Het rijk laat anti-polio-vaccin uit Amerika komen Nabije Oosten wil geen pion van Moskou worden Tegen het najaar inenting van in '55 geboren kinderen HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Duitse voorwaarden voor een akkoord over luchtinspectie Duitse hereniging mag niet in het gedrang komen Nasser voor Britse TV „Amerika zelf ontketent het communistische gevaar" Amerikaanse extra-hulp voor Spanje Krokodil verslindt kind Later vaccinatie van oudere kinderen Prinsessen naar vor stenhuwelijk Weer warmer Vermist Pakistaans vliegtuig gevonden Nieuwe hal op Schiphol Na de orkaan „Audrey" Vrees voor epidemieën in geteisterde dorpen ee lYlUlxIllü mjoretjotfWL Noodweer in Macedonië; talrijke doden Explosie in staalfabriek nabij Sheffield Ook Hoessein hoopvol Drie doden in het verkeer Het woord is aan Twee verdrinkingsgevallen V erkeersongelukken DIT JAAR: 559 DODEN Standpunt jegens Israel onveranderd AVOMDSTSLTE GRVMARKTt Monument in Duinkerken 71e JAARGANG No 298 DINSDAG 2 JULI 1957 302e JAARGANG No 140 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Nog dit jaar zal ruim vierhonderd liter Salk-vacin tegen kinderverlamming uit Amerika worden geïmporteerd voor rekening van het rijk. Tegen het najaar zal dan gelegenheid worden gegeven tot inenting op grote schaal van kinderen die in 1955 zijn geboren. Zij krijgen met een tussenpoos van een maand twee inentingen. De derde volgt in het voorjaar van 1958. Het rijk stelt het vaccin kosteloos ter beschikking. De plaatselijke instanties, die de inenting zullen ver richten, mogen ter dekking van hun onkosten van de ouders een bijdrage van ten hoogste een gulden vragen. Deze bijdrage is echter niet verplicht WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft Spanje een extra-bedrag van twintig miljoen dollar verstrekt als economische bijstand EAU GALLIE (UP) Een ruim drie meter lange krokodil heeft in Eau Gallie, in de Amerikaanse staat Florida, een negenjarige jongen verslonden. Het kind was sinds vrijdag verdwenen. Maandag vond men in de omgeving van de kreek, waar hij vaak speelde, flarden van kleding en een grote krokodil. Het dier werd gedood en in de maag werden eveneens delen van de kleding aange troffen. Deze bijzonderheden gaf de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff, in zijn antwoord aan het Eerste Kamerlid de heer Polak (C.P.N.). De minister zegt verder, dat vaccin tegen kinderverlamming tot dusverre slechts in bescheiden hoeveelheden voor particuliere rekening uit België is ingevoerd. Deze im port bedroeg tot dusverre ongeveer veertig liter. Het is te verwachten, dat zowel de im port voor het rijk als die voor particulieren aanvankelijk zal toenemen totdat Neder lands vaccin kan worden afgeleverd. Het in Nederland te produceren vaccin zal vermoedelijk in 1959 kunnen worden afgeleverd. Gerekend wordt met een ge leidelijke verhoging van de produktie tot een peil, dat ten minste overeenkomt met de behoefte, welke bestaat ten aanzien van de vaccinatie van jonge kinderen tegen dif terie, kinkhoest en tetanus. Elke jaarklasse omvat in Nederland pl.m. 220.000 kinderen. Hoeveel jaarklassen ten slotte ingeënt zul len worden, valt nog niet te overzien. Wel kan als uitgangspunt worden aangenomen, dat tenminste alle kinderen tot en met de schoolplichtige leeftijd moeten worden in geënt. De uitvoering zal onder toezicht van de Geneeskundige Inspectie van de Volksge zondheid en onder verantwoordelijkheid van de provinciale organisaties voor de kinderhygiëne en de provinciale kinder artsen plaatselijk geschieden. In enkele grote steden zal de uitvoering bij de G.G.D. berusten. De beperking van de eerste inenting tot één jaarklasse heeft verschillende redenen, waarvan de belangrijkste is, dat met een inenting op zo grote schaal de nodige er varing moet worden opgedaan, zodat een voorzichtig begin gewenst is. In het voor jaar van 1958 zal zo mogelijk tot inenting van meer jaarklassen worden overgegaan. Voor de eerste inenting is een der meest bedreigde leeftijdsgroepen uitgekozen. De