In de buitenlandse produktie is kennelijk een impasse FILATELIE Gasprijzen in Heemstede worden met twee cent per m3 verhoogd NEDERLAND KAN ER NU INSPRINGEN Amerikaanse troepen verlaten Japan in versneld tempo Oostduits-Pools gesprek ging óók over China Bourgès-Maunoury stelde zijn eerste vertrouwenskwestie - 30 FILM WEEK Landmacht wordt volgend jaar in haar geheel teruggetrokken Geen behoefte aan persconferenties Socialisten en conservatieven zijn het niet eens over belastingvoorstellen ,.n. Langverwachte prijsverlaging voor elektriciteit gaat niet door 5 NEDERLANDSE FILMS OP SLOTDAG Mao Tse Toeng wellicht in juli al in Warschau Programma van het Nedrelands elftal H. van Overbeke overleden Kort nieuws «jg«s BUN DpS POST Toestand in Podelta verbetert langzaam Doktersrekening Brandbeveiliging in Haarlems stadhuis VOORSTEL AAN GEMEENTERAAD ZATERDAG 22 JUNI 1957 DE HAAGSE FILMWEEK is nu bijna ten einde. Wanneer de lezer de krant in zijn bus krijgt zijn wij in Den Haag bezig met het afwerken van de restanten. Maar misschien zijn die restanten heel -wat belangrijker dan ze in de gedevalueerde zin van het woord schijnen. Nederlandse films zullen het wezen, Nederlandse speelfilms wel te verstaan, die beslist geen slecht figuur hoeven te slaan als /we in aanmerking nemen wat er zoal deze week is vertoond. De Haagse Filmweek staat op het punt tot het verleden te behoren. Welke oorzaken er ook de hand in hebben: een grootse weck is het niet geweest. Daarom maken de Nederlandse films vandaag een kans op het niveau te komen, dat men ze zo graag zou toewensen. Dat niveau is lager dan we wel willen, maar misschien is dit nu juist het ogenblik om mee te kunnen tellen en voor de toekomst die plaats te veroveren, welke nooit zo binnen het bereik heeft gelegen als nu. Wanneer de films, welke wij deze week zagen, een criterium moeten vormen voor wat de filmproduktie kan, wel, dan staat het er met die pro duktie buiten Nederland niet al te best voor. Er is een impasse. Waarom zou de Nederlandse film daar dan niet inspringen? MEN VINDT IN DEZE aanhef al een conclusie vervat, welke ik eigenlijk nog niet had willen neerschrijven, maar het bloed kruipt waar het niet kan gaan. Het moet gezegd!f Daaraan kunnen de films, welke vrijdag'werden vertoond, niets ver anderen. Zelfs al was hun gehalte aan merkelijk beter dan op voorgaande dagen. Ik zou de vertoning van „Celui qui doit mourir" bijvoorbeeld tot de beste willen rekenen van de hele week. In het avond programma van vrij dag werd deze film vertoond. Ze is geba seerd op de roman Christus wordt weer gekruisigd" en speelt in de twintiger jaren in een door de Turken bezet Grieks dorp. De Grieken leven met hun bezetters in goede harmo nie. Dan komt een groep vluchtelingen op dagen. De dorpelingen wensen hun broe ders in nood niet te herbergen en verwijzen hen op instigatie van de pope naar de ber gen. De vluchtelingen zijn gedoemd van honger om te komen. De dorpelingen be reiden zich tezelfdertijd voor op het passie spel, waarvoor de rollen al verdeeld zijn. De Christusvertolker uit dit spel werpt zich nu op als kampioen voor de verdrevenen. Zijn praktische toepassing van het Evan gelie vindt echter geen genade in de ogen van zijn pope. Daar ontstaat een complete oorlog tussen de vluchtelingen en de dor pelingen. In symbolische trant overkomt de figuren uit het passiespel nagenoeg het zelfde wat Christus en zijn volgelingen overkwam. Men herkent in de Turken de Romeinen, in de Turkse gevolmachtigde Pilatus, in de dorpelingen het Joodse volk, in de pope Kaiphas. Die