RIVELLA Mannetje Grommelebrom J DE ONZICHTBAREN Agenda voor Haarlem Jo Vincent zong op concert ten bate van het Anjerfonds Kort en bondig Poolse dansers naar Bloemendaal MAANDAG 1 JULI 195 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Herinnering en bewondering Bromfietster door auto aangereden Grote hooischuur in Vijfhuizen uitgebrand Schoolhonkbalprogramma SMH en Die Raeckse wonnen HBC-toernooi P. Zwaanswijk Verkoop „De Schelp" gaat niet door Ministerie verlengt contract Atmodes leverde goede prestaties bij de atletiek- jeugdcompetitie Brrgerlnke Stand van Haarlem Leerlingen „Toonkunst" in Stadsschouwburg P. Zwaanswijk Concert op terrein van stichting „Vogelenzang" Motor op de Zeeweg over de kop geslagen Driejarig meisje maakt val van vier meter öénde- U dan cmdeAA yiant fa# en eZLOfd V#®n natuur* u een "alu ProdUC t 6-v«W«^en' Uet bevat u Drink het koel! Huldiging van de heer I. J. van der Heuvel Rutte winnaar van handicapwedstrijd Examens ONS VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KOSTNER Een voorstelling op 4 augustus De Nederlandse sopraan Jo Vincent zou zingen op het extra-concert, dat zaterdag avond door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest ten bate van het Anjer fonds in de gemeentelijke Concertzaal werd gegeven. Dit was bekend bij de vele toehoorders, die op dit concert aanwezig waren. Maar wij hebben waarschijnlijk niet allen verwacht, dat dit optreden een zo grote verrassing kon brengen, herinne ringen wakker roepend aan de vele keren, dat Jo Vincent met haar unieke stem hen zoveel vocale schoonheid schonk. En even min hebben zij waarschijnlijk verwacht, dat Jo Vincent met de liederenvoordracht, die zij gaf althans de ouderen met wee moed zou doen terugdenken aan een tijd, waarin liederenavonden geen zeldzaam heden waren en waarin deze bijzondere kunstervaringen van een wezenlijk ver rijkende betekenis zijn. Ja, dit optreden van Jo Vincent bracht herinneringen Maar het bracht ook de bewondering voor een zangtechniek, die de invloed van le vensjaren onversaagd tegemoet trad en die invloed zelfs wist te neutraliseren, zodat de stem van Jo Vincent in de voor haar zo vertrouwde Haarlemse Concertzaal vaak in ons vertrouwde luister kon klinken in liederen, waarvan haar interpretatie al even vertrouwd is geworden. Juwelen van liedkunst had Jo Vincent gekozen: „Frühlingsglaube" en „Verklii- rung" van Frans Schubert, dan „Wid- mung" e „Lied eines Schmiedes" van Ro bert Schuman en ten slotte twee voorbeel den van romantische poëzie „Da unten im Tale" en Minnelied van Johannes Brahms, voorgedragen met een verrasen- de verdieping, die een sfeer bracht, welke jammer genoeg door overigens begrijpe lijk bijval onderbroken weid. De begroe ting van Jo Vincent bij haar betreden van het podium was bijzonder hartelijk. Veel indrukwekkender was de ovatie die men haar bracht aan het slot en die vergezeld ging van de aanbieding van een schat van bloemen. Er kwam nog eer. toegift: „Ich liebe dich" van Edvard Grieg. Jo Vincent werd begeleid door de pia niste Emmy van Eden, wier muzikaal, schoonklinkend pianospel en voortreffe lijk aanpassingsvermogen de onmisbare achtergrond brachten voor de stem van de zangeres, maar ook van haar expressieve intenties. Met het aandeel van het orkest in het programma verliep dit concert in een Weense muzieksfeer. Want aan de zang van Jo Vincent ging onder leiding van de dirigent Henry Arends een uitvoering van Politie vraagt getuigen Zondagavond omstreeks kwart voor ne gen is een 48-jarige Haarlemse bromfiet ster nabij de Raaksbrug te Haarlem aan gereden door een personenauto, toen