WATERBOLK Plaats een GROENTJE Zeven en vijf jaar geëist tegen twee jongens uit Anjum 94 ct. 74 ct. fl.68 Brandstichting in hotel te Haren berecht Grondwerker van het leven beroofd en in een stuk land begraven DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs mangelsters inpaksters en fl. hulp in de wasserij DONDERDAG 2 0 JUNI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Veilig Verkeer in conflict met organisator van loterij Het Hongarije-rapport V.S. zouden geen speciale UNO-assemblee wensen Bezorgd voor sfeer bij ontwapenings-overleg Amerikaanse hulp vervangt de Britse aan Jordanië Saoed zou aflossing van lening aan Syrië eisen Premier Kisji van Japan in Washington aangekomen Frans militair vliegtuig in Algerije verongelukt Streekplan IJ mond-Noord Tunnel voor langzaam verkeer onder het kanaal Carol Reed verfilmt een roman van De Har tog Makarios beschuldigt Brits bestuur van martelingen Woordvoerder op Cyprus: grotesk en onjuist Bedrag aan kredieten bleek tamelijk hoog Bourgès is gemachtigd een vertrouwensvotum te vragen Ontploffing op Amerikaans vliegdekscbip: twee doden Sch^eovaart Wenst U V Zit niet over het geld in DUBBEL VOORDEEL! De officier van Justitie bij de rechtbank te Leeuwarden heeft na een langdurig re quisitoir zeven jaar gevangenisstraf geëist tegen de 20-jarige J. D. en vijf jaar tegen de 25-jarige A. S.( beiden uit het Friese dorpje Anjum aan wie ten laste was ge legd dat zij op 22 september 1956 een plaatsgenoot, de 47-jarige ongehuwde grondwerker P. S- S., opzettelijk van het leven hadden beroofd. Uit de behandeling van deze zaak bleek, dat de grondwerker een geregelde bezoe ker was in de ouderlijke woning van de jongste verdachte. Een paar jaar geleden miste hij na een van deze bezoeken, waar bij nogal flink gedronken was, een bank biljet van honderd gulden. Hij beschuldig de zijn gastheer, A. D., van deze diefstal en deze werd daarvoor veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. Bij de be handeling in hoger beroep verklaarde de vrouw van D., dat niét haar man, maar zij het bankbiljet had gestolen. Zij werd daarop veroordeeld en haar man vrijge sproken. Deze zaak had in het gezin van A. D. kwaad bloed gezet. Het plan rees, de grondwerker, die bovendien op de hoogte was van enige duistere feiten uit het ver leden van A- D. en diens vrouw, uit de weg te ruimen. Dat plan werd in de avonl van 22 september 1956 uitgevoerd. De 20- jarige zoon van het echtpaar en zijn 25- jarige vriend A. S. lokten de grondwerker mee naar een stuk bouwland, mishandel den hem zo lang totdat hij bewusteloos ineenzakte en hielden hem daarna met het hoofd in een sloot. Zij begroeven het levenloze lichaam van hun slachtoffer in het bouwland. Blijkbaar rekenden zij erop dat het verdwijnen van S,, die op een afgelegen boerderijtje woon de en door zijn werk bij de werkverschaf fing alleen in de weekeinden thuis kwam, niet zou worden opgemerkt. De misdaad werd echter reeds de maan dag na de zaterdag, waarop de moord was gepleegd, door een toeval ontdekt. Een landarbeider ging die maandag het bouw land met een door een tractor getrokken ploeg bewerken- Plotseling zakte de trac tor weg. Bij zijn pogingen de machine uit het gat te krijgen, ontdekte de arbeider bloedsporen. Hij waarschuwde zijn broer en toen zij samen gingen graven op de plaats waar de tractor was weggezakt, von- Naar het ANP verneemt, zijn er moei lijkheden gerezen tussen het Verbond voor Veilig Verkeer enerzijds en de heer A. M. Bergers te Rotterdam, die voor het verbond een nationale loterij zou organi seren als onderdeel van het 25-jarig be staan van het Verbond voor Veilig Ver keer, om gelden bijeen te brengen voor de stichting van een nationaal centrum voor veilig verkeer. Het verbond voor Veilig Verkeer had reeds hiervoor optie verkre gen op het landgoed „De Cloese" te Lochem. De heer Bergers heeft destijds met-het verbond een overeenkomst gesloten, waar bij hij zich verplichtte een actie te voeren, waardoor het mogelijk