Oostzijde Mooie Nel krijgt een agrarische bestemming Moeder van drie keert van dwaling terug Bouw van „Noordersluis"- paviljoen kan beginnen Scholier stal gramofoonplaten uit passie voor jazz HOE WERKT DE BEURS? r J STREEKPLAN ZUID-KENNEMERLAND Overleg verzocht verbreding van het Noordzeekanaal Groninger winnaar van luisterspelwedstrij d Koersvorming van converteerbare obligaties „Halve bomen" in de Middenduinerweg V.. ZITPLAATS VOOR 50 PERSONEN Kerkelijk Nieuws Visum niet verlengd van Indonesisch student Ambassadeur te Karachi Der zee ontrukt DINSDAG 2 JULI 1957 6 De Provinciale Staten van Noordliolland betuigden maan dagmiddag, nadat zij de voordracht van Gedeputeerde Staten tot vaststelling van een streekplan Zuid-Kennemerland had den goedgekeurd, hun instemming met de hulde, die de Commissaris der Koningin in de provincie, dr. M. J. Prinsen, bracht aan de gedeputeerde mejuffrouw mr. A. E. Ribbius Peletier voor de wijze, waarop zij het voorstel had voor bereid en in de vergadering verdedigd. Veertien leden had den het woord gevoerd over allerlei onderwerpen, waarna mejuffrouw Ribbius Peletier het standpunt van Gedeputeerde Staten uiteenzette. Zij deelde mee, dat het college de mening van de meerderheid van de commissie uit de Staten over neemt om het gebied ten oosten van de Mooie Nel te be stemmen als agrarisch gebied. Het zuidelijk deel van de westelijke randweg zal getraceerd worden langs dq, spoor baan (net Statenlid ir. Merkx (K.V.P.) had voorgesteld de weg langs de duinvoet te traceren). Gedeputeerden zullen zien op verzoek der Provinciale Staten tot het rijk wenden met de vraag een commissie samen te stellen ter bestudering van het vraagstuk der verbreding van het Noordzeekanaal en een onderzoek instellen naar het wegenplan van de verbin ding na opheffing van de tramlijn Amsterdam—Zandvoort. Van alle fracties hebben twee of meer leden het woord gevoerd. Leden, die in Haarlem wonen, bespraken in het bijzonder de westelijke en oostelijke randweg, als mede de oost-westverbinding door Haar lem-zuid en Aerdenhout. Enkele leden wil den het plan-De Ranitz een kans geven en anderen pleitten voor behouden van hya- cintengrond in Vogelenzang door de weste lijke randweg te traceren langs de duin voet. De heer W i e s e (Arbeid) betreurde de voorlichting van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. In de kop van Noordholland is wel vervangbare hyacintengrond te vinden. Voorts werd gevraagd aandacht te be steden aan de verbreding van het Noord zeekanaal en verheugde men zich over het feit, dat de tweede basis-industrie niet in het plan is opgenomen. Gelegenheid voor bezwaarden In haar inleiding dankte mej. Ribbius Peletier (Arbeid) voor de haar gebrach te lof. Zij betoogde, dat belanghebbenden voldoende gelegenheid hebben gehad hun mening kenbaar te maken door het indie nen van bezwaarschriften. De bezwaren zijn uitvoerig behandeld en aan een aantal is tegemoet gekomen. Na goedkeuring van het plan kunnen belanghebbenden nog in beroep gaan bij de Kroon. De belangen der private personen zijn voldoende gewaar borgd. Ir. Dufour heeft gevraagd handel en in dustrie meer in het vooroverleg te betrek ken. De Haarlemse Kamer van Koophandel is in het vooroverleg betrokken en heeft de stukken ontvangen. Er is geen reactie ge volgd, echter wel na de tervisielegging. Het adres heeft spreekster persoonlijk teleur gesteld; er wordt niets vermeld over de tweede basisindustrie en over de industrie ontwikkeling in Haarlem. Het omvangrijke adres, dat interessante punten bevat, ver meldt echter niet - aldus spreekster - alles wat Gedeputeerde Staten wensten te weten. Wat het maken van een beëindigingsplan betreft, zeide mejuffrouw Ribbius Peletier, dat men tijdig maatregelen dient te treffen voor de toekomst. Zuid-Schalkwijk wordt bestemd voor uitbreiding van Haai-lem en is ook bestemd voor die van Heemstede en Bloemendaal. Zandvoort en IJmuiden heb ben zelf uitbreidingsmogelijkheden. Het toelaten van forensen zal geregeld moeten worden. Het verheugde spreekster, dat de Pro vinciale Staten het eens zijn met Gedepu teerde Staten over de tweede basis-indu strie; deze is niet in het streekplan opge nomen en het is te hopen, dat de Kroon het plan op dit punt overneemt. Verbreding Noordzeekanaal Mejuffrouw Ribbius Peletier deelde mee, dat het rijk niet veel neiging heeft getoond een commissie van onderzoek samen te stellen inzake verbreding van het Noord zeekanaal. Het rijk wil de zaak zelf be studeren. Het heeft geen zin een lijn op de kaart te zetten voor verbreding, omdat dit het rijk tot niets verplicht. Voor Velsen kan de lijn een belemmering betekenen bij uitvoering van werken. Wel zijn Gedepu teerde Staten bereid een wijziging van het streekplan aanhangig te maken, als er zekerheid bestaat over toekomstige ver breding. Op de kaart moet aangegeven worden wat reëel is. Mooie Nel Voor Haarlem is het winnen van zand uit de Mooie Nel niet zo urgent meer als vroeger. Ook kan afgezien worden van het stichten van een recreatieoord voor water sport. Daarom hebben Gedeputeerde Sta ten het voorstel gewijzigd: de oostzijde van de Mooie Nel zal een agrarische bestem ming krijgen. Oostelijke weg De aanleg van een weg ten oosten van Haarlem is te beschouwen als een lang zaam gerijpte gedachte. Vroeger was men van mening, dat het verkeer ten westen van Haarlem geleid kon worden. Die ge dachte is veranderd. De provincie had de oostelijke randweg liever dichter bij Haar lem gehad dan de Rijkswaterstaat zich voorstelt. Een toegangsweg tot Zuid-Schalkwijk zal in Haarlemmermeer lelijke snijdingen te weegbrengen. Bovendien betekent die ver binding een omweg naar het industrie terrein. Bij de bespreking \an de oost-westver binding behandelde spreekster uitvoerig de wegen in Aerdenhout en het plan-De Ranitz. Het zal in de toekomst nodig zijn een weg ten zuiden van Haarlem aan te leggen, maar dan pas als de weg door Haarlem-zuid niet meer aan de eisen van de tijd kan voldoen. Deze toekomstige ver binding heeft haar waarde. Opgemerkt is dat de nieuwe weg in Aer denhout-noord natuurschoon zal aantasten, maar hetzelfde of mogelijk meer geschiedt met de weg, die ir. De Ranitz zich gedacht heeft. Bollen- en tuingronden gaan ver loren, buitenplaatsen worden aangetast en moeilijkheden ontstaan bij het wandelbos Groenendaal, als een verbinding met de Herenweg tot stand moet komen. Er komen te veel kruisingen. Voor de richting Am sterdam is geen oplossing gevonden. Een automobilist, die van Zandvoort naar Am sterdam wil, moet volgens het plan via Groenendaal en Hoofddorp rijden. Spreekster beval in Vogelenzang voor de westelijke randweg een tracé langs de spoorbaan aan en niet een langs de duin voet. Bollengrond gaat verloren, maar bij aanleg van de weg langs de duinvoet wordt natuurschoon beschadigd, hetgeen zeer ernstig te noemen is. Over de weg in Aerdenhout-noord dient zo spoedig mogelijk een beslissing genomen te worden, anders wordt Bloemendaal be lemmerd in het uitwerken van een uit breidingsplan by de Bovenweg. Wegen in Aerdenhout De heer P i e 1 a g e (Arbeid) stelde voor de weg in Aerdenhout-noord, die in 1955 op het provinciaal beheersplan