Anquetil ontfutselde in vijfde rit gele trui aan ploeggenoot Privat Y De Groot herstelde zich van inzinking en werd derde mm-* Haarlemse Damclub vijftig jaar geleden opgericht Transferlijst K.N.V.B. per 1 juli Flam en Seixas door Cooper en Davidson uitgeschakeld Tour-renners bestrijden de hitte Nederlandse ploeg rukte op naar tweede plaats DE KLASSEMENTEN HET WIMBLEDON-TOERNOOI CHARLEROI METZ „Gelinotte" in Grote Prijs der Lage Landen Joegoslaaf Sal heeft Nederland plotseling verlaten DINSDAG 2 JULI 1957 De Franse nationale formatie van Bidot heeft de reeks overwinningen die zondag door de Belg Janssens werd afgebroken, hervat. Maandagavond bevocht Bauvin in Charleroi tijdens zware onweers- en regenbuien de vijfde zege voor de tricolores, na een felle sprint van een kopgroep van vijf renners, waarin hij de regionaal Picot als voornaamste tegenstander had. Deze sprint was het besluit van een knappe ontsnappingspoging, die door hem zelf reeds na 24 km was ingezet. Zij had tot gevolg dat Anque til, de lieveling van de Franse sportpers, de gele trui van Privat overnam - en leidde tevens tot het eerste Neder landse succes in deze ronde. Want Daan de Groot had de mogelijkheden van Bauvin's demarrage goed door zien. Snel kreeg hij contact met de vluchtelingen en daarmee begon voor hem op de kasseien van het Vlaamse en Waalse landschap een triomftocht, die tenslotte re sulteerde in een eerste plaats in het klassement voor de bergprijs en een derde plaats in de rangschikking. De vlucht van Bauvin, Anquetil en De Groot, bij wie zich later nog Jean Bobet en Picot voegden, heeft de alge mene rangschikking aanmerkelijk beïnvloed. Het vijftal bouwde namelijk een voorsprong op van ruim V/2 min. op een groepje van twaalf renners, waarvan onder meer onze landgenoot Gerrit Voorting deel uitmaakte, en forceerde voorts een marge van iets meer dan elf minuten op de hoofdmacht. Er zijn dus aanmerkelijke verschil len ontstaan en weggewerkt. De Groot bijvoorbeeld, kwam in het algemene klassement van de 29ste plaats naar de 12de; hij is nu de bestgeplaatste Nederlander. Seixas Uit de officiële mededelingen van de K.N.V.B. in de „Sportkroniek" blijkt dat talrijke verenigingen diverse spelers op de transferlijst hebben geplaatst. Voor EDO zijn dit: Vervoort, A. Peters, R. Peters, Petterson; voor Haarlem: Tielrooy, Brus- see en Doets; voor RCH: Eissens, Van Braam, Lasschuit, Van Eek, Janssen, Van der Klugt, Koster, Ruis en Van der Voort; voor Stormvogels: De Boer, J. P. Snoeks, Bartels, Freriks en Dijkxhoven; voor VSV: Belfroid, Van Deusen en Van der Plas. Voor de overige semi-profverenigingen ziet de transferlijst er per 1 juli als volgt uit: AGOVVBremer, De Vries. Ajax: Bijker, Brokx, Elzer, Postma, Van Veen. Alkmaar: Th. Smit, Stelling, Ooteman, Kabel, Ramakers, N. M. Smit en Snabilie. Amsterdam: Baselaar, v. Raalte, Smit, Vonhoff. Baronie: Van Osch. i Be Quick: Greving en Smit. Blauw-Wit: Fens en Van der Zant. DFC: Advocaat en De Vos. DOS: Nagtegaal. DOSKO: De Kok. EBOII: Boor. De belangstelling was ook voor deze be trekkelijk korte etappe van de Franse grensplaats Roubaix naar Charleroi, over een afstand van 170 km, bijzonder groot. Vrijwel overal in de