J Eerste dies natalis te Eindhoven van de Technische Hogeschool Aankoop van boerderij en loodsen in de Waarderpolder te Haarlem K. R. van Staal afgetreden als redacteur van „Aantreden" Ovaties, toespraken en geschenken van dankbare leden Uitbreiding van bedrijven i EK DAG 2 2 J l' NI 195 7 6 Voorzitter V.M.Z. betreurt mislukte fusiepogingen Expositie „Amsterdam Diamantstad" geopend Jubileumpostzegels voor het Rode Kruis Betaling abonnementsgeld per giro Jongeman verdronken Ontploffing in pompstation Jutouta Gezagsverhoudingen volgens de nieuwe Politiewet Stadje in Noord-Dakota leed zwaar onder tornado Internationaal agrarisch centrum wordt opgericht- Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 17 tot en met 21 juni kauw Bijeenkomsten verkeersexamens £*aMEn? aan NEUROTONIC De waterpoloconipetitie HPC moest vlak voor tijd voorsprong prijs geven Haarlems dagblad opkeghil haakllmsghl uuukani Het congres van de Nederlandse Vereni ging van Ex-Politieke Gevangenen heeft vrijdagmiddag te Utrecht de heer K. R. van Staal, die om gezondheidsredenen zijn functies als algemeen secretaris van het hoofdbestuur en als redacteur van het ver enigingsblad „Aantreden" neerlegde, ge huldigd. De algemeen voorzitter van de vereni ging, mr. G. Ch. Aalders, sprak zijn grote waardering uit voor het werk van de heer Van Staal, die acht jaar alleen het redac teurschap van het blad „Aantreden" voer de. De wijze van werken van de scheidende redacteur dwong ieders bewondering af, zo zeide mr. Aalders. Met leedwezen hebben we het besluit om heen te gaan aanvaard. Anderen uitten daarover hun vreugde, ten bewijze waarvan de voorzitter een bericht uit „De Waarheid" citeerde. Dit was voor de aanwezigen aanleiding om de heer Van Staal staande een minutenlang durende ovatie te bereiden. De heer Van Staal neemt niet helemaal afscheid van „Aantreden", want hij zal er in elk geval nog een rubriek in blijven ver zorgen. Namens het hoofdbestuur zegde de voorzitter de heer Van Staal een delfts blauw bord toe met een passende tekst en de handtekeningen van de huidige bestuur- deren als randschrift. De afdelingen van de vereniging vonden hun vertolker in mr. Prinsen Geerligs. Hij sprak van het gevoel van verslagenheid dat heerste na het eenmaal gevalle., besluit. Er zal een groot werk komen te rusten op de schouders van hen, die de taak van de heer Van Staal overnemen. In het najaar van 1948, zo memoreerde mr. Prinsen Geerligs, kwam de heer Van Staal in het licht van de belangstelling toen hij een oplossing vond voor in de afdeling Haarlem gex'ezen moeilijkheden. Mr. Prinsen Geerligs uitte zijn bijzondere waardering voor de wijze en de buitengewone hartelijkheid waarop de heer Van Staal anderen in het werk en de waardering daarvoor liet delen. De afdelingen schonken de heer Van Staal allereerst een mand met bloemen. Vervolgens bracht spreker een posthume hulde aan de echtgenote van de hèer Van Staal, die tijdens haar leven haar man vol toewijding voor het werk van de Expogé ter zijde heeft gestaan. Voorts kreeg de heer Van Staal van de afdelingen een enveloppe met inhoud om zich een televisietoestel aan te schaffen. De aftredende secretaris-redacteur toon de zich buitengewoon dankbaar voor de hulde, die hem is gebracht. In zijn dank woord zeide hij dat dit werk hem een be langrijke inhoud aan zijn leven heeft ge geven. Hij dankte onder meer de Stichting '40-'45 voor de ondervonden kameraad schap. De heer Karei van Staal wordt als secre taris opgevolgd door de heer W. Bakker. Hijzelf zal het vice-voorzitterschap. in het hoofdbestuur van de vereniging op zich nemen. De redactie zal in den vervolge In