zou zijn de beno digde gelden, ten bedrage van ongeveer een miljoen gulden, bijeen te brengen. De heer Bergers heeft evenwel thans het Verbond voor Veilig Verkeer doen weten niet bereid te zijn de actie te voe ren, omdat naar zijn mening het succes van de actie bedreigd zou worden door een volgens hem voor de leiding van het Ver bond voor Veilig Verkeer weinig vleiende publikatie, die enkele weken geleden in een landelijk ochtendblad te verschenen. De actie dient thans volgens de heer Ber gers te worden afgelast. Tijdens de te Utrecht gehouden verga dering van de verbondsraad van het Ver bond voor Veilig Verkeer heeft men zich langdurig over deze aangelegenheid bera den. De verbondsraad constateerde, dat de overeenkomst eenzijdig door de heer Ber gers is verbroken. De verbondsraad sprak voorts zijn ontstemming uit over het feit, dat de heer Bergers zonder voorkennis van het hoofdbestuur van het verbond aan een groot aantal van zijn medewerkers en aan autoriteiten heeft medegedeeld, dat de actie is afgelast, waardoor het voor het verbond onmogelijk is geworden de actie onder andere leiding door te laten gaan. NEW YORK, (Reuter) Een aantal -:NO-leden, onder wie Engeland, Australië, enige Zuidamerikaanse landen, Italië en Spanje, zouden spoedige bijeenroeping wensen van de Algemene Vergadering der UNO ter bespreking van het rapport over Hongarije, dat een speciale commissie van de Algemene Vergadering heeft opgesteld en dat donderdagmiddag gepubliceerd zal worden. De Verenigde Staten zouden echter niets voor een spoeddebat voelen, zij zouden niet het risico willen nemen dat de huidige gunstige atmosfeer op de Londense ont wapeningsconferentie geschaad wordt door een fel debat in de Algemene Vergadering in New Yoi'k, zo wordt in New York ver- nomen. De afgevaardigden bij de UNO hebben het rapport over Hongarije reeds sedert maan dag in hun bezit. Van Russische en Hon gaarse zijde is nog geen reactie gekomen. Men meent evenwel te weten, dat de Sov jet-Unie geen bezwaar tegen een spoed vergadering van de Algemene Vergadering zou hebben. Cabot Lodge, de eerste Amerikaanse af gevaardigde bij de UNO heeft verklaard, afgevaardigden bijeen te zullen roepen van de 24 landen, die de resolutie steunden voor de instelling van de commissie van onderzoek, die verantwoordelijk is voor het rapport. Lodge hoopte dat deze bijeenkomst tot besluiten zal komen aangaande de ver dere meest doeltreffende stappen. Hij zou hier mee een bijzondere vergadering van de Assemblée willen vermijden. den zij het deerlijk verminkte lichaam van de grond werker. Korte tijd later arres teerde de politie J. D., diens ouders en diens vriend A. S. Voor de rechtbank verklaarde een psy chiater, dat J. D. en A. S. niet toereke ningsvatbaar voor hun daad moeten wor den geacht. De president meende, dat men op die wijze langs de werkelijkheid heen zou schieten. De jongens maken helemaal niet de indruk ontoerekeningsvatbaar te moe ten worden verklaard. De psychiater acht te echter iedere bestraffing uit den boze, omdat ieder spoor van verantwoordelijk heid afwezig is- De officier van Justitie achtte evenals de president, de beide verdachten wel aan sprakelijk voor hun daad en eiste de reeds vermelde straffen. Vandaag behandelt de rechtbank de zaak tegen de ouders van J. D., die ervan be schuldigd worden, de moord te hebben uitgelokt. WASHINGTON (UP^ Volgens diplo matieke bronnen is het niet onmogelijk, dat Jordanië na de tien miljoen dollar die het in april van de Verenigde Staten ont ving, voor 30 juni nog vijf tot tien miljoen zal krijgen. Volgens deze bronnen zou Jor danië mogen rekenen op een jaarlijkse Amerikaanse bijdrage van ongeveer der tig miljoen, die in de plaats zou komen van de ongeveer even hoge bijdrage die het vroeger van Groot-Brittannië kreeg. De adviseur van president Eisenhower, Eric Johnson heeft in een rede gewaar schuwd dat een besnoeiing van het buiten landse hulpprogramma een nieuwe crisis in het Nabije-Oosten te weeg zou kunnen