„Royal" voor 160.200 gulden eigendom van de gemeente Rationalisatie van bollenteelt zal zeer moeilijk zijn Eind volgend jaar wordt redelijke verkeerscapaciteit verwacht Behoud postkantoor Schoterweg wordt op prijs gesteld Royaal Belangstelling van de Hervormde diaconie voor tijdelijk rusthuis Geen onverdeeld optimisme over de export van bloembollen VRIJDAG 28 JUNI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Noors meisjeskoor in Haarlem op bezoek EHBO-diploma behaald Burgerlijke Stand van Haarlem UIT STAD EN STREEK Voor een ton ingezet Expositie van tekeningen en handwerken HPC duidelijk sterker dan HVGB: 4-2 Jaarverslag van het Produktschap voor Siergewassen Tijdelijk bejaardenhuis KLACHTEN TELEFOONABONNE'S Kamer van Koophandel te Haarlem Verkoop van huizen Max Poons wordt met een voorstelling gehuldigd Vaart rond de wereld Vaardigheidsproeven lichamelijke opvoeding Niet Coornhert maar Lorentzlyceum won Na de mislukte transactie met „Funck- ler" is Haarlem dan nu toch werkelijk een hotel rijker geworden, althans een gebouw waar eens een hotel in was gevestigd: „Royal" aan het Stationsplein. En in tegen stelling met de eerste keer kan men vast stellen, dat het voorzichtig en doeltreffend beleid van B. en W. in deze zaak Haarlem bovendien een niet onbelangrijk financieel voordeel heeft opgeleverd. Na een aanvan kelijke vraagprijs van een kwart miljoen, welke bij onderhandeling tot twee ton zakte, heeft de Haarlemse gemeenschap dit voor de reorganisatie van het Stations plein onontbeerlijke gebouw voor iets meer dan 160.000 gulden in de veiling ver worven. Dat is ook een onderscheid met de kwestie-Funckler: toen ging het om het behoud van het hotel, thans om de ver wezenlijking van een stedebouwkundig plan. Dat plan moet er intussen nog steeds komen, want het is door allerlei oorzaken, ten dele buiten de macht van het gemeen tebestuur, nog steeds niet zover, dat alle mogelijkheden en wenselijkheden in één próject hun omlijning hebben gevonden. Men is nog in 't stadium der gedachten en zelfs in dat van de drievoudige gedachten, want gemeente, streekver voer bedrijf en spoorwegen hebben elk zo hun eigen op vattingen over de functie van het Stations plein. Het wordt nu echter tijd, dat men de re organisatie van het Stationsplein stevig gaat aanpakken. Te lang reeds heeft de sombere hangar van Beijnes de ergernis en de spotlust van stadgenoot en vreem deling opgewekt. De kans is groot, dat het uitgewoonde gebouw van het vroegere ho tel straks een even trieste aanblik zal bie den: het is nu al een goor visitekaartje van de stad, welke gaarne voor de parel van Kennemerland doorgaat, hetgeen zij ook kan zijn als er meer aan haar uiter lijk wordt gedaan dan nu het geval is. Na tuurlijk zijn er belemmeringen van finan- cieel-economische aard. Uit dien hoofde verdient de suggestie om „Royal" voorlo pig te gebruiken als tijdelijke huisvesting voor de bejaarden van het te verbouwen rusthuis der Hervormde diaconie zeker ernstige overweging. Het is echter van niet te onderschatten psychologische betekenis, dat de burgerij merkt „dat er wat gebeurt", zelfs al krijgt dat in de eerste tijd na de afbraak een gestalte welke nauwelijks fraaier en mis schien lelijker is dan de bestaande toe stand. De zichtbare wetenschap, dat er ge werkt wordt kan evenwel een uitstekende stimulans betekenen voor het particulier initiatief, dat in de toekomstige bebouwing van het Haarlemse Stationsplein, kan to nen wat het waard is. Maar dan zal men ook royaal moeten durven zijn. In het gebouw van de C.J.M.V. aan de Lange Margarethastraat te Haarlem had donderdagavond een uitvoering door het meisjeskoor van de Griinerlokko Skole uit Oslo plaats. Onder leiding van mej. Reg- nald Reyense brachten de meisjes a capel- la enkele tweestemmige en driestemmige volksliedjes uit haar land ten gehore. Ook lieten een twintigtal meisjes in kostuum volksdansen zien uit verschillende streken. De in