Nederland-West-Indië: neusje van de zalm voor de cricketers SPORT TIJDENS HET WEEKEINDE Donderdag vertrekt „wielercircus" van Goddet voor de 44ste Tour Alle Nederlandse dravers van klasse aan de start DONDERDAG OP ROOD EN WIT-TERREIN Enkele beruchte bergen ontbreken, maar tocht blijft zeer zwaar Meeting met f 23.000 aan prijzen en premies RADIO-REPARATIE 7 Stijl Over de spelers van het Westindische testteam M oeilijkheden Uitslagen in de beker competitie volleybal Zeven spelers van Alkmaar op de transferlijst De tweede testmatch Zege van Engelsen lijkt zeer waarschijnlijk Tour de France niet voor de Franse televisie FIFA nam schorsing van Hongaarse voetballers over Veranderd Bezwaren ZONDAG OP ME REVELD Heringa Wathrich H. y MAERTENS N.V. Wielerprogramma voor Olympische Dag Sbort in het kort Zeer zwaar JVie is favoriet? De Nederlanders ZATERDAG 22 JUNI 1957 Volgende week op donderdag 27 juni staat de cricketliefhebbers in Nederland iets heel bijzonders te wachten. Men weet het, dan komt het testteam van West- Indië een wedstrijd spelen tegen het Nederlands cricket- elftal op het terrein van Rood en Wit in Haarlem. En wij mogen gerust zeggen dat dat na de wedstrijden tegen je testteams van Zuid Afrika (in Haarlem) en Australië (in Den Haag) weer een hoogtepunt is van het na-oor- logse cricket in Nederland. Want Wëst-Indië heeft niet zo maar een groep capabele cricketers naar Europa ge stuurd. Integendeel, het team mag men nog steeds tot je sterkste in de wereld rekenen. En voor Nederlandse cricketers is het dan ook nog steeds èen buitenkansje om dergelijke cricketers aan het werk te zien. Men zal kunnen beweren, dat een wedstrijd tussen Westindi sche cricketers en Nederlanders geen wedstrijd in de ware zin des woords zal kunnen worden. Daar kan veel van waar zijn, maar aan de krachtmeting als geheel kan dat naar onze mening in het geheel niets afdoen. Wij Nederlanders kennen ons eigen spelpeil en weten dat er nog enorm veel ontbreekt. En toch kan men aan eerste klasse competitiecricket zo enorm veel genoegen beleven, omdat er altijd nog voldoende krachten zijn als batsman, bowler of als fielder die ver boven de middelmaat uitkomen en het peil van een wedstrijd bepalen. Welnu, diezelfde uitblinkers uit het Nederlandse cricket, wier spel men terdege kent, komen nu uit tegen spelers van wie zij op elk gebied iets kunnen leren spelers die het spel tot in vrijwel alle finisses beheersen. En kan het daarbij geen genoe gen apart zijn om elf Nederlanders met opzet zijn de elf meest geroutineerden gekozen - met inspanning van alle krach ten weerstand te zien bieden aan veel sterkere cricketers, ook al weet men dan eigenlijk al tevoren dat de gasten de boventoon zullen voeren? Ons liggen de wedstrijden tegen de Zuidafrikanen en Austra liërs nóg vers in het geheugen. Welnu, men kan er van over tuigd zijn dat ook de Westindische cricketers een vooreerst niet te vervagen indruk zullen achterlaten. Vooral ook om dat de Westindiërs een speciale stijl van spelen hebben. Een stijl, die de laatste tientallen jaren veel veranderde, maar die in kwaliteit beter werd. Aanvallend spe len zij nog steeds, maar vooral bij het bat ten is de beheersing veel groter geworden. Hetgeen men in de eerste testmatch in Engeland ook weer heeft kunnen zien. En voor wat het bowlen betreft, kunnen wij eigenlijk volstaan met het noemen van een naam: „Sonny" Ramadhin, de man die de Engelse battingside al zovele malen in grote verlegenheid heeft gebracht met zijn fenominale off- en legbreaks die hij afle vert zonder zijn actie te veranderen. Waar mede