brengen, met als eventueel gevolg een ca tastrofale oorlog. Economische hulp aan onder-ontwikkel de gebieden is de goedkoopste verzekering tegen chaos en ineenstorting in het buiten land en tegen zowel kleine als grote oor logen. enz. aldus Johnson. CAIRO (UP) Libanon heeft een krachting protest laten horen tegen laster lijke berichten in de Egyptischs pers over de Libanese minister van Buitenlandse Zaken, Charles Malik. In deze berichten zijn vervalste documenten gebruikt om aan te tonen, dat Malik in verbinding heeft gestaan met de ambassadeur van Israel in Washington, aldus een Libanese nota. Malik is een van de felste tekenstanders van de geschillen die er mogelijk zijn tus sen Egypte en Libanon", zo verklaarde de zaakgelastig van Libanon in Cairo. BAIROET (AFP) De Libanese pers meldt, dat koning Saoed blokkering van de Syrische tegoeden m Saoédi-Arabië heeft gelast en -van Syrië aflossing van éen lening van zés miljoen dollar heeft geëist. De Jordaanse regering heeft beslo ten tot de instelling van een bijzondere rechtbank voor de berechting van de aan zetters tot en de medeplichtigen aan het komplot van april tegen het koningshuis. dVIMAN (Reuter). De leider der „Mo hammedaanse Broederschap" in Jordanië ...alifeh, heeft te Amman op een persconft rentie verklaard, dat leden der Egypti sche veiligheidsstrijdkrachten begin juni in de gevangenis van Turah, in Egypte op gevangen gezette leden der Broederschap hebben geschoten, waardoor 43 gevange nen werden gedood en 35 gewond. Volgens Kalifeh geschiedde het neer schieten der gevangenen op last van pre sident Nasser en de Egyptische minister van Binnenlandse Zaken, kolonel Lzaharia Mohieddin. De gevangenen werden neer geschoten, omdat zij geweigerd hadden een einde te maken aan een staking, die was uitgebroken als protest tegen mishande lingen door de Egyptische politie. WASHINGTON (Reuter) Premier Kisji van Japan is in Washington aangeko men voor besprekingen van drie dagen met president Eisenhower en andere Ame rikaanse autoriteiten. Het laatste gedeelte van zijn reis, van Los Angeles naar Wash ington reisde hij met het vliegtuig van president Eisenhower. Kisji werd op het vliegveld van Washington met militaire eer ontvangen. Vice-president Nixon, mi nister Dulles en admiraal Radford, voor zitter van de commissie van stafchefs, wa ren ter begroeting aanwezig. Kisji verklaarde bij zijn aankomst, dat hij verdere versterking van de vriendschap en samenwerking met de Verenigde Staten wenst. BLIDA (UP) Een Frans militair vlieg tuig, op weg van Frankrijk naar het Al gerijnse plaatsje Blida ten zuidwesten van Algiers is woensdagavond in de mist in het bergland neergestort. De zes inziltenden kwamen om het leven. Algerijnse nationalisten hebben woens dag een aanval gedaan op het spoorweg station van Souk Arras, dicht bij de Tune sische grens. Zes Fransen sneuvelden. Drie Fransen, onder wie twee officieren, kwamen in een hinderlaag in de omgeving van Oran, om het leven. Gedeputeerde Staten hebben een wijzi ging in het streekplan voor de IJmond- Noord ontworpen naar aanleiding van een toezegging in de vergadering van de Pro vinciale Staten van 20 maart 1956. Het ging over de keuze van de twee mogelijk heden voor de oplossing van het spoorweg- vraagstuk en het wegverkeer en de krui singen van deze fteide in het zuidelijk deel van de IJmond-Noord, welke beide moge lijkheden waren opengehouden in het be sluit tot vaststelling van het streekplan. Zoals wij gemeld hebben zijn Gedepu teerde Staten tot de conclusie gekomen, dat van de mogelijkheid tot aanleg van een spoorbaan ten zuiden om het wijkje „De Schulpen" (hel zogenaamde „orrueg- gingsplan") zal moeten worden afgezien. Dit voorstel heeft ter visie gelegen en daarna zijn bij Gedeputeerde Staten zeven bezwaarschriften binnengekomen, waarbij' acht bezwaren aan de orde kwamen. Over eenkomstig het advies van de Vaste Com missie stellen Gedeputeerde Staten de Pro vinciale Staten voor de bezwaren onge grond te verklaren. Gedeputeerde Staten hebben ter zake van het streekplan voor Zuid-Kennemer- land besloten, af te zien van het reserveren van ruimte, waardooor de mogelijkheid zou worden behouden om ter plaatse van de bestaande spoorbrug over het Noord zeekanaal een tunnel te bouwen, ingericht voor autoverkeer. Alleen voor een tunnel voor langzaam verkeer met roltrappen er) liften zou hiervoor^ ruirntj^.