UNO-opperbevel zegt bepaling van Koreaans bestand op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Moderne wapens naar Korea voor Amerikaans leger HET WEER V.S. willen instemmen met een beperking der legersterkten Evenwicht in de lucht verstoord geacht &ee MORRIS before pot/fap/ Op voorwaarde dat een akkoord over de kernproeven tot stand komt Stuurman Cohen Nog geen kernwapens Assemblee-commissie tegen de plannen van Bourgès Belastingen voor nog geen derde deel goedgekeurd Drie doden in het verkeer V erkeer songelukken I DIT JAAR: 518 DODEN I Koel en bewolkt Tweelingencongres DATUM-HORLOGES Tornado in Fargo Selwyn Lloyd gescheiden Manoeuvres van de NAVO in de Middellandse Zee Afweer tegen onverhoedse aanval met kernwapens Pools bezoek aan Oost- Duitsland teneinde Bourguiba: „Fransen tonen begrip voor ons" Het woord is aan Prestiëe 71 e JAARGANG No 289 VRIJDAG 21 JUNI 1957 302e JAARGANG No 137 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter) De Verenigde Staten, bij wie het verenigd opper bevel in Korea berust, hebben bekendgemaakt, dat zij onmiddellijk zullen be rinnen met het zenden van moderne wapens, waaronder straalvliegtuigen, naar Zuid-Korea. Het Amerikaanse departement van Defensie verklaart, dat het UNO-opperbevel de Koreaanse wapenstilstandscommissie vandaag heeft mee gedeeld, dat het zich niet gebonden voelt door de bepaling in de bestands overeenkomst van 1953, die de modernisering van wapens aan beide zijden van de wapenstilstandslinie verbiedt, gezien de „flagrante wijze, waarop de communisten hun verplichtingen krachtens de bestandsovereenkomst negeren". De woordvoerder van het departement verklaarde op een persconferentie, dat de moderne wapens, die naar Zuid-Korea zul len worden gezonden, het evenwicht .tus sen de wapens die in Zuid- en in Noord- Korea gebruikt worden, moeten herstellen. Het evenwicht is voornamelijk verstoord op het gebied van de vliegtuigen. „Wij hebben moderne straalvliegtuigen in Japan, Okinawa en elders, die onmiddellijk naar Zuid-Korea kunnen worden overgebracht", aldus de zegsman In antwoord op vragen zei hij, dat er „op dit ogenblik" geen kernwapens naar Zuid-Korea worden gezonden. De moder nisering geldt alleen voor de Amerikaanse strijdkrachten in Korea. Voor de Zuid- Koreaanse strijdkrachten wordt enige mo dernisering nog overwogen. De nieuwe vliegtuigen zijn in staat kernwapens te ver voeren. Het besluit is genomen na beraad met andere landen, die nog troepen in Ko rea hebben. Het UNO-oppei-bevel in Korea heeft van daag de Noord-Koreanen in Panmoendjon medegedeeld, dat het besloten heeft „ouder wetse wapens" in Korea te vervangen. De- ADVERTENTIE BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 STURKA SPORTKLEDING PARIJS (AFP/Reuter) De financiële commissie van de Franse Nationale Ver gadering heeft de meeste voorstellen voor nieuwe belastingen van de regering Bour- gès-Maunoury verworpen. De commissie beveelt de Nationale Vergadering, die later op de dag bijeenkomt om het rege ringsprogram te bespreken, aan slechts 36 miljard francs aan nieuwe ontvangsten goed te keuren in plaats van de door de regering gevraagde 129,5 miljard. Vijftien afgevaardigden stemden voor deze aanbe veling, veertien tegen en er waren veertien onthoudingen. (UP) Ook het voorstel om de benzine prijs te verhogen van 72 tot 85 cent per liter werd verworpen. De regering had deze verhoging aangekondigd tegelijk met de afschaffing van de beperking op het benzinegebruik. Men neemt, aan, dat de beperking zal blijven bestaan, als ook de Nationale Ver gadering tegen de prijsverhoging gekant mocht blijken. Risico Bourgès-Maunoury