Vaderdag CHIEFWHIP GILEIN Denk voor om Vaders liefste wens! Van dag tot dag Melk hoort erbij VADERDAG f2.75 OP IEDERS LIP! £)rie nieuwe stellingen over politiek denken en handelen fOp de Vijftig jaar geleden Dubbeldekker op trottoir Wanneer het ons door de talrijke in drukwekkende cijfers van de laatste tijd nog niet duidelijk zou zijn gemaakt dat wjj onze consumptie moeten beperken, dan zou de vermanende stem der regering - die bij alle gelegenheden deze consumptie beperking predikt - toch wel de doorslag hebben gegeven. Binnenkort zullen wij echter een geheel ander geluid horen. De regering staat voor een krachtproef, waarvan de afloop met recht de nieuwsgierigheid gaande maakt. Zij heeft in overleg met het agrarisch be drijfsleven en de melkhandel, besloten een actie te voeren voor het gebruik van melk, nu zij vrezen moet dat door de verhoging van de melkprijs met zes cent per liter het melkgebruik een scherpe terugval zal te zien geven. Het is een tamelijk inconsequent geval. Consumptiebeperking, zelfdiscipline, be stedingsbeperking - maar niet kijken op zes centen per-liter melk, evenveel blijven drinken, het huishoudbudget belasten met een naar verhouding zeer belangrijk hoger bedrag voor de melkconsumptie. Natuurlijk heeft de overheid gelijk, wan neer zij het drinken van melk als een bij drage tot de volksgezondheid beschouwt en het als zodanig dringend wil propage ren. Doch aan de andere kant is de door haar voorgestane en bedrijfseconomisch geargumenteerde prijsverhoging een be nadeling van de volksgezondheid. Een pro- paganda-actie is natuurlijk zeer nuttig, maar waar niet is, verliest zelfs de keizer zijn recht. Wie zijn vroegere portie melk niet meer kan betalen, zal minder gaan drinken en zijn kinderen minder te drinken geven - dat is met geen enkele propagan- da-actie tegen te gaan. Deze melkgeschiedenis levert een voor beeld van ernstige strekking. Zij toont aan, dat de geleide economie in een democra tie slechts tot zover geleid kan worden, als de persoonlijke beslissing van de privé- persoon onwerkzaam is. Met deze omstan digheid moet een regering rekening hou den. Zij kan de keuze van het gebruik aan consumptieartikelen niet dwingend opleg gen. Zij heeft daartoe slechts het instru ment der prijzen ter beschikking. Zij kan bijvoorbeeld luxe-artikelen buiten het be reik der massa doen vallen door een be paald belastingbeleid. Maar zij kan niet een noodzakelijk en algemeen populair verbruiksartikel tegelijkertijd als factor in haar bedrijfseconomie gebruiken en toch onverminderd doen consumeren. ADVERTENTIE Een geschenk waar vader jarenlang plezier van heef tl PORTEFEUILLES echt saffiaanleder v.a PORTEMONNAIES met apart vak voor papier geld v.a REISNECESSAIRES met gevarieerde inhoud v.a. «».7U ACTETASSEN prima tuigleder, on in diverse uitvoeringen v.a. #.7U SLEUTELETUI'S - KAMETUI'S SIGARENKOKERS enz. enz. Oorzaken van mijnramp van Marcinelle Conclusies van rapport thans gepubliceerd (Van onze correspondent in Brussel) Het is bijna een jaar geleden, dat in de rampmijn Bois du Cazier te Marcinelle bij Charleroi 261 mijnwerkers door verstik king om het leven kwamen. Pas nu is de internationale commissie van onderzoek, welke door de Belgische regering werd in gesteld, klaar gekomen met haar rapport betreffende de oorzaken van de ramp. Het rapport zal dezer dagen door de minister van Economische Zaken in extenso wor den gepubliceerd. Intussen werden de conclusies en een resumé van het rapport vrijgegeven. De commissie heeft de feiten vastgelegd, die