OPHEFFINGS UITVERKOOP B. en W. van Haarlem nog steeds vóór het plan-De Ranitz Kimmenaede Haarlemse zwemtitels over 1500 meter voor Wicky Hofman en Bouwman Beantwoording vragen-De Landmeter Ro Mogendorff en anderen De Ruyter-Cantate in de Grote Kerk Wim Sonne veld elke week voor Radio Luxemburg 9 Plannen in voorbereiding voor verkeersplein bij Herenweg en Spanjaardslaan Herenconfectie In verband met de grote drukte verzoeke vooral in de ochtend te kopen van Examens H. J. van Es gehuldigd Burger!:ike Stand van Haarlem Platanen in Haarlem sterven af Werk van door „Inter Nos" UIT STAD EN STREEK Jonge blauwe ara's op kinderboerderij Klanten ronselen Tweede lustrum van r.-k. volksdansgroep Werk van Lorent^T-^eïsten tentoongesteld DiNSDAG 2 JULI 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT B. en W. van Haarlem hebben nog eens de wenselijkheid van een west-oost-ver- binding ten zuiden van de agglomeratie Heemstede-Bloemendaal bepleit in hun be antwoording van de schriftelijke vragen, die het Haarlemse gemeenteraadslid, de heer A. J. de landmeter (CHU), op 6 juni van dit jaar heeft gesteld naar aan leiding van de grote drukte, die in en om Haarlem tijdens het weekeinde van 1 op 2 juni zou moeten zijn verwerkt. Bovendien delen B. en W. mee, dat plannen in voor bereiding zijn voor een verkeersplein ter hoogte van de Herenweg en de Span jaardslaan. Ofschoon, naar B. en W. meedelen, tij dens het bedoelde weekeinde in Bloemen- daal noch in Zandvoort verkeerstellingen zijn gehouden kon toch worden vastgesteld dat er niet van een uitzonderlijke drukte sprake was. Abnormale vertragingen heb ben zich dan ook niet voorgedaan. B. en W. zijn met de heer De Landmeter van oordeel, dat de werkzaamheden aan de spoorwegovergang bij de halte Heem- stede-Aerdenhout van ongunstige invloed zijn op de verkeerssituatie ten opzichte van hét op d< kust gerichte oost-west-verkeer. Vandaar, dat tijdens de drukke weekein den het verkeer ,dat via de Buitenrustbrug of de Amsterdamse Poort de stad Haarlem binnenkomt respectievelijk via Lorentz- plein, Van Eedenstraat, Raamsingel, Wil- helminastraat. T laksbrug, Ziilsingel, Zijl- weg en Julianalaan en via Oostvest, Pa- pentorenvest, Koudenhorn, Hooimarkt, Friese Varkensmarkt, Prinsen Bolwerk, Staten Dol werk, Verspronckweg en Ju lianalaan naar de Zeeweg wordt geleid. B. en W. zijn voorts van oordeel, dat met het gereedkomen van de onderdoorgang aan de Zandvoortselaan zeker niet aan alle verkeersmoeilijkheden van het interlocale recreatieverkeer een einde zal zijn geko men. Ter staving van deze vrees herinnert ADVERTENTIE Uitsluitend Spaarnwouderstraat 80 bjj de Amsterdamse Poort het college aan de snel groeiende aantrek kingskracht, die het kustgebied uitoefent op West-Duitsland en aan de verbetering van de autotechniek, die de aanleg van steeds grotere toevoerwegen nodig maken. Met het oog hierop wijzen B. en W. nog eens nadrukkelijk op het feit, dat Haarlem heeft gepleit voor het reserveren in het streekplan Zuid-Kennemerland van ruimte voor de aanleg van een grote regionale verkeersweg ten zuiden van de agglomera tie Haarlem-'Ieemstede-Bloemendaal in de geest van het door laatstgenoemde gemeen te voorgestelde tracé (plan-De Ranitz). Zoals bekend hebben Gedeputeerde Sta ten van Noordholland deze gedachte niet overgenomen. Wel wordt door G.S. ge steld, dat later, wanneer de omstandighe den zulks vereisen, de aanleg van een der gelijke weg, die volgens G.S. ook land schappelijke bezwaren heeft, mogelijk blijft. Zoals men lders in dit blad kan le zen hebben de Provinciale Staten inmid dels het streekplan goedgekeurd. Ook wordt door B. en W. nog eens her innerd aan het standpunt van dit college, dat de oost-west verbinding ten zuiden van de Hout in de eerste plaats zal dienen als een onvermijdelijke zuidelijke stads- randweg en verdeelweg, waardoor het on gewenst zou zij de capaciteit voor het doorgaande verkeer te vergroten door on gelijkvloerse