minister beantwoordt tenslotte de vraag van de heer Polak, of een beperking van kosteloze of goedkope inenting tot één of meer jaargangen, terwijl tegelijkertijd vrij, maar duur vaccin te verkrijgen is, niet moet lijden tot een bevoorrechting van kinderen uit draagkrachtige milieus in zekere zin bevestigend. Deze „bevoorrech ting", aldus de minister, zal optreden zo lang niet een volledige nivellering van in komens bestaat, welke laatste overigens nergens ter wereld voorkomt of wordt na gestreefd. Intussen zou - althans voor wat betreft de vaccinatie tegen kinderverlam ming - getracht kunnen worden de gevol gen van de ongelijke inkomensverdeling weg te nemen door voor ieder kind, welks ouders dat wensen, kosteloze vaccinatie mogelijk te maken. Dat is echter voorlopig niet doenlijk, omdat de organisatorische mogelijkheden tot zodanige massavaccina tie, ook door gebrek aan ervaring, ont breken en omdat de daartoe benodigde hoeveelheden vaccin nog niet verkrijgbaar zijn. Aan de andere kant zou het de minister te ver gaan om ter voorkoming van deze „bevoorrechting" de import van aan de ge stelde eisen voldoend vaccin te verbieden. De Prinsessen Beatrix en Irene zullen de gasten zijn bij het huwelijk tussen Prins Henri de France, hertog van Cler mont (de zoon van de graaf van Parijs, die beschouwd wordt als de Franse troon pretendent) en hertogin Marie-Thérèse van Württemburg, dat vrijdag in Dreux voltrokken zal worden. Getuigen voor de bruid zijn haar beide broers, Louis en Charles van Württemburg. Koning Paul van Griekenland en de Spaanse troon pretendent, de graaf van Barcelona, zullen als getuigen voor prins Henri optreden. Andere gasten bij dit vorst°nhuwelijk zijn onder meer ex-koningin Victoria van Spanje, de groothertogin en groothertog Jean van Luxemburg en de hertog en her togin Duarte de Braganga uit Portugal. ooooomocr ry r* x VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Zonnig weer met een overwe gend matige oostelijke wind. Warmer. 3 3 Volledige weerrapporten op pagina twee. 3 KARATSJI (UP) De Pakistan Inter national Airways heeft dinsdag bekend gemaakt, dat een vermiste Dakota, dat sinds maandag werd vermist, in het gebied van Dacca is gevonden en dat alle 24 inzitten den veilig zijn. Het toestel werd vermist toen het op weg was van Chittagong naar Dacca, een route die over een dicht oer- woudgebied loopt. Het toestel heeft een noodlanding moeten maken. Op Schiphol is maandag de nieuwe Ica-hal in gebruik genomen, vanwaar de passagiers op de intercontinentale luchtlijnen vertrekken. Van het dak af heeft men een prachtig uitzicht op de luchthaven. BONN (AFP en UP) De Westduitse regering steunt onder bepaalde voorwaar den het Amerikaanse voorstel tol vorming van een Europese zone voor inspectie uit de lucht in het kader van een ontwape ningsakkoord, aldus is maandag door een woordvoerder van de bondskanselary meegedeeld. Blankenhorn, de permanente vertegen woordiger van de Bondsrepubliek bij de NAVO, zal waarschijnlijk spoedig een nota hierover aan de westelijke bondgenoten LAKE CHARLES (UP) De gouver neur van de Amerikaanse staat Louisiana, Earl Long, vreest dat het aantal slachtof fers van de orkaan „Audrey" de vierhon derd zal overschrijden. In het zwaar-getroffen Cameron zijn tot op heden 173 lijken geborgen. In het nabij gelegen Lake Charles hebben 75 timmer lieden een soort „lopende band" gevormd voor de vervaardiging van doodkisten, om dat de stoffelijke resten der slachtoffers bij de heersende temperatuur snel begra ven moeten worden. De o verheid stelt alles in het werk om plundering te voorkomen en het uitbreken van epidemieën tegen te gaan. In meer geïsoleerde dorpen heeft men vele slachtoffers moeten begraven zonder hen te hebben geïdentificeerd. Zes vlieg tuigen hebben boven het getroffen gebied desinfecterende middelen uitgestrooid. Verdronken vee wordt op grote brandsta pels vernietigd. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 STRAND - BADKLEDING OOOCXXXXXJUi DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S BELGRADO (U.P.). Plotseling los barstende stormen en hevige regens heb ben in Grieks- en Joegoslavisch-Macedo- nië grote schade aangericht. De als gevolg van het smelten der sneeuw sterk gezwol len rivieren hebben een deel van de tabaks-, rijst- en papaverbollen-oogst vernield. De schade van de overstromingen in Bulgarije wordt geschat op honderd mil joen levas (66 miljoen gulden). Leger en Rode Kruis verlenen hulp. aanbieden. Er worden echter voor deze aanvaarding drie belangrijke voorwaarden gesteld, namelijk: De luchtinspectie-overeenkomst mag niet tot resultaat hebben, dat de tegen woordige verdeling van Duitsland blijft voortduren of dat het communistisch re giem van de Oostzone erkend wordt. Het gebied van de luchtinspectie mag niet het IJzeren Gordijn in Duitsland tot as hebben, want dat zou lijken op erken ning van deze grenslijn. Aan de luchtinspectie-overeenkomst mag niet als voorwaarde gesteld worden vermindering of terugtrekking van de troepen in het betreffende gebied. De Westduitse regering is sterk gekant tegen het terugtrekken uit of verminderen van de geallieerde troepen in Duitsland, voordat er met de opbouw van een eigen legermacht meer voortgang is gemaakt. LONDEN (Reuter) De premiers van het Gemenebest hebben maandag gespro ken over de voorstellen, die Stassen deze week aan de ontwapenings-subcommissie van de UNO in Londen zal voorleggen. Van de zijde van de Gemenebestconfe rentie wordt vernomen, dat de Ameri kaanse voorstellen, die door Engeland, Frankrijk en Canada worden onderschre ven, een schorsing van de atoomproeven koppelen aan een principiële overeenstem ming ovër: een eerste vermindering der conventionele bewapening en troepen sterkte, een doeltreffend systeem van in spectie, voldoende controlemaatregelen te gen een plotselinge aanval, een zekere mate van inspectie uit de lucht en het vaststellen van een datum voor staking van de produktie van materiaal voor kern wapens. Duitse wens geëerbiedigd Volgens regeringskringen in Bonn heb ben de westelijke geallieerden Adenauer al verzekerd, dat in het plan voor vrije inspectie van uit de lucht, dat deze week aan de Russen zal worden overhandigd, het IJzeren Gordijn in Duitsland niet als scheidslijn is aangehouden. Over de vraag, hoe de inspectiezones tot stand kunnen komen zonder dat de Oostduitse regering om toestemming ge vraagd wordt, zijn nog besprekingen gaan de. Dit vragen om toestemming zou name lijk een soort erkenning van het Oost duitse bewind inhouden, hetgeen West- Duitsland te allen tijde vermeden wil zien. Adenauer heeft verder de verzekering gekregen, dat het westen zal vragen om een conferentie van de grote vier over de Duitse hereniging, als er overeenstem ming is bereikt over een voorlopige fase van ontwapening. SHEFFIELD (UP) Een man is om gekomen, drie worden vermist en zijn ver moedelijk eveneens omgekomen, en ten minste tien anderen zijn zwaar gewond, toen zich vanmorgen vroeg een ontploffing voordeed in een staalfabriek nabij Shef field. WASHINGTON (UP) Koning Hoessein van Jordanië heeft tegen een verslaggever van het Amerikaanse blad „U.S. News and World Report" uiting gegeven aan zijn hoop dat „Egypte niet langer een instru ment zal zijn in de handen der leiders van het rode blok". De betrekkingen met Egypte zouden kun nen worden verbeterd wanneer dat land „de vrijheidswil van andere volkeren zou kunnen respecteren en zich niet in de bin nenlandse aangelegenheden van andere naties mengde". Jordanië heeft Egypte in zijn donkerste uren gesteund, doch wij werden hiervoor beloond op een onprettige wijze, aldus ko ning Hoessein. De crisis in april van dit jaar werd ver oorzaakt door politieke elementen, die met het buitenland in verbinding stonden. Bui tenlandse communistische subversie was de oorzaak van alle moeilijkheden, aldus de Jordaanse monarch. „Zolang deze samenzwering van buiten landse oorsprong voortduurt, of er zelfs maar een kans is dat zij zal voortduren, kan het bestuur niet op parlementaire ba sis worden georganiseerd, zei Hoessein. Ook hij