Het economisch gebeuren wordt onvoldoende geschraagd door begrip bij de bevolking Opleidings-eenheid van de Royal Navy zakte het Spaarne af Bereden rijkspolitie blijft dit seizoen in Zandvoort kolen CONTANT Feeststemming op jubilerende markt in Haarlem-noord Aanmeldingsformulier JAARVERGADERING MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Vergadering gewijd aan popularisering van het nationale geldvraagstuk VOOR GOUDEN RINGEN MOET U ZIJN BIJ STUURMAN COHEN, HOUTPLEIN Lieut, comm. Lambert: „Onze minimum snelheid was te groot voor Spaarndam" Recorddag Haarlemse Waterleiding T opprodnktie van 1955 met 20 overtroffen Adres aan Haarlemse raad Verzoek om speelplaats bij de Wagenweg Gouden en zilveren echt in één familie Kraanvogel geboren in Groenendaal In Nederland zeldzame gebeurtenis VOOR UW VAKANTIE B. en W. welwillend tegenover plan-Komter Wethouder Angenent verricht opening Politie vraagt getuigen Bestuurder van jeep redt zich uit brandende wagen Betaling abonnementsgeld per giro DONDERDAG 20 JUNI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT JLvi IN HET CONCERTGEBOUW te Haarlem is vandaag de 174e jaarvergadering de 99e die in de plaats van oprichting Haarlem wordt gehouden van de Nederland se Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Het onderwerp van de jaarvergade ring is „Gezond geld. De betekenis daarvan voor onze welvaart". Prof. S. Posthuma, directeur van de Nederlandsche Bank n.v. hield hierover een causerie, ter probleem stelling voor een forumdiscussie. Tijdens het huishoudelijk gedeelte, waarmee de vergadering aanving, werd de oud-voorzitter van het departement Haarlem van de Maatschappij, mr. A. E. C. de Groot van Embden, bij acclamatie verkozen als lid van het hoofdbestuur en vervolgens als voorzitter daarvan, ter opvolging van prof. (j. A. Ph. Weijer. De officiële overdracht van het voorzitterschap zal plaats hebben tijdens de volgende vergadering, die te Amsterdam gehouden zal worden. De verga dering werd onder anderen bijgewoond door jhr. mr. E. van Lennep, thesaurier-ge neraal van het ministerie van Financiën, dr. W. H. van den Berge, regeringscommis saris voor de Belastingen, prof. Brouwers, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, mr. P. H. Valengoed, directeur-generaal van de Arbeid, de heer A, B. J. Prakken, waarnemend commissaris der Koningin in de privincie Noord holland, de wethouders W. C. Bakker en D. Geluk van de gemeente Haarlem en de leden van de financiële commissie van de Tweede Kamer de heren dr. Lucas en F, H. van de Wetering. Ter vergadering werden telegrammen van aanhankelijkheid gestuurd aan de Koningin, beschermvrouwe der Maatschappij en Prins Bernhard. De voorzitter van het Haarlemse departement, jhr. B. W. F. van Riemsdijk, stuurde uit Damascus een telegram van verhindering. In zijn openingsrede motiveerde prof. Weijer het onderwerp van de vergadering: Wij zijn uitgegaan van de overweging, dat bij velen in den lande een onvoldoend be grip bestaat omtrent het wezen en de functie van het geld, waarvan wij ons da gelijks bedienen. Dit onvoldoend begrip heeft tot gevolg, dat lang niet iedereen in ziet, dat „ziek geld" een ramp betekent voor onze samenleving. Weinigen begrijpen langs welke sluipwegen het ziekteproces ons economisch leven binnendringt. Be langrijke groepen van onze bevolking wor den door de litteratuur over dit onderwerp, hoe voortreffelijk deze op zichzelf is, niet bereikt. Toch is het waar dat de gedragin gen der individuele leden onzer volksge meenschap, of de belangrijke samenwer kende groepen daarin, beslissend zijn voor l.et economisch gebeuren, voor het wel- vaarts-proces dus, en niet de theorie. De theorie blijft dus zonder effect; het schier dagelijks verbeterend inzicht onzer theo retici vermag niets, indien