kruisingen te maken in het gedeelte tussen spoorbaan en Spaarne. „Wij zijn ons er echter van bewust", zo schrijft het college aan de heer De Land meter, „dat voorlopig met deze weg zal moeten worden volstaan en dat het dus ge wenst is de opzet zo ruim mogelijk te ma ken, evenwel met kruisingen a niveau'.' V erkeersplein Plannen zijn in voorbereiding voor een verkeersplein ter hoogte van de Herenweg, de Spanjaardslaan en de Johan van Olden- barneveltlaan. Voorts worden plannen uit gewerkt voor verbetering van de route Spanjaardslaan, Fonteinlaan, Paviljoens laan, Kamperlaan, Buitenrustlaan en die langs de Spanjaardslaan en de door te trekken Kleine Houtweg. B. en W. blijven echter van oordeel, dat wellicht eerder dan thans nog valt te voor zien de tweeledige dienstbaarheid van de oost-westweg (voor locaal en interlocaal verkeer) op den duur tot een onhoudbare toestand zal leiden, die slechts zal kunnen worden opgeheven door het aanbrengen van een volkomen scheiding tussen de bei de verkeerssoorten. De door G.S. gedachte oplossing door middel van parallelwegen en ongelijkvloerse kruisingen acht het col lege uit stedebouwkundig oogpunt onaan vaardbaar. Bovendien zou een dergelijke weg een onnatuurlijke barrière vormen tussen Haarlem en Heemstede. Slechts door uitvoering van het zogenaamde plan- De Ranitz zou aan deze bezwaren kunnen worden ontkomen. Haarlem. Geslaagd zijn voor het eind examen hbs (a) aan het Christelijk Lyceum te Haarlem: mej. B. A. W. Korvinus te Haarlem; mej. Y. B. Carrière te Heem stede; D. Oppedijk te Aerdenhout; R. de Bas en R. K. Keur te Zandvoort; mej. M. G. Koning te Hillegom; mej. A. Juch ie Noord wijk; J. v. d. Berg, J. de Boo en T. van Veen te Hoofddorp; P. D. Ligtenberg te Nieuw-Vennep; mej. W. G. Verschoor te Aalsmeer; D. Engel te Mijdrecht. Afgewezen één kandidaat. Groningen. Kandidaatsexamen genees kunde II b: dames S. E. Groenhuis, Gron. en E. H. Edens Eindhoven; E. F. Kampman, Groningen, R. H C. Glansbeek, Groningen. C. J. Greve, Meppel, A. Luttje, Hengelo, H. Vervoort, Deventer, J. A. Hartzuiker, Zwolle, A. Krijt, Doetinchem. H. Swart. Groningen. Nijmegen. Doctoraalexamen rechten J. A. J, van der Bruggen, Nijmegen, E. V. M. Lips, Dordrecht. Doctoraalexamen Engels: C. H. J. Ceelen. Oss. Kandiaatsexamen rechten: A. J. M. P. Smulders, Middelbeers, J. M. C. Peeters, Venray; J. G A. M. Janssen, Ven- ray. Doctoraalexamen politieke en sociale wetenschappen: W. G. P. Braam, Nijmegen. Kandidaatsexamen sociale wetenschappen: mej. L. M. Th. J. Houben, Breda. Overveen: Geslaagd zijn voor het eind examen middelbare school voor meisjes aan het Jac P. Thysselyceum te Overveen de dames C. M. Andriessen. M. J. Bakker, H. G. E. Beixcker Andreae, H. J, Broekhuizen, E. E. Hoog, J. H. Moltzer, M. C. W. J. Mou wen, M. Rijke, L Tiere, S. Visser, J. van Za- nen, E. B. Behage, M. S van den Berg, W. C. E. Beucker Andreae. W. C. M. van der Bilt, M. E. Dufour. L. M. de Graaf. B. van Heek, L. Th. Hilbrink, J. C. Nauta, E. van Niftrik, L. M. Ph. Priesman, M. Schaefer, H. E. Stelma, J E. Wennink, C. F. M. Wester man, H. M. P. Zijlstra. Afgewezen: 4 kandi daten. Amsterdam. (Vrije Universiteit). Geslaagd voor het kandidaatsexamen geneeskunde, 2de deel: J. C. Koetsier (cum laude), Amster dam, N. Lambooij. Enschedé, mej. H. A. R. Mulder, Amstelveen, R. M. Pattinaja, Am sterdam, mej. H. A. Rosier, Voorburg, J. J. Sixma, Drachten, mej. C. A. Wierda, Den Haag en H. B van Wijk. Haarlem. Geslaagd voor het doctoraal examen economie: P. Mulder, Den Haag, J. R. van Dijk, Zwolle, P. H. van Gorkum, Amsterdam, J. W. ten Harkei, Hilversum, P. Reeskamp, Naarden, S. Offringa, Leeuwarden en A. J. Drewes, Amsterdam. Utrecht. Geslaagd voor doctoraal examen geschiedenis: H. Lambalgen, Baarn; semi-arts examen: H. H. A. Houtackers, Heerlen; J. A. P. M. Kuypers, Tilburg; K. Oudkerk, Hilversum; arts-examen: W. van Aalst, Bilthoven; F. A. M. Guinée, 's Her