aaneengesloten rij van Belgische steden en dorpen verdrongen zich vele tienduizenden langs het parkoers; de concentratie was het grootst bij de Berg van Edelare en de beruchte Muur van Ge- raardsbergen, die ondanks het geringe hoogteverschil (93 meter) terecht als een berg van de derde categorie was gekwalifi ceerd. Want de zeer steile beklimming door de smalle en bochtige straten van Geraardsbergen vergde het uiterste van de renners. Het was daarom opvallend, dat Daan de Groot als eerste de top bereikte, 10 seconden voor Anquetil, 15 sec. voor Jean Bobet, een halve minuut voor Picot en 35 sec. voor Bauvin. Onze landgenoot ont ving voor deze prestatie een grote geld- premie. Weer uitvallers Vrij spoedig na de start werden al de eerste uitlooppogingen gedaan, door de Belgische deelnemers, die zich op het par koers door hun eigen land kennelijk wilden onderscheiden. Adriaenssens sprong bij voorbeeld gedurende de korte rit naar de grens een afstand van 4 km twee keer weg; beide keren werd hij echter snel teruggehaald door de Franse natio- nalen Walkowiak en Stablinsky. Opnieuw dus controleerden de tricolores de strijd volkomen, zoals ook in vorige dagen. De voortdurende oplettendheid en krachts inspanningen hebben echter veel van hun krachten gevergd en de volgers in de kara vaan vragen zich af hoe lang zij er nog in zullen slagen de talrijke demarrages af te remmen en te weerstaan. Dank zij de activiteiten van Walkowiak en Stablinsky bereikten de renners het Belgische grensplaatsje Mont-a Leux als een gesloten eenheid. Maar spoedig daarna viel er reeds een van de renners terug: de Brit Robinson, een lid van de ploeg die eens de Luxemburgse ploeg heette, doch die nu als internationale equipe wordt aan geduid. De Brit had bij een val zijn linker duim ernstig geblesseerd, hij stapte ten slotte in de bezemwagen. Kort daarna staakte ook de Spanjaard Antonio Barrutia de strijd. De ronde wordt dus voortgezet met 87 renners. Inmiddels werd de aandacht van de Franse nationale equipe voortdurend ge prikkeld. Even voor Kortrijk (19 km) ont vluchtten vier renners, onder wie de Belg Adriaenssens en de Oostenrijker Christian (lid van de Zwitserse ploeg), nummer twee in de algemene rangschikking. Zij kregen Bauvin en de drager van de gele trui Pri vat als „bewakers" mee en daardoor werd de poging reeds spoedig geëindigd. De Groot Beslissende aanval Het werd snel duidelijk: ploegleider Bi- dot wenste kennelijk geen risico's meer te nemen. De gele trui was om de schouders van Privat, die voort durend in moeilijkhe den zat, te kwetsbaar geworden. Daarom stuurde Bidot na 24 km een van zijn fa vorieten naar voren: Anquetil. De aanval werd ingeleid met een demarrage van Bau vin. Daan de Groot reageerde gelukkig onmiddellijk. Het was een morele revanche voor de Amsterdam mer, die na zijn goede prestaties in de eer ste ritten in de vier de etappe een enorme inzinking had onder vonden. Het peloton verzette zich fel tegen deze nieuwe uitlooppoging, waarbij Franse re gionalen betrokken waren. Een groep van twintig renners zette een achtervolging in, maar de overige tricolores remden het tempo bekwaam af en daardoor gelukte het alleen Jean Bobet, die zeer sterk reed, en Picot van de Westploeg de kopgroep te bereiken. Overweg De vluchtelingen forceerden snel een ruim verschil. Na 27 km vijf kilometer nadat de poging was ingezet was het 1 min. 20 sec. en 9 km verder was de marge reeds 21/2 minuut, dank zij het feit, dat het peloton even voorbij Vive-St.