overigens niet gezegd wil zijn dat bij voorbeeld fastbowlers als Gilchrist, Dewd- ney, Hall of bowlers als Smith en Adkin- son niet van buitengewone klasse zijn. Het team dat donderdag aanstaande tegen All Holland in het veld zal komen op het Rood en Wit-terrein in Haarlem, is nog niet samengesteld. Daarom geven wij van de bekendste spelers van het team enkele bijzonderheden, hetgeen van dienst kan zijn bij het zien van de wedstrijd. Aanvoerder G o d d a r d (Barbados) is 38 jaar en een allround cricketer, die links bat; hij is evenwel een rechtse medium pace offbreak bowler. Hij maakte als jon gen van zeventien jaar zijn debuut in top- cricket en speelde in totaal 23 testmatches. Zijn hoogste score was 218 not out tegen Trinidad; zijn beste bowlingprestatie was 5—31 tegen Engeland in Georgetown. De 3 W's zijn de bekendste spelers: Worrell, Weekes en Walcott. Worrell is een uitstekend batsman en link se bowler. Hij had twee maal zijn deel in een stand van meer dan 500 runs. Hij speelde tot nu toe 28 testmatches: hoogste score 261 tegen Engeland (1950), beste bowlingprestatie 6—38 tegen Australië (1951—'52). Weekes is 32 jaar en ook al een uit blinkend batsman. Hij werd in 39 van de na-oorlogse testwedstrijden gekozen. In 1950 scoorde hij in Engeland vijf dubbele centuries. Hoogste score: 304 not out tegen Cambridge Universiteit in 1950. Walcott is 32 jaar en waarschijnlijk het beste forcing bat in de wereld. Tegen Engeland scoorde hij in de serie wedstrij den in 1953—54 698 runs met een gemid delde van 82.70. Hoogste score 314 not out tegen Trinidad. „Collie" Smith is pas 23 jaar en allrounder. Hij bowlt rechts (offbreak). Hoogste score: 169 voor Jamaica tegen Australië, beste bowlingcijfers 684 voor E. D. Weekes'XI tegen C. Walcott's XI. Garfield Sobers (20 jaar) bowlt links, maar is ook een forcing batsman. Hoogste score: 219 not out, dit seizoen in Engeland. V a 1 e n t i n e (27 jaar) is een gevaarlijke linkse spinner. Dit jaar presteerde hij nog niet zo veel omdat zijn „spin-vinger" ge blesseerd was. In 1950 presteerde hij het om de eerste acht wickets te nemen tegen Lancashire in Manchester. Beste bowling cijfers in testcricket: 8104 tegen Enge land in 1950. Kanhai (21 jaar) is al dikwijls ge noemd als opvolger van een van de 3 W's. Hoogste score: 195 tegen Barbados. Is ook wicketkeeper. Gilchrist (22 jaar) is de snelste bow ler van West-Indië na Martindale. Veel routine heeft hij nog niet, maar men ver wacht veel van hem in de toekomst. Pairaudeau is 36 jaar en heeft reeds een indrukwekkende carrière achter de rug. Hij opent meestal de innings. In het seizoen 1952—1953 maakte hij tegen India drie centuries achtereen. Hoogste score: 161 tegen Barbados. Asgarali (35 jaar) is ook een ope ningsbat. Hoogste score: 141 not out tegen Brits Guyana. Dewdney is een van de fastbowlers. Hij nam in 1955—'56 tegen Nieuw Zeeland in drie testwedstrijden 20 wickets voor 17.55 runs per wicket. Beste bowlingcijfers: 5—21 tegen Nieuw-Zeeland. H a 11 (20 jaar) is ook al een fastbowler, maar zonder veel ervaring. Ramadhin (27 jaar) is een naam die eigenlijk geen verdere vermelding be hoeft. Men herinnert zich nog de eerste innings van de Engelsen dit jaar in de eerste testmatch. Opmerkelijk is dat deze voortreffelijke bowler bolwt met zijn" cap Ok va hemdsmouwen gesloten. Voor wat betreft het batten kan men er ook reeds tevoren van overtuigd zyn dat het gebodene iets zeer bijzonders is. De samenstelling van het team is nog niet bekend, maar hoe die ook zal zijn, de Ne derlandse aanval zal het de grootste moeilijkheden