togenbosch; mej. W. Ch. E. Hennequin, Utrecht; A. Samson, Zeist; F. A. Schoen maker, Kockengen; mevr. W. J. Vermooten- Duvekot, Utrecht; doctoraal examen ge neeskunde: mej. M. E. C. van Dijk, Utrecht: A. J. van Meurs, Oss; A. A. M. de Steen- huysen Piters, Tilburg; mevr. J. J. Bosma- Teeuw, Dordrecht; I. E. S. Does, Heem stede; Ch. Rosenzweig, Utrecht. Veertig jaar bij Openbare Werken Gisteren herdacht de heer H. J. van Es technisch hoofdambtenaar bij de gemeen telijke dienst van Openbare Werken te Haarlem de dag, dat hij veertig jaar gele den in gemeentedienst trad als opzichter tekenaar. Vele superieuren, collega's, vrienden, re laties en bekenden waren maandagmiddag naar het Militair Tehuis op de Jansweg ge komen, waar de jubilaris in gezelschap van zijn vrouw, dochter en schoonzoon reci pieerde. Ofschoon de heer Van Es de wens had te kennen gegeven, dat er bij zijn jubi leum niet zou worden gesproken, wilde de directeur van Openbare Werken, ir. Ch. C. van der Vlis, het gebruikelijke geschenk onder couvert niet zonder een enkel woordje overhandigen. Ir. Van der Vlis wenste naast de jubila ris ook de dienst geluk met dit jubileum en sprak de hoop uit, dat de heer Van Es het laatste jaar van zijn dienstvervulling met even veel opgewektheid zou voltooien als hij het de veertig voorgaande jaren had gedaan. De adjunct-directeur, ir. J. J. Fuykschot, memoreerde in het kort de loopbaan van de jubilaris en bracht hem dank voor de wijze waarop hij steeds met collega's en andere ambtenaren wist om te gaan. Na mens het personeel bood ir. Fuykschot een schilderij van het interieur van de Grote Kerk aan. Ir. H. W. Steffelaar, adjunct-directeur van de dienst van Bouw- en Woningtoe zicht, waar de heer Van Es een half jaar had gewerkt, bood na een in hartelijke bewoordingen gestelde toespraak een kist sigaren aan. Tevoren had de heer H. Schadenberg namens de afdeling Haarlem van de Ne derlandse Christelijke Bond van Over heidspersoneel tijdens een toepasselijke speech een mand met fruit overhandigd. De heer Van Es dankte de sprekers af zonderlijk voor hun vriendelijke woorden en de andere aanwezigen voor hun komst. ONDERTROUWD: 1 juli E. J. Dxnkelberg en F. J. Nijpjes. GEHUWD: 1 juli D. F. Vos en M. G. M. Soen. BEVALLEN van een ZOON: 29 juni: Chr. R. Jansen-van Veen, M. Kok-Riegen, E. Corbet-van Dam. J. H. M. Ermers-Remmé. J. H. van Schooten-Hulsebosch, J. Snoeks- van Rumpt. Chr. Plass-Meijer. C. A. J. M. Captijn-Borstlap. 30 juni: N. C. de Wid- Akkerman. H. P. Hartman-de Goede. T. Betz-Wittebrood. A. M. Th. Moolenaar-Ver- rijt. BEVALLEN van een DOCHTER: 29 juni: E. S. de Zoete-van de Plasse. M. E. J. W. van Velzen-van de Ven. 30 juni: A. M. E. van Soldt-Overmeijer. M. Scholtenlo-van Duivenboden. E. M. Stolvoort-Joosten. J. A. G. de Goede-Hoogakker. M. J. Th. de Greeuw-de Jong. OVERLEDEN: 29 juni: P. J. Boerrigter, 64 j. Veenbergplein. P. G. Velde-van den Broek, 51 j. Hazerpaterslaan. G. Chr. Groes- Maleijs, 83 j. Raaks. A. Blokker-van Eijk, 70 j. Dorreboomstraat. W. Th. Metz-Janse, 90 j. Vrouwehekstraat. E. H. Hofste-Kamp- man 72 j. Karolingenstraat. 30 juni: A. J. B. van Schuilenburg, 79 j. Dinkelstraat. J. van Leeuwen-van Leeuwen, 75 j. Hazepatersln. Het bleek bij de maandag in het gemeen telijk zwembad aan de Kleverlaan in Haar lem gehouden wedstrijden om het kampioen schap van kring Haarlem, over 1500 meter dat de belangstelling voor deze afstand sterk stijgende is. Bij de dames verschenen twaalf zwemsters aan de start, terwijl het aantal heren na een bespreking werd teruggebracht tot dertien. Miep Sint gaf in de eerste sei-ie voor dames sterk de toon aan. Hoofdzakelijk rugslag zwemmend, lag zij ver voor op haar concur renten. Zij noteerde de tijd van 25 m. 15.2 sec. In de tweede serie waarin de sterkste zwem sters waren ingedeeld werd eveneens gestart met zes dames. Onmiddellijk nam Wicky Hofman de leiding en zij stond deze niet meer af. Henny Band, de kampioene van vorig jaar, kreeg geen gelegenheid