KLINGDECOR N.V. DE HÖUTWERF Mannetje Grommelebrom j difisflADION PUZZELWEDSTRIJD DE ONZICHTBAREN Zijn „service-wagens" vrachtauto's? Agenda voor Haarlem Opkopers veroordeeld wegens koop van bij tunnelbouw gestolen materiaal Principieel geval voor Haarlemse economische politierechter NAAIMACHINES r Kort en bondig 4 HAARLEMSE POLITIERECHTER Na winkelsluitingstijd bloemen verkocht Ongeval in beitserij van Hoogovens Himrcompensatie voor overheidspersoneel Rijksbouwmeester Friedhoff met pensioen Drankbestrijding moet nieuwe wegen inslaan Th. W. Kreek neemt afscheid van Philips Mr. dr. N. Bolkestein burgemeester van Deventer v_ ONS VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KOSTNER Aaltens zwembad blijft zondags gesloten Nieuwe ambassadeur in Australië: A. H. J. Lovink DINSDAG '2 JULI 1957 In een zeer lange zitting, door het druk kende weer scheen er geen einde aan te komen, zag de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, maandagmorgen ver dachte na verdachte voor de groene tafel verschijnen. De meesten, grotendels helers, stelers en vechters, bekommerden zich niet om de plechtige sfeer in de rechtszaal en traden op het matje in een luchtig overhemd, boordje open, mouwen opge stroopt. Tot de belagrykste zaken behoor de die, voortvloeiende uit de vele diefstal len van betonijzer, koper, lood en derge lijke door arbeiders, werkzaam by de tun nelbouw in Velsen. Drie opkopers en één opkoopster van oude metalen hadden zich namelijk wegens heling van het gestolene te verantwoorden. Deze opkopers staan eigenlijk altijd hetgeen tijdens de zitting van de politie rechter weer eens werd gezegd met één been in de gevangenis. Want stelers van ijzer, koper en dergelijke moeten zich in de meeste gevallen tot zo'n opkoper wenden om zich van de buit te ontdoen. En de opkoper kan nu wel informeren, of het „zaakje" safe is, als de verkoper maar een enigszins betrouwbare indruk maakt, zal hij spoedig tot koop overgaan, want het gaat tenslotte om zijn broodwinning. Drie Haarlemse opkopers en een op koopster van deze materialen hadden be tonijzer, koper en lood gekocht, dat achter af gestolen bleek door arbeiders, werkzaam bij de tunnelbouw. De eerste te recht staande verdachte, een 51-jarige opkoper, had in de afgelopen maanden slechts één maal betonijzer gekocht, en wel van een betonvlechter die geregeld ook voor de opkoper werkte. De handelaar in oude me talen twijfelde daarom geen ogenblik aan 's mans betrouwbaarheid en schreef deze dan ook in het koopregister in. Dit regis ter en die van andere opkopers vormden voor de controleurs een goede aanwijzing in de richting van de diefstallen bij de tunnelbouw. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste tegen deze ver dachte een geldboete van veertig gulden subs, twaalf dagen hechtenis. Hij achtte schuldheling bewezen. Daar het hier ech ter een incidenteel geval betrof en aan de goede trouw van de opkoper niet kon worden getwijfeld, sprak de rechter de man vrij. De tweede verdachte, een 31-jarige op koper, had echter diverse malen en bij grotere hoeveelheden betonijzer opgekocht van dezelfde betonvlechter, die ook in de vorige zaak de verkoper was geweest. De betonvlechter had steeds voorgegeven, dat hij „het van zijn baas mocht hebben". De officier meende echter, dat in dit geval opzetheling bewezen was, daar het niet bij één koop is gebleven doch soms dage lijks betonijzer werd aangeboden. De op koper had moeten inzien, dat deze zaak niet zuiver was. Nadat de officier twee maanden gevangenisstraf had geëist, be pleitte de raadsman mr. J. H. Junge, een lichtere straf, daar naar zijn oordeel van opzetheling geenr sprake was, hoogstens van onvoorzichtig handelen. De rechter legde zes weken gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, met aftrek op. Tot eenzelfde straf werd een 47-jarige opkoper, die in de zaak van zijn vader werkzaam is, veroordeeld. Deze had van enkele andere arbeiders betonijzer en der gelijke opgekocht. De arbeiders hadden valse namen opgegeven en de indruk ge wekt, dat zij de materialen als een soort