is geplaatst, niet op het streekplan aan te geven. Dit voorstel werd verworpen met 10- 47 stemmen. Ir. Dufour (V.V.D.) diende een motie in, waarin Gedeputeerde Staten verzocht werden een onderzoek in te stellen naar het wegenvraagstuk van de oost-westverbin ding ,als de tramdienst AmsterdamZand voort vervangen is door een busdienst. Na het onderzoek werd gevraagd een wijziging in het streekplan voor te bereiden. Mejuffrouw Ribbius Peletier ant woordde, dat Gedeputeerde Staten wel be reid zijn een onderzoek in te stellen, maar zij hadden bezwaren tegen het tweede deel der motie, inzake toekomstige wijziging van het streekplan. Daartoe kan altijd wor den overgegaan. Nadat ir. Dufour het tweede deel der motie had ingetrokken, 'namen Gedepu teerde Staten het eerste deel over. Weg in Vogelenzang Ir. W. Merkx (K.V.P.) stelde voor de westelijke randweg in Vogelenzang langs de duinvoet te traceren. Dit voorstel werd met 19-38 stemmen verworpen. Gedeputeerde Staten nam en de motie van ir. Merkx over, om in overleg met de Rijkswaterstaat de oostelijke rand weg ten westen van de Liede te traceren. Op het streekplan blijft de weg op de door Gedeputeerde Staten voorgestelde plaats. Mocht het overleg resultaat opleveren, dan wordt het streekplan later veranderd. Op voorstel van de heer Gortzak (Comm.) werd besloten aan de Rijkswater staat te verzoeken een commissie samen te stellen, die het vraagstuk der verbreding van het Noordzeekanaal zal onderzoeken. „Het was een soort hebzucht van me". Wat schuchter kwamen de woorden maan dagmorgen uit de mond van een negen tienjarige Heemsteedse jongeman, die zich voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, had te verantwoorden wegens diefstal van grammofoonplaten in een mu ziekwinkel te Haarlem. De jongeman zou eigenlyk al eerder terecht gestaan hebben, ware het niet, dat hy - scholier op een ly ceum te Haarlem de afgelopen maan den heeft zitten „blokken" voor zijn eind examen h.b.s. De zaak werd daarom enige tijd uitgesteld, teneinde de studie-Ijver van de scholier niet te remmen. Pas enkele dagen geleden heeft de jongeman zyn di ploma behaald. Geregeld bezocht de scholier een mu ziekwinkel, neusde wat in de bakken met jazz-platen, haalde er enkele platen van door hem bewonderde orkesten of zangers uit en nam ze mee naar een gehoorhokje om ze daar te beluisteren. Hij slaagde er soms in een begeerde plaat de winkel uit te smokkelen, totdat hij uiteindelijk be trapt werd. De totale verkoopwaarde van de gestolen platen zou meer dan honderd twintig gulden hebben bedragen. De jon geman kreeg per week f 3,50 zakgeld, welk bedrag vermoedelijk niet toereikend was om zijn passie voor jazz-platen uit te leven. De scholier heeft zijn praktijken angst vallig geheim gehouden. Nimmer heeft hij hiervan iets tegen andere scholieren ge zegd en hij was dus geen lid van een groep stelende scholieren, zoals de politie die onlangs heeft opgerold. De scholier bewaarde de platen op zijn kamer en beluisterde ze daar, geheel al leen, in stil genot. Zijn ouders hadden er geen benul van, dat de platenschat van hun dierbare zoon op deze wijze werd uit gebreid, daar zij nimmer iets van de pla ten zagen of hoorden. „Mijn ouders heb ben geen interesse voor deze muziek", zei de scholier op jongensachtige wijze tot de rechter. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, achtte de diefstal zeer bedenkelijk en onverklaarbaar. Naar hij mededeelde, was de rector van het ly ceum er ook hoogst verbaasd over geweest. Ondanks dg^ernst van het feit wilde de of ficier het bï] een geldboete laten: honderd gulden of dertig dagen. De raadsman, mr. F. van der Goot, stemde met deze eis in. „We moeten blij zijn, dat deze zaak is uit gekomen". zei hij, waarna de rechter con form de eis vonniste. Gevangen genomen Enige tijd geleden stal een fabrieksar beider in Haarlem een bromfiets om daar mee naar Apeldoorn te rijden. Daar gooide hij de fiets in een sloot. Het heeft lang ge duurd, voordat men de dader eindelijk vond, want als men dacht, dat men zijn juiste adres had, was hij al weer naar el ders vertrokken. Na enige tijd in Apel doorn gewoond te hebben, verblijft de man thans weer in Haarlem. Gezien 's mans vreemde gedragingen achtte de officier het instellen van een psychiatrisch onderzoek gewenst. Om hiertoe de mogelijkheid te bieden en te vens met het oog op herhaling van de dief stal eiste hij onmiddellijke gevangenne ming, welke eis werd ingewilligd. Conform de eis werd een achttienjarige leerling-timmerman te Amsterdam veroor deeld tot dertig gulden subs, negen dagen. De jongeman had op een bouwwerk aan de Troelstrastraat in Heemstede, waar hij werkzaam was, betonijzer verkocht aan een opkoper, zonder dat hij daarvoor de toestemming van zijn werkgever had. Toen het vonnis was gevallen, gaf de leerling timmerman mompelend commentaar. „Wat zeg je?" reageerde de officier scherp. „Dat 'k het flauwe kul vind". „Oh, dat zul je wel anders ondervinden, breng hem weg naar de cel", was het antwoord van de of ficier, die aanhouding gelastte. Een parket wacht schoot toe en leidde de jongeman weg. Op kinderen geschoten Een zeventienjarige scholier zat op 13 maart in de ouderlijke woning te Haarlem te „blokken" voor een examen. Buiten 1 achter een schutting waren kinderen aan het spelen. Het geluid irriteerde de scho lier zo, dat hij naar de kamer van zijn broer stapte, ee windbuks greep en uit het raam in de richting van de luidruchti ge kinderen schoot. Vermoedelijk is het kogeltje tegen een muur afgeketst, waar door het tegen het hoofd van een spelend meisje is gekomen en daar een wond heeft veroorzaakt. „Ik schoot over de schutting heen, ik kon de kinderen niet zien, het was een onge luk", verontschuldigde de scholier zich. De officier kon dit echter in het geheel geen „ongelukje" noemen. Conform de eis vonniste de rechter f 150 subs. 45 dagen en vernietiging van de windbuks. De raadsman, mr. B. E. van Tijn, had een lichtere straf bepleit. Lastige vrouw Voor de zoveelste maal stond een 48-ja- rige Haarlemse vrouw op het matje. De gemeente heeft een woning die haar eigen dom is, in de Ramplaan gevorderd en daar zij zich hierbij niet kan neerleggen, maakt zij het de bewoners onafgebroken lastig. Met het gevolg, dat zij nu eens wegens huisvredebreuk en dan weer wegens be lediging op het matje moet komen. Thans was haar ten laste gelegd, dat zij op 1 juni zonder toestemming het huis aan de Ramplaan was binnengedrongen en de bewoner, een gemeente-ambtenaar, in het gezicht had gekrabd. Verdachte stond amper op het matje, of daar begon de stortvloed van woorden weer, die verdachte gewoonlijk met krij sende stem over de hoofden van de edel achtbare heren uitstort. „Ik gekrabbeld? Hij heeft mij geslagen. Hij vloog me aan, toen vielen we samen in de berm. Hij gaf zichzelf een klap in het gezicht. Hij heeft me nat gespoten. Die man staat te liegen. Hij is gekenz., enz. De bewoner was als getuige ter zitting aanwezig en verklaarde: „Er moet een eind komen aan al die scènes. Die vrouw maakt steeds het grootste kabaal". „Ze is gestoord, maar zolang de gemeen te haar niet wil opbergen, kunnen wij er verder niets aan doen", zei