de ramp veroorzaakten, met name de slechte functionering van het signaalsy steem, de verkeerd begrepen instructies, het doorsnijden van een elektrische kabel door een losgeslagen kolenwagentje, het stukgaan van een olieleiding, waardoor uiteindelijk de vreselijke brand ontstond. Het verslag analyseert zorgvuldig de ge volgen van de aanwezigheid van olie in de mijnschacht. Het ging namelijk om een grote hoeveelheid: niet minder dan 850 liter olie bevonden zich in een olieleiding direct naast de loshangende elektrische ka bels in de mijnschacht. De brand, welke hierdoor in grote mate werd aangewak kerd, ontwikkelde een hitte van 1250 gra den, welke in de ondergrondse produktie- galerijen een giftige en gloeiend hete rook deed doordringen. Door de daaruit voort vloeiende ontwikkeling van koolzuur- oxyde zijn de meeste slachtoffers gevallen. De conclusie van het rapport stemt dus overeen met de vaststellingen, welke reeds tijdens de ramp werden gedaan en de ge neesheren hebben verklaard, dat er gedu rende de ramp geen ontploffing van mijn- gas is voorgekomen. Men kan echter niet aan de indruk ontkomen, dat de directie van de mijn in vele opzichten fout is. De technische tekorten en de verouderde in stallaties van de mijn van Marcinelle vor men overigens het onderwerp van een spe ciale nota, welke door de beide vakbonden het Algemeen Belgisch Vakverbond en het Algemeen Katholiek Vakverbond als bijlage bij het rapport van de commis sie is gevoegd. Daar wordt door de vak bondsafgevaardigden van de commissie onder meer de mening voorop gezet, dat kolenmijnen, zoals de Bois du Cazier, de finitief moeten worden gesloten of ge- integreerd in een veel groter kolenveld. De nota van de vakbondsafgevaardigden verklaart nog, dat de beide putten van de mijn respectievelijk 3.16 en 3.26 meter breed zijn, wat betekent, dat zij in de vo rige eeuw werden gebouwd voor het opha len van een maximumproduktie van 100 tot 200 ton per dag. Maar thans werd daar een produktie mee bereikt van 800 bruto ton per dag. Het doen werken van een op- haalsysteem met. olieleidingen ofschoon dit systeem in alle Belgische mijnen door een moderner systeem is vervangen wijst op de handhaving van verouderde produktiemethoden. Ongevallen waren hierdoor in de mijn reeds eerder voorge vallen en. de directie was hiervan op de hoogte gebracht. In de ondergrondse installaties ontbrak het aan blusmateriëel en andere bevrij dingsmiddelen. Het beroep op de reddings centrales van Essen en van Noord-Frank, rijk bewijst tenslotte, dat de Belgische red dingscentrales niet in voldoende mate op hun taak zijn voorbereid. De vakbonden hebben dus in hun bijzondere nota tegen de directie een requisitoir uitgesproken, dat zeer streng is en dat in feite de directie verantwoordelijk stelt voor het ongeval. Nochtans is de directie van de kolenmijn door het gerecht van Charleroi niet ver volgd, nadat een gewoon gerechtelijk on derzoek werd ingesteld. De produktie in Bois du Cazier is overigens in beperkte mate hervat. Het is een aangrijpende ge dachte, dat in deze rampmijn nog geen jaar later thans opnieuw mensen afdalen. Shell-tanker bij Sheerness aan de grond De 12.121 ton metende tanker „Korovi- na" van de Shell Tanker n.v. (Den Haag), zit nabij Sheerness aan de grond, maar volgens de autoriteiten loopt het schip geen gevaar. De grote tanker, die een lading vervoert voor de olieraffinaderijen te Grain, liep aan de grond op een zandbank, een halve mijl van Garrison Point, Sheerness. Het schip zit vast ongeveer 