Gymnastiekonderwijs te Haarlem heeft altijd goede naam gehad Hengelsportvereniging „Nooit Gedacht,, bestaat twintig jaar fris JAC. VAN MARIS ALBA Nut van 't Algemeen verrichtte vroeger baanbrekend werk 'n Kleinood Geen kermiskramen op beplante grond Pianoleerlingen van Piet Vincent VRIJDAG 28 JUNI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Een eeuw lichamelijke oefening frilUw kamer Bouw Ned. hervormde kerk te Aerdenhout gaat door „De Ruytercantate' Grote Kerk in de EEN EEUW GELEDEN Wafels kopen op Koudenhorn was uitgesloten Raleigh Phoenix Juncker - Union Burco „De betoverde prinses" in het Openluchttheater Even rust met 9n Schoolzwemexamens in Stoop's Bad Het waterpoloprogramma Lorentzlyceum en Chr. Lyceum in finale Vogelenzangse vissers vieren vierde lustrum Ds. C. Klapwijk vertrekt naar Apeldoorn drink Twaalfduizendste inwoner dank zij zoekgeraakt trouwboekje Motie tegen straaljagers op vliegveld Deelen Hedendaagse beeldhouwers exposeren in Nijmegen Haarlem kreeg er vijf zwemmende redders bij De gemeente Haarlem is op het gebied van de lichamelijke schoolopvoeding, waarmee honderd jaar geleden op de la gere school begonnen is, in ons land toon aangevend. De geschiedenis wees reeds in die richting, en de huidige stand van za ken na een ontwikkeling vooral sinds de oorlog biedt ruimte voor dit zo gunstig oordeel. De eer, als organisatie de aandacht in Nederland op de gymnastiek gevestigd te hebben, komt toe aan de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Gangmakers in dit verband waren omstreeks 1800 een predikant en een pastoor, n.l. prof. Van Geuns en pastoor Schrant. De maatschappij richtte verschillende malen een verzoek aan de regering, de gymnastiek op de scholen in te voeren, maar Koning Willem I verzette zich daar tegen, omdat hij „geheim verzet" tegen de staat meende te moeten duchten. In zijn tijd werd namelijk tweeëntwintig jaar lang het werk van de turnverenigingen in Duitsla' d officieel verboden, omdat zij bepaald niet ten onrechte van politiek bedrijf tegen de staat werden beschuldigd. Goethe erkende dit, maar hij, groot voor stander van lichaamsöefeningen, consta teerde in dit verband: „Damit ist nun das Kind mit dem Bade verschüttet". Intussen werd eveneens de schoolgymnastiek dupe van de regeringsmaatregelen, ook dus in ons land. Toch voldeed men hier niet ge heel aan de wens van de koning, want in 1848 werd een kerk voor gymnastiekonder wijs beschikbaar gesteld. Gym nastiek-scholen Koning Willem II was het niet eens met zijn voorganger en zo kwamen dank zij „het Nut" in 1852 verschillende „gymnas- tiekscholen" tot stand w.o. in Haarlem. Destijds werd de gymnastiekpraktijk door Duitse voorbeelden beheerst, zodat het niet te verwonderen viel, dat de eerste leer kracht aan de Haarlemse school een Oos terbuur bleek te zijn, n.l. Karl Euler, die een jaar tevoren reeds werkzaam was aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers. Na enkele jaren vertrok Euler evenwel, want hij, rijksleraar, kwam in conflict met minister Thorbecke vanwege politieke pu- blikaties, die overigens, gezien de inhoud, zeker wel aan een Nederlander (Euler was niet genationaliseerd) zouden zijn toe gestaan. Het werk van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen had inmiddels ook op de regering indruk gemaakt, want in 1857 (dus juist 100 jaar geleden) werd in de wet op het lager onderwijs de toen ove rigens nog niet verplichte gymnastiek opgenomen en werd een staatsexamen lager onderwijs voor dit vak ingesteld. En kele jaren later namen negen wettelijk ge- ADVERTENTIE Het Engelse domesbureoutje dat U hier ziet, stoot bij HAAG. Het zal ieder die een zuiver gevoel voor stijl heeft, onmiddellijk boeien doorzijn ronkevorm,zijn sublieme afwerking. HAAG-meubelen hebben dat „eigene", dat persoonlijke. Over tuig U in onze loonkomers. Üïïi een compliment voor hun bezitter Nw. Spiegelstr. 