symboliek vormt het trefpunt in de botsing der meningen, de weerspiegeling van de innerlijke ver deeldheid in het Christendom. De suggestie is zeer sterk, al wordt ze niet zo aangezet, dat men er een té duidelijke - en derhalve moraliserende - verwantschap in ziet. De hele film door houdt de regisseur Jules Dassin zijn spelers prachtig in toom. Hij doet ons de tragische tweespalt pijnlijk ge voelen, accentueert de associaties met de evangelische figuren mild maar onont koombaar en werkt daarmee een katharsis uit, die ons de film doet meebeleven met respectvolle overgave, haast als in een gebed. Ik heb de grootste bewondering voor deze krachttoer. Hoe ligt de pathos, de fe sterke aanzet voor het grijpen. Maar niets daarvan. Er ontstaat een evenwich tige film, een prachtig stuk werk, dat dan wel niet „II Christo prohibito" van Mala parte voorbijstreeft - omdat het minder geconcentreerd is op enkele figuren - maar dat als een loutering kan worden onder gaan, een film, die ons terugvoert naar de bron van het theater: de religie. Een film die de mens confronteert met God en zijn geweten en aan die hoogste waarden haar normen ontleent. De kracht van de inspi ratie daaruit bezielde de filmmaker tot een gaaf en overtuigend stuk werk. HEEL ANDERS LIGGEN de verdiensten van de Russische film „De eenenveertig ste", welke ik 's middags zag. Nee, daar aan is geen vergelijken! Men moet com munist zijn tot in de perfectie om tot de daad te geraken, welke een jonge vrouw- lijke bolsjewiek in deze film stelt: haar geliefde neer te schieten op het ogenblik, dat hij door zijn Witrussische kameraden uit gevangenschap zal worden gered. Veer tig keer heeft de vrouw het lood al in een Witrus gejaagd. Het lot brengt haar op een eenzaam strand alleen met een offi cier, die zij aan haar superieuren moet uitleveren. Ze gaat van hem houden, hij van haar. Toch schiet ze hem neer als hij naar zijn redders toesnelt. Dan werpt ze zich schreiend op zijn lijk. Vergeleken bij andere produkten van Russische film makers is deze film van Grigori Tsjoekrai beslist een vooruitgang. Dit alleen wat de vrijheid betreft, waarmee het onderwerp wordt behandeld. Pertinent ook naar de gebezigde uitdrukkingsvorm, die zeer schoon is, al zijn de scènes dan ook op den duur te gerekt en lijkt het of de regisseur van die schoonheid zo drinkt, dat hij niet kan ophouden. De kleuren in deze film zijn prachtig, hun functionele toepassing werkelijk bewondering opwekkend. Er valt veel te genieten in het zien, minder te genieten in het meebeleven, maar de film is bepaaldelijk een vooruitgang en de beheersing van de stof met die vaak hoog poëtische kwaliteit doet ons „De eenen veertigste" als een aanwinst begroeten. ER WAS GISTEREN OOK nog gelegen heid tot het bezoeken van een tweetal con gressen. De keuze ging tussen de reclame filmdag en de bijeenkomst van het Neder lands Filminstituut. De teerling werd ge worpen, het filminstituut won. Als thema voor zijn congres gold: „Film en vrijetijds besteding". De inleiders waren prof. dr. T. T. ten Have, de heer P. Thoenes, socio loog en dr. J. B. Knipping. Prof. Ten Have stelde, dat het bioscoopbezoek hoogstens vijftien percent van het totaal der vrije tijdsbesteding vraagt en niet verontrus tend is. Het grootste deel bioscoopbezoe kers moet men vinden onder de minder ontwikkelde en minder gesitueerde jeugd. De heer Thoenes vulde dit commentaar aan met ervaringen uit de praktijk. Tussen de inleiders bleken vaak verschillen van inzicht te bestaan, die later in een forum discussie nog wat uitvoeriger werden be