Utrecht vergaderde vandaag de lan delijke raad van de federatie der door ver - zekerden en medewerkers bestuurde zie kenfondsen (V.M.Z.) In zijn openingswoord zei de voorzitter, de arts A. van Leusen uit Vel'sen, dat iedereen het er over eens is dat er iets moet veranderen, maar dat er zelfs op geen onderdeel eensgezindheid van mening bestaat op welke vfrjze het moet verande ren. Dit geldt voor de verhoudingen tussen ziekenfondsen en overheid, tussen de zie kenfondsorganisaties onderling, tussen de medewerkers en ziekenfondsen, tussen zie kenfondsen en ziekenhuizen en ook tussen de bij de V.M.Z. aangesloten fondsen, die van het federatiebestuur een krachtige leiding vragen, maar in de praktijk heel vaak weinig neiging vertonen enige leiding te volgen, zodra zij menen, dat eigen koers berekening juister is. Het uitgangspunt voor het bereiken van een grotere eensge zindheid is niet alleen de negatieve over eenstemming „dat het bestaande tekortko mingen vertoont" maar ook de vrijwel eensgezinde opvatting over hetgeen eigen lijk moet worden bereikt. Dat is volgens de heer Van Leusen een duidelijker af grenzing ,van wat tot het zelfbestuur van het ziekenfonds behoort en wat niet, waar7 bij erkend wordt dat overheid én bedrijfs leven een duidelijk belang hebben bij de functionering van het ziekenfondswezen: voorts een financieringssysteem waarbij premiehoogte niet boven de draagkracht van grote bevolkingsgroepen gaat énzo enigszins mogelijk toch de vrijheid van het individu en persoonlijke verantwoordelijk heid worden bewaard; verder een samen werking tussen verzekerden en medewer kers, gebaseerd op onderling vertrouwen in de erkenning dat beide groepen in ge lijke mate gebaat zijn bij redelijke hono reringsregelingen en er dus alle reden is om gemeenschappelijke verantwoordelijk heid te dragen. Mislukte fusie De voorzitter besprak voorts uitvoerig de mislukte fusiepogingen op ziekenfonds- gebied. Hij betreurde het, dat de bezwaren die in eigen kring en buiten de federatie, met name door de Kon. Ned. Mij. tot be vordering van de Geneeskunst, zijn aange voerd tegen de voorgestelde fusierichtlij nen, slechts afwijzend zijn zonder enige aanwijzing hoe het dan wél iets in deze richting te realiseren is. Tandartsenconflict Over het conflict met de tandartsen zei de voorzitter, dat de V.M.Z. het conflict diep betreurt en meent, dat het rampzalige bedreigingen bevat voor de zelfstandigheid van de ziekenfondsen, voor de beroeps vrijheid der medewerkers en niet in het minst voor de gezondheidsverzorging van de verzekerden. De V.M.Z. blijft de arbitrage zien als een noodoplossing, die pas aan dé orde dient te komen als alle andere mogelijkhe den uitgeput zijn. Van dit laatste was de voorzitter niet overtuigd. Intussen is wel gebleken, dat het zeer moeilijk is, zelfs over de arbitrageprocedure tot overeen stemming te komen. De federatie is desnoods bereid om ar bitrage te aanvaarden, omdat het geen kans wil laten.voorbijgaan die tot een op lossing zou kunnen leiden, maar blijft streven naar hervatting der onderhande lingen tussen tandartsen en ziekenfondsen, aldus de heer Van Leusen. bestaan uit drie heren, namelijk W. Bakker, K. Engel en H. Meijer. Samenwerking met N.F.R. Het congres van de Nederlandse vereni ging van Ex-Politieke Gevangenen uit de bezettingstyd heeft ztfn goedkeuring ge hecht aan een nauwere samenwerking met de Nationale Federatieve Raad door het stichten van een „commissie uit de samen werkende verzetsorganisaties". Het is de bedoeling dit orgaan samen te stellen uit drie leden van de Expogé en drie leden van de Federatieve Raad. Op het vandaag te houden congres van de Nationaal Federa tieve Raad komt een soortgelijk voorstel aan de orde. Im de slotzitting van het congres van de Expogé heeft mej. dr. 