zij van de Zijlsingel komend linksaf de Raaks brug wilde overgaan. ramp-tfra Vermoedelijk heeft zij bij het richting veranderen geaarzeld, waardoor, zij .dooi de haar achteropkomënde personenauto is aangereden. Het slachtoffer is met een wond aan haar linkerbeen naar de Mariastichting ge bracht, vanwaar zij, na geneeskundige be handeling, weer naar haar woning kon terugkeren. De politie heeft de betrokken auto aan een remproef onderworpen, waarbij bleek dat de voetrem niet functioneerde. De wagen is voor een nader onderzoek in be slag genomen. De politie verzoekt getuigen van deze aanrijding zich met haar in verbinding te stellen. De brandweren van Hoofddorp en Zwa nenburg werden zondagmiddag omstreeks twee uur gealarmeerd voor een brand in de boerdery van de heer G. Oltshoorn aan de Spieringweg bjj het dorp Vijfhuizen. Met behulp van tien stralen, waarvan vier nevelstralen, kon het vuur worden beperkt tot de schuur. Het vuur vond gretig voedsel in het daar opgeslagen hooi. De schuur, alsmede de zich daarin bevindende hooioogst van tweeëneenhalve hectare (welke juist was binnengehaald) en de aan de hooischuur gebouwde varkensstal gingen verloren. Vijfendertig kippen werden verbrand, de varkens konden op tijd worden gered. In de loop van de avond werd de nablussing voltooid en kon de brandspuit inrukken. Later bleek dat de brand was aangestoken door op de boerderij met vuur spelende kinderen. De schade, die door de verzeke ring wordt gedekt, bedraagt f 12.000 tot f 15.000 gulden. Het schoolhonkbaltoernooi behoort vrij wel tot het verleden, zodat in de A-klasse dinsdag 2 juli des avonds om zeven uur op het gemeentelijk sportterrein Noorder sportpark reeds de finalewedstrijd zal wor den gespeeld, waarvoor zich de negental len van het Lorentzlyceum en Christelijk lyceum hebben geplaatst. Ook in de B-klasse staan nog enkele wedstrijden op het programma. Op woensdag 3 juli spelen op het ge meentelijk sportterrein, Schalkwijkerweg om 14 uur het Lorentzlyceum en HBS A en de St. Canisiusschool en FIBS B. De afdeling volleybal van de Heemsteedse Berkenrode Combinatie hield zondag op de velden van het Gemeentelijk Sportpark in Heemstede een volleybaltoernooi waaraan door liefst vijftig ploegen werd deelgeno men. In de hoofdklasse heren zag HVS de eerste prijs naar het Amsterdamse SMH gaan. De Amsterdammers eindigden als eerste door een beter setgemiddelde. In de eerste klasse werd Smash uit Castricum eerste door Armada in de finale te verslaan. Zilvermeeu wen werd in de tweede klasse eerste door een zege op het Bloemendaalse De Blinkert in de finale. Bij de dames bleek Die Raeckse in de eer ste klasse de sterkste. De rood-witten klop ten HBC in de finale. In de B-afdeling won De Blinkert in de finale van Tempo. In de laatste klasse werd het reserveteam van Armada eerste. de Seranata Notturna in D (K.V. 239) van W. A. Mozart en balletmuziek uit „Rosa- munde" van Franz Sci.ubert met goed ge troffen klank, dynamiek en ritmiek vooraf. En na de pauze werd door dirigent en orkest een overtuigende indruk gemaakt met een in frisse trant gehouden vertol king van Beethovens „Pastorale" de zesde symfonie, die inderdaad „mehr Aus- druck de Empfindung als Malerei" schonk en daarmede beantwoordde aan de bedoe ling van Beethoven met dit werk. Naar wü vernemen gaat de verkoop van hotel „De Schelp" in Zandvoort niet door. Het ministerie van Maatschappelijk Werk heeft namelijk laten weten, dat het het contract voor de huisvesting van gerepa- trieerden uit Indonesië, dat per 1 septem ber afliep, voor onbepaalde tijd wil verlen gen. Er zullen dan weer driehonderd