34-40 Amsterdam Naar ds. J. E. Drost, Nedeiiands-Her- vormd predikant te Aerdenhout ons mee deelt, kan de bouw van de nieuwe Her vormde kerk aan de Leeuwerikenlaan te Aerdenhout doorgaan, aangezien thans 190.000 bijeen is gebracht, voor het groot ste deel door de leden van de Nederlands- Hervormde gemeente in Aerdenhout, Bloe- mendaal en O verveen. De kerkvoogdij van de gemeente Bloe- mendaal heeft nu, mede dank zij dit prach tige financiële resultaat, in principe be sloten niet alleen de eerste fase (kerk- en avondmaalsruiimte voor tenminste 250 per sonen, ontmoetingshal, klokketoren, consis torie-kamer en kindercrèche) te verwezen lijken, doch ook de tweede fase (vier ver trekken voor de zondagsschool, benevens administratieruimte, keukentje, berging, toiletten en vestiaire). Er is besloten de derde fase, waarvoor een wijkzaal (ruim honderddertig zitplaatsen) -met filmcabine en eenvoudig podium (ook geschikt voor allerlei evenementen op cultureel gebied) was geprojecteerd, te laten vervallen. Uf de bestaande kapel op den duur nog voor rekening van de kerkvoogdij tot een pas torie verbouwd zal worden, is nog niet be kend. Met de bouw van de kerk, waarvan de heer K. L. Sijmons Dzn. uit Amsterdam de architect is, hoopt men aan het eind van deze zomer of het begin van de herfst een begin te maken. Vóór 1 januari 1959 zou de bouw dan voltooid moeten zijn. examineerde gymnastiekonderwijzers, on der wie vier Haarlemmers, het initiatief tot oprichting van een vakvereniging, die dan ook in 1862 en wel in Haarlem tot stand kwam. Tientallen jaren, tot 1910, was van die vereniging later voorzitter de Amsterdammer (later Haarlemmer) P. C. Adrian, die de grondslag legde voor de nu geheten „Vereniging van leraren en on derwijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland", een organisatie, die door een onophoudelijke en aanvankelijk conserva tisme van de overheid soms felle actie bui tengewoon veel heeft bijgedragen tot de waarde en het aanzien van het vak. Ook andere verenigingen stelden zich dit later tot doel. In 1863 werd de gymnastiek voor de H.B.S. verplicht en tegelijk stelde de rege ring een examen voor de middelbare akte in. Een jaar eerder had de gemeente Am sterdam het vak voor de lagere school voorgeschreven. Het rijk volgde in 1920 schoorvoetend, totdat in 1940 de definitieve verplichting voor alle gemeenten tot stand kwam. Wat Haarlem betreft, deze gemeente had in 1866 de reeds vermelde Nuts-gymnas- tiekschool overgenomen. De lessen werden gegeven door A. A. Sprenger, die later eigenaar was van een houten zwemschool aan de Houtvaart (voorloper van de tegen woordige gemeentelijke inrichting). Vele Haarlemmers van nu boven de vijftig jaar hebben nog „bij Sprenger" gezwom men. Een ander Haarlemmer, namelijk J. A. van der Boom, indertijd leraar aan de Rijkskweekschool, heeft voor en na de eeuwwisseling de opleiding voor de lagere en middelbare examens vrijwel beheerst door de in zijn werken ontwikkelde metho de. Sindsdien werden stelsel en methode belangrijk gewijzigd. In 1908 nam de Haarlemse gemeente raad zonder discussie en met algemene stemmen een in het onderhavig opzicht be langrijke besluit, en wel betreffende in voering ook op de lagere scholen van vakonderwijs in de gymnastiek voor de vier hoogste klassen. In de crisisjaren vervielen daarvan wegens bezuiniging de 3e en 4e klassen ondanks heftige tegen stand van vele