handeld. Het gesprokene stuitte op heel wat weerstand. Het is immers bepaaldelijk onjuist om zoals een der sprekers deed het kijken naar films een passief genie ten te noemen. En kan men ook wel altijd spreken van afreageren in de vorm van een katharse, wanneer men gewelddaden op het witte doek ziet plegen? Er klonken nogal eens vage formuleringen en halve waarheiden. Maar dat die weerstand werd opgewekt en dat zij tot uiting kwam mag als een gunstig teken gelden, er wordt dus over deze zaken nagedacht. We maken ons er niet meer van af. P. W. Franse WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse veiligheidsstrydkrachten in Japan zullen in het komende jaar aanzienlijk worden ingekrompen, aldus wordt meege deeld in een Japans-Amerikaans commu niqué, dat uitgegeven is na besprekingen in Washington tussen president Eisenhower en de Japanse premier Kisji. Volgens de bekendmaking zullen in 1958 onder meer alle Amerikaanse landstrijdkrachten in een snel tempo worden teruggetrokken. Voorts Wordt verklaard, dat de Verenigde Staten het nodig oordelèn de' volledige controle over hét eiland Okinawa te handhaven, maartij erkennen de Japanse soevereini teit over de Rioè-Kioe en Bonin-eilanden die voorlopig onder Amerikaans bestuur blijven. Eisenhower pryst de plannen van Japan voor de opbouw van zijn defensie- strijdkrachten. Afgezien van de beloofde vermindering in het komende jaar zjjn de Verenigde Staten van plan hun strijdkrach ten nog verder te beperken, naarmate de Japanse defensiemacht sterker wordt. Eisenhower deelde Kisji verder mee, dat op de ontwapeningsbesprekingen te Londen rekening wordt gehouden met Japans ver zet tegen de proeven met kernwapehs. Premier Kisji heeft, zo blijkt verder uit het DE FRANSE filmregisseur Jules Dassin heeft vrijdag in gezelschap van de hoofd rolspeelster Melana Mercouri haastig het vliegtuig uit Londen genomen om de Ne derlandse première van zijn film „Celui Qui doit mourir" bij te ivonen. Na afloop, le middernacht, was nog een persconferen tie belegd, welke duidelijk het stempel droeg van vermoeidheid. Want gevraagd wat hij van plan was te gaan doen ant woordde Dassin: „Een paar weken sla pen". En hij keek er bij of hij het meende. Zijn toehoorders voelden er eigenlijk ook wel wat voor. Toch kreeg Jules Dassin niet de kans het op de persconferentie kalm aan te doen. Het feit, dat hij in Holly wood filmt, noopte hem zich te verdedigen tegen het verwijt, dat hij in Hollywood filmt. „Alsof andere regisseurs dat ook niet hebben gedaan!", riep hij uit, „Maken wij in Hollywood dan alleen maar slechte films? Er is veel talent, en een prachtige technische outillage. Maar wees gerust, ik heb nog een contract lopen voor vier films in Frankrijk. En de eerste daarvan zal een komische zijn. Aan „Celui qui doit mou- rir" heeft Jules Dassin twee jaar gewerkt. De film is opgenomen in een dorpje op Kreta, waarvan de hele bevolking mee speelt. Dassin, die ook „Du Rififi chez les hommes" op zijn naam heeft staan, ver telt met voldoening over zijn werk aan deze film. Hij is er eigenlijk maar toeval lig toe gekomen. Hij wilde een roman van Kiko Kazantzalcis verfilmen. Hij las er een waarvan de filmrechten al bleken ver kocht. Toen las hij Christus wordt weer gekruisigden daarnaa' maakte hij Celui qui doit mourir". „Zal de film. in Neder land publiek trekken", vraagt Dassin, na een compliment te hebben geïncasseerd voor zijn regie. En wanneer hem wordt verzekerd dat zulks zeker het geval zal zijn betreffende hel publiek, dal filmkunst wil zien, glimlacht hij. De glimlach van een