totaal ruim zeventig kinderen ver toeven vijf dagen in ons land op uit nodiging van het kinderkoor „De Kleine Stem", dat deze zomer een tegenbezoek aan Noorwegen hoopt te kunnen brengen. Ter versterking van de kas werd hiervoor in de pauze een collecte gehouden. „De Kleine Stem" liet zich, onder leiding van haar dirigent Willem Post, op haar beurt met enkele kinderliederen horen. De avond die door de Noorse gasten met het in het Nederlands gezongen Wilhelmus geopend was, werd besloten met de vertoning van een tweetal films, respectievelijk over Noorwegen en over Nederland. Het Noorse meisjeskoor dat met zijn zang een zeer goede indruk maakte, zal, na een concert in Dordrecht en in Rotterdam, zaterdag de terugreis aanvaarden. Voor het Eenheidsdiploma EHBO van de Eerste Hu lp vereniging „Sniedverband", afde ling Haarlem, zijn de navolgende kandida ten geslaagd: de dames G. M. C. van Haas ter, B. G. Bischoff, D. M. van Butselaar, S. Essenberg, S. KouwenhovenHerder, C. H. M. Meijer, W. RietbergZandbergen, J. Th. C. van Roon, E. C. Smit, G. Snoeks— Van Duin, J. Wijminga, J. C. v. d. Hulst- De Rooij en zuster N. van Oord; de heren Tj. Kootje, P. J. Kops, Th. J. Kouwenhoven, M. Kroon, N. W. Laan, A. Rietberg, K. Schuster, H. Riemens, J. D. v. d. Heyden, N. J. J. Bink, D. Blok, G. J. Brammer, R. Comelissen, A. J. van Dijk, B. Felix, A. Jan sen en Y. de Jong. ADVERTENTIE VOOR'n UURWERK TWEEMAAL GESLAAGD met een HORLOGE van v. d. VLERK 'Haarlem, 27 juni 1957 ONDERTROUWD. 27 juni: N. J. J. Bink en A. B. P. Peters; R. Jacobs en D. M. C. Fortuijn; D. C. van der Bellen en J. M. van Huizen. GEHUWD, 2 juni: W. N. Bijvoet en C. P. Sanberg; A. J. van Eijk en A. N. Garsten; P. M. van Gelderen en'J. C. van der Veldt; H. R. A. Kea en J. M. Chr. Baard; J. C. Schilders en M. M. W. Geels; E. G. de Haan en J. J. de Vendt: Y. Bosma en M. C. K. Wempe; D. W. Pelgrom en J. E. M. Tönjann; G. W. Vex-beek en J. Buruma; H. van dei- Vossen en G. I. Ruisendaal. BEVALLEN van een zoon, 25 juni: R. E. BienfaitDixon; 26 juni: J. F. H. Joolen Loerakker; C. Hoogendijk—Vain der Peet; 27 juni: J. M. van den BergVan Deursen; Ch. A. E. DeknatelBoom; J. C. Jongert— De Wit. BEVALLEN van een dochter, 25 juni: E. van EedenIngerman; 26 juni: J. A. A. Root- liebHuisman; J. E. H. SmitHofman'; M. C. BakkerOverwetor; M. C. Mannaert Neeskens; M. M. HabichVan Holland1; 27 .juni: M. W. Stoutjesd ijk—Vonk; P. Tabbers —Van Hesteren. OVERLEDEN, 26 juni: B. Comet, 33 jaar, Bakkerstraat; T. Koome—Vreeken, 90 jaar, Linschotenstra at. DE GEMEENTE HAARLEM ZAL als de gemeenteraad binnenkort de koop bekrachtigt in het bezit komen van het gebouw op de hoek van het Stationsplein en de Kruisweg te Haarlem, waarin gevestigd is geweest het hotel en café-restau rant „Royal". Het gebouw is donderdagmiddag in het Notarishuis te Haarlem geveild. De makelaar J. M. Strijbis uit Heemstede, die het gebouw afgemijnd heeft tot f 160.200,werd koper. Aanvankelijk was een bedrag van f 160.000 geboden en bij de afslag van 310.000 gulden af kwam er een bedrag van f 200 bij. De heer Strijbis vertegenwoordigde de gemeente Haarlem. Nieuws in het kort Jubileum. Op maamdiag 1 juli hoopt de heer M. H. P. vam der Veen te Heiloo, technisch ambtenaar-C bij het P.E.N. te Bloemendaal, de dag te herdenken, waarop hij veertig jaar geleden bij genoemd bedrijf in dienst trad. Muziekuitvoering. De leerlingen van de Muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst aan de Nieuwe Gracht in Haarlem zullen dinsdagavond in de tuinzaal van het Haarlemse concertge bouw onder leiding van mejuffrouw Ali Michielsen een openbare les geven. Mede werking verlenen tevens enige leerlingen uit de blokfluiibklas van mejuffrouw Char lotte Huilshoff. De aankoop door de gemeente is voor de toekomstige reorganisatie van het Stations plein te Haarlem van groot belang. Met het oog daarop kocht in 1956 de gemeente het voormalige fabrieksgebouw der n.v. Koninklijke