GENEZING IN EEN SECONDE!" Interview met dr. Huneke, een „rebel der geneeskunde" Harlem Globetrotters, groep jolig springende basketballers Injectienaald als wonderdoener PÈTROLE HAHN Brits rapport over verband tussen roken en longkanker IJootj H fcw&v wfcï Nu als „SiSiliaan"! Een op de acht zware rokers overlijdt aan de gevreesde ziekte HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 11 Hulp voor vele kwalen? Knoeierijen bij herstel van rampschade K.L.M. moderniseert vliegtuiginterieurs Buiten vervolging gesteld Wim Sonneveld weer voor de radio PETÉOIE HAHN Sedert 'meer dan '50 jaar het afdoen-, de middel tegeji haaruitval en hoofdroos Bloemendaal en Velserbeek hebben nog kans op titel Prof. dr. M. van Haaften overleden V R IJ D A G 2 8 JUNI 1957 (Van een onzer redacteuren) Op het Internationale Congres voor Preventieve Geneeskunde in Was senaar hebben wij deze week kennis gemaakt met een der notoirste „rebellen" van de medische wetenschap: dr. Ferdinand Huneke uit Dus- seldorf, wiens „bliksemgenezingen" de laatste jaren groot opzien gebaard hebben. Dr. Huneke's sensationele geneeswijze met de injectiespuit hij noemt haar de „neurale therapie" berust op een theorie, die alle gangbare opvattingen omtrent bacillen en infectiehaarden omverwerpt. De medische wetenschap leert, dat bacillen vanuit zulke infectiehaarden (b.v. een rotte kies of ontstoken amandelen) via het bloed door lichaam ver spreid worden en daar allerlei ziekten veroorzaken kunnen. Huneke daar entegen predikt, dat niet de bacillen, maar ons zenuwstelsel deze „haard- infecties" verspreiden. De haarden zelf beschouwt hij als „stoorzenders", die langs de zenuwen storende elektrische impulsen uitzenden door ons gehele organisme. Waar die elektrische storingen dan een zwakke plek ontmoeten, daar veroorzaken zij een disharmonie en dus: ziekte. Aan deze revolutionaire theorie paarde dr. Huneke een even ongehoorde behan delingswijze: inspuitingen met novocaïne in de desbetreffende zenuwknooppunten. De novocaïne blokkeert dan de „tele graaflijnen" tussen de infectiehaard en het zieke lichaamsdeel, zodat dit laatste geen storende impulsen meer ontvangt en zich herstellen kan. De natuurlijke afweerkrachten van het lichaam kunnen vervolgens ongehinderd de algehele ge nezing inleiden en voltooien. Wat bereiken hij en zijn volgelingen nu met dergelijke injecties? Het grenst aan het ongelooflijke. Mensen die al vele jaren lijden aan kwalen welke als ongeneeslijk gelden, „opgegeven" reuma-patiënten, doven, blinden, gedeeltelijk verlamden en andere hopeloze gevallen overstromen hun wachtkamers. Voor velen van hen is ook hier geen soulaas, maar by sommigen be werkt de injectienaald wonderen. Het komt voor, dat zulke patiënten na één spuitje plotseling van al hun bezwaren verlost zijn. Anderen krijgen weken- of maanden lang inspuitingen en ook bij hen is het resultaat dikwijls een volledige genezing. Een van de frappantste voorbeelden daarvan heeft dr. Huneke ons deze week zelf verteld, zo tussen twee congreslezingen door. „Op een dag kreeg ik bezoek van een tweeënveertigjarige vrouw uit Breslau, die al vele jaren leed aan een uiterst pijnlijke ontsteking in het schoudergewricht, ge paard gaande met een langzame verstijving. Ettelijke hoogleraren en artsen hadden haar al proberen te genezen, doch alles tevergeefs. Men had eerst, als waarschijn lijke infectiehaard, haar amandelen ver wijderd en later ook al haar tanden en kiezen getrokken. Toen ook dit niet hielp, had de wanhopige vrouw onthuld dat zij eens, als jong meisje, een botontsteking in het linkeronderbeen gehad had. Deze was weliswaar genezen, maar vlamde toch af en toe weer op: een klein litteken op haar scheen was nog vaag te zien. Vermoedend dat dit de infectiehaard was, besloten haar artsen, het betreffende been te amputeren. Voor zij daarmee instemde, wilde de pa tiënte eerst mij consulteren. Ik gaf haar een injectie met Impletol (novocaïne met coffeïne) in