-Eloi (33 km) voor een gesloten overweg moest wachten. Het tempo van de kopgroep op de smalle en bochtige wegen door de Vlaamse Ardennen, die volop kansen boden op vergroting van de voorsprong, werd voornamelijk bepaald door Jean Bobet en Daan de Groot. Vooral de Amsterdammer ontwikkelde een enorme activiteit. Ge- NIEUW RECORD. Tijdens regionale atletiekwedstrijden te Roosendaal heeft Yvonne Roeken (Thor) het Nederlands record kogelstoten voor meisjes verbeterd en gebracht op 14,38 meter. Yvonne Roeken had dit record reeds in het bezit met 14.15 meter. Voorting durende de momenten, waarop hy op kop zat, trok hy zo geweldig, dat Picot het tempo af en toe niet meer kon volhouden. De Breton zakte enkele keren af, maar herstelde zich steeds weer tydig. Geen moment leidde hy de groep en de tweede plaats in de dagrangschikking was dan ook een te grote beloning voor hem. De rit over de beruchte kasseien was overigens een moeilijke voor de renners. De afzetting in de Belgische plaatsen was slecht, de toeschouwers langs het parkoers gedroegen zich weinig gedisciplineerd en zelfs moesten de renners en volgers enkele keren uitwijken voor een tram, die midden op straat stil had gehouden. Het waren gevaarlijke situaties, temeer omdat felle regenbuien de gebolde straten zeer glad maakten. Er ontstonden dan ook valpar tijen, waarbij o.a. Wim van Est twee keer werd betrokken. De eerste maal werkte de sterke Brabander, die een hoofdwond had opgelopen, en wiens trui gescheurd was de achterstand weg met behulp van j Kersten en De Jongh. De tweede keer, drie kilometer voor Charleroi, gaf hij zijn hel pers opdracht door te gaan. Hij arriveerde met een gering verschil op de eerste man van het peloton aan de finish. De aanval van de vijf vluchtelingen heeft deze etappe niet alleen gekarakteriseerd. Want na 50 km moesten de Franse natio- nalen tenslotte een tegenaanval toestaan. Er vormde zich een groep van dertien renners, die de achtervolging inzette. In deze groep waren on der meer onze land genoot Gerrit Voor ting, de Italianen De- filippis en Tossato, Rolland, Adriaens sens, Forestier en Walkowiak. Tossato, die Defilippis bij een lekke band steun had verleend en Walko wiak (een val) ver loren tenslotte het contact met deze "I groep, maar de an- 1 l dere renners werkten ÜÉl langzamerhand veel van hun achterstand op de vyf vluchtelin gen weg. Vooral dank zy Defilippis, die in de laatste kilometers herhaaldelyk fel demarreerde. Het verschil was tenslotte nog slechts ruim een minuut het peloton was reeds naar vele minuten achterstand gereden. Voorting verspeelde zijn kansen op de zesde plaats door een val, 700 meter voor de finish. Na deze tweede groep bereikte De Jongh, volkomen fris, de eindstreep. Enkele kilo meters voor Charleroi slipte hij handig uit het peloton weg. Hij won daarmee enkele seconden. De overige Nederlanders kwa men allen in het grote peloton