de officier, die driehonderd gulden boete of drie maanden requireerde. De rechter maakte er f 150 of twee maanden van. „Dan ga ik weer zit ten, of ik ga in hoger beroep", schreeuwde de vrouw. Overweg zelf wordt ook verbeterd De Nederlandsclie Spoorwegen zijn van plan over te gaan tot verbreding van de spoorwegovergang over de Middenduiner weg te Santpoort in verband met het daar toe te passen systeem van automatische halve overwegbomen. Met de uitvoering van dit werk kunnen B. en W. van Velsen instemmen, daar het behalve tot een moderne overwegbeveili ging tevens zal leiden tot een verbetering van de verkeerssituatie ter plaatse. De beoogde verbreding zal echter een aanpassing van de ter weerszijden van de overweg gelegen weggedeelten aan de te verbreden overweg nodig maken. De kosten van de aanpassing van de aan sluitende stukken weg zullen, zoals gebrui kelijk, voor rekening van de gemeente moeten komen tot een bedrag van f 8500. Twee uitvoeringen van de nieuwe tweecilinder „Fiat 500". De wagens be reiken een snelheid van 80 a 90 kilo meter per uur en hebben een cilinder inhoud van 470 cc. De auteur Jozef Cohen in Groningen is winnaar geworden van de luisterspelwed strijd, die was uitgeschreven door de Ne derlandse Radio Unie en het Belgische Nationale Instituut voor Radio Omroep. Met zijn hoorspel „Het staat op de muren" heeft de heer Cohen de eerste prijs van vijftienhonderd gulden gewonnen. De twee de prijs van zevenhonderdvijftig gulden is toegekend aan de Belgische auteur A. Bert van Hoeck in Umbure in de Belgische Congo voor diens „De rechter en de gou verneur", de derde prijs van driehonderd vijfenzeventig gulden werd gewonnen door Jan Statens in Atwerpen met zijn luister spel „Feiten hebben geen belang". De jury bestond uit Herman Teirlinck, Emmy van Lokhorst, Jan Boon, Raymond Brulez, Marcel Koole, Louis Lutz en Ary van Nierop. Er waren in totaal 323 inzen dingen: 169 uit Nederland en 154 uit België. CAROL REED GAAT DRIE FILMS MAKEN De Britse filmregisseur sir Carol Reed heeft met de organisatie van Hecht, Hill en Lancaster, voor wie hij „Trapeze" maakte, een overeenkomst aangegaan voor het ver vaardigen van drie films. De eerste film zal gemaakt worden naar Ray Bradbury's „The rock cried out". De tweede film is „Teil is on the drums", van Robert Krepps, welke film het volgend jaar in Zuid-Afrika zal worden opge nomen. De film zal onder de titel „Kim- berly" worden uitgebracht. De derde produktie zal gebaseerd zijn op een origineel gegeven van Reed. Wij willen ons nog eenmaal bezig hou den met de converteerbare obligaties en daarbij aan de hand van enkele voor beelden enige toelichting geven. Keus is er te over; in korte tijd is het aantal ter beur ze genoteerde onverteerbare obligaties ge stegen tot 24 hetgeen meer is dan ooit te voren. Nemen we eerst de belangrijkste, nl. de 5 converteerbare lening Philips onder de loep. De voorwaarden tot omwisseling zijn zodanig, dat een obligatie van f 1000 plus f200 in contanten recht geeft om een aandeel van nominaal f 500 op te vragen. Dit betekent, om de zaak even te verge makkelijken, dat f 2000 obligaties plus f 400 in cantanten, dus f 2400 nominaal, recht geeft op f 1000 aandeel, zodat de koers der aandelen minstens 240 f2400) moet zijn, wil de conversie voordeel opleveren. Dit noemt men de conversiekoers. Toen de converteerbare obligaties Philips werden aangeboden, no teerden de aandelen ruim 20 beneden de conversiekoers. Genoemde obligaties werden destijds uit sluitend aangeboden aan de houders van aandelen Philips, zodat, als men geen aan deelhouder