de bloedbaan en nog een, on derhuids in de vrijwel verlamde schouder. Geen enkel resultaat. Een week later kwam de vrouw terug en toonde my het litteken op haar scheen, dat er toen iets rood en gezwollen uitzag. Op haar aandringen en eigenlijk tegen myn zin injecteerde ik toen direct in het litteken. Op hetzelfde ogenblik was de vrouw niet slechts bevrijd van alle pijn, maar boven dien kon zij haar arm en schouder weer vrijelijk bewegen: de verstijving was vol komen geweken. Ik kon mijn ogen niet geloven Dit eerste geval van wat dr. Huneke noemt het „sekondenfenomeen" vond plaats in 1938. „Ik had toen al ruim tien jaar met wisselend succes dergelijke injecties ge geven bij honderden patiënten, soms in een ader, soms onderhuids of tussen de spieren, maar meestal in de omgeving van het zieke orgaan of lichaamsdeel. Er waren veel mis lukkingen, maar ook genezingen. Geen ech ter was zo stormachtig verlopen als die van de vrouw uit Breslau, die overigens vol komen genas. Dit opende mij de ogen: men moest eerst de infectiehaard opzoeken, die verantwoordelijk as voor de vaak ver- verwijderde storingen en ziektebeelden. Vaak is dat een haast onbegonnen werk, want als dergelijke haarden zichzelf niet door locale zwellingen of pijnen verraden, dan wordt het als het zoeken van een naald in een hooiberg. Dan ben ik genoodzaakt, successievelijk het hele lichaam van een patiënt af te prikken om de sluimerende boosdoener te vinden. Maar heb ik geluk, dan kan een goedgeplaatste injectie dik wijls hetzelfde wonderbaarlijke effect heb ben als bij de vrouw in Breslau: genezing in één seconde!" Gewaarmerkte genezingen Dr. Huneke en zijn navolgers zijn thans zover, dat zij bij verscheidene aandoenin gen het sekondenfenomeen kunnen be werkstelligen. Bij andere verloopt de ge nezing geleidelijker. Impletol-injecties, zo beweren zij, kunnen volledige genezing brengen bij alle „nervenbedingte" storin gen; kwalen dus, waarbij het vegetative zenuwstelsel betrokken is. Verbijsterende (en officieel-gewaarmerkte) genezingen hebben zij bereikt bij alle soorten reuma, ischias, astma, bronchitis, bepaalde vor men van blindheid, gehele of partiële doof heid, verstijvingen, depressies, maagdarm ziekten, blaas- en galblaaskwalen, migraine en vele andere aandoeningen. Fortuinlijke blunder Een migraine was het ook die, nu dertig aar geleden, aanleiding werd tot deze ïieuwe geneeswijze - en wel de migraine van Huneke's zuster. Deze lag met een van haar regelmatige zware hoofdpijnaanvallen in bed, terwijl haar broer, toen nog een pasbeginnend huisarts, op het punt stond, het huis voor een vakantiereisje te ver laten. „Geef me nog even een spuitje, voor je weggaat, Ferdinand," vroeg zij, „die pijn is weer niet om uit te houden!" Haastig vulde Huneke een canule met novocaïne en haastig diende hij zijn zuster het pijnstillende middel toe. Maar later, in de taxi, bedacht hij met schrik dat hij in de haast niet tussen de spieren, maar direct in het bloed geïnjecteerd had, hetgeen tegen alle geldende regels in is. Hij liet de taxi stoppen, holde een telefoon cel binnen en belde zijn huis op. „Wat heb je met zus uitgevoerd?", vroeg zijn broer Walter aan de andere kant van de lijn: „Zij danst door het huis en zingt het hoogste lied - ik heb haar in geen maanden zo opgewekt gezien!" En zo was het ook. Huneke's zuster voelde zich, direct na de foutieve injectie, „een herboren mens". Alle pijn en moeheid, alle apathie en onlustgevoelens - zo type rend voor migrainelijders - waren „als bij toverslag van haar afgevallen" naar zijzelf verklaarde - en wat meer zegt: zij genas volkomen en blijvend! Dat was het begin: een domme vergissing ADVERTENTIE Zit ik even prettig... „Altijd zit ik even prettig in mijn Amerikaanse Playtex Waterproof Twinkle Party broekje; op fluweel gewoon! 