'M. A. M. Klompé, minister van Maatschappelijk Werk, ge sproken over haar belangstelling voor het wérk van deze vereniging. Met behulp van de activiteiten van de vereniging is - langzaam - een stelsel van sociale voorzieningen tot stand gekomen, waarop'wé met dankbaarheid mogen terug zien, aldus de minister. Al is de taak op sociaal terrein vrijwel volbracht, er blijft naar haar mening nog veel werk te doen om de eenzame en angstige mens een waar dige plaats in de samenleving te bezorgen. Als enige oplossing zag minister Klompé hiervoor: het ideaal dat we in de oorlog hadden, de geestelijke vrijheid, uit te dra- gén. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft vrijdag de inter nationale diamanttentoonstelling 1957 in de Apollohal te Amsterdam geopend. Tevoren sorak de voorzitter van het werkcomité van de stichting ..Amsterdam Diamantstad", die deze tentoonstelling heeft georganiseerd, de heer Ph. W. Dumig, een rede uit, waarin hij een dringend be roep deed op België om de obstakels die een innige samenwerking verhinderen, uit de weg ruimen. Hij doelde daarmede op de Benelux, die naar hij zeide van Ne derlandse zijde voor honderd percent werkt, doch van Belgische zijde blijft Ne derland onder het exportverbod van ruwe diamant vallen. Hij sprak voorts over de moeilijkheden, die de Amsterdamse diamantindustrie na de oorlog het hoofd heeft moeten bieden. Thans is echter de basis gelegd voor een verdere gezonde en verantwoorde opbouw der Nederlandse diamantindustrie. Minister Zijlstra sprak in zijn openings rede onder meer over de grotere efficien cy in de werkmethoden. Thans kan met zestig percent van de arbeidskrachten van 1952 evenveel werk worden verricht als in dat jaar is geproduceerd. Hij noemde de afzet voor de diamantin dustrie een ernstig vraagstuk, maar zeide te geloven, dat de ontwikkelingen in de internationale economische betrekkingen over het algemeen gesproken „stellig geen ongunstige perspectieven bieden. Concluderend achtte de minister de toe komst, voor de diamantindustrie gunstig. „In deze jaren hee.'t de handel, die reeds vele malen de wegbereider was voor-de in dustrie. zijn activiteiten aanzienlijk uitge breid. De afnemei-s van onze diamantin dustrie wonen in meer dan zestig landen. Ik zie in de tentoonstelling Amsterdam Diamantstad een manifestatie van bet ver trouwen dat u in de toekoms heeft". De tentoonstelling over welks inrichting en pronkstukken wij al eerder bericht heb ben, zal tot 14 juli geopend blijven. Ter gelegenheid van het negentigjarig bestaan van het Nederlandse Rode Kruis zal de PTT een serie Rode Kruispostzegels uitgeven die van 19 Augustus tot 19 okto ber op alle postkantoren in Nederland verkrijgbaar zal zijn. De serie bestaat uit een zegel van vier cent met een toeslag van drie cent, waar op eén afbeelding voorkomt van een peli kaan met jongen (het symbool van de bloedtransfusiedienst),een zegel van zes cent mej. een toeslag van vier cent met een afbeelding van het vakantieschip voor chronische zieken en invaliden, een zegel van zeven- cent met een toeslag van vijf cent met het embleem van het Rode Kruiskorps (een rood kruis tussen twee lauwertakken op een lint met een devies „interarma caritas"), een zegel van tien cent met een toeslag van acht cent met een rood kruis en de jaartallen 1867 en 1957 (dit is de eigenlijke jubileumpostzegel) en tenslotte een zegel van dertig cent met een toeslag v?tn acht cent, waarop voor komt een wereldbol met een rood kruis om het internationale karakter van het Rode Kruis te symboliseren. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op ome postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7.65, post- abonnés f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE De 20-jarige D. Lendcrink uit de Wilgen straat te Almelo is in het kanaal Almelo Nordhorn bij het zwemmen verdronken. Een vriend van hem, de heer K., zwom het kanaal over en L., die niet goed kon zwemmen volgde hem, hoewel K. het hem afraadde. In het midden van het kanaal zonk L. in de diepte. K. dook hem na en kreeg hem nog wel te pakken maar was niet in staat zijn vriend omhoog te krijgen. Hij is de hulp van enkele hengelaars gaan inroepen, maar ook deze bleken geen zwemmers te zijn. Pas toen de brug- en sluiswachter geroepen was kon men L. op het droge brengen. Hoewel medische hulp spoedig ter plaats was lukte het niet de levensgeesten weer op te wekken. Tengevolge van een ontploffing in het pompstation van het waterleidingbedrijf te Druten, is de streek rondom Drutert in het .land van Maas en Waal te Gelderland vanaf vrijdagavond half elf tot vanmorgen half acht van leidingwater verstoken ge weest. Vermoedelijk doordat de druk te hoog was opgelopen, is gisteravond om 22.30 uur namelijk een hydrofoorketel in het pompstation ontploft, waarbij stukken van de ketel door het dak en de muur vlo gen. Er werden echter geen personen ge troffen. De storing was voor de omliggen de dorpen omstreeks vanmorgen half acht door het inzetten van een nood-installatie weer opgeheven. ADVERTENTIE het vertrouwde merk maand tampons géèfi gordel géén verband onmerkbare onzichtbare bescherming volkoman veilige, hygiënische methode. In het bekende blsuw'wjtte doosje. Het pest in het kleinste handtasje. Uw apotheker of drogist heeft het. Interna 10 tampons f 1.20 Interne z.k. (ronder inbrengsysteem) f 1- xns In hun Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer hebben de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie uit eengezet hoe éolgens de nieuwe Politiewet de gezagsverhoudingen zullen zijn. De minister van Binnenlandse Zaken zal verantwoordelijk zijn voor de beslissingen van de commissarissen der Koningin, de minister van Justitie voor de beslisingen van de procureur-generaal, fungerend di recteur van politie, en de minister van Oorlog voor de beslissingen van de mili taire bevelhebbers. Het is niet de bedoe ling van de nieuwe wet, dat het politie apparaat onder beheer van twee bewinds lieden komt. De minister van Binnenlandse Zaken zal verantwoordelijk zijn voor za ken, die de handhaving van de openbare orde betreffen ook bij de rijkspolitie de minister van Justitie voor het optreden van de politie ten dienste van de Justitie. Naar de mening der ministers is er geen sprake van, dat gemeente- en rijkspolitie uit elkaar groeien. Zij zeggen toe alles te zullen doen om een harmonieuze samen werking te bevorderen. Voorts geven zij de verzekering dat hun maatregelen erop afgestemd zullen zijn dat de politie het ka rakter heeft van een „burgerlijke politie". Denkbeelden over gemeenschappelijke voorzieningen achten de ministers nog niet voor verwezenlijking vatbaar, zij willen niet bij voorbaat uitsluiten, dat in de toe komst enige gemeenten één gemeenschap pelijk politiekorps in het leven roepen. In het wetsontwerp past niet een alge meen artikel, dat de burgemeester plaatse lijk hoofd van de politie is. De politie heeft namelijk ook taken, die niet onder de ver antwoordelijkheid van de burgemeester vallen. Wel heeft de burgemeester aan spraak op overleg bij politietaken op justi tieel gebied en andere gebieden, die niet onder