Eerste rapport over de bedrijfs resultaten der visserij verschenen alba kolen CONTANT Heemsteedse bezwaren tegen streekplan Zuid-Kennemerland I I I I Na botsing met een auto duikt handelaar in koper onder „Het Witte Kruis" te Haarlem verwacht zijn 10.000ste lid OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Geen wijziging bij Roemer Visscherplein Drink fris. Drink vaker een fris-drank.. Drink méér fris» (fa. Burgerlijke Stand van Haarlem „Toen zei ik Organisten stellen zich achter bestuur N.O.V. HAARLEMSE RECHTBANK m OUDC RAtDuuys' TOPMERKEN RIJWIELEN Raleigh - Phoenix - Juncker - Union - Burco Kerkelijk Nieuws Haarlemse architecten lunchten feestelijk Ir. P. J. van Zwieten tachtig jaar De Vereniging van Brandstoffenhandelaren Haarlem Omstreken Verordening voor de tuinbouwafzet verworpen Kort nieuws Mezengezin woont in schoolbank De moord te Nieuwland Taxichauffeur veroordeeld tot twintig jaar A anmeldingsformulier VRIJDAG 14 JUNI 1957 HAARLEMS DAGBLAD In het verslag van de Vaste Commissie van de provinciale planologische dienst voor Noordholland over de bezwaarschrif ten die tegen het ontwerp-streekplan Zuid-Kennemerland zijn ingediend, zijn de opmerkingen opgenomen over de wegen in Heemstede. Gedeputeerde Staten kun nen zich hiermee verenigen. Heemstede en anderen hebben bezwaren gemaakt tegen het gedeelte van de ont worpen weg ten westen van Haarlem langs de spoorbaan bij het station Heemstede- Aerdenhout. Een dergelijke ligging kost bollengrond. Het Roemer Visscherplein wordt verkleind, het uitzicht uit restau rant en woningen wordt bedorven en er blijft geen behoorlijke ruimte voor par keren, aldus het gemeentebestuur. Van de zijde van de provincie wordt op gemerkt, dat aan het bezwaar niet tege moet kan worden gekomen. De weg is op deze plaats ontworpen, omdat hij er geen nieuwe doorsnijding van een bebouwings- gebied zal vormen. De spoorbaan en de Leidsevaart-doorsnijden de bebouwing al. De helft van het Roemer Visscherplein kan behouden blijven en het plein kan zuidwaarts worden verlengd. Parkeer ruimte kan in die richting uitgebreid wor den; ook is ruimte voor bushaltes in deze omgeving nog wel in voldoende mate te vinden. Het aantal bruggen over de Hout vaart schept geen grote bezwaren. Het uitzicht uit restaurant en woningen wordt inderdaad minder prettig, maar zulks al leen voor zover een wegtalud daar dichter bij zal komen te liggen dan het spoordijk talud. Winkelpanden kunnen in de nabije omgeving in bestaande of nieuwe panden worden ondergebracht. Weg bij Le'yduin Bezwaren zijn ingediend tegen de aan leg van een weg ten westen van Vogelen zang, waardoor schade wordt aangebracht aan agrarische gronden. De Vaste Com missie is de mening toegedaan, dat de fi nanciële en andere voordelen aan het tracé ten westen van Vogelenzang ver bonden op de lange duur gezien niet op wegen tegen de bezwaren, die aan dat tracé verbonden zijn. Zij stelt daarom voor aan het bezwaar in zoverre tegemoet te komen, dat de haar inziens onmisbare weg tussen Leiduin en de provinciale grens in het vast te stellen streekplan, deels ter plaatse van de bestaande spoorlijn wordt aangegeven. Hierdoor zullen zo niet alle, dan toch de meeste der ter zake geopperde bezwaren worden ondervangen. Heemstede heeft bezwaar tegen de ont worpen baan voor recreatieverkeer door ADVERTENTIE Hall Dit Is lekker, zo'r» koolzuurhoudende, alcohol» Vrije drank.„Daar knapt een 'mens van op.l Zó gezond er» Verkwikkend is alléén KOOLZUURHOUDEND- ALCOHOLYRU publicatie van de stichting collectieve reclame Ij.b.m, Haarlem, 13 juni 1957 ONDERTROUWD, 13 juni: D. F. Vos en M. G. M. Soen; H. J. C. van Kleef en A. Boschma. GEHUWD. 