Kerkdiensten Heemsteedse Kunstkring maakt nieuw programma bekend Gemeentepolitiek van gisteren ZATERDAG 22 JUNI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Stedelijk Museum koopt 26 etsen van Heyboer Expositie in het najaar Kleurrijk spektakel Genoegelijke knokfilm Goed schieten Hartverheffend Calypso van a tot z Prettige liedjes Bakvis en violist Repr DE BEURS Christen vrouwenbond Overveen LEDENTAL NOG STIJGENDE Uitbreidingsplannen te Heemstede Ook christelijke kleuter school in Delftwijk Bloemendaler gewond bij botsing op Houtbrug IN TEGENSTELLING tot wat de mees ten ervan denken, vormen de gemeente- financiën, zeker wanneer het die van een grote stad betreft, een boeiend onderwerp. Belangstelling voor het financiële wel en wee der gemeenten is vooral daarom zo gerechtvaardigd, omdat deze belast zijn met de primaire verzorging van de ge meenschappelijke behoeften der burgerij. Geldschaarste, investerings- en beste dingsbeperkingen zullen daarom ook merk baar worden in allerlei voorzieningen, wel ke wij na de bevrijding niet alleen als wenselijk, maar zelfs als dringend nood zakelijk zijn gaan ervaren. Voor het ge meentelijk beleid betekenen financiële moeilijkheden overigens niet uitsluitend verlies. Integendeel: financiële beperkin gen brengen voor de gemeentebesturen de noodzaak mee een keuze te doen uit moge lijkheden en in vele gevallen zelfs uit on mogelijkheden. De wijze waarop men die keuze doet en verantwoordt kan voor de burger, die eens in de vier jaar tot kiezer promoveert, een norm zijn bij het uitbren gen van zijn stem. Op die manier krijgt de gemeentepolitiek weer iets terug van de eigen, zelfstandige functie, die verloren ging toen het eigen gemeentelijk belasting gebied vrijwel verdween. Dit kan men in derdaad als winst beschouwen. Nu vallen de door het rijk gewenste be perkingen in de gemeentelijke uitgaven op tweeërlei terrein, op dat van de grote werken de kapitaalsuitgaven, en op dat van de gewone dienst, dus de lopende uit gaven. Voor beide sectoren heeft, de rege ring richtlijnen verstrekt. De gemeenten moeten dit jaar tezamen 75 miljoen op hun kapitaaldienst bezuinigen en elk één per cent op de gewone dienst. Het is wel zeker, dat de laatste, onschuldig lijkende be snoeiing niet toereikend zal blijken. Voor de gemeente Haarlem betekent dit, dat dit jaar één rriiljoen op de kapitaal- dienst zal moeten worden geschrapt. In tegenstelling tot de bezuiniging op de ge wone dienst lijkt dit bedrag erger dan het is. Op de kapitaaldienst heex-ste de „bezui niging" namelijk door technische oorzaken al enige jaren. Wij kunnen deze stelling niet beter bewijzen dan door het bedrag te noemen van de kredieten welke de ge meenteraad de laatste jaren beschikbaar heeft gesteld voor de uitvoering van tal van kleinere en grotere projecten en welke bedragen niet zijn gebruikt, omdat het technische apparaat daartoe niet toerei kend bleek te zijn: om die reden werd tot nu toe voor 63 miljoen gulden aan kapi taalsuitgaven nog niet gerealiseerd. Er zit dus een flink bedrag aan rente en aflossing voor deze objecten als speling in de be groting. Maar de consequentie hiervan is ook, dat een opgelegde bezuiniging van één miljoen in dit licht bezien van weinig be tekenis meer is. Daar komt nog bij, dat men de woning bouw in de bezuiniging niet behoeft te betrekken. Wanneer men uitgaat van de zes miljoen gulden welke in 1956 voor de woningbouw werd uitgegeven, dan komt men tot een bedrag van zeventien miljoen gulden voor de overige kapitaalswerken. Daarop moet dan een miljoen bezuinigd worden, waarna er toch altijd nog zestien miljoen voor grote werken overblijft. Voor de woningbouw en de daarmee samenhan gende werken als ophoging van terreinen, straataanleg, rioleringen, onteigeningen en voorbereiding van stadsuitbreidingen kan men dan altijd nog de veertien miljoen besteden, die men voor dit jaar in het hoofd heeft. Gezien de ontwikkeling van de „produktie" van openbare werken en volkshuisvesting van acht miljoen in 1953, toen de huidige wethouder voor die porte feuilles zijn taak aanvaardde, tot 23 mil joen in het vorige jaar, is er zeker eerder tot gematigde tevredenheid dan tot critiek aanleiding. Wil men echter consequent de minister van Financiën steunen in zijn uiterste poging een verdere verslechtering van de economische toestand te vermijden, dan dient men niet alleen de beschikbare zestien miljoen zo effectief mogelijk te besteden, maar zich bovendien aan die limiet houden. Het weldoordacht beperken van het verlanglijstje is van groter belang dan het steeds maar aanbreien van nieuwe, alleen al op technische gronden niet te realiseren wensen. Daarentegen hebben de bezuinigingen op de gewone dienst veel ernstiger directe ge volgen voor het verzorgingspeil. Het gaat hier toch om subsidies, om de kwaliteit van de personeelsbezetting op tal van posten van het gemeentelijke apparaat waar men het niet zonder grote