aanvulling op hun loon hadden gekregen. Ook tegen deze verdachte requireerde de officier twee maanden gevangenisstraf Boetes voor langs de rijksweg staande bloemenverkopers Tweehonderdvyftig gulden boete sub sidiair twintig dagen gevangenisstraf alsmede een voorwaardelijke gevangenis straf van een week legde de Haarlemse economische politierechter, mr. J. D. Vink, maandagmiddag twee bloemenverkopers één uit Nieuw-Vennep, de ander uit de Haarlemmermeer op, omdat zij bloe men zouden hebben verkocht na winkel sluitingstijd. Een winkel hadden zij echter niet ge had: beiden verkochten bloemen aan voor bijkomende automobilisten langs de rijks weg Amsterdam-Den Haag. Zij deden dat in de berm tussen de beide rijbanen en hadden aan weerszijden „lokkertjes" emmers met verse snijbloemen uitgezet om de langstrekkenden op hun negotie op merkzaam te maken. Beide verdachten hadden al verschei dene overtredingen van de winkelslui tingswet en het vestigingsbesluit op hun naam staan. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, noemde beiden „verkopers, die zich ner gens wat van aantrekken". „Welke boetes je ze ook oplegt, zij gaan gewoon door, alsof er niets gebeurd is", merkte mr. Wiarda in zijn requisitoir op, waarna hij tot de conclusie kwam, dat dergelijke bloemenverkopers een ruime verdienste moeten hebben. Aangezien boetes niet meer zouden helpen eiste mr. Wiarda te gen beiden een hechtenisstraf van een week. De verdachte uit Nieuw-Vennep voerde te zijner verdediging aan, dat hij na slui tingstijd geen bloemen had verkocht, maar had staan te wachten op iemand, die zijn handeltje voor de nacht zou weghalen. „Maar u had toch maar wel de lok kertjes uitstaan", merkte de politierechter op. „Die had ik vergeten weg te halen", was het antwoord. De andere bloemenverkoper had wél bloemen verkocht en had trouwens al eens een week hechtenis ondergaan wegens een dergelijk feit. Tijdens werkzaamheden bij de reparatie van de vloer in de beitserij op het terrein van Hoogovens te IJmuiden is de straten maker P. de G. uit Heemstede, die in dienst is van de firma v. d. Hout, maan dagmorgen met zijn hoofd in aanraking gekomen met een puinbak, die juist door een kraan op de grond werd geplaatst. Met klachten over hoofdpijn is De G. ter observatie opgenomen in het Rode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk. met aftrek daar verdachte had kunnen vermoeden dat deze zaak geen „zuivere koffie" was. De raadsman, mr. O. H. van Wijk, zei, dat verdachte in het geheel niet was geleid door winstbejag. Hij betwij felde zelfs of van schuldheling kon wor den gesproken en bepleitte de uiterste clementie. Tenslotte stond een 49-jarige opkoopster wegens heling terecht. Ook zij had, naar zij verklaarde: in haar onwetendheid, bij de tunnelbouw gestolen materialen opge kocht. Tegen haar eiste de officier een maand gevangenisstraf. De raadsvrouwe, mr. M. Strosz-Bromet uit Amsterdam, zei: „Deze opkopers zijn de dupe geworden van de onvoldoende controle bij de tunnel bouw". Met het oog op het ondoordacht handelen van verdachte bepleitte de raadsvrouwe een lichte, voorwaardelijke straf. Ook in dit geval achtte de rechter opzetheling bewezen, doch hij liet het bij een gecombineerde straf: honderd gulden boete, subs, dertig dagen hechtenis, en drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. ADVERTENTIE De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars enz. enz. Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500-11932 Voor het rijkspersoneel en dat van lage re publiekrechtelijke lichamen zal dezelfde regeling ten aanzien van de looncompensa- tie in verband met de huurverhoging per 1 augustus worden toegepast als de rege ring heeft voorgeschreven voor het vrije bedrijf. Bij het rijk zal de uitbetaling ge schieden in twee uitkeringen over 1957, na melijk in augustus en in oktober. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen medege deeld. dat er geen bezwaar tegen bestaat dat de uitbetaling door de gemeenten op de gebruikelijke manier geschiedt. Voor het overheidspersoneel zal wat de kindertoelage betreft een voorschot wor den gegeven volgens de thans nog bij de Tweede Kamer aanhangige wijziging der Kinderbijslagwetten. Dit voorschot zal bij het rijk voor 1957 worden uitbetaald twee maal over drie maanden. -Bij - Koninklijk - Besluit-<is -Aan -dé rijks bouwmeester in vaste dienst bij de Rijks gebouwendienst iiv. G. Friedhoff in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd met ingang van 1 augustus 1957 op zijn verzoek eervol ontslag ver leend onder dankzegging voor de belang rijke diensten in zijn functie aan den lande bewezen. De Nederlandse Vereniging tot Afschaf fing van Alcoholhoudende Dranken heeft in Heerenveen een tweedaags congres ge houden. In zijn openingswoord zei de voorzitter, de heer J. de Bruin, burgemeester van Rheden, dat het werk moet worden aan gepast aan veranderde omstandigheden. De voorzitter zei dat in het tijdperk der kernenergie de produktie-methoden radi caal zullen veranderen. De gevolgen hier van zullen voor de massa der werknemers groot zijn. Een belangrijk vraagstuk wordt daarbij volgens de heer De Bruin de rege ling van de arbeidstijd. Verkorting wordt mogelijk, een hoger loonpeil waarschijn lijk. Het vraagstuk van de vrije tijdsbeste ding zal klemmender worden. Men zal meer tijd krijgen voor onderwijs, sport én recreatie. De medaille der technische voor uitgang heeft echter ook zijn keerzijde, omdat kernenergie en automatisering de mens dreigen uit te schakelen. Het is no dig, aldus de heer De Bruin, de geestelijke weerbaarheid van het individu te verster ken en een front te vormen tegen de krach ten, welke deze versterking in de weg staan. Eén ervan is het alcoholisme. Het alcoholverbruik neemt weer toe. Op de grote stijging der verkeersongevallen wilde de heer De Bruin niet verder ingaan. Wel was hij het eens met de critiek op het af wijzen van de bloedproef door medici en juristen. „We zullen op onze hoede moeten zijn", zei hij, want onze tegenstanders zijn kapitaalkrachtige instanties, die zelfs kans zien via Radio Luxemburg pro paganda te maken voor bier. De toekom stige samenleving zal dit drankmisbruik niet kunnen dulden, want van de mens zal steeds meer verantwoordelijkheid worden gevraagd. Wij stellen ons tegen het alco holgevaar te weer op de basis van ons oude beginsel, doch langs nieuwe wegen, die passen in de veranderde omstandigheden", zo besloot de heer De Bruin. In de kantine van de machinefabriek van Philips' Gloeilampenfabrieken n.v. aan de Beukenlaan te Eindhoven heeftafscheid plaatsgehad van de heer Th. W. Kreek, dix-ec- teur van de afdeling „direct export" van dit bedrijf. De heer Kreek, die het bedrijfsleven vaar wel zegt met het oog op het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, is als oud- Haarlemmer in de Spaarnestad geen onbe kende. Geruime tijd is hij onder meer doel- vei-dediger geweest van het eerste elftal van het fameuze Haarlemse HFC. Als eex-ste spx-eker huldigde de heer H. J. R. G. Hartong lid van de Raad van Bestuur van Philips n.v., de scheidende functionaris. De heer Hartong bi-acht de carrière van de heer Kreek in herinnei-ing van de tijd, dat hij pio- niei-swerk verrichtte bij de toenmalige af deling „radio II" af tot aan de periode na de laatste ooi-log, toen hij als directeur van de „direct expoi-t" erin geslaagd is de omzet van de Philips-artikelen in de gebieden die de onder hem staande tweehonderd agenten be- wei-kten, te vertienvoudigen. Ook de hem opvolgende directeur van „di rect export", de heer H. Ackerstaf, sprak de heer Kreek in hartelijke bewoordingen toe en overhandigde hem een zilveren plaquette, waai;op in grafiekvorm was afgebeeld de stijging van de omzet tijdens de bewindpe riode van de scheidende directeur. De agent uit Brits Guj'ana hield een korte toespraak en verder was er bandopname van de stem van de IJslandse agent, die op deze wijze zijn dank voor de samenwerking in het Nederlands gehouden toespraak over- bi-acht. Namens de agenten over de gehele wereld werd de scheidende dii-ecteur een massief zilveren beker overhandigd, die de heer Kreek met een toepasselijk