opleveren. Behalve de be roemde 3 W-s Worrell, Walcott en Weekes hebben de Westindiërs nog de allrounder Collie Smith in de gelederen, benevens Garfield Sobers, van wie men zegt dat hy de hardst slaande batsman van deze tijd is, Kanhai, Pairaudeau, As garali en Goddard, de captain. Zoals men weet is het Nederlandse cricketelftal als volgt samengesteld: W. van Weelde (VOC), aanvoerder, R. Colthoff (HCC), wicketkeeper, P. van Arkel, W. H. Gallois, W. van Manen, J. van Staay, E. Vriens en L. de Villeneuve (allen HCC), H. Glerum (VRA), N. Leeftink (PW), H. Stolk (HDVS). Twaalfde man is P. Bouw man (Rood en Wit). Het Nederlands elftal komt vanmiddag bijeen om door de beken de Engelse cricketer Stuart Surridge (hij De uitslagen van de voor de beker-com petitie gespeelde volleybalwedstrijden lui den: Dames: SpaarnestadDSS 3-1; JBS— Sizo 1-3; Eclecta 2—SSO 3-1; OVRA— GIOS 3-1; Vesmia—AVC 3-0; Spaarne stad—AW 3-0. Heren: EclectaOVRA 3-1; Spaarne stad—OVRA 2 2-2; Rapiditas 2—WIK 0-3; Gios 2Spaarnestad 1-3; WIKGios 3-0. De uitslagen van de zomercompetitie een competitie voor niet-leden van de Ne- VoBo luiden: Dames: Oranje Zwart OVRA 2-2; AVC—Weltevreden 2-2; Sizo— WIK 0-3; Gios—WIK 4-0; OSS—Gios 0-3; OSSSizo 2-2. Heren: SEGSoza 2 1-3; Oranje Zwart Soza 0-4. De Noordhollandse Beroepsvoetbalclub Alkmaar heeft de volgende spelers op de transferlijst geplaatst: Kabel, Toon Smit, Ramakers, Stelling en Ooteman. Verder hebben de eerste elftalspelers Snabili en Klaas Smit zich zelf op de transferlijst la ten zetten. Fastbowler Roy Gilchrist voerde de county Surrey van 1952 tot 1956 als captain naar het kampioenschap) ge coacht te worden. Voor de wedstrijd wordt uiteraard een zeer grote belangstelling verwacht. Destijds kwamen er bij NederlandAustralië in Den Haag vierduizend mensen, hetgeen voor cricket in Nederland een bijzonder hoog aantal was. Het publiek wordt dan ook verzocht vooral tijdig de wedstrijd begint om elf uur aanwezig te zijn. De speeltijden zijn: van 11 uur tot 13.15 uui', van 14 tot 16.15 uur en van 16.35 tot uiter lijk 18.30 uur. Voor scholieren die pas na drie uur kunnen komen, is een speciaal verlaagd tarief van toepassing. Men mag het bestuur van de Nederland se Cricket Bond gerust gelukwensen met het slagen van de poging om de Westindi sche cricketers gedurende hun toch al zo drukke toernee naar Nederland te krijgen voor een dag. Rest de hoop dat het weisla gen volledig wordt met een waarlijk zo merse cricketdag. Een prachtige century van Colin Cow- drey (152) en een gelukkige 82 van Godfrey Evans, die tot zes maal toe werd gemist, heeft het vrijwel zeker gemaakt dat de tweede testmatch tussen Engeland en West-Indië in een overwinning voor de gastheren zal eindigen. Op Lords in Londen kwam het Engelse team tot een score van 424 runs, in ant woord op het Westindische eerste innings totaal van 127. Ook in de tweede innings was West-Indië niet bijster gelukkig. De eerste drie wickets leverden slechts 45 runs op, zodat de voorsprong van Engeland thans 252 runs bedraagt. Cowdrey en Evans zorgden voor een nieuw record in het Engels testcricket, door een wicketstand van 174 runs op te zetten. Was de innings van Cowdrey, die de 152 runs in 5 uur en 20 min. vergaarde, kansloos, Evans daarentegen had buiten gewoon veel geluk. Zes maal werd hij ge mist, doch tenslotte werd zijn overmoedige wijze van spelen hem noodlottig. De mogelijkheid bestaat, dat de beslis sing reeds vandaag, dus op de derde dag, valt. De eerste wedstrijd van de rubber, in Manchester gespeeld, eindigde in een draw. De tweede innings van West-Indië was als volgt: Kanhai c. Bailey b. Statham 0; Smith 1. b. w. b. Statham 5; Walcott c. Trueman b. Bailey 21; Asgarali not out 12; Sobers not out 7; Extras 0. Total 45. De Tour de France zal dit jaar niet door de Franse televisie worden uitgezonden. De organisatoren van de Tour wensen na melijk dat de televisie hiervoor betaalt en deze weigert principieel. De leiding van de Franse t.v. voert aan dat de Tour op nationale wegen wordt ge houden en dat de t.v.