vakkennis en specia lisatie kan stellen. Het gaat onder meer om allerlei zorgen voor de geestelijke volks gezondheid, welke in tal van vormen be staat, van het speeltuinwerk tot de jeugd- psycholoog, van vele vormen van gericht onderwijs tot de bejaardenzorg. Het gaat daarbij ook om de steunnormen van So ciale Zaken en om allerlei andere bijstand welke de gemeenschap aan de sociaal en economische steun behoevenden moet ver strekken. Het gaat ook om allerlei culture le zorg, welke nog nauwelijks tot ontwik keling is gekomen en die maar al te vaak het eerst het kind van de rekening wordt. Wanneer men bedenkt, dat het natuurlijk uitgesloten is, dat er teruggekeerd wordt tot de vooroorlogse loonsverlagingscam pagne en dat anderzijds van het totale Haarlemse budget van cjertig miljoen per jaar ongeveer achttien miljoen voor lonen en salarissen is bestemd, dan wordt het duidelijk, dat de feitelijke bestedingsbe perking veel hoger zal liggen dan het ge middelde van één percent. En juist in deze zaken heeft geen enkele gemeente zoveel armslag, dat zij nog verantwoorde bezui nigingen kan aanbrengen, zonder daar door de burgerij direct of indirect te tref fen. Het wil ons dan ook voorkomen, dat de regering in dit opzicht een te zware last op de gemeenten heeft gelegd en dat zij er goed aan zou doen te trachten op een an dere wijze het door haar gestelde doel te bereiken. Het Stedelijk Museum te Amsterdam heeft 26 etsen aangekocht van de Haarlemmer Anton Heyboer. Deze zijn bestemd voor het Prentenkabinet. In het najaar zullen de etsen daar worden geëxposeerd. Onlangs hebben wij al bericht, dat er ook van Amerikaanse zijde belangstelling voor het werk van Heyboer bestaat. De eigenaresse van een kunsthandel in New York, die enige weken geleden een bezoek bracht aan de Galerie Espace om daar ten toongesteld werk van Karei Appel te be kijken, werd geïnteresseerd in Heyboers etsen, die daar tevens werden geëxpo seerd. Zij kocht er enkele en heeft ver zocht haar later nog meer werk van Hey boer toe te.sturen. (L i d o). Wie van stoere avonturen houdt kan deze week in dit theater terecht. De achtervolgingen door woestijnen, in sprookjesachtige kastelen, waar huichelarij en intriges hoogtij vieren, door nauwe stra ten en over schilderachtige markten in het oude Bagdad, zijn niet van de lucht in „Het geheim van het gouden zwaard". Rock Hudson is de held van dit kleurrijke spektakel en als zijn vader vermoord wordt door een geheimzinnige bende en hij besluit deze moord te wreken, dan kan men er van verzekerd zijn, dat er fiks met zwaarden wordt gezwaaid, soldaten bij tientallen over kasteeltransen worden ge worpen en het technicolor-bloed bij vele liters tegelijk vloeit. Dank zij een tover zwaard gelukt het de vermetele held on danks bijna onoverkomelijke»! moeilijkhe den en met behulp van vele listen en een charmante, stoutmoedige koningsdochter, het recht te laten zegevieren. Een span nende film in aardige kleuren, die on danks enige onwaarschijnlijkheden er komt ondermeer een steekspel in voor, dat wel heel erg middeleeuws aandoet in dit genre beslist boven de middelmaat uitsteekt. Van maandag tot en met donder dag draait „Terug uit de Hel", een oorlogs epos in cinemascope en technicolor met in de hoofdrol 's werelds meest gedecoreerde soldaat, Audie Murphy. (L u x o r). In de Franse kleurenfilm „Op het spoor der verdwenen vrouwen" zien wij hoe de populaire vechtersbaas en hartenbreker Eddie Constantine de strijd aanbindt tegen een complot van peper dure handelaars en handelaressen in blan ke slavinnen dat aan de Rivièra opereert. Er komen ook nog een cocaïneschandaal en diverse andere duistere praktijken bij te pas, maar desondanks is het geen sinis tere film geworden waar men als ordente lijk burgerman voortdurend bij zit te ril len en te beven. I.itegendeel, dank zij Ed die's voortvarende optreden, en dank zij ook de talloze onwaarschijnlijkheden die het verhaal aankleven, is het eigenlijk niet meer dan een genoegelijke „knokfilm" ge worden waaraan de liefhebbers volop hun genoegen beleven kunnen. Een snuifje Franse humor maakt het geval trouwens ook wel genietbaar voor de bioscoopbe zoeker, die dit soort rolprenten bij voor keur overslaat. Het recht zegeviert lang niet altijd meer in de tegenwoordige cowboyfilms en die welke R o x y deze week tot maandag geeft, „Rebellen van de prairie", is daar een verontrustend voorbeeld van. Zij mag dan aangekondigd worden met de bewoor dingen „Haar pistool in haar hand, haar man in haar armenhaar hart in uw keel", dat mag onze aandacht toch niet afleiden van het vooroordeel van een aan tal dorpsbewoners tegenover een lang niet onaardige jongeman, die het ongeluk heeft, van een struikroversfamilie deel uit te maken, ofschoon hij zelf allerminst voor dit ruwe handwerk voelt. Wordt hij echter als verdachte op een rechtszitting door de woedende hartstochten van het publiek met de strop bedreigd, dan kiest