haar te bedreigen. Steeds meer vergrootte Wicky Zoals wij reeds eerder berichtten heeft een zestal leerlingen van het Haarlemse Coornhertlyceum het nationale kam pioenschap schoolschaken gewonnen. Op initiatief van de afdeling culturele zaken van de gemeente Haarlem is voor deze prachtige prestatie een zilve ren beker beschikbaar gesteld, die de Haarlemse wethouder voor Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, vanmorgen op het sportterrein aan de Schalkwijker- weg overhandigde aan het winnende team. Wij zien hier het ogenblik, dat de heer Geluk de beker overdraagt aan Gerard van Langelaar. Op de achter grond de rector van het Coornhert lyceum, dr. L. M. van Dis. De andere leden van het succesrijke schaakteam waren: Mario van Overbeeke, Wim en Errit Petersma, Peter Rabé en Wim Mazee. haar voorsprong en zij eindigde als eerste in 23 m. 13 sec. Henny Vlaanderen eindigde tweede, terwijl Henny Band zich derde plaatste. Hierna was het de beurt aan de heren. De eerste serie, bestaande uit zeven zwemmers, werd gewonnen door de constant zwemmen de R. Terpoorten. Aanvankelijk ging hij ge lijk op met Verleur; hij zag evenwel kans deze in de laatste baan te passeren. De laatste serie bracht de beslissing. Hier vormde Bouwman een klasse apart. Direkt van start nam hij de leiding met Kobes en Geurtsen. Kobes werd reeds spoedig door Bouwman gepasseerd. De eerste 100 m. leg de hij af in 1 m. 10 sec.; de 200 m. werden gezwommen in 2 m. 30 sec. Voor 400 m. no teerde hij een tijd van 23 m. 14 sec. De eer ste kilometer werd afgelegd in 13 m. 39 seconden. Op rustige wijze liep Bouwman uit en hij eindigde als eerste in 20 m. 46.6 sec. Kobes, die een goede race zwom. werd tweede met 21 m. 19.7 sec. De derde plaats werd ingenomen door Geurtsen in 21 m. 39 esconden. De totale uitslagen waren als volgt: Dames: 1. W. Hofman (HPC) 23 m. 13 sec. 2. H. Vlaanderen (HPC) 24 m. 25.9 sec. 3 H. Band (IJPC) 24 m. 53.2 sec. 4. M. Sint (DWR) 25 m. 15.2 sec. 5. A Drogtrop (DWR) 25 m. 40.4 sec. 6. M. Smit (HPC) 26 m. 24.8 sec. 7. I. Philippo (HPC) 26 m. 53.3 sec. 8. L. Roskam (Watervrienden) 27 m. 13.1 sec. 9. L. Bijkerk (HVGB) 27 m. 38.5 sec. 10. N. Koster (Watervrienden) 28 m. 10 8 sec. 11. D. de Kruyff (HVGB) 28 m. 29.6 sec., E. Schreuder (Haarlem) gediskwalificeerd. Heren: 1. J. Bouwman (HPC) 20 m. 46.6 sec. 2. J. Kobes (VZV) 21 m. 19.7 sec., 3. W. Geurtsen (HPC) 21 m. 39 sec., voorts G. v. d. Eynde (HPC) 21 m. 47 sec., R. Terpoorten (DWR) 22 m. 35.2 sec. Verleur (HPC) 22 m. 42 sec. F. de Bruyn (DWR) 23 m. 17 sec. H. Rookhuizen (Watervrienden23 m. 31.6 sec. C. Huel (Haarlem) 23 m. 48.8 sec. G. Maassén (HVGB) 24 m. 12 sec. G. Wester man (DWT) 24 m. 36.4 sec., G. Wildschut (Watervrienden) 25 m. 9.6 sec. en P. Meyer (DWT) 25 m 41.2 sec. Wij hebben meegedeeld, dat de blauw- sparren (Picea pungens glauca) in Kenne- merland hun naalden verliezen en waar schijnlijk zullen afsterven. Sommigen zoe ken de oorzaak in een zware aantasting door luis, anderen menen dat de doodsoor zaak moet worden gezocht in de zeer strenge vorst gedurende de maanden ja- nuari-februari en maart 1956. Blijkbaar zijn nu de platanen (platanus acerifolia) aan de beurt hetgeen tot cata strofale gevolgen kan lèiden. In de ge meenten Heemstede, Bloemendaal en Haarlem, waar deze bomen, behalve als parkboom, ook veel voor straatbeplanting worden gebruikt, sterven vele exemplaren af nadat ze dit voorjaar nog gedeeltelijk waren uitgelopen. Het is niet eenvoudig om zonder meer uit te maken wat pi-ecies de oorzaak is. De plantenziektenkundige dienst te Wagenin- gen zoekt het ook in de richting van de sti-enge winter van 1956. Bekijkt men de bomen ter plaatse dan blijkt dat de exemplaren die beschut ston den tegen westen- en zuidwesten winden vrijwel niet geleden hebben. De zeewind, indien deze althans gedu rende de strenge vorstperiode gewaaid heeft, 'schijnt dus voor deze bomen funest te zijn geweest. Aan het K.N.M.I. te De Bilt zal worden verzocht een opgave te verstrekken van de windrichtingen gedu rende eerder genoemde vorstperiode. Die per het land in,'waar de zeewind dus geen invloed meer kon uitoefenen, hebben de bomen blijkbaar niet geleden. Het onderzoek naar de vermoedelijke oorzaak wordt voortgezet. Inkttekening door Ro Mogendorff. De belangrijkste van de kleinere ten toonstellingen te Amsterdam is die van Ro Mogendorff bij de kunsthandel M. L. de Boer. Rq Mogendorff won de Critiekprijs voor 1957^.