13 'juni: C. B. van der Aar en P- M. Rui-grok; B, Verkerk en M. A. Mes man; G. van der Geer en J. W. Karrenbeld; J. IJkema en J. H. Roosjen; J. W. Siertsema en G. de Vries. BEVALLEN van een zo. n, 11 juni: A. M. Meijer—Kloes; 12 juni: J. A. de Jong—Ver- sluijs; A. SteffersHuijzer; B. H. M. van dei- AartHan-mes; J. P. M. Peters©Verzijl'berg; 13 juni: S. Weber—Coenraad; A. H. M. Wes termanVan der Aar. BEVALLEN van een dochter, 13 juni: W. DirksVan der Linden; N. VolkertsDe Leeuw; C. OverdamKuperus. OVERLEDEN. 10 juni: C. H. Faase, 79 j., Kleine Houtweg; W. A. Gerlach, 47 j., Gasit- nuisvest; 11 juni: F. van Zalen, 58 j.. Acacia straat; S. R. Schouten, 52 j., Jan Luyken- straat; C M. Furley, 5 d„ Kampsaiaan; 12 juni: F. W. Ströer, 78 j., Meeuwenstraat; M. Appelboom—Kossen, 87 j., Atjehsfcraat; M. A. A. de Man—Albers, 90 j., Oranjeplein. het wandelbos Meer en Berg, aansluitend op het Manpad en aan het bezwaar wordt tegemoet gekomen. Het plan wordt in die zin veranderd, dat de Sparrenlaan in het wandelbos Groenendaal wordt gevolgd en vandaar over vierhonderd meter lengte de oostelijke zijde van de Herenweg. Opge merkt wordt, dat één baan voor recreatie- verkeer dwars door de streek tussen de zuidgrens van Haarlem en de zuidgrens van de provincie toch wel nodig is en in grote lijn toch, wel daar de beste plaats vindt, namelijk als verbinding tussen de Cruquiusbrug en Zandvoort door fraai ge bied. Verkeerstechnisch zal voor kruising van de Herenweg in ieder geval een op lossing moeten worden gevonden. Rivierenbuurt De Vaste Commissie deelt de bezwaren niet van Heemstede om meer bebouwing te verkrijgen bij de Rivierenbuurt. Het streekplan beoogt het sparen van een flink complex agrarische gronden tussen spoor baan en Herenweg. Bebouwing bij de Van Merlenvaart Ten dele kan de commissie tegemoet ko men aan de wens van de gemeente Heem stede tot meer bebouwing ten zuiden van de Van Merlenvaart, ook voor hoge woon- flats. Eigenaars van de grond steunen het bezwaar en voelen zich geschaad, aange zien de exploitatiemogelijkheden gunstig zijn. Opgemerkt wordt dat de grond tegen over Groenendaal en Bosbeek ligt. Be bouwt men de grond geheel, dan wordt de brede west-oost gerichte, dwars door de streek lopende groene gordel onder broken door een smalle strook bebouwing tussen Glipperweg en Ringvaart en wordt het dorp De Glip als een lange smalle uitloper vrijwel geheel vastgebouwd aan Heemstede. Dit wordt niet aanvaardbaar genoemd. Bij uitwerking van het streek plan in gemeentelijke plannen zal kunnen blijken, of en in hoeverre nog bijzondere bebouwing naast recreatieruimte kan worden toegelaten. Pas dan kan worden beoordeeld, of van schade en zo ja even redige, sprake kan zijn en welke gevolgen daaraan verbonden zullen zijn. Het is thans reeds mogelijk een klein zuidelijk deel der gronden aan te wijzen voor wo ningbouw. Heemsteedse Dreef Het district Kennemerland van de Com munistische Partij Nederland heeft be zwaar gemaakt tegen het feit, dat de Heemsteedse Dreef is aangewezen als su- perregionale hoofdverbinding voor ver keer uit zuidoostelijke richting naar het centrum van Haarlem. Deze weg is reeds overbelast en door de vele zijstraten niet geschikt voor afdoende verbetering. Voor zover het verkeer zal worden afgeleid door de ontworpen weg ten westen van Vijf huizen zullen agrarische belangen worden getroffen. De Vaste Commissie merkt op, dat voor opgesteld zij, dat het streekplan er op re kent, dat het grootste deel van het verkeer uit zuidoostelijke richting naar de streek via deze de brug bij Vijfhuizen zal be reiken. De Schipholweg zal namelijk ver vangen moeten worden door een autosnel weg, waarop alle rijkswegen ten zuidoos ten van Amsterdam zullen zijn aange sloten. Daardoor zal het aandeel van het verkeer uit het zuidoosten, dat uit de rich ting Aalsmeer-Hoofddorp de streek be reikt, beperkt