hij toch de zijde van zijn boosaardige vader en zijn broers, wanneer dezen hem gewelddadig komen bevrijden. En hij vlucht met mede neming van de verloofde van een plaatse lijk arts, welke laatste overigens ook zeer goed gerichte revolver-injecties kan geven Dat wordt hem uiteraard noodlottig. En zijn slechte familie overleeft het ook niet. Zo krijgt het dorp met zijn verwerpelijke vooroordeel weer rust. Maar lang zal dat wel niet duren, want daar kan iedereen veel te goed voor schieten. Menselijke zwakheden van een ander genre worden in dit theater van maandag tot en met donderdag getoond in „De ge vangene van Andorra". Rembrandt „De Regenmaker", met Burt Lancaster en Katherine Hep burn, is een buitengewoon goede film, vervaardigd naar het toneelstuk van N. Richard Nash, dat door de Nederlandse Comedie in het vorig seizoen enkele ma len is opgevoerd. De film is gebaseerd op een zeer mooi thema. Tijdens een droogte periode, waarin het vee sterft en het ge was verflenst, komt in het gezin van een boer uit Texas een man (Burt Lancaster) op bezoek, die maar één droom in zijn leven heeft: regen te kunnen maken Voor de wereld is hij een oplichter, maar hij zelf leeft op de hoop: als je iets maar sterk gelooft dan gebeurt het ook. De boer geeft hem honderd dollar om regen te maken en het gezin, vader, dochter (Katherine Heb- burn) en twee zoons, moeten allerlei bi zarre karweitjes doen als tovenaarsleer lingen. Zij leren echter één ding van hem: ledigheid. En de regenmaker leert van hen, dat geloven alleen niet genoeg is, dat men geen munt uit de hemel maar uit de aarde moet slaan. Als hij' dat inziet begint hette regenen. Hij vex-geet dan echter zijn „bekering" en gaat weer de weg op, als regenmaker, nieuwgeworden mensen achterlatend. Het is een hartveroverende film, rijk aan beste humor en knap spel; Lancaster als de bijna krankzinnige vreugdemaker, die zijn onzekerheid over het regenmaken be delft onder uitbundige fantasieën, maar ge lukkig is met zichzelf; Katherine Hepburn als de ongehuwde dochter, die van zichzelf gelooft dat ze een oude vrijster is en daarom door geen man wordt gezien, on danks de pogingen van haar vader en twee broers. Zij speelt het meisje, dat van een werkelijk benauwende huissloof ontbloeit tot een gelukkige verliefde vrouw, op zeer knappe en zuivere wijze. En dan nog de twee zoons, die zichzelf niet kunnen wor den, omdat de een de ander denkt te moe ten bemoederen en de ander laat dat maar toe. Allen ontsnappen aan de beklemming van niet in zichzelf te passen en misschien is dat wel de reden dat uiteindelijk toch de regen valt. Donderdag wordt in Rembrandt „Roman Holiday" vertoont met Audrey Hepburn in de hoofdrol. (Frans Hals) Een goedkoop lief desverhaaltje in een omlijsting van onstui mige muziek bied „Calypso Joe". Het is van begin tot het einde een regen van zui delijke, warme klanken, geproduceerd door diverse calypsobands, die een overvloed van geluid aan de snaarinstrumenten en de drums ontlokken. De muzieknummers, on dermeer een tophit als „Marian", onder hun eigen droogte, hun menselijke onvol- breken steeds het verhaaltje, maar de lief hebbers van deze muziek die naar ver luidt de rock 'n roll heeft verdrongen zullen zich hierover niet bekommeren. Dat verhaaltje eindigt natuurlijk heel lief: een televisiekomiek kan zijn geliefde in zijn armen sluiten, nadat eerst een dure heer heeft geprobeerd haar van hem af te ste len. Dat alle moeilijkheden tussen de ko miek en zijn geliefde uit de wereld worden geholpen is overigens te danken aan een bandleider, die het meisje met zijn gevoe lige stem tot inkeer brengt. Minerva. De musical „High Society" wordt in dit theater tot en met zondag ver toond. De prettige liedjes van Cole Porter die gezongen worden door Bing Crosby en Frank Sinatra zijn alleen al een gang naar deze film waard. Grace Kelly speelt de rol van een gescheiden vrouw, die tijdens de voorbereidingen voor haar tweede huwe lijk steeds meer tot de ontdekking komt dat ze een leeg warhoofd is geweest en dat ze eigenlijk nog steeds van haar eerste man houdt. Uit de talloze verkwikkelijke situaties komt uiteindelijk natuurlijk on ontkoombaar het „happy ending". Van maandag tot en met woensdag draait in Minerva „Richard III" met Laurence Oli vier; donderdag wordt de klassiek geworden film van Duvivier „Het Balboekje" ver toond. Liefde (S t u d i o). De bekende Duitse filmster Maria Schell heeft tezamen met regisseur Horst Hachler alle mogelijke moeite gedaan om deze film enige inhoud te geven. Dat zij daarin niet geheel ge slaagd is is vooral te wijten aan haar tegenspeler, Raf Vallone, die zich in dit drama kennelijk niet thuis voelt en vrij stuntelig een bekende concertviolist tracht uit te beelden. Het verhaal naar de roman van Vicky Baum is velen wellicht bekend. Een aller liefst bakvisje, Anna (Maria Schell), raakt tijdens een concert hals over kop verliefd op de uitvoerende violist en deze