binnen. De vijfde etappe heeft belangrijke conse quenties gehad voor de algemene rang schikkingen. Door de goede prestaties van De Groot en Voorting staat Nederland nu in het ploegenklassement op de tweede plaats, voor Zwitserland, België en Italië. De achterstand op de Franse nationale DCOOOCOCOCOOOCO^COTN^COrïyy-rOA^XX^^^^^OOCOCOOCOCOCO De uitslag van de vijfde etappe van de Ronde van Frankrijk van Roubaix naar Charleroi over 170 km luidt: 1. Bauvin (Frankrijk) 4.25.26: 2. Picot (West) z.t.; 3. De Groot (Nederland) 4.25.28; 4. An quetil (Frankrijk) 4.25.29; 5. Jean Bobet (lie de France) z.t.: 6. Planckaert (België) 4.26.34; 7. Schellenberg (Zwits.) 4.27.03; 8. Thomin (West) z.t.; 9. Voorting (Nederl.) 4.27.04; 10. Janssens (België) z.t.: 18. De Jongh (Ned.) 4.36.32; 30. Stolker 4.37.30: 35. Wim van Est 4.37.57; 37. Kersten 4.37.57: 47. Plet van Est 4.38.02 Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Anquetil (Frankr.) 25.57.32; 2. Jans sens (België) 25.58.33 3. Forestier (Frankr). 26.00.49; 4. Privat (Frankr.) 26.01.11; 5. Wal kowiak (Frankr.) 26.01.24 6. Schellenberg (Zwitserl.) 26.01.41; 7. Picot (West) 26.03.12; 8. Thomin (West) 26.03.18; 9. Bauvin (Frankr.) 26.03.26; 10. Jean Bobet (lie de France) 26.03.58: 11. Barone (lie de France) 26.05.59; 12. De Groot (Ned.) 26.06.13: 15. Astma (It.) 26.07.11; 16. Dotto (Zuid-Oost) 26.07.32; 17. Defilippis (Italië) 26.08.07: 18. Nencini (It.) 26.08.45: 19. Bober (lie de France) 26.10.01; 20. Clerici (Zwitserl.) 26.12.13. De Nederlanders bezetten de volgende plaatsen: 22. Wim van Est 26.12.43; 33. De Jongh 26.18.55; 42. Voorting 26.23.53; 56. Plet van Est 26.35.54; 61. Kersten 26.38.40; 66. Stol ker 26.47.56. De prijs voor de meest strijdlustige renner werd gewonnen door Anquetil. terwijl Wal kowiak de prijs voor de grootste pechvogel kreeg. Na de vijfde etappe luidt het puntenklas sement: 1. 'Thomin (West) 58 punten; 2. Picot (West) 64 pnt.: 3. Schellenberg (Zwitserl.) 67 pnt.: 4. Forestier (Frankr.) 73 pnt.; 5. Bo ber (ïle de France) 90 pnt.; 6. Anquetil (Fr.) 104 pnt.; 7. Nencini (Italië) 107 pnt.; 8. Wim van Est (Ned.) 108 pnt.; 9. Privat (Frankr.) 8 112 pnt.; 10. Jean Bobet (He de France) 113 g pnt.; 19. De Jongh (Ned.) 155 pnt. -8 Het klassement voor de bergprijs luidt: 1. De Groot (Ned.) 3 pnt.; 2. Anquetil (Fr.) 2 pnt.; 3. Jean Bobet (He de France) 1 pnt. Het ploegenklassement van de vijfde etap pe luidt: 1. Frankrijk 13.17.03; 2. West 13.20.13; 3. België 13.20.55: 4. Nederland (De Groot, Voorting, De Jongh) 13.29.04; 5. Ile de France 8 13.40.01; 6. Noord-Oost-Centraal 13.40.01 7. v Italië 13.41.28: 8. Zwitserland 13.42.37; 9. x Spanje 13.53.47; 10. Zuid-West 13.53.53: 11. Q Zuid-Oost 13.53.54: 12 gemengde Luxemburg- x se ploeg 13.55.41. g Het algemeen ploegenklassement luidt na g de viifde etappe: 1. Frankrijk 77.20.59; 2. g Nederland 78.09.01: 3. België 78.09.18; 4. Zwit- g seriand 78.09.21 5. Italië 78.09.43; 6. West 9 78.13.43; 7. Ile de France 78.16.29: 8. Zuid- 8 West 78.38.17: 9. Noord-Oost-Centraal 78.38.19; 9 10 Spanje 78.46.21; 11. Zuid-Oost 78.51.03; 12.8 gemengde Luxemburgse ploeg 79.41.19. x •Sxoxxxxxxooococoooccxjooooocooococcoscccxxxccococccoocx: Bauvin equipe is