handhaving van de openbare orde vallen. De ministers zullen ertoe bijdragen, dat bij dit overleg zowel het gezag vah de jus titiële autoriteit als dat van de burgemees ter tot zijn recht komt. Wat de rijkspolitie betreft is bovendien voorgeschreven, dat de groeps- of post- commandant de burgemeester op de hoogte houdt van wat in de gemeente voorvalt. FARGO (United Press) De gouverneur van de Amerikaanse staat Noord-Dakota, waar het plaatsje Fargo door een tornado werd geteisterd, heeft de regering te Wash ington om hulp verzocht. Tien personen kwamen bij deze tornado om het leven en tenminste tweeduizend werden dakloos. De schade wordt geschat op 25 tot 50 miljoen dollar. In Fargo werden 329 huizen totaal ver nield. 202 werden voor meer dan 75 per cent beschadigd, 308 liepen een schade op, die varieert van 50 tot 75 percent en 625 werden licht beschadigd in totaal 1.464 woningen. Inmiddels is de bevolking gewaarschuwd voor nieuwe tornado's. In ons land zal worden opgericht een internationaal agrarisch centrum, dat een voortzetting is van het internationaal landbouw-studiecentrum. De uitbreiding van de internationale contacten van de Landbouwhogeschool, van onderzoekings instituten en van het Landbouwstudiecen trum maken de oprichting van de nieuwe stichting gewenst. Het internationale agra rische centrum zal onder meer met de volgende taken zijn belast: voortzetting van de mogelijkheid voor buitenlanders om in Nederland een landbouwkundige opleiding te volgen en organisatie van in ternationale landbouwkundige bijeenkom sten, als cursussen en congressen. Tot di recteur van het nieuwe centrum zal ir. A. H. Haak worden benoemd. Vanmorgen is de eerste herdenking ge houden van de stiehting van de Techni sche Hogeschool te Eindhoven. Meer dan vijfhonderd genodigden hadden gehoor ge geven aan de oproep van ir. F. J. Philips, voorzitter van het bestuur van de Stichting Eindhovens Hogeschoolfonds, om deze eer ste dies natalis in een der zalen van Van Doorne's Automobielfabrieken te Eindho ven te komen vieren. Hü opende met een welkomstwoord de morgenbijeenkomst, waarin verscheidene hoogleraren, ieder voor zijn eigen afdeling, het voorgenomen studieprogramma, de stand van de bouw en de verdere plannen hebben uiteengezet. De rector magnificus prof. dr. H. B. Dor- gelo, deelde mee, dat er op drie september gelegenheid zal zijn voor officiële inschrij ving van studenten ten overstaan van de rector magnificus. De hoogleraren, prof. Seijffardt, prof. Jonker,, prof. Van Loon, prof. Zwikker en prof. Oldendorff bespraken achtereenvol gens het studieprogramma, respectievelijk voor de werktuigbouwkunde, elektrotech niek, scheikundige technologie, algemene Vrijdag 21 juni 1957 Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 14 Juni Alg Kunstzijde Unie 19714 206 198$4 - 3 Van Berkel's Patent 204 214 208 6 Van Gelder Zonen 19514 198 19514 1% Kon. Ned. Hoogovens 312V2 317 312% - \'z Ned. Kabelfabriek 293 295 293 0 Philips 29614 3091/2 298% - 8 Unilever 470 488 472 1J4 Wilton-Fijenoord 249 250 Kon Petroleum 217,70 233,7(; 217,90 - 3,45 Holland-Amerika Lijn 176!» 