ge- repatrieerden in worden ondergebracht. In Amsterdam hield De Volewückers zon dag de derde en laatste atletiek-jeugd- competitie, waarbij Atmodes voor enkele goede resultaten zorgde. Met het oog op de warmte werd het lopen beperkt tot series op tijd zodat geen demi- en finale plaats had. Bij de meisjes was de 60 m. voor Map Pijl in 8.3 sec., zodat zij in het geheel ook als eerste geklassificeerd staat. Lottie Plug- boer werd 2e in 8.6 sec. Bij het vèrsprin- gen bezette zij de 4e plaats met 4.50 m. een nieuw clubrecord. Joke Timmerman werd 4e in 8.9 sec. en zesde bij het vèr- springen. De vier 4x60 m. ploegen van ATMODES brachten het er ook goed af. Van de veer tien deelnemende ploegen werden zij eer ste in 34 sec. met Map Pijl, Joke Timmer man, Lottie Plugboer en R. Stremming. In het algemeen klassement werd deze ploeg eerste met ruime voorsprong. Het talentvolle sprintstertje Mary v. Duffelen, kon het wegens een slechte start bij de B-meisjes niet verder brengen dan een tweede plaats in 11.3 sec. Magda Kools werd eerste in haar serie in 11.6 sec. Het discuswerpen was wederom voor Henny Bergering met 24.37 m. De 4x80 m. was voor de ATMODES-meisjes in 46 sec. met Magda Kools, Loes Veerman, Henny Bergering en Lydia Janse. De A-meisjes waren niet zo op dreef. Tonny Bouman en Marine Wijkhuizen werden óp" de 80 "rh1. "¥esp. Ié eh"èe'ln'i'ï.'è en 11.4 sec. Anneke Kools eerste op het discuswërpen en neetfitrrhu1^krTh!'het''al- gemeen klassement de eerste plaats in. Op de 4x80 m. moest de ploeg met Mary v. Duffelen, Jenny Kneynsberg, Tonny Bouman en Martje Wijkhuizen de eerste plaats delen met ADA uit Amsterdam in 43.5 sec. Haarlem, 29 juni 1957 ONDERTROUWD, 29 juni: J. Douma en F. B. Stienstra; P. Coule en J. Schouw. GHUWD, 29 juni: R. C. Disco en S. C. den Daas; M. A. Reijneveld en D. E. van Egmond BEVALLEN van een zoon, 28 juni: A. E. van KesselHeeremans; A. J. de Droog— Eland; M. C. LeursDe Muijnck; A. M. C. van der LedenKoning; C. M. M. Joosten Balm; 29 juni: M. NettenStaal. BEVALLEN van een dochter, 28 juni: J. Schreinders—Boelhouwer; H. P. Houtkamp Preenen; 29 juni: C. E. Roest -Stellbrink; Chr. M. van der PeetDijkzeul. OVERLEDEN, 27 juni: A. M. Schoorl— Van Bourgondiën, 88 j., Jan Stuytstraat; 28 juni: J. A. Graven, 64 j., Gasthuisvest; C. G. Oudolf, 81 j., Eendrachtstraat; J. Hees, 65 j., Crayenesterlaan; A. LemmersVervoorn, 80 jaar, Hagestraat. Het waren relatief beschouwd eenvoudi ge werkjes, die zaterdagmiddag bij de leerlingenuitvoering van de Haarlemse Muziekschool van „Toonkunst" in de Stadsschouwburg werden gespeeld. Over wegend leerlingen van de elementaire af deling van de school hebben met hun op treden kunnen aantonen, dat het ontwik kelingsstadium, waar zij thans aan toe zijn, een onmisbare schakel is in hun volledige technische en muzikale scholing. Men kon echter van enkele leerlingen al zeggen, dat zij aardig bezig zijn de begin periode te ontgroeien. Daar was bijvoor beeld de knaap, die met vaste hand een concertino-allegro van Rieding voor viool mooi tot klinken bracht. Flij kreeg les van de heer Fr. Althuizen, die verder nog met andere leerlingen en het jeugdorkest gun stige resultaten kon boeken. Belangrijke vorderingen bleken ook drie fluitleerlingen van Jos. de Klerk te heb ben gemaakt. Zij hebben met mooie toon- vorming, goede ritmiek en voordracht twee delen uit het derde fluittrio van Fr. Kuhlan gespeeld. Ook van andere blaas instrumenten bespelende leerlingen hoorde men van beloften getuigende vertolkingen, zo van hoorn- en trompetleerlingen van de heer J. van der Beek en van klarinetleer lingen van de heer R. Otto. In