't Prachtige nylon mar quisette is bedrukt met kleurige sterretjes en het heeft een grappig rucheje. Met zo'n broekje ben ik in de wolken. De verpakking is gewoonweg feestelijk! En die vrolijke, fleurige Playtex schortjes en slabbetjes ook echt iets voor mij AMERIKAANSB .HAUTE COUTURE" VOOR UW BABY verkrijgbaar bij baby-speciaalzaken, dro gisten en de baby-afdelingen van grote zaken. Indien niet verkrijgbaar, schrijf dan naar de importeur: Jacq. Mot N.V. Afd. Playtex. Vondelstr. 93. Amsterdam. Dr. Huneke die tot een grote ontdekking leidde. De ont dekking dat een doodgewoon pijnstillend middel genezend kan werken. Deze ge dachte, even absurd als de bewering, dat men met aspirine een chronische ziekte zou kunnen beter maken, wilde er bij de toenmalige medische wetenschap niet in. „Men vergaf mij desnoods nog mijn „on verklaarbare" genezingen, maar dat ik het bestond, om alle wetenschappelijke dog ma's omver te gooien, dat was onvergeef lijke ketterij, waarvoor slechts één straf paste: uitsluiting uit de heilige hallen!" Zijn resultaten werden doodgezwegen, hij kreeg geen toegang meer tot de medische vakpers en de uitgevers van wetenschappe lijke werken weigerden zijn boeken te drukken. Jarenlang heeft hij moeten strij den om althans iets van officiële erkenning te krijgen en eigenlijk is die strijd ook nu nog niet uitgewoed. Maar Ferdinand Huneke - ge hoeft daar zijn portret maar voor te bekijken! - is een geboren vechter. „Orkanen van spot, hoon en verguizing zijn er over dit hoofd gegaan," lacht hij, „maar ze hebben mij niet eronder gekregen. Een leerstoel heb ik niet gekregen, maar mijn leerlingen tel ik bij^ honderden. Uit eigen beweging zijn zij naar mij toe gekomen, om mij aan het werk te zien en mijn methoden te leren: artsen van reputatie, zoals mijn vriend dr. Birchner uit Zürich, dr. Zogheb- Michael uit Caïro en uw eigen landgenoot dr. Merkelbach uit Rotterdam - een van de vele Nederlandse artsen, die zich tot mijn geneeswijze bekeerd hebben. Zij allen dra gen mijn therapie uit over de hele wereld - en eenmaal zullen ook de hoog geleerde criticasters in hun bolwerken moeten capituleren voor de waarheid!" Inderdaad: geen bescheiden figuur, deze felle, hartstochtelijke arts en vechter. Maar ook, goed of fout, een idealist en een per soonlijkheid. De gehele dag heeft de Bredase recht bank zich beziggehouden met een zaak, die verband houdt met de watersnoodramp in 1953. De aannemer H. uit Willemstad was ten laste gelegd dat hij f 105.000 verduis terd zou hebben door het invullen van valse loonstaten, het knoeien met uren en uurlonen en het in rekening brengen van zandzakken die hem niet toebehoorden. Bovendien had hij een collega bewogen een hogere rekening in te dienen voor het restaureren van het Belgische monument in Willemstad. De officier van Justitie eiste een jaar ge vangenisstraf. De rechtbank deed terstond uitspraak en veroordeelde de aannemer tot zes maanden gevangenisstraf. Twee andere verdachten, die ook bij de knoeierijen waren betrok ken, kregen f 300 boete. Een derde werd vrijgesproken. Daar de luchtvloot van de K.L.M. met de aflevering van de tien DC-7c toestel len en de negen Vickers Viscountmachines van de 800-serie aanzienlijk wordt uitge breid, is besloten vier van de zes DC-6 toestellen na modernisering van het inte rieur te gaan gebruiken bij het West-In disch bedrijf, waar zij in het najaar in ge bruik zullen worden genomen en vier daar aanwezige Cohvairtoestellen type 340 zul len vervangen. Men is reeds begonnen enkele DC-6 toestellen, die meer dan 20.000 uren gevlo gen hebben, aan een inspectie te onder werpen. Tegelijk met deze inspectie wordt het interieur gemoderniseerd, waartoe men de medewerking heeft ingeroepen van de Amsterdamse binnenhuisarchitect Bueno de Mesquita. Er is trouwens een algemeen streven om de interieurs van de vliegtui gen meer aan te passen aan de moderne smaak. Sinds 1946 zijn de interieurs in de be kende standaardkleuren van donkerblauw en grijs gehouden. Men acht nu de tijd ge komen om hiervan af te stappen. Toen besloten was om vier van de zes DC-6 