liefde wordt nog aangewakkerd wanneer deze violist, Ambros geheten, zijn intrek neemt bij haar ouders. Zij probeert op allerlei manieren zijn aandacht te krijgen hetgeen niet bepaald gelukt, want tijdens een feest maakt Ambros zijn verloving bekend met Monica, de zuster van Anna. Ann raakt geheel overstuur. Zij trouwt uit wanhoop met een goedige maar domme theeplanter, vertrekt naar Ceylon maar wordt door heimwee en liefde toch weer gedwongen om terug te keren. Zij treft Ambros en Monica in Italië in blakende welstand aan en zij staat op het punt weer terug te keren wanneer een overstroming de zaken een geheel andere keer doet nemen. Monica verdrinkt, maar Ambros blijkt toch nog van zijn vrouw te houden zodat Anna droevig haar ouder lijk huis in Berlijn gaat opzoeken. Zoals gezegd is het spel van Maria Schell ondanks dit weinig opgewekte gegeven uitstekend, maar Raf Vallone blijft gedu rende de gehele film ver onder de maat. Alleen tijdens de overstromingen waar schijnlijk journaalopnamen komt hij even los, maar wanneer hij daarna van de regisseur weer bitter sentimenteel moet doen is het opnieuw helemaal mis. Over het geheel genomen dus een weinig specta culaire film. Dagelijks wordt in deze bioscoop in spe ciale uurvoorstellingen „Pynloze bevalling" vertoond, de aangrijpende film over de ge boorte. rises Cinema Palace prolongeert op nieuw de alleraardigste film „Kitty in de grote wereld" met Romy Schneider. AMSTERDAM De drukte van de beurs was vrijdag verlegd van de hoeken der internationale waarden naar die van de cultuurwaarden. Dit alles was gebaseerd op het nieuwe systeem in Indonesië voor deviezencerti- ficaten ten aanzien van de import en ex port, alsmede de transfers, waardoor een vrije valutakoers voor de roepiah wordt vastgesteld. Na een kalme opening in deze sector kwam er midden beurs steeds meer publieke vraag, waardoor de koer sen snel aantrokken en op het hoogste punt van de dag sloten. Zo was II.V.A. cir ca 2 punten beter evenals Deli Mij. Am sterdam Rubber kon zich 4 punten ver beteren. Ook in de minder actieve waar den bestond veel belangstelling en zelfs werd Cultuurbank mede op gunstig jaar verslag in een open hoek verhandeld op 51 percent, tegen donderdag 45K>. Vorsten landen boekte een ruime winst van 3 pun ten op 31 percent (28 percent). Behoudens een enkel stuk in Koninklijke Olie en Unilever ging er in de nationale waarden bijna niets om. De gespannen toestand in Parijs door valutamoeilijk heden veroorzaakte vraag noch aanbod van die zijde en door gebrek aan handel op de overige internationale beurzen was er voor de arbitrage in Amsterdam niets te doen. Hierdoor was de handel tot een minimum beperkt. Kon. Olie was weder om lager ingevolge de slotkoers van New York en bleef f 2,50 onder donderdag. Phi lips was 2 punten en Unilever 4 punten beneden donderdag. A.K.U. deed, mee in de daling en verloor 2 punten. K.L.M. was circa f 0,50 lager. Staatsfondsen waren prijshoudend zon der affaire. In de scheepvaartwaarden werd het verlies van donderdag groten deels teruggenomen. De fondsen noteerden over de hele linie Vt tot 2 punten beter. Dividendvoorstel houthandel Jongeneel 12 percent (10 percent): advieskoers 160 (156). Participatiebewijzen uraniumfonds f 470. Prolongatie 3% percent. (ANP). NEW YORK Voor de derde achtereenvolgende maal was het koersverloop dalend. Het indus triegemiddelde kwam van 503,56 op 500. daarmee terugkerend tot het niveau van 28 mei. Het gemiddelde "oor openbare nutsbedrijven daalde met 0,22 tot 70,41, het laagste peil sinds 28 februari en dat voor spoorwegen kwam van 145,21 op 144,21. Het lagere industriegemiddelde weer spiegelt dalingen in alle delen van de lijst: olie, chemicaliën, metaal, automobielen en staal. Voor openbare nutsbedrijven was de daling zo gering door een stijging van een dollar bij Houston Lighting en door het feit dat de sterkste dalingen zich voor deden bij fondsen, die niet bij het gemid delde worden meegerekend. De omzet bedroeg 1.970.000 aandelen tegen 2.050.000 op donderdag. Het dalend verloop der koersen, dat dinsdag begon, is steeds samengegaan met een inkrimping van de aandelenomzet, waardoor de me ning der deskundigen gesteund wordt, dat de dalende tendens voornamelijk tech nisch is. De staal waarden waren over het alge meen flauwer, maar Lukens trad sterk naar voren met een stijging van meer dan twee dollar. Van de 1.150 verhandelde fondsen sloten er 652 lager, 259 hoger en 239 onveranderd. (U.P.) In gebouw „Irene" aan de Elswoutslaan heeft de afdeling Overveen van de Neder landse Christen Vrouwenbond vrijdag het seizoen gesloten. Nadat de presidente, me vrouw M. van GiffenVisser, de bijeen komst had geopend, declameerde mevrouw Nannette Weimar uit Heemstede uit werk van Annie M. G. Shmidt, waarbij tot uiting kwam, dat het komische genre haar goed ligt. Voorts werden er vóór de pauze twee films vertoond, getiteld „Zomertijd, vakan- tietijd,, en „Lente" en na de pauze een tweetal kleurenfilms over Mallorca en Zwitserland. Tot de belangrijkste agendapunten voor de jaarvergadering van de Heemsteedse Kunstkring, welke dit keer vrijdagavond in de bovenzaal van het Minervatheater werd gehouden, behoort altijd het bekend maken, van het programma voor het ko mende seizoen. Volgens de vrijdag door mr. dr. H. Kahrel als voorzitter verstrek te gegevens werd dit voor 1957'58 als volgt samengesteld: Vrijdag 27 september: Noordhollands Philharmonisch Orkest, met als solist de bas Herman Schey. No vember (juiste datum nog niet bekend): Cabaretavond, waaraan onder andere medewerking wordt verleend door Jules de Corte en de Franse chan- sonnière Nicole Louvier. Woensdag 18 december: Jubileum-voordrachtavond door Charlotte Kohier met „Yvette" van Guy de Maupassant. (Plieruit blijkt dus, dat ook Heemstede kon worden opgenomen in de tournee, dat door Charlotte Kohier ter gelegenheid van haar zilveren jubileum als voordrachtkunstenares wordt onder nomen. Februari (juiste datum nog niet bekend): Spaanse avond met zang en dans, waarover met het betreffende en semble nog wordt onderhandeld. Woensdag 19 maart: Vlach-quartett. Zaterdag 19 april: Optreden van de toneelgroep „Theater", waarvan het op te voeren stuk nog nader bekend zal worden gemaakt. Woensdag 7 mei: Voordrachtavond door Godfried Bomans en Simon Carmiggelt. Deze zeven avonden zullen in de grote zaal worden gegeven, waarnaast voor de boven zaal nog di'ie avonden op het programma staan en wel: Vrijdag 11 oktober: Nieuwe Nederlandse Piano Trio, bestaande uit Jean Louis Stuurop, Marijke Helman en Gérarcl van Blerk. Maandag 13 januari: dr. H. Schmidt Degener spreekt over „Richtingsverschillen in de moderne schil derkunst", welke lezing met lichtbeelden zal worden geïllustreerd. Maandag 24 fe bruari: „Muziek van deze tijd" door het duo Tilly Keessen, viool en Jaques Holt- man, piano. De vier laatstgenoemde avon den zullen voor de leden van de Heem steedse Kunstkring gratis toegankelijk zijn. Verder staat reeds vast, dat 't Noord- hollands Philharmonisch Orkest weer een serie van drie concei'ten voor de kunst kring zal geven, waarbij door het bestuur ook nog aandacht wordt geschonken aan het bezoek van diverse musea. Ten slotte zullen de leden in de gelegenheid worden gesteld een of meer voorstellingen bij te wonen van de Nederlandse Opera in de Amsterdamse stadsschouwburg. Dit pro- gramma verwierf kennelijk de volledige instemming der leden. Bij de bestuursver kiezing werd mevrouw R. Rijke-Miedema bij acclamatie hei-kozen, waarna in de va catur e, ontstaan door het vertrek van ir. E. A. Bierdx-ager, werd voorzien door de benoeming van mevrouw E. Fetter-Kerk- hoff. Verder ovei-handigde de voorzitter aan de heer H. Spaan nog een fraai Ro- senthaler beeldje als blijk van waarde ring voor zijn grote verdiensten als secre taris-penningmeester. Daarvoor had de heer Spaan in zijn jaarverslag nog een be- hoorjijk batig saldo kunnen vermelden. Het"jaarvex-slag van de voorzitter was eveneens in optimistische trant samenge steld, doordat onder meer kon worden ge wezen op een stijgend ledental: van 787 in mei 1956, tot 845 in mei 1957. Hieruit was ook een verhoogde belangstelling voor de abonnementen voortgekomen, namelijk to neel van 88 tot 113, muziek van 19 tot 22 en muziek en toneel gecombineerd van 281 tot 335. Evenmin was in het verslag ver zuimd de dank tot uitdrukking te brengen voor de ondervonden medewerking van het Heemsteeds gemeentebestuur, het Noordhollands Philharmonisch Orkest en de directie van het Minerva Theater. Deze jaarvergadering verkreeg een in- teressant besluit, doordat na de pauze mr. dr. H. Kahrel een causerie hield over zijn reis naar Griekenland, welke lezing door een aantal fraaie kleurendia's werd geïllustreerd. Ten slotte bracht de heer J. P. Obermayr nog enige grammofoon platen ten gehore. In de donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Heemstede zal een voorstel aan de orde komen tot voor bereiding van herziening voor terrein, dat is begrepen in een herziening varx het uit breidingsplan voor de omgeving Zandvoort- selaan, de Asterlaan, en de Orchideeënlaan met het oog op de toekomstige bebouwing in de omgeving Station Heemstede-Aerden- hout. Ook wordt behandeld de vast stelling van herziening van het uitbrei dingsplan in ondei-delen voor het terrein, gelegen ten noorden van de Van Merlen- laan. Over deze plannen hebben wij reeds bijzonderheden meegedeeld. ZONDAG 23 JUNI 1957. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. G. J. Waardenburg. 7: Ds. L. D. van Dijl, van Heemstede. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. W. M. van Asperen. Noorderkerk, Velserstraat. Zater dag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. R. Bijl, H. Avondmaal. Oosterkerk, Zomex-kade. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Bake- nesserkerk, Vrouwestraat 9.30: Kinderkei-k. Dhr. J. Burger. 