echter zeer groot: bijna 48 mi nuten. De verschillen met de andere teams zijn daarentegen gering. Het persoonlijke klassement werd even wel ernstig beïnvloed. Jacques Anquetil, de nieuwe drager van de gele trui, wordt vooral bedreigd door de Belg Janssens, die een achterstand heeft vqp slechts 1 min. en 1 sec. De posities der Franse nationalen zijn «chter-sterk. Na Anquetil en Janssens zijn namelijk Forestier, Privat en Walko wiak zeer hoog geklasseerd. De best ge plaatste Nederlander is op dit ogenblik dus De Groot: hij heeft een achterstand van 8 min. en 41 sec. op Anquetil. Wim van Est daalde van de 15de naar de 22ste plaats af, de overigen daarentegen stegen één of meer plaatsen. Het is evenwel dui delijk, dat de taktiek van Pellenaars niet meer gericht is op de individuele rang schikking. Philippeville 'Mar'iènbourg JZouvin .y&B'ruly iRocroi Char levH le Fliz*—Sedan arignan Longuyo'n LONDEN (ANP) Australië, het toon aangevende land in de tennissport, is sterk vertegenwoordigd in de balve eindstrijden van het heren enkelspel. Het zijn Cooper, de Wimbledonkampioén Hoad en Fraser, die het zover brachten. Davidson, de Zweedse Davis Cup-speler, completeert het viertal. Voorts staat nu reeds vast dat een Australiër in de eindstryd op de baan zal verschynen, immers de winnaar van de partij Cooper-Fraser, die woensdag zal worden gespeeld. Voor de eerste maal sinds de oorlog zal er geen Amerikaan in de halve finales uitkomen. Hiervoor zorgde de Zweed Davidson. Hij schakelde de 33- I jarige Amerikaan Seixas, die in 1953 de titel veroverd, in vier sets (57, 64, 6—4, 6—4) uit. De weersomstandigheden waren maan dag heel wat gunstiger: de thermometer stond 20 graden lager dan zaterdag, het geen voor spelers en toeschouwers heel wat prettiger was. De Australiër Fraser en Schmidt hebben 'n fel duel geleverd, dat twee uur duurde. In deze partij speelden de service en de vol ley de hoofdrol. Fraser won met grote moeite: 16, 64, 68, 64, 64. Overigens zijn vele partijen door de service beslist. Zo ook die tussen Hoad en zijn landgenoot Rose. Met 64, 46, 108, 63 maakte de Wimbledonkam pioén een einde aan de illusies van zijn tegenstander. Het spel van Hoad was uit stekend. Hij had zijn oude vorm weer terug en ook Rose bereikte bijna zijn hoogtepunt. Met zijn op maat gesneden volley's bracht hij Hoad verscheidene ma len in moeilijkheden. Rallies zag men in deze partij bijna niet. De games werden hoofdzakelijk op service gewonnen en zelfs vaak op love of 15. De belangrijkste resultaten waren: Dames dubbelspel: tweede ronde: Ann Shilcock en Pqt Ward (G.B.) versb rneyr. Levy en mevr. Walter (G.B.) 46, 63, 6—2. Derde ronde: Althéa Gibson en Darlene Hard (V.S.) versl. mej. Armstrong en mej. Hellyer (G.B.-Australië) 63, 86. Shir ley Bloomer en mevr. Pratt (G.B./V.S.) versl. An Haydon en mej. Truman (G.B.) 5—7. 6—0, 6—4. Heren enkelspel, kwart eindstrijden: Cooper (Australië) versl. Flam (V.S.) 63, 75, 61, Davidson (Zweden) versl. Seixas (V.S.) 5—7, 6—4, 6—4, 6—4, Hoad (Australië) versl. Rose (Australië) 64, 46, 108. 63, Fraser (Australië) versl. Schmidt (Zweden) 16, 64, 68, 64, 6—4. Gemengd dubbelspel, derde ronde: Thel- ma Long en Ayala (Australië/Chili) versl. mej. Chamberlain en Stilwell (G.B.