fabriek voor spoorrijtuigen J. J. Beijnes. Het hotel dat het laatste jaar al niet meer als zodanig werd geëxploiteerd is reeds van 18 maart af gesloten. Pogingen om het gebouw onderhands te verkopen gelukten niet en daarom werd besloten het gebouw publiek te verkopen. Aanvankelijk werd het gebouw voor f 250.000 aan de gemeente aangeboden. B. en W. achtten dit bedrag onaanvaard baar. De makelaar van de eigenaar bleek vervolgens bereid de koopprijs tot onge veer twee ton te verlagen. Gezien de toen optredende financieringsmoeilijkheden kon den B. en W. ook niet in dat bedrag treden. Bovendien wees een taxatie uit, dat het gebouw niet meer dan ongeveer 160.000 gulden waard was. De uitslag van de vei ling heeft deze taxatie ook wel bevestigd. Van de zijde van het gemeentebestuur kon men ons niet meedelen wat er met het gebouw in de naaste toekomst zal ge beuren. Aangenomen kan worden dat het nog wel enige tijd zal duren alvorens de plannen tot reorganisatie uitgewerkt kun nen worden en daarom zal getracht worden het gebouw een tijdelijke bestemming te geven. Voor de veiling van huizen in het ver kooplokaal aan de Bilderdijkstraat te Haarlem, waar hotel „Royal" geveild werd, bestond grote belangstelling: niet zozeer uit zakelijke interesse dan wel uit nieuws gierigheid naar de koper. Notarissen waren mevrouw A. M. Th. ten Doesschate-Vintges te Rotterdam en de heer C. J. A. van Dijk. Het gebouw werd ingezet voor honderdduizend gulden. Daar na ging de prijs vele keren met vijfduizend gulden omhoog tot f 155.000. Een der be langstellenden bood tweeduizend gulden meer, waarna mevrouw G. L. W. Peters- Spoelstra een bod deed van f 160.000. Een hoger bedrag werd niet-geboden. Haarlemse Meisjes-H.B.S. Evenals dit vorige jaren het geval was, wordt ook dit jaar in de aula van de Haar lemse meisjes-h.b.s. aan de Tempeliers straat een expositie gehouden van hand werken en tekeningen van leerlingen van de school. Het accent van deze tentoonstelling ligt voornamelijk op het werk van de examen klassen, ofschoon met name bij de teke ningen ook werk te zien is van de lagere klassen, waardoor het mogelijk wordt een beeld te krijgen van de ontwikkeling, die de leerlingen op het gebied van teken onderricht doormaken tijdens het verblijf op school. Ten aanzien van de tekeningen, die zijn tentoongesteld kan worden opgemerkt, dat de uitwerking ervan volkomen wordt overgelaten aan de leerlinge. Slechts het onderwerp wordt door de leraar, de heer Ewout de Kat, opgegeven. Het viel hierbij op, dat sommige tekeningen een bijzondere expressie vertoonden, zelfs bij een voor middelbare meisjesleerlingen toch moeilijk onderwerp als „Hongarije". Opmerkelijk is te zien,hoe dit onderwerp door de ver schillende meisjes is aangevoeld en uitge werkt, waarbij enige bijzondere uitbeel dingen van begrippen als angst en ont zetting vielen te bewonderen. Andere tekeningen van de eindexamen klasse gaven een goed overzicht van de gebruikte technieken als houtskool, aquarel en inkten. Ook hierbij is de leer lingen gelegenheid gegeven tot vrije ex pressie, waarvan vele opmerkelijke resul taten te zien waren. Exposities als deze gaven een goed overzicht van de ont plooiing, die het tekenonderwijs sinds enige decennia te zien heeft gegeven. Eigen uitdrukkingsmogelijkheden kwa men ook naar voren bij de geëxposeerde handwerken. Hier gold het in de meeste gevalle werk van de examenklassen. Zeer frisse ontwerpen van rokjes, jurkjes en andere kleidingstukken, waaronder op merkelijke oorspronkelijke, getuigden van de ernst en gedegenheid waarmee op de meisjes-h.b.s. het onderwijs in handwerken door mevrouw Van Hezel wordt gegeven. Het enthousiasme voor dit vak wordt ge stimuleerd door het grote praktische nut, dat de vervaardigde kledingstukken niet in de laatste plaats voor de leerlinge zelf heeft, zodat het soms moeilijk is de werk stukken voor de tentoonstelling „los te branden", omdat de meisjes de tijd niet