10.30: Jeugddienst in Open luchttheater. Ds. J. van den Blink, Vloot- pred. te A'dam. 7: Dr. G. Snijders, met me- dew. v. h. „Bach-Ensemble", o.l.v. George Robert. Gebouw Vrij/.. Hervormden, Jacob- straat. 10.30: Ds. P. Brakman, van Naarden. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinder- kerk. Dhr. F. R. Aschoff. 10.45: Ds. Joh. Bi-onsgeest. Aula Chr. Lyceum, Emmakade 10.45: Dr. G. Snijders. Diaconessenhuis, Ha zepaterslaan. 4.30: Ds. G. Koch, van Schoten. Janskapel, Jansstraat. 10.30: Dienst. Jeugd- kapel. Gaan bij mooi weer naar het Open luchttheater, bij slecht weer is er een dienst in de Jeugdkapel-West, Leidsestraat, waar Wika W. Veenstra hoopt voor te gaan. Eglise Wallonne, 10 h. 30: Pas de service. Deutsche Ev. Gemeinde, Waalse Kerk. 20 Uhr: Pfarrer P. Kaetzke. van den Haag. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Pentecostal Fila- delfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 7.30:. Bidstond. Zaterdag 4: Openluchtbijeenkomst Dreef. Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelm straat 3. 15: E. Ch. Hermes. Dinsdag 19.30: Bidstond o.l.v. Br. Matray. Donderdag 14: Zustersamenkomst t. h. v. Zr. L. Weber- Immink, Havenstraat. Heemstede. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en woensdag 3': Contactbijeenkomsten met gerepatrieer- den in de Pastorie der Broederkex-k, Park laan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking, Broedex-kerk. Parklaan 34. Herv. Evang. op Geref. grondslag. Nassauplein 8. 10 en 5: Ds. J. de Lange, van Utrecht. Woensdag 7.30: Ds. J. v. Dijk, van Garderen. Stads Evangelisa tie, Lange Herenstraat 6. 10: W. F. Kloos, van Gouda met solo-zang van W. de Moor Jr., Haarlem. 7: J. F. Snoeks, Woensdag 8: J. Jansen. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Ds. A. W. F. Waardenburg, van de „Herdex-shof", Heei'de. 5: Dezelfde. Evan- gelisatiesamenk. 8: H. Spoor, Jeugdd. Don derdag 8: Bijbelbespreking en bidstond. Vrije Evang. Gemeente, Parklaan 21. 6.30: Voorg. A. H. v. Gent. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdagavond geen dienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. 12: Zondags school. Vereniging De Vrije Gemeente, Brinkmann, Gi-ote Markt. 10.30: J. H. Risema Bos. Evang. Luth. Gemeente, Witte Hei-enstraat. 10.30: Prop. A. Steinhart, afscheid. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. A. J. Snaayer 19.30: Wijkgebouw N. H. Kerk. Zomerkade 161 Ds. C. P. Hoekema. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. In alle diensten H. Avondmaal. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 9.30 en 5: Ds. D. J. Roos. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 9.30 en 5: Ds. L. Hoor weg. Lyceum-Aula, ingang van Meiden- straat. 9 en 5: Ds. C. Goeman. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. Geels. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9: Leesdienst. 4.30: Ds. Bos. Ger. Gem., L. Margarethastraat 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Ger. Gemeente in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. Du Marchie van Voort huizen. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptistengemeente, Begijnhofkapel. 10.30 en 19: Ds. J. van Dam. 20.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 20: Bidstond. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. H. Rijksen. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Hei ligingssamenkomst. 6.45: Openluchtsamen komst. 7.30: Verlossingssamenkomst o.l.v. Kapitein P. Vons. Vergadering van Gelovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst (Broodbreken). Bijbelbespreking, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Dhr. H. Meyer,, uit Amsterdam. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Koudenhorn 46 A rd. Dinsdag 8: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. De Christengemeenschap, Wilhelminastx-aat 60. 9.30: Zondagsdienst v. kinderen. 10: Mensenwijdingsdienst. Don derdagmorgen 8.30: Mensenwijdingsdienst. Volle Evangelie Gemeente (Pinksterge meente) Elim-Kapel, Paul Kxmgerstraat 36. 10: Openbare samenkomst. Dhr. J. Verwoert, Rhenen. 12-13: Zondagsschool vakantie tot sept. a.s. 5.30: Openluchtdienst i. h. Juliana- park Z.Z. 7: Opwekkingssamenkomst. Dhr. J. Verwoert. Donderdag 8: Gebedssamen komst (voor gemeenteleden). Immanuëlka- pel, Nieuwe Ki-uisstraat 14. 10: Br. W. de Jong, van Haaxiem. 10: Zondagsschool. 7.30: Br. J. v. d. Bergh, v. Wassenaar. Dondei'dag 8: Bidstond. Vrijdag 7: Jeugddienst voor jongere jeugd, 8-12 j. 8: Idem voor oudere jeugd 1320 jaar. Pinkstergeloofsgemeenschap, Nassauplein 8 10: Dhr. S. Priester. 5: Dhr. E. Schuurman. Donderdag 7.45: Bidstond. Schotersingel 99. Gemeente van Christus, Spruiten bosstraat 9 10.15: Aanbiddingsdienst en preek. 8: Evan gelisatiebijeenkomst met B. Richardson. Duvenvoordestraat 61: Maandag 7: Jeugd dienst. Woensdag 3: Kindersamenkomst. Ged. Oude Gracht 47: Donderdag 8: B. Ri chardson. Waldeck Pyrmontstraat 2 zw.: Vrijdag 8: Bijbelstudie voor iedereen. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmoi-gen 10: Gemeensch. Bij belstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Bap- tisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zater dag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Corne- lissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerk dienst. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhel- minastx-aat 21. 10 en 5: Kerkdienst. Aposto lische Gemeente. Jacobijnesti'aat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging. aula Stedelijk Gymnasium Prinsenhof. 11: Uni- vei'sele Eredienst. Jehova's Getuigen, Wol sraat 7. 5.306.30 en van 7.308.30. Donder dags en vrijdags van 7.309.30. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jans- straat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. M. J. v. Saane-Korsten. Heelsum. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zatei-dag 7.30: Avondgebed Zondag 10: Ds. G. Koch. 7: Dr. G. Ph. Scheers bijzondere dienst, met medewerking van het Jeugdkerkkoor o.l.v. de heer Klaas Bolt Immanuëlkerk. 10: Dr. H. van der Loos. Sionskerk, Ekstex-straat. (Spaai-ndam-W.) 10.30: Ds. J. Kroon, H. Doop en Vooi'ber. H. Av. 7: Ds. G. H. v. d. Wooi'd. Ned Prot. Bond, Berkensti-aat 10. 10.30: Dr. P. Jonges. Zuiderkapel afd. Noord. Verenigingsgebouw Volkstuin „Zonder werken niets", verleng de van de Geusevespei'straat. 10: Dhr. J. Dammuller, evang. te Alkmaar. Maandag 7.30: Jeugdevangelisatie. Woensdag 8: Op wekkingssamenkomst. Dhr. Th. Dikkes, evang. te Leiden. Vx-ijd. 8: Bijbelbespx-eking. Geref. Kerk. Kloppex-singelkerk. 9.30: Ds. H. W. Wierda. 5: Ds. P. de Ruig. Sionskerk. 8.45: Ds. P. de Ruig. 3.30: Ds. J. A. v. Arkel Noord-Sclxoterkerk. 9.30: Ds. J. A. v Ai-kel 5: Ds. H. W. Wierda. Geref Kerk, in gebouw N. P. B., Berken straat 10. 8.30 en 2.30: Ds. Bos, H. Av. Chr. Geref. Kerk, Floressti-aat. 10: Ds. J. C. Maris. 5: Ds. D. H. Biesma. Jehova's Getuigen, in geb. N. P. B„ Berken straat 10. 6.457.45 en woensdags 7.30-9.30. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Willxelminaplein. 10: Ds. van Dijl. Ka pel Nieuw Vredenhof. 8.30: Ds. v. Dijl. 10.30: Ds. Henkels, jeugddienst. Aula Chr. Lyceum 10.45: Dr. Snijders. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Ds. de Klerk. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. W. Mackenzie, Rem., Amsterdam. Geref. Kerk, Koediefslaan. 10 en 5: Dr. A. Dondoi-p. H. Av. Camplaan Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. 10 en 5.30: Dr. J. P. Richel, H. Av. Geref. Doopsgezinde Kring, in „De Olijftak" 10.30: Prof. Dr. Mr. A. J. Oostex-baan. Jehova's Getuigen, Binnenweg 79 c. 23: Gezamen lijke Bijbelstudie. Woensdag 7.30—9.30: Praktische toerusting voor de prediking van Wij hebben meegedeeld, dat in de woens dag te houden vergadering van de gemeen teraad van Haarlem een voorstel aan de orde zal komen tot stichten van een open bare kleuterschool in Delftwijk en wel aan de Dr. De Liefdestraat. Ook zal behandeld worden een verzoek van het bestuur van de Vereniging tot stichting en instandhou ding van scholen met de bijbel om mede werking te verlenen tot het stichten van een gebouw voor een op te richten bijzon dere kleuterschool in Delftwijk, welk ge bouw ruimte moet bieden aan 93 kleuters en zal moeten bevatten drie lokalen en een speellokaal. Als het voorstel van B. en W. om medewerking te verlenen wordt aange nomen dan zal de gemeente beschikbaar stellen de zogenaamde „Polynorm"-school aan de P. C. Boutensstraat. Deze beschik baarstelling kan een feit worden, zodra dit gebouw niet meer voor huisvesting van leerlingen van het lager onderwijs nodig is. Prinses Marijkeschool B. en W. stellen de gemeenteraad voor aan het bestuur van de Vereniging tot stichting en instandhouding van een chris telijke school voor buitengewoon lager on derwijs te Haarlem een bijdrage toe te kennen van ten hoogste f 28.210, ter be strijding van het nog ongedekte deel van de kosten van stichting en eerste inrichting van de Prinses Marijkeschool aan de Din- kelstraat 4. De stichtingskosten hebben be dragen f 603.210, waax-van gedekt was door een bijdrage van de provincie en van ge- gai'andeerde geldleningen f 575.000. Dr. Alphons Ariënsschool Voor de verstrekking van gelden voor de eerste aanschaffing van leer- en hulpmid delen voor een vijfde leerjaar aan de bij zondere school voor lager onderwijs (Dr. Alphons Ariënsschool), tijdelijk gehuisvest in noodlokalen in Oud-Schoten, vragen B. en W. de raad een bedrag van f 4400 ter beschikking te stellen. Kleuterschool Raafstraat B. en W. stellen de raad voor aan het bestuur der Vereniging tot stichting en in standhouding van scholen met de Bijbel te Haarlem een bedrag van f 3480 beschik baar te stellen voor het aanbrengen van verbeteringen aan de centrale verwar- mingsinstallaties in de bijzondere kleuter school aan de Raafstraat