100 meter buiten de hoofdvaargeul in de Theemsmonding welke naar de Medway-rivier leidt. ADVERTENTIE 50 STUKS De „Verklaring van Göttingen" In het „Vaderland" (conserv. liberaal) schrijft de Bonnse correspondent van het blad': „HET WORDT met de dag duidelijker dat het protest van de achttien Westduitse atoomgeleerden tegen herbewapening van West-Duitsland met atoomwapens een bij zonder belangrijke gebeurtenis is geweesi. Deze „verklaring van Göttingen" zou wel eens de kiem kunnen worden van een vol komen nieuwe ontwikkeling in de moreel- politieke opvattingen, niet alleen in West- Duitsland, maar tot ver daarbuiten. De datum van de verklaring, 12 april 1957, zou een historisch keerpunt kunnen blij ken, van even groot belang als 31 oktober 1517, toen Luther in Wittenberg zijn ver maarde 95 stellingen tegen de aflaathandel aan de slotkerk aanplakte en daarmee, zij het vooralsnog onbewust, de reformatie op gang bracht. Evenals Luthers stellingen lijkt het hui dige protest van de atoomgeleerden op het eerste gezicht slechts een „plaatselijke" zaak van persoonlijk gewetensconflict, maar evenals toen blijkt ook nu iets in het geding te komen dat sedert eeuwen heeft behoord tot de „vaste" grondlagen van het politieke denken en handelen. Professor Friedrich von Weiszacker, de man die het grootste aandeel had in de tot standkoming van de „verklaring", heeft onlangs in Bonn een lezing gehouden, waarin hij als grondstelling naar voren bracht dat in het atoomtijdperk de „op permacht" van de politiek niet kan blijven gelden; dat zowel internationale als natio nale politiek zich binnen bepaalde grenzen moet houden. Op het gebied van de kern wapens hebben volgens von Weiszacker de staatslieden die grenzen overschreden. Stelling no. 1 DRIE belangrijke stellingen bracht de Duitse atoomgeleerde naar voren: Ten eerste: Met kernbewapening beschermt het Westen zijn eigen vrijheden en de wereld vrede niet; het moet deze bewapening ver mijden, zowel in zijn eigen belang als in dat van het Oosten. Ten tweede: De denk methoden van diplomatieke en politieke berekening zijn onvoldoende om deze waarheid vast te stellen; dus moet ook de wetenschap spreken om de volkeren tot oordeel te doen komen. Ten derde: Wie geloofwaardig kern-ontwapening wil aan raden, moet daarmee in eigen land begin nen. Bij de bespreking van de eerste van deze drie stellingen bestreed von Weiszacker het dogma van de „afschrikwekkende werking van kernwapens" dat de laatste jaren de Westelijke defensie-politiek volledig be heerst heeft. Ook hij meent, dat bij gebruik van de huidige kernwapens hele volkeren zouden worden uitgeroeid, maar voorko ming van oorlog door „afscln-ikkende wer king" acht hij een drogreden. „Zulke grote bommen dienen slechts als afschrikkend middel als zij nooit gebruikt worden. Maar juist omdat iedereen dat in ziet, kunnen zij niet als afschrikwekkend middel dienen, want als iedereen weet dat de bommen niet gebruikt worden, dan is de toestand precies eender als wanneer zij niet bestonden. Het gevaar voor ons allen ligt dus in het feit dat de bezitters van deze bommen tóch bereid moeten zijn om ze in werkelijkheid te gebruiken, willen zij ze als afschrikkend middel kunnen gebrui ken". De hoop dat elke toekomstige crisis net als Suez op het nippertje binnen de perken gehouden zal kunnen worden, acht von Weiszacker even kinderlijk als de verwachting aan de roulettetafel onafge broken te winnen. Stelling no. 2 DE TWEEDE stelling de ontkenning van de oppermacht" der politiek is de meest