de gedragingen der mensen er niet door worden beïnvloed in de goede richting. Door het aan de orde stellen van dit belangrijke onderwerp hoopt de Maatschappij het vraagstuk van het gezonde, respectievelijk het zieke, geld toegankelijk te maken voor de verstandige burger zonder bijzonder theoretisch-econo- mische scholing. Dit betere, en vooral rui mer gespreide inzicht zal, naar wij hopen, er toe bijdragen, dat hartelijke samenwer king wordt verleend aan de verantwoorde lijke overheden bij het doorvoeren en handhaven van maatregelen, welke de Ook het Haarlemse Waterleidingbedriif heeft maandag en dinsdag topdagen gekend. Men had op een verbruik van ongeveer achttienduizend kubieke meter gerekend, maar maandag wrrd deze hoeveelheid nog met ruim tweeduizend kubieke meter rver- schreden tot 20.237 kubieke meter, waarmee een nieuw record werd gevestigd. Het laat ste hoogtenunt in het waterverbruik dateer de van 1955. toen op één dag iets meer dan zeventienduizend kuMeke meter werd af getapt, zodat het oude record met bijna twintig percent werd overtroffen. Men begrijpt, dat men op het bedrijf aan de Zeeweg alle zeilen heeft moeten bijzetten om aan de waterbehoefte der dorstige en verdroogde Haarlemmers te kunnen vol doen. Het het vorige jaar in gebruik ge nomen secondaire pompstation-zuid in de duinen heeft dan ook zijn bestaansrecht ruimschoots bewezen. Dinsdag beloofde aan vankelijk een nieuwe topdag te worden, maar de onweersbui die s avonds opzette, maakte dat men niet verder kwam dan bij na 18.800 kubieke meter, hetgeen nog een lijf plasje genoemd kan worden, wanneer men bedenkt, dat het gemiddelde dagver- bruik het vorig jaar nog geen 12.500 kubieke meter bedroeg. Maar da plotselinge afneming van de behoefte aan water op dinsdagavond plaatste het waterleidingpersoneel opnieuw voor moeilijkheden. Daar alle pompen op volle kracht werkten, liepen de voorraad kamers gevaar over te lopen, zodat men in allerijl een aantal pompen moest uitscha kelen. Men zou dus kunnen zeggen, dat men bij het Haarlemse Waterleidingbedrijf, hoe vreemd het ook klinkt, „voor hete vuren stond". Ongeveer veertig bewoners van de om geving van de Wagenweg, de Koninginne weg en de Olieslagerslaan hebben zich tot de Haarlemse gemeenteraad gewend met het verzoek de totstandkoming van een speeltuingelegenheid voor kinderen in die buurt te bevorderen. Men heeft daarbij inzonderheid de aan dacht gevestigd op een grote voormalige iruittuin, welke bij het gebouw van Rijks waterstaat aan de Wagenweg behoort. Reeds vroeger heeft de gemeente plannen gemaakt om op dat terrein een kleuter school met bijbehorende speelaccommoda- tie te vestigen. In deze door drukke ver keerswegen ingesloten woonwijk zou een speelplaats geen luxe zijn, want vrije ter reinen voor de jeugd zijn er niet te vinden. Muzikant van Leger des Heils wordt uitgeluid De muziekkapel van het Leger des Heils >n Haarlem zal vanavond om half zeven aan getreden staan op Schiphol. Zij brengt dan namelijk een afscheidsgroet aan haar mede- üd, de heer K. Verdam, uit de Waldeck Pyrmontstraat, die per vliegtuig naar Canada vertrekt, waar hij zich met zijn gezin met terwoon gaat vestigen. De heer Verdam heeft van zijn jeugd af aan de muziekgezel schappen van het Leger des Heils in Haar lem meegewerkt als bespeler van een ionium. strekking hebben ons geld gezond te hou den en bii het bestrijden van alles wat de waarde van ons ruilmiddel zal aantasten. Zou het inzicht in het wezen van ons geld het monopolie blijven van weinige specia listen, dan, zo geloven wij, is het gevaarlijk zich over te geven aan de illusie, dat de brede schare op den duur uit volle overtui ging bereid zal zijn zich te gedragen naar de spelregels, welke de theorie voorschrijft, en nogmaals: het zijn de