0? kiest de zon Zonexplosies markeerden het begin van het Geofysisch Jaar Prins Bernhard opende nieuw gebouw Canadese ambassade Fransen tonen op Berlinale gebrek aan goede smaak van Het was juist vervroegd, omdat men meer solaire activiteit verwachtte Nederland leidt studie van radio-activiteit van de lucht Sterke Amerikaanse bijdrage De negen Muzen Civiel geding over de auteursrechten van een ballet Kunstsatelliet ontsnapt niet aan zwaartekracht Amerikaanse marine vuurt tweetraps-raket af Door de bliksem gedood Dochter van de pianist Horowitz verongelukt DINSDAG 2 JULI 1957 ADVERTENTIE RANG ÉEM PRODUCT VAN DE K'l NG FAB Rl E K EN De hertog van Edinburgh heeft zon dagmiddag voor de B.B.C.-televisie het Internationaal Geofysisch Jaar ingeleid met een rede, waarin hij de betekenis ervan uiteenzette. De foto toont de hertog temidden vav camera's en lam pen in de studio. NEW YORK (Reuter). Tenge volge van een grote ontploffing op de zon, die zich enkele dagen geleden heeft voorgedaan, zijn vandaag bij het begin van het Geofysisch Jaar, ernstige storingen opgetreden in de Transatlantische radioverbindingen, aldus heeft dr. A. H. Shapley, onder voorzitter van het comité voor «het Internationale Geofysische Jaar, me degedeeld. De ontploffing heeft mag netische stormen hoog in de atmosfeer van de aarde veroorzaakt. Amerikaanse geleerden hebben maandag opnieuw een grote ontplof fing op de zon waargenomen. Deze ontploffing was slechts weinig min der hevig dan de eerste, die zondag magnetische storingen veroorzaakte in de hoogste lagen van de atmosfeer. PARIJS (AFP). De eerste Russische radio-peiling ballon voor onderzoek in het Internationale Geofysische Jaar is maan dagochtend opgelaten door het observato rium voor de dampkring te Moskou. De directeur van het observatorium, Resjetov, deelde mee, dat zijn instituut voortaan elke dag vier met radio uitge ruste ballons zal oplaten. De van plastic gemaakte ballons kunnen tot een hoogte van 25.000 meter stijgen en zullen weer kundige gegevens uitzenden. LONDEN (U.P.) Het Internationaal Geofysische Jaar is geen nieuw idee. Toen het in 1950 was voorgesteld, stond het be kend als het Derde Internationale Polaire Jaar. Polaire jaren zijn gehouden in 1882 —83 en 1932—33, zij het op een veel klei- Over de baan van de kunstsatelliet, die in het geofysisch jaar zal worden gelan ceerd, wordt vaak gezegd, dat deze zich „buiten de aantrekkingskracht van de aar de" zal bevinden. Dat kan echter nooit want de gewone maan beweegt zich, juist door die aantrekkingskracht rond de aarde en de baan van die „gewone" maan is aan zienlijk verder van de aarde verwijderd 385.000 km) dan die welke wordt be oogd voor de kunstmatige satelliet (enkele honderden km). Waaron? valt zij dan niet „naar beneden"? De kunstmaan wordt met zeer grote snelheid op een bepaalde hoogte gebracht, waarna men de baan zich laat ombuigen. Hiervoor wordt een hoogte gekozen waar de dampkring zo ijl is geworden, dat deze geen remmende invloed meer op de snel heid der kunstmaan kan uitoefenen. Deze blijft dus haar snelheid zonder meer be houden. Door de aantrekkingskracht van de aarde begint ze echter onmiddellijk naar de aarde toe te vallen. Dat dit echter geen loodrechte val wordt, toont de schets hieronder. ■-"jfrj&oa o Nadat de baan is omgebogen, zal onze kunstmatige satelliet zich gaan bewegen in de richting, aangegeven door pijl A. Maar zij begint tegelijkertijd al te vallen, dus de richting A wordt afgebogen tot richting B. Doch ook deze richting zal niet rechtlijnir kunnen zijn, omdat het vallen voortgaat, zodat wij richting C krijgen, en zovoort. Het is duidelijk, dat, als de snelheid maar voldoende groot is, onze kunstmaan wel voortdurend naar de aarde toevalt, maar er toch nimmer op neer komt! Zij valt als het ware voortdurend om de aarde heen. Dat doet ook de „echtemaan en in deze geest beschrijft ook onze aarde haar baan ten opzichte van de zon. De bovenstaande figuur 2 geeft het ver loop van de kunstmaan bij onvoldoende snelheid. Zij komt tenslotte op de