aansluiting hierop zou ik ook de vele blokfluitleerlingen van de dames Ch. Hulshoff en T. Ie Cavellier willen vermel den, die in kleine en grotere groepen mooie muziek speelden. De vioollerares C. S. Clausing kon tevreden zijn over héér leer lingen. Gitaarleerlingen van de heer W. Pfisten en een violoncelleerlinge van de heer O. van de Klashorst kwamen goed voor de dag en voorts waren er weer tal van pianoleerlingen van de dames J. Post- ma, B. Nederkoorn en B. Davelaar en de heren L. Huges en J. W. Kappers die aan trekkelijke instructieve muziek ten gehore brachten. Een aardig intermezzo bracht het Kin derorkest van de lerares A. Michielsen met de uitvoering van een aan wisselende stemmingen zo rijke „Hazengeschiedenis" waarin ons in klanken werd verteld hoe een musicerende langoor in de meest letterlijke zin „het haasje" werd. Woensdagavond zal het fanfarekorps „Kunst na Arbeid" bij gunstig weer een con cert geven in de tuin van de stichting „Vo gelenzang". Mocht het weer niet medewer ken, dan zal het concert een week worden uitgesteld en indien het weer dan eveneens ongunstig is, zal het in de kerk worden ge geven. Het volgende programma zal worden uit gevoerd: 1 Belmonte, mars J. Chaillet, 2 Ars Longa, vita Brevis, outerture N. J. Cerfen- taine, 3 France Amitie, fantasie, Jacques Martin, 4 Mondnacht auf der Alster, Fétras arr. Alph. Dreissen. 5 Trafalquar, mars, W. Zehle. Zondagavond is omstreeks elf uur een 22-jarige Haarlemmer met zijn motor uit de bocht gevlogen op de Zeeweg te Bloe- mendaal. De motor sloeg over de kop, ten gevolge waarvan de duo-passagiere, even eens uit Haarlem afkomstig, met een her senschudding en een snijwond aan de rechterduim in het Marinehospitaal te Overveen moest worden opgenomen. De motorrijder zelf liep geen kwetsuren op. Het ongeluk gebeurde doordat de Haar lemmer, die uit de richting van het Bloe mendaalse strand kwam, bij het inhalen van een tamelijk links rijdende auto teveel naar links moest uitwijken. Zondagmiddag is de driejarige Janneke van der Lee van het balkon van haar ouderlijke woning aan de Rijksstraatweg te Haarlem gevallen, doordat zij bij het leunen over de balustrade haar evenwicht verloor. De peuter maakte een val van vier meter. Met een bloeduitstorting aan het hoofd is zij ter observatie naar het Grote Gasthuis vervoerd. Redders. Twaalf inwoners van West- kapel'le, die in de nacht van 12 op 13 maart, na buitengewoon zware krachtsinspanning, alle opvarenden van de op het strand ge kapseisde coaster „Achilles" in veiligheid brachten, zijn onderscheiden met de bronzen medaille van de Koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreuke lingen. ADVERTENTIE ,ab osü 7"' Sliii ALCOHOLVRIJ \hvdraten en k a\e x°utcn* it\*ncr Sprankelendgoudgeel Verkrijgbaar bij de Horeca-bedrijven en Uw wijnhandelaar. Ergens in een mooie bosstreek stond een alleraardigst huisje, met 'n strooien dak en leuke raampjes met gekleurde luiken. O, wat 'n leuk huisje was dat! Als iemand er langs kwam, moest hij wel denken: nou, daar zal wel een gezellig niens in wonen! Maar ho, dan had-ie het mis. Want mannetje Grommelebrom, de bewoner van dat huisje, was een klein, kwaadaardig, humeurig kereltje, dat nooit lachte en tegen iedereen lelijk deed... 2-3 Veertig jaar bij P.T.T. Vandaag is het veertig jaar geleden dat de heer I. J. van der Heuvel te Heem stede als besteller bij de P.T.T. te Arnhem werd aangesteld; een standplaats die hij kort daarop voor Amsterdam verwisselde. In 1935 kwam hij naar Heemstede, waar hij dus thans gedurende tweeëntwintig jaar zijn functie als besteller 1 heeft uit geoefend Met het oog