was, men ze alleen kon krij gen door het kopen van claims, d.i. het in geld uitgedrukte voorkeursrecht dat aan de aandeelhouders was aangeboden. Wij wezen er reeds op dat een converteerbare obligatielening in de meeste gevallen uit loopt op een aandelenuitgifte, omdat men de obligatiehouder practisch altijd tot con versie kan dwingen. Men zou het een ver traagde aandelen-emissie kunnen noemen. Aangezien aan een aandelenemissie in de meeste gevallen een min of meer waarde vol voorkeursrecht verbonden is, moet bil lijkheidshalve ook bij een converteerbare obligatielening voorkeursrecht aan de aan deelhouders worden gegeven. Aan het ADVERTENTIE „Draaf nou 's niet zo door, Truus. Ik heb zelf toch óók zo'n stel melk- drinkertjes thuisdus die prijsver hoging van de melk betekent voor mij óók een hele puzzelarij. Maar als je nou 'es eventjes eerlijk „Ben jij het er soms mee eens „Ja! en jij ook - als ik uitgepraat ben! Maar drink eerst je koffie nog 'es uitZo! Gebruik nou 'es even je verstand. Al die mensen, die onder de koe, in de fabriek, achter de toon bank of bij de kar hun werk hebben aan de melkdacht je soms dat die bij de stijging van de lonen zijn over geslagen? En alle andere onkosten die zijn toch zeker, evengoed als in elk ander bedrijf, geregeld opgelopen". „Jij had advokaat Ga door moeten worden. „Nou, die hogere kosten moeten èr- gens vandaan komen. En wat dat be treft, hebben ze ons nóg lang genoeg ontzien. Want al jaren legt de regering een heleboel geld toe op onze melk. Dan is het toch billijk, dat wij op een gegeven moment nou eindelijk zelf eens gaan betalen, wat de melk wér kelijk moet kosten. Dat doen we toch óók voor zeep en suiker en „Ja, maar dat is wat anders! Melk - daar kun je niet buiten!" „Precies. En daarom blijft de re gering bij elke liter melk toch nog vier cent voor z'n rekening nemen. Juist omdat melk belangrijker is dan al het andere. Vooral voor kinderen. Die hebben het hard en hard nodig en mogen er beslist geen druppel minder om drinken. Ach wat, meid, je moet maar zo denken, als we het volle pond moesten betalen, dan was de melk een dubbeltje omhoog gegaan!" „Tja,als 't zó bekijkt „Natuurlijk! Drink nog een bakje troost - op die meevaller!" „Nou, vooruit. Met een béétje sui ker - en evenveel melk als vanouds!" ZEER BINNENKORT zal het aannemingsbedrijf van de firma J. Stolk uit Drie huis beginnen met de bouw van het „Noordersluis"-paviljoen by het parkeerterrein op de zuidelijke oever van IJmuidens grootste sluis. Alle vergunningen, die onder meer van Rijkswaterstaat nodig waren zijn nu binnen by het echtpaar G. Mulder uit Haarlem en dezer dagen kon aan de firma Stolk de opdracht voor de bouw worden gegeven. Alle hoop bestaat dat het paviljoen nog voor half augustus kan worden geopend. Op 9 juli zal het twee jaar geleden zijn, dat de plannen voor de bouw van dit Noordersluis-paviljoen bekend werden. Vooral door vertegenwoordigers van scheepvaartmaatschappijen, door familie van bemanningen en passagiers van sche pen werd de komst van het paviljoen en thousiast verwelkomd. Met vergunning van Rijkswaterstaat mocht de toekomstige ex ploitant voor enige tijd het peilgebouwtje op de zuidwestelijke rand van de Noorder- sluis betrekken om alvast een onderkomen te hebben in de nabijheid van een klein terras. Vijftig personen Het nieuwe paviljoen, dat twaalf meter lang en zes meter diep gaat worden, zal van hout en glas worden opgetrokken. Voor vijftig personen zal er binnen ge legenheid zijn om een zitplaats te hebben, terwijl nog vele tientallen terecht zullen kunnen op het terras