aarde neer. Bij een bepaalde hoogte boven het aard oppervlak behoort wel een bepaalde snel heid van de satelliet als voorwaarde, dat zij in haar baan blijft. Hoe verder de baan van de aarde is verwijderd, des te kleiner zal de snelheid zijn. Overigens zijn die snelheden voor onze begrippen enorm. Een kunstmaan op een hoogte van 277 km zou een snelheid van ongeveer 28.000 kilometer per uur moeten hebben. De maan daaren tegen loopt „slechts" 3600 km per uur in haar reis rond de aarde. Zij heeft dus ruim 27 dagen nodig om één keer rond de aarde te wentelen. De kunstmaan met haar grote snelheid en korte afstand van de aarde, doet het 15 keer pet etmaal! nere schaal dan het heden begonnen projekt. De beslissing om de tussentijd terug te brengen van 50 op 25 jaar, werd genomen gezien het sterk opgevoerde tempo van de wetenschappelijke ontwikkeling en omdat een toeneming verwacht werd in de solaire activiteit van het jaar 195758. Het I.G.J. staat onder auspiciën van en wordt gedeeltelijk gefinancierd door de UNESCO en wordt uitgevoerd onder auspiciën van de internationale raad van wetenschappelijke verenigingen, welke zijn hoofdkwartier in Londen heeft. Het doel van het I.G.J. is kennis te ver garen op een schaal zoals nooit eerder mogelijk was. De geleerden zullen alles over de wereld bestuderen, van het cen trum der aarde tot de bovenste lagen van de atmosfeer en daar buiten. Camera's en telescopen, satellieten en raketten, seismografen en spectografen, radar en multi-frequentie-ontvangers zullen gebruikt worden in een research- program, dat vermoedelijk meer dan 200 miljoen dollar zal vergen, op te brengen door de landen, die deelnemen. Klimaat Een van de voornaamste doelstellingen van het Internationale Geofysische Jaar is het mysterie van het klimaat van de wereld op te lossen. Al jaren weten de geleerden, dat de wereld warmer wordt ongeveer 2.2 graad in 50 jaar. Dit hebben zij ontdekt door de teruggang van de grote ijsmassa in het hoge noorden te observeren. Nie mand weet echter precies hoeveel ijs in het zuidpoolgebied zit, en of het ook op grote schaal smelt. Het zuidpoolgebied. het minst geëxplo reerde deel van de wereld, is groter dan de Verenigde Staten en Eurona bij elkaar. Het ijsblok daar wordt geschat on eon in houd van tussen de 6 en 12 miljoen kubieke mijl. Indien slechts 1 percent van deze ijsplaat zou smelten, dan zou het zeeniveau van de wereld 75 centimeter kunnen stijgen. De geleerden geloven ook dat het raad sel van de kosmische stralen de vraag of ze komen van de sterren, de zon of de tussenliggende ruimte misschien min stens ten dele opgelost zal word- door de studie van het I.G.J. in de Poois+-eken. Deze gebieden werden gekozen omdat de kosmische stralen elders het oppervlak van de aarde niet bereiken, doch geabsor beerd worden in de bovenlaag van de atmosfeer. Kosmische stralen zijn fragmenten van atomen, die uit he+ heelal komen en die met zeer hoge snelheden reizen. Ze kun nen waargenomen worden met speciale telescopen, die soms met een ("eiger-teller zijn uitgerust. Gezegd is, dat hun energie groter is dan geproduceerd kan worden met de machtigste ..atoomkraker", die door de mens gemaakt is. Moderne research-techniek zal toegepast worden om de aard te ontdekken van de schakels tussen zonnevlekken, het Noor derlicht, kosm'sche stralen en magneti sche stormen. Reeds lang geloven geleer den dat deze verschijnselen verband met elkaar houden, doch de ware samenhang is nooit ontdekt. Radio-activiteit WASHINGTON (U.P.) Radio-actieve neerslag kan onder meer dienstig zijn bij het bepalen van luchtbewegingen, die van grote en beslissende invloed zijn op het weer. Dit heeft de Amerikaanse kern fysicus dr. Henri Bader op een symposion over atoomenergie, dat ter gelegenheid van het Internationale Geofysische Jaar in Washington wordt gehouden, medegedeeld. Tot op heden zijn 135 kernwapens tot ontploffing gebracht, waarvan ongeveer twintig krachtige waterstofbommen. De neerslag van deze ontploffing heeft zich onder anderen, in de sneeuwmassa's van