Golden Fiction Parijs maakt opnieuw kennis met rassendiscriminatie Vijftig jaar geleden Rassenhaat richt zich ditmaal tot de Algerijnse medeburgers in Frankrijk ^Qraatótoel 3 Waterlanders Menselijk verkeer Aantal verkeersongevallen in Amsterdam neemt toe Door verkeersongelukken 39.150 personen gedood Sigaretten en kanker Onder ons gezegd... toch maar liever Israel beschuldigd van bestandsschending ALGERIJE - EEN VLAMMEND VRAAGTEKEN (2) Libanon stemde voor Westerse koers Weens waarnemer: „China geheel gebonden aan Sovjet-Unie" „Die Kleinen Fische" in de hoofdstad de OMYL spuitbus van ORGAHON bevat de 1 absolute insectendoders Uit Haarlems Dagblad van 2 juli 1907 DINSDAG 2 JULI 1957 Het ontstellend groot aantal verdrin- kingsgevallen gedurende de hitte der laat ste dagen trekt nog eens de aandacht naar het voor ons land eigenlijk zeer merk waardige verschijnsel, dat velen de zwem kunst niet machtig zijn. Ons waterijke land met zijn vele gele genheden tot zwemmen in de vrije natuur gelegenheden die niet altijd door de plaatselijke overheid worden opengesteld, zodat velen een clandestiene verkoeling trachten te genieten biedt talloze ge varen voor diegenen die niet of gebrekkig kunnen zwemmen. De zee eist ieder jaar haar slachtoffers, doch het toezicht aan de stranden en de nadrukkelijke waarschu wingen tegen de verradelijkheid van een zeebad beperken dit aanzienlijk. De rivie ren, plassen en vaarten nodigen bij een hittegolf zeer verleidelijk uit tot een bad, vooral wanneer in een bepaalde omgeving geen of te weinig zwembaden aanwezig zijn. En iedere zomer weer moet een aan tal mensen de duik in het water met de dood bekopen. Er is een duidelijke behoefte aan gedegen algemeen zwemonderwijs en daarbij moet een aantal factoren aanwezig zijn, die in vroeger tijden in ons land door afwezig heid hebben geschitterd. Verplicht zwemonderwijs op de scholen, voldoende gelegenheid voor dit zwemon derwijs door goede badinrichtingen met goedkope tarieven en begrip van ouders en opvoeders voor het onberekenbare nut van de zwemvaardigheid hunner kinde ren zijn de voornaamste voorwaarden tot een algemene verbreiding der zwemkunst. Hoe jonger de kinderen beginnen, des te sneller en des te veelzijdiger wordt hun vertrouwdheid met het water ontwikkeld; het is een algemeen verschijnsel dat kleu ters van vijf, zes jaar in een ongelofelijk korte tijd „wateratten" worden, wanneer zij voldoende gelegenheid krijgen om zich de elementaire beginselen der zwemkunst eigen maken. De laatste jaren is het zwemmen als leervak op vele lagere scholen ingevoerd, die tot voordien hun leerlingen „verre van het water" hadden gehouden. De inspec teurs l.o. hebben een open oog voor de noodzakelijkheid ervan en richten hun be leid onder meer bij de beoordeling van de diverse leerplannen op een algemene opneming van zwemonderwijs van de hoogste klassen op het lesrooster. Zwem onderwijs in de twee hoogste klassen is een uitstekend begin, maar op den duur zullen toch de lagere klassen ook moeten worden ingeschakeld, waarbij de over weging geldt dat kleine kinderen gemak kelijker leren en een minder uitgebreid lesrooster hebben. De bijzondere scholen, die door hun gelijkstelling met het open bare onderwijs eveneens van de subsidies genieten, gaan ook in die richting, maar in de praktijk zijn er nog gapingen. De hoofden der scholen en de ouders treft in deze gevallen een grote verantwoorde lijkheid. Uit eigen waarneming is ons een geval bekend, dat op een b.l.o.