-Rho- desië) 60, 64. Heren dubbelspel, derde ronde: Pietran- geli en Sirola (It.) versl. Kamo en Schwartz (Japan/V.S.) 7—5, 6—3, 6—2. Emerson en Mark (Australië) versl. Gibson en Wood cock (Australië) 61, 62, 64. Anderson en Cooper (Australië) versl. Nielsen en Torben Ulrich (Denemarken) 1210, 57, 61, 62. Franks en Green (V.S.) versl. Davies en Wilson (G.B.) 1412, 46, 86, 10—8. Gemend dubbelspel: tweede ronde: Al théa Gibson en Fraser (V.S./Australië) versl. mej. Morrison en Gerrard (Nieuw Zeeland) 62, 64. Shirley Bloomer en Davidson (G.B./Zweden) versl. Ann Shil cock en Paish (G.B.) 1012, 6—3, 8—6. Derde ronde: Darlene Hard en Rose (V.S./Australië) versl. mej. Woodgate en Parker (G.B./Nieuw Zeeland) 60, 63. Louise Brough en Seixas (V.S.) versl. mej. Truman en Truman (G.B.) 64, 64. Mej. Pratt en Kirshnan (V.S./India) versl. mevr. Hawton en Howe (Australië) 64, 64. Gemengd dubbelspel, tweede ronde: Mej. C. Mercelus en Llamas (België/Mexico) versl. mej. Woodgate en Nicholis (G.B./ Nieuw Zeeland) 63. 64. Mevr. Walter en Spychala (G.B./Polen) versl. Jill Rook en Jancso (G.B./Hongarije) 2—6, 64, 64. Onze landgenoot Van Dalsum verloor in de eerste ronde heren enkelspel van het troosttoernooi van de Pool Licis met 63, 6—3. Gemengd dubbelspel, derde ronde: Erika Vollmer en Stewart (Duitsland/V.S.) versl. mej. K. Fageros en Pietriangeli (V.S./Italië) 64, 75. Mimi Arnold en Schwartz (V.S.) versl. Pat Ward en Barrett (G.B.) 75, 6—4. Eindhoven: Tebak, Van Gemert, Verhoeven, Lubse. Van der Boomen, Thoor, Sanders, Her- togh en Rutjens. Elinkwijk: Van Dijk, P. de Jongh, Kuus, Sja- maar en W. de Jongh. Emma: Zondervan, In 't Veld, Van der Hoeven, J. v. d. Gijp, Stolk, Veldhuis, Hardenbol, J. v. d. Gijp Jr. en v. d. Gaag. Excelsior: Pijper. Feijenoord: Jacobs. Forlua '54: Kleintjens, Looyen, Maessen, Vonc- ken, Dingen en Belski. Go-Ahead: Mol, Van Gelder, Hölscher, Van Bruggen en Kolkman. De Graafschap: Meijers, Selderhuis jr., Faber. Helmondia: v. Boven en Holllnk. lleracles: Edel en Schonewille. Hermes-DVS: Mommers, Mijnsbergen, Van der Gevel, Van der Sloot, Broeders en Zaal. HVC: Paauwe, Van Eeden en Vreekamp. KFCKruiver, Hendriks, Fleur en Mul. Limburgia: Cox, Stephan, Eggels, Brom, Schoon, Spanjes en Giepmans. NAC: Wijn, Matheeuwissen en Bruyninckx. LONGA: Klerks. NEC: Bosch, Roos, Willemse, Donkers, Kuhnen en Fiemminks. NOADDireckx, Janssen, Mollen, Pisarius, De Rooy, Staps en Walhout. ONA: Willemse. Oosterparkers: Groninger en Snip. PEC: De Graaf, Jans en Brouwer. PSV: Renders, Smulders, Theuwis, Buenen en De Wit. Rapid JC: Adang, Barwasser, Coerver, Hanne- man, Stroucken en Vaessen. BBC: Van Haperen. SHS: Grootveld, Braster, Clavan, Bauman, Ba kers en Krist. Sittardia: Paauwe, Brüll, Schmeltz, Rikxoort, L. Peersman, J. Peersman, Gardier, Driessen, Knops, Ehlen, Dieteren, Gruisen, Schils, Huis man en Beckers. Sportclub Enschedé: Feldmann. SVV: Huntink. TOP: Wijnen. UVS: Rijshouwer, Van Duijl en Bekkering. Veendam: Zuidema, Dekker, Van Essen, Ro- sies, De Vries, Jager, Van der Berg, Stemkens, Korte en De Jong. Vitesse: Van Es. Volendam: Schilder,. Dc Volewijckers: Advokaat, Van Breenen, La- denius. Van