toespraakje over handigde aan ir. P. F. S. Otten, voox-zitter van de Raad van Bestuur van Philips n.v., om ter beschikking te stellen voor de meest sportief spelende ploeg in het Philips zo meravondvoetbaltoernooi. Ir. Otten aanvaardde het geschenk met een hartelijk dankwoord. Op een zaterdag in Deventer gehouden nationaal fedex-atief muziekconcours heeft die Hoofddorpse Fanfare een dei-de prijs ge wonnen. Vijf gulden boete eiste de officier van Justitie maandagmiddag tijdens de zitting van de Haarlemse economische politie rechter tegen een Haarlems importbedryf van landbouwmachines dat in de persoon van zijn 55-jarige directeur terechtstond wegens het in dienst hebben van vracht- of bestelauto's zonder dat de daartoe ver eiste vergunning aanwezig was. Het ging hier om zogenaamde „service wagens" voorzien van een testapparatuur en reparatiemateriaal, die regelmatig de klanten van het bedrijf afgingen teneinde service te verlenen en waar nodig repara ties te verrichten aan de machines, die het bedrijf zelf geleverd had. Op 25 februari van dit jaar was een der gelijke wagen op de weg Kampen-Zwolle aangehouden door een rijkspolitieman, die naar de vereiste papieren vroeg. De po litieman was van mening, dat een vergun ning voor een vracht- of bestelauto aan wezig moest zijn en maakte, toen dit niet het geval was, proces-verbaal op. Dé directeur van het bedrijf was van oordeel, dat het hier om een service-wagen ging, waar het materiaal en de testappa raten vast in gemonteerd zijn. Hij meende dat voor dergelijke wagens geen vergun ning voor vracht- of bestelauto's nodig was. De officier van Justitie, mx\ J. Wiarda, was een andere mening toegedaan. Hij be schouwde de aangehouden wagen wel de gelijk als een vrachtauto en eiste, aange zien hij deze zaak als een principieel geval wilde beschouwen, een boete van vijf gulden. De raadsman, mr. F. van der Goot, was daarentegen van mening, dat het in deze en dergelijke gevallen niet zozeer ging om het uiterlijk van de auto dan wel om de bestemming ervan. In dit geval was die bestemming: service verlenen aan de klan ten van zijn cliënt. Het ging deze laatste niet om het kleine bedrag van de inschrij ving als vrachtauto te ontduiken. Integen deel volgens mr. Van der Goot was zijn cliënt van mening geweest, dat service wagens buiten de voor vrachtauto's ver eiste inschrijving vielen, welke mening door de raadsman werd gedeeld. „Overal in de wereld worden dergelijke auto's als servicewagens beschouwd, be halve in Kampen", riep hij uit, waarna hij tot vrijspraak concludeerde. Nadat mr. Wiarda nog had opgemerkt, dat er onlangs meer processen-verbaal in dergelijke gevallen zijn opgemaakt, deelde de econoinische politierechter mr. J. D. Vink mee over acht dagen schriftelijk von nis te zullen wijzen. 's Morgens, als de zon was opgegaan, werd mannetje Grommelebrom wakker. Ieder ander zou blij gekeken hebben, als hij ontwaakte en zag, dat het zulk mooi weer was. Maar mannetje Grommelebromo nee, die keek helemaal niet blij. Met 'n zuur gezicht kwam hij onder de dekens uit en hij keek nijdig naar het ven ster. Want daar zat een vogeltje op 'n tak en dat diertje zong het hoogste lied. 4-5 ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel.14444 Met ingang van 16 juli is benoemd tot burgemeester van Deventer mr. dr. N. Bolkestein, thans burgemeester van Mid delburg. De heer Bolkestein is op 27 juli 1910 in Den Haag geboren. In Utrecht, waar zijn vader hooglei-aar was, studeerde hij rechts wetenschap. In 1933 vestigde hij zich als advocaat en procureur in de hoofdstad, maar reeds in september 1934 vertrok hij als adjunct-inspecteur der directe belas tingen naar Veendam. Als lid van de toen malige S.D.A.P. werd mr. Bolkestein in 1939 gekozen tot lid van de Provinciale Staten en later tot gedeputeerde van Gro ningen. Bij het uitbreken van de oorlog trad hij toe tot de Nederlandse Unie. In februari 1942 bedankte hij als lid van Gedeputeex-de Staten, toen een N.S.B.'er tot commissaris der provincie Groningen werd benoemd. Van 24 mei 1942 tot 20 april 1944 verbleef hij als