toestellen, waarover de maatschappij beschikt, naar het Caraibisch bedrijf over te plaatsen, was dit aanleiding meteen het interieur van machines, de „Prinses Mar griet", de „Prinses Marijke", de „Prinses Irene" en waarschijnlijk de „Prinses Bea trix" te vernieuwen. De bekleding van de stoelen is veranderd: in de toeristenklasse van de „Prinses Margriet" heeft men deze grijs overtrokken, gedeeltelijk in lichte en donkere tinten, om de lengte van het in terieur te breken. De armleuningen zijn in groen gehouden. Er is verder met fel rode kleuren gewerkt. In de eerste klas se-cabine zijn de stoelen met een blauwe stof bekleed en de armleuningen in beige uitgevoerd. De ruimte voor de passagiers is niet veranderd. De machines, die naar de West gaan, bieden dus plaats aan 16 eerste klasse-luchtreizigers en 46 in de toe ristenklasse. Het schot achter de eerste klasse-cabine en dat tussen de toeristen klasse en de stuurhut is in pastelkleuren uitgevoerd en met moderne decoraties ver sierd. Nieuwe gordijntjes voor de ramen hebben andere kleuren dan men tot nu toe gewend was. Er is een nieuw geheel ont staan, dat sterk afwijkt van de bekende oude standaardkleuren. Door het wegnemen van een der toilet ten en het verplaatsen van de navigatieta- fel is er vlak achter de cockpit ruimte vrij gekomen voor een extra vrachtruimte van vier kubieke meter. De DC-6 had tot nu toe een wachtruimte van 13.4 kubieke meter. Tegenover de deur, ongeveer in het midden van het vliegtuig, waar ook de gemoderniseerde pantry zich bevindt, is eveneens vrachtruimte door verandering in het interieur vrijgekomen. De ruimle voor vracht en bagage is gestegen tot een totaal van 20 kubieke meter. Het ligt in de bedoeling de vier DC-6 toestellen in het najaar gezamenlijk naar de West over te vliegen. In de zaak van de Commerciële Bank te 's Gravenhage tegen oud-wethouder van 's Gravenhage ir. L. J. M. F., tegen mr. C. H. J. F. van H. en tegen drie anderen heeft de rechtbank te 's Gravenhage alle ver dachten, na ingediende bezwaarschriften, buiten vervolging gesteld. De rechtbank overwoog dat zij onvoldoende aanwijzing van schuld aanwezig acht, „zijnde het hoogst onwaarschijnlijk dat de strafrechter een der in de kennisgeving omschreven fei ten geheel of ten dele bewezen zal beoor delen". De officier van Justitie heeft appèl aan getekend tegen deze beslissing van de rechtbank. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Een sinaasappelkoopman vol sappige hu mor. Dat is de nieuwe creatie, die Wim Sonneveld voor de radio brengt. Vanaf 7 juli 11 uur 's-morgens elke zondag voor Radio Luxemburg 208 meter. Si-Si Vruch- tenlimona'e biedt U dit sprankelende pro gramma aan. Om van te waaaatertande Grote zwarte atleten die jolig over een plankier springen, jonglerend met de bal die zij met onfeilbare hand in het net werpen, sportmensen die het basket bal in 57 verschillende landen populair hebben gemaakt, to neelspelers ook die elke avond publiek van alle rassen en nationaliteiten laten lachen. Kampioenen die in 1952 gespeeld hebben voor 75.000 toeschouwers in het Olympisch stadion te Berlijn en die een jaar later een bij zondere voorstelling hebben gegeven voor slechts één per soon, voor Paus Pius XII. On vermoeibare reizigers die elk jaar tienduizenden kilometers afleggen per vliegtuig, trein of bus, sportsterren die men overal toejuicht en die dage lijks belegerd worden door autogrammenjagers. Dat zijn de „I-Iarlem Globetrotters", die door dertig jaar hard werken, inspanning en op offeringen de meest fabel achtige geschiedenis hebben gemaakt in de wereldsport. Een vorstelijk kantoor van elf lokalen en salons in Chi cago met een vaste staf van niet minder dan twintig per sonen, kantoren in Londen, Parijs, Tokio en Melbourne staat deze negerreuzen ter be schikking. Het totaalbedrag van de sa larissen van de spelers, de ar tiesten van het variété-pro gramma en de verschillende werknemers van deze enorme onderneming is