is van oordeel, dat Arabisch na tionalisme en communisme niet altijd sa men kunnen gaan en dat het communisme geen kans zal krijgen zich in het Nabije Oosten *e vestigen. „De politiek van de Verenigde Staten is de laatste jaren ingrijpend veranderd, en men schijnt in Washington meer begrip'te tonen voor onze problemen". Ten aanzien van de Eisenhower-leer ver klaarde Hoessein, dat een land, door deze leer te onderschrijven, als het ware in structies opvolgt en niet zelfstandig han delt. „Anderzijds zijn de principes van Eisenhowers plan uitstekend. Wij zijn van oordeel, dat elk machtsvacuüm in ons ge bied door onszelf moet worden opgevuld. Wij verwelkomen daarom elke econo mische en militaire hulp, mits daar geen voorwaarden aan zijn verbonden", zo be sloot koning Hoessein. Het verenigd Egyptisch-Syrisch opper bevel heeft, aldus een persoverzicht voor de Egyptische radio, een spoedzitting ge houden en verklaard dat men „ingeval van een Israëlische aanval op alles voorbe reid is". Maandagmiddag om kwart voor twee is de 56-jarige postbesteller H. C. J. Holt- kamp, gewoond hebben Billitonstraat 40 te Haarlem, op het Kennemerplein te Haarlem door een zandauto aange reden. De man verleende geen voorrang. Hy fietste vanaf de Kruisweg in de rich ting Haarlem-noord. De zandauto kwam vanaf het Prinsen Bolwerk en reed via het Kennemerplein naar het Staten Bol werk. De fietsende postbesteller werd tegen het wegdek geslingerd en moest met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis St. Joannes de Deo worden opgenomen. Vanochtend vroeg is hij daar overleden. In de S-bocht van de Boortorenweg te Giethoorn is de 23-jarige gehuwde café houder A. Mol uit Giethoorn met zijn motor tegen een uit tegenovergestelde richting komende dienstauto van de P.T.T. gereden. De motorrijder was vrijwel op slag dood De 16-jarige wielrijdster P. J. W. de Hollander uit Muiden is op het kruispunt Comeniuslaan Brinklaan Lambertus Horteniuslaan in Naarden door een zand auto aangereden! Ernstig gewond werd het meisje naar het Diaconessenziekenhuis overgebracht, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. Arnold Bennett: Wanneer men eraan gewend is geraakt, is pessimisme even plezierig als opti misme. Bij het zwemmen in de Wester-Schelde is in Borsselen de 15-jarige jongen M. Krijger door de sterke stroom meegesleurd en verdronken. De 65-jarige J. Vermeulen zag de jongen in moeilijkheden en begaf zich te water om hem te redden. Hij ver dronk eveneens. De redder kon nog uit het water worden gehaald; het lijk van de jon gen is niet gevonden. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om i het leven gekomen 559 personen, van wie 113 kinderen. LONDEN (UP en Reuter) - President Nasser heeft in een televisievraaggesprek dat maandagavond door de onafhankelijke Britse televisie-maatschappij ITV is uitgezonden, verklaard dat de nationalisten in het Nabije Oosten door de politiek van de Verenigde Staten tot communisten zullen worden gemaakt. Het vraaggesprek was vrijdag in de tuin van Nassers woning te Cairo opgeno men. De Amerikanen beschouwen het nationalisme in deze landen als commu nisme en bestrijden het daarom, maar dit kan er op den duur toe leiden dat de nationalisten inderdaad communisten worden en als zodanig een ondergrondse beweging gaan vormen, aldus Nasser. Hij verklaarde met nadruk, dat Egypte gekant is tegen het communisme, doch wel vriendschappelijke betrekkingen met de Sovjet-Unie wenst te handhaven, omdat zijn land, net als India, met alle landen in vriendschap wenste te leven. Op de vraag, of hij geen risico denkt te lopen als Rusland zijn positie in het Nabije Oosten versterkt, antwoordde Nasser, dat Egypte gekant is tegen overheersing van het Nabije Oosten door wie dan ook. dat het kanaal niet beheerst mag worden door de politiek van één land of van een groep landen. Egypte was wel bereid tot samenwerking inzake Suez. Op de vraag, of de meerderheid van het Egyptische volk zijn politiek steunt, zei de president, dat de bevolking het verzet tegen de aanvallers