Groenland en de Zuidpool verzameld. Het blijkt mogelijk te zijn, met grote nauw keurigheid vast te stellen, wanneer de radio-actieve deeltjes zijn neergeslagen. Op deze wijze kan men de luchtcirculatie in de atmosfeer sinds 1945 toen de eer ste atoombom ontplofte reconstrueren. Het betoog van dr. Henri Bader werd bevestigd door dr. Sigmund Fritz, -^en meteoroloog. Het Nederlandse aandeel in het Geo fysische jaar, dat maandag begon, zal uit verschillende waarnemingen bestaan. Een speciaal op Curacao ingericht station zal zich in 't bijzonder met lengte- en breedte bepalingen bezighouden. Nieuwe geo fysische stations te Paramaribo en te Hol- landia zullen de radio-activiteit in de lucht meten, het aardmagnetisme bepalen, pei lingen in de ionosfeer verrichten met be hulp van radiosignalen en door middel van radiospiegels de radiostraling van de zon meten. In Nederland zelf zal een uitgebreid onderzoek worden ingesteld naar de radio activiteit van de lucht, waarbij ons land internationaal de leiding is toegekend. Het Koninklijk Nederlands Meteoro logisch Instituut in De Bilt zal een veh- hoogde activiteit aan de dag leggen door de radiosondes en de weerballons hoger te laten opstijgen dan gewoonlijk het geval is. De sterrewacht te Utrecht zal op in tensieve wijze de zon waarnemen en de uitbarstingsverschijnselen, die daar plaats grijpen. De afdeling Ionosfeer en radio- astronomie van de P.T.T. zal zich bezig houden met het bestuderen van storingen in het radioverkeer in verband met uit barstingen op de zon. Ook de radiotelescoop te Dwingelo zal actief meewerken aan onderzoekingen in verband met het Geofysische Jaar. KIEL. (UP) De overgrote meerder heid der haaien in de Noordzee zal geen mens kwaad doen. Doch enkele van de ge vaarlijker soorten, die het midden van de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee bevolken zijn met de recente hittegolf, die het water van de Noordzee aanzienlijk verwarmde, via het Kanaal naar onze stre ken gekomen. Dit is medegedeeld door de Duitse bio loog dr. Fritz Thurow, die een speciale studie heeft gemaakt van de vissoorten in de Noordzee. Dr. Thurow sprak bij de oprichting van de „Duitse Vereniging van Haaienvissers", die. zqndag in Kiel plaats had Nog deze zo mer zullen vierdaagse zeereizen worden georganiseerd, om de haaienvissers in de gelegenheid te stellen hun sport te be oefenen. Enkele dagen geleden werd in de omgeving van Helgoland, op vijftien meter diepte een haai van bijna duizend kilo gevangen. Gewoonlijk komen in de Noordzee vijf soorten haaien voor. De honden-, haring-, hoorn-, gevlekte- en kathaai hebben één ding gemeen: zij blijven doorgaans diep onder het wateroppervlak en voeden zich met vis, die op de zeebodem leeft. Slechts in zeer bijzondere omstandigheden vallen zij mensen aan. Door de hittegolf van de afgelopen da- SAN NICHOLAS ISLAND, Californië (UP) De Amerikaanse marine heeft op het proefterrein on San Nicholas Island, in de staat Californië, een „Dan"-raket afge vuurd, een twee-traps raket, die bestaat uit een Nike voor het eerste stadium, met een „Deacon", die op eigen kracht verder gaat na de „Nike" te hebben afgeworpen. De bedoeling is dat de „Dan" een hoogte van 130 kilometer boven het aardopper vlak zou bereiken. Een woordvoerder van de marine verklaarde slechts dat het afvu ren „volgens plan" verlopen is, en dat de gegevens welke door de instrumenten in de „Dan" verzameld zijn, momenteel wor den bestudeerd. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine deelde eerder mede, dat de „Dan"- raket instrumenten bevatte, om zonnevlek ken en solaire opflikkeringen te meten. Vóór zij weer op de aarde neerkwam gaf de „Dan" verzamelde gegevens door naar stations op een eiland, dat ongeveer 90 km van de Californische kust is gelegen. gen zijn echter ook blauwe haaien in de Noordzee verzeild geraakt. Deze dieren kunnen gevaarlijk zijn voor baders. Het bestuur van de nieuwe vereniging, wier leden doktex's, zakenlieden, technici en handarbeiders zijn, heeft twee 60-tons vaartuigen gecharterd. Men zal hoofdzake lijk in de omgeving van Helgoland vissen. De schepen zullen in de nabijheid van de Duitse vissersvloot blijven. Gevangen haaien kunnen dan in de koelruimte van vissersvaartuigen worden opgeslagen. In de Duitse Noordzee-badplaalsen zijn tot op heden nog geen blauwe haaien gesignaleerd. Doch Duitse vissers hebben enkele van deze dieren in het zuidweste lijk deel van de Noordzee waargenomen^ Engelse vissers zagen vorige week en kele blauwe haaien buiten de Engelse zuidkust. Te Vuren (gil) is maandag tijdens een hevige onweersbui de 27-jarige tuinder B. Lith, die met zijn vrouw drul. bezig was om het wasgoed van de lijn binnen te ha len, door de bliksem getroffen en op slag gedood. Zijn vrouw is levensgevaarlijk ge wond. BERLIJN De Fransen zijn in de ge hele wereld bekend om hun goede smaak, maar op het internationale filmfestival te Berlijn, de Berlinale, gaven ze nu een be wijs van bij zonder-slechte smaak: ze brachten er „Sait-on jamais?" (Kan men 't ooit weten?) in vertoning, een nieuwe film van Roger Vadim. Net als in zijn vorige film et Dieu crea la Femme", zoekt hij ook in dit nieuwe werk zijn kracht in een soort zwoelheid, dat bij gezond-voelende mensen alleen maar afkeer kan wekken. Het Berlijnse publiek reageerde nogal fris op deze film: af en toe klonk enig hoongelach en aan het slot was er meer gefluit dan applaus. Dezer dagen werd aangekondigd, dat Frankrijk op het festival ook vertegen woordigd zal zijn door Eddie Constantine. En dan te bedenken, dat het nauwelijks vijf a zes jaar geleden is, dat de Fransen artistiek aan de spits stonden in de Euro pese cinematografie! De Amerikanen, die dikwijls middelmaat naar de festivals sturen, toonden ditmaal beter begrip voor festivaleisen dan de Fransen. Met hun film „Twelve Angry Men" (Twaalf boze mannen) van regisseur Sidney Lumet stelden ze zich meteen aan de kop van de favorieten voor een belang rijke prijs. Op het ogenblik dat ik dit ar tikel schrijf, moeten nog enige belangrijke films in vertoning komen, maar het zou mij verwonderen als vanavond bij de prijsuit reiking zou blijken, dat de Amerikanen daarmee geen grote prijs in de wacht zou den hebben gesleept. Dit werk verhaalt van de discussies in een jury van twaalf mannen, in een recht zaak, waarbij een jongeman terecht staat, verdacht van moord op zijn vader. De jury trekt zich in de raadkamer terug en haar oordeel lijkt bij voorbaat vast te zullen staan: „schuldig", want de aanwijzingen tegen de jongen zijn overstelpend. De be slissing van een jury moet volgens de Amerikaanse wet eenstemmig worden ge nomen en men gaat maar meteen tot stem ming over. Dan blijkt echter, dat een van de gezworenen (gespeeld door de grote acteur Henry Fonda) voor „onschuldig heeft gestemd, omdat hij niet geheel van de schuld overtuigd is. De discussies komen nu los, waarbij telkens nieuwe ar gumenten worden gehoord, die de getui genverklaringen en de „aanwijzingen" ont zenuwen of eventueel zouden kunnen ont zenuwen. Bij telkens nieuwe stemmingen blijken steeds meer juryleden, om welke reden dan ook)C.omgezwaaid te zijn, zodat tenslotte, na urenlange debatten, het de finitieve oordeel valt: „onschuldig"! Zoals men bemerkt speelt de hele film zich af in één kamer en drijft zij op de ge sprekken, dus op de dialoog. Dat beperkte de cinematografische mogelijkheden uiter aard ten sterkste, maar die dialoog is voor treffelijk en regisseur Lumet heeft de mo gelijkheden van camerabehandeling, die deze ene kamer hem liet, ten volle ge- De kleine Eva Cohn, die te Berlijn alle harten won in „Geen tijd voor tederheid". Prins Bernhard heeft maandag, op de nationale Canadese dag, de nieuwe kanse larij van de Canadese ambassade aan de Sophialaan te 's Gravenhage geopend. De eerste steen voor deze kanselarij, die in de klassieke stijl van het begin der achttiende eeuw werd opgetrokken, werd op 14 juli 1955 door Prinses Margriet gelegd. De Prins werd verwelkomd door de Canadese ambassadeur, de heer Thomas A. Stone. De Prins dankte voor de uitnodiging en herinnerde