-mensen evenveel recht hebben zich met hun camera's op deze wegen te bevinden als de renners met hun fietsen. „Het is geen kwestie van geld, maar van principe", zo wordt verklaard. Het dagelijks bestuur van de FIFA is in Zürich bijeen geweest. Naar aanleiding van de „kwestie-Honved" werd besloten, dat de door de Hongaarse Voetbalbond uitgespro ken straffen door de FIFA worden overge nomen. Ferenc Puskas en Zoltan Cziber mo gen dus tot 3 april 1958 niet spelen, San- dor Kocsis, Guyla Grosics en Istan Szolnok hebben een speelverbod tot 3 oktober 1957, terwijl de schorsing van Garamvoelgyi en Guyla Szabo voort zal duren tot 3 augus tus 1957. De nationale voetbalbonden van Marok ko, Tunis, Noord-Korea en de Dominicaan se Republiek werden, onder het voorbe houd dat de afgevaardigden van de aan gesloten landen op het FIFA-congres in 1958 hiermede akkoord zullen gaan, als nieuwe leden aanvaard. Donrerdag is het weer zo ver. Dan zal in Nantes het startschot worden gelost voor de 44ste Tour de France. Het „wielercircus" zal weer onder leiding van zijn „burge meester" Jacques Goddet weg gaan om in 22 etappes, verdeeld over 24 dagen, een afstand van bijna 4650 km af te leggen. Opnieuw zal de elite der wegrenners de wielcrliefhebbers en niet alleen de liefhebbers ruim drie weken lang in de ban houden met hun verrichtingen in deze grootste, langste en best georganiseerde etappekoers ter wereld. Zij zullen weer strijd leveren tegen de afstand, tegen hitte en kou, tegen het uurwerk, maar vooral tegen elkaar in de vlakke ritten, op de grimmige hellingen van Alpen en Pyreneëen, in de gevaarlijke afdalingen en in de sprints. Het aantal etappes is hetzelfde als in 1956, hoewel nu bijna 200 km meer zal worden gereden. Evenals in 1955, en in tegenstelling tot 1956 gaat de route nu „met de klok mee". Het is dit keer een tour, die kust en grenzen meer volgt dan anders, met drie uitstapjes naar de buurlanden België, Zwitserland en Spanje. Van Nantes trekt de karavaan door de „hel van het noorden" over de banden- vretende kasseien en na Roubaix over de beruchte muur van Geraardsbergen, die al in de derde categorie der cols voor de bergprijs zal meetellen als primeur. Dan door het zuidelijk deel van België naar Charleroi, vandaar in de richting Metz weer zuidwaarts. Op weg naar eerste rust oord Thonon les Bains aan het Meer van Genève, gaat het een klein stukje over Zwitsers grondgebied, vervolgens via Alpenetappes naar de Rivièra en van daar voor het eerst in de tourhistorie naar Bar celona voor wat rust en een tijdrit. Het is de aanloop voor de zware Pyre- neënritten naar Pau, van waar via Bor deaux en Tours de Ville Lumière wordt opgezocht voor de slotapothese in het Pare des Princes op zaterdag 20 juli. Indertijd zijn stemmen opgegaan, die er op wezen, dat alleen een specifieke klim mer de Tour kon winnen. Er kwam ver andering. De organisatoren construeerden een parcours, dat van Reims via het noor den naar de kust en langs de kust naar het zuiden voerde en dat daarna in de tweede helft pas de Pyreneën en de Alpen bracht, als het ware in één ruk achter el kaar. Maar ook nu was men niet