180 178 114 Kon Ned Stoomboot Mii 146V2 1501/2 147 - 4% Ned. Scheepvaart Unie 175 179 176 - 2% 261 268 26 m - 6% 72 81 80J* 7% H.VA 1.22'A 127% 127% 5% Ver. Deli Maatschappijen 94% 98% 97% 3% 3%«/. Staffellening 1947 86 H 87 !4 86«/« 3% Invest, cert. Nederland 901/z 90l5/|f 90»/»» - Vu VU Nederland 1962—64 90Vu 90?i 90»/»» Omzetten (nominaal): Aandelen 10.860.049,- - Obligaties 8.788.568,- (4 dag.) Aandelen 10.026.054, - Obligaties 8.812.6S5,- wetenschappen en niet-technische vakken zoals sociologie, filosofie en wijsbegeerte. Prof. Zwikker deelde daarbij mede, dat het studieprogramma zodanig is opgesteld dat een studietijd van vijf jaar niet be hoeft te worden overschreden. Men heeft er naar gestreefd, de student zover voor te bereiden, dat hij in zijn afstudeerjaar in staat is, de originele publikaties van on derzoekingswerk te volgen en te komen tot oorspronkelijk en creatief werk. Aan de filosofie en aan de sociologie, aldus prof. Oldendorff, is een algemeen vormende waax'de gehecht en daarom wor den deze twee niet-technische vakken reeds vóór het kandidaatsexamen gedo ceerd. De sociologie is zelfs een vex-plicht vak voor het kandidaatsexamen; dit is ge baseerd op door ervaring verworven in zichten in de eisen, die aan de ingenieurs worden gesteld. Voor ieder, die zich met recht academicus wil noemen, betoogde hij is een zekere vertrouwdheid met het wijsgerig denken noodzakelijk. In het bij zonder vestigde prof. Oldendorff de' aan dacht op de betekenis van de wijsbegeerte van de mens, het vraagstuk van het leven als mens. Het zal niet de taak van de wijsbegeerte zijn de student een standpunt voor te houden, maar wijsgerige bezinning zal de student duidelijk maken dat hij een persoonlijk standpunt moet kiezen, een antwoord moet geven op de vraag naar de zin van het mens zijn. Het spreekt vanzelf dat In de wijsbegeerte ook aandacht zal v/orden geschonken aan de plaats van de techniek in het cultuurbestel, aldus zei hij tot slot. Prof. Van der Leeden gaf tenslotte een overzicht van wat bij de bouw van de hogeschool reeds tot stand is gebracht, en hetgeen in de volgende jaren nog tot stand gebracht zal moeten worden. Hij toonde zich zeer dankbaar voor de gift van de ge meente Eindhoven, een terrein van rond 40 ha., dat het de hogeschool mogelijk maakt zich als een essentieel deel van de stad te ontwikkelen en zich in ruime mate Uit te breiden. Het bouwplan is gebaseerd op duizend studenten, maar het is gezien als een opzet voor een ixx de toekomst veel grotere T.H. Prof. Van der Leeden voor spelde de komende jaren veel improvisatie bij het vinden van onderwijsruimte in af wachting van het gereedkomen van de ge bouwen. De eerste paviljoens voor college- en practicumruimte zijn thans nagenoeg gereed. In de namiddag was er gelegenheid hst eerste gebouw van de T.H., het paviljoen aan de Insulindelaan, te bezichtigen. ADVERTENTIE Spanning wig Nerveus, onzeker, gejaagd. Kauw en word kalm. Kauw en geniet van de lekkere smaak. Kauw en wees zeker van een frisse mond. Kauw Wrlgley P.K. In Nederland overal en altijd sportief verkeer Een sportief gebaar op de weg is welkom als een tintelende lentedag. Sportieve gebaren worden steeds meer gemaakt. Auto's stoppen voor voetgangers, prima! Fietsers geven voorrang aan een oude dame. Geluk gewenst! Een brommer gaat hoffelijk voor een fiets op zij. Goed zo! Het Verbond voor Veilig Verkeer vraagt nog meer sportieve mensen voor een veilig verkeer. Ii1r De gemeente Haarlem is in de gelegen heid door aankoop de eigendom te verwer ven van de boerderij met' bijbehorende loodsen aan de Waardcrweg 27a in de Waax-derpolder, groot 2060 m2. De boerde rij is gelegen in het gebied, waarvoor het uitbreidingsplan „Waarder- én Veerpolder" geldt. Een gedeelte van de grond zal Merck Sharp Dohme Nederland n.v. kopen, zo dra deze n.v. de wens daartoe kenbaar maakt. De eigenaar van de boerderij is be reid zijn bezit aan de gemeente.te verkopen voor de som van 45.000, waax-van te vol doen 15.000 bij de overdracht aan de gemeente en 30.000 vijf jaar daarna. Met de eigenaar is ih beginsel overeen gekomen, dat4hij en of zijn echtgenote de boei'derij zullen mogen blijven