raadsleden en ondanks een stemmige afwijzing door de geraadpleegde organisaties, waaronder die van de klasse onderwijzers. Vorig jaar is de oude toe stand hersteld en nu zijn er bij het Haar lemse openbaar en bijzonder lager onder wijs drieëndertig vakleerkrachten voor lichamelijke oefening werkzaam (bij het U.L.O. veertien en bij het V.H. en M.O. achttien). Ondanks hechte samenwerking tussen ook het bijzonder onderwijs en de gemeentelijke inspectie voor lichamelijke opvoeding voor wat betreft de verdeling van de lokalen blijken er nog dertig zalen te kort te zijn (gezwegen nog van het ge brek aan vakmensen). Nieuwe werden voorbereid, evenals terreinen, deze met een tekort van 30 ha, d.i. ongeveer het opper vlak van de z.g. Grote Hout. De beste dingsbeperking slaat evenwel vele plannen in duigen. Toch kwamen in de laatste ja ren nieuwe terreinen en zalen (w.o. de al lermodernste) tot stand en verschilende lokalen werden verbouwd of op andere wijze verbeterd. Schoolzwemmen Perspectieven biedt ook het schoolzwem men, waaraan dit jaar 6800 leerlingen van lagere scholen deelnemen. Nu gedurende enkele jaren het aantal lesgevers sterk is vergroot door toevoeging van gemeente lijk! instructeurs van de zwembaden, zo dat nu de klassen naargelang de vorde ringen in kleine groepen kunnen worden verdeeld, behaalden binnen drieënhalf jaar ruim 2900 leerlingen een A-diploma en meer dan 2000 een B-diploma, in schoolvex-band onder toezicht van de rijks consulent W. J. Roggeveen. Overigens, ook zwembaden zijn er te weinig. Al met al zou onder andere geconclu deerd kunnen worden, dat het er irxet de lichamelijke opvoeding van de Haarlemse schooljeugd, gelet op het gebrek aan oefengelegenheden, niet bijzonder goed voorstaat, ondanks dat er reeds een eeuw is verlopen sinds het rijk in zijn bemoeiin gen vóórging. Maar men vergelijke eens de toestand in 1857 met die van nu! Al zovele idealen kwamen tot verwerke lijking en alle mogelijkheden worden nu nog uitgebuit. Een raadslid zei indertijd in de raadsvergadering, waarin het invoeren van bezuinigingen ter sprake kwam: „Haarlem heeft altijd nog een grote naam op het gebied van het onderwijs in de lichamelijke oefening". Vooral de laatste jaren is die reputatie gestegen en zij over treft nog steeds die van Nederlandse ste den zelfs van groter omvang. De afdeling onderwijs van de gemeente had en heeft daaraan een belangrijk aan deel en uiteraard kon door de instelling van een gemeentelijke dienst voor de lichamelijke opvoeding (eerst onder wet houder rnr. A. Burch, nu herboren onder wethouder D. J. A. Geluk en geleid door de heer S. Heijers Jr.) nog veel uitgebrei der en krachtiger worden gewerkt, vooral na de oorlog. Jammer evenwel, dat ook deze arbeid door de bezuiniging nu beknot wordt. Overigens zal ook de gemeente begrenzing een snelle ontwikkeling in de weg staan. B. J. Wieland Los Het bekende Haarlemse jeugdkoor „In- ter Nos" geeft op zijn manier een bijdrage tot de nationale herdenking van Michiel Adriaensz. de Ruyter, namelijk door op maandagavond 1 juli in de Grote Kerk een uitvoering te verzox-gen van een der ge liefdste wei-ken van zijn repertoire, de aan de roemruchte vlootvoogd door A. Lijsen gewijde cantate. De titeix-ol in deze can tate „Michiel Adriaensz. de Ruyter" wordt door een jongen uit het koor vertolkt. Als zijn moeder kan men Aafje Heynis horen, als zijn vader Hans Wennink. De begeleiding van deze uitvoering, die als steeds onder directie van Jan Booda staat, is aan de pianiste Emmy van Eden toevertrouwd. Ds. Joh. Bronsgeest zal een inleidend woord spreken naar aanleiding van de De Ruyterherdenking. Het verdere progx-amma