-toegekend-volgens éénsteinmig besluilt van de "Nederlandse sectie der A.Ï.C.A. (een internationale vereniging van kunstcritici). Deze bekroning behoeft niet te verbazen en zal zeker geen ergernissen verwekken. Er zijn er niet zoveel, die tegelijkertijd zoveel kunnen, die zich zo intens inzetten voor hun werk, die zo vol van menselijkheid zijn tegenover het hen omringende en zo critisch ten aanzien van zichzelf, van eigen werk. Een kinderkopje, dat ook op de laatste „Contour"-tentoonstelling prijkte, is beslist virtuoos gedaan. Gemeenlijk reikt zij dieper.. Dit veelal in portretten van oudere mensen, die daai'toe meer aanlei ding gev.n. Zij concentreert zich op het tekenen en het aquarelleren, zoals dit voortvloeit uit haar wassen van tekeningen of het tekenen met de penseel. De kleur is niet van de grootste betekenis in haar werk, waarmee echter niet gezegd wil zijn dat er iets op de kleur aan te merken valt. Haar tekeningen herinnex-en aan die van Rembrandt soms, aan die van Cézanne ook. Het laatste is een gevolg van haar welover wogen opvoeren van de plastische kwali teiten in haar werk. Nooit echter zullen haar meer schilderkunstige of grafische overwegingen haar menselijke verhouding tot het onderwerp in de weg zitten. Tot 12 juli is Ro Mogendorffs tentoonstelling te zien. Die van de Zuidfranse beeldhouwer, te kenaar en schilder Michel Chauvet bij Arti et Amicitia duurt tot 8 juli. In tegenstelling tot Ro Mogendorff lijkt Chauvet het gevoel te hebben genoegen te kunnen nemen met wat hij kan om zich op vele wijzen en in vele technieken uit te drukken. Chauvet's interesse is veelzijdig gericht, hij werkt blijkbaar hard en is vermoedelijk boorde vol ideeën, die hij echter voor mij nog op wat te weinig overtuigende wijze weet over te brengen. De genoemde kwaliteiten maakten echter dat ik me op zijn tentoon stelling toch niet onprettig voelde en me toch even - al toont hij geen landschappen - in het zuiden voelde. Galei-ie Robert, gelijk die van M. L. de Boer aan de Keizersgracht, maar dichter bij de Leidsestraat gelegen, heeft lange tijd geen exposities gehouden. De eigenaar was echter degene die voor het eerst in Am sterdam een „surrealistische" tentoonstel ling samenstelde. Nu vertoont hij werk van Nederlandse kunstenaars, waarvan velen al regelmatig optraden en door ons besproken werden. Het sterkste viel me hier op het werk van D. ten Hoedt, schil derijen, die door hun blijheid even herin neren aan Bonnard's werk. Het is goed ook weer charmante beeldjes van H. Radecker te zien. En er is hier wel meer de moeite van het bekijken waard. Wat vallen echter, gezien de naam van de auteur, de naakt- studies van Wim Schuhmacher tegen! En Maaike Braat moet waarlijk niet iedere aquarel, die zij maakt, exposeren. Tot 1 september is deze tentoonstelling geopend. Tot 10 juli is bij Magdalene Sothmann een expositie te zien die wel geheel ligt in de sfeer van haar antiquaraat. Zij toont moderne Franse boekbanden en boekbin derspapieren van A. V. Altermatt en mevr. R. E. van Dam van Polanen-Duyvis, beiden te Parijs werkend. Een vitrine toont een en ander van de geschiedenis van de boekban den, hoe men tot het versieren daarvan kwam en de ontwikkeling daarop. Van de techniek van beider werk wordt ook iets te zien gegeven. Verder behoeft deze tentoon stelling van goede smaak geen toelichting. De door mevrouw Van Dam vervaardigde boekbinderspapiei-en moet men steeds be kijken in verband met hun