aan de benedenzijde van het parkeerterrein. Het paviljoen, dat van mevrouw Mulder een gezellige en huiselijke aankleding zal krijgen, wordt voorzien van een buffet. Het Noordersluis-paviljoen zal vooral als het nieuwe gebouw gereed is, het beste te vergelijken zijn met een moderne restau ratie, die voor koffie, belegde broodjes, soepen en meer van dien aard kan zorgen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen het beroep als luchtmacht- pred.: A. Karreman, kand. te 's-Graven- hage. Geref. kerken Beroepen te Leiden (5e pr i.pl.) mr. dr. J. Ozinga te Lunteren; te 's-Gravenhage- Loosduinen (vak.-J. B. Vogelaar) L. J. Boeijinga te 's-Gravenzande. Zijn studiegenoten maken er een rel van Op een bijeen! omst in Djakarta hebben Indonesische studenten krachtig gepro testeerd tegen de „uitwijzing" van een Indonesische student door de Nederlandse regering. Deze student Ong Hui Jang, was lid van de „Indonesische Vereniging" in Nederland. De bijeenkomst zal er bij de Indonesische regering op aandringen de studenten, die thans in Nederland stude ren, hun studie aan universiteiten in ande re landen te laten voortzetten. Naar het ANP van bevoegde zijde in Den Haag verneemt is er geen sprake van uitwijzing van de heer Ong. Hij had zijn studie aan de universiteit te Amsterdam beëindigd en er werd geen reden aanwe zig geacht om zijn visum dat vorig jaar reeds met een jaar was verlengd verder te verlengen, hoewel zijn visum op 1 juni af liep werd hem toegestaan pas op 13 juni naar Djakarta terug te keren. Binnenkort is de benoeming te verwach ten van dr. H. H. Dingemans, laatstelijk buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, fungerend consul-generaal der Nederlander te Tanger, tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Karachi, zulks ter opvolging van dr. J. G. de Beus, die voor een nieuwe bestemming in aan merking zal komen. Dr. De Beus zal begin augustus repa triëren. Dr. Dingemans zal zijn nieuwe functie omstreeks midden-augustus aan vaarden. vooiikeursrecht in het algemeen wijden wij t.z.t. nog een apart hoofdstukje; voor dit maal zij het genoeg te vermelden dat, wenst men als aandeelhouder geen gebruik te maken van het voorkeursrecht, men dit, de claim dus kan verkopen. De the oretische waarde daarvan is te berekenen en verder hangt het van vraag en aanbod af hoe de prijs zich tijdens de periode waarin de handel plaats vindt, zal ont wikkelen. De claims Philips dan, werden tegen op lopende prijzen n.l. van f 15.50 tot f28.40 verhandeld, zodat naarmate de handel vorderde, ook de obligaties duurder wer den. Men moest nl. om in te kunnen schrijven op een converteerbare obliga tie, in het bezit zijn van 4 claims. Deze gevoegd bij de f 1000 verschuldigd voor de obligaties zelf, maakten dat bij het begin van de handel een obligatie op plm. f1060, of wel 106 pet. kwam, nl. f 1000 plus vier maal f 15, terwijl op de dag vóór de in schrijvingsdatum reeds plm. f1120 moest worden neergeteld, nl. f 1000 plus vier maal plm. f 28, ofwel f 112 Gelijk boven bleek, was de aandelen koers, waarop het conversierecht beteke nis zou krijgen, 240 pet. en de aandelen Philips noteerden toen de converteerbare obligatielening ward aangekondigd, om streeks 220 pet. Men betaalde echter, ge lijk boven bleek reeds 106 voor een obligatie, zodat er in feite een premie van 6 werd betaald. De conversiekoers was immers nog niet bereikt, zodat conversie nog niet aan de orde kon komen. Waarom betaalde men hier toen reeds 6 meer dan voor een gewone 5 obligatie? Om dat de koers van een converteerbare obli gatie eigenlijk twee