ongeveer vijfhonderdduizend dollar per jaar. Uiteraard is dit alles niet zo maar, één, twee drie ge komen. Aan de tegenwoor dige rijkdom van de groep rondtrekkende basketballers is een lange periode van ar moedig zwoegen voorafge gaan die startte op 7 januari 1927 toen de Globetrotters hun eerste wedstrijd speel den. Dat was in Illinois en de negers haalden tegelijk hun eerste overwinning binnen. Op 15 juli 1955 behaalden zij in Beyroet hun vijfduizendste zege. In 1940 behaalden de Harlem Globetrotters het we reldkampioenschap basketbal voor profs en sinds die tijd hebben zij in alle klimaten gespeeld. Steeds maar weer, ongeveer driehonderd ont moetingen per jaar. Abe Saperstein, de eige naar-trainer-stichter van de H.G.T.'s legt jaarlijks onge veer 300.000 mijl af, zijn ploe gen vergezellend op hun rei zen, bij het organiseren van tournees in Europa en het Oosten en op zoek naar steeds weer nieuwe talenten. Er is dus wel het een en ander ver anderd sinds 1927 toen de Globetrotters zich van stad tot stad verplaatsten in een stokoud T-Fordje, waarbij Sa perstein tegelijkertijd chauf feur, manager, verzorger, scheidsrechter en penning meester was. De tijd ook waarin de zes mannen dik wijls in de oude auto sliepen om de hotelkosten voor een nacht te sparen. Dit keer komt dit wonder lijke gezelschap basketballers en komedianten weer eens in Nederland. Vijf jaar lang zijn zij uit ons land weggebleven omdat men de exhorbitant hoge garantiesom niet wens te te betalen, maar thans zijn zij toch weer bereid gevonden een drietal demonstraties te verzorgen. De Globetrotters verschij nen dit keer met hun nieuwe ster Meadow „Lark" Lemon die wat spel betreft veruit de beste is maar die ten opzichte van de lengte bij zijn collega's wel iets achter blijft. Hij meet namelijk „slechts" 1 me ter 88 en hij is dus een klein tje vergeleken bij Andy Johnson (1.98 m), Thomas „Tarzan" Spencer (2.03 m) en Willie Gardner (2.04 m). De Globetrotters nemen dit keer weer hun eigen tegen standers mee, de „All Ameri can Stars", die gewoontege trouw met een punt verschil zullen verliezen. Bovendien reist in dit gezelschap een complete variétégroep mee, waarvan de leden tijdens voor en na de wedstrijd een aantal voortreffelijke num mers zullen vertonen. Al met al dus een sport- en show-avond die velen naar het Olympisch stadion zal trekken en dan vooral de basketballers, want al is het spel van de Harlem Globe trotters wellicht iets te zeer in beslag genomen door de vaak aantrekkelijke show, het is en blijft altijd basket bal. Tot in de perfectie. Fabelachtig is dus het spei van de basketballende negers Fabelachtig is ook de carrière van Abe Saperstein, manager trainer en eigenaar van deze ploeg van basketbal-tove naars. Deze, altijd glim lachende man, die een onge lukkige jeugd in Londen heeft gehad, is nu één van de be langrijkste zakenlieden van de Verenigde Staten. Abe is veel voor veel mensen: voor de basketballiefhebbers is hij degene, die zijn jeugddroom heeft verwezenlijkt, van zijn Globetrotters de beroemdste sportieve attractie van de wereld te maken. Voor de luchtvaartmaatschappijen is Abe een „Very Important Person", die elk jaar 200.000 mijl aflegt en voor wie men altijd een plaats vrij heeft tussen New York en Parijs of tussen San Francisco en To kio. In de zakenwereld be schouwt men Abe Saperstein met alle respect dat men heeft voor een man, wiens verschillende ondernemingen elk jaar een totaalbedrag om zetten van 5.000.000 dollar. In de wereld van theater en „show-business" in het al gemeen weet men, dat Abe Saperstein achter de coulissen de man is, die verantwoorde lijk is voor het succes van enkele van de grootste sterren van film en cabaret. Tenslotte is hij in de ogen van de tele visiemensen één van degenen die met films zijn begonnen, speciaal bestemd voor de Amerikaanse jeugd. Niettemin komt zijn groot ste roem van zijn Globetrot ters. In 1927 maakte hij een moeilijk debuut in Chicago