kunnen afwachten, dat zij hun zelfge maakte kleding gaan dragen. De tentoonstelling is vandaag, maandag en dinsdag geopend van twee tot vier uur 's middags en van half acht tot negen uur isavonds, met uitzondering van dinsdag, wanneer het werk van de leerlingen alleen 's avonds te zien zal zijn. In de zweminrichting aan de Kleverlaan in Haarlem werd voor de eerste klasse van de zomercompetitie KNZB gespeeld de wed strijd HVGBHPC. In het begin was het 'n gelijk opgaande strijd. Met een omhaalbal bezorgde Smit de Heemstedenaren de lei ding. Toen Kwam HPC wat meer in de aan val en de HVGB-doelman Ludding kreeg enige harde schoten te verwerken, die tot hoekworp werden geslagen. Na de pauze buitten de Heemstedenaren hun snelheid uit. Na opzwemmen maakte Tjebbes er twee-nul van. Toen maakte de HPC-mddachter Dijk stra echter een fout, die door Hogeland ge bruikt werd om de HVGB-achterstamd te verkleinen. Termeer maakte er echter drie één van. Toen volgde er wederom een snelle HPC-aanval, die door Smit werd afgewerkt. HVGB gaf zich echter niet gewonnen en bij verkeerd overnemen in de HPC-verdediging nam Halsema de kans waar om de HVGB- achterstand tot vier-twee te verkleinen. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Het jaarverslag van het Produktschap voor Siergewassen over 1956 is weer een uitvoerig document geworden, waarin vele cijfers voorkomen, die het wel en wee van de teelt en export van bloembollen, bloemen en bomen registreren. De samenstellers streven er naar cijfers te verstrekken, die een beeld geven van de opbouw van de verschillende branches en steeds stuit men op merkwaardigheden. Eén daarvan is de indeling van exporteurs van bloembollen. Meer dan de helft van hen kan men tot de kleine en zeer kleine rekenen, n.l. 307 van de 572. Hetzelfde ziet men bij de kwekerij. Bij het aanschouwen van deze cijfers gaat men begrijpen, dat het moeilijk is om de bloembollenteelt en -export te rationa liseren. Er zijn namelijk 9309 kwekers, die gezamenlijk 4879,52 ha betelen. Meer dan zevenduizend van hen betelen minder dan een halve hectare en zij kunnen daarvoor nooit de aan de bloembollenteelt aange paste machines, alsmede de tegenwoordig noodzakelijk schuurinrichtingen, aanschaf fen. Het grootste gedeelte van deze kwe kers teelt, hoofdzakelijk in Noordholland, bloembollen naast grove tuinbouw en aard appelen. Iets dergelijks ziet men ook bij de exporteurs. Ook deze kunnen zich veelal geen dure machines aanschaffen. Het is voor de industrie trouwens niet mogelijk speciale verpakkingsmachines te construe ren, daar het afzetgebied te klein is. Hoe nodig die machines eigenlijk toch zijn, blijkt wel uit de cijfers van de ver zonden aantallen bloembollen. Zo werden in het najaar van 1956 bijna negentig mil joen hyacinten uitgevoerd, achthonderd vijftig miljoen tulpen en ééneneenkwart miljoen narcissen. Hoe belangrijk het arti kel gladiolen na 1945 geworden is, blijkt Deze tekening toont beter dan een uitvoerige uiteenzetting aan van hoe veel betekenis de aankoop van hotel „Royal" voor de toekomstige reorgani satie van het Stationsplein in Haarlem is. De gearceerde gedeelten hebben betrekking op de gebouwen en terrei nen welke thans het eigendom van de gemeente Haarlem zijn geworden. Het grote probleem is natuurlijk of de zuidwand van de Lange Molenstraat in de sanering zal worden betrokken of niet. Meegedeeld werd, dat boven het bedrag van f 160.000 één van f 150.000 gevraagd werd en de afslager zette zijn taak voort. Pas op het bedrag van tweehonderd gulden riep de heer J. M. Strijbis, makelaar te Heemstede, „mijn", zodat het resultaat was, dat het hotel verkocht werd voor f 160.200. De notarissen trokken zich terug en pleegden overleg met hun opdrachtgever. Na een kwartier werd meegedeeld, dat de verkoop doorging. De heer Strijbis werd in de gelegenheid gesteld de akte te tekenen. De gemeente Haarlem zal meer moeten betalen dan f 160.200, want het