in Haarlem- Noord. School te Spaarndam Voor het vervangen van de versleten ko- lenkachels in het schoolgebouw aan de Pol 18 te Spaax-ndam door oliestookkachels stellen B. en W. de raad voor een bedrag van ten hoogste f 5000 ter beschikking te stellen. In de afgelopen nacht omstreeks kwart over twee is op de Grote Houtbrug (aan de zijde van het Houtplein) een verkeers ongeluk gebeurd. Een scooter, bestuui'd door een negenendertigjaxige kunstschilder uit Bloemendaal, reed op de Houtbrug in zuidelijke richting en van de Raamsingel naderde een stationcar. Een aanrijding volgde, waardoor de Bloemendaler viel en wonden aan een knie opliep. Ook bloedde het uit één van de oren. Daarom is hij ter obsei-vatie in het Sint Elisabeths Gasthuis opgenomen. De Bloemendaler verklaarde aan de politie enkele glaasjes jenever te hebben gedronken. De politie heeft zijn rijbewijs afgenomen en de scooter in be slag genomen. het evangelie. Maand., Ir. Lelylaan 63. 89: Huis- en Bijbelstudie. Donderdag, Craye- nestersingel 7. 89: Huis-Bijbelstudie. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 10.30: Zondagsschool in het Tyo H. van Eegheninstituut, van Lennep- weg. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. C. P. Hoekema, Dg., Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf (10.15: H. Doop). 7: Ds. W. H. Wal vaart, Sassenheim. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Klapwijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. Ph. Warners, van Uti'echt. 9: Jeugdkapel, 12-15 jaar in Maranatha. 10.30: Zondagsschool, Kleuterschool Boslaan en Jeugdhuis. 11.45: Zondagsschool in Marana tha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Prof. Dr. W. Leendert'z, Dg., Santpoort. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 3.30: Ds. G. Toorn vliet. 7.30: (Belangstellenden) Ds. O. Jager-, van Almelo. Vrij Katholieke Kerk, Popel laan 1, 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vesoers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. B. van Gelder, te Heemstede. 10.15: Zondags school. Julianakwaxiier, Kon. Wilhelmina- school, Dompvloedslaan. 12-13: Zondags school Ramplaankwartier, Beatrixschool en Irene. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. 10 en 19: Ds. D. Ringnalda. H. Av. HILLEGQM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Chr. Eerhard. 5: Ds. Meuzelaar. Ned. Prot. Bond 10: Ds. S. M. A. Daalder, uit Haai-lem. Ger. Kerk. 10 en 5: Ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. Schippers. Jehova's Getuigen. Nutsgebouw van de Endelaan. 2.30 tot 3.30: Gemeenschappelijke bijbelstudie. Dinsdag 8 tot 10: Practische op leiding voor de predikingsdienst. Donderdag Oosteindelaan 42. -8 tot 9: Huisbijbelstudie. 8 tot 9: Gele Vinkestraat 61, Nw. Vennep: Huisbijbelstudie. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 7: Ds. D. C. van Wijngaarden. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. R. C. de Lange, van Noordwijk. Geref. Kerk. 9.30 en 6.30: Ds. D. Hoornstra. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. J. A. van Boven, H. Doop. Abbe- nes: 9.30: Ds. W. Moerman, van Aalsmeer. 7: Ds. J. C. M. Visser, v. R'dam, Jeugdd. Bethel- kapel 10 Ds. Slump, van Leiden. 7: Ds. G. A. Alma, van Amsterdam. Geref. Kerk. 9.30: Ds. IJ. v. d. Zee. 3: Ds. P. Wai'menhoven, van Badhoevedoi'p. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. van Limburg, em. te Bennebroek. 4.30: ds. W. van Beem van Lijnden. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. G. Rang. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk, 10: Pi-of. Di\ E. L. Smelik, Kerkelijk Hoogleraar, Amsterdam. 19: geen dienst. Adventskerk (Ziekenhuiskex-k) Bx-ederode- laan 68. 10.30: Ds. D. ter Steege, bevestiging van Ds. G. H. van Willemswaai'd. 15: Ds. G. H. van Willemswaard, inti-ede. Chr. Geref. Kerk, Pniël-kapel, Pastoi-ieweg. 10: Ds. D. H. Biesma. 4: Ds. J. C. Maris. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. Voor bereiding H. Av. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. A. Oskamp, van Heemstede. 19: Ds. D. ter Steege. van Santpoort. Jeugd dienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Prof. Dr. C. W. Mönnich, van Amsterdam. Geref. Kerk, Julianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter H. Av. 17: Dezelfde. H. Av. en Dankzegging Ned. Chr. Gemeenschapsbond, huize „Pniël" Zuiderstraat 3. Dinsdag 8: Dhr. J. W. v. Zeijl. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. J. Zandee, van Wax-mond. 5: Ds. A. Hoekex-t, van Voorbux-g. Ned. Prot. Bond. 10: Dhr. J. P. Hulsbos. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. K. Schouten. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4: Lees- diensten. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. L. Kieboom. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Lees- diensten. Woensdag 7.30: Ds. H. Wiltink, van Doetinchem.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11