zich moeilijk uitend man, die blijkbaar liever werkt dan praat. Een man zonder behoefte aan persconferenties. BERLIJN (Reuter) Westelijke waar nemers in Berlijn hebben er de aandacht op gevestigd, dat in het communiqué, dat de Oostduitse en Poolse delegaties aan het einde van het Poolse bezoek hebben uitge geven steeds de Sovjet-Unie en communis tisch China gezamenlijk worden genoemd. Voorheen werd alleen de Sovjet-Unie in dergelijke communiqué's genoemd als de leidster van het socialistische kamp. Volgens de waarnemers blijkt uit de ver klaring, dat de twee delegaties op geen enkel belangrijk punt overeenstemming hebben bereikt. In tegenstelling tot vroege re Oostduitse verklaringen wordt in het communiqué gezegd, dat de socialistische ontwikkeling verschillende vormen kan aannemen. WARSCHAU (UP) De president van communistisch China, Mao Tse Toeng, zal „vóór het einde van de zomer" een bezoek aan Polen brengen, aldus heeft de Poolse vice-premier Zenon Nowak medegedeeld. Mede uit de koortsachtige restauratie van het Belvedere-paleis, dat als domicilie voor belangrijke buitenlandse bezoekers wordt gebruikt, zijn westelijke waarnemers geneigd af te leiden dat Mao Tse Toeng reeds de volgende maand in Warschau wordt verwacht. Sinds 1950 he t Mao China niet meer verlaten. Hij zal deze zomer tevens een be zoek aan de Sovjet-Unie brengen. Westduitse interesse (AFP) Volgens het Poolse persbu reau PAP zijn de Poolse autoriteiten van hun besluit teruggekomen en hebben zij aan de vaste Poolse correspondent Ludwig Zimmer van het Westduitse blad „Die Welt" vergunning verleend om in War schau te blijven. De maatregel was geno men na het besluit van de regering te Bonn om de ^oolse journalist Podkowinski een "erbh'ifsvpraunning te verstrekken. BONN UP) De passage in Gomoel- ka's verklaring in Oost-Duitsland, waarin betere betrekkingen met de Bondsrepu bliek wórden bepleit, heeft alle aandacht van de regeringsinstanties, te Bonn gekre gen. Een woordvoerder kondigde tijdens een persconferentie aan, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken een diplomaat naar Warschau zal zenden om te werken op de visum-afdeling van de Amerikaanse ambassade aldaar. communiqué, aangedrongen op verruiming van de handel met China. Eisenhower bleef echter vasthouden aan een verbod, strate gische goederen naar China te exporteren. De verhouding tussen de Verenigde Staten en Japan gaat een nieuw tijdperk in, dat gebaseerd is op gemeenschappelijke belan gen en vertrouwen, aldus het communiqué. Nooit neutralistisch Japan zal nooit communistisch of neutra listisch worden, zo verklaarde premier Kisji in een toespraak tot de nationale persclub in Washington. Hét centrale ele ment in de samenwerking tussen de Ver enigde Staten en Japan, aldus de premier, is het veiligheidsverdrag. Maar onze landen moeten zich bei-aden op een aanpassing van de bestaande beveiligingsstructuur aan de nieuwe toestand. Japan zal bij de Sovjet-Unie blijven aandringen op teruggave van de Zuidelijke Koerillen en de Habomai-Sjikotan archipel, die in de oorlog door de Sovjet-Unie zijn bezet. Japan erkent de strategische waarde voor de verdediging van de vrije wereld van de Rioe-Kioe-eilanden, waartoe ook de Amerikaanse basis Okinawa behoort, maar, zo zei hij, ik zou gaarne het probleem aan gaande de toekomst van deze eilanden spoedig opgelost zien. Een land moet een eigen buitenlandse politiek hebben, zo be sloot de premier, gebaseerd op eigen waar den en belangen. Dat betekent echter nog geen politiek van isolatie of neutralisme. DEN HAAG (ANP). - Het