tevreden. De „rouleurs", de specialisten van het vlakke en weinig geaccidenteerde terrein, gooiden er in die eerste tien etappes tot Bayonne zo'n hoog tempo tegenaan, dat de klimmers tijd en adem tekort kwamen om op de Aubisque, de Aspin, de Izoard, de Sestrière en hoe die duivelse cols ver leden jaar ook mochten heten, de schade te herstellen. Walkowiak werd vorig jaar de winnaar en Roger is niet wat men noemt een klim mer. De opzet was geslaagd, zou men dus zeggen. Maar de ontevredenheid was zo mogelijk nog groter dan tevoren. De „grimpeurs" hadden hun lievelingsgerecht negen dagen achtereen voorgezet ge- De prachtige baan Mereveld is zondag middag het grote trefpunt van de Neder landse klasse-dravers, die zonder uitzon dering aan de start verschijnen. Het hoog tepunt vormen de klassieke Sweepstakes voor de 3-jarigen. Voor de eerste maal in hun jonge maar grootse carrière stuiten de beide cracks Victor Alsvin en Vivant Hollandia hier op elkaar. Victor Alsvin liep als laatste voorbereiding woensdag avond in Hilversum en won zoals zijn Duitse rijder Freundt dat beliefde. Indien deze machtige hengst gauw uit het gedrang is zal hij Vivant Hollandia kunnen klop pen, maar daarbij zal het enorm snel moe ten gaan. Ook bij de merriën wacht de liefhebbers een grootse strijd en wel tussen Vita Kin- ley, Vanadis en Valencia. Dit drietal is vol komen aan elkaar gewaagd en opnieuw zal Freundt al zijn grote capaciteiten moeten aanwenden om Vita Kinley als eerste dooi de finish te krijgen. Het is lang niet uitge sloten te achten, dat alle bestaande Ne derlandse records in de generatie der 3- jarigen zullen worden gebroken. Naast deze klassieke ontmoetingen staal de 2600 meter lange Goes-prijs in het mid delpunt der belangstelling. Deze draverij is voor de Nederlandse elite de generale repetitie voor de op zondag 7 juli te hou den Grote Prijs der Lage Landen. Zelfs de Belgische Mary Frisco grijpt deze voorbe reiding aan en vormt met Gao B en Brin d'Amour de internationale vertegenwoor diging. de crack Roland staat met een han dicap van 60 meter voor een schier hope loze taak, doch indien de hengst in vorm is zal hij zich met al zijn grote klasse toch nog in de eindstrijd kunnen werpen. In deze volkomen opendraverij heeft op grond van zijn laatste verrichtingen Quintus Har vester een klein overwicht, vóór Ria Oli vier en Peterhof. Outsiders zijnRoland en Quite Heny. Ook de Baailand-prijs gaat over 2600 meter. Daar Reine du Maire hierin haar grootste kracht vindt wordt zij vóór Si- mone en Urania aan de finish verwacht. Een nieuwigheid voor ons land is de Sprinters-prijs, waarvoor de belangstelling HONKBAL Nu het Amerikaanse honkbalteam The Bittburg Barons deze week toch nog bericht zond te kunnen spelen tegen een Nederlands negental en wel op zondag 23 juni, werd het voor het aanstaande week einde vastgestelde programma danig in de war gestuurd. Toch worden er nog wel enkele wedstrijden gespeeld. Uitgesteld werden de wedstrijden: TIWEDO, EHS HHC, Ajax—WGA en Schoten—Sportclub Haarlem. Wel gaan door: zaterdag (16 uur) KennemerlandABC en zondag (14 uur) SpartaVolewijckers en (14 uur) OVVO HCK. De wedstrijd van het Nederlands negental tegen de Amerikaanse ploeg op het terrein van HFC „Haarlem" aan de Planetenlaan in Haarlem-Noord begint zondagmiddag om half drie. HCK heeft een uitwedstrijd in Amster dam en de Kinheimers zullen goed in vorm moeten zijn om het Hannie Urbanus in de wedstrijd tegen OVVO moeilijk te maken. Minder veldfouten zullen ook in deze ont moeting de kansen voor de Haarlemmers doen stijgen. In de overgangsklasse