^yi^d^., gereserveerd. Dit is voor Gedeputeerde Staten aan leiding ook voor het onderhavige herzie ningsplan IJmond-Noord alsnog aan te vullen in dier voege, dat een strook grond eigendom van het rijk en in het vastge stelde streekplan voor de IJmond-Noord aangewezen voor „verkeer langs de weg c.a." aan te wijzen voor „bestaande in dustrie c.a.". Daardoor zal aan bezwaren van de Koninklijke Papierfabrieken van Van Gelder Zonen n.v. worden tegemoet gekomen. Naar een roman van Jan de Hartog zal de Amerikaanse regisseur Carol Reed de film „Stella" maken met Sophia Loren en William Holden in de hoofdrollen. Het is Reed's eerste film sinds hij, twee jaar ge leden, „Trapeze" voltooide. Begin oktober zal Sophia Loren naar Londen gaan voor de binnenopnamen. ATHENE (Reuter) Aartsbisschop Makarios van Cyprus heeft op een pers conferentie in Athene verklaard, een lijst te hebben van 370 gevallen van „marte ling" door de Britse veiligheidsdienst en militaire instanties op Cyprus om beken tenissen af te dwingen. Volgens de aarts bisschop zijn er geen maatregelen genomen tegen degenen die verantwoordelijk waren voor dergelijke „onmenselijke wreedhe den" nadat hiervan mededeling was ge daan aan de Britse gouverneur Sir John Harding. Tenminste twee Cyprioten zijn als gevolg van marteling om het leven ge komen, aldus Makarios- De wreedheden van de Britten op Cyprus zijn afgrijselij ker dan die onder het regime van de nazi's, aldus de aartsbisschop, die de benoeming van een neutrale internationale commissie van onderzoek eist. Het rapport is aan de Raad van Europa toegezonden. Een woordvoerder van het Britse be stuur op Cyprus heeft verklaard, dat de beschuldigingen van Makarios vol „grotes ke en tendentieuze onjuistheden" zijn en gedeeltelijk een „weer opwarmen van af gezaagde beweringen, waarmede reeds in het verieden is afgerekend". De verklaring van de aartsbisschop, zo zei hij, is klaar blijkelijk bedoeld als „propaganda" met zeer weinig ontzag voor de waarheid". De rechtbank te Groningen heeft de brandstichting in het voormalige hotel Van der Woude te Haren by Groningen behan deld, welk hotel in de nacht van 15 op 16 november van het vorig jaar gedeeltelijk in vlammen opging. Terecht stond de 21-jarige N. A. van H. uit Haren, directeur van de stichting Ne derlandse Bouw- en Exploitatiemaat- schappy, die in Haren flats wilde bouwen, en de 36-jarige P. J. G. uit Assen, een van de leiders van de Nationale Oppositie-Unie, die destyds van zich deed spreken in de affaire-Westerling. Van H. bekende zich aan brandstichting te hebben schuldig gemaakt. Hij zei dat hij had gehandeld onder invloed van G. Het was de bedoeling dat het hotel afgebroken zou worden en dat op die grond flats en winkels zouden worden gebouwd door de bouw- en exploitatiemaatschappij.Wanneer het hotel zou afbranden zou er waarschijn lijk sneller kunnen worden gebouwd, zo veronderstelde G. Brandstichting zou een uitkomst zijn voor de stichting, die in financiële nood was komen te verkeren en voor de verdachten, die ook geen geld meer hadden. Aanvankelijk dacht Van II. dat de sug gesties van G. niet serieus bedoeld waren, maar gaandeweg, zo verklaarde hij, werd het hem duidelijk dat het ernst was. Hij stond toen zo sterk onder invloed van G. dat hij niet terug kon. De plannen werden grondig voorbereid en op de avond van de 15e november, nadat een vergadering van de stichting in het hotel was gehouden, uit gevoerd. Een straalkachel werd vlak bij een tafel gezet en op de grond werdén kranten uitgespreid, de ramen liet men open en toen de heren weggingen bleef de straalkachel