aan de bijzondere banden, welke er tussen de koninklijke familie en Canada bestaan en aan de hechte banden tussen Canada en Nederland. Voordat de Prins een lint in de Neder landse kleuren doorknipte, dat voor de hoofdingang was gespannen, zongen „Die Haghe Sangers" „O Canada", dat werd gevolgd door de beide volksliederen. De ambassadeur van Canada is ere-voorzitter van dit mannenkoor. De officiële opening werd bijgewoond door de minister-president dr. Drees, de ministers Staf, Suurhoff en Helders, de staatssecretarissen Veldkamp, Moorman en Van der Beugel, het vrijwel voltallige corps diplomatique, de leden van het internatio nale gerechtshof, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, de directeur van het kabi net der Koningin, mej. mr. M. A. Tellegen, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. Jonkman, de vice-voorzitter van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers, de Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de chef van de generale staf, generaal B. R. P. F. Has- selman, de chef van de luchtmachtstaf, generaal H. Schaper, de secretaris-generaal van het ministerie van Financiën, mr. H. A. M. van den Dries, de thesaurier-generaal jhr. mr. E. van Lennep, de secretaris-gene raal van het ministerie van Economische Zaken, prof. G. Brouwers, de oud-minister van Buitenlandse Zaken mr. J. W. Beyen en de commissaris voor de emigratie mr. ir. B. W. Haveman. De korte plechtigheid werd eveneens bij gewoond door de Canadese minister van Defensie generaal-majoor G. R. Pearkes, Onderscheiden. Dr. J. Smit, lector in de Nederlandse taal en letterkunde aan de universiteit te Melbourne (Australië"), is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. bruikt, met steeds wisselende camera instellingen. Daardoor boeit deze film dan ook aan één stuk door met ongewone kracht. De Britten kwamen na „The Spanish Gardener" met een beter werk voor de dag: Manuela, een film van Guy Hamilton, die zich doet kennen als een goed vakman in zijn vormgeving van een verhaal over een halfbloed meisje, dat aan boord van een Engelse vrachtboot wordt gesmokkeld. Elsa Martinelli speelt de rol van het meis je, Trevor Howard, hier zelf aanwezig, die van de kapitein en Pedro Armendariz die van de machinist van de boot, twee man nen die beiden hun sporen in het acteren voor de film hebben verdiend en naar wie men ook hier met genoegen kijkt. Denemarken, dat herhaaldelijk zeer be hoorlijke films maakt, had ooi: hier een aan trekkelijke inzending: „Ingen Tid til kaer- tegn" (Geen tijd voor tederheid), een film van Annelise Hovmand. De hoofdrol daar in wordt gespeeld door een schattig meisje, de kleine Eva Cohn, die hier al net als de echte „sterren" voortdurend wordt be stormd om handtekeningen. Ze stelt in de film het dochtertje voor van een actrice en een eveneens drukbezette vader, een kind dat zich een beetje verwaarloosd voelt en dan van huis wegloopt. Als ze in aanraking komt met allerlei andere mensen gaat ze allengs beseffen, dat het ouderlijk huis toch een grote geborgenheid geeft, en dat haar ouders, al hebben ze dan dikwijls geen tijd voor haar, haar toch wel degelijk innig liefhebben. Ze keert dan terug naar huis, waar de ouders, uiteraard, inmiddels tot de conclusie zijn gekomen, dat ze méér tijd voor hun kind beschikbaar dienen te houden. Het verhaal is tegen het slot nodeloos gerekt en krijgt daar nog even een overbodige sensationele wending, maar als geheel is het, zonder een meester werk te zijn, alleszins aantrekkelijk. Duitsland zelf heeft een psycho-analy- tische film vertoond, Jonas, gemaakt door een zenuwarts. De fotografie en de muziek die trouwens beide kortgeleden met een „Bondsfilmprijs" werden geëerd bleken zeer fraai, maar het verhaal is onbegrij pelijk voor iedere leek op psycho-analy- tisch gebied, dus voor het grote publiek, dat de enige bestaansreden voor een film vormt. Jan Koomen Huygens bewerkt. Op vrijdagavond 5 juli zal in Münster (Westfalen) onder lei ding van theater-intendant Claus Wernert de première worden