Haarlemse Montessori-school viert enkele jubilea VEEL VLEES IN DE KUIP Het moeilijke verkeer Veertig jaar geleden werd met deze onderwijsmethode hier gestart Kaartlezen Audrey Hepburn speelt Anne Frank Kasteel Staverden" doet Haarlem weer aan Klaas de Vries-school versloeg Coornhert Lyceum Alpenjagers" concerteren in Zandvoort Burgerlijke Stand van Bloemendaal „Geeft met gulle hand voor autotocht bejaarden" Burgerlijke Stand van Heemstede u Voor do tweede keer dit jaar heeft de „Kasteel Staverden" woensdagavond met eenenzeventig chronische invaliden uit Zee land aan boord, zijn ankers aan het Noorder Buiten Spaame in Haarlem uitgeworpen. Op de wallekant stond een grote tafel be laden met lekkernijen en geschenken van de Haarlemse middenstand, welke geschen ken en versnaperingen 's avonds aan de pa tiënten werden uitgereikt. In Temeuzen, Vlake en Puttershoek zijn de patiënten aan boord gekomen om vervolgens een reis kris kras door Nederland te ondernemen, waarbij verscheidene steden en dorpen werden aan gedaan. Vooral in Rotterdam keken de „gas ten" hun ogen uit. Na een bezoek te hebben gebracht aan Nederlands eerste havenstad wendde de „Kasteel Steverden" d»e steven via Amsterdam naar de Spaarnestad, waar het woensdagmiddag aan de Spaarneoever meerde. Ter begroeting was onder meer aan wezig drr. W. C. Kors namens het Rode Kruis. Des avonds bezochten enige meisjes het hos pitaalschip om de patiënten te gedenken met ruikers rode anjers, hetgeen de meisjes zeer goed afging en enige ervaring in het bloe menu itrei ken deed veronderstellen. Na de komst van deze meisjes werd aan het feest nog luister bijgezet door de vrolijke klan ken, die een harmondekorps uit haar instru menten liet vloeien en de zang van een da meskoor. Ds. C. P. Hoekema besloot de avond. Morgen zet het schip koers naar Wijk bij Duurstede, waarna de terugtocht zal worden aanvaard. Anegang-comité fleurt winkelstraat op Het Haarlemse Anegang-comité heeft een actie ondernomen om deze winkelstraat meer fleur te geven en daardoor ertoe bij te dragen, dat ook het centrum van Haarlem recht heeft op de naam Bloemenstad. Het comité heeft het initiatief genomen om de gevels van winkels met bloembakken te versieren. Een gedeelte van de bloemenbak- ken is t'h^ns reeds aangebracht. In totaal zal er vijfhonderd meter aan bloemenbakken nodig zijn; thans is hiervan een derde in ge bruik. De bakken zijn uitgevoerd in ver schillends pastelkleuren en worden aan de winkeliers beschikbaar gesteld, die zelf be palen, waar zij de bakken aan hun gevel aanbrengen Meestal worden de bakken vlak onder de ramen gehangen. Voor de bloemen, die de gevels moeten opvrolijken is de keuze gevallen op rode geraniums, een sterke bloem die lange tijd in bloei blijft. Het Anegang- comité hoopt niet, dat het de exclusiviteit van deze fleurige actie behoudt; integendeel, men wil juist, dat het initiatief wordt nage volgd en in meer winkelstraten in het cen trum eraan wordt gewerkt om die naam Haarlem-Bloemenstad in ere te houden. De uitgeverij G. Eikelen boom en zoon heeft een nieuwe kaart van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal in het licht gezonden, met bijbehorende stratenlijst. De tekenaars hebben van veel vertrouwen in de toe komst blijk gegeven, door Delftwijk en Sinnevelt als nagenoeg voltooid aan te geven, zelfs op plaatsen, waar die realisering in het geheel niet zo snel is te ver wachten. Merkwaardig