branden. Enige uren daarna ontstond inderdaad brand, welke de boven verdieping van het gebouw vernielde. De officier wilde rekening houden met de royale bekentenis van Van H. en de wijze waarop hij meegeholpen heeft de zaak tot klaarheid te brengen. De officier eiste een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maan den voorwaardelijk. De raadsman, mr. P. Dorhout, zette uit een, dat zijn cliënt op het verkeerde pad was gekomen door de druk die G. op hem uitoefende. Hij bepleitte een lichtere straf. Daarna werd de zaak tegen P. J. G. behandeld. DSze verdachte, die indertijd betrokken was bij de affaire met het jacht „Evipan". ontkende alles wat hem ten laste was gelegd, zelfs tegen de bezwarende verklaringen van de dertien getuigen in. De verklaringen van zijn medeverdachte noemde hij verzinsels. De president moest hem wegens zijn arrogante manier van op treden een paar maal scherp terechtwijzen. De officier van Justitie eiste tegen G. drie jaar gevangenisstraf. Hij merkte in zijn requisitoir onder meer op, dat G. in de Duitse tijd een dubbele rol heeft ge speeld en veel kwaad aangericht. „Hij lijdt aan grenzeloze hoogmoedswaanzin en is met zijn capaciteiten van „hoofd" en „niet van hart" een gevaar voor de maatschappij, omdat hij altijd probeert slachtoffers te maken, aldus de officier. Op 3 juli zal de rechtbank uitspraak doen. Wanbetaling door broodkopers Enige tijd geleden heeft de rayonale bak kerijcommissie in Haarlem en omgeving een „Commissie kredietbeperking" ingesteld ten einde te bereiken, dat paal en perk wordt gesteld aan het euvel van de kredietver lening. Het is namelijk vorig jaar gebleken, dat vele afnemers voor soms aanzienlijke bedragen bij hun bakkers in het krijt ston den. Thans zal stipt de hand worden gehou den aan de Verordening Sanering Bakkerij- bedrijven 1945, die bepaalt, dat niet meer dan één week krediet aan de afnemers van brood mag worden verleend. De meeste Haax-lemse bakkers hebben zich bij de „Com missie kredietbeperking" aangesloten. Thans blijkt, dat de werkzaamheden van de com missie effect sorteren. Gebleken is. dat het bedrag, dat aan kredieten uitstond, tamelijk hoog was. Verscheidene bakkers hebben in middels met diverse klanten een regeling voor aflossing van het krediet getroffen. Aan de bepalingen voor de kredietverlening zul len de bakkers krachtig de hand houden, zodat het euvel van de wanbetaling de kop wordt ingedrukt. AMSTERDAM De zaken op de effectenbeurs waren woensdag van geringe omvang. Er heerste een zeer kalme stemming maar de onder toon van de markt bleef betrekkelijk goed, al vielen er nergens koerswijzigingen van betekenis te constateren. Zelfs internatio nale fondsen wisten maar geringe belang stelling te trekken. Koninklijke Olie was nauwelijks prijshoudend. Unilever hand haafde zich nog het beste en was op 485 V2 boven het vorige slotniveau. Philips daar entegen kon zich moeilijk handhaven, evenals AKU. K.L.M. bewoog zich rond om het peil van dinsdag. Aangezien de arbitrage weinig ondernam bleef het de gehele middag stil in de hoeken der inter nationale fondsen. Teleurstellend was het verloop van de scheepvaart. De koersen waren over de ge hele linie gedrukt, hetgeen deels in ver band werd gebracht met de dalende vrach- tenmarkt. deels met de onzekerheid om trent de investeringsaftrek. De cultuur fondsen waren verdeeld en H.V.A., die de laatste dagen goed gestemd is geweest, v/as nu goed prijshoudend zonder meer op 127. Verenigde Deli was weinig veranderd op 97, maar A.msterdam Rubber was licht aangeboden. Ter beurze werden geïntroduceerd de participatiebewijzen in het uraniumfonds, beleggingsfonds in uraniummaatsghap- pijen. Naar het ANP verneemt bestond hiervoor een redelijk goede belangstelling, tot uitdrukking komend in een binnenge komen. vraag naar, deze partici.patiebewi.i- zen 'tot een totaal van circa 1 miljoen. De onóffic'ële prijs van de bewijzen lag op f 479. Staatsfondsen stil en weinig veran derd. Prolongatie 3 3/4 pet. (ANP). NEW