vermeldt de Bijbelse Liederen van Antonin Dvorsjak, met ox-gelbegeleiding van Jan Booda door Aafje Heynis gezongen. Niet alleen in 1957 heeft het gebruik van een Haarlems plantsoen ten behoeve van kermisvex-makelijkheden de aandacht ge had van de gemeenteraad, maar ook in 1857. Vandaag is het namelijk honderd jaar ge leden, dat de gemeenteraad van Haarlem in spoedvergadering bijeen kwam om een besluit, dat drie dagen tevoren genomen was, te herroepen. Op 11 februari 1857 besloot de gemeente raad de wafelkramen bij de bestaande kermis te plaatsen aan de vest, tussen het grote Houthek en de Kleine Houtpoort. Later zijn daartegen bij B. en W. bezwaren gerezen, aangezien zich op dat terrein de kruidtoren bevond. Wegens brandgevaar werd het niet wenselijk geacht de wafel kramen daar op te stellen. In de raadsvergadring van 24 juni werd het oorspronkelijke besluit ingetrokken en besloten de wafel kramen te plaatsen op de Koudenhorn. De volgende dag ontvingen de raads leden een uitnodiging twee dagen later op nieuw in het stadhuis bijeen te komen. B. en W. vertelden de raad dat al spoedig nadat het laatstge noemde besluit was genomen de markt meesters enige bezwaren tegen de uitvoe ring kenbaar gemaakt hadden. Er waren kwesties gekomen over de eigendom van de beplante grond ter plaatse, zodat er daarom slechts sprake van kon zijn de kramen op het bestrate gedeelte van de weg te plaatsen. Hiertegen hadden B. en W. echter bezwaren. Het college vond, dat het terrein voor de kazerne bestemd was als uitx-ukkingsplein, waardoor het niet beschikbaar was. Tussen de Zak- en Koksteeg bevonden zich een eeuw geleden verscheidene hooi- magazijnen, zodat de kramen, wegens brandgevaar daar ook niet geplaatst kon den worden. En tussen de Kok- en Valke- steeg bleef er voor de passage niet meer dan één tot anderhalve el tot de kant der stoepen over. Daarentegen ontmoette men tussen Valkesteeg en Donkere Spaarne in 1857 wederom een paar hooimagazijnen en het Teylershofje maakte door zijn vooruit springende gevel een onderbreking dei- kramen noodzakelijk. Tenslotte merkten B. en W. op, dat de hooibouw x-eeds was begonnen en dat de met hooi geladen schepen óf voor de ma gazijnen lagen óf tijdens de kermis konden aankomen. De gemeenteraad besloot na het aan horen der bezwaren ook het raadsbe sluit van dx-ie dagen tevox-en in te trekken, zodat er geen wafelkramen geplaatst kon den worden, noch op de vest, noch op de Koudenhorn. ADVERTENTIE Haaxiems meest gesorteerd adres voor TOPMERKEN RIJWIELEN GROTE HOUTSTR. 158 - TEL. 15426 Gedipl. rijwiel- en bromfietshersteller Aerdenhouts kindertoneel Begunstigd door prachtig weer gaf het Aerdenhouts Kindex-toneel woensdagmid dag in het Openluchttheater te Bloemen- daal onder leiding van mevrouw J. van Kampen-Van den Brink een kindei-voor- stelling van het spx-ookje „De betoverde prinses". Tijdens de repetities voor deze opvoe ring werd mevrouw Van Kampen ziek, een omstandigheid waaraan wellicht te wijten is, dat de voorstelling niet zo'n vlot verloop had als anders het geval pleegt te zijn met de opvoeringen van het Aerden houts Kindertoneel. De ï-olkennis liet wel wat te wensen over, hetgeen misschien mede te wijten is aan de korte tijd van voorbereiding, waardoor de kinderen slechts enkele keren hebben kunnen repe teren. De dansjes waren in allerijl ingestu deerd onder leiding van mevrouw Hes- merg. Twaalfhonderd kinderen gaven aan de tribune een fleurig aanzien. De baten van deze voorstelling zijn be stemd voor de bouw van een clubhuis voor de Caprera-groep van het Nedeiiands Padvindstex-sgilde in Bloemendaal. ADVERTENTIE KING SIZE Everest, het rode pakjej> met