kunnen de HHC- reserves tegen RFC enkele kostbare punten veroveren, terwijl HFC „Haarlem" tegen de Schoten-reserves een kansje krijgt zich weer te herstellen van de nederlaag van verleden week. RCH behaalde verleden week een fraaie overwinning, doch heeft het tegen het lei dende OVVO 2 in Amsterdam nu zeker bijzonder lastig. Wellicht zorgen Maaskant c.s. nu voor een grote verrassing, waar mede RCH zelf overigens het meest is gebaat. KORFBAL Aurora houdt zondag op haar terreinen aan de Vergierdeweg in Haarlem seriewed strijden, waarvoor 51 twaalftallen hebber. ingeschreven. Deze ploegen zijn in elf af delingen ingedeeld. Afd. I: Watervliet, Rohda, OEC (Hel mond) en Aurora. Afd. 2A: Animo Ready, Nieuw Flora, Phoenix, Rohda en DVD. Afd. 2B: Sport Vereent, Oosthoek, Pams, Meo en Oosterkwartier. Afd. 3A: Kiod, De Overkanters, Zaan dam-Zuid, Victoria en Aurora. Afd. 3B: Haarlem, Nieuw Flora, Ahoy, Meo en Rohda. Afd. 4A: Sport Vereent, Oosterkwartier, Fortuna en Pams. Afd. 4B: Watervliet, TCNH, Kiod en OEC. Afd. 4C: Oosthoek, Phoenix, De Over kanters en Aurora. Afd. 5A: DVD, DSV, OEC, De Houtsnip pen en Phoenix. Afd. 5B: Oosthoek, Haarlem, Victoria, Kiod, Meo. Afd. 5C: Nieuw Flora, Aurora, Rohda, De Houtsnippen en Ahoy. Niet minder dan 94 wedstrijden moeten van 10 uur tot half vijf worden gespeeld. Kampioenschap van Nederland: PSV Westerkwartier. Wordt KwiekZKC. Bekerwedstrijden: RohdaHet Zuiden, SVK 2-Olympiaan; Oosterkwartier of DDV Rozenburg. CRICKET In de eerste klasse A van de cricketcom petitie speelt Rood en Wit zondag thuis tegen VOC. Het wordt een uiterst belang- ADVERTENTIE) Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS rijke match, omdat de Haarlemmers bij een overwinning definitief in de bovenste helft van de ranglijst komt. De VOC'ers hebben dit seizoen evenwel een elftal, waarmede niet te spotten valt. Vooral omdat veteraan Terwiel zowel met bat als bal op dreef is. Voor Haarlem ligt er ook een kansje voor een overwinning tegen ACC in Amsterdam. Meer waarschijnlijk lijkt ons evenwel een draw. De stand in de eerste klasse luidt op het ogenblik: gesp. pnt. gem. VRA 4 10 2.50 H C C I5 11 2.20 H C C II 5 9 1.80 VOC 5 7 1.40 Rood en Wit6 8 1.33 ACC5 5 1.— Hermes DVS4 4 1. Haarlem 4 2 0.50 HBS4 1 0.25 Het overige programma is als volgt: BMHC—ACC III, Haarlem II—VVV II, Rood en Wit IVAjax (L). Overige standen zijn: Tweede klasse A: H C C 3 5 4 0 0 1 8 1.60 S C H C 5 3 10 1 7 1.40 R. en W. II 4 2 1 0 1 5 1.25 V C C 4 2 0 0 2 4 1.— C C G 5 2 0 0 3 4 0.80 Quick (H) 2 5 2 0 0 3 4 0.80 4 0 0 0 4 0 0.— Tweede klasse E: R. en W. 4 4 4 0 0 0 8 2.— R. en W. 3 0 7 1.75 Haarlem 2 4 2 1 0 1 5 1.25 C V H W 6 3 1 0 2 7 1.17 A C C 3 5 2 0 0 3 4 0.80 BMHC. 3 2 0.50 V V V 2 4 2 0.40 Ajax (L.) 3 1 0.25 zo groot was, dat deze zelfs gesplitst is. In de eerste afdeling zijn Partout, Rentinus, Tommy Mars en Theo Messidor de kans hebber. Theo Messidor wordt hiervan over de 1700 meter lange afstand de snelste geacht. In de tweede afdeling draagt Toomel D de eer van het favorietschap, vóór Tabor en Martini Spencer. De grote klasse uit de jaargang der 4- jarigen neemt de handschoen op in de Cadzand-prijs. De favoriet Upie Scott P kan hierin tonen wat hij waard is, daar hij met zijn 60 meter handicap voor een uiterst moeilijke taak staat. Uitloper zal de vermoedelijke winnaar zijn, daar geen van haar tegenstanders tegen haar enorme aan- vangssnelheid is opgewassen. In de amateur-draverij heeft Quick Fire de beste papieren, vóór Tizian en stal Swart (Opveger, Rudi Trothan). In de Domburgprijs gaat de aanbeveling naar Seigneur Bascorn