gedragingen der individuen en der groepen, welke het eco nomisch gebeuren voor een belangrijk deel zullen bepalen. Nadat de voorzitter de leden had verzocht tijdens de discusie geen politieke tegen stellingen of theoretische beschouwingen te berde te brengen, wees hij er met na druk op dat het gesprokene als zodanig niet als onder verantwoordelijkheid van de Maatschappij beschouwd moet worden. Met dezelfde nadruk betoogde hij dat de forumleden niet spreken vanuit de func tie, die zü in het maatschappelijk leven be kleden. De forumleden zijn: voorzitter prof. S. Posthuma; leden: dr. J. R. A. Bu- ning, secretaris van de Nederlandse Spaarbankbond, drs. J. H. Derksen, alge meen secretaris van de Algemene Katho lieke Werkgeversvereniging, prof. dr. J. F. ten Doesschate, directeur van de Konink lijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfa brieken n.v., J. Hasper, gemeentesecretaris van Rotterdam, drs. W. Hessel, directeur van het Wetenschappelijk Bureau van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, ir. H. I. Keus, oud-directeur van Heemaf n.v., mr. H. F. van Leeuwen, oud-directeur van De Twentsche Bank n.v. en dr. W. J. van de Woestijn economisch adviseur bij het accountantskantoor Bakkenist, Spits en Co. Aan het slot van zijn openingsrede gaf de voorzitter het woord aan prof. Posthu ma, die een zeer korte inleiding hield en aan zijn medeleden vervolgens verzocht hun visie te geven op de oorzaken van het ongezond zijn van het geld. De vergadering duurt voort. Met plechtig klokgelui werd dinsdag een bijzondere feestdag ingezet voor de familie Driessen te Heemstede. Immers, het echt paar J. Driessen-Floris, wonende Cruquius- weg 132, vierde op die heuglijke dag zijn gouden echtvereniging en tegelijkertijd vier de de oudste zoon Jan. een bekende melk- slijter in de Rivierenbuurt, zijn zilveren bruiloft. Vijfentwintig jaar geleden werd hij in de echt verbonden met mejuffrouw M. Teeuwen. Het gouden echtpaar heeft acht kinderen tweeëntwintig kleinkinderen en vijf achter-kleinkinderen. Na een gezongen mis in de r.-k. kerk aan het Valkenburgerplein is het in gebouw „Anno Santo" aan de Achterweg een onver getelijke feestdag voor de familie Driessen geworden, met veel bloemen, cadeaus en toe spraken. Het gouden boek, waarin al het wel en wee van de familie Driessen gedurende vijf tig jaar staat opgetekend en. waarin alle familieportretten zijn opgenomen, vormde voor het 74-jarig gouden echtpaar wel het meest gewaardeerde van alle cadeaus. 's Morgens kwam ook de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, het gouden en zilveren paar com plimenteren. Hij noemde de familie Driessen een voorbeeld van huwelijkstrouw. Na de koffiemaaltijd hielden beide bruids paren een zeer druk bezochte receptie in „Anno Santo''. Des avonds om half acht kwam het muziekkorps ,,St. Michaël" een serenade aan beide bruidsparen brengen. ADVERTENTIE IMMMMMtHNMtMHttHttMNII Exclusieve modellen, solider.... vervaardigd in eigen ateliers, dus.... véél voordeliger Naar aanleiding van steeds sterker wor dende geruchten als zou de bereden Rijks politie binnenkort van het Zandvoortse strand gaan verdwijnen, hebben wij ons ge wend tot de korpschef van politie te Zand voort, de heer H. P. Huijsman, die ons ter inleiding van dit onderhoud mededeelde, dat hiervan voorlopig nog geen sprake is en dat in elk geval dit seizoen de zo populaire brigade van zes man in Zandvoort zal blij ven. Wat daarna zal gaan gebeuren is nog niet met zekerheid te zeggen. Wel hebben de burgemeesters van de rijkspolitiegemeenten aan de kust bij de commandant van de Rijkspolitie erop gewezen, dat toenemende drukte aan hun stranden het noodzakelijk maakt, dat het politiekorps in hun gemeenten versterking krijgt van bereden Rijkspolitie. Daar Zand voort