bestanddelen heeft, nl. een „blote" waarde, t.w. die van elke ge wone obligatie, op en neer gaande met de rentevoet, looptijd, wijze van aflossing, enz., en een premie, welke men bereid is te betalen voor het conversierecht dat reeds betekenis heeft of waarvan men ver wacht dat het binnenkoi-t betekenis of meer betekenis dan het nu heeft, zal krij gen. Blijven wij even het koersverloop van Philips volgen, dan blijkt dat men een goede neus heeft gehad. De aandelen zijn (hans ver boven de conversiekoers geste gen en de obligaties zijn de aandelen, de verhoudingen in acht genomen, op de voet gevolgd. De aandelen noteren, terwijl we dit schrijven, 295 de obligaties 128 Twee obligaties kosten dus f 2560. Ver meerderd met de f 400, die men er bij moet leggen, komt men dus op f 2960, bij een aandelenkoers van 295 ofwel f 2950 per aandeel van f 1000. Men ziet, dat men op de beurs goed rekenen kan; ook dat men op het ogenblik niet meer bereid is een grote premie te betalen voor een moge lijke koersstijging op korte termijn van aandelen Philips, een opinie die echter elk ogenblik kan veranderen. Het spreekt van zelf dat een converteerbare obligatie min der speculatief is, naarmate zij dichter bij de parikoers (=100%) blijft. De risico's van een aandeel worden er meer en meer in uitgedrukt naarmate de koers stijgt. Verwijdert de koers zich in opwaartse richting steeds verder van de parikoers, zoals bij Philips, dan wordt men uiter aard ook met de premies voorzichtiger en wordt het verschijnsel algemeen, dat er, de verhoudingen in acht genomen, practisch geen speling meer is tussen de aandelen koers en de obligatiekoers. Een eenvoudig voorbeeld van conver teerbare obligaties is ook de lening van Van Berkels Patent. Met toebetaling van f 600 kan men zijn converteerbare obliga ties verwisselen tegen een aandeel van f 1000, zodat de aandelen, als de zaak in evenwicht is, steeds plm. 60 hoger zul len noteren dan de converteerbare obliga ties. Dit is dan ook thans het geval, in aanmerking genomen dat het dividend over 1956 niet aan de converterende obli gatiehouders toekomt. Volledigheidshalve moge hier nog even worden opgemerkt, dat hier ook tal van converteerbare obligaties zijn uitgegeven, waarvan het conversierecht eerst na een bepaalde datum kan worden uitgeoefend. Andere variaties zijn ook nog mogelijk. Wordt het consersierecht van de obliga ties afgescheiden, gelijk dit destijds bij de obligaties Koninklijke het geval was, dan wordt dit „losse" conservierecht warrant genoemd. In warrants Olie is destijds zeer druk gehandeld en gespeculeerd. Wij nemen hiermee afscheid van de con verteerbare obligaties. Een volgend maal houden we ons met pandbrieven bezig. OOOOOOOOOOCOOOOOOOO^OOOOOt 3000000000CO3ÖD0000CO0CCOC Het gebeurde aan het IJmuidens strandwaar een Haarlemmer de zilte j geneugten van een zeebad smaakte. Hij hapte op een gegeven ogenblik naar adem enzijn bovengebit schoot de zee in. Hij zocht en zocht, maar het 1 kwam niet meer boven water. Eeni hulpvaardige kampeerster hielp hem] bij zijn speurderswerk en beloofde de nasporingen voort te zetten, toen de Haarlemmer - vrij tandenloos - naar\ huis terug moest. Of hij maar zijn adres wou geven. Hij deed het zonder geloof. Wie schetst zijn verbazing toen diezelf de avond te elf uur een auto stopte voor zijn woning en een dame uitstapte met zijn gebit! Bij eb had ze een hulp- Ij korps geformeerd om weer op zoek te 8 gaan en zowaar was het gebit der zee ontrukt XXXOCCOCOCOCOCCCmCOCCOCCCX^^COCCOCCOOCCOOCCOKXOCCOCCÓ:

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 10