-school het zwemonderwijs werd nagelaten uit de overweging, dat het gemengde zwemmen der leerlingen ongewenst was. Dergelijke kortzichtigheden komen wellicht nog meer voor, doch er is goede hoop dat zij een verdwijnend verschijnsel zijn. Volgens de optelling, die wij geregeld op onze voorpagina publiceren, hebben er in ons land in de eerste helft van dit jaar 556 dodelijke verkeersongelukken plaats gehad. Bij die optelling is dan nog geen rekening gehouden met die gevallen, waar in het slachtoffer pas na enige dagen of weken is overleden. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek waren er alleen in het eerste kwartaal van dit jaar al 96 slachtoffers, die niet onmiddellijk maar binnen dertig dagen na een verkeersonge val overleden. Als men dit cijfer ook voor het tweede kwartaal als berekeningsbasis aanhoudt - hoewel het daarvoor vermoe delijk te laag is komt men voor de eerste helft van 1957 toch reeds op een geschat totaal aantal doden van 748, hetgeen tien percent meer is dan het officiële aantal dat in de eerste helft van het vorige jaar door het C.B.S. is geregistreerd. Het aantal verkeersongevallen stijgt dus nog steeds. De toenemende frequentie, waarmee wordt gewaarschuwd en opge treden tegen het dodelijk verkeersgevaar, vindt men terug in het aantal slachtoffers, dat dat verkeer vergt. Iedereen is vóór veilig verkeer, maar het verkeer schijnt sterker te zijn dan ieders wens. Het blijft niet alleen onveilig, het wordt steeds on veiliger. Dit onheilspellend gebeuren van een on persoonlijke macht, die sterker lijkt dan de wil der mensen, stelt niet alleen eisen van grote verantwoordelijkheid aan hen, die trachten door maatregelen in te grij pen. Iedereen is verplicht zijn wil door te zetten tegen de grote mensendoder, tegen het verkeer. Wie alleen op eigen veilig heid bedacht is, speelt in zijn kaart. Pas als men zich de drager weet van ook an dermans veiligheid kan het nu nog vooral individuele verzet een collectieve doorslag krijgen, waarvoor de macht van het ge motoriseerde moet zwichten: menselijk verkeer. Menselijk verkeer is niet afhan kelijk van het vervoermiddel dat men ge bruikt; dat men dan pas waarlijk nuttig gebruikt. Als prikkel daartoe gaan wij door met het dagelijks publiceren van het do dencijfer. Een voorlopige, door het Amsterdamse Bureau van Statistiek gehouden telling, heeft uitgewezen, dat er in mei van dit jaar 1933 verkeersongevallen ter kennis van de politie kwamen. Dit aantal is 1,9 percent hoger dan dat over mei 1956 toen 1897 ongevallen werden gerapporteerd. In de afgelopen meimaand hadden 251 ongevallen (13 percent) de dood, ernstig letsel of zware schade ten gevolge; 531 per sonen werden min of meer ernstig gewond. De verkeersongevallenthermometer voor 1957 wees eind mei 8460 aan. Sedert 1 ja nuari van dit jaar werden 21 percent meer slachtoffers geteld dan in 1956. In 19SS in 14 Europese landen De economische commissie van de UNO voor Europa heeft thans statistische gege vens gepubliceerd inzake het aantal ver keersongevallen in 1955. Dit is het tweede jaarlijkse overzicht, dat over dit onder werp door de E.C.E. is uitgegeven en de slotsom is, dat 1955 meer ongelukken bracht dan 1954. In veertien landen met een gezamenlij ke bevolking van 276 miljoen zielen, von den 39.150 personen de dood door verkeers ongevallen, 1.079.491 werden gewond. Het betrof daarbij 858.253 ongevallen. Onder deze ongevallen zijn niet opgenomen zoda nige, waarbij slechts materiële schade werd veroorzaakt. Evenals in 1954 kwa men omstreeks 4 pro mille van de bij on gevallen betrokkenen om het leven. PARIJS (Reuter) De Franse kanker specialist dr. Raymond Labarjet meldt be moedigende resultaten bij het elimineren van het gevaar van longkanker voor siga rettenrokers. Hij zegt dat hij samen met zijn medewerkers een manier gevonden heeft om 95 percent van de benzopyreen en andere kanker-stimulerende teerprodukten