een gemeentepolitie heeft, kan de commandant deze steeds sterker wordende aandrang onmogelijk langer negeren. Hij heeft daarom de korpschef van politie in Zandvoort erop gewezen, dat met de moge lijkheid moet worden rekening gehouden dat in de toekomst, doch in geen .geval dit sei zoen. de brigade niet meer in Zandvoort dienst zal kunnen doen. omdat deze door andere rijkspolitie-kustgemeenten wordt ver langd. De korpschef wees er ons op. dat de bri gade thans gedurende bijna 25 jaar op het strand te Zandvoort werkzaam is. De waarde van deze brigade is moeilijk te overschatten. Zij betekent grote steun voor de gemeente politie, want het zal een ieder duidelijk 'zijn, dat de drie man permanente strandbewaking der gemeentepolitie onmogelijk in staat is op ADVERTENTIE De Vereniging van Brandstoffenhandelaren Haarlem Omstreken deelt mede dat de aflevering van - dient te geschieden Naar wij vernemen is in de afgelopen nacht in de hertenkamp van het Heem- steedse wandelbos „Groenendaal" een kraan vogeltje geboren. Dit is een bijzondere ge beurtenis. want in Nederland worden vrij wel geen kraanvogels geboren. Half mei ontdekte men, dat het eerste ei van het Indische kraanvogelpaar was gelegd, dat twee dagen later door een tweede ei werd gevolgd. Op de 33ste en 34ste dag na het leggen van deze eieren werd het eerste ei aangepikt, waarna het jong vannacht werd geboren. Ook het tweede ei is inmiddels aangepikt, zodat men in Heemstede de ge boorte van nog een kraanvogel tegemoet ziet. Het kraanvogeljong is nog niet te zien, om dat het geheel verscholen zit onder een van de leden van het ouderpaar. Het Indische kraanvogelpaar bevindt zich reeds drie jaar in Groeneridaal, maar dit is het eerste broedsel ervan. Gedurende de broedtijd heeft men waarde volle adviezen verkregen van dr. E. v. Jacobi, de directeur van Artis en dr. W. Kabos uit Amsterdam. In Nederland is over dit onder werp nog weinig bekend. Via het zykanaal C en de sluis van Spaarndam kwamen woensdagmiddag drie schepen van de Royal Navy het Noorder Buiten Spaarne afzakken, de snelle pa trouilleboten „Bold Pathfinder" en „Dark Hero" (die, door zijn zwartgehouden romp inderdaad een donkere indruk maakte) en het kustverdedigingsvaartuig „Ickford" dat in tegenstelling tot de twee andere vaartuigen bemand werd door mariniers. Zy kwamen zo rustig en zo onofficieel mogelijk tussen de Gravestenenbrug en de Melkbrug liggen, aan de oostelyke Spaarnekade en de bemanningen der sche pen begonnen na een korte rondblik nyver te poetsen te spoelen en te kwasten, zoals we dat van nette marinemensen gewend zyn. Ondertussen verdrong zich een hele horde jongetjes bij de meerpalen die gaar ne over de schepen uitgezwermd zou zijn indien de Britten aan hun in primitief En gels gestelde smeekbeden gehoor hadden gegeven. De matrozen, in hun witwollen werk- truien en met hun typerende witte kalot jes op, maakten ons attent op de grijze verf, die zij zojuist overal overheen aan het smeren waren toen wij onze weg zoch ten naar de commanderende officier van deze eenheid, lieutenant-commander Dou glas Lambert. Even terzijde van het gang boord wees men ons op een donker vier kant gat waarin men juist nog het begin van een stalen laddertje in kon ontwaren. Wij konden zonder kloppen afdalen en toen ook ons hoofd laag genoeg was om rond te kijken zagen wij een geanimeerd pra tend gezelschap, waaruit een aardige man oprees om ons te verwelkomen. Hij droeg een geel sportjack en een groene zijden shawl en excuseerde zich voor dit werk- tenue: lieutenant-commander Lambert. Hij vertelde ons, dat de vaartuigen onder zijn commando een opleidings-eenheid vormden en wees op een optrekje en een mast op het achterdek van de „Bold Path finder", die daar speciaal voor opleidings doeleinden zijn