tarief voor veilingen van onroerende goederen be draagt voor een bedrag van f 100.000 tot en met f 200.000 f 8.885,— en 7,75%. Onder dit tarief is niet begrepen het strijkgeld van één percent over f 160.000, welk be drag mevrouw Peters geboden heeft. In to taal gaat het dus om een bedrag van ruim f 178.000,—. Mevrouw Peters deelde ons mee, dat als zij in het bezit was gekomen van het ge bouw zij plannen had er winkels in te richten. Wij vernamen, dat de diaconie van de Hervormde gemeente te Haarlem het op prijs zal stellen als zij tijdelijk over het ge bouw kan beschikken om gevolg te geven aan plannen haar rusthuis aan de Jans straat te verbouwen en uit te breiden. Die plannen bestaan reeds geruime tijd. Vorig jaar augustus hebben wij meegedeeld, dat het de bedoeling is het aantal bedden met honderddertig uit te breiden. Bij de recep tie, welke ter gelegenheid van het eeuw feest gehouden werd, waren de bezoekers in de gelegenheid, de tekeningen voor deze uitbreiding van architect H. W. van Kem pen te zien. Als tot deze verbouwing van het Rust huis wordt overgegaan, zal het noodzake lijk zijn de huidige bewoners elders onder te brengen, waartoe „Royal" een goede ge legenheid biedt. In de donderdagavond gehouden verga dering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken is mededeling gedaan van een corresponden tie van de Kamer met de directeur van het Telefoondistrict Haarlem over de onbevre digende gang van zaken bij het tot stand brengen van telefonische verbindingen. Het is voorgekomen, aldus de brief van de Kamer van Koophandel, dat meermalen minuten verloren zijn gegaan met het wachten op de mogelijkheid een verbinding tot stand te brengen. De directeur van het Telefoondistrict, ir. J. M. de Vos, heeft geantwoord dat de klachten inderdaad niet ongegrond zijn en deelde mee, dat de stagnatie in bepaalde gevallen voor een vlugge communicatie, zoals die bij zakelijke transacties noodzake lijk is, grote bezwaren opleveren. Enkele dagen voor Pasen was het verkeer inten sief door een optredende fout in de lokale centrale te Haarlem, welker lokalisering nogal wat tijd in beslag nam. De op de in deze dagen toch al meer dan normaal over belaste centrale aangesloten abonné's,waar- onder vele zaken en bedrijven, ondervon den daardoor zéér lange wachttijden, die klachten hebben veroorzaakt. Overigens constateerde de directeur, dat zonder dat fouten optreden, inderdaad in het telefoonverkeer de laatste tijd vooral op drukke uren, waarin juist het zaken verkeer zich afwikkelt, door gebrek aan een voldoend aantal gelijktijdig beschikbare verbindingswegen een stagnatie ontstaat, welke aanmerkelijk groter is dan voor nor maal goed telefoonverkeer toelaatbaar moet worden geacht. De directeur deelde mee, dat het aantal verbindingswegen voor het automatisch uitgaand interlokaal verkeer van Haarlem uit enigermate vergroot is, waardoor naar verwacht wordt een verbetering is opge treden. Deze zal ook in het lokale verkeer merkbaar zijn. Ook zal bij de ingebruik neming van de nieuwe centrale in Haarlem- Noord verruiming van de verkeerscapaci teit worden bereikt. Zal de toeneming van het aantal abonné's als de sterke toeneming van het verkeer Over liet vestigen van een nieuw bijpost- kantoor in Haarlem-Noord is nog geen be slissing genomen. De directeur van het postdistrict Haarlem is nog bezig een on derzoek in te stellen. Een enquête is gaan de en verwacht wordt, dat half juli de ant woorden binnen zijn. Het ligt in het voor nemen van de directeur daarna contact op te nemen met de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, al dus deelde de secretaris van de kamer, mr. A. G. de Blécourt, in de donderdagavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel mee. Het punt kwam ter sprake omdat de ver gadering haar goedkeuring moest hechten aan een brief die over dit onderwerp aan de directeur van het postdistrict was ge zonden. Plet zou de bedoeling