de witte herg^l cv e Woensdagmorgen zijn in Stoops Bad te 0 verveen door de Schoolspox-tcommissie Bloemendaal, met medewerking van de vak leerkrachten voor lichamelijke oefening, on der auspiciën van de rijksconsulent, de heer W. J. Roggeveen uit Santpoort, de leex-lingen van de vijfde, zesde en zevende klassen van diverse Bloemendaalse scholen examens voor het zwemdiploma A, B en C afgenomen. De scholen die aan dit diploma-zwemmen deelnamen waren de Vondelschool te Aer denhout, de graaf Floi'isschool uit Vogelen zang, de St. Theresiaschool, de Bloemen daalse Schoolvereniging, de Julianaschool, de St. Jozefschool te Vogelenzang, de St Aloysiusschool, de Christelijke Lagere school te Bloemendaal, de Bornwaterschool en de Koningin Wilhelminaschool. In totaal namen aan het examen A (zwempx-oef) 46 meisjes en 57 jongens deel, waarvan 44 meisjes en 55 jongens slaagden; voor het examen B (diploma geoefend zwemmen) waren 55 meisjes en 50 jongens kandidaat. Hiervoor slaagden 48 meisjes en 48 jongens. Voor di ploma C (Zwemvaardigheidsdiploma I) de den acht meisjes en zestien jongens examen en daarvan slaagden vijf meisjes en elf jon gens. In totaal namen aan de drie examens 109 meisjes en 123 jongens deel, waarvan 97 meisjes en 114 jongens slaagden. Het programma van voor de competitie Ko ninklijke Nederlandse Zwembond vastgestelde wedstrijden in de week van 1 tot en met 7 juli luidt: Maandag 1 juli: dames reserve tweede klasse A: DWT 3Nereus 2. Heren reserve tweede klas se A: HZC 2Haarlem 3. Dinsdag 2 juli: dames tweede klasse B: ZAR 1Haarlem 1. Reserve tweede klasse B: VZV 2—DWT 4: Haarlem 2— HVGB 2. Derde klasse B: De Zijl 1-HVGB 1. Heren reserve tweede klasse B: DAW2HVGB 3. Reserve derde klasse B: VZV 2LZC 2. Woens dag 3 juli: dames derde klasse: DWRSleutel stad 1. Heren eerste klasse C: DWR 1ZIAN 1. Reserve tweede klasse A: De Vest 2DWR 2. Donderdag 4 Juli: dames derde klasse A: VZV 1 —DAW 1. Derde klasse B: Sleutelstad 1—DWR 1. Heren: eerste klasse A: HVGB 1RZC 1: Ne reus 1HPC 1. Reserve eerste klasse A: HVGB 2 RZC 2; Nereus 2HPC 2. Reserve derde klasse B: Haarlem 4—DWR 3. Vrijdag 5- juli: dames eerste klasse: RDZ 1DWT 1. Heren eerste klasse C: Rotterdam 1—Haarlem 1; ZIAN 1 DWR 1. Tweede klasse B: Kroosduikers 1>V-ZV 1. Competitie kring Haarlem K.N.Z.B. Maandag 1 juli: heren derde klasse: Watervrienden 2 Haarlem 6. Dinsdag 2 juli: dames tweede klasse: Haarlem 3—DWR 3. Heren eerste klasse: Hoofd dorp 1—HPC 4. Derde klasse: Hoofddorp 2 Hillegom 2. Woensdag 3 juli: dames eerste klas se: HPC 2Watervrienden 1. Tweede klasse: HPC 3—DWT 5. Heren derde klasse: DWR 4— Watervrienden 2.Donderdag 4 juli: dames twee de klasse: HVGB 3Haarlem 3. Vrijdag 5 juli: heren eerste klasse: HVGB 4—Watervrienden 1. Zaterdag 6 juli: heren eerste klasse: NVA 1— VZV 3. Heren tweede klasse: DWT 4Haarlem 5. School honk balt oernooi De halve finalewedstrijden van het jaar lijkse schoolhonkbaltoernooi zijn bijzonder verrassend verlopen. De leerlingen van het Lorentz lyceum kwamen in de ontmoeting tegen de Klaas de Vriesschool namelijk uit stekend te vooi-schijn en een grote overwin ning tegen de finalist van het vorig jaar werd het resultaat. In de andere finalewedstrijd tussen het Christelijk lyceum en de kampioen van Vel- sen, de Bloemendaalse Hartenlustschool, kwam het einde met gelijke stand (5-5), zo dat een verlengings innings noodzakelijk was Bij gebrek aan tijd werd deze innings niet gespeeld, waarna het Christelijk lyceum, na het vrijloten in de tweede ronde, thans door een gelukkig loten de finale bereikte. In de B klasse behaalde HBS a een kleine 5-3 overwinning tegen St. Canisiusschool, ter