uit de sigarettenrook te verwijderen. Zijn rookmachines hebben duizenden sigaretten verwerkt, die gratis door de overheid ter beschikking zijn gesteld. Men is tot de conclusie gekomen, dat het sigarettenpapier een groter gevaar inhoudt dan de tabak zelf, maar het gevaar van beide kan door een chemische behandeling aanzienlijk worden verminderd. ADVERTENTIE 0p de Een gulden genieting voor 90 cent NEW YORK (UP) De gemengde be standscommissie van de UNO voor Palesti na heeft Israel ervan beschuldigd, een ?edemilitairiseerd gebied aan de grens met ^yrië militair versterkt te hebben. Er wor den geen waarnemers van de bestandscom- "mssie meer toegelaten. De commissie stelt ',0.?.rom voor, het gebied onder constante observatie te nemen, dag en nacht door. Het rapport is gedateerd 27 juni en op- "'este'd door de plaatsvervanger van gene raal Burns, kolonel Leary. Deze verklaart dat noch de bestandscommissie, noch zijn waarnemers door Israel in het gedemilita riseerde gebied zijn toegelaten, dat het ge bied met versterkingen en stellingen om geven is, en dat Israel in de omstreden zone van de Huleh-moerassen alle bepalingen van de wapenstilstand geschonden heeft. T* 57 iarf it* wdoM" "Jv i '"-"ó v-,.- (Van onze correspondent in Parijs) Parijs is niet alleen de hoofdstad van Frankrijk, de zetel der regering en het - uit zonderlijk gecentraliseerde - middelpunt van het hele administratieve, economische en culturele leven des lands. Parijs is óók een conglomeraat van volken en - naast New York - zonder twijfel de meest cosmopolitische stad ter wereld. Het zou te ver voeren hier na te gaan welke eigenschappen van het Franse volk het al die buiten landers mogelyk hebben gemaakt zich in Parijs gemakkelijk aan te passen en op te lossen in één gemeenschap, waarin ze van hun aard en veelal hun taal, geen afstand behoefden te doen, maar het feit kan niet worden ontkend. Helaas is aan deze vreedzame samenleving van Franse en tenminste één categorie van vreemdelingen sinds kort een einde gekomen. Sterker: er vallen in Parys zelfs onmiskenbare tekenen van rassentegenstellingen en -discriminatie waar te nemen. Men begint weer te letten op de huidskleur, de ogen, de neus, de haarinplant van een voorbijganger. En wanneer men dan een Algerijn herkent - lichtbruin van huids kleur, donker haar en ogen, en veel kleiner van stuk dan zyn Noordafrikaanse broe ders de Marokkanen of Tunesiërs - dan komt de gedachte op: zou dat soms ook een Fellagha of een „agent" kunnen wezen? En ongemerkt doet men er een schepje bovenop. De Algerijnen hebben in Frankrijk - of schoon ze in naam gelijkgerechtigde land genoten waren - nooit een bijzonder goede naam gehad. Vandaag worden ze bovendien gevreesd. De kranten publiceren dagelijks breeduitgesponnen reportages over de on menselijke wreedheden, die de Algerijnen in hun eigen land en ook in Frankrijk be drijven en waarbij sluipmoorden, waarvan de daders nog niet werden achterhaald, eveneens op hun rekening worden geschre ven. De propagandistische uitwerking van die krantenartikelen is overigens niet de enige oorzaak van de tegenstellingen, die in steeds sterker mate zich tussen Fransen en Algerijnen openbaren. De Franse politie geeft - zij het ongewild - dagelijks voor beelden van rassendiscriminatie. Op straat worden, onder het oog van het publiek, Algerijnen aangehouden, naar hun identi teitspapieren gevraagd en gefouilleerd. Auto's moeten stoppen en worden op wa pens doorzocht, wanneer de bestuurder Algerijnse trekken vertoont. Verdachte elementen worden door de agenten op straat in de boevenwagens - de beruchte paniers a salade (slamanden) - opgeborgen en weggebracht. Fascisme Niemand zal willen ontkennen