blijven en, voor zover op het centrum der streek gericht, door de Heemsteedse Dreef wel worden verwerkt. Wat het verkeer uit het zuiden betreft, dit zal ter hoogte van de Heemsteedse Dreef voldoende zijn verdeeld, zodat het evenmin zeer druk zal worden. Voor dit verkeer zijn in het plan vier superregio- nale wegen opgenomen naast de ontwor pen weg ten oosten van Haarlem. De ontworpen weg ten westen van Vijf huizen behoeft geen grote agrarische be zwaren te ontmoeten, omdat hij in Haar lemmermeer maar kort is en ontworpen is langs de bestaande Geniedijk. Elk ander plan zou veel dieper ingrijpen in de be staande toestand en meer schade aan agrarische belangen tot gevolg hebben. ADVERTENTIE „Iedereen i» in de wolken over de Amerikaanse Playtex Dress-Eez Waterproof broekjes. Zelfs na 116 keer wassen nog als nieuw! En... ze blijven zacht en soepel en absoluut waterproof. Je kunt ze krijgen in alleraardigste ruitjes: rose, wit en blauw. Oh, en vergeet die Playtex schortjes en slabbetjes niet; echt iets voor jou en mij!" AMERIKAANSE „HAUTE COUTURE" VOOR UW BABY verkrijgbaar bij baby-speciaalzaken, dro gisten en de baby-afdelingen van grote zaken. Indien niet verkrijgbaar, schrijf dao naar de importeur: Jacq. Mot N.V. Afd. Playtex, Vondelstt. 93, Amsterdam. Tijdens een dezer dagen gehouden alge mene vergadering van de Nederlandse Or ganistenvereniging is gebleken, dat de meerderheid van de leden zich achter het hoofdbestuur stelt in verband met de ge dragingen daarvan inzake de zogenaamde Haarlemse orgelkwestie en de opheffing van de Rijkscommissie voor Advies betref fende Kerkorgels. Met achttien tegen ze ven stemmen hebben de ter vergadering aanwezige afgevaardigden namelijk een motie van de oppositie verworpen, waarin het gedrag van het hoofdbestuur in deze kwesties werd veroordeeld. Men herinnert zich de Haarlemse kwestie: het hoofdbe stuur van de Nederlandse organistenver eniging heeft destijds een waarschuwing gezonden aan de gemeenteraad van Haar lem zich niet te laten leiden door het ad vies over de restauratie van het orgel in de Bavo Kerk van een door de raad be noemde adviescommissie. Het hoofdbe stuur van de organistenvereniging vreesde namelijk, dat het advies van deze commis sie zou leiden tot het geven van een op dracht aan een buitenlander, hetgeen ook is gebeurd. Voorts was het hoofdbestuur van mening geweest zich te moeten ver zetten tegen de opheffing van de rijks- orgelcommissie en vervanging daarvan door een adviseur. Ter vergadering werd nu gesteld, dat een aantal leden van de vereniging van organisten betrokken was bij de benoeming van de Haarlemse ad viescommissie en bij de benoeming van de rijksadviseur. Anderzijds wordt gesteld, dat het hoofdbestuur zich in deze kwestie in elk geval afzijdig had moeten houden, welk standpunt echter niet door de meer derheid der leden werd gedeeld. Twee maanden gevangenisstraf, vijf jaar intrekking van het rijbewijs en verbeurd verklaring van een inbeslaggenomen auto auto eiste de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank donderdag bij ver stek tegen een Haarlemse koopman wegens doorrijden na een aanrijding. De koopman, die al meer met de justitie in aanraking is geweest, heeft zich na de aanrijding op 17 maart schuilgehouden tot 2 mei. Blijkbaar, zo concludeerde de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, omdat hjj „stomdronken" was en de politie wilde ontlopen. Op 17 maart 's avonds om half acht werd de auto van een Amsterdamse chauffeur op de Haarlemse Botermarkt aangereden door die van de verdachte. Tenminste, men weet zeker met de auto van verdachte te doen te hebben; aangenomen wordt, dat de koopman achter het stuur heeft gezeten. Na de aanrijding ging verdachte er snel van door. De chauffeur zette een