YORK Door verkopen tegen het einde van de beurs werden de meest wijd-verspreide koersverliezen geleden sinds 11 februari. Vele koersen daalden één tot meer dan vijf dollar. Bij de industriewaarden wer den staal-, geselecteerde olie- en chemische fondsen en die van enkele specialiteiten- vervaardigende industrieën het zwaarst getroffen. Bij de spoorwegwaarden wer den meest fractionele verliezen geleden en de openbare nutsbedrijven ondergingen hun grootste daling sinds 26 september 1955 met een verlies van 0,98 op het ge middelde. Bij de industriefondsen was de daling het sterkst bij Eastman Kodak, dat vijf dollar van zijn recente winst moest prijs geven. Bij de staalwaarden bedroeg de daling meer dan twee dollar bij Youngstown Sheet and Tube en Lukens. Lukens sloot zes dollar beneden zijn daghoogtépunt. U.S. Steel zakte bijna twee dollar, Bethle hem en Jones and Laughlin elk ongeveer een dollar. De lagere koper- en zinkprijzen beïn vloedden de metaalwaarden ongunstig. De olieverliezen bedroegen meer dan drie dollar bij Amerada en twee dollar bij Shell. Het industriegemiddelde sloot 5,40 lager op 505.92; dat voor spoorwegen 0,85 lager op 145,66 en dat voor openbare nutsbedrij ven 0,98 lager op 71,87. Van de 1.170 verhandelde fondsen sloten er 707 lager, slechts 264 hoger en 199 on veranderd. Beursdeskundigen omschreven het beurs- verloop als een technische reactie in ver band met het nieuwe hoge niveau, dat de markt heeft bereikt. (UP). PARIJS (AFP) Het Franse kabinet heeft woensdag premier Bourgès-Maunou- ry gemachtigd zonodig de vertrouwens kwestie te stellen tijdens het debat over economische en financiële maatregelen, dat vandaag in de Nationale Vergadering begint. Gisteren begonnen de socialisten, wier 99 stemmen men algemeen voor Bourgès rekende er zitten veertien so cialisten in de regering bedenkingen tegen het regeringsprogramma kenbaar te maken. Zij wilden de belasting op maat schappelijke kapitaalreserves met zes per cent verhogen. Bourgès stelde de socialis ten tevreden door toe te stemmen in een verhoging van vijf percent, doch haalde zich hiermee de woede van de rechtse af gevaardigden op de hals. Bourgès-Maunoury heeft Marcel Cham- peix benoemd tot staatssecretaris voor Algerijnse zaken, een post die deze ook tijdens de regering-Mollet bekleedde. Deze benoeming wordt algemeen gezien als een aanwijzing, dat Bourgès-Maunoury de „harde" Algerije-politiek wil voortzetten. (Reuter) Zes in Frankrijk geaccredi teerde diplomaten, een West-Duitser, een Nederlander (mr. J. H. O. Insinger), een Indiër, een Zweed, een Uruguayer en een Japanner, zijn in Parijs teruggekeerd na een bezoek van vijf dagen aan Algerije op uitnodiging van de Franse minister Robert Lacoste. JACKSONVILLE (Reuter) Gisteren zijn tengevolge van een ontploffing aan boord van het Amerikaanse vliegdekscbip „Franklin D. Roosevelt" twee matrozen om het leven gekomen en vijf gewond. De ontploffing ontstond in een leiding van stoom onder hoge druk. Hoe groot de scha de is, is niet meegedeeld. De Franklin D. Roosevelt is vandaag in Mayport aange komen. Alcor, 18 te Buenos Aires. Aldabi, 18 v. Montevideo n. Buenos Aires. Amerskerk, 18 v. Mombasa n. Aden. Aihena, 19 te Rotterdam. Arnedi.ik, 18 te Rotterdam. Aagtedijk, pass. 19 Malta n. Port Said. Aardi.jk, 20 te Singapore. Aludra, pass. 19 Dover n. Hampton Roads. Andijk, 19 v. Hamburg n. Rotterdam. Annenkerk, 20 te Takubar. Astrid Naess, 20 te Simotsu. Attis, 19 te Maracaibo. Ariadne, 19 55 m. z.w Beyrouth n. Alexandrië. Aalsum, 20 te Tj. Priok. Alblasserdijk, pass. 19 Key West n. Le Havre. Alphard, pass. 19 St. Paulsrock n. Rio de Janeiro. Axeldijk, 21 te Havana verw. Argos, 20 te Palermo. Artemis, 20 v. Amsterdam n. West-Indië. Andijk, 20 te Rotterdam. Arendsaijk, 19 v. Rotterdam n. Bremen. Beninkust. pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Bawean. 20 te Belawan. Billiton, pass. 19 Kreta n. Napels. Bogowonto. 20 te Tj. Pandjang. Bantam, pass. 19 Colombo n. Lagos. Boskoop. 