wijl de HBS B wederom een overwinning behaalde tegen het Lorentzlyceum (8-6), waardoor de HBS B nu in deze klasse een fraaie kampioenskans heeft. De grote finalewedstrijd in de A klasse tussen het Lorentzlyceum en het Christelijk lyceum zal dinsdag 2 juli des avonds om zeven uur worden gespeeld op het terrein Noordersportpark te Haarlem-Noord Op 1 juli is het twintig jaar geleden dat te Vogelenzang de hengelsportvereniging „Nooit Gedacht" werd opgericht. Een aan tal beoefenaars van deze sport was des avonds in café „Gx-aaf Floris" aan de Leid- sevaart bij de spoorwegovergang op uit nodiging van de waterschapvereniging „Tussen het riet" bij elkaar gekomen om de eventuele toetreding tot deze vex-eniging te bespreken. Men was echter niet bepaald ingenomen met de uiteenzetting die een bestuurslid van de waterschapvereniging gaf en het resultaat was, dat dit bestuurslid nijdig de vergadexing verliet. Tegen dit vertrek had niemand enig bezwaar en om dat men nu toch bijeen was, stelde een van de aanwezigen voor, een liengelsportver- eniging op te richten. Enthousiast ging ieder met dit voorstel akkoord en omdat niemand van te voren had vermoed dat daartoe zou worden besloten, werd de ver eniging „Nooit Gedacht" genoemd. Begonnen werd met achttien leden. Al heel spoedig werden regelmatig hengel- wedstrijden gehouden en eer een jaar ver lopen was, telde de vereniging 75 leden. Spoedig daarna trad „Nooit Gedacht" toe tot de Vrijstaande Hengelsportverenigingen te Haarlem. De hengelkwaliteiten van de Vogelenzangers zorgden ervoor, dat zij bij de wedstrijden vaak met de eerste prijzen gingen strijken en „Nooit Gedacht" werd op en in het water een tegenpartij,waarmee men wel degelijk rekening moest houden. Later verwisselde de vereniging het club lokaal „Graaf Floris" voor het café van de heer G. Blokker. Na diens overlijden ging de vereniging naar „Rusthoek" te Vogelen zang. De eigenaar hiervan, de heer W. Aries, heeft veel voor de vereniging gedaan vooral na de bevrijding, toen hij elk jaar een polshorloge ter beschikking stelde voor de zogenaamde koppelwedstrijden. Bij deze koppelwedstx-ijden werd het mogelijk dat niet de sterkste, maar de zwakste visser aan het slot van het seizoen met de mooiste prijs ging strijken. Men bereikte dit, door sterke en zwakke broeders op het gebied van de hengelsport tot koppels te vormen die elke week van samenstelling verander- den. Het idee is afkomstig van de man, die de vereniging groot heeft gemaakt, de heer J. Apswoude, die van de oprichting af de voox-zittershamer heeft gehanteerd. Met een flink ledenaantal en 150 dona- teurs gaat de Vereniging op zaterdag 29 juni feestvieren. Het bestuur recipieert des middags van drie tot vijf uur in het café van de heer Aries en de volgende dag, zondag, wordt een grote wedstrijd gehou den op witvis in de Leidsevaart die reeds om half vijf begint. De feestavond wordt op een nader te bepalen datum gehouden. Ds. C. Klapwijk te Bennebroek heeft een beroep aangenomen naar de Gereformeerde Kerk te Apeldoorn, waar hij de opvolger wordt van ds. R. J. Gox'is, die tegen 1 sep tember op zevenenzestigjarige leeftijd eme ritaat heeft aangevraagd. Het ligt in zijn bedoeling om op zondag 15 september a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente te Bennebroek en om dan tegen het einde van september zijn intree te Apeldoorn te doen. Ds. Klapwijk werd op 22 december 1925 te 's Gravenhage geboren, bezocht het christelijk gymnasium aldaar en studeerde vervolgens aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 31 maart 1950 zijn kandidaats- en op 5 februari 1953 zijn doc- toi-aalexamen deed. Nadat kandidaat