ingrijpende. Bij het onderhoud van de protesterende geleerden met bondskan selier Adenauer, beseften zij wel dat ook Adenauer oprecht kern-ontwapening als een zeer belangrijk punt beschouwt, maar „het verschil tussen zijn opvatting en de onze was dat hij, bij de scherpe onderhan delingen over een ontwapening die onze vrijheid niet schaadt, een eenzijdig Duits afstarid-doen van kernwapens te gevaarlijk acht, omdat het onze tegenstanders zou kunnen aanmoedigen hun druk op ons te vergroten. Deze overweging is gerecht vaardigd in termen van politieke bereke ning. Maar aan onze verklaring ligt de overtuiging ten grondslag dat politieke be rekening alléén de wereld niet. van zelf vernietiging door atoomkracht kan redden den". De kern van de lezing ligt in feite in deze laatste zin. Een sedert eeuwen in het politieke denken zonder meer aanvaard axioma komt hierbij in het geding. Men is er zeker niet van af door deze nieuwe ge- dachtengang overhaast als „onrealistisch" en dat er dingen zijn die niét tot onder werp van politieke berekening mogen wor- terzijde te schuiven. In deze gedachtengang is juist het axioma van de volstrekte „op permacht" van politiek, staat, souvereini- teit, nationale belangen en politieke theo rieën zoals „vrijheid" of „socialisme" zélf onrealistisch geworden in een eeuw die door „atoom"-feiten beheerst wordt Kernwapens maken volgens professor von Weiszacker „een wijziging van het ge hele samenstel van onze politieke en mili taire opvattingen" noodzakelijk. Het fu neste is z.i. dat de staatslieden zowel in Oost als West die wijziging niet aan durven en in plaats daarvan proberen de kernwapens in hun oude opvattingen van internationale politiek en oorlogvoering „in te voegen", d.w.z. in een structuur waar hun uitwerking de mensheid noodlottig moet worden. En als de staatslieden dan geen uitweg vinden? Dan moeten volgens von Weiszacker de geleerden, die mede verantwoordelijk zijn, hun stem verheffen. Zuiver politieke zaken worden natuurlijk het best overgelaten aan ervaren politici, maar er komen soms andere doorslagge vende factoren bij die de politicus aan de deskundige moet overlaten. In deze eeuw zijn dat vooral wetenschappelijke en tech nische factoren, die aan snelle verandering onderhevig zijn. „Wat deze zaken en hun uitwerking op de politiek betreft, mag het oordeel van de man van de wetenschap niet wijken voor dat van de politicus". Aldus von Weiszacker. Stelling no. 3 DE DERDE stelling, eigenlijk niet min der revolutionair, zegt dat afschaffing van kernwapens in eigen land moet beginnen. Bei'oepen op andere landen hebben weinig direct nut: daar ontwapent men niet om. „Wij moeten optreden waar wij onmiddel lijke verantwoordelijkheid als burger heb ben: in ons eigen land: Laat de burgers van andere landen hetzelfde doen als zij dat nuttig en nodig achten". Von Weiszacker ontkent dat de werkelij ke gevaren voor een land groter worden als dat land „eenzijdig" van kernwapens afziet zeker wanneer het een land als Duitsland betreft. Inderdaad is hier in zijn motivering wel de invloed te bespeuren van de bijzondere positie waarin zijn land verkeert, maar dat doet toch niet af aan de algemene vraagstukken die zij opwerpt. „Op wie zouden onze atoomgranaten vallen als zij in ernst gebruikt werden? Op ons eigen land. Hoe kunnen wij ons met meer zekerheid de bommen van de grote mo gendheden op het hoofd halen dan door zelf bommen te bezitten? En als wij aan kernbewapening begonnen, hoe lang zou het dan duren eer Syrië, Egypte en Israel over kernwapens