op zijn vakantie heeft de heer Van der Heuvel het jubileum reeds zaterdag gevierd, waarbij hij des morgens in zijn woning aan de Glipperweg werd bezocht door de directeur van de P.T.T., de heer J. W. van S-haik. Deze compli menteerde niet alleen de jubilaris, maar ook de P.T.T.; doordat deze dienst zich veertig jaar geleden van zulk een goede kracht wist te verzekeren. Want de heer Van der Heuvel heeft zich steeds een nauw gezet en toegewijd postbeambte getoond, hetgeen hem verzekerde van de achting en de sympathie van directie en kollega's. Tenslotte overhandigde de directeur de heer Van der Heuvel een fraaie oorkonde en het traditionele geschenk in enveloppe. Des middags heeft daarop in het wijlcge- bouw „De Princehof" aan de Glip te Heem stede, de receptie plaats gehad, waarbij de jubilaris en zijn gezin door praktisch het voltallig Heemsteeds P.T.T.-personeel wer den gefeliciteerd. Namens 't jubileumfonds sprak a heer L. J. Floris, die onder meer wees op de voorbeeldige geest van samen werking en collegialiteit te Heemstede; aan welke prettige sfeei de jubilaris in zulk een belangrijke mate heeft bijgedragen. Züjn toespraak werd besloten met het aanbie den van een fraai tafelkleed. Verder mocht de heer Van der Heuvel nog een enveloppe met inhoud in ontvangst nemen van de heer J. Martin, namens het niet bij het jubileumfonds aangesloten personeel. Ten slotte werd gesproken door de ere-voor- zitter van dit fonds, de heer J. van Geelen, die eveneens een prettige periode van sa menwerking memoreerde. Na aflpop van deze receptie bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen. ,:jl_ Des avonds ontving de jubilaris te zijnen huize bezoek van de beheerder van het Heemsteeds kantoor, de heer J. Brik, die hem eveneens hartelijk met dit jubileum complimenteerde. Een als onderdeel van de zomercompetitie door de Haarl. wielerclub „De Kampioen" gehouden handdcapwedstrijd is gewonnen door de renner Rutte. De uitslag der A- en B-klasse luidde: 1. Rutte, de 45 kilometer in 1 uur 12 minuten en 13 seconden; 2. Tuup; 3. Van der Aar; 4. Van der Geest; 5. Van Dijk; 6. Walters. C-klasse: 1. Van Egmond, de 25 kilometer in 46 minuten en 4 secon den; 2. Riethof; 3. Sminia; 4. Zorge; 5. Bo gaard; 6. Walters. HAARLEM. Aan het Christelijk Lyceum „Marndx van Sint Aldegonde" te Haarlem 9laagd voor het eindexamen h.b.s.-b: S. C. Alberda, J. A. Biesheuvel, D. T. Biewinga, T, J. Blok, D. J. de Boer, mejuffrouw A. C. van der Burg, H. Duisenberg, mejuffrouw C. van Dijk, M. C. Groen hart, A. Kuijper, mejuffrouw E. H. Rethmeier, J. H. van der Sloot, mejuffrouw T. Stertefeld, W. P. Tim- mers, M. van Veelen, B. Vromans. Terugge trokken één kandidaat. Afgewezen: zes kan didaten. 7. „Als hij in Kiakhta komt, heeft hij altijd veel geld bij zich. Heel wat mensen hebben al geprobeerd om hem te ontfutselen, wat hem steeds naar Mongolië trekt". „De mooie omgeving", antwoordt hij dood ernstig aan de een. „De gezonde lucht", zegt hij tegen de ander. En daarbij lachte hij dan altijd. Lachen schijnt trouwens zijn voornaamste bezigheid te zijn, voegde mijn Russische vriend er nog aan toe. Mij liet het tamelijk koud, wat de Rus naar de ge bergten en steppen van Mongolië trok. Dat hij stout moedig en vermetel moest zijn, was mij overigens wel duidelijk geworden. Er was namelijk heel wat moed voor nodig om midden in de winter over het Kentei-gebergte te trekken. Vooral dit deel van zijn reis interesseerde mij bijzonder en ik besloot hem bij een volgende gele genheid eens te vragen om mij een uitvoerig verslag te doen over deze tocht door de bergen. Het door legenden omgeven leven