zijn het post kantoor aan de Schoterweg op te heffen en de werkzaamheden te laten voortzetten in het kantoor aan de Baljuwslaan, dat speciaal hiervoor is ingericht na de verbou wing van het stationspostkantoor. Op het ogenblik worden in dit kantoor niet alle werkzaamheden op postgebied verricht. De heer S. J. Warmer was van mening, dat er naar gestreefd moet worden het gebouw aan de Schoterweg te behouden, omdat het maken van een tocht van Haarlem-Noord uit naar de Baljuwslaan moeilijkheden voor het verkeer zullen opleveren. Spreker vrees de dat er ongelukken gebeuren, omdat het kantoor aan de Baljuwslaan gevaarlijk ge legen is. Ook al zou er een tweede kan toor in Haarlem-Noord komen en wel in de omgeving van de Overtonstraat dan levert het kantoor aan de Baljuwslaan voor de bewoners uit de Genei-aal Cronjéstraat en omgeving gevaren op. Vermoedelijk zal het punt nogmaals aan de orde komen, als de directeur van het postdistrict contact heeft opgenomen met de kamer. Bij de opening van de vergadering richtte het oudste lid der kamer, de heer B. W. Lasschuit, zich met woorden van geluk wens tot de voorzitter, de heer Ch. E. Vis ser, die onlangs zijn vijenzeventigste ver jaardag heeft gevierd. De vergadering behandelde een concept brief aan de minister van Economische Za ken betreffende het aanvraagformulier voor de uitvoering van de Vestigingswet bedrijven 1954. De conclusie van de brief is: de strafbepaling in het vijfbladige concept formulier van de werkgroep voor de mid denstandsstatistiek mag alleen betrekking hebben op de onjuiste of onvolledige invul ling van de vragen terzake van de Vesti gingswet bedrijven 1954. Een afzonderlijk inlegvel, behelzende de structurele vragen, kan worden bijgevoegd. Het concept-for mulier is te breedvoerig en niet afgestemd op de aanvragen van ver uit de grootste groep (96%) van de (middenstands)onder- nemingen, die volgens de wet een vesti gingsvergunning nodig hebben, welke vesti gingsvergunning in feite voor deze groe pen een formaliteit betekent, omdat zij on der de bestaande wetgeving reeds recht matig gevestigd zijn. De voorzitter gaf een toelichting op de brief en merkte onder meer op dat de mid denstanders extra werk zullen krijgen, als er geen wijziging komt in de bepaling, om dat zij moeite zullen krijgen met het in vullen van formulieren. De Kamer van Koophandel zal het druk krijgen, als be- trokkeneh zich tot het bureau wenden. Besloten werd de brief te verzenden. heeft landelijk voor de P.T.T. zeer grote moeilijkheden opgeleverd, vooral in het dicht bevolkte westen van het land, waar aan ook Haarlem en omgeving rijkelijk een aandeel heeft. Het is helaas niet mogelijk gebleken het leveringstempo der fabrieken van telefoon-apparatuur, de noodzakelijke gebouwen-uitbreiding, alsmede de aan neming en opleiding van vakkundig per soneel voor het onderhoud der centrales, gelijke tred te doen houden met de enorm snel toegenomen behoefte op het gebied der telefooncommunicatie na de oorlog in ons land. Als de financiële beperkingen, met welke het staatsbedrijf der P.T.T. ook rekening heeft te houden, uitvoering van plannen niet te zeer vertragen, dan neemt de direc teur aan, dat eind 1958 een redelijke ver keerscapaciteit bereikt is, waardoor ge rechtvaardigde klachten als thans door de Kamer zijn ontvangen, vrijwel tot het ver leden zullen behoren. De beschikbare mid delen worden thans juist zoveel mogelijk voor verkeerscapaciteitsvergroting aange wend. De voorzitter der vergadering van de Kamer van Koophandel, de heer Ch. E. Visser, merkte op, dat de ambtenaren' van het telefoondistrict moeten roeien met de riemen, waarover zij beschikken. Ook zij zijn slachtoffers van de bestedingsbeper king en krijgen niet meer geld toegewezen om maatregelen te treffen. Spreker wenste de regering wijsheid toe, en hij hoopte, dat zij maatregelen zal treffen, om de tele foon, die van zo'n groot belang voor het bedrijfsleven is, zo goed mogelijk te laten functioneren. De heer Th. Hoog was de directeur van het Telefoondistrict dankbaar voor het antwoord, dat een goed inzicht geeft van de toestand. Tenslotte zei de voorzitter dat de situatie dikwijls hopeloos is en dat er velen zijn die hun relaties 's avonds per telefoon trachten te bereiken. In het Notarishuis te Haarlem zijn donder dag huizen geveild. De uitslag luidt: Brouwersstraat 10 zw. rd. 9150 J. G. Boe ree qq; Nobelstraat 10 3200, J. G. Boeree qq; Maerten v. Heemskerkstr. 