dat de Franse autoriteiten onder de huidige om standigheden er niet goed aan doen een aantal Algerijnse elementen in de gaten te houden, maar men kan zich afvragen of er geen discretere, en tevens doelmatiger, methoden bestaan ter bereiking van dat doel. De tafrelen, die zich in de Algerijnse wijken van Parijs afspelen, brengen in ieder geval op vrij griezelige wijze, de be- zettingsdagen in de herinnering, toen voor bijgangers op straat door de Duitsers wer den aangehouden, wanneer hun neuzen op een Semitische afkomst leken te wijzen. Is Frankrijk, het land van de vrijheid, de gelijkheid en de broederschap, op weg eep fascistische natie te worden? De vrees voor een meer of minder ver kapte dictatuur is zeker niet denkbeeldig. De Franse regering is op een glad en dalend vlak beland, zo niet op een gletsjer gezeten. Het Algerijnse drama is daar de oorzaak van. In het begin was er een over eenkomst met de Algerijnen mogelijk ge weest, waarbij beide volken hun lot mis schien blijvend aan elkander hadden kun nen verbinden. Frankrijk wenste echter - tegen beter weten in - aan de fictie van het „Franse Algerije", dat een deel van het moederland vormt, vast te-houden en daar door werd ieder vruchtbaar gesprek bij voorbaat onmogelijk gemaakt. In die ge- dachtengang of beter wensdroom - was het ook logisch de Algerijnse nationalisten als rebellen te doodverven, die in verzet waren tegen het wettelijk gezag te Parijs, en de oorlog voor het behoud van dit „department" voor te stellen als een plaat selijke pacificatie-actie. Deze camouflage houdt echter al lang geen stand meer tegen de onbarmhartige werkelijkheid. Het is nu eenmaal onver mijdelijk dat een dubbelhartige politiek uitwassen oplevert. Tot die uitwassen be horen rassendiscriminatie en rassenhaat tot de bedenkelijkste verschijnselen. Wanneer men vandaag de „Kasbah's van Parijs", de Algerijnse wijken doorkruist en er met de bewoners spreekt, dan voelt men zich niet alleen op vreemd grondgebied, doch zelfs in een vijandig land. De mogelijkheden als nog een brug te slaan tussen Fransen en Algerijnen zullen we in een slotartikel nader onder ogen zien. Grote meerderheid voor regerings partij TRIPOLI (UP) Bij de verkiezingen, die de afgelopen vier zondagen in de Liba non zijn gehouden, heeft de pro-westelijke regeringspartij van premier Sami el-Solh een overweldigende meerderheid behaald. In de afgelopen zondag gehouden verkie zingen behaalden de regeringskandidaten vier en de oppositie zes zetels. Het is nog niet beslist wie de vier resterende zetels zullen bezetten. In de 66 afgevaardigden tellende uit een Kamer bestaande volksvertegenwoordi ging beschikte de regeringspartij reeds over 38 zetels, zodat een twee-derde meer derheid vrijwel verzekerd is. Grondwets herzieningen behoeven tweederde meer derheid en wenst men Camille Chamoun als president te handhaven hetgeen de regeringspartij wenst dan zal de grond wet moeten worden gewijzgid. Herverkie zing is volgens de huidige grondwet niet mogelijk. Bij de zondag gehouden verkiezingen be haalde de minister van Buitenlandse Za ken Charles Malik 10.302 stemmen, zijn communistische tegenkondidaat Sabdoellah Hraiky slechts 276. Politieke waarnemers zijn van oordeel dat de uitslag der verkiezingen een neder laag betekent voor de linkse pro-Egypti sche en pro-Syrische groeperingen, en een overwinning voor Chamoun, die zich uit sprak voor de Eisenhower-leer. Duits cabaret (Van onze correspondent in Wenen) Het cabaretgezelschap „Die Kleinen Fische" uit München, één van de kleine cabaretgezelschappen uit Duitsland, zal de hele maand juli in ons land optreden. Maandagavond ging de première in het Theater de la Mar in Amsterdam. Op de helft