ge noeg ontbreken, evenals in vorige drukken, de Nagt- zaambrug en de voetgan gersbruggen over de Jan Gijzenvaart en de Gouw wetering, de volkstuincom plexen aan de Schiphol- en Zomerwegen en aan de Sla perdijk, het stratenplan voor het toekomstige Parkwijk, waarvan zelfs de naam niet vermeld wordt, evenmin als die van Schalkwijk trou wens. Een paar andere op vallende omissies zijn het Mendelcollege, het Marine hospitaal, de filialen van de Stadsbibliotheek in Haar lem-Oost, Spaarndam en bij het Schouwtje. Dat de Noorderbegraafplaats onder de badinrichtingen is ge rangschikt, is een kleinig heid waaraan wij maar stil zwijgend voorbij zullen gaan. Dat men in de bege leidende stratenlijst blijk baar geen ruimte meer had om de belangrijkste gebou- wij in de randgemeenten te vermelden nota bene wel op de kaart met cijfers aan geduid! een kniesoor, die er wat van zegt (of schrijft). Verder zullen velen van een plaatselijke plattegrond ver langen, dat de buslijnen worden ingetekend. Ook dat is op deze uitgave niet het geval. Wij geven de firma Eike lenboom in overweging het enige jaren geleden verbro ken contact met Openbare Werken te herstellen, waar door men gebruik kan ma ken van de uitstekende kaarten, die door deskundig personeel werden getekend. Niet alleen de gebruiker maar ook de uitgeefster zal daar wel bij varen, vooral als ook de overige gegevens een tikje nauwkeuriger zul len worden behandeld. Een klein plonsje en een heel klein bellenbaantje en Wimpie van Vliet beweegt zich behaaglijk door het ele ment, waar hij de hele mid dag in de schoolbank al naar toe heeft zitten leven. Jongens als Wimpie worden bij temperaturen als die, welke zich de afgelopen da gen hebben voorgedaan, in eens weer amfibische we zentjes. En er zijn bijzonder veel jongelui als Wimpie. De morgens vóór en de mid dagen na schooltijd heeft men hen in queue kunnen zien staan voor de Haarlem se zwembaden. Er kwamen zelfs agenten aan te pas om de stroom van jongens en meisjes in de richting van het frisse nat te regelen. De zweminrichting aan de Kle verlaan werd dinsdag be zocht door 4560 baders en des morgens om kwart over zeven was het bad al der mate bevolkt, dat de deur voor een uur dicht ging. Het bezoekcijfer van het zwem bad Houtvaart was dinsdag 4009 en dat van het Sport- fondsenbad 1444. In al deze baden moest men de belang stelling in ploegen van een uur verdelen. De chef-bad meester van het zwembad Houtvaart, de heer J. C. Tierie, vertelde, dat er daar 300 per uur terecht kunnen. Maar hij keek ons vrijwel geen ogenblik aan omdat zijn blik samen met die van vier andere badmeesters voortdurend over het bassin waarde. Iedere tien minuten voor het hele uur maakte hij „schoon schip" om ruim een kwartier later de volgende ploeg te kunnen binnen laten. Het bad kon dus niet meer dan een flinke opfns- ser zijn en de jongelui, wie het meer om het zwemmen te doen was, kwamen niet helemaal aan hun trekken. Maar die hebben nog genoeg minder hete middagen voor de boeg, waarop zij aan één stuk door hun zwemlust kunnen botvieren. Dat er dan ruimte genoeg is, be wijst alleen al het feit, dat met name de gemeentelijke zwembaden aan de Hout vaart en de Kleverlaan maar vijf tot zes percent vaste bezoekers hebben. Men kan zich natuurlijk op warme dagen beklagen over de geringe badaccom- modatie van Haarlem, maar dat wordt dan ook voor namelijk gevoeld op derge lijke dagen. Verder ver strijkt