met vijf zwarte basketballers, die later de beroemdste bas- ketbalploeg zijn geworden, die de wereld ooit gekend heeft. Imp.: N.V. Groothandel in"Parfumerieën Toiletartikelen v/h Firma A. Maas. O.Z» Voorburgwal 219, Amsterdam LONDEN, (Reuter) In een verslag van de Britse raad voor wetenschappelijk ge neeskundig onderzoek wordt verklaard dat het meer roken van sigaretten de enige afdoende verklaring vormt voor het gecon stateerde feit, dat het aantal sterfgevallen aan longkanker in Groot-Brittannië in de afgelopen tien jaar is verdubbeld. In het rapport wordt vastgesteld dat een op de acht zware rokers, die hun hele leven blijven roken aan longkanker zal over lijden, tegen slechts een op de driehonderd niet-rokers. Er wordt in het rapport op gewezen dat weliswaar nog geen volledige kennis be staat van de oorzaken van het optreden van longkanker en dat ongetwijfeld ook vele andere factoren bijdragen tot het ont staan van deze gevreesde ziekte. Er be staan vijf oorzaken, die samenhangen met werken in bepaalde bedrijven. „Niettemin neemt het aantal gegevens waaruit het verband tussen roken en het optreden van longkanker blijkt, gestadig toe en de hieruit getrokken conclusies houden ook tyj de meest critische beschou wing onverzwakt stand", aldus het rap port. De vijf hoofdconclusies, waartoe de raad in zijn rapport komt, zijn: 1. In de afge lopen vijfentwintig jaar is het aantal sterf gevallen aan longkanker in Groot-Brittan nië en vele andere landen zeer sterk toe genomen. 2. Een betrekkelijk gering aan tal hiervan kan worden toegeschreven aan het werken in bepaalde bedrijven. 3. Een aantal gevallen van longkanker wordt mo gelijk veroorzaakt door besmetting van de atmosfeer. 4. Uit in vele landen vergaarde gegevens blijkt, dat het overgrote deel van de toeneming in het aantal gevallen van longkanker een gevolg is van het roken van sigaretten. 5. Deze theorie wordt ge staafd door het feit, dat in tabaksrook vele kanker verwekkende bestanddelen zijn aangetroffen. Thomas „Tarzan" Spencer die met zijn 2.03 meter en 105 kg een vooraanstaan de plaats inneemt bij de reuzen van de Harlem Globetrotters. De districtscompetitie In de districtentenndscompetitie (zaterdag middagcompetitie van het district Haarlem) blijft de spanning tot in de laatste wedstrijd bewaai-d. Bloemendaal heeft met twee winst punten meer dan concurrent Velserbeek een serieuse kans op de titel, maar daarentegen heeft Velserbeek met nog twee uit te spelen wedstrijden die de Santpoortenaren maxi maal drie punten op kunnen brengen de kans nog in eigen hand. De gestaakte ont moetingen: VelserbeekSnellius gestaakt op 21 en VelserbeekFord gestaakt op 12, zullen dus uiteindelijk de beslissing moeten brengen. Mochten beide ploegen gelijk eindigen dan zullen de sets waar schijnlijk ten gunste van Velserbeek be slissen. De belangstelling voor deze districtscom petitie is overigens wel eens groter geweest. Een groot banentekort is hier niet vreemd aan. De stand in de seniorencompetitie (halve competitie) luidt: Bloemendaal 610, Velserbeek 48, Heemstede 67, Smsllius 43, Bloemendaal 2 63, Velsen 63, Ford 42. De eindstanden in de jeugdcompetdtie luidden: Afdeling A: Groenendaal 610, WOC 69, HLC 64, Westrust 61; Afde ling B: Groenendaal 610, HLTC 68, WOC 65, Westrust 61. De raad vermeldt Britse statistische cij fers, waaruit blijkt dat in 1955 388 op elk miljoen Britten aan longkanker zijn over leden. In 1945 bedroeg dit getal 188 per elk miljoen. „Een op achttien van de Britse mannen van alle leeftijden overlijdt thans aan longkanker. Voor de mannen tussen 45 en 64 jaar bedraagt dit getal een op negen. Op de 103 Britse vrouwen overlijdt er thans één aan longkanker, doch er zijn aanwijzingen, dat dit getal stijgende is", aldus het rapport, waarin ook wordt opge merkt dat de toeneming van het aantal gevallen van longkanker buiten alle ver houdingen is gestegen in vergelijking met het voorkomen van andere gevallen van kanker. „Het