had gesteund. De 400.000 lichte wapens, die aan de burger bevolking waren uitgereikt, had de over heid aan het einde van de strijd terugge kregen. Nasser ontkende, dat zijn buitenlandse politiek tegenover de andere Arabische staten „in stukken ligt". „Men heeft wel eens van mij gezegd, dat ik samenzwerin gen op touw zette in de gehele Arabische wereld. Als dat zo was, zou ik de beste organisator ter wereld zijn. Ik geloof ech ter niet, dat ik een genie ben in dit op zicht." In antwoord op de opmerking, dat men hem het verlangen toeschrijft, Israel als staat vernietigd te zien, antwoordde Nas ser: „Wij hebben gezegd dat wij ons gebied tegen agressie moeten verdedigen, en dat wij recht willen voor een miljoen Arabi sche vluchtelingen in Palestina. Er is ver schil tussen de rechten der Palestijnse Arabieren en de vernietiging van Israel. Op de vraag, of Egypte het bestaan van Israel als onafhankelijke souvereine staat aanvaard heeft, antwoordde Nasser: „Wy erkennen Israel niet, omdat er een pro bleem tussen ons bestaat." De interviewer vroeg daarop voort: „Dat is een diploma tieke kwestie. Maar aanvaardt u het blij vende feit van Israel's bestaan als een on afhankelijke souvereine staat?" „Ja, weet u kijk eens, u maakt voor barige conclusies", antwoordde Nasser met een glimlach. De Assoean-dam Op de critiek van westelijke zijde ter zake van de Egyptische wapenaankopen in communistische landen zei hij, dat Egypte zich moet verdedigen tegen even tuele agressie. Hij herinnerde aan de Israelisch-Brits-Franse actie. Nasser zei dat hij de slechte betrekkin gen met Engeland betreurde. Hij voegde hieraan toe, dat beide landen normale be trekkingen moeten herstellen. De vaart van Israëlische schepen door het Suezkanaal kon volgens Nasser niet los worden gezien van het gehele Pales tijnse vraagstuk. Op grond van de conven tie van Constantinopel van 1888 had Egyp te het recht zijn grondgebied te verdedigen en overeenkomstig deze bepaling had Egypte sinds 1948 geen Israëlische sche pen door het kanaal laten varen. Desgevraagd zei Nasser, dat Egypte niet kan terugkomen van zijn voorstellen be treffende het Suezkanaal, die bij de UNO zijn gedeponeerd. Hij was van mening, dat de voorstellen aan alle eisen voldoen, o.a. ADVERTENTIE Voor stadgenoot en vreemdeling: Korte kerkdienst woensdag 3 juli 88.45 uur Spreker: Ds. JOH. BRONSGEEST Organist: Klaas Bolt Trompetist: Frans Kniese De Engelse koningin-moeder heeft in Duinkerken een monument onthuld ter nagedachtenis van de 4700 gevallenen van het Engelse expeditieleger, dat tijdens de meidagen van 1940 in Frank rijk door de Duitsers werd verslagen en in een overhaaste aftocht aan algehele vernietiging ontkwam. In een verklaring die wel uitgegeven, maar niet in zijn televisie-interview opge nomen was, heeft Nasser verklaard dat de plannen voor de financiering van de As soean-dam gereed zijn. Het project wordt in twee fasen gedeeld. „Wij kunnen beginnen met de eerste fase, die 50 miljoen pond sterling zal kosten en die ons 400.000 hectare nieuw land zal geven. De vijftig miljoen pond sterling kunnen wij uit de tolgelden van het Suez kanaal betalen, of uit de staatskas", aldus Nasser. De Egyptische president zei dat er niet met Rusland is onderhandeld over een lening voor de dam, toen het Amerikaanse aanbod ingetrokken werd. „We hebben Rusland geantwoord: Dank u, maar we zijn nu met de Wereldbank in bespreking". De oliebuisleiding CAïRO (UP) Luitenant-kolonel Has san Ibrahim, het hoofd van de Egyptische „economische organisatie", heeft gezegd, dat hij de internationale oliemaatschap pijen en de eigenaars van tankers heeft uitgenodigd om in de financiering van de voorgenomen olie-buisleiding van Suez naar Port Said deel te nemen. Ibrahim, die het plan kortgeleden be sprak met de Griekse miljonair scheeps eigenaar Onassis, zei, dat het plan „nog in studie is." De Jordaanse ambassade in Caïro is maandagavond officieel gesloten. De naam borden werden van het gebouw verwij derd.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1