is er niet in geslaagd sleun te krijgen van de onafhankelijke boeren van de sociale actie (I.P.A.S.) voor de vertrouwensmotie die hij zal stellen in verband met zijn nieuw ontwerp-belasting- wet. Een delegatie van de rechtse groep onder leiding van oud-premier Pinay heeft be zwaar tegen het plan vijf percent belasting te heffen op industriële aandelen. Bour- gès-Manoury loopt het risico de steun der 94 socialisten te verliezen, indien hij buigt voor de eisen van de I.P.A.S., die 102 zetels in de Nationale Vergadering heeft. De socialisten menen dat de belas ting op industrie-aandelen op zijn minst tien percent moet bedragen. ze mededeling werd op een bijeenkomst van de Koreaanse bestandscommissie ge daan door de Amerikaanse generaal Lit- zenberg, die verder verklaarde dat de UNO de bepalinig op het staken van het vuren uit het bestandsakkoord zal blijven na leven, omdat de communisten in Noord- Korea over honderden van de nieuwste straaljagers beschikken. In Washington heeft Murray Snyder, onderminister van Defensie, verklaard dat de Verenigde Staten en de UNO-landen, de twee Amerikaanse divisies die de wa- penstilstandslijn bewaken, zullen verster ken met tanks en moderne uitrusting. Reeds zijn eskaders moderne straalbom- menwerpers en jachtvliegtuigen in alarm toestand. Binnenkort zullen zij naar Zuid- Koreaanse bases worden overgevlogen. Vol gens de bepalingen van het wapenstil standsverdrag mocht alleen gebruikt mili tair materiaal door gelijkwaardig materi aal worden vervangen. Donderdagochtend vond in „Bronheek" te Arnhem de overdracht plaats van het standbeeld van kapitein-vlieger Engelhert van Bevervoorde, die in 1918 bij een vliegongeval nabij Bandung om het leven kwam. Het standbeeld heeft jaren lang in Surabaia gestaan en is toen overgebracht naar Nederland. Enige oud-gedienden bekijken het monument. De 60-jarige M. Westerveld is op de Groenkruisweg onder de gemeente Poor- t u g a a 1 door een auto zo ernstig aan gereden, dat hij kort daarop aan de op gelopen verwondingen is overleden. De 13-jarige wielrijdster Truusje van Kemmen te N ij m e g e n is op de St. An- nabrug door een haar tegemoetkomende auto, die plotseling naar links moest uit wijken voor een bromfietser, aangereden en tegen de brugleuning geworpen. Het meisje werd zo zwaar gewond, dat het in het St. Radboudziekenhuis te Nijmegen is overleden. De 10-jarige Gerard Maas is te Naar- d e n op de Amsterdamse Straatweg aan gereden door een uit tegenovergestelde richting komende militaire kraanwagen van 10 ton. De jongen werd per ziekenauto naar het Diaconessen-ziekenhuis te Naar- den overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Tengevolge van verkeersonge lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 518 personen, van wie 105 kinderen. >xoocccccocxioccooc>ooocxx>3oooccoolxxxx*xxcccoocooccococo VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Koel weer met vrij veel bewol king en geen regen van beteke nis. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot vrij krachtige wind, in hoofdzaak tussen noord en west. 5 Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S LONDEN (Reuter) Het hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de ontwape ningsbesprekingen in Londen, Harold Stas- sen, heeft gisteren in de subcommissie voor ontwapening van de UNO verklaard dat de Verenigde Staten bereid zijn, zonder politieke voorwaarden, maar gekoppeld aan een akkoord 'over de kernproeven, in te stemmen met een vermindering van de troepensterkte van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie tot 2.500.000 man elk, bin nen een jaar na de