verloop van de toeneming van de gevallen van longkanker in de verstreken vijftig jaar wijst erop, dat deze gevolg is van een of andere krachtige, veel omvat tende oorzaak. Dit wijdverspreide karakr ter en de onevenredige mate van voor komen onder mannen en vrouwen doet zien, dat deze factor zich onder het gehele volk doet gelden. Dit was de aanleiding om het onderzoek te richten op de ge volgen van het roken en de atmosferische omstandigheden", aldus het rapport. De resultaten van onderzoekingen op grote schaal in Groot Brittannië, de Ver enigde Staten, Duitsland, Nederland, Fin land, Noorwegen en Zwitserland wijzen uit, dat longkanker meer voorkomt onder rokers, dan onder nietrokers. Ook blijkt hieruit, dat het sterftecijfer stijgt in even redigheid met de toeneming van het ge bruik van tabak. In Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten is een onderzoek uitgevoerd, dat zich richtte op de rookgewoonten van een be paalde bevolkingsgroep en de doodsoorza ken in deze groep. Hierbij werd in de Ver enigde Staten een groep van 190.000 man nen van 50 tot 69 jaar en in Groot-Brit tannië een van 40.000 door dokters onder zocht. Deze twee onderzoeken bevestig den de resultaten van andere onderzoekin gen: de meeste gevallen van longkanker kwamen voor onder de sigaretrokers, daar na onder die van pijprokers. Het laagste aantal gevallen van longkanker werd onder de nietrokers aangetroffen. Omtrent atmosferische besmetting als mogelijke oorzaak voor het optreden van kanker wordt in het rapport verklaard dat reeds sinds enkele jaren bekend was, dat zich meer kankergevallen voordoen in ste den, dan op het platteland. „Doch een even tuele conclusie, waarbij hiervan wordt uit gegaan, is geenszins zo overheersend en door bewijzen gestaafd, als het geconsta teerde verband tussen roken en longkan ker", aldus het rapport. In het verslag wordt nog gezegd dat ro kers, die in het begin van de veertig het roken staken, de mogelijkheid hebben de kans, om longkanker te krijgen, met de helft te verminderen. Reacties De Britse regering is voornemens een campagne te voeren orn het publiek van de gevaren van het roken op de hoogte te stel len. De 72-jarige Lord Alexander of Hills borough zei in het Hogerhuis, dat hij heel wat sigaretten heeft gerookt, nog meer pijp tabak „en, als de omstandigheden het toe lieten, een heleboel sigaren". Hij voegde hieraan toe: „Ik maak me niet zo ongerust als sommige mensen misschien denken dat ik me zou moeten maken". Het Britse me dische tijdschrift heeft zich uitgesproken voor een campagne tegen de rookgewoonte. De Britse schatkist verkrijgt jaarlijks 7.420.000.000 gulden inkomsten uit de ta baksaccijns. Van dit bedrag is 6.360.000.000 gulden afkomstig van de heffing op siga retten. In Britse politieke kringen meent men dat, indien publikatie van het rapport zou leiden tot een sterke daling van de ont vangsten uit de tabaksbelasting, de rege ring dit verlies wellicht goed kan maken door het invoeren van een belasting op de verkoop van (zoete) versnaperingen. (AFP) De Londense effectenbeurs heeft onmiddellijk op het verslag gerea geerd. Noteringen van vijf grote tabaks- maatschappijen zakten aanzienlijk. (Reuter) De commissie voor onderzoek van de Amerikaanse tabaksindustrie heeft in New York verklaard, dat wetenschappe lijk nog niet is vastgesteld dat er feitelijk verband bestaat tussen roken en longkan ker. In de ouderdom van 76 jaar is overleden prof. dr. M. van Haaften, oud-directeur der Hollandsche Sociëteit en Levensver zekeringen te Amsterdam en oud-hoog leraar. Hij promoveerde in 1912 te Utrecht tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld „Beschouwingen over politieke rekenkunde". In 1908 werd hij wiskundig ambtenaar bij de Holland sche Sociëteit van Levensverzekeringen en in 1927 directeur, welke functie hij tot 1950 bekleedde. Van 1930 tot 1951 was hij te vens buitengewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11