11 zw. rd. 12.700 D. de Vries qq, Bosch en Vaartstraat 30-32, 18.800. G. A. Hoogendijk; Rijksstraat weg 188 20.400. J. W. Th. Fibbe qq; Coorn- hertstraat 10 17.005 B. J. M. Kerkhoff; Van der Meerstraat 35, uit de hand verkocht; He renweg 174, Heemstede 10.500 J. C. Th. Smit qq; Stationsplein 2, 160.200 J. M. Strijbis qq. Max Poons, die onlangs onder grote be langstelling zijn tachtigste verjaardag vierde, zal bij de aanvang van het seizoen 1957-1958 veertig jaar aan het toneel zijn verbonden. Ongeveer de helft van deze periode was hij achtereenvolgens aan het „Hofstad"-toneel en aan het gezelschap Cor Ruys verbonden. Daarna diende hij het toneel als artistiek leider van theater „Gooiland" in Hilversum. Dank zij de medewerking van de directies van de Haagse Comedie, de Nederlandse Comedie, het Rotterdams Toneel, de toneelgroep „Theater" en theater „Gooiland" zal de jubilaris een jubileumvoorstelling worden aangeboden op 21 september in „Gooi land". Op deze avond zal de Haagse Co medie een nader te bepalen toneelstuk op voeren. Na afloop van deze voorstelling zal de jubilaris worden gehuldigd. In het werkcomité hebben zitting Paul Steen bergen, Guus Oster, Hans Tobi, Robert de Vries, J. G. Buurke en drs. P. J. Mulder. De burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot, heeft het ere-voorzitterschap van een huldigingscomité aanvaard. WEIL, (UP) Vier duitsers en een Oostenrijker zijn gisteren uit de haven Weil aan de Rijn vertrokken voor een reis rond de wereld op hun zelfgemaakt vlot. Zij zijn van plan om onderwaterfoto's te maken en het leven in zee op hun tocht van naar schatting twee jaren te bestuderen. Die tocht begint door het Rijn-Rhone kanaal naar de Middellandse Zee en dan over de Atlantische Oceaan via de kanarische ei landen. uit het geëxporteerde aantal: namelijk 651 miljoen! Wankele onderneming De export van bloembollen is een vr\j wankele onderneming, als men tenminste uitgaat van de zeer beperkte afzetgebieden. Duitsland, Engeland, de U.S.A. en Zweden nemen bijvoorbeeld 73 percent van de vroege tulpen af; 64 percent van de late tulpen gaat naar de drie eerstgenoemde landen, evenals 65 percent van de hyacin ten en 74 percent van de narcissen. Men moet er niet aan denken, dat een van deze landen in dezelfde moeilijkheden komt als Frankrijk; de catastrofe zou totaal zijn. De langzame toename van de export is hoofdzakelijk te danken aan West-Duits- land. Het nam twintig percent meer bloem bollen af dan in 1955 en compenseerde de verliezen op andere landen. De cijfers over de teelt weerspiegelen de bevindingen, die 't Landbouw-Economisch- Instituut in een rapport heeft vastgelegd. De teelt van narcissen is de minst renda bele en volgens de cijfers van het P.V.S. wordt deze na een zeer langzame stijging in de voorafgaande jaren, nu weer minder. Deze daling van de beteelde oppervlakten zette in het seizoen 1954-'55 in. Overigens kan men uit dit jaarverslag ook concluderen, dat de mensen zich maar moeilijk laten leiden. De bloembollencul tuur is geregeld, men mag niet meer telen dan het verstrekte teeltrecht. Men zet nu meer bollen op een regel en haalt hierdoor en door verbeterde cultuurmethoden toch meer uit de grond! Een „stiekeme" uitbrei ding dus, die niet eens zo klein ls. In het jaarverslag van 1952 vinden we de op brengsten per are sinds 1948. Legt men deze cijfers naast de berekeningen van 1956 dan ziet men, dat er per are bijna