der Oord, Polak, Schenkel, Stoop en De Vries. Willem II: Dikmans, Mahieu en Smolders. VVV: Heger. Wagenlngen: Kramer en Oerlemans. Wilhelmlna: Van Baarschot, Dumernit, Van den Heuvel Klaassen, Knuvers, Van Rooy, Van Dijck, Van Wijk, Van der Molengraft, Bi v. d. Plas, W. v. d. Plas, Wierikx en Schrover. Xerxes: De Jong, Koers en Molenbeek, Zeist: Van Rheenen. Zwartemeer: Kalter. Zwolse Boys: Dijkslag. „Gelinotte", het beroemde Franse paard, dat zondag 7 juli aan de Grote Prijs der Lage Landen zal deelnemen, vertrekt maandagnacht per auto uit Frankrijk en wordt dinsdag aan de Nederlandse grens verwacht. De heer K. J. Menardi, secre taris inspecteur van het stamboek, zal dit paard aan de grens afhalen. Bij de techniek van het rijden van de Tour de France 1957 behoort ook de strijd tegen de verzengende hitte. Wim van Est en Gerrit Voorting doen het met de tuinslang op de beproefde wijze maar Piet van Est doet het op een voor de volgers van de Tour wel zeer bijzondere manier. Met behulp van een koolblad beschermt hij zijn nek tegen de blakerende zon. Maandag was het vyf lig jaar geleden, dat de oprichting plaats had van de Haar lemse Damclub, in het café van de heer Fibbe, Kruisstraat, tegenover de Nassau- straat, te Haarlem. Aanleiding tot het in het leven roepen van deze vereniging was verdeeldheid van inzicht van de leden van de in 1904 opgerichte Damclub Haarlem, over de vraag,..of. dames tot lid van een damvereniging 'konden worden toege laten. De groep, welke de emancipatie \'an de vrouw in de destijds bestaande Natio nale Dambond afstemden, zijn de grond leggers geweest van de thans jubilerende vereniging. De initiatiefnemers en oprichters, die met enthousiasme de propaganda en verbrei- De Joegoslavische voetballer Sal, tegen wie een aanklacht wegens meineed was ingediend, heeft ons land verlaten zonder zijn nadere verblijfplaats op te geven. In verband hiermede vernemen wij van de zijde van Ajax, dat de klacht wegens meineed, door elf personen ondertekend, reeds in de vroege morgenuren van woens dag 26 juni telegrafisch bij de officier van Justitie in Den Haag werd ingediend. Daarby was onder meer de directe aan houding van Sal gevraagd wegens ernstig gevaar voor een vlucht. Thans is namens Ajax de Haagse justitie telegrafisch verzocht via Interpol (Inter nationale Politie Organisatie) zijn onmid dellijke opsporing en aanhouding te willen bevorderen. Klagers hebben gelijktijdig hun verzoek gehandhaafd tot het instellen van een uitgebreid onderzoek naar moge lijke uitlokking van en medeplichtigheid aan deze meineed in Sal's voormalige Am sterdamse omgeving. ding van het damspel terd hand namen konden toen nog weinig vermoeden van de vooraanstaande plaats, welke de Haarlem se Damclub in de Nederlandse dambewe- ging in het algemeen en in het Haarlemse damleven in het bijzonder zou gaan inne men en nog minder van de successen, wel ke in de loop der jaren werden geboekt. Toen in 1911 de Nederlandse Dambond, sedert 1951 onderscheiden met het praedi- caat Koninklijke, werd opgericht en over het gehele land competitiewedstrijden ging organiseren, nam de Haarlemse Damclub hieraan deel met haar eerste tiental in de derde klasse. Uit een lange reeks van successen ver melden wij: 1913 Kampioen derde klasse, met promotie. 