Klap wijk op 4 mei 1950 beroepbaar was gesteld in de Gereformeerde Kerken kon hij de eerste jaren om studieredenen geen beroep in overweging nemen. Op 17 januari 1954 werd hij door dr. C. Gilhuis van 's Graven- hage-Oost te Bennebroek in het ambt be vestigd. Tijdens zijn ruim dx'iejarige ambts bediening in deze zijn eerste gemeente was ds. Klapwijk vice-voorzitter van de af deling Bennebroek-Vogelenzang van het Nederlands Bijbelgenootschap. Naar wij tenslotte nog vernemen ligt het wel in de bedoeling van ds. Klapwijk in de toekomst nog te promoveren. ADVERTENTIE Ha!! Dat Is lekker, zo'r» koolzuurhoudende, alcohol- Vrije drank. Daar knapt eeri mens van op Zó gezond en verkwikkend is alléén Drink fris. Drink vaker een fris-drank^ Drink méér fris» (COO LI UURHOUDEND'ALCOHOLVRIJ publicatie-van de «ticKting collectieve reclame Jj&cn, Culemborg heeft thans 12.000 inwoners. De twaalfduizendste is Gerrit Jan van Os, de eerste zoon van de meubelmaker C. H. van Os, die reeds vier dochtertjes heeft. Gei-rit Jan was al op maandag geboren, maar toen zijn vader dinsdag aangifte wil de doen miste hij zijn trouwboekje. Woens dag vond hij het terug, ging aangifte doen en hoorde toen dat zijn zoon door deze samenloop van omstandigheden de twaalf duizendste Culemborgenaai is geworden. Gerrit Jan heeft van de gemeente een spaarbankboekje met f 100 gekx-egen. Ziekentridium te Bloemendaal. H'et jaarlijks Iridium voor r.-k. zieken in Bloemendaal is bepaald op 9, 10 en 11 juli. Er hebben zich 202 zieken gemeld, van wie er 150 in Haarlem woonachtig zijn. De ker kelijke leiding berust bij pastoor dr. A. A. Olierook en de organisatie is in handen van de dames A. C. KranenburgDuffels te Bloemendaal en M. Beune te Heemstede. Woensdagavond hebben wederom enige pianoleexiingen van Piet Vincent, direc teur van de Haarlemse muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, in de grote muziekzaal der school met de vertolking van een representatief px'ogramma indrukken gegeven van hun artistieke en technische voiming. Onder hen waren aanstaande vakmusici en ama teurs, die het ernstig nemen met de door hen uitverkoren kunst en haar door een verantwoorde studie consciëntieus willen dienen. Deze lofwaardige houding werd al direct bij het begin van de avond van be tekenis voor het resultaat van de zorg vuldige vertolking van drie Sonates van Domenico Scarlatti, muziek van een in wezen verfijnde schoonheid, opgeweld uit een rijk vloeiende fantasiebron. Een leerlinge kwam hierna uitstekend voor de dag met werken van Johann Se bastian Bach, onder andere met het Pre lude en de fuga in Cis uit „Das Wohltem- perierte Klavier". De zekerheid, die haar spel kenmerkte, werd later op de avond ook een gunstige factor bij de vertolkingen van het in balladesfeer geschx-even „Twic- kel" van B. van de Sigtenhorst Meyer en van de Sonatine van Léon Orthel, met zijn capricieuze en ostinate elementen, die naast een lenige psychische reactie ook een belangrijke techniek vereisen. Indx-ukken van een solide pianistiek gaf ook de leerlinge, die zo vlot het eerste deel van het Kroningsconcex-t in D van W. A. Mozart vertolkte, daarbij ritmisch stevig gesteund door Piet Vincent, die de orkest partij op een tweede vleugel speelde. Een andere leerlinge veri-aste met een stoere, stuwende vooi'dracht van het eerste deel van de Sonate opus 10 no. 3 van Ludwig van Beethoven. De avond werd met twee contrasten: de Rapsodie in g van Joh. Brahms en de Sonatine van Maurice Ravel, besloten. Aan de voordracht van de sonatine was het wel te merken dat de rapsodie vooraf was ge gaan. Maar dit nam niet weg dat men res pect kon krijgen voor de vele