drie honderd hyacinten meer worden gerooid, meer dan vierhonderd vroege tulpen, meer dan zeshonderd late tulpen en meer dan tweehonderd narcissen. Deze toename is overigens zeer noodza kelijk, want de prijs per kilogram loopt veel veel langzamer op dan de kostprijs. De exporteurs maakten in 1950 2.57 per kilo gram en in 1956 slechts 31 cent meer. Een stijging dus van slechts twaalf percent. Deze geringe stijging is niet te verklaren door een wijziging in de samenstelling van het exportpakket. Geen optimisme Als geheel beschouwd kan men de export van bloembollen niet met onverdeeld op timisme beschouwen; de stijging is te een zijdig, ze is hoofdzakelijk door Duitsland veroorzaakt. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat er toch een behoorlijke concur rentie wordt ondervonden van de in Zuid- Europa toenemende teelt en export van goedkope bloemen. Italië zag zijn aandeel in de totale bloemenexport sterk stijgen. De gevolgen van zo'n aanvoer uit het zuiden kan men in de Verenigde Staten zien. Daar daalt de afname van bloembol len nog steeds. In het tweede halfjaar van 1954 werd nog bijna 222 miljoen stuks ge ïmporteerd, in dezelfde periode van 1956 waren het er negen miljoen minder. Men heeft in exporteurskringen echter de hoop, dat het dieptepunt langzamerhand is be reikt en dat er, dankzij de vlucht uit de steden, weer een stijging zal kunnen wor den bewerkstelligd. Is men verheugd over de stijgende export naar Oostenrijk, veel minder is men dit over die naar Japan. Dit land importeerde in 1955 21.000 kilogram en in 1956 53.000. Dit is niet gebeurd, omdat men de bloemen zo mooi vindt, maar om de eigen kraam te verbeteren. Het resultaat van de Japanse produktie krijgen de bloembollenexpor teurs straks op de Amerikaanse markt te zien en dan met prijzen, waarvoor geen Nederlander ooit bloembollen zal kunnen telen, laat staan exporteren. Denemarken is eveneeens een importeur geworden van goede bollen om ervan te kunnen telen. De Denen zijn echter thans al zo ver, dat de export daarheen steeds kleiner wordt. De prijzen van de Deense bollen zijn echter niet zo ongelooflijk laag. Uitgaande van de afdeling Haarlem en omstreken van de Vereniging van Leraren Lichamelijke Opvoeding hebben donderdag de leerlingen van alle openbare scholen uit Bloemendaal, Overveen. Aerdenhout en Vo gelenzang hun vaardigheidsproeven op het gebied van de lichamelijke opvoeding af gelegd, namelijk vier proeven in de zaal en vier proeven in het veld. Alleen de school van ce Schoolvereniging Aerdenhout-Bent- veld had op deze dag verstek laten gaan en daarmede aan de leerlingen van die school de gelegenheid ontnomen te tonen, wat zij in de gymnastiekzaal en bij het veldewerk waard waren. In totaal hadden zich voor de vaardigheidsproeven 475 leerlingen opgege ven, waarvan er donderdag 415 waren op gekomen. De proeven werden afgenomen aan de Vrijburglaan te Overveen en in het Jeugdhuis en op het sportveld aan de Don- kérelaan te Bloemendaal. De behaalde resultaten zullen binnen en kele dagen bekend gemaakt worden. Helaas is er in de berichtgeving over het jaarlijkse schoolsoftbaltoernool van de zijde der Nederlandse Dames Softbal Bond een fout geslopen Niet de meisjes van het Coornhert lyceum wonnen de finalewedstrijd doch het negental van Lorentzlyceum slaag de er in na een grote 9-1 voorsprong en on danks een grote inzinking van de werpster, toch nog een kleine, doch volkomen ver diende 12-10 overwinning te behalen. Hier mede legde het Lorentz lyceum wederom beslag op de wisselbeker, hetgeen zeker een compliment is voor de meisjes van mevrouw A. Hazevoet-Tijm, die als oud-softbal speel ster zelf ongetwijfeld een groot aandeel heeft gehad in dit succes Na afloop van de finalewedstrijd werd de wisselbeker door mejuffrouw E. van Turn hout aan de winnende ploeg overhandigd, namens het bestuur van de Nederlandse Softbal Bond.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 17