ondertekening van een ontwapeningsverdrag. De Verenigde Staten zijn bovendien bereid een verdere ver mindering te overwegen teneinde de Sovjet-Unie halverwege tegemoet te ko- i men tot een getal dat aanzienlijk lager dan 2.500.000 ligt. Deze vermindering staat of valt echter met de oplossing van de politieke problemen. (AFP) Ook het leger van China zou in de eerste fase van de ontwapening op 2.500.000 man moeten worden gebracht en de legers van Groot-Brittannië en Frank rijk op 750.000 man. De Verenigde Staten willen echter niet zover gaan als de sterk ten die de Sovjet-Unie voor de beide groe pen heeft voorgesteld, namelijk 1.500.000 en 650.000 man. (Reuter/AFP) Van Amerikaanse zijde te Londen wordt vernomen, dat Stassen verscheidene dagen nodig zal hebben om de Amerikaanse voorstellen tot in bijzon derheden uiteen te zetten. Stassen ver klaarde dat de Verenigde Staten hun strijdkrachten niet tot een of anderhalf miljoen zoals door de Sovjet-Unie voor gesteld kunnen verminderen met het oog op hun verplichtingen in diverse bond genootschappen voor collectieve veiligheid, die, naar hij zei, van zuiver defensieve aard zijn. Een van de vraagstukken waar over op de conferentie van gedachten is gewisseld, is, of politiestrijdkrachten al of niet in de verminderingen moeten worden begrepen. De Franse afgevaardigde Moch heeft een schorsing van enkele dagen gevraagd om dat hij in het weekeinde in Parijs moet zijn. Stassen sprak de hoop uit, dat men van dinsdag af elke werkdag kan vergade ren, zodat hij de Amerikaanse voorstellen verder kan uiteenzetten. Hü zei dat zijn verklaring de eerste van een reeks was. Moch verklaarde, dat Frankrijk meer waarde toekent aan een vermindering van de bewapening dan van de troepensterk ten. Geoefende reservisten kunnen snel onder de wapenen worden geroepen, zo zei hij. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie beschikken over meer wapens dan hun troepen kunnen gebruiken, aldus Moch. Verder moet naar zijn mening nog worden uitgemaakt, wat men precies onder troe pensterkte moet verstaan. In antwoord op een vraag van de Rus sische afgevaardigde Zorin om nadere in lichtingen, antwoordde Stassen dat hij die op de volgende vergadering zou verstrek ken. Zorin liet doorschemeren, dat hij overeenstemming op basis van het door Stassen meegedeelde mogelijk acht. LONDEN (UP) In diplomatieke kring te Londen kan men vernemen dat de andere westelijke landen zich nog niet akkoord hebben verklaard met het Ame rikaanse voorstel de kernproeven tijdelijk te staken en in die tussentijd de omvang der legers te beperken (waarover president Eisenhower zich op zijn wekelijkse pers conferentie ongewild iets heeft laten ont vallen). De westelijke afgevaardigden op de ontwapeningsconferentie in Londen achten de uitlatingen van de Amerikaanse president enigermate voorbarig. De Franse en Britse delegaties, gepolst over de ver klaring van Eisenhower, gaven blijk van verwarring. De verklaring var Eisenhowers perschef Hagerty, dat de president in feite geen nieuwe politiek geformuleerd heeft, kon daar weinig aan veranderen. CLAUDE FARRèRE SCHRIJVER VAN AVONTURENROMANS OVERLEDEN De Franse schrijver Claude Farrère, die vooral voor de oorlog een grote naam had als schrijver van avonturenromans, waar van er vele op zee of in net verre oosten speelden, is vrijdag in Parijs in een zieken huis op 81-jarige leeftijd overleden. In 1935 werd hij lid van de Académie Frangaise.1 In Eindhoven is donderdagavond het in ternationale tweelingencongres begonnen. Het is slechts een voorlopig begin, alleen voor de buitenlanders. Zaterdag zullen de Nederlandse twee- en meerlingen zich voe gen bij de thans reeds aanwezige buiten landse gasten. ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM FARGO, NORTH-DAKOTA (UP). - Gis teravond heeft boven de stad Fargo in de staat North-Dakota een tornado gewoed, waarbij zeven mensen zijn omgekomen en 75 gewond. Meer dan 250 gebouwen zijn geheel of gedeeltelijk vernield, de straten zijn versperd door omgevallen bomen, ver nielde auto's en puin. De beide ziekenhuizen van Fargo liggen vol gewonden en er is een oproep uitge gaan voor bloed-donors. De telefoonver bindingen en de elektriciteitslevering zijn buiten werking. De schade in het geteis terde gebied wordt geschat op ongeveer vier miljoen gulden. De noord-, west- en oostzijde van de stad, voornamelijk woonwijken, zijn het ernstigst getroffen. De burgemeester heeft het leger gevraagd het geteisterde gebied te komen bewaken. LONDEN (Reuter) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, is vandaag gescheiden van zijn vrouw, Eli zabeth, met wie hij in 1951 gehuwd was. Bij de uitspraak van het Londense echt scheidingshof is het vierjarige dochtertje uit dit huwelijk, Joanna Elizabeth, aan de vader toegewezen. Mevrouw Lloyd was voor het huwelijk twee jaar de secretaresse van haar man geweest. NAPELS (UP) Het hoofdkwartier van de NAVO in Napels heeft bekend ge maakt, dat van 2528 juni in de Middel landse Zee manoeuvres gehouden zullen worden met het doel de defensie tegen een onverhoedse atomische luchtaanval op de proef te stellen. Straaljagers uit zes landen, onderzeebo ten van de Amerikaanse, Britse, Griekse marine, de Amerikaanse zesde vloot en Italiaanse, Turkse en Griekse landstrijd krachten zullen aan deze manoeuvres, die de naam „Rosie-Rosie" dragen, deelnemen. Admiraal Arleigh Burke, hoofd van de Amerikaanse marine-operaties, zal een der officiële waarnemers zijn. Van Napels uit zullen Italiaanse, Franse, Griekse, Turkse en Britse straaljagers over de Middellandse Zee kruisen op zoek naar de aanvallers, die van de vliegdek schepen „Forrestal", „Lake Champlain" en de Britse bases op Malta en Cyprus zijn opgevlogen. Britse, Amerikaanse en Griekse onder zeeboten zullen trachten de vliegdeksche pen met torpedo's aan te vallen. Op de wal zullen Griekse, Italiaanse en Turkse troepen paraat zijn rond strategi sche vliegvelden. Albanese bases? ROME (UP) Het dagblad II Tempo schrijft, dat de Russische marine een ge deelte van Albanië in een gewapend kamp heeft veranderd, hetgeen een ernstige be dreiging vormt voor de geallieerde strate gie in de Middellandse Zee. Onder de rots achtige kusten van het eilandje Saseno, op tachtig kilometer van de Italiaanse kust, zou een ondergrondse onderzeebootbasis zijn aangelegd. De marinebasis van de Al banese haven Valona zou zijn uitgebreid en er zouden vijf vliegvelden zijn aange legd, geschikt voor snelle straaljagers en bommenwerpers. Volgens het blad kwa men de onbekende onderzeeboten die de zesde Amerikaanse vloot heeft gesigna leerd in de wateren rond Griekenland en in het oostelijk gëdeelte van de Middel landse Zee van de Albanese bases. Het blad beweert ook, dat de Russische onderzeeboten aan boord van Russische vrachtschepen via de Zwarte Zee of via Gibraltar, en ook voor een deel over land, zijn aangevoerd. BERLIJN (UP). - Het bezoek van de Poolse ministerpresident Cyrankiewicz en de secretaris der Poolse communistische partij Gomoelka is donderdag geëindigd, met de ondertekening van twee gemeen schappelijke verklaringen en een receptie met toespraken. Gomoelka sprak over „concrete en zeer positieve" resultaten van het bezoek, die zullen bijdragen tot de kracht en solidariteit