internationale programma voor het Nederlandse elftal zal pas worden vastgesteld nadat de wedstrij den van het nationale team voor de voor ronden van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal 1958 zijn gespeeld. Het Nederlandse elftal moet tenminste nog tweemaal in de voorronden uitkomen; op woensdag 25 september te Amsterdam tegen Oostenrijk en op zondag 13 oktober tegen Luxemburg. Op verzoek van Luxem burg zal deze wedstrijd, die oorspronkelijk in Luxemburg zou worden gespeeld, in Nederland worden gehouden. Over de plaats en de datum - de mogelijkheid be staat dat de wedstrijd vóór de 13de oktober wordt gespeeld - is nog geen beslissing ge vallen. Wel staat al vast dat een Nederlandse ploeg, samengesteld uit spelers beneden de 23 jaar, in het najaar tegen Schotland uit zal komen. Een match Nederland- Schotland (beneden 23 jaar) zal in het voorjaar van 1958 in Nederland worden gehouden. In Gent is in de leeftijd van tweeënzestig jaar overleden de heer H. K. A. van Over beke, voorzitter van de Koninklijke com missie van toezicht op het landjuweel van België en hoofdman van de aloude hoofd kamer van rhetorica De Fonteine te Gent. Vorig jaar was hij in Haarlem tegenwoor dig toen het landjuweel in het Stadhuis 'werd geopend. Wegens ziekte was hij op Hemelvaartsdag verhinderd de prijsuitrei king van de nationale toneelwedstrijd voor amateurs bij te wonen. Vandaag is het stoffelijke overschot be graven. Tweede motel. De Amsterdamse wet houder voor de publieke werken, mr. G. van 't Huil, heeft het tweede grote motel in ons land geopend. Deze logeercombinatie van nachtverblijf en garageruimte staat aan de Haagseweg, hoek Sloterweg, in Amsterdam nabij de luchthaven Schiphol. Het motel be staat uit twee vleugels van twee verdiepin gen met in totaal 40 verblijven, elk bestaan de uit een zit-slaapkamer met twee, drie of vier slaapplaatsen, een douche, een toilet, een balkon met uitzicht op de drukke weg AmsterdamDen Haag en een garageruimte. Vrijdag boekte Schiphol bij fraai zo- i van dit jaar. Het was een van deze merweer de halfmiljoenste bezoeker I tien Zeeuwsen, leden van de vrouwen vereniging uit 's Heerhendrikskerken. Van onze correspondent in Parijs) De Franse rechts-radicale minister-pre sident Maurice Bourgès-Maunoury, die tien dagen geleden in het zadel werd ge hesen, heeft in de afgelopen nacht zijn eerste vertrouwenskwestie moeten stellen, waarover maandag zal worden gestemd. De aanleiding tot deze stap, die niet voor de degelijkheid van zijn regering getuigt, vormde een meningsverschil over de nieu we belastingvoorstellen ten bedrage van ongeveer 130 miljard francs, waarvan de financiële commissie er slechts een 30 voor haar rekening wilde nemen. De conserva tieven, die ook van deze regering een dei- voornaamste steunpilaren vormen, blijven heftig gekant tegen een belasting op de voorraden, die door industriëlen en grote ondernemingen zijn opgeslagen en over ditzelfde rechtse verzet is de vorige rege ring Mollet gestruikeld. De socialisten, die, in tegenstelling met de conservatieven, in de regering vertegen- occocccco: JOOOOOOOO» 8 WEST-DUITSLAND. De beide grote Duitse rederijen, de Norddeutsche Lloyd 8 in Bremen en de Hamburg-Amerika- Linie in Hamburg, bestaan respectieve- 8 lijk 100 en 110 jaar. Het Verband Deut-£ %-scher Reeder werd 50 jaar geleden op-| g gericht. Dit samenvallen van herden- 8 sanHBHSaKMli kingen gaf aanleiding de vroeger jaar- lijks gehouden Dag van de Duitse zee- 8 scheepvaart weer te doen opleven. Ter% gelegenheid van deze dag verschijnt op 25 juni een