heeft hij de Kamer gewaar schuwd de openbare behandeling niet uit te stellen, ook omdat door het ontbreken van de nieuwe wet de export van genees middelen wordt bedreigd. Namens de meerderheid van de commis sie van voorbereiding verklaarde de heer Verkerk (A.R.) echter, dat er interna tionaal met de bestaande wet valt te wer ken. Het voorstel van mr. Burger om de com missie van voorbereiding te verzoeken eindverslag uit te brengen opdat het wets ontwerp op de agenda kan worden gezet, werd met 52 tegen 45 stemmen verworpen. Alleen de leden van de P.v.d.A. steunden het voorstel, waarbij zich als eenlingen prof. Gerbrandy (A.R.) en de voorzitter, dr. Kortenhorst (K.V.P.) voegden. Voorlopig blijft de nieuwe geneesmidde lenwet dus liggen. Het kan nu nog lang duren voordat zij in openbare behandeling komt. Nederlandse diamantair te Londen in arrest De in Londen wonende Nederlandse dia manthandelaar Nathan Ascher Glatt zit in Belfast in voorarrest, beschuldigd van een poging tot het smokkelen van 400.000 gul den aan diamanten van Engeland naar de Ierse Republiek. Volgens de douane-chef had Glatt ge zegd, dat hij zich niet bewust was van enige beperking op de uitvoer van dia- mantèn naar de Ierse Republiek en dat de diamanten zijn gehele voorraad uitmaak ten. Het was zijn voornemen de diamanten weer naar Londen mee terug te nemen. De rechter weigerde de diamanthandelaar op borgstelling vrij te laten, zelfs niet toen Glatt aanbood zijn paspoort in te leveren. Zijn voorarrest werd tot 18 juni ver lengd. (UP) Prinses Marijke heeft woensdag haar eerste officiële daad verricht. In het die- renpark op de Grebbeberg te Rhenen heeft zij namens de Nederlandse jeugd een dro medaris aanvaard, die is aangeboden door de jeugd van Pakistan als dank voor de hulp die werd gegeven bij de watersnood in Pakistan in 1954. Daarbij was de onge veer 1000 kinderen tellende schooljeugd van Rhenen aanwezig, evenals de vijfde klas van de ds. D. J. Karresschool uit Den Haag, die de wedstrijd over de naamgeving van het geschenk heeft gewonnen. Prinses Marijke, die werd vergezeld door jonkvrouwe C. E. B. Roëll, werd bij de in gang van het dierenpark begroet door de burgemeester van Rhenen, dr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, door de directeuren van het dierenpark, door de ambassadeur van Pakistan, mevr. Liaquat Ali Khan. Het gezelschap begaf zich ver volgens naar het park, waar de ambassa deur zich in het Engels richtte tot de prin ses, die zij hartelijk verwelkomde bij deze voor haar eerste officiële plechtigheid, tot de burgemeester en de directie van het dierenpark, die zij complimenteerde met het herstel na de oorlog van Rhenen en het dierenpark, en tot de Nederlandse jeugd. Zij hoopte, dat de dromedaris, die de kinderen van Pakistan naar Nederland hebben gezonden, een bron van genoegen voor de kinderen zou zijn. Mevi\ Liaqual Ali Khan ging hierna in het Nederlands verder en verzekerde Prinses Marijke zeer dankbaar te zijn, dat zij namens de Neder landse kinderen dit geschenk had willen aanvaarden. De ambassadeur legde toen de leidsels van „Paki" in de handen van prin ses Marijke, die, na een woord van dank, De directeur van het dierenpark te Rhenen haalt het pantertje even uit zijn kooi om het Prinses Marijke en Begum Liaquat Ali Khan te laten zien. deze leidsels weer overgaf aan de burge meester van Rhenen. Mevrouw Liaquat Ali Khan heeft hier na ook een pantertje overgedragen aan prinses Marijke. De Nederlandse jeugd zou niet alleen een dromedaris, maar ook een olifantje ontvangen. Het reeds „Stani" ge doopte olifantje is onderweg naar Neder land echter gestorven en ter compensatie voor de teleurstelling, zo deelde de ambas sadeur mede, heeft de president van Pa kistan een jonge panter laten zenden. Minister Cals opende N.O.V.