toepassing Bob Buus Het was te verwachten dat in dit her denkingsjaar de populaire „Michiel de Ruyter"-Cantate onder leiding van Jan Booda door zijn Jeugdkoor „Inter Nos" zou worden uitgevoerd. Sinds jaar en dag is het een beproefd repertoirestuk. Bij gebrek aan iets beters en ook omdat het een verzekerd succes is, kwam het nu wel te pas om de beroemde vlootvoogd te her denken. Dit gebeurde maandagavond onder grote belangstelling in Haarlems Grote Kerk. Ds. J. Bronsgeest leidde de herdenking in met een korte toespraak, waarin hij de figuur van De Ruyter even belichtte en de verwachting uitsprak, dat de cantate van Hasselbach en Lij sen, zelfs al zou ze nog onbeholpener zijn, evenals in het verleden in de toekomst gewaardeerd zal worden, omdat zij een geliefde held uit de vader landse geschiedenis eert oo een wijze die tot de verbeelding spreekt en waaraan vele ouderen dierbare herinneringen be waren uit hun jeugd, toen zij zelf het werk mee mochten uitvoeren. En zo werd dan de levensloop van de grote Michiel bezongen, van dat hij een ondeugende bengel was en de vervelende zeeldraaierii in de steek liet om oo de toren van de Grote Kerk te Vlissingen te klimmen, tot aan zi.in roemrijke dood als luitenant-admiraal. De tweehonderd meis jes en knaoen, die „Inter Nos" telt, zongen de melodieën oo keurige wijze, steeds toonvast en beschaafd van klank en uit spraak. Voor zover het in het werk op liedachtige melodieën aankomt, geeft het trouwens gelegenheid genoeg om als koor aardig voor de dag te komen en het is Booda toevertrouwd deze kansen met succes uit te buiten. Geen wonder dan ook dat het aardige stukje „Met moed en vol harding" een bijzonder treffend effect maakte. De jonge Michiel werd dapper en onbe vangen uitgebeeld door de jongenssopraan Jan G. N. Geertzema en niemand minder dan Aafje Hevnis heeft met sympathiek geluid de partijen van de moeder en van mevrouw De Ruyter gezongen. De bariton Hans Wennink vertolkte met goede voor dracht de vader, de „Barre Bruinvis" en De Ruyter op leeftijd. En de parate pianiste Emmy van Eden toverde als het ware een heel orkest uit de vleugel. Verder hoorde men de Bijbelse liederen van Antonin Dvorsjak, gezongen door Aafje Heynis, aan het orgel door Jan Booda begeleid. Het werd met beschei den expressie uitgevoerd een fraaie vertolking. Booda liet zich daarna ook met succes als solo-organist gelden. Hij speelde een Toccate van C. F. Hendriks. Tot besluit zong „Inter Nos" met piano begeleiding één lied van Bach, waai-bij Booda zorgde voor niet verwachte dyna mische effecten. Jos. de Klerk Nieuws in het kort ADVERTENTIE SiSiliaan' dat is h»t nieuwe, verrassende programma van Si-Si Vruchtenlimonade voor Radio Luxemburg. Om van te waaaatertande Elke zondag vanaf 7 juli 11 uur 's morgens op 208 meter. Een paar blauwe ara's (een soort pape gaaien), die sinds geruime tijd in de Heem- steedse kinderboerderij verblijf houden, heeft het leven geschonken aan een drietal kleinen. Moeder en kinderen maken het best en ook vader Blauwe Ara schijnt met zijn gezinsuitbreiding best in zijn nopjes te zijn. Hij bewaakt tenminste met argusogen het nest, vanwaar de drie kleine onooglijke diertjes met nieuwsgierige oogies de voor hen verwondei'lijke wereld inkijken. Het gebeurt niet vaak, dat in Nederland blauwe ara's worden geboren, zodat het personeel van de kinderboerderij maar wat trots is op de aanwinst. In de meeste gevallen blijven de jongen van dergelijke aan tropische hitte gewende vogels hier niet lang in leven, maar naar de heer H. Walet van de Heemsteedse ge meenteplantsoenen ons meedeelde, is men erin geslaagd het warmtevraagstuk en de voedingsproblemen op te lossen. De ara-familie houdt verblijf in een volière, die door middel van groen is af geschoten, zodat de dieren niet door een overmaat aan belangstelling worden ge stoord. Wanneer het publiek de ara's zal kunnen bewondei-en. is nog niet bekend. Voorlopig is er echter aan de jongen