achtervol ging in en zijn eveneens in de auto zittende echtgenote noteerde intussen het nummer van verdachte's auto. In de Korte Laken straat botste verdachte met zijn auto tegen een pui en voorts kwam hij nog in aan raking met de auto van de achtervolgende chauffeur. Verdachte's auto werd later in de Kerkhofstraat aangetroffen. Nadat de verkeerspolitie aan de hand van het autonummer had onderzocht wie de eigenaar van de wagen was, toonde zij aan de Amsterdamse chauffeur en zijn echtgenote ^foto's van hem. „Die man ken ik", had dé echtgenote uitgeroepen en zij vertelde, dat verdachte als handelaar in koperen artikelen wel eens aanliep in het koperwinkeltje van haar zuster. Verdach te's echtgenote kwam de chauffeur latei- een bedrag van 350 brengen als vergoe ding voor de schade. Zij heeft echter angst vallig verzwegen, of haar man de aan rijding heeft veroorzaakt. De officier van Justitie achtte het duidelijk, dat dit het geval was. „Verdachte zal wel stomdronken zijn geweest en daarom heeft hij alles gedaan om uit handen van de politie te blijven", meende de officier. De koopman heeft echter ontkend. Uitspraak op 25 juni. „Overspannen" Een 3^-jarige Haarlemse koopman werd In Vtoé tc\ ïuict vorcftlionnn ronnApf nn 970 ffodoold do rodnriion 7i'ir\ botrond In het zojuist verschenen rapport no. 270 van het Landbouw-Economisch Instituut wordt een b^nopt overzicht gegeven van de bedrijfsresultaten van de voornaamste takken van visserij over de jaren 1951 tot en met 1956. Het is voor het eerst dat een dergelijk rapport wordt gepubliceerd en een algemene indruk kan worden verkre gen van de gang van zaken in de visserij. Uit een algemeen overzicht van aanvoer en opbrengst blijkt dat voor 1954 de aan voer langzaam steeg. Sinds 1954 is echter een daling ingetreden, voornamelijk ver oorzaakt door achteruitgang van de ha ringvangsten. De totale opbrengst van de aanvoer toont daarentegen een geleide lijke stijging van 102.5 miljoen gulden in 1956. De waarde van de uitvoer lag de laatste jaren boven de waarde van de aanvoer en bedroeg in 1956 ruim 114 miljoen gulden. Dit wijst er op dat de Nederlandse visserij een typisch exportbedrijf is. Haring, vers, gezouten, gerookt of in blik geconserveerd, is het voornaamste exportprodulct. Daar naast zijn tong, oesters, mosselen en gar nalen eveneens in hoofdzaak op uitvoer aangewezen. Voorts blijkt, dat de prijzen van haring en tong in 1956 een niet onaanzienlijk ho ger niveau bereikten. Ten opzichte van de visserij materialen valt de stijging van de prijs van bunkerkolen op. Gasolie is sinds de moeilijkheden met het Suëzkanaal be langrijk in prijs gestegen. De prijzen van netwerk zijn daarentegen de laatste jaren ADVERTENTIE (onder „De Hoofdwacht") SMEDESTRAAT 40 EXCLUSIEF AMBACHTSWERK UIT EIGEN LAND gedaald. Voor de rederijen zijn bovendien de lonen van de bemanning en het walper- soneel aanzienlijk gestegen. De bedrijfsresultaten blijken de laatste jaren voor de verschillende takken van visserij nogal uiteen te lopen. De grote zeevisserij en de IJselmeervisserij lever den in het algemeen ongunstige bedrijfs resultaten op ten gevolge van geringere vangsten gepaard gaande met stijgende kosten. De kleine zeevisserij en de garna lenvisserij daarentegen bereikten de af gelopen jaren gunstige resultaten. ADVERTENTIE Haarlems meest gesorteerd adres voor GROTE HOUTSTR. 