van het socialisti sche kamp, te meer van belang wegens de gevaren voor de vrede en veiligheid, voort spruitend uit het Westduitse militarisme en de plannen van de NAVO, het West duitse leger met atoomwapenen te voor zien. Noch Gomoelka, noch Cyrankiewicz spraken met een woord over de Sovjet- Unie. Ulbricht echter prees de vex-worven- heden van Rusland. De Oostduitse, Russi sche en andere communistische diploma ten applaudisseerden daar luid bij, Go moelka klapte enige malen bescheiden in de handen. (Reuter). - In de thans gepubliceerde gemeenschappelijke vex-klaring zeggen Oost-Duitsland en Polen, dat zij willen medewerken aan versterking van het bondgenootschap van Warschau (tussen de communistische staten in Europa). De Oost zee moet een „vredeszee" worden. De twee regeringen zijn bereid hierover verdragen met andere Oostzeelanden te sluiten. Ver der bevat de verklaring de gebi'uikelijke passages over kernwapens. TUNIS (AFP) De spanning in de be trekkingen tussen Frankrijk en Tunesië vermindert door het begrip dat de Franse militaire autoriteiten tonen, heeft premier Bourguiba van Tunesië verklaard. De Fransen voeren geen troepenbewegingen meer uit behalve die, welke nodig zijn voor de ravitaillering en dergelijke. De premier zei te verwachten, dat de on derhandelingen met Frankrijk nog vóór het eind van de maand zullen beginnen. (Reuter) Bourguiba hei-haalde de Tu nesische eis, dat de Franse tx-oepen in Tu nesië zich terug trekken op het gebied van Bizerta rond de marine-basis in het noor den van het land, dat „Tunesië niet alleen kan verdedigen". In een vraaggesprek met het Franse weekblad „l'Express" heeft Bourguiba voorgesteld, dat er een Frans-Noordafri- kaanse gemeenschap zal worden gevormd, waax-in Frankrijk zijn „koloniale positie in Algerije zou opgeven en de samenwerking zou verwerven van de volkeren van Alge- rijë, Marokko en Tunesië". „Een psycholo gische schok is nodig voor het tot stand komen van de voorgestelde nieuwe ge meenschap". Algerije zou soeverein moeten worden en mee moeten doen aan de nieu we samenwerking tussen de drie Noord- afrikaanse landen en Frankrijk. De gemeenschap zou tot een succes kun nen worden, indien zij wordt geleid door een man, die „boven de politieke partijen staat en door het Franse volk en alle vrije mensen wordt gerespecteerd, door een man, die het genie, de grootheid en de vasthoi'dendheid van Frankrijk incarneert generaal Charles de Gaulie", aldus de Tunesische premiei'. Etienne Rey Ieder litterair meesterwerk zou nog vol maakter zijn, als het tot de helft was teruggebracht De ontwapeningsbesprekingen in Londen hebben een belangrijk, maar nog niet be slissend, stadium bereikt. Er valt in de onderhandelingen enige vooruitgang te constateren, zij het ook dat deze zich in slakketempo voltrekt en er nog een enorme afstand naar het einddoel valt af te leggen. Maar elk stapje in de goede richting is verheugend. Minder verheugend is het duidelijke ge brek aan eenheid onder de westelijke bond genoten. Men kan gerust zeggen, dat het zwaartepunt van de Londense besprekingen de laatste weken niet heeft gelegen in het zoeken van toenadering tussen de Geal lieerden en de Russen, maar in pogingen om meningsverschillen binnen het weste lijke kamp uit de weg te ruimen. En er is helaas reden om aan te nemen, dat die pogingen slechts zeer gedeeltelijk succes hebben gehad. De basis van de meningsverschillen was de ongelijke positie van de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk op het gebied van de kernwapens. Amerika is een „atoommogendheid" (een zotte uitdrukking, die men maar niet moet gaan analyseren) van