er een groot deel van het seizoen, waarin beide inrichtingen ruimte te over bieden. Het is bepaald niet altijd zo, dat de gemeente lijke badinrichtingen beide ruim vierduizend bezoekers hele reis moet maken om in één der zwembaden te komen. De openluchtbaden zijn overigens belangrijk ontlast door de schoolzwemregeling van de gemeente met het Sportfondsenbad buiten het open badseizoen. Hoeveel Haarlem in dit opzicht vóór heeft bleek nog onlangs uit een rapport van een consulent lichamelijk onderwijs van Rijksschool- toezicht, die constateerde, dat slechts vijf a zes percent van de leerlingen van Haar lemse en Bloemendaalse scholen deze scholen verlaat zonder zwemdiploma. Het blijvend animo voor deze gezonde sport is echter nog opvallend gering. En dat kan wellicht ten dele ver klaard worden door de afge legenheid van de Haarlemse zwembaden voor verschei dene stadswijken. en het Sportfondsenoad ruim duizend bezoekers per dag boeken. En voor een kostbare en thans door de bestedingsbeperking on mogelijke investering als een nieuw zwembad moet men toch in de eerste plaats van een gemiddelde uitgaan. De noodzakelijkheid van nóg minstens twee zwem baden wordt dan ook niet in de eerste plaats aange toond met de drukte op en kele topdagen zoals deze, maar in de uitbreiding van de stad, waardoor men van bepaalde wijken uit een De heer Wil van Bakel zal donderdag avond voor de eerste keer van dit jaar op het Raadhuisplein in Zandvoort met de Th-olerkapel „De Alpenjagers" en de boe- renkapel „De Hooischelf" optreden. Coby Martens zal de beide kapels met haar zang begeleiden De concerten, die in de komende weken zullen worden gegeven en alle onder leiding staan van de heer Van Bakel, zullen in tegenstelling tot voorgaande jaren om half negen beginnen. Het volgende concert heeft plaats op 4 juli. Schoolhonkbal De finalist van het vorige jaar in de schoolhonkbalcompetitie, de Klaas de Vriesschool, is ook nu weer aardig op weg zich een finaleplaats te veroveren. Na de grote overwinning van verleden week moest thans het Coornhertlyceum de grote kracht van de Klaas de Vries leerlingen erkennen (14-3). Het Lorentzlyceum kwam voor het eerst binnen de lijnen en ook de volgelingen van de heer Verwers behaalden cijfers die er niet om liegen, want met niet minder dan 16-2 bleef Lorentzlyceum in de meerder heid tegen het Triniteitslyceum. Ook de jongere honkballers zijn deze week in de B-afdeling gestart en ook in deze groep behaalde het Lorentzlyceum een duidelijke zege tegen de St. Canisius- school (9-4). Het negental van de H.B.S. a. moest het met een 5-0 nederlaag tegen de buurman H.B.S. b. genoegen nemen. Het programma luidt thans: woensdag 26 juni (Gem. sportterrein Schalkwijker- weg) Klasse A: 15.30 uur Lorentzlyceum— Klaas de Vriesschool; 15.50 uur Christe lijk lyceumWinnaar Velsen. Klasse B: 14.uur St. Canisiusschool H.B.S. a.;14.uur H.B.S. b.—Lorentzly ceum. In Velsen is de strijd in de A-klasse nog steeds niet beslist, zodat de winnaar ook nog niet bekend is. Het winnende Velsense negental zal de strijd echter tegen de Haar lemse negentallen voortzetten. Van de volgende week af zullen de Haarlemmers moeten tonen, dat zij ook zonder de onmiddellijke na bijheid van een geünifor meerde politie-agent de knipperbol-zebra's zullen respecteren. Hiermee wil niet gezegd zijn, dat de er varingen sedert Pinksteren met de beschermde over- steekpaden onverdeeld gun stig zijn