van de Rus hield mijn gedachten al spoedig zózeer bezig, dat ik mij iedere keer weer ver heugde als ik hem ontmoette, en in een zo kleine stad als Kiakhta gebeurde dat geregeld. Als ik 's avonds ergens werd uitgenodigd, kon ik er welhaast op rekenen ook hem daar te treffen. Al heel spoedig konden wij het samen uitstekend vin den en Komoroff vertelde mij bereidwillig en uitvoerig over de belevenissen van zijn laatste reis. Ofschoon hij met veel humor deze winterse tocht door het gebergte probeerde te bagatelliseren, begreep ik toch, dat de overwonnen gevaren en moeilijkheden uitzonderlijk groot waren geweest. Op zekere middag haalde de Rus mij voor een rit buiten de stad af. Het was helder weer en toen wij het stadje achter ons hadden gelaten en de wijde vlakte zich voor ons uitstrekte, vielen onze paarden bijkans automatisch in een lichte draf. Een half uurtje later verschenen enige jurtten die typische tenten van de Aziatische nomaden in ons gezichtsveld. Kort daarop sprongen ruig-harige Mongolen-honden blaffend en brommend om ons heen. Deze half-wilde, lang niet on gevaarlijke dieren, ontbreken in geen enkel Mongools kamp. Zij vallen iedere aankomende woedend aan en kunnen slechts met welgemikte slagen van de lange jachtzweep, die iedere ruiter in Mongolië altijd bij zich hebben moet, teruggedreven worden. Wij maakten een grote boog om het kamp heen en reden zwijgend verder over de met een dun sneeuwlaagje bedekte steppe, die (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) zich tot schier in het oneindige voor ons uitstrekte. Na enige tijd hield de Rus zijn paard in, zodat het stapvoets verder ging. „Ik heb u voor deze rit uitgenodigd, omdat ik graag ongestoord met u wilde praten", zei hij. „In gezelschap heb je daar geen gelegenheid voor", voegde hij er lachend aan toe en wees met zijn zweep over zijn schouder naar de ver achter ons liggende stad. „Heeft u mij zó iets geheimzinnigs te vertellen, dat niemand anders het mag horen?" „Misschien", antwoordde hij. „Het gaat er alleen maar om of u tijd hebt". „Tijd? Waarvoor?" „Ik zou graag willen weten, of thuis soms iemand op u wacht, of u in de eerstkomende dagen of weken terug moet óf dat u laten we zeggen hier nog vijf tot zes maanden zou kunnen en willen blijven". „Er wacht niemand op mij. Of ik nu vandaag vertrek of pas over 10 jaar blijft mij hetzelfde. Ik heb het con tact met mijn vaderland reeds lang verloren, Ja, ik weet zelfs niet meer of ik er eigenlijk nog wel één heb". Verrast hief de Rus het hoofd op en keek mij lange tijd zwijgend aan, voordat hij antwoordde. „Dan is het met u praktisch zoals met mij gesteld. Voor het vaderland ben ik al vele jaren doodNu ja, laten we het daar maar niet over hebben. Ik wilde u namelijk uitnodigen om met mij een reis door Mongolië te gaan maken, door een streek, waar wij een grote ontdekking kunnen doen, als we tenminste wat geluk hebben". „U hebt me nogal nieuwsgierig gemaakt", zei ik. „Wilt u er niet wat meer over vertellen?" „Graag, als u mij tenminste belooft tegenover iedereen een strikt stilzwijgen in acht te nemen, of u nu met mij meegaat of niet". Ik reikte Komoroff de hand. „Als u daar prijs op stelt, is dat natuurlijk afgespro ken". „Mooi. Luistert u dus goed. Wat mij uit mijn vader land verdreven heeft, doet niets terzake. Ik wil u echter verzekeren, omdat ik weet wat er in Kiakhta over mij verteld wordt, dat ik geen oneerbare handeling heb begaan. Ik schaam mij op het ogenblik echter wel over J wat ik toen gedaan heb en wat mij genoodzaakt heeft het land te verlaten. Het zijn niet altijd de eigen fouten, die ons onheil berokkenen