158 - TEL. 15426 Gedipl. rijwiel- en bromfietshersteller Ned. Herv. Kerk Beroepen te St. Maartensdijk G. H. van Kooten te Genemuiden. Aangenomen naar Hoogland H. J. Bodisco Massink, kand. te Utrecht. Bedankt voor Nieuw-Loosdrecht H. S. J. Kalf te Bennebroek. Beroepen te Terheijde (Z.H.) (toez.) J. G. v. Ieperen te Wemeldinge. Geref. Kerken Beroepen te Hoek (Z.) Y. Stienstra, kand. te 't Zandt (Gron.);kte Enumatil en te Hellendoorn J. Pasveer, kand. te Coe- vorden; te Delft (vac. E. de Vries) J. G. Marseille te Groningen-Noord; te Rotter dam-Kralingen (5de pred.pl.) H. D. Bakker te Tholen-Poortvliet. op 5 mei 's avonds om half zeven in een wegberm te Spaarndam aangetroffen, ter wijl zijn auto half in de sloot hing. De gedragingen van de man wezen erop, dat hij onder invloed van sterke drank ver keerde en daarom werd hij naar Haarlem overgebracht. De man zou vier borrels hebben gedronken - zonder te betalen overigens, want geld had hij niet bij zich. Aan een caféhouder zou hij een verkeerde naam hebben opgegeven. Tegen de agent, die hem naar Haarlem had overgebracht, zou hij hebben gezegd: „Schoft, schooier, je moet er zeker een paar strepen bijhalen, hè?" „Ik was best in staat een auto te bestu ren, maar ik was wat overspannen, ik weet niet meer wat ik tegen die agent heb ge zegd. Het waren, denk ik, de zenuwen, want mijn vrouw lag in het ziekenhuis. En die bezocht ik wel tweemaal per dag. Heus, ik kan niet zoveel hebben gedronken, want om half vier kwam ik pas uit het zieken huis", verontschuldigde de man zich ter zitting van de rechtbank. „Nu, dan had u nog drie uur om zich te bedrinken," reken de de president, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, hem voor. De officier eiste twee maanden gevangenisstraf, drie jaar ontzegging van' de rijbevoegdheid en verbeurdverklaring van de in beslaggeno men auto. „Alle verschijnselen wijzen erop, dat u stomdronken was," aldus de officier. De rechtbank doet op dinsdag 25 juni uit spraak. Een 31-jarige Haarlemse vishandelaar hoorde twee maanden gevangenisstraf en twee jaar intrekking van het rijbewijs tegen zich eisen. Hij zou op 17 maart onder invloed van sterke drank op de Schoterweg in Haarlem-Noord een auto hebben be stuurd; daarbij was hij over een verkeers geleider gereden. De man zou in twee cafés vijf glazen bier en twee cola-gin hebben gedronken. Het rijden over de verkeers geleider weet de man echter aan een defect aan zijn auto. Uitspraak op 25 juni. ADVERTENTIE De Kring Haarlem van de B.N.A. hield donderdagmiddag een feestelijke lunch in het verversingshuis van Groenendaal te Heemstede, naar aanleiding van het feit dat de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, Bond van Nederlandse Archi tecten, het predicaat „koninklijke" werd verleend. Vele architecten B.N.A. uit Haar lem en omstreken namen met hun dames aan deze feestelijke bijeenkomst, die onder leiding stond van architect H. W. van Kempen, deel. De voorzitter van de Kring Haarlem, ar chitect K. Jonkheid te Heemstede, gaf een beknopt historisch overzicht van de Maat schappij, die thans 115 jaar bestaat, en op zijn voorstel werd een felicitatietelegram gezonden aan het hoofdbestuur te Amster dam. Ir. P. J. van Zwieten, oud-directeur van de Haarlemse Machinefabriek voorheen Gebr. Figée en oud-voorzitter van de Ver eniging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem, hoopt zaterdag zijn tachtigste verjaardag te vieren. Op 1 september 1900 trad ir. Van Zwie ten, na voltooiing van zijn studie te Delft, bij Figée in dienst. In 1919 werd hij tot onder-directeur benoemd, waarna een zeer drukke periode volgde met het maken van plannen voor de bouw van een nieuwe fa briek aan het Noorder Buiten Spaarne. In 1932 volgde zijn benoeming tot directeur. Ook was hij voorzitter van de Normalisa tiecommissie. In 1955 kreeg hij de ere penning van de Nederlandse Normalisatie tijdens een bijzondere bestuursvergadering op het bureau in Den Haag. Ir. Van Zwie ten is officier in,de orde van Oranje Nas sau. ADVERTENTIE deelt mede dat de aflevering van dient te geschieden Aan het jaarverslag van de Noordhol landse vereniging „Het Witte Kruis", af deling Haarlem, ontlenen