en Tallero. die slechts verrast kunnen worden door United Hanover. Reeds in het openingsnummer wacht een interessante strijd tussen de 3- jarige Vrijdag, Uhlan Erebus, Theo-Scott en Traviata. Daar de condities voor Uhlan Erebus het gemakkelijkst zijn is hij de favoriqt vóór Traviata en Vrijdag. Op deze glansmeeting bedraagt het to taal te verrijden bedrag aan prijzen en premies meer dan f23.000. wel een bewijs van de voortdurende groei van de draf- sport in ons land. ADVERTENTIE Nassanstraat 5 - Haarlem - Tel 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15228 Aan de stayerswedstrijd van het wieler programma voor de Olympische Dag op 30 juni in het Olympisch stadion in Am sterdam zullen verscheidene bekende ren ners deelnemen. In deze wedstrijd over 40 km achter grote motoren zullen starten: Verschueren (Belg.) achter Ville (Fr.); Ja- cobi (Did.) achter Van de Bosch (Belg.); Marcell (Did.) achter Luckey (Did.); Koch (Ned.) achter De Graaff (Ned.); Wierstra (Ned.) achter Wiersma (Ned.); Pronk (Ned.) achter Merkens (Did.); Vreeswijk (Ned.) achter Van der Stuyft (Belg.); Adrie Voor- ting (Ned.) achter Van Roey (Ned.); Me- hagnoul (Ned.) achter Van den Bom (Ned.); Stakenburg (Ned.) achter Schintler (Did.). MEES GERRITSEN. De 17-jarige Am sterdammer Mees Gerritsen, kampioen van Nederland sprint amateurs, is uitgenodigd om zondag aan de Grote Prijs van Parijs deel te nemen. KOSTER. De doelman van Tubantia. M. Koster, zal in het komende seizoen voor Go Ahead spelen. Koster, die 33 jaar is, speelde voorheen voor de Graafschap en. de Enschedése Boys. DAVIS. De Amerikaanse afileet Glenn Davis heeft tijdens wedstrijden in Daytno een nieuw wereldrecord gevestigd op het nummer 440 yards horden. Hij liet een tijd noteren van 50.9 seconden. WERELDBEKER. Australië heeft door Frankrijk met 29—9 te verslaan de wereld beker van de rugby-league gewonnen. Bij rust was de stand 134. Vier landen waren in de laatste ronde gekomen. kregen. Tegen de portie hadden zij geen bezwaar, maar wel tegen het gebrek aan afwisseling. De Tour-leiding heeft zich opnieuw be raden en is nu met een nieuwe formule voor de dag gekomen. De kansen voor de niet-klimmers moesten behouden blijven, de bergetappes moesten meer verdeeld worden. Bovendien dienden de organisa toren, zoals elk jaar, beducht te zijn voor de „dode" etappes, de ritten zonder strijd, waarin de renners erin slagen succes te behalen via de weg van de minste weer stand. Deze ritten vernietigen de belang stelling, en achteruit gaan van de belang stelling zou het einde van de Ronde van Frankrijk betekenen. Er is een parcours-constructie uit de bus gekomen, waarin met dit alles kennelijk rekening is gehouden en waarin in de al lereerste plaats opvalt, hoe de bergetappes nu zijn „uitgesmeerd". Het accent op de cols is verzwaard. Er zijn 20 cols in de route opgenomen, welke voor het klasse ment van de grote bergprijs zullen gelden. 6 van deze 20 obstakels behoren tot de eerste categorie: de Galibier (2556 m hoog), de Vars (2111 m), de d'Allos (2250 m). de Mont Faron (1665 m), de Tourmalet (2115 m) en de Aubisque (1704 m). Vier „series" van cols zijn over negen bergetappes verdeeld en van die negen rit ten gaan er vijf door het hooggebergte. Het zijn de 10de etappe van Thonon naar Brianqon, de 11de van Brianqon naar Can nes, de 16de van Barcelona naar Ax les Thermes, de 17de naar Saint Gaudens en de 18de naar Pau. Men ziet het, bergtrajeclcn, aantrekke lijk van opbouw, maar zeer zwaar en moeilijk ondanks het ontbreken van enkele beruchte bergen als de Aspin, de Peyre- sourde, de Izoard