aangebracht. Verwarring Een verkeerd gelegde nadruk onzerzijds veroorzaakte even een komische verwar ring. Wij vroegen namelijk of het hier pa trouilleboten betrof en de commandant antwoordde daarop tot onze verrassing: „Nee we hebben Dieselmotoren, we varen dus op ruwe olie.Maar het bleek dat het verkeerd gelegde accent hem „petrol" had doen verstaan, inplaats van „patrol". Een jongeman in een donkerblauw pak, rechts van de commandant, luisterde met stijgende belangstelling toen wij ome be wondering uitten voor de „Dark Hero" met zijn forse torpedo-lanceerbuizen en zijn dreigende, zwarte romp. Toen wij ver onderstelden dat dit zeker wel een héél speciaal vaartuig was, kon hij zich niet meer inhouden en zei nog voor zijn com mandant had kunnen antwoorden: „Ik ben het volkómen met u eens, mijnheer!" Lieut, comm. Lambert verklaarde zijn enthousiasme met de mededeling, dat dit de bevelvoerende officier op de „Dark Hero" was en voegde er een beetje gering schattend aan toe „Helemaal niet zo n bij zonder schip. Ongeveer hetzelfde als de andere. Alleen te lui om het behoorlijk grijs te verven"(hilariteit). Wat de „Dark Hero" overigens wel onderscheidt is het feit, dat dit vaartuig een maand ge leden door een Schotse werf werd afge leverd. Fraaie programma's De commandant heeft in februari van dit jaar dit bezoek al aangevraagd bij de Britse admiraliteit. Hij blijkt deze oplei- dings-reizen naar Nederland zeer te waar deren: zoals bericht is, was hij in 1955 met een patrouilleboot, die het nummer 5514 droeg, bij de Pavilion d'Or, waarmee Haarlem toen een zomer-feestweek be sloot en een jaar geleden bezocht hij met dezelfde patrouilleboot Scheveningen. De Spaarndammersluis was overigens wel de nauwste ingang, waar hij zich ooit voor een bezoek doorheen heeft gewurmd. De breedte van de drie schepen was geen be zwaar, maar eerder het feit, dat zij eigen lijk een te hoge minimurri-snelheid heb ben voor het gemanoeuvreer, dat nodig is om hier te passeren. De enige manier om er fatsoenlijk door te komen was, naar hij uiteenzette, zeer kort opeen vooruit en achteruit te geven. Wij hadden hem juist zover, dat hij wel iets over zijn rol in de Tweede Wereld oorlog wilde vertellen toen boven aan de trap een paar vastberaden afdalende da messchoenen zichtbaar werden en geleide lijk een heel meisje van Haarlems Bloc' te voorschijn kwam, die namens deze or ganisatie een stapel voortreffelijk ver zorgde programma's voor de bemanning kwam brengen. Bovendien was er een liaison-officier van de Koninklijke Land- macht, die nog even wat details met hem moest regelen voor een voetbalwedstrijd tussen de opvarenden en een team van de Koudenhornkazerne, dat hij bijeen hoopt te krijgen. Er kwam „gin" van Coates and Co uit Plymouth en tonic op tafel en er werd on gedwongen door elkaar heen gepraat, kortom: het onofficiële karakter van dit eerste buitenlandse vlootbezoek aan Haar lem openbaarde zich van het begin af. Het leek ons allemaal veel leuker dan wanneer het officieel was toegegaan. Van de commandant kregen wij nog los, dat hij in het begin van de Tweede We- r t ioorlog een tijdje in Joegoslavië gevan gen heeft gezeten en vervolgens op de on derzeeër „Surf" in de Middellandse Zee heeft gediend, die in 1942 bij de Dardanel- len een Duits schip tot zinken bracht. „Welk schip?" ,,'k Weet het niet. Zomaar een schip.." Later, in 1943 torpedeerde de duikboot, waarop hij diende ook nog twee Japanse schepen in de Straat van Malakka. Lieut.comm. Lambert vond het bijzonder plezierig met zijn 55 mede-opvarenden tot de volgende week woensdagmorgen in de Spaarnestad te kunnen blijven, want „uit Engels oogpunt bekeken is Haarlem wer kelijke een unieke stad", zei hij. Volgende week keert hij via Ramsgate naar zijn basis in Portsmouth terug, waar