van de maand gaat het gezelschap naar Scheveningen. Toneeltjes als deze doen zich veelvul dig voor. Algerijnen in Parijs worden onderzocht op wapens. Onder de titel „de hoofdstad van China heet Moskou" schrijft H. Ophoff, bekend als vakman voor de politieke verhoudingen in het Verre Oosten, in het Oostenrijkse tijdschrift „Forum" een opmerkelijk arti kel over de betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en het communistische China. Hij waarschuwt daarin tegen de opvatting als zou China zijn eigen weg kunnen gaan en daardoor een gevaar kunnen betekenen voor de alleenheerschappij van Moskou. Ofschoon China met zijn onmetelijke op pervlakte en zijn 500 tot 600 miljoen in woners ontegenzeggelijk een potentiële macht zou kunnen betekenen,is het door de achterstand van zijn industrie verreweg de mindere, in zekere zin zelfs de slaaf van de Sovjet-Unie. Het grote China pro duceert bijvoorbeeld evenveel steenkool als Polen met zijn 28 miljoen inwoners en evenveel elektrische energie als België. Vooral de staalproduktie staat met vier miljoen ton nog in een beginstadium, con creter uitgedrukt: China produceert hon derd maal minder staal dan de Verenigde Staten en veertig maal minder dan de Sovjet-Unie. Hieruit volgt, dat China van het buitenland en in de eerste plaats van de Sovjet-Unie afhangt, wil het zich een plaats veroveren in de communistische wereld om nog te zwijgen over een plaats op de wereldmarkt, aldus deze des kundige. Deze economische afhankelijkheid drukt haar stempel op de politieke betrekkingen, die dan ook in de gemeenschappelijke ver klaring van Boelganin en Tsjoe En-Lai op 18 januari van dit jaar werden omschreven als betrekkingen tussen socialistische lan den van een geheel eigen soort, „omdat zij wordt beheerst door de hoogste belangen, namelijk de overwinning in de gemeen schappelijke strijd voor de triomf van het communisme". Maar ook in de praktische politiek is het volgens de schrijver nooit tot ernstige meningsverschillen gekomen. De commu nistisch partij van China heeft bijvoor beeld op bevel van Moskou haar doods vijand Tsang Kai-Sjek in 1938 niet uit de weg mogen ruimen en tevens hebben de Chinese communisten zich in 1945 niet verzet tegen de demontage en vernieling van de industri in Mandsjoerije, ofschoon het communistische China van die indu strie het grootste voordeel had kunnen hebben. Tenslotte heeft geen communis tisch land de wenken van Moskou zo slaafs en gehoorzaam opgevolgd als China, dat bijvoorbeeld de collectivisering van de landbouw in het snelste tempo heeft door gevoerd. De partijkaders zijn in China op leven en dood aan elkaar vastgeklonken, omdat de leden van het Chinese centrale comité voor 57 percent in de Sovjet-Unie zijn op geleid. Deze zorgen er wel voor, dat Peking zich houdt aan de richtlijnt- van Moskou inzake binnenlandse en buitenlandse poli tiek. Wat China vooral nodig heeft is rijst en grondstoffen. Deze bevinden zich in Zuid-Oost-A ië, welke gebieden vroeger bij China hebben behoord. Nu heeft elke regering in Peking slechts één ideaal, na melijk weer in het bezit te komen van deze bronnen, waardoor het altijd dreigen de gevaar van hongersnood en armoede kan worden uitgeschakeld. Dit ideaal kan nooit althans niet in de gegeven situatie worden verwezen lijkt tegen de wil van Moskou, maar al leen in samenwerking en met steun van deze grote communistische mogendheid. „Daarbij vergete men niet", aldus de heer Ophoff, „dat het aantal Russische ex perts en adviseurs in China op het ogen blik groter is dan dat van alle overige buitenlanders tezamen. Iedere fabriek, die in China wordt gebouwd, betekent een nieuwe band met Moskou. Dat weten de machthebbers in