geweest. Het blij ken vooral de brommers en de trappers te zijn, die he- haas maar al te vaak hun vermeende haast niet alleen voorrang verlenen boven de wettelijke bepalingen, maar vooral boven het verkeers- fatsoen. En zonder het laat ste zijn wij nergens op de weg. Het is wel merkwaar dig, dat de weinige wegge bruikers. die zich met reden wél op haast mogen beroe pen, namelijk de aan een tijdschema gebonden bus chauffeurs, zich juist ten opzichte van de oversteek plaatsen keurig gedragen. Wat ons betreft mag hoofd inspecteur Brauckmann best een paar agenten in burger bij de knipperbollen (en bij de stoplichten!) laten sur veilleren: een bon werkt in vele gevallen heilzamer dan goede woorden. Omdat wij gemerkt heb ben, dat er nooit teveel aan verkeersvoorlichting kan worden gedaan, zullen wij etappegewijs de door het Verbond voor Veilig Ver keer samengestelde geïllu streerde verkeersvoorlich ting over de beschermde oversteekpaden, die wij reeds op 28 mei publiceer den, in deze rubriek her halen. leen met matige snelheid naderen en wel zo, dat ze als het nodig is kunnen stoppen. Ze mogen de be schermde voetgangersover steekplaats alleen passeren, als ze de voetganger, die er gebruik van maakt niet hin deren. Stilstaan op een ze bra-oversteekplaats is voor het rij verkeer verboden; hij moet worden vrijgehouden. Voetgangers moeten zo veel mogelijk rechtshouden en in groepjes oversteken. Uw extra aandacht hier voor s.v.p.: de zebra-over steekplaats is alleen dan be schermd als er knipperende knipperbollen bij staan. Een voetganger heeft bij zondere bescherming op een voetgangersoversteekplaats als deze wordt aangeduid door zogenaamde zebrastre- pen met aan weerszijden een oranje bol, die aan-en- uit knippert. Bestuurders van voer tuigen en trams mogen deze zebra-oversteekplaatsen al- Verkort weergegeven) W. v. d. MAARS, Gen. Cronjéstraat 6 II Zij doen vaak meer dan de wet letterlijk voorschrijft. De groep voetgangers, voor wie deze nieuwe bepalingen zo hard nodig zijn, durft niet van het trottoir te gaan als een motorvoertuig nadert. Maar de N.Z.H.-bus sen (en ook een aantal andere weggebrui kers) stoppen voor de wachtende voetgangers Op deze wijze wordt het een goed samen spel en slagen de nieuwe bepalingen. Het Bestuur van de Vereniging voor Veilig Verkeer Haarlem en Omstreken. Burgemeester van Heemstede De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, verzocht ons de vol gende oproep te plaatsen naar aanleiding van de komende huis aan huis-collecte in zijn gemeente, voor de jaarlijkse tocht voor Ouden van Dagen, welke thans voor de vijfentwintigste maal zal worden gehouden: .Weldra zal ons comité „Ouden van Dagen" bij u komen aankloppen om een bijdrage, ter verwezenlijking van de jaarlijkse uitgangs dag voor de talloos velen, voor wie deze dag „de dag der dagen" is geworden. Als burgemeester voel ik mij gedrongen dit jaar een ernstig beroep te doen op u allen, om met gulle hand te geven voor dit mooie doel. Telken jare werd ik weer getroffen door de blijdschap van onze bejaarden, die zo intens van deze dag genieten. Maar alles wordt duurder en ieder jaar wordt het moei lijker om alles te bekostigen. Inwoners van Heemstede, stelt het boven genoemd comité in staat zijn taak zó te ver vullen, dat er niet behoeft te worden be knibbeld en geeft derhalve iets meer dan andere jaren BEVALLEN: G. C. HoenderdosVan Eer den, z.; M. A. van