bewonen tot het ogenblik waarop de gemeentè het goed nodig heeft. Gedurende twee jaar na de overdracht zal daarvoor geen geldelijke vei'goeding verschuldigd zijn maar nadien zal eventueel een i-edelijke huurprijs wor den vastgesteld. B. en W. stellen de gemeenteraad in het belang van de volkshuisvesting voor de boerderij met bijkomende loodsen aan te kopen. Cementhandel Aan de n.v. Centrale Zand- en Grind - handel te Haarlem is bij raadsbesluit van 27 juni 1951 voor de tijd van 75 jaren, in- In een drietal feestelijke bijeenkomsten in gebouw „Domi" aan het Zandvooi-terpad te Overveen hebben de geslaagde leerlingen van het verkeersonderwijsexamen van de Bloemendaalse scholen hun verkeersdiploma ontvangen. Van de 560 deelnemers slaagden er 481, onder wie 51 voor het volledig exa men zonder fouten. Vain deze laatste 'oep stonden er donderdagmorgen zeventien op het podium opgesteld, die als extra beloning van de burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller, een verkeersvaantje ontvingen. Later werden deze zeventien jongens en meisjes in twee groepen verdeeld en namen zij, on der leiding van inspecteur van politie J. L. de Rave en adjudant M. Rentenaar, deel aan een competitiewedstrijd, die door groep A met achttien punten werd gewonnen, tegen vijftien punten voor groep B. De winnaars ontvingen een mouwembleem van de Vereniging Veilig Vei-keer. In zijn openings woord hsette de heer R. D. Lagendaal, voor zitter van de Verkeerscnderwijscommissie te Bloëmendaal, in het bijzonder welkom de heren E. H. Tenckinck en D. Verhaar, respectievelijk vice-voorzitter en secretaris van het bestuur van de Vereniging voor Veilig Verkeer, afdeling Haarlem en om streken. Hij dankte allen die tot het wel slagen van dit verkeerssxamen hadden mee gewerkt, in het bijzonder de heer J. T. van Steenwijk, die alle diploma's calligrafeerdé en als secretaris van de verkeersonderwijs- commissie veel werk heeft verzet. De heer Lagendaal memoreerde dat in 1957 al hon derdtwee kinderen slachtoffer van het ver keer zijn geworden en hij hoopte, dat dé ge slaagde Bloemendaalse leerlingen de ver keersregels goed zuilen toepassen en een voorbeeld op straat zijn. De heer S. de Jong. propagandist van de Vereniging Veilig Ver keer te Utrecht, heeft de film „Klaar over" vertoond, waarin men de jeugdbrigadiers aan het werk ziet, een bezoek aan „De Efte- ling" wordt gebracht en een spannende race op een smokkelaar wordt gehouden. Later op de ochtend werd nog de nieuwe geluids film „Carolienije" vertoond, welke het ge bruik van de knipperbollen ter beveiliging van de voetgangers tot onderwerp heeft. Vrijdagmorgen had de heer R. Stoüthamer. hoofd van de Koningin Wilhelminaschool te Overveen, de leiding van de bijeenkomst/die door andere geslaagde leerlingen werd bij gewoond. Na afloop van elk der drie bij eenkomsten ontvingen alle geslaagden een versnapering. Voor de bewonderaars van de tennis sport, die een veertiendaags verblijf op - het hopelijk zonnige - Wimbledon in het vooruitzicht hebben, heeft een Londens modehuis dit nieuwe type zonneklep op de markt gebracht. De klep, die doet denken aan het vizier van een ridderharnas, is blauw en wordt op zijn plaats gehouden door een vergulde band over het hoofd. Als diamanten geslepen kristallen verbin den de klep met de band. gaande 1 augustus in erfpacht uitgegeven een gedeelte van grond aan de Lelyweg, met bestemming om daarop de voor de uit oefening van een zand- en grindhandel be nodigde gebouwen en installaties op te richten. De n.v. heeft cle gemeente gevraagd het aangrenzende grondgedeelte, groot on geveer 1250 m2, in erfpacht te mogen ont