-huis in Oosterbeek De minister vani Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals, heeft dinsdag het tehuis van het Nederlands Onderwijzers Verbond voor gepensioneerde onderwijzers „De Sonnenberg" in Oosterbeek officiëel geopend. Hij hoopte, dat „De Sonnenberg" een verlichte levensavond aan de gepen sioneerde onderwijzers zal kunnen geven en dat allen, die er in de toekomst in zul len verblijven of er nog vSor zullen blij ven werken, de voldoening zullen hebben een goed werk te hebben verricht. De voorzitter van het N.O.V., de heer Jac. Lootsma, gaf een uiteenzetting over de totstandkoming van „De Sonnenberg". Het voorstel tot oprichting werd in juli 1948 op de algemene vergadering gedaan door de afdeling Kennemerland. Het duurde tot december 1953 voor de definitieve plannen klaar waren, waarna in april 1955 het stich tingsbestuur werd gemachtigd tot de bouw over te gaan. Historisch. In het stedelijk museum „Het Catharina-Gasthuis" in Gouda wordt van 16 juni tot 31 juli een tentoonstelling ge houden getiteld „Admiraal Zoutman en de slag bij de Doggersbank". „Domus Academica". In de Waag op de Nieuwmarkt in Amsterdam wordt van 15 juni tot 29 juli ter gelegenheid van het driehonderdvijfentwintigjarig bestaan van de Instelling voor Hoger Onderwijs in Am sterdam onder auspiciën van het Amster damse Studenten Corps onder de titel „Do mus Academica" een expositie gehouden over oudere en nieuwe universitaire- en studentenhuisvesting. „De Molen". Van 15 juni tot 27 augus tus wordt in het museum „Het Prinsen hof" in Delft een tentoonstelling gehouden „De Molen". Kant en zilver. In het Rotterdamse Museum Boymans kan men tot september een verzameling „Kerkelijk Kant en Zil ver" bezichtigen. „Amsterdam-Theaterstad" De direc tie van de Amsterdamse gemeentemusea heeft in samenwerking met het Toneel museum een expositie samengesteld, welke van 18 juni tot 30 september in Museum Fodor aan de Keizersgracht zal worden ge houden en getiteld is „Amsterdam-Theater stad". Expositie. Van 15 juni tot 7 juli zal in de kunstzaken Bennewitz in Den Haag een tentoonstelling worden gehouden van schilderijen van mrs. Cynthia Fuller uit Londen. Kostuummuseum. De echtgenote van de burgemeester van Den Haag, mevrouw R. T. Kolfschoten-Ferweda zal op vrijdag 21 juni, 's morgens om tien uur het nieuw ingerichte Kostuummuseum aan de Lange Vijverberg in Den Haag openen. Twents Muzieklyceum. Het bestuur van de Volksmuziekschool van het Twents In stituut voor Opvoeding heeft besloten over te gaan tot de stichting van een Twents Muzieklyceum. Dit lyceum zal ten doel hebben de opleiding van de vakmusici en wil een muziekschool zijn voor amateurs. Tot directeur is benoemd de heer Carel Jacobs in Enschedé. De Montessorischool in de Nierstraat te Amsterdam, die Anne Frank onder haar leerlingen heeft geteld, draagt thans haar naam. Het hoofd van deze school, mevrouw H. A. M. Kuperus- De Rooy, onthulde gisteren het nieuwe naambordje. Links mevrouw G. Wijs- muller-Meyer, bestuurslid van de stich ting Anne Frank-Fonds en lid van de Amsterdamse gemeenteraad. In de geest van een motie, die de Tweede Kamer op 21 december 1955 heeft aange nomen, heeft de regering op de begroting voor 1957 aanvankelijk 25 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor hulp aan de min der ontwikkelde