postzegel van 15 pf. (blauw, rood en zwart) met als voorstelling een modern vrachtschip met passagiers accommodatie. De zegel is uitgevoerd in offset naar een ontwerp van Muller en Blase uit Berlijn. O WEST-BERLIJN. Met het portret van 8 Karl von Savigny (1779—1861), een$ rechtsgeleerde van wereldvermaard- heid, zal heden 22 juni een postzegel8 van 30 pf. (grijsgroen en donkerbruin)g in circulatie worden gebracht. Dit is de 8 fttó SAVkiNVlró»-1 s fe i eerste waarde van een nieuwe reeks j (de vorige serie verscheen in 1952-'53)ï „Beroemde Mannen uit de geschiedenis c van Berlijn". De overige waarden van$. deze serie zullen geleidelijk worden uitgegeven. ZWITSERLAND. De Zwitserse poste- rijen brengen op 15 juli a.s. twee spe- p ciale „Europa"-zegels in omloop. De 8 uitgifte is bedoeld om meer bekendheid 8 c te geven aan de gedachte van een nau- 8 were Europese gemeenschap en samen- B werking. Hieraan neemt Zwitserland 8 reeds op verschillende gebieden deel. De zegels, in de waarden 25 rp, (rood) en 40 rp. (blauw), vertonen een stuk touw, waarmee de Europese gemeen schap wordt gesymboliseerd. Het ont-§ werp is van Werner Weiskönig en de gravure van Heinrich Heusser. Doo<xx»oo<xooocccoDoc>jQcoc)oa>oc>30ocx»o<x»coccccccccc<xxo woordigd zijn en wie bovendien volgende week een partijcongres te wachten staat, willen dit belastingvoorstel, dat in het bij zonder tegen de „rijken" is gericht, niet los laten en zo zit de premier weer in de knel. Ook de voorgenomen verhoging van de benzineprijs, die onvermijdelijk tot een al gemene stijging der levenskosten moet lei den, heeft felle critiek in de kamer ont moet. Compromis Nadat de jeugdige minister van Finan ciën, Felix Gaillard, in een rede die een goede indruk maakte, lad beloofd dat Frankrijk over anderhalf jaar weer wel vaart zou kunnen genieten, leken de par tijen wel bereid te zijn een paar stapjes dichter tot elkander te komen. De socia listen deden een paar druppels w^ter in hun wijn en ook op de rechter vleugel bleek men iets meer tegemoetkomendheid te willen betrachten. In de hoop een kogel door de kerk te kunnen jagen, stelde Bour gès-Maunoury tenslotte de vertrouwens kwestie. Tot maandag hebben de partijen en de regering de tijd een compromis te vinden. De eerste ontmoeting van deze regering met het parlement is niet bepaald mee gevallen. De rechtse oud-premier Paul Reynaud vergeleek de positie van de jonge premier met een ruiter, die zich met zijn voeten in de stijgbeugels van twee ver schillende paarden de socialisten en de conservatieven staande tracht te hou den. Het ziet er naar uit, dat beide paarden hun weg voorlopig evenwijdig willen ver volgen, zodat de pijnlijke ervaringen van de zandruiter de minister-president deze eerste keer bespaard kunnen blijven. Euroverdragen (Reuter) De Nationale Vergadering heeft besloten op 2 juli te beginnen met het debat over de bekrachtiging van de verdragen betreffende de Europese Econo mische Gemeenschap en Euratoom. BONN (DPA) Het Westduitse parle ment zal op 4 juli de beide Euro-verdragen in tweede cn derde lezing behandelen. ROME (Reuter) Togni, de Italiaanse minister van Openbare Wei-ken, die in Rome is teruggekeerd van een bezoek aan de Podelta, heeft verklaard, dat de toe stand aldaar overal „langzaam beter wordt". De helft van het eiland Ariano is onder gelopen. Duizenden mensen trachten een nooddijk over het eiland op te werpen. Het merendeel van de 35.000 zielen tellende bevolking is reeds naar elders vertrokken of brengt de nacht in de open lucht door. Volgens Togni zakt het peil van de Po