en niet altijd kan men alle moeilijkheden overwinnen, die het grote oorlogsspel, dat wij het leven noemen, ons in de weg legt. Nu ja, het leven, het lot heeft mij aan de dijk gezet! Ik leef echter nog en wie weet, misschien...." Hij maakte een berustend gebaar met de hand en lachte. „Luistert u maar naar wat ik te vertellen heb. Een paar jaar geleden viel ik van mijn paard en brak een been. Dat was in de buurt van Oebsa-Nor, het grote meer, in welks richting ik, van de stad Oelankom komend, reed. U zult zich wel kunnen indenken, hoe ik mij toen voelde. Om in het noordelijke deel van Buiten- Mongolië met een gebroken been te liggen, is bepaald geen kleinigheid. Mijn zes reisgenoten, allen Mongolen, raadden mij aan terug te keren. Het vooruitzicht om méér dan twee weken met een gebroken been in het zadel te moeten zitten, was niet erg aanlokkelijk. Maar wat moest ik anders doen? Ik spalkte het been zo goed als het ging met boombast en de volgende morgen aan vaardden wij de terugtocht. We gingen niet de weg. die we gekomen waren, maar keerden regelrecht naar de stad terug. Tegen de middag kwamen wij bij een Boeddhistisch klooster, dat mij door zijn grootte ver raste. Ik was reeds eerder in die streken geweest, maar dat klooster had ik nog nooit gezien, noch had ik er over horen praten. Wij stegen daar of om even te rus ten. Eén van mijn mensen stelde de monniken op de hoogte van mijn ongeluk, waarop direct een lama, die een geneeskundige bleek te zijn, bij mij kwam, het door mij aangelegde verband verwijderde en het been onder zocht. Van hem hoorde ik, dat de orde van de Bogdo- Göggen, welks leden de „Levende Boeddha" aanbidden, op het klooster haar zetel had. Ik reisde niet meer verder. De lama's richtten voor mij buiten de klooster muren een jurtte in en verpleegden mij zó voortreffelijk, dat ik al na enkele weken weer geheel hersteld was. Met de leider van het klooster geraakte ik op zulk een vriendschappelijke voet, dat hij vaak urenlang aan mijn legerstede zat en over talloze zaken met mij sprak. Hij bracht iedere keer boeken uit het klooster voor mij mee, zodat ik de Mongoolse taal beter keerde kennen dan ooit". (Wordt vervolgd). Padvindershoofdcommissaris. De heer E. J. H. Volkmaars uit Amstelveen is tot hoofdcommissaris van de vereniging „De Nederlandse Padvinders" geïnstalleerd. Afscheid. Tijdens de jaarvergadering van de ANWB heeft de vice-voorzitter, mr. H. A. H. Canter Cremers uit Wassenaar, na een dertigjarig lidmaatschap van het be stuur afscheid genomen. Duinbrandje te Oostvoorne. Te Oost- vooroe is in het „Kruininger bos" brand ont staan in de duintjes tussen het kampeerter rein en het Stenen Baken. Toen de brand weer arriveerde waren reeds honderden vakantiegangers bezig het vuur te besrij den. De brandweren van Roekan je en Brielle verleenden assistentie. Het duurde omstreeks drie uren voor men het vuur meester was. Er was toen 3.000 vierkante meter duinbeplanting verloren gegaan. Gratis groenten. Een partij uitgelopen asperges heeft de afgelopen week op de Venlose veiling geen koper meer kunnen vinden. Het aspergeseizoen is trouwens ook afgelopen. De doorgedraaide asperges wer den op de grote heide bij Venlo gestort. Ver schillende huismoeders die hiervan hoorden, zijn met emmers en ander pakmateriaal er op af getogen. Hun gezinnen hebben een paar dagen gratis groenten kunnen eten, want er was eveneens een hoeveelheid af wijkende tomaten en kaskommers op de stortplaats. Van de asperges heeft men zelfs nog een deel ingemaakt. Nog 2 miljoen. B. en W. van 's-Gra- venhage hebben a-n de gemeenteraad mede gedeeld, dat het krediet