en de Croix fe Fer. Er is nóg een element, dat de Tour van dit jaar een apart aspect geeft. Aan de twee tijdritten, die in vorige jaren op het pro gramma stonden, is er een toegevoegd. De derde etappe van zaterdag 29 juni wordt voorafgegaan door een ploegentijdrit, die op het circuit van de Prairie in Caen wordt gereden. De tweede rit tegen het uurwerk is de individuele rit, die in Barcelona in de late avonduren tot slot van een „rust dag" op het circuit van de Montjuich wordt gehouden en tenslotte is er die van Bordeaux naar Libourne, de 20ste etappe. Wie is de favoriet? Titelhouder Wal kowiak? In de Dauphiné Libéré heeft hij niet kunnen bereiken, waar hij op doelde. Charlie Gaul? Hij had de Giro „in zijn zak" en verloor toch. Gastone Nencini dus? Niet constant, zeggen de Italiaanse experts, ai won hij de Ronde van Italië en in Maart de Ronde van Calabrie. En zo kan men de lijst van 120 renners langs gaan. Jacques Anquetil, voor het eerst in de Tour, twijfelt zelf aan zijn lichamelijke conditie sedert hij in Algiers onder de wa penen was. De Zwitsers „mijn sterksle pioeg sedert 1954" heeft Alex Burtin ge zegd missen een superster van het kali ber Koblet en Kubler. Spanje stuurt een equipe, die met o.a. Bahamontes, Lorono, Ruiz en „Don Miguel" Poblet de sterkste is welke ooit aan een tour deelnam. Bahamontes en Lo rono zijn ernstige gegadigden voor de bergprijs, maar favorieten voor de eind zege zijn zij niet. De Belgen dan? Zonder twijfel beschikt de Belgsche ploeg over enkele potentiële Tour-winnaars. Niet Jean Brankart. De 27- jarige Luikenaar, nummer twee in de Tour van 1955, is niet gekozen. Hij is niet fit en vooral zijn zenuwen zijn nogal in de war. Neen, de Belgen bouwen dit jaar op Jan Adriaenssens, de renner uit Ruisbroek, die reeds drie maal de Tour reed en verleden jaar derde werd. Zij hebben vertrouwen in Fredje de Bruyne, eerste in de Ronde van Vlaanderen en in Parijs-Roubaix en twee de in Milaan-San Remo, vooral nu zijn trouwe paladijn Keteleer ook van de partij is, en zij weten dat Jef Plackaert, de 23- jarige debutant uit Otegem, de kwalitei ten bezit van een groot kampioen. Wat zal de Nederlandse ploeg dit jaar presteren? Men heeft in de Tour van 1956 uitstekende resultaten behaald en nog nooit is een Nederlandse renner zo dicht bij een Tour-zege geweest als Wout Wagt- mans het vorig jaar. Ook nu is Wout weer van de party en ook nu lijkt hij de wedstrijd Rome- Napels-Rome en de Ronde van Italië heb ben het bewezen in goede vorm. Maar de onberekenbare Bredenaar is toch niet voor de volle 100 percent een „compleet" renner en dit moet men in ogenschouw nemen bij het afwegen der kansen. Jan Nolten is uit de ploeg verdwenen, Wim van Est is er in teruggekeerd. Vooral in de vlakke ritten kan Wim van Est voor vuurwerk zorgen. Daan de Groot en Ger- rit Voorting zijn de andere twee routiniers, die met de steun van hun ploegmakkers voor goede prestaties kunnen zorgen. Het is vooral ook van belang hoe de jeugdige leden van de ploeg zich zuilen houden. De komende weken zullen het leren, maar men mag bij voorbaat ver trouwen hebben in dit deel van de oranje equipe.. Met uitzondering van wat gemor in de kringen rond Jan Nol ten, gaat het tiental met volledige instemming van de Nederlandse wielergemeenschap het grote avontuur tegemoet. Want de Tour is een avontuur. Een sportief avontuur, maar soms een gevaarlijk avontuur, waarin de pechduivel een ogenschijnlijk zekere triomf in een teleurstelling kan omzetten. Daarom is een voorspelling doen zo moei lijk.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7