vangen. Het vooxmemen bestaat de grond te gebruiken voor de uitoefening van een han del in bulkcement. Daartoe zullen op 't ter rein een kraanbaan, cementsilo's een trech ter en een drukketel worden aangebracht. Krachtens de bestaande bepalingen mag aanvi-aagster, nu zij reeds een zand- en grindhandel uitoefent, geen cementhandel drijven. Daarom zal de handel in cement worden uitgeoefend door een door aan vraagster te stichten dochteronderneming. Deze onderneming zal de voor de uitoefe ning van de cementhandel benodigde grond van aanvraagster huren. Hiertegen bestaan bij B. en W. geen bezwaren en zij stellen de gemeenteraad voor aan de n.v. grond in erfpacht af te staan. Uitbreiding: De heer A. Keulen te Haarlem heeft het gemeentebestuur verzocht in erfpacht te mogen ontvangen een aan de ir. Lelyweg gelegen strook grond ter grootte van 500 m2. Aan de zuidzijde van de grond grenst het hem in eigendom toebehorende per ceel, waarop een zandstraalbedxijf wordt uitgeoefend. B. en W. stellen de raad voor aan het verzoek te voldoen. Glasmagazijn Voorts stellen B. en W. aan de gemeen- tex-aad voor aan de Verf- en Glasindustrie C. J. Krug C.V. te Haax-lem voor de duur van 75 jaar in erfpacht uit te geven een perceel grond, groot 1650 m.2 en gelegen aan de Lelyweg. Het ligt in de bedoeling een glasmagazijn te stichten. i.'i té ADVERTENTIE Bereidt U zich voor op het hei preparaat, dat Uw zenuwen nlel verdoofi meer Uw geesi helder houdi In de laatste minuten van de strijd heeft HPC gisteren een twee-nul voorsprong prijs moeten geven in de ontmoeting tegen RZC in de zwemvijver „Groenendaal" in Heemstede. Destrijd eindigde twee-twee. De RZC-verdediging was niet zo hecht. De HPC-aanvallen hadden nog al eens pech met schieten. Kort voor het ingaan van de rust echter scoorde Geurtsen na een vrije worp van Wiers. In het begin van de tweede helft toonde de HPC-ers wat meer overwicht, maar zij strandden steeds op de RZC-doelman. Enkele minuten voor het einde, liep een RZC-aanval dood in de HPC-verdediging. De HPC-midachter Dijk stra plaatste de bal voor Rudi Prins, die te snel was voor de Rotterdammers. Na keux-ig opzwemmen bracht Prins de stand op twee-nul. Verder liet RZC het niet komen. Het gooide er een schepje bovenop en kwam in de aanval. Sonneveld kreeg de bal vrij- liggend toegespeeld en schoot in. Weder om kwam daarna de HPC-verdediging on der druk. Rudi Prins pakte de RZC-aan- vallers wat te zwaar aan en werd het wa ter uitgezonden. Slooter lag geheel vrij in de aanval en zo moest HPC in de laatste seconden van de strijd een voorsprong prijsgeven en met een gelijk spel genoegen nemen. HPC-Sleutelstad De dames van HPC hebben voor de der de klasse Sleutelstad op bezoek gehad. In de eerste helft bleef de HPC-verdediging voor de gasten gesloten. Marleen Smit bracht de ruststand op een-nul. In de twee de helft speelden de HPC-aanvalsters de Sleutelstad-verdediging uit elkaar en kon Loetie v. d. Leur de HPC voorsprong op twee- nul brengen. Met een ver schot van Marleen Smit werd het drie-nul. Sleutel stad redde vlak voor einde de eer. Waterpolouitslagen: Competitie Koninklijke Nederlandse Zwembond, Dames tweede klasse: Het GooiHaarlem 5-1. Reserve tweede klasse: ODZ 2DWT 2 0-15; Ne- reus 2DWT 3 4-2; HVGB 2—Haarlem 2 2-7. Heren, reserve eerste klasse: HPC 2— RZC 2 2-3. Reserve tweede klasse: HPC 3 Haarlem 2 1-4. Reserve derde klasse: Haarlem 4LZC 2 3-2. Competitie Kring Haax-lem. Dames eerste klasse: HPC 2DWR 2 2-1. Heren eerste Jslasse: HPC 4Hillegom 1 0-4, Tweede klasse HVGB 5Haarlem 5 2-7. Derde klasse: Hillègom 2DWR 4 2-1.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 10