gijzelaar in het kamp te St. Mi chielsgesteld. Toen op 16 april 1945 de stad Groningen bevrijd werd, nam hij zijn zetel als lid van Gedeputeerde Staten weer in. In oktober 1945 werd mr. Bolkestein be noemd tot raadsheer in het bijzonder ge rechtshof te Leeuwarden. Op 12 februari 1948 promoveerde mr. Bolkestein aan de Utrechtse universiteit op het proefschrift: „De invloed van de financiële politiek der overheid op de verdeling van lasten en baten over de tijd". In september van dat jaar kreeg hij van de universiteiten te Utrecht en Groningen een leeropdx-acht in de beginselen van het belastingx-echt en dêTéër'd'ér cfpenfëfr'è'finënciënoria?.rrtzojl Na de opheffing van het bijzonder ge rechtshof te'Leeuwarden werd mr."Bolke stein rechter-plaatsvervanger in de Gro ningse rechtbank, waar hij zitting had in de bijzondere strafkamer. In juli 1950 werd hij benoemd tot burgemeester van Middel burg. In september werd hij tevens lid van de Commissie Personenvervoer. ADVERTENTIE 8. Sergej Komoroff zweeg. Zwijgend reden wij lange tijd verder over de steppe. Hier en daar staken grijs-groene graspollen boven het dunne sneeuwdek uit. Een leeuwerik liet haar teder lied horen en een vlucht sneeuwhoenders, opgeschrikt door de hoefslag van onze paarden, vloog met klapperende vleugels op, beschreef een grote boog om ons heen en streek toen weer neer. „Ja", ging Komoroff tenslotte verder, „op een goede dag bracht m'n nieuwe vriend mij een stapeltje boeken, waaronder een oer-oud handschrift, waar ik eerst nau welijks naar keek. Toen ik er tenslotte in begon te bladeren, zag ik tot mijn grote verbazing, dat het een pijnlijk nauwkeurige beschrijving was van alle cere moniën, die dagelijks bij het graf van Temoedsjin, de grote Dzjengis Khan, verricht moesten worden. Bij het graf van Dzjengis Khan?, vroeg ik mijzelf af. Dat be stond toch niet? Toen ik het handschrift echter nauw keuriger en met de grootste aandacht bestudeerde, moest ik het wel toegevenIk begon er van te duizenlen! Wat ik in mijn handen hield, was niets meer of minder dan het bewijs, dat de hoge Boeddhistische geestelijkheid het graf van de geweldigste aller heersers kende en bewaakte! Nog geheel bedwelmd door deze ontdekking en de wetenschap tot een streng bewaakt geheim te zijn doorgedrongen, strekte ik mij op mijn brits uit, hield de ogen gesloten en dacht over het zo juist gelezene na. De gedachten, die mij overvielen, volgden elkaar zó snel op, dat ik geen enkele kon vast houden. De ontdekking, die ik gedaan had, was zó bui tengewoon, was van zulk een draagwijdte, dat het in mijn schedel bromde en zoemde als in een bijenkorf vlak vóór het uitvliegen van een zwerm. Plotseling stormde de opper-lama, die bijzonder nerveus en hoogst opgewonden was, mijn jurtte binnen, graaide in de stapel boeken, die naast mij lag, vond het handschrift en stak het bij zich. Ik vroeg hem of hij het niet wilde laten liggen, omdat ik er nog geen blik in geslagen had. Hij schudde echter zwijgend en heftig van neen en liep zo hard zijn benen hem dragen konden naar het klooster terug. Toen ik hersteld was, poogde ik er achter te komen waar zich het graf van de grote veroveraar be vond. Dat de Mongoolse geestelijkheid dit geheim hield, was mij intussen wel duidelijk geworden. Maar hoe ik ook speurde, fyoe ik mijn oor ook te luisteren legde, het was tevergeefs. Dat zich het graf in de nabijheid van een klooster moest bevinden of zelfs in een kloos- (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) ter, had ik uit het handschrift overigens wel begre pen. Jaren verliepen, maar ik kwam geen stap verder. Sedert twee maanden weet ik echter waar Temoedsjin begraven ligt!" De Rus sloeg bij deze woorden enkele malen met zijn zweep in de lucht. Nu, wat zegt u daarvan?" Zijn gezicht straalde, zijn ogen glansden van louter geestdrift. „Ik feliciteer u van harte met uw ontdekking en ik wens u toe „Stop!", riep Komoroff, en richtte zich hoog in de stijgbeugels op. „Niet zo! Ik heb u niet met die bedoe ling mijn geheim toevertrouwd! Ik heb u alles verteld, omdat ik u wilde vragen