beschikten?. Het is dwaas te zeggen: Wij zijn vredelievend en moe ten dus kernwapens hebben om de onrust stokers af te schrikken. De zogenaamde on ruststokers willen dan dezelfde wapens hebben en wie houdt hen daarvan terug? En wie van ons weet of hij niet op een dag zelf als onruststoker naar voren zal komen?" Waar de nieuwe theorie op neerkomt is dus dat in de huidige wereld politieke be langen of het nu landen of ideologieën betreft niet meer de absolute hoofdzaak vormen; dat bescherming en instandhou ding van het leven van eigen volk zo wel als van andere een belangrijker principe is; dat zelfs politiek levensbelang van een land hier eventueel welbewust aan ondergeschikt moet worden gesteld en in geen geval verdedigd mag worden op een manier die dit hogere principe in ge vaar brengt; en dat het in elk land de plicht van de man van de wetenschap is om diensten die met dit hogere principe strijdig zijn te weigeren en zijn landge noten te waarschuwen als het in gevaar ge bracht wordt. Net als Luther vier eeuwen geleden in Wittenberg hebben nu von Weiszacker c.s. in Göttingen iets op gang gebracht dat vér strekkende gevolgen kan hebben. Evenmin als destijds Luther kunnen de verkondi gers van deze geestelijke omwenteling of hun tijdgenoten onmiddellijk over zien wat ten slotte de uitwerking ervan op de geschiedenis zal zijn". Nazaat van Pilgrimfathers verwelkomde Mayflower II PLYMOUTH, (Reuter) De „May- flower II" is gisteren met volle zeilen de Cape Cod Zay overgestoken van Province- town naar Plymouth in de Amerikaanse staat Massachusetts, waar de Britse pel- grimvaders zich vestigden. Twee helikopter van ae Amerikaanse kustwacht cirkelden voortdurend boven de driemaster om te verhinderen, dat sportvliegtuigen te dicht bij het schip kwamen. Het vaartuig werd de haven binnengesleept. De bemanning van de „Mayflower" werd toegesproken door Elles Brewster, afstammeling van de befaamde ouderling Brewster, die met de eerste Mayflower naar Amerika zeilde. Minister Staf in Australië Minister Staf is woensdag in Canberra (Australië) aangekomen voor een bezoek van vijf dagen. Hij zal besprekingen voe ren met de Australische minister van Bui tenlandse Zaken, Richard Casey, premier Sir Arthur Fadden en andere Australische ministers. <~Praatótoel Goed nieuws De Nederlandse en Portugese rege ringen zijn overeengekomen de status van hun wederzijdse diplomatieke ver tegenwoordigingen van gezantschap tot ambassade te verheffen. (Krantenbericht). Niet al het nieuws in de kranten is op wekkend en hartverheffend, niet alle nieuws is goed nieuws. Daarom is het helemaal plezierig zo'n helemaal plezierig bericht weer eens te lezen. Het geeft den burger moed. Er is weer eens iets om zon der terughouding blij over te zijn. Ik herinner mij nog uit mijn prilste jeugd, een jaar of twintig geleden, dat al leen de grote mogendheden onderling am bassades onderhielden, de andere moesten het met gezanten en zaakgelastigden doen. Het was - diplomatiek gesproken - een tijd van barre, schrijnende armoede. In Den Haag liepen niets dan gezanten en pleni- potentiaire ministers rond: geen ambassa deraad in velden of wegen te zien. Je kwam op het Plein of op de Oude Scheveningse weg wel eens een heer tegen, die er be- driegelijk veel op léék. Je riep dan: „Ha, heerlijk! Een ambassaderaad!" Maar tel kens kreegt ge dan het lid op de neus en de kous op de kop: het bleek, niet anders dan een gezantschapsraad te zijn, die zich als ambassaderaad aanstelde, de snob. Toen heb ik het plotseling zien