BuurenBakker, z.; A. M. MenseSchrama, z. ONDERTROUWD: F. D. M. Claessens en C. A. L. M. Allard; H. J. A. Stevens en A. M. T. van Willige. GEHUWD: A. Zwarteveen en C. Aafjes; A. A. Dekkers en C. W. Marbus. OVERLEDEN: C. ParmentierTom, 95 j.; M. J. V. H. de Kruijff, 79 j.; J. C. Kievit, 8 j.; J. W. Bom, 89 j.; G. LeichStegeman, 86 j.; M. E. C. van der Eyck, 90 j. De filmactrice Audrey Hepburn zal de titelrol spelen in de Amerikaanse film, die naar het dagboek van Anne Frank zal worden gemaakt, aldus een mededeling van de Twentieth Century Fox filmmaat schappij- De regisseur George Stevens is onlangs in Amsterdam geweest om zich te oriënteren. Het scenario werd geschreven door het Amerikaanse echtpaar Frances Goodrich en Albert Hackett. Zij maakten ook de toneelbewerking van het dagboek. Audrey Hepburn en haar echtgenoot Mei Ferrer bevinden zich thans aan boord van de „Queen Mary", uit New York naar Europa vertrokken. De actrice deelde me de, dat zij beiden een deel van hun Euro pese vakantie in Nederland zullen door brengen. Zij vertelde ook, dat haar volgen de film in Brits Guyana zal worden opge nomen. De film zal „Green Mansions" he ten. ONDERTROUWD: J. Hanhart en F. E. Esmeijer; J. C. Putz en Th. P. Quaadgras; W. Koopman en A. M. van Heeringen. GEHUWD: J. Zeevat en S. Mesman; Th. A. J. van der Putten en H. G. Peters; J. Th. Boon van Ostade en E. M. van Lent; P. Voerhuis en J. H. Moltzer; H. A. M. Simons en M. L. Dekker; Ch. Pijpers en H. F. Beert- huizen. GEBOREN: Veronica Dorothea, d. v. F. Belterman en M. van Bakel; Johanna Adrians, d. v. A. van den Bos en J. Willemse OVERLEDEN: mevrouw M. J. Mulder Nijssen, 76 j.; A. L. Gruijters, 68 j.; wed. C. WarmerdamCavé, 74 j.; mevrouw A. Tim merVolger, 65 j.; J. J. Meurs, 66 j. Bijbelgenootschap. Tot algemeen voor zitter van 't Nederlandse Bijbelgenootschap is tijdens de te Amsterdam gehouden alge mene ledenvei'gadering benoemd de hoofd- vlootpredikant, ds. J. H. Sillevis Smitt uit Den Haag. Hij volgt de beer J. C. H. hel dring op, die wegens zijn leeftijd heeft be dankt i»ui,UERDAG 2 0 JUNI 195 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCIIE COURANT Vooral op warme dagen ver laat men het water slechts talmend. In het zwembad Houtvaart wordt door twee baddames met een lijn tus sen zich in het ondiepe bad „schoongeveegd", want een nieuwe schare staat buiten te popelen ADVERTENTIE Knipperbollen (I) Nu deze instrumenten een tijd in werking zijn, valt het op dat het knipperlicht bij zonneschijn zo slecht te zien is. Kunnen er niet wat sterkere lampen in Bovendien is wel gebleken, dat vooral fiet sers die dingen negeren of over het hoofd zien. De bussen houden er zich uitstekend aan. Zij fungeren daarbij als „stopperspil" voor wat er achteraan komt, doch fietsers en bromfietsers schieten er vaak langs en ik heb al verscheidene bijna-aanrijdingen zien gebeuren, waardoor de angst van voetgan gers om van deze oversteekplaatsen gebruik te maken, blijft bestaan. Het lijkt me nu trouwens tijd worden dat de politie de hard nekkige overtreders gaat bekeuren. Als deze knipperbeveiligingen niet spoedig met harde hand worden „ingeburgerd", gaat het mis. want dan zullen ook automobilisten er de brui aan geven. Knipperbollen (II) Hulde aan de bus chauffeurs van de N.Z.H. voor de wijze waarop zij de nieuwe bepalingen ter be scherming van de voetgangers in de praktijk uitvoeren.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13