1918 Het eerste tiental on geslagen kampioen tweede klasse, met pro motie. 1926 De Haarlemse Damclub voor de eerste keer clubkampioen van Nederland. 1928 Opnieuw Nederlands clubkampioen. 1930 Voor de derde maal Nederlands club kampioen. 1932 Het nationale kampioen schap wordt voor de vierde maal behaald. Het kranige tiental, dat er in 1918 in slaagde de Haarlemse Damclub een plaats te geven in de competitie eerste klasse (door reorganisatie van het competitiestel sel, uitgegroeid tot hoofdklasse) was als volgt samengesteld: 1. P. J. v. Dartelen, 2. P. J. Eijpe, 3. I-I. G. Teunissen, 4. H. v. Rossum, 5. J. W. v. Dartelen, 6. H. T. Luif, 7 A. Slinger, 8. S. M. Mons, 9. W. J. Teu nissen en 10. J. v. Looy. Het feit, dat de lieren J. W. v. Dartelen, J. v. Looy, H. G. Teunissen en H. T. Luif thans nog uit komen in het eerste tiental, bewijst over duidelijk, dat de Haarlemse Damclub in die jaren over een aantal spelers van keur- klasse beschikte. Hoewel in latere jaren nog eervolle plaatsen werden behaald en door lagere tientallen verscheidene kampioenstitels werden opgeëist, is het de HDC na 1932 niet meer gelukt de nationale titel binnen Haarlems veste te brengen. Toch worden de Haarlemmers nog steeds erkend als een van de sterkste verenigingen in den lande. In 1956 nog drong het eerste tiental door tot een beslissingswedstrijd om een finale plaats voor het kampioenschap van Noord holland. Met klein verschil werd de beslis sende wedstrijd verloren. Naast de resultaten in teamverband, boekten enkele spelers een rijke oogst aan individuele prestaties. Uit de Haarlemse Damclub zijn drie meesters ontsproten, namelijk: M. den Brink, P. J. v. Dartelen en B. Dukel. Ook op organisatorisch ter rein leverde de Haarlemse Damclub enige prominente figuren. Het is in het bijzon der de heer J. W. v. Dartelen geweest, die naast zijn werk voor de HDC en de Haar lemse dammers in het algemeen hij ver zorgde jaren in ons blad de damrubriek in belangrijke mate heeft bijgedragen tot de uitbouw van de KNDB. Dat er sedert de oprichting een ware ommezwaai ten opzichte van het vrouwe lijke element in de Haarlemse Damclub heeft plaats gevonden ligt voor de hand. Deze gewijzigde instelling werd nog eens geaccentueerd tijdens de op zaterdag 29 juni door de jubileumcommissie belegde oudejaarsavond. Gedurende deze, ondanks de warmte, geslaagde bijeenkomst van de leden met hun huisgenoten, werden door mevr. Kroeze en mevr. Smit, namens de dames van de leden dertig nieuwe wed strijdborden met schijven aangeboden. Op zaterdag 6 juli houdt de Haarlemse Damclub van 35 uur in de bovenzaal van Restaurant Munniks, Grote Markt, re ceptie. Laat ons tenslotte besluiten met de ver melding, dat de heren J. W. v. Dartelen, J. v. Looy en J. Otter reeds langer dan veertig jaren lid zijn van de Haarlemse Damclub. Uit welk feit wij mogen conclu deren, dat voorzitter J. H. Meure en zijn medebestuurders er in geslaagd zijn de tussen de leden gegroeide hechte band le vendig te houden. Met voldoening kan de jubilerende Damclub op de afgelegde weg terugzien.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11