technische verworvenheden van de leerling, die deze werken speelde en die met bewuste zeker heid x-echt op zijn doel af ging. Er kwam op deze avond nog een aan trekkelijk intermezzo door het optreden van een leerlinge van Leendert Huges: te zamen met haar leraar gaf zij een in nemende vertolking van het eerste deel van de Sonate in G voor twee piano's van Joh. Chr. Bach. P. Zwaanswijk ADVERTENTIE SPECIAALZAAK BARREVOETESTRAAT19 Telefoon 15051 In de vergadex-ing van de Provinciale Staten van Gelderland is een motie inge diend tegen het stationeren van straal jagers op het vliegveld Deelen. Deze mo tie was ondertekend door de fractievooi-- zitters van de P. v. d. A., de V.V.D., de K.V.P., de A.R. en de C.H.U. In de motie worden Ged. Staten uitgenodigd, geen mogelijkheid ongebruikt te laten om de uitvoering van het plan, dat de rust op de Veluwe in ernstige mate bedreigt, alsnog te voorkomen en om alsnog overleg te doen plaats hebben met alle bij dit plan betrok kenen. Het Tweede Kamerlid mr. Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) heeft aan de mi nister van Oorlog gevraagd of deze, we gens de toenemende bezorgdheid omtrent de voorgenomen stationering van straal vliegtuigen op Deelen, een nadere uitleg wil geven van zijn mededeling van 8 mei in de Tweede Kamer, dat het te Lahr- bruch even over de Duitse grens ge legen vliegveld, waar op het ogenblik een Nederlands squadron straalvliegtuigen ge stationeerd is, moet worden ontruimd, daar een andere bezetting van de vliegvelden noodzakelijk is, doordat de Duitse lucht macht ook langzamerhand in opkomst is. De heer Van der Goes van Naters vraagt voorts, of ten aanzien van de oefenbasis Lahrbruch niet de overeenkomst geldt die tussen de westelijke geallieerden en de bondsrepubliek op 23 november 1954 is gesloten, waarbij aan Duitslands pai-tners het recht woi-dt verleend van blijvende stationering op het grondgebied van de bondsx-epubliek. Wanneer het verdrag wél voor Lahr- bx-uch geldt en de moeilijkheden moeten worden gezien als liggende in het finan ciële vlak, welke bedragen zijn dan daar mee gemoeid?, zo vraagt de heer Van der Goes verder. Ook wil hij weten of de mi nister reeds andere mogelijkheden, als de komgronden in westelijk Gelderland, Oostelijk Flevoland of andere buiten de bevolkingsconcentraties en recreatiege bieden gelegen terreinen, aan een ex-nstig technisch en financieel onderzoek heeft onderworpen. Van 6 juli tot 1 september zal op „Het Valkhof" een tentoonstelling van beeld houwwerk van hedendaagse kunstenaars worden gehouden. De expositie, die kos teloos toegankelijk zal zijn, wordt geor ganiseerd door de Nedex-landse Kunst stichting in Amsterdam en het gemeente bestuur van Nijmegen. Er zullen drieën dertig beelden worden opgesteld van Ne derlandse beeldhouwers, onder andere van Mari Andriessen, John Radekei-, Marius van Beek, Baronesse van Pallandt, P. Schleger, A. Schalk, Vera van Hasselt en Hildo Kx-opp. „Het Valkhof" wordt 's avonds verlicht. In het Sportfondsenbad in Haarlem wei-d woensdagavond door de technische commis sie district Noordholland van de Nederland se Bond tot het Redden van Drenkelingen gelegenheid gegeven tot het afleggen van examen tot het behalen van diploma A en B. Na afloop werd door de heer Joh. G. van Gennip diploma A uitgereikt aan mejuf frouw P. A. Kruijver en de heren J. A. C. Zomer, B. Noteboom, J. J. Mulder, J. F. v. d. Meijden. Voor het technisch gedeelte van het examen voor diploma B slaagden de heren H. Willemse en J. v. d. Maat. Alle ge slaagden zijn lid van de Haarlemse Red dingsbrigade voor Drenkelingen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15