nog weinig fraais te zien, want de prachtige bonte veren, die hun ouders kenmerken, moeten nog komen. Voor het ogenblik moe ten de kleine donzen balletjes, die de kleine ara's nu nog zijn, aan zich zelf worden evergelaten om hen te doen wennen aan de levensomstandigheden in een naar verhou ding koud land. Op het gebied van de verkoopkunst worden dagelijks nieuwe "itvindingen ge daan sympathieke en onsympathieke. Tot de laatste categorie lijkt ons de klan tenwerving te behoren van een fotograaf, die een aantal „ronselaars" de straat op stuurt om onder valse voorwendselen klanten naar zijn winkel te lokken, die aldaar op hoffelijke wijze worden verleid tot het kopen van een kleurenfoto. Het „valse voorwendsel" ligt hierin, dat de straatpropagandisten hun slachtoffer in de waan brengen, dat het bij wijze van grote uitzondering een waardebon van f 15,cadeau krijgt, die in een „zeer be perkt" aantal wordt uitgereikt. De waar debon wordt dan op mindering van de aanschafprijs der foto gebracht. Men be hoeft geen handelsman te zijn om de echte waarde van deze waardebon te kunnen schatten. Misschien valt op de kwaliteit van de kleurenfoto niets aan te merken, maar de bonafide fotografen zonder klan tenverlokkers maken ze minstens even goed en even goedkoop. De ronselaars moeten óók worden betaald! De methode verdient daarom al afkeuring, omdat ze als oneerlijke concurrentie is aan te mer ken, doordat ze zich bedient van onjuiste vooi'lichting. Een gewaarschuwd man telt voor twee, een gewaarschuwde vrouw voor drie. Het gevaar houdt zich vooral schuil op en in de omgeving van de Haarlemse Grote Markt. Op stuk yzer gestole Zondagmiddag om omstreeks half twee is een bader ter hoogte van Parnassia bij het Bloemendaalse strand bij het duiken op een stuk ijzer terecht gekomen. Met een ernstige hoofd wonde is hij voor geneeskundige behande ling naar het Marinehospitaal te Overveen overgebracht. Uitvoering „Oosterkwartier". De Haar lemse speeltuinvereniging geeft op zaterdag 6 juli in het Concertgebouw te Haarlem een uitvoering, waaraan meewerken het J.F.C.- tamboerskorps, een ritmische dansgroep, een jeugdfanfare en een gymnastiekclub. Causerie over hengelsport. Op zater dagmiddag 6 juli gaf op instigatie van de buurtvereniging „Bloemendaal" de heer J. Schreiner uit Amsterdam in het Bloemen daalse Openluchttheater een causerie hou den over de verschillende methoden van hengelen en het juiste gebruik van het aller modernste materiaal. Daarbij zal niet alleen dit materiaal worden getoond, doch ook het gebruik ervan worden gedemonstreerd in de vijver van het theater. Honderdjarige. Mejuffrouw P. H. Mul ler heeft zondag in huize „St. Catharina" te Bergen op Zoom haar honderdste verjaar dag gevierd. Zij is te Maastricht geboren en heeft onder andere in Arnhem en Haarlem gewoond en vervolgens gedurende 43 jaar in Den Haag. Te warm. Tot degene 1 die weinig ple zier van de hitte hebben beleefd behoort ook het Haarlemse Jeugdtheater, dat zondag avond een voorstelling ten bate van het sanatorium „Hoog Laren" zou geven, waar aan Henriëtte Davids, Jonglisto en andere bekende figuren zouden medewerken. De voorstelling is door de temperatuur niet door kunnen gaan. Duinbrand. Maandagmiddag kwart over twee werd de Zandvoortse brandweer ge alarmeerd voor een duinbrand, ontstaan achter het trekkerskamp „De Branding" aan de Noordboulevard. Bij aankomst bleek het vuur reeds door in het kamp aanwezige kampeerders te zijn gedoofd. Jubileum en afscheid. De heer M. P. H. van der Veen te Heiloo, technisch hoofd opzichter c bij het Pi-ovinciaal Elektrici teitsbedrijf Noordholland, die maandag veertig jaar bij het bedrijf werkzaam was, is des morgens door de directeur, ir. J. den Boesterd, toegesproken. Hem is een geschenk aangeboden. Des middags heeft de heer L. Kroon namens het jubileum fonds tijdens een receptie in de Harmonie te Alkmaar de jubilaris toegesproken. De heer Van der Veen gaat dezer dagen