de allereerste rang; Groot-Brittannië heeft zich pas met een serie proef-explosies van waterstofbommen als zodanig aange diend; en Frankrijk heeft, volgens Franse mededelingen in Londen, nog twee jaar nodig vóór het over een eigen kernwapen kan beschikken. Amerika zou zich nu dus een royaal standpunt kunnen veroorloven, terwijl Engeland daar nog nauwelijks en Frankrijk nog lang niet aan toe is. Voorop gesteld althans, dat men er zoveel politieke waarde aan hecht, tot de „atoommogend- heden" te behoren, als dat blijkbaar met Engeland en Frankrijk het geval is. Daarom is het, jammer genoeg, niet mo gelijk dat de Westelijken in Londen de raad opvolgen van de „Manchester Guardian", die dezer dagen s.hreef dat het Westen het Russische voorstel tot staking der proef-explosies gedurende twee of drie jaar onmiddellijk zou moeten aanvaarden, het geen de Russen vermoedelijk erg zou doen schrikken, maar de deur zou openen tot een praktisch uitvoerbare overeenkomst. Zelfs indien de Amerikaanse regering daartoe zonder meer bereid zou zijn (wat zij niet is), zou zij eerst heel wat Britse en Franse bezwaren te overwinnen krijgen. Het nieuwste Amerikaanse tegenvoorstel, dat nog niet geheel uit de doeken is gedaan, houdt een kortere periode voor het op schorten van de proeven in, en op dit punt staat of valt het nog altijd met de moge lijkheid, overeenstemming te bereiken over het staken van de produktie van splijtbaar materiaal voor oorlogsdoeleinden. Hoe redelijk dit verlangen op zichzelf ook is, het veroorzaakt tal van complicaties in de onderhandelingen en maakt de kans op een spoedig akkoord inzake de opschorting der proeven aanzienlijk kleiner. Maar de Ame rikanen kunnen die voorwaarde blijkbaar niet laten vallen omdat de Fransen van mening zijn dat een verbod van proef explosies, zonder een daarmee verbonden produktie-verbod, te „nadelig" zou zijn voor een land als Frankrijk, dat nog geen proeven heeft kunnen nemen. Men kan zich afvragen, waar het gezonde verstand is van de Eranse politici, die hun land dagelijks dichter bij een financiële catastrofe zien komen, die niettemin enor me bedragen beschikbaar blijven stellen voor een strijd in Algerije waarvan de kans op succes met de dag kleiner wordt, die zich hardnekkig blijven verzetten tegen dringend noodzakelijke fiscale maatregelen, en die wèl honderden miljoenen willen uit geven aan het maken van atoom- en water stofbommen terwille van een verkeerd- begrepen nationaal „prestige". Want als de Sovjet-Unie niet ingaat op de Westelijke eis van een produktie-verbod en het Wes ten die eis handhaaft, hetzij omdat de V. S. er zelf geen afstand van willen doen. hetzij omdat zij zwichten voor de aandrang van Frankrijk, Engeland en andere NAVO-lan- den, za] in de eerste plaats Frankrijk daar uit de technische - en dus ook de'financiële - consequenties moeten trekken. Onderhandelingen zoals die, welke nu al zo lang in Londen aan de gang zijn, bevat ten helaas altijd veel elementen welke wei nig of niets te maken hebben met de zaak, die ter discussie staat. In het onderhavige geval zijn het voornamelijk de Franse en Britse opvattingen, waaruit moeilijkheden voortkomen die misschien vermeden had den kunnen worden door een rechtstreeks Amerikaans-Russisch gesprek gelijk Stas sen dat, tot zijn persoonlijke schade en schande in de ogen van sommige Geallieer den, met Zorin heeft getracht te voeren. Velen in Londen (en in andere hoofd steden) beseffen blijkbaar nog niet, dat vermeende en zelfs echte nationale belan gen moeten wijken wanneer het om mens- heids-belangen gaat Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1