19 v. Champerico n. Corinto. Breda. 19 360 m. n.o. Flores n. Curasao. Banda, 20 te Port Said. Bintang, 20 te Southampton. Cistula, 13 v. Recife. 21 te Belem vervv. Congokust, 18 v. Abidjan n. Lagos. Caltex Nederland, 19 v. R'dam n Kopenhagen. Cradle of Liberty, 19 te Cadiz. Cistula, 21 te Belem verw. v. Recife. Cinulia, pass 19 Sint Vincent n. Durban. Charis, 19 te Curasao v. New York. Calt.ex LöïJén, ,jfo."v. iSfoez'n." Raslahura. Caltex, Utrecht,.20 v,-Suez -n. Rastanura. Caltex Delft, 19 v. Suez n:-Bahrein. Drente, pass. 19 port Sudan n. Aden. Daphnis, 20 te Maracaibo. Delft, 19 v. Pta. Cardon n. La Guaira. Dorestad. 19 te Curasao. Dinteldijk, 19 v. Rotterdam, 20 te Londen. Elisabeth B, 18 v. Houston n. Cristobal. Esso Amsterdam, pass. 19 Malta n. Antwerpen. Elizabeth B, 19 v. Houston n. Christobal. Esso Den Haag. 19 v. Sidon n. Antwerpen. Eemdijk. pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Esso Nederland. 22 te Suez verw. Felipes, 21 te Pladju verw. Gaasterland, pass. 18 Teneriffe n. Recife. Giessenkerk, 18 v Sydney n. Aden. Grootekerk, 19 te Antwerpen. Ghanakust, 20 te Dakar. Guineekust, 18 v. Pointe Noire n. Abidjand Gaasterkerk, 19 600 m. z.w. Minico.y n. Aden Haarlem. 18 te Rotterdam. Halhor, pass 19 Kp St. Vincent n. Rotterdam. Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3% °/o Nederl. '47 87% 87% 3 Nedl. 1952-64 90% 90% A. K. U 206 204% Calvé Delft 368 368 Van Gelder Zonen 196 V* 196 K. N. Hoogovens 317 317 Nederl. Ford 272 272 N. Kabelfabriek. 294 295 gew. Philips Gloeil. 307 304 pref.Philips Gloeil. 156% 156%* Unilever 487'A 483 Wilton Fijenoord 249 'A 249 Dordtsche Petrol. 1072% 1068 Konkl. Petroleum 223,30 221,50 A'dam Rubber 76% 77 K. L. M 121,70 121,50 Holl. Amer. Lijn 178% 177% N. Scheepv. Unie 176% 175 Phs. v. Ommeren 266% 263 H. V. A 126% 125 Verg. Deli Mijen 96% 95% Amsterd. Bank 204% 204% Ned. Handel Mij. 160% 160% Rotterd. Bank 175 175 Twentsche Bank 180 180* Anaconda Copper 6611/» 66% Bethlehem Steel 194% 191% U. S. Steel 69% 67% General Motors.. 42% 42% Shell Union 90% 88% 40% 40 Vorige koers Heemskerk, 19 v. Bremen n. Antwerpen. Houtman, 19 te Shanghai v. Tsintao. Hera, 20 te Baltimore verw. 1 Hathor, 24 te Rotterdam verw. Hydra, 19 v. Paramaribo n. Demerara. Helena, 20 te Rotterdam. Hispania, 19 v. Rotterdam n. Bilbao. Hector, 19 v. Amsterdam n. Middellandse Zee. Hersilia, 20 v. Rotterdam n. Amsterdam. Ivoorkust, 18 te Amsterdam. Japara KRL, 20 te Tj. Manl. Joseph Frering, 18 v. Monrovia n. IJmuiden. Java. 20 te Marseille. Johann. Frans, 18 v. Ph.delphia n. Seven Islands. Kabylia, 19 te Coryton v. Mena. Kertosono, 19 te Port Elizabeth v. Kaapstad. Kara, 19 v. Abadan n. Cape Town. Kalydon, 20 te Bandarmashur. Karimata, pass. 19 Socotra n. Belawan. Kennemerland, passeert 19 St. Paulsrock naar Montevideo. Kota Agoeng, 20 te Tj. Priok. Krebsia. 19 v. Mena Al Ahmadi n. Geelong. Kloosterdijk, 20 te Rotterdam. Lawak, 17 v. Lorenco Marques n. Mombasa. Langkoeas, pass. 19 Gibraltar n. Port Said. Louis Lantz, 20 te Monrovia. Loenerkerk. 20 te Rotterdam. Maaskerk, 18 te Zeebrugge. Mijdrecht, 17 v. Houston n. Landsend. Maasland, pass. 19 Kp. Vilano n. Amsterdam. Maas, 19 te Tunis v. Algiers. Mentor. 19 te Mobile n. Baehaqueto. Musilloyd, 19 te Londen. Maureen, pass. 19 Kielerkanaal n. Houston. Merwede. 19 v. Freetown n. Las Palmas. Mvlady, verm. 21 v. Velsen n. Vaasa. Macoma, 21 te Abadan verw. Mapia, 20 te Singapore. Nieuw Amsterdam. 19 te N?w York. Marnelloyd, 19 te Kuwait. Notos, 19 v. Rotterdam. 20 te Amsterdam. Oranje, 19 v. Port Said n. Napels. Oranjefont., 18 560 m. z.o. St.Helena n. L. Palmas. Oberon, 19 te Port Depaix. Osiris. 19 v. Maracaibo n. Curagao. Ouwerkerk, 19 v. Aden n. Fremantle. Oldekerk, pass. 19 Ouessant n. Antwerpen. Prins Johan Willem Friso, 18 te Rotterdam. Prins Willem V, 18 v. Montreal n. Le Havre. Prins Willem George Frederik. 18 te Rotterdam. Peperkust, 19 te Abidjan. Prins Alexander. 20 te Port Alfred. Prins Casimir, 19 v. Le Havre n. Montreal. Rotti. 