samen met mij het geheim te onthullen!" Op dit voorstel had ik eigenlijk helemaal niet gere kend. Het vooruitzicht echter om het reeds zo vaak tevergeefs gezochte graf te ontdekken, was aanlokke lijk. Tóch aarzelde ik nog even. „Als u de plaats kent, waarom wilt u dan niet alléén de lauwerkrans omgehangen krijgen? Waarom wilt u met een u volkmen onbekende het te verwachten sen sationele succes delen? Bedenk u goed! De gehele be schaafde wereld zal u bejubelen, zal u er dankbaar voor zijn. Waarom dan...." „Waarom, Waarom? Om het u heel eerlijk te zeggen: De vreugde over mijn ontdekking is zó groot, zó gewel dig groot, dat ik bang ben niet te kunnen zwijgen. Ik móét iemand hebben, met wie ik er over kan spreken. Of moet ik hij wees naar de stad, die achter ons lag daar iemand in vertrouwen nemen? In twee, drie uur, wat zeg ik, in twintig minuten zou de hele stad het weten! Willen wij succes hebben, dan mag niemand iets te weten komen. Niemand! Wanneer ook maar één Mongool er achter komt, één lama onze plannen ver moedt, is alles tevergeefs. Zij zouden wel wegen vin den omIk zal u nóg iets vertellen: Dzjengis Kahn dat geloven tenminste alle Mongolen wordt wedergeboren, maar alleen wanneer een.... nee, dat vertel ik u later nog wel eens. Maar gaat u nu met mij mee of niet?" f Ik aarzelde nog steeds. „U heeft mij verteld, dat het graf zich vermoedelijk vlak bij of zelfs in een klooster bevindt". „Ja". „Maar dan mogen we toch wel aannemen, dat het bewaakt wordt, zodat het niet door een of ander toe val ontdekt kan worden?" „Ja, dat is zelfs wel heel waarschijnlijk". „Hoe wilt u bij dat graf komen? Men zal ons dood eenvoudig de toegang verbieden". „Daar maak ik mij helemaal geen zorgen over. De Mongolen zijn grote lafaards! Eén schot uit een brow ning, en honderd zetten het op een lopen, zo snel hun benen hen dragen kunnen". „Ja, daarin heeft u gelijk". „Bent u nog steeds niet besloten om mee te gaan? Als wat ik tot nu toe verteld heb soms nog geen vol doende aansporing is geweesthij schudde het hoofd, alsof hij niet kon begrijpen, dat een mens niet direct met beide handen zulk een aanbod aannam „dan wil ik u nog wel vertellen, dat wij door een ge bied komen, waar nog jaguars zijn". „Jaguars?", vroeg ik verbaasd. „Komen hier in Mon golië nog poema's voor?" „Wis en waarachtig! Vroeger waren zij in Azië erg talrijk, maar sedert vele tientallen jaren zijn die bees ten hier uitgestorven. Dat nam men tenminste aan In werkelijkheid is dat echter niet zo. Op mijn laatste tocht schoot ik nog een poema. Ik kan u het vel laten zien". We reden zwijgend verder. Toen de Rus mijn zwijgen te lang vond duren, keek hij me vragend aan. Ik moest eindelijk wel een besluit nemen, maar het viel me niet gemakkelijk. Ik weet echter niet meer waarom ik toen maar niet kon beslissen. Het vooruitzicht het graf van de Khan aller Khanen te vinden, was bepaald aanlok kend, en het aanbod van de Rus was grootmoedig. Zonder twijfel zou de hele wereld ons met roem en eer overladen, als tenminste de onderneming zou sla gen. Maar tochiets ondefinieerbaars scheen mij er van af te willen houden. „Doe het niet", zo meende ik een diepe stem naast mij zó helder en duidelijk te horen zeggen, dat ik onwillekeurig het hoofd omdraai de om de spreker aan te kijken. Maar ik was alleen met Komoroff op de wijde steppe, zo ver mijn blik reikte. (Wordt vervolgd). Fietsendief. In Den Bosch werden de laatste tijd veel fietsen gestolen. Dezer dagen ontdekte de politie een der verdwe nen karretjes aan het station, waar iemand het ter verzending naar Den Haag had aangeboden. De Haagse politie kreeg een seintje en hield een 32-jarige bedrijfs leider aan, die de fiets kwam afhalen. Hij is naar Den Bosch overgebracht, waar onderzocht wordt of hij ook de andere rijwielen gestolen heeft. Nieuw gebouw. De minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, heeft zater dag in Enschedé het nieuwe gebouw van het Sociaal Fonds Textielindustrie geopend door het onthullen van een gedenksteen. In dit gebouw, dat tweeënhalf miljoen gulden heeft gekost, is de