Peking en zij leggen zich bij dit feit neer. Hitte De zon stond als een laaiende vuurbal in het glimmend blauw. Vóór mij strekte zich een onafzienbare zandvlakte uit, kor stig gebakken door de trillende warmte, hier en daar gespleten onder de roosteren de werking van de zonnestralen. De be groeiing van het landschap beperkte zich tot een eenzaam struikgewas, volgens een onregelmatig kronkelende lijn - met grote onderbrekingen vanwege de zandverstui vingen - zich verliezend in de verte. De gedachte aan water werd een obses sie. Het rode stof kroop in mijn keel en mijn lippen waren als leer. Mijn tong had in uren geen dronk geproefd en het beeld van een bedauwd glas helder, koud water maakte mij gek. Toch was ik niet bi] machte, het uit mijn gedachten te zetten. Mijn ledematen waren pijnlijk en ver stijfd van vermoeienis. Mijn ogen werden geprikkeld door de felle zon en het stof, en zagen nog slechts de trillingen van de tot stroop gebrande lucht boven het hete zand, dat door mijn schoenzolen heen mijn voeten verzengde. En de woestijn nam geen einde. Steeds meer zand, steeds meer stof, in een ein deloos vergezicht van onbarmhartig zon licht. DrinkenEr bestond niets anders meer op deze wereld. Er was niets anders meer van belang dan drinken. Drinken, een koele stroom verfrissend vocht door de slokdarm in het lichaam te voelen komen, de lippen te kunnen dompelen in de weelde van een slok ijswater Maar er was geen ijswater, zelfs geen lauw water. Er was niets dan droogte, warmte, stof, zand. Bij het naderen van een grijs, uitge droogd bosje dat half onder zand gewaaid was, werd mijn half-verdoofde attentie getrokken door iets, dat boven het korre lige, hete zand uitstak. Ik viel op de knieën en begon met bijna machteloze vingers te graven. Het was iets hards, iets glads. Het was de hals van een fles. Mijn leren tong, mijn verdroogde keel, mijn verbrande lippen, mijn hele naar water snakkende wezen groef naar de fles, die onder het zand voor de warmte was gespaard en koel aanvoelde. Toen ik haar tevoorschijn trok, maakte zij een klokkend geluid Het was alsof de hemel op aarde neer daalde. De hemel met al zijn gelukzalig heid van koele stromen wijn, van ijstaarten op zilveren schalen, van vruchtensappen in kristallen glazen en duizend andere vloeibare heerlijkheden. De hemel - dat kon op dit moment enkel nogdrinken zijn. En die hemel zat opgesloten in de fles, die ik omhooghield tegen de brandende zon. Het was een vol flesje met.... Bedenk eens, heren fabrikanten, hoeveel méér u morgen nog zou hebben verkocht, als uw merk limonade op de plaats van deze puntjes had gestaan! R. Agteran ADVERTENTIE Eén druk op de knop, en de Omyl-spuitbus verspreidt een fijne onbrandbare nevel, die insecten, larven, eieren en poppen totaal verdelgt! Verfrist de atmosfeer. DE GROOTSTE SPUITBUS VOOft HET MINSTE GELD ORGANON-OSS Geslaagd. Aan het Amsterdams Conservatorium zijn geslaagd voor piano c 1 mejuffrouw J. Mechelse in Bloemen- daal en mejuffrouw Oei Khing Hwa in Haarlem. PETERSBURG. Het voortduren der onregelmatigheden in verscheidene deelen van Rusland heeft den Tsaar ge noopt, zijn veiligheidsdienst te verster ken. Er liggen thans twee torpedoboo ten voor den ingang van Peterhof en twee in de Newa-delta, ter bescherming van minister-president Stolypin. In de Oostzee zijn acht torpedobooten in dienst gesteld, die alle schepen onder zoeken om te verhinderen dat in het geheim wapenen naar de Russische ha vens worden gebracht. Ook in de haven van Odessa is het toezicht verscherpt, maar toch wisten daar twee havenar beiders den geneeskundigen inspecteur dood te schieten en daarna te ontko men.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5