18 te Amsterdam. Rempang. 19 v. Port Said n. Genua. Raki. 17 te Karachi n. Bombay. Roepat, 19 v. Mogadiscio n. Ummsaid. Stad Maassluis. 18 v. IJmuiden n. Melllla. Steen wijk. 18 te Rotetrdam. Slamat, 21 te Tjilatjap verw. Statendam. 19 te Southampton. Stat of Liberty, pass. 19 Malta n. Mena Al Ahm. Stanvac Benakat, 19 te Tj. Uban v. Sung.gerong. Stanvak Lirik 19 te Bombay v. Durban. Stanvac Selo. 19 te Singapore v. Sungeigerong. Stentor, pass 18 Ouessant n. Madeira. Soestdijk. 18 500 m. w. Scillys n. Antwerpen. Solon. 19 te La Guaira v. New Orleans. Straat Cook. 19 te Mombasa v. Dar Es Salaam. Stad Gouda. 19 v. Vlaardingen n. Narvik. Statendam, 19 v. Southampton n. New York. Straat Soenda, 20 te Kaapstad. Salatiga. 19 v. San Francisco n. Sydney. Theobaldius, 19 v. Suez n. Fao. Traianus. 18 90 m. n o. Abo Vilano n. Tunis. Tegelberg. 20 te Hongkong v. Okinawa. Tiimenteng. 19 te Dar Es Salaam v. Durban. Telamon, 18 te Trinidad n. Baltimore. Trompenberg, oass 19 Vlissingen n. Houston. Tero, 20 te Rotterdam. Ternate, 19 v. Marseille n. Genua. Teiresias, 21 te Aden verw. Thelidomus, 20 te Geelong verw. Tomori. 20 v. Belawan n. Aden. Van Waerwijck. 19 v Melbourne n. Sydney. Weltevreden. 20 te Singapore. W Alton Jones, 18 nog steeds te Punta Cardon. Wonosobo, 19 te Colombo v Cochin. Waiwerang. 19 te Waiwerang v. Maumere. Witmarsum, 20 te Amsterdam verw. Wonosari. 19 te New York. Willemstad, 20 te Port of Spain n. Trinidad. Zijpenberg. 18 v. St. Vincent n. Vitoria. Zeeland, 19 15 m. n. Jamaica n. Maracaibo. KLEINE VAART Aldert. 19 150 m. w. Hanstholm n. Aalborg. Boreas. 18 v. San Feliu n. Lissabon. Eadzo, 19 v. Rotterdam n. Londen. Bebox, pass. 19 Vlissingen n. Rotterdam. Bram. pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Diannel. 19 v: Delfzijl te Londen verw. Elsa. 18 v. Lübeek n. Ostrand. Evertsen, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen Esma B, pass. 19 Texel n. Rotterdam. Equator. 19 voor Thames n. Grangemouth. Fiat. 19 v Bordeaux te Bremen. Flevoland. 19 dw. Tvne n. Rotterdam. Fiat. 19 5 m. o Borkum. Flardinga. verm. 19 v. Antwerpen n. Londen. Fortuna. pass 19 Vlissingen n. Gothenburg. Flevo. 17 v Le Havre n. Tanger. Hoogland, 19 180 m. o. Aberdeen n. Grangemouth. Hada. 19 dw. Sandettie boei n. Gent. Joost. 13 te Zaandam v Kotka. Jan Kreumer, 19 v. Londen n. Rotterdam. Jannie, 19 120 m o. Orkaden n. Grangemouth. Jacaranda, 19 20 m. n. Kp. Ile De Bas n. H'burg. John M. 21 v. Venetië te Rotterdam verw. Kaap Falga. pass. 17 Holtenau n. Ostrand. Kaap St. Vincent. 17 te Stocksund v. Norrkoping. Keizersgracht, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Liberty, 19 20 m. n.w. Noordhinder n. Aalborg. Lenv. 19 v. Londen n. Caen. Midsland. 19 v Rotterdam te Leith verw. Myfem. verm. 19 v. Parijs n. Stockholm. Mvson. 21 te Nykoping verw. Megrez N. 19 v. Genja te Philippevtlle. Nero. 17 v. Malaga n. Antwerpen Niobe, 19 te Amsterdam n. Helsinki. Noorderlicht, 19 v. Swansea n. Amsterdam. Navis. 19 v. Veyle te Karlshamn. Olympia, 19 40 m. w.z.w. Casquets n. Kingslyn. voor Haarlem-N. verkrijg baar bij: GEN. CRONJéSTR. 94 Tel. 17845 WASSERIJ BEELEN vraagt Aanmelden: Blekersvaartweg 20-21 - Heemstede. EEN 7INDELIJKE POES dat krijgt u wel van uw GROSCO-kruidenier. Daar krijgt u immers bij uw boodschappen honderden waardevolle duikertjes. Plak ze in het Duiker-chequeboek. U heeft zo een aardig bedrag bij elkaar en u krijgt bovendien nog een extra hoge rente. U is vrij dit geld te besteden, hoe en waar u wilt. Zo spaart u. zonder dat het u iets kost, voor dat wat u graag wilt hebben. DUIKER-THEE per pakje a 100 gram met altijd 20 Duikertjes GRATIS. Hierbij nu bovendien gratis een zware „Victoria" Chocoladereep 500 gr. knappende Theebiskwie met 15 Duikertjes GRATIS. DUIKER-SLAOLIE per fles met altijd 20 Duikertjes GRATIS. Ter kennismaking deze keer met 40 GRATIS Duikertjes. DE EERSTE MEIKERSEN 200 gram GEVULDE KERSEN met GRATIS 10 Duikertjes.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11