twee tot di'ie centimeter per uur. Een herhaling van de overstroming van 1951, toen bijna 300 mensen omkwamen, wordt niet verwacht. Porto Tolle, een stadje met 20.000 inwo ners, werd vrijdagavond door het water bedreigd. Als de dijken aan de andere zijde van het eiland mochten bezwijken er wordt met man en macht aan het verster ken gewerkt is het gevaar niet denk beeldig dat de bijna geïsoleerde stad van twee zijden door het water wordt aange vallen. MANORVILLE (UP) Een dokters rekening heeft de gemoederen in Amerika heftig bewogen. Enige tijd geleden werd een 7-jarig knaapje, Benny Hooper, in Manorville na een verblijf in een put ge durende 24 uur, op wonderbaarlijke wijze gered. Een dokter had toen een niet gering aandeel in de redding van de kleine Benny, doordat hij al die 24 uur het kind zuurstof toediende, en hem na de redding behan delde. Welaan, deze dokter heeft een rekening gezonden aan Benny's ouders ten bedrage van 1500 dollar. Benny's vader verdient 105 dollar per week. En dr. Kris, die de reke ning uitschreef, verklaart, dat hij gewoon lijk in 24 uur het dubbele verdient van zijn rekening. De voorzitter van het bestuur van de „American Medical Association" heeft ver klaard: „De A.M.A. meent, dat de arts in de kwestie-Hooper in het openbaar belang handelde („rendered a public service") en het is niet mogelijk daarvoor een bedrag vast te stellen. De A.M.A. is van gevoelen, dat niet één op de duizend artsen een rekening zou hebben gestuurd." Dr. Kris echter neemt evenmin een blad voor de mond. Hij acht de A.M.A. „niet goed snik". En hij meent, dat men de familie Hooper slecht geraden heeft er de pers in te mengen. „De pers is meestal ook niet goed snik", meende hij. „Het is dringend gewenst, dat verbetering wordt gebracht in de brandbeveiliging van het stadhuiscomplex te Haarlem, zijnde het eigenlijke stadhuis en de ruimten, waarin de stadsbibliotheek en leeszaal is gehuisvest", aldus delen B. en W. van Haarlem aan de gemeenteraad mee en zij vragen een krediet van 22.000 voor het treffen van voorzie ningen beschikbaar te stellen. Het probleem van de beveiliging van het waardevolle complex houdt het gemeente bestuur reeds vele jaren bezig, maar het is tot zijn spijt ook thans nog niet mogelijk te komen tot een systeem, dat wegens de grote historische en bestuux-lijke betekenis van het gebouwencomplex zeker gewenst zou zijn. Een dergelijke voorziening zou na melijk slechts mogelijk zijn in het raam van een algemene restauratie, welke niet kan worden overwogen zolang voor de stads bibliotheek en leeszaal geen andere huis vestiging is gevonden. Het aantal brandblussers zal bij aan neming van het voorstel van B. en W. met dertig worden uitgebreid en een gedeelte van de brandslangen zal worden vernieuwd. Verder zullen voorzieryngen worden ge troffen. Ook is het nodig de liftinstallatie te verbeteren. Als de gemeenteraad van Heemstede in zijn vergadering van 27 juni akkoord gaat met een desbetref end voorstel van B. en W. zal de gasprijs worden verhoogd met twee cent per kubieke meter. Deze ver hoging werd reeds lang verwacht cn is een gevolg van de wyzigingen, die in de con tracten tussen Haarlem en Heemstede be treffende de levering van gas en elektrici teit zijn aangebracht. De verlaging van het elektriciteitstarief, die eveneens reeds lange tijd werd verwacht, zal echter niet worden doorgevoerd, daar de uit het nieuwe leve ringscontract voortvloeiende voordelen praktisch geheel worden gecompenseerd door een belangrijke stijging van de in koopsprijs. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat de wijzigingen in de contracten voor leve ring van gas en elektriciteit door de ge meente Haarlem aan Heemstede nog vóór de behandeling van de begroting voor dit jaar in de raadsvergadering aan de orde zouden worden gesteld. Dit was echter niet mogelijk, waarom pas thans voorstellen tot wijziging van het leveringscontract aan de orde kunnen komen. Het huidige contract voor de levering van elektriciteit is voor Heemstede zeer ongunstig, daar in de economische en in de kolenclausules een zeer nadelige factor schuilt. Deze wordt thans te niet gedaan. De gemeente Haarlem zal de elektriciteit tegen een geheel nieuw tarief leveren, het geen deze gemeente minder opbrengsten dan thans in het laatje zal brengen. Haar lem wil deze opbrengstvermindering slechts accepteren, als hiertevenover het leverings contract voor gas wordt herzien, waardoor de gasprijs met twee cent per kubieke meter moet worden verhoogd. Aan een stijging van de gasprijs voor de verbruikers in Heemstede is daarom naa> de mening van B en W niet te ontkomen Tevens willen B. en W het vastrecht vooi muntgas verhogen van 1.40 tot 2.— per maand en dit vastrechttarief hierdoor gelijkmaken aan dat voor het over de ge wone meter geleverde gas. Ter compensatie van deze prijsverhogin gen willen B. en W. de quanta voor het gezinsverbruik verhogen met gemiddeld tien percent. Deze quanta zijn minimum-, hoeveelheden per jaar, die tegen een spe ciaal tarief worden afgenomen. Ook de quanta voor gezinsverbruik voor elektrici teit wordt met gemiddeld tien percent en die voor water met 25 percent verhoogd. Deeze verhogingen houden een prijsver laging voor de gebruikers van gas, water en elektriciteit in; als de raad hiermee akkoord gaat, zullen zij met terugwerken de kracht vanaf 1 januari 1957 worden toegepast. Prijsstijgingen In vergelijking tot 1956 zal het ge meentelijke gas-, duinwater- en elektrici teitsbedrijf volgend jaar aanmerkelijk minder winsten kunnen boeken, als gevolg van de stijging der kolenpryzen, waardoor tegen hogere prijzen moet worden inge kocht. De hogere inkomsten, die als gevolg van de wijziging van het leveringscontract voor elektriciteit worden verkregen, wor den bijvoorbeeld grotendeels te niet ge daan door de aanzienlijke stijging van de inkoopsprijs. B. en W. hebben er daarom niet toe kunnen besluiten, een algemene verlaging van de elektriciteitstarieven voor te stellen. Dé verbetering in het elektriciteitstarief voor de verbruikers beperkt zich dus tot de verhoging van de quanta voor het ge zinsverbruik, welke verhoging ook voor het winkeltarief geldt. Voor contractanten wordt eveneens een kleine prijsverlaging voorgesteld. Er zullen trouwens meer con tracten worden afgesloten, daar het aantal per jaar verbruikte kwh.', noodzakelijk om een contract af te sluiten, van 8000 op 6000 is gebracht. Voor verbruikers van krachtstroom zal een speciaal tarief wor den vastgesteld. Voorts zal het nachtstroomtarief kunnen worden toegepast Dit verlangde tarief geldt voor de elpkt'ic'teit die- tu elf •iur 's avonds en icven uu> s m ns en ussen half twaalf 's mn-gpns «n hal! drie s middags wordt afgenomen Voorl >pig zullen echter alleen de gebruikers van boilers, elektrische kookplaten en derge lijke hiervan profiteren. Eerst zal het elek triciteitsbedrijf trouwens over de hiervoor noodzakelijke apparatuur moeten beschik ken. De in 1958 te maken winst van het elektriciteitsbedrijf wordt thans geraamd op ongeveer f 174.000 tegenover een winst van f 96.200 in 1956.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9