groeien. Tot en met Liberia. Toen Liberia er eenmaal was, dacht ik: nu zijn we er. Nu zijn we eindelijk waar- we-weze-wille: nu houden wij geen enkele ambassade meer te wensen over. Mis poes. Ineens Of het niets is Of het zo maar een kouwe boodschap is Komt daar Portugal nog. Een goed bericht. Een heerlijk bericht. En bovenal een b elan g r ij k bericht. Het volk voelt zo iets onmiddellijk. Het volk heeft een prachtig, ik zou bijna zeggen, dierlijk instinct voor wat belang rijk is. Ineens zag ik allemaal vrolijke gezichten om mij heen. Goedmoedig rukten de drom men elkaar de krant uit de handen om zich m,et eigen ogen ervan te'overtuigen da.t het echt waar was, dat het heerlijke werkelijkheid was. En ja 't stond er zwart op witpositief helemaal ze ker: onze gezant in Portugal wordt am bassadeur! Het volk danste van vreugde, het ont plooide vaderlandse naast Portugese vlag gen, het hief spontaan de beide volkslie deren aan. Nu Honduras nog. Dan Haïti. En dan zijn we er. Nog even geduld, vrienden, het vol maakte is nabij. Elias ADVERTENTIE Gaat u met vakantie? Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek en wel als volgt: Naam vast adres van t/m naar De abonnees die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. DE ADMINISTRATIE Vraagi uitgebreide brochure ADVERTENTIE Een aanöteJw,! Een COLIBRI iWt tfadw; pxócAt-idee: My dnaaqt Méedi en, Sovendien (en iiejje ifun onó nw. Uit Haarlems Dagblad van 14 juni 1907 PARIJS. Het staat thans vast dat vijf automobilisten zullen deelnemen aan den geweldigen tocht van Peking naar Parijs. Een von hen is de Franschman Goddard met een Nederlandsche Spijker automobiel. Intusschen is het twijfelach tig of het vijftal den 17den Juni zal kun nen vertrekken, wamt de Ohinresche regeerimg weigert hun paspoorten te ver strekken. Ambtenaren hebben namelijk gerapporteerd, dat de automobilisten vermomde politieke spionnen zijn. Men heeft echter hoop, dat de Chineesche regeering tijdig haar vergissing zal VRIJDAG 14 JUNI 1957 In Oxfordstreet, Londen's drukste win kelstraat, heeft zich gistermiddag tijdens het warme weer een ernstig vex'keerson- geluk voorgedaan, dat -aan acht mensen het leven heeft gekost. Doordat de 63- jarige bestuurder van een dubbeldeksbus onwel werd en het bewustzijn verloor, reed het hoge zware voertuig het trottoir op en maaide tientallen mensen neer, die bij een halte in de rij stonden, of die zich in de nabijheid daarvan bevonden. Acht Personen werden gedood en twintig ge wond, van wie enkele ernstig- De bus kwam tegen een muur tot stilstand. De haltepaal werd omver geworpen. Een aan tal mensen kwam door de open deur in een modezaak terecht. Het ongeluk ge beurde juist, nadat de bus zijn eigen halte had verlaten en met een snelheid van vijftien kilometer wegreed. Vier personen raakten beklemd onder de bus, die dooi de brandweer werd opgevijzeld. Twee der gewonden stiex-ven in het ziekenhuis. De winkels in de omgeving werden ver anderd in hulpposten. Elf gewonden kon den, na behandeld te zijn, naar huis gaan. Sommige voorbijgangers, die het ongeluk aanschouwden, vielen flauw. Het gebeurde herinnert aan een soort gelijk ongeluk, toen in december 1953 een bus inreed op een rij bij een halte wach tende mensen in een ander deel van de stad, waarbij twee personen de dood von den en negentien werden gewond. (UP) Onder de doden bevindt zich het Canadese echtpaar Murray, dat in Rea ding logeerde. Mevrouw Murray is in de afgelopen nacht overleden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5