van 7,5 miljoen gulden, beschikbaar gesteld voor de bouw van de eersite vleugel van het hoofdbureau van politie, niet toereikend zal zijn, omdat het gebaseerd was op het loon- en prijspeil van 1954. Het zal nodig zijn een aanvullend krediet van 2 miljoen gulden beschikbaar te stellen. Lustrum. Tijdens het weekeinde is met sportwedstrijden en andere festiviteiten in het recreatiegebied „De Braakman" het eer ste lustrum gevierd van de afsluiting van deze zeearm tussen west- en oost-Zeeuws Vlaanderen. De burgemeester van Hoek, die de officiële opening van de feestelijkheden verrichtte zei, dat de inpoldering van De Braakman grote ontplo oiïngsogel ijkhe^en heeft geschapen vóór de drie kleine agrari sche gemeenten Biervliet, Hoek en Philip pine. Zondag 4 augustus zal het Pools Natio naal Danstheater van de universiteit in Warschau in het Bloemendaals Openlucht theater een voorstelling geven. Dit gezel schap bezoekt tussen 24 juli en 10 augus tus ons land op uitnodiging van de Com missie Culturele Contacten in Amsterdam. Er worden ook voorstellingen gegeven in het Amsterdams Concertgebouw, het Bergens Openluchttheater, in Zeist, Den Haag, Rotterdam en Schiedam. Het gezel schap bestaat uit tachtig studenten in de leeftijdsgroep van eenentwintig tot zesen twintig jaar. Het omvat een koor van veertig zangers en vierentwintig dansers en danseressen en een eigen orkest van zestien man. Uitgevoerd worden volks dansen uit Krakau, Mazowsze, Kurpien en uit verschillende Poolse provincies en volksliederen uit de Poolse landstreken. Een tweede groep, die ons land op uitnodi ging van de Commissie Culturele Con tacten zal bezoeken, is de Engelse en Schotse Volksdans- en Zanggemeenschap, die maandag 29 juli op Schiphol aankomt. Deze groep, bestaande uit achtendertig personen, grotendeels studenten, komt in ons land, eveneens met eigen muziek, on der andere doedelzak, uitvoeringen geven in de periode van 29 juli tot 10 augustus. Tot dit gezelschap behoren ook de „St. Helens Group of English Dancers" en de „Marlowe Scottish Dancers". Zij brengen een uitgebreid programma van zwaard dansen, Engelse en Schotse volksdansen en Schotse muziek. MAANDAG 1 JULI Cinema Palace: „Kitty" alle leeftijden, 7 en 915 uur. Studio: „Liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Rijstmeisje", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Königswalzer", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De lont in het kruit", 14 ja-r, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Op het spoor der verdwenen vrou wen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ontmas kering der veedieven", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. G-ote Kerk: Jeugd koor „Inter Nos" m.m.v. Aafje Heynis, alt, dirigent Jan Booda met „Michiel de Ruyter- Carataie", 8 uur.' Begijnhofkapel: Interker kelijke samenkomst, spreker: G. Emste, evangelist, 8 uur. Zangdienst van 7.30 u. af. DINSDAG 2 JULI Cinema Palace: „Kitty", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het wonder dei- geboorte", 14 jaar, 2, 3 en 4 uur. „Liefde", 18 jaar, 7 en 915 uur. Lido: „Rijstmeisje", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Kö nigswalzer", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De lont in het kruit", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „Op het spoor der verdwenen vrouwen" 14 jaar, 2, 7 en 9.15 u. Roxy: „Ontmaskering der veedieven", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Willy Walden en Piet Muyselaar als Snip en Snap in een vrolijk zomerprogramma m.m.v. vele ande ren, 8.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6