gegeven van een be werking van „Trijntje Cornelis dochter" van Constantijn Huygens door de Duitse publicist en letterkundige dr. Fr. Markus Hiibner. Het stuk wordt opgevoerd onder de Duitse titel „Mann soil nicht zuviel fragen". Expositie. Met het doel aan de leden van de Amsterdamse gemeenteraad een overzicht te geven van hetgeen gedurende de laatste jaren aan de gemeentemusea werd geschonken is er in het Stedelijk Mu seum in Amsterdam een kleine tentoon stelling ingericht van schilderkunst, grafiek, beeldhouwkunst en industriële vormgeving, welke een vijftal zalen op de bovenverdie ping beslaat. De expositie duurt tot 4 juli. Federatie. De Nederlandse Federatie van Beeldende Kunstenaarsverenigingen heeft dezer dagen haar jaax-vergadering in het Waaggebouw te Haarlem gehouden. In deze bijeenkomst geschiedde de installatie van de nieuwbenoemde voorzitter E. Warffemius. Het bestuur werd in de be staande vorm gehandhaafd. Filmprijs Raad van Eux-opa De filmprijs van de Raad van Europa is toegekend aan de Westduitse film „Stx-esemann". Het is de eerste maal dat deze prijs, bestemd voor de film die voor de zaak van de Europese eenwox-ding de meeste waarde heeft of een bepaald as pect van het leven in Europa beklemtoont, wordt uitgereikt. De film is gewijd aan het leven van de vroegere Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Gutstav Stresemann, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede in 1926. Hij ond ex-handelde o.m. over het sluiten van het verdrag van Locarno en bewerkstelligde Duitslands opneming in de Volkenbond. De jury vermeldde tevens de Noorse documentaire „Same Jakki", gewijd aan het leven der Lappen Voor de civiele kamer van de Amster damse rechtbank heeft maandagmiddag een geding gediend dat het Ballet der Lage Landen aanhangig heeft gemaakt tegen de Engelse choreograaf Jack Carter. Deze laatste heeft met dit gezelschap samenge werkt voor de uitvoering van het door hem ontworpen ballet „The Witch Boy". De balletgroep verlangt van de rechter de uitspraak, dat zij de bezitster is van de auteursrechten op het genoemde ballet- Jack Carter betwist vooreerst „The Witch Boy" speciaal voor Mascha ter Weeme's groep te hebben ontworpen en houdt voorts vol, dat de auteursrechten hem uit drukkelijk toekomen. Mevrouw mr. J. Groeneveld-Van Baak, optredend namens eiseres, verklaarde, dat haar cliënte zich op grond van artikel 7 der auteurswet eigenares van de bedoelde rechten acht. Jack Carter was namelijk als choreograaf bij het Ballet der Lage Landen in loondienst. Op een vraag van de president of die arbeidsovereenkomst schriftelijk was vastgelegd antwoordde pleitster ontkennend. Zij vervolgde: moge lijk is de idee voor „The Witch Boy" van vroegere datum, maar de eindvorm heeft Carter stellig in dienst van het genoemde ballet vervaardigd. Mr. R. P. Kokosky verklaarde als plei ter voor Jack Carter, dat zijn cliënt als regisseur en danser, doch niet als choreo graaf in loondienst van het Ballet dei- Lage Landen is geweest. Werkzaamheden van choreografische aard heeft hij geheel los daarvan verricht. Pleiter legde enkele bescheiden over met de bedoeling aan te tonen, dat zijn cliënt de genoemde choreo grafie reeds in 1948 in Londen heeft ge maakt en deze ter beschikking heeft ge steld van het Ballet der Lage Landen. „Vanzelfsprekend dient Cai-ter dus als eigenaar te worden beschouwd", zo besloo' mr. Kokosky zijn pleidooi. De uitspraak werd bepaald op 18 juli. SAN REMO (UP) Op de weg van Ospedaletti naar Bordighera aan de Ita liaanse Rivièra is de 22-jarige Sonia Horo witz, dochter van de bekende pianist Wladimir Horowitz en van de oudste doch ter van Arturo Toscanini, Wanda, met haar motor uit een bocht gevlogen en te gen een telegraafpaal gebotst. Met een schedelbasisfractuur en andex-e verwondin gen is zij in het ziekenhuis opgenomen. Haar toestand is zeer ernstig. Na het on geluk, dat zondagavond gebeux-de, is zij nog niet bij kennis geweest. De ouders verblijven in de Verenigde Staten.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9