stichting ondergebracht, die gevormd wordt door een ziekenfonds, een begrafenisfonds en de bedrijfsvereniging voor de textielindustrie. Zestigduizend werk- nemers in de textielindustrie en hun gezins leden ontvangen van de stichting hun sociale verzorging. Naar Genève. Zondagmiddag is de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, per vliegtuig naar Genève ver trokken voor het bijwonen van de confe rentie van de economische en sociale com missie van de Verenigde Naties. De bespre kingen zullen tot 21 juli dux-en. Hij zal tus sentijds naar Straatsburg gaan, waar- hij als president van de Raad van Europese Minis- tei-s president Coty officieel zal ontvangen. Voox-ts keex-t mr. Luns voor enkele dagen naar ons land terug wegens het officiële be zoek van minister-president Nehroe van India aan Nederland op 8 en 9 juli. Zaterdagmiddag heeft de gemeenteraad van Aalten een spoedeisende vergadering gehouden op verzoek van de raadsleden Telindë (P.v.d.A.), Nijkamp (K.V.P.) en Rutgers' (Gemeente Belangen) ter behan deling van een voorstel om het zwembad te Aalten op zomerse zondagen van vier uur 's middags tot acht uur 's avonds voor het publiek open te stellen. Het bad is na melijk sinds de stichting in 1947 zondags gesloten. De drie raadsleden verklaarden dat het in het belang der gemeente is wan neer het zwembad op warme zondagen opengesteld wordt. Nu zijn de inwoners in groten getale in de omliggende gemeenten in de zwembaden verkoeling gaan zoeken. Na een debat van anderhalf uur werd het voorstel van de drie raadsleden met acht tegen zeven stemmen verworpen, zo dat het zwembad in Aalten zondags ge sloten blijft. Tegen het voorstel stemden de leden van de protestants christelijke raadsfractie. Binnenkort is de benoeming te verwach ten van de heer A. H. J. Lovink, momen teel ambassadeur te Canada, tot buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur in Australië. De heer Lovink zal te Canberra de heer A. M. L. Winkelman opvolgen, die de buitenlandse dienst met pensioen zal vei'laten. Verwacht, kan worden dat de heer Lovink in de tweede helft van juli hier te lande zal aankomen om zich op zijn nieuwe bestemming voor te bereiden. De heer Winkelman zal zijn tegenwoordige post omstreeks 1 september verlaten. DINSDAG 2 JULI Cinema Palace: „Kitty", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Studio: „Liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Rijstmeisje", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Köningswal- zer", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De lont in het kruit", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „Op het spoor der verdwenen vrou wen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ont maskering der veedieven", 14 j., 7 en 9.15 uur. Minerva: Willy Walden en Piet Muy- selaar als Snip en Snap in een vrolijk zo- merprogramma m.m.v. vele anderen 8.15 u. Grote Kerk: Orgelconcert door Piet Kee, m.m.v. het Haarlemse Bachensemble o.l.v. George Robert, 8 uur. WOENSDAG 3 JULI Cinema Palace: „Kitty", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het. wonder der geboox-te", 14 jaar, 2, 3 en 4 uur. „Liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Rijstmeisje", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Köningswalzer" alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De lont in het kruit", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Op het spoor der verdwenen vrouwen". 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ontmaske ring der veedieven", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Willy Walden en Piet Muy- selaar als Snip en Snap in een vrolijk zo- merprogramma m.m.v. vele anderen, 8.15 uur. Concertgebouw: Tweede zomercon- cert door het Noordhollands Philharmo- nisch Oiicest o.l.v. Marinus Adam, m.in.v. Ria Groot, piano, 8.15 uur. Openluchtthe ater Bloemendaal, Rotterdams Kinderto neel met „Repelsteeltje", 2.30 uur. Grote Kent: Avondstilte. Spreker ds. J. Bronsgeest, m.m.v. Klaas Bolt, orgel en Frans Kniese, trompet, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6