wij het volgen de: Tot bestuurslid werd gekozen mevrouw J. Roorda-Houwing; de aftredende pen ningmeester, de heer W. M. van Walen, werd tot erelid benoemd en het vroegere bestuurslid mevrouw Hagebout-Wensing werd het lidmaatschap van verdienste aangeboden. Dokter C. E. Lindenbergh werd opgenomen in het hoofdbestuur van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis". Het aantal nieuw-ingeschreven leden bedroeg 1419; aangezien er echter 618 le den moesten worden afgeschreven, be droeg de toename 801, zodat op 31 decem ber 1956 een totaal van 9307 leden bereikt werd. Verwacht wordt dat in de loop van 1957 het aantal leden de 10.000 zal passe ren. Door onze wijkverpleegsters werden 26260 bezoeken gebracht in 1583 gezinnen. Door de toeneming van het werk op de consultatiebureaus ontstond de noodzaak tot het aanstellen van een zevende wijk zuster. De totale kosten van de afdeling wijkverpleging bedroegen in dit verslag jaar 52.368,38 of wel rond 1,99 per be zoek, tegenover 1,40 in hét vorige jaar. Deze sterke toeneming werd veroorzaakt door de stijging van salarissen en lonen en door de aanstelling van de zevende wijk zuster. Ook bij de overige diensten werd een stijging der kosten geconstateerd met als resultaat een nadelig saldo van 11.426,61 op de totale exploitatierekening, de afdeling badhuizen buiten beschouwing gelaten. Aangezien de stijging der uitgaven slechts ten dele door toeneming der subsi die zal worden opgevangen, is een verho ging der contributie onvermijdelijk. Een bestuursvoorstel, de minimumcontributie met ingang van het jaar 1958 te brengen op 6,20 per jaar (per kwartaal 1,65) werd dan ook ter ledenvergadering aange nomen. Uit de vier magazijnen werden in totaal 2698 artikelen uitgeleend. De moedercur sussen en de lessen zwangerschapsgymnas- tiek hadden zeer veel belangstelling; ook het solarium in ons wijkgebouw Soenda- plein voldeed aan de verwachtingen. Nu aan de consultatiebureaus Kinder- hygiëne het bureau Harmenjansweg is toe gevoegd, beschikt Het Witte Kruis, afde ling Haarlem, over acht kleuter- en vier zuigelingenbureaus. Het aantal bezoeken aan onze kleuterbureaus bedroeg 3090, dat aan de zuigelingenbureaus 3221. De wijk zusters brachten 1153 huisbezoeken (in verband met de consultatiebureaus). Voorts werden er 974 inentingen verricht. Het kraamcentrum verstrekte hulp aan 826 kraamvrouwen. De negen leerling kraamverzorgsters, die door ons kraam centrum werden opgeleid, slaagden allen voor hun examen. Na langdurige discussies is de reeds in het mededelingenblad van de SER ver schenen ontwerpverordening inzake de tuinbouwafzet door het bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit ver worpen. Deze tuinbouwafzetverordening werd tot voor kort beschouwd als het compromis van wensen van alle zijden, namelijk te lers, groothandel, kleinhandel, veilingen, industrie en exporteurs. Toen het defini tieve ontwerp in behandeling kwam in het bestuur van het Produktschap voor Groen ten en Fruit, bleek, dat er opnieuw een zeer groot aantal bezwaren was gerezen. Deze bezwaren behelsden onder meer het onvoldoend garanderen, dat veilingen niet als tussenpersoon bij individuele afzet- optreden, het gelijkstellen van fruitpach- ters zonder groothandelserkenning met te lers, en de mogelijkheid van te hoge hef fingspercentages bij het zogenaamde ad ministratieve veilen, aan welke percenta ges het bestuur niets zou kunnen doen. Ook waren er bezwaren van de zijde van het notariaat, omdat dit veronderstelt, dat bij verpachtingen de veiling er naar streeft de notaris opzij te zetten. Ook door de verwerkende industrie werd bezwaar gemaakt tegen het brengen van bepaalde produkten onder de publiek rechtelijke veilplicht. Ook het telen op con tract voor de industrie behoorde