dan de voorbereidingen in volle gang zullen zijn voor een oefening van gecombineerde NAVO-zeestrijdkrachten bij Lowestoft in juli. Ondersetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent - per kwartaal f 7.65. Handtekening: doorhalen wat niet verlangd wordt. Z(J die zich met Ingang van 1 ,1nll 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nnmmers tot en met 29 jnnl 1957 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné'e dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen drukke en ook op minder drukke dagen een afdoende toezicht op het zich aan het strand bevindende publiek uit te oefenen. De samenwerking tussen de Rijkspolitiebrigade en de gemeentepolitie is dan ook uitstekend, verklaarde de korpschef. Het zou een ramp betekenen voor Zandvoort. wanneer deze brigade zou verdwijnen, want één man te paard betekent meer dan tien agenten te voet of per fiets. Bovendien voelt de huidige brigade haar taak aan. Iedereen, ook het departement van Bin nenlandse Zaken, is het erover eens, dat Zandvoort deze brigade onmogelijk missen kan. vooral ook voor de duinen, waar een surveillance zonder paarden onmogelijk moet worden geacht. ADVERTENTIE SPORTSHIRTS in de nieuwste Italiaanse en Franse modellen vanaf 13.50 „NIET STRIJKEN" OVERHEMDEN vanaf 14.90 Gen. Cronjéstraat la - lb Haarlem Zoals bekend heeft het Aneganig-comité te Haarlem door die stedebouwkundige ir. A. Komter te Amsterdam een verkeersplan doen opstellen, waarbij het belang van de stad in haar geheel in het oog moet worden gehouden, doch waarbij ook zoveel mogelijk rekening zou worden gehouden met de wen sen, die bij het Anegang-comité ten aanzien van de stadsontwikkeling leven. Ir. Komter stelde een verkeersplan op, dat in grote trekken overeenkomt met het gemeentelijke verkeersplan, dat enkele jaren geleden werd gepubliceerd. Het plan-Komter verschilt onder meer van het gemeentelijke plan, waar het de Melkbrug betreft In het ge meentelijke plan komt deze namelijk te ver vallen. In het plan-Komter is een nieuwe brug niet gedacht ter hoogte van de Dam straat. doch in het verlengde van Anegang en Korte Veerstraat. In maart heeft het Ane gang-comité het plan, voorzien van enkele kritische aantekeningen, aan B en W. over handigd. Eind mei hebben B. en W. het Anegang- comité geantwoord, dat zowel het plan- Komter als de door het comité ontwikkelde denkbeelden in beginsel niet zover van het globale gemeentelijke plan afstaan, daar ook het gemeentelijke plan beoogt de opleving te bevorderen van het winkelcentrum in de omgeving van de Kleine Houtstraat en de Lange Veerstraat. B. en W. zijn van oordeel, dat het plan-Komter en de overige suggesties veel aantrekkelijke punten bevatten Zij verzekeren, dat bij de detailstudie hiermede rekening zal worden gehouden. Het ligt in de bedoeling bij de verdere uitwerking van het gemeentelijke verkeersplan overleg te plegen niet belanghebbende organen van het bedrijfsleven, schrijven B. en W. ten slotte. Ter viering van het tienjarig bestaan heeft die markt in de Floresstraat in Haarlem- Noord vandaag het feestkleed aangetrokken. Dat daar voldoende reden toe was, heeft de wethouder van bedrijven, de heer A. J. M. Angenent, duidelijk laten uitkomen, toen hij de tienjarige markt vanmorgen om tien uur officieel opende. Dat deed hij in aanwezig, heid van hoe kan het ook anders vele kooplustigen, die vandaag 'in het bezit van door de marktkooplieden uitgereikte loten Kwamen. De belangstelling van officiële zijde kwam niet alleen van de kant van de wethouder. Ook gaven hoofden van dienst takken, vertegenwoordigers van Haven- en Marktwezen en politiefunctionarissen van hun interesse blijk; voorts waren er afge vaardigden v? de Centrale Vereniging voor Markt-, Straat- en Rivierhandel. Na een in