gebieden. Door de be stedingsbeperking is dat bedrag echter teruggebracht tot 20 miljoen en daarvan is meer dan de helft besteed voor de Hon gaarse vluchtelingen. Over deze gang van zaken uitte gisteren de heer R u y g e r s (P.v.d.A.) in de Tweede Kamer zijn teleur stelling. Hij drong erop aan voortaan in derdaad jaarlijks 25 miljoen gulden be schikbaar te stellen voor de minder ont wikkelde gebieden. Minister Luns verklaarde, dat uitslui tend voor 1957 is besloten, een deel van de gelden tq gebruiken voor de Hongaarse vluchtelingen, omdat in dit geval sprake was van een noodtoestand. Van de 20 mil joen is ruim 13 miljoen besteed voor de vluchtelingen, zodat voor de minder ont wikkelde gebieden bijna 7 miljoen over is. De plannen voor een besteding van 20 mil joen voor die gebieden waren trouwens niet gereed. Er is echter geen sprake van, zei minister Luns, dat in de grondslag van het beleid ten aanzien van de minder ont wikkelde gebieden verandering is gekomen als gevolg van de financiële toestand. De regering is bereid 25 miljoen te blij ven zien als het jaarlijkse bedrag voor de hulpverlening aan de minder ontwikkelde gebieden. Maar minister Hofstra ver klaarde, dat hij thans nog geen bindende toezeggingen kan doen voor dat bedrag. Dan zou hij eerst de rijksbegroting voor 1958 moeten zien en hij weet nu reeds, dat ook dat jaar financieel nog moeilijk zal zijn. Toch diende de heer R u y g e r s (P.v.d.A.) tenslotte een motie in. waarin de regering wordt uitgenodigd bij het opstellen van de begroting voor 1958 in sterke male voorrang te verlenen aan de uitvoering van de gedachten, neergelegd in de motie van 21 december 1955. Minister Luns noemde deze motie aan vaardbaar omdat de regering ook zelf overtuigd is van de voorrang voor de hulp aan de minder ontwikkelde gebieden. De motie werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Alleen de heer Van Leeuwen (V.V.D.) verzocht aantekening, dat hij geacht wilde worden tegen de motie te hebben gestemd. De financiële positie van Nederland is niet rooskleurig en men kan niet een lekgeslagen schip voor hulp verlening uitzenden, zei hij. Nederland moet niet haantje de voorste willen zijn tussen de grote mogendheden zolang de staatskas leeg is, de belastingen hoog zijn en de vooruitzichten onzeker. Voor 390 dollar naar New York en terug De „American Banner Lines Inc." zal in april van het volgend jaar met het nieuwe s.s. „Atlantic" een directe passagiers- en vrachtverbinding openen tussen New York en Amsterdam. Het s.s. „Atlantic", een schip van 18.000 ton, zal de overtocht in zqyen dagen afleg gen. Van de 900 passagiers zullen er 860 in de toeristenklasse voor een prijs van 390 dollar de reis heen en terug kunnen maken. Aanbesteding IJtunnel uitgesteld tot 26 juli Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft besloten de aanbesteding van de IJtunnel uit te stellen tot 26 juli. Dit is gebeurd op verzoek van drie van de vier voor de inschrijving voor de bouw van een autotunnel onder het IJ uitgenodigde aan nemers-combinaties. De aanbesteding was aanvankelijk vastgesteld op 18 juni. De aannemerscombinaties hebben ver klaard dat het opstellen van de begroting voor een dergelijk object bij het werken in grote combinatie, waarbij niet slechts Nederlandse doch ook Franse en Duitse firma's zijn betrokken, het op elkaar af- slemmen van de indeling en het uitwerken van de begroting door de verschillende in de combinaties samenwerkende aanne mersbedrijven zeer tijdrovend is.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7