naar veler mening geen onderdeel van de veiling uit te maken. Tenslotte werd de ontwerpverordening afgestemd met negen tegen vijf stemmen. KLM rechtstreeks naar Houston. De KLM heeft bekend gemaakt dat haar direc te dient tussen Houston, Texas en Europa op 3 september beginnen zal. Op het ogen blik moeten passagiers die van Houston naar Europa gaan, overstappen te New York. In de vier badhuizen werden 242.150 ba den verstrekt. De kosten, verbonden aan deze moderni sering, hadden uiteraard een ongunstige invloed op de exploitatierekening. Mede door de toeneming van vrijwel alle andere uitgaven bedroeg het verlies der afdeling badhuizen 12.036,41. In de jaarlijkse ledenvergadering, die kort geleden gehouden werd, werden de jaarverslagen van secretaris en penning meester, alsmede de begrotingen 1958 zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Mededeling werd gedaan van de benoe- minug tot erelid van Het Witte Kruis, af deling Haarlem, van mejuffrouw dr. F. C. van Hasselt. axcccccccocco^xcoccccccocccccc cooccccccccaxecccco Mezen verkiezen niet alleen brieven- 2 bussen om er hun nest in te maken. g Een mezenpaar heeft zijn intrek geno- men in een oude schoolbank, die kinde ren van de familie De Hollander te Lisse gebruiken om mee te spelen. Deze bank staat bij de woning van de familie De Hollander op de Keukenhof. De heer en mevrouw mees hebben zich toegang tot de bank verschaft via het gat in de bank, waarin in tijden, dat de bank nog als zetel van schoolkinderen dienst deed, de inktpot zat. Niet lang had het mezen- paar de nieuwe woongelegenheid be trokken, of zij werkten aan de inrich ting ervan. Het duurde niet lang of van pluisjes en dergelijke was een mooi nest gemaakt. Toen dit werd gestoord, heb ben de mezen er nog een vlak naast gebouwd. Hierin kwamen acht eitjes te liggen. Zeven daarvan zijn uitgeko men en nu liggen zeven baby-mezen de 8 gehele dag met hongerige magen in de bank te wachten, tot moeder mees hen voedt. Vader en moeder van het jonge mezengezin moeten daarvoor veel werk verzetten, want de gehele dag vliegen zij af en aan met wormen, insecten en dergelijke. «^«caxmDocoocwpcocoKoocoocaxccoooxoocooosocioDcoa Uiterlijk onbewogen hoorde de 39-jarige taxichauffeur L. H. uit Nieuw en Sint Joosland hedenmorgen in de raadzaal van het stadhuis het vonnis aan, dat de presi dent van de arrondissementsrechtbank te Middelburg, mr. P. van Empel, uitsprak: twintig jaar gevangenisstraf met aftrek. De rechtbank acht het wettig en overtuigend bewezen, dat de taxichauffeur de weduwe Kodde-Roose uit Nieuw en Sint Joosland heeft vermoord. De officier van Justitie, mr. J. L. André, had aan het eind van de zitting, die vrijdag 31 mei in de concert- en gehoorzaal werd gehouden, twaalf jaar met aftrek geëist. De officier achtte namelijk het subsidiair tenlaste gelegde, de doodslag op de wedu we, bewezen, maar niet, dat H. zijn daad weloverwogen of na beraming heeft ge pleegd. De rechtbank achtte het primair ten laste gelegde, dat H. de weduwe F. M. Kodde-Roose op 8 januari na kalm beraad heeft gedood, door haar met een laken, dat hij om haar hals knoopte, te wurgen, wèl bewezen en vonniste dus twintig jaar voor moord. De rechtbank achtte tevens de diefstal van f 6000 een geldbedrag, dat aan de weduwe toebehoorde, bewezen. H. werd niet verminderd toerekenings vatbaar geacht. De verdedigers mr. P. C. Adriaanse en mr. W. F. P. Kurtz hadden vrijspraak gevraagd wegens gebrek aan wettig en overtuigend bewijs. ADVERTENTIE Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent - per kwartaal ƒ7.65. Handtekening: doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 juli 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 29 juni 1957 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13