leidend woord van de directeur van het Haven- en Marktwezen, de heer H. W. Scholte, waarin hij onder meer zei verheugd te zijn, dat het borelingske en hier be doelde hij de markt mee zich ondanks vele kinderziekten tot een flinke jongen heeft ontwikkeld. De wethouder wees erop, dat de markt in de loop der jaren een hechte „gemeenschap" is gaan vormen naast de middenstand. „Een markt het oudste trefpunt in het leven van de mensen", zei de wethouder en memoreerde de belangrijke plaats die de markt in de Floresstraat thans in Haarlem-Noord inneemt. De behoefte aan een markt in noord werd reeds gedurende vele jaren gevoeld. Door omstandigheden kon de markt echter niet eerder dan tien jaar geleden worden ingesteld. Tot slot voerde de secretaris van het hoofdbestuur van de Centrale Vereniging voor Markt-, Straat- en Rivierhandel het woord. De heer J. N. van der Post, voorzitter van het feest comité, overhandigde tijdens een gezellige bijeenkomst in één van de specifieke markt- café's, zowel de heer Scholte als de hoofd- Twee ongevallen Woensdagochtend omstreeks elf uur is in de Jansstraat te Haarlem een wielrijdster in aanraking gekomen met een scooter, be stuurd door een 24-jarige Duitser. De wiel rijdster verleende geen voorrang, toen zij de Korte Jansstraat insloeg. Zij werd tegen het wegdek gesmakt en moest met een shock naar de Mariastichting worden overgebracht. Degenen, die het ongeval hebben gezien, wordt verzocht zich voor het geven van inlichtingen met de politie in verbinding te stellen. Tezelfdertijd is enige leerlingen van een Huishoudschool een ongeval op het Kenne- merplein overkomen. Twee meisjes reden daar op de fiets naast elkaar; een van hen had een ander meisje achterop. Een vracht auto zou zo rakelings langs het linksrijdende meisje hebben gereden, dat deze tegen het andere fietsende meisje aanviel, waardoor de drie op het wegdek terecht kwamen. De bestuurder van de vrachtauto heeft nog ge wacht om te zien, of het ongeval goed was afgelopen. Toen hij die indruk had, is hij doorgereden. Twee van de meisjes bleken echter, toen zij op de huishoudschool waren aangekomen, respectievelijk een lichte her senschudding en een shock te hebben opge lopen. De politie verzoekt ook in dit geval om getuigen. Wethouder A. J. M. Angenent, geflan keerd door de directeur van het Haven en Marktwezen, de heer J. H. W. Schol ten (links) en de heer J. N. van der Post, voorzitter van het feestcomité (rechts), toont belangstelling voor de palingkraam. marktmeester, de heer Vrij, namens de koop lieden een grate kist sigaren uit dankbaar heid voor de prettige samenwerking in de afgelopen jaren Na de officiële opening werd nog een rondgang over de markt gemaakt, waar het aantal bezoekers aanmerkelijk groter was dan gewoonlijk. Toen de opzichter van Rijkswaterstaat de heer K. M. Roose donderdagmiddag met zijn dienstjeep door de Valkenburgerlaan in Heemstede reed. bemerkte hij tot zijn schrik dat plotseling vlammen uit de bodem van het voertuig sloegen. Hij wist zich met een koene sprong uit de auto in veiligheid te brengen en probeerde nog met een paar ge- improviseerde hulpmiddelen het vuur te do ven. hetgeen niet gelukte. De chauffeur van een passerende stadsbus stopte en reikte de snelblusser uit zijn wagen aan, waarmee de heer Roose meer succes had. Het hevig rokende voertuig is naar een nabijgelegen garage in de Lentelaan, waaruit het juist was vertrokken, teruggesleept. De schade is niet gering. Omtrent de oorzaak is nog geen zekerheid verkregen, maar men vermoedt, dat er een lek in de benzineleiding was ont staan. "?XXXXXXOOCOXXXCOi->'>-'V>»«'r>v«XXWCOOCCOOCOCCOOOO U kunt het Uzell gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f7.65, post- abonnés f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15