met pensioen en heeft maandag afscheid ge nomen van de directie en van hen, met wie hij heeft samengewerkt. Trouw. Aan mejuffrouw Johanna M. Chr. Heilker is wegens twaalfeneenhalf jarige trouwe dienst bij mejuffrouw L. L. Bierens de Haan te Aerdenhout door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een medaille en oorkonde uitgereikt. De r.k. volksdansgroep „Marijke" te Haarlem heeft zondag in restaurant Gebrs. Brinkmann aan de Grote Markt te Haar lem ondanks de tropische temperatuur met opgewektheid haar tweede lustrum ge vierd. De r.k. volksdansgroep „Marijke" werd op 7 juni 1947 op initiatief van een groepje enthousiaste jonge mensen opger richt. Onder leiding van mejuffrouw Henny Turkenburg werd er druk geoefend en al spoedig met succes want enige maan den later behaalde „Marijke" op een dans wedstrijd in Castricum tot veler verras sing de eerste prijs. Dit fraaie resultaat leverde een groot aantal nieuwe leden op. Bij het eerste lustrum telde Marijke" zelfs zoveel leden dat overgegaan moest worden tot de vorming van twee groepen. In 1954 maakte de vereniging een crisis door, daar zij in dat jaar niet meer kon beschikken over een oefenzaal. Het gevolg hiervan was dat de groep vele leden kwijt raakte. Na korte tijd in <ie St Veronicaschool aan de Anthoniestraat onderdak te zijn geweest kreeg .Marijke" in november 1954 weer de beschikking over een uitstekende oefen gelegenheid namelijk het turnlokaal aan de Tetterodestraat, waar thans nog gedanst wordt. Bijzonder veel dank is de vereni ging verschuldigd aan mejuffrouw Henny Turkenburg voor haar enthousiast werk. Bij het eerste lustx-um telde „Marijke" zelfs „Marijke" acte de présence gegeven, onder andere trad de groep met veel succes op voor de leden van het koninklijk huis. Op de „bonte avond", die de leden en oud-leden ter gelegenheid van het tien jarig bestaan en tevens als slotdag van het. seizoen 1957 werd aangeboden, heerste een gezellige sfeer. Na het welkomstwoord van voorzitter Henk Hartendorp volgde een programma van oude en nieuwe volks dansen, afgewisseld met voordrachten en schetsjes Een van de oud-voorzitters van „Marijke", de heer Nico Mense, bood het bestuur namens de leden en oud-leden een financiële bijdrage aan voor de aankoop van een pick-up. De vice-voorzitter, de heer Bavo Beijk, huldigde mejuffrouw Henny Turkenburg voor hetgeen zij als leidster voor „Marijke" heeft verricht. Hij sprak de hoon uit dat mejuffrouw Turken- burg nog vele jaren aan de volksdans groep verbonden zal mogen blijven. Veel hilariteit ontlokte een uit zevenenveertig versjes bestaand jubileumlied waarin op geestige wijze het wel en wee van de ver eniging tijdens haar bestaan werd be zongen. In het Lorentzlyceum aan het Santpoor- ierplein was in het weekeinde een exposi tie te zien van het teken- en handwerk van de leerlingen van deze school, waaruit men een goed beeld verkreeg van hetgeen er door hen tijdens hun vijfjarig school- verblijf gepresteerd wordt. Bij de tekenin gen viel vooral een ontwikkeld gevoel voor kleuren op. De tekenleraar, de heer H. Janssen, geeft zijn leerlingen volop gelegenheid tot vrije expressie, waarbij hij hen dus slechts het onderwerp opgeeft dat geheel zelfstan dig door de leerling tot uitdrukking wordt gebracht. Zo zagen wij fraaie voorbeelden van aquarellen, pastel- en lijntekeningen. Aan handenarbeid als pitrietwerken, boet seren, houtbewerking, knipwerk, mozaïek werk, het vervaardigen van toneelmaskers en koppen voor de poppenkast wordt dooi de heer Janssen ook veel aandacht be steed, zodat zijn leerlingen tijdens deze lessen een veelzijdige artistieke ontwikke ling krijgen. De leerlingeii van mejuffrouw Harmsen hadden op gebied van handwei-ken even eens veel te waarderen prestaties gele verd. Zo zagen wij aardige ontwerpen voor kledingstukken, ai-tistiek uitgevoerde tassen, borduur- en smockwerk, wandlap- pen en dergelijke.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7