Actuele expositie naar aanleiding van de reorganisatie van het Stationsplein Molenstraat toch niet bij het Stationsplein Nadruk ligt op wedstrijdelement en instructieve ontspanning Officier eist gevangenisstraffen, wegens verduistering en diefstal Haarlem-oost speelplaats rijker De stadhet spoor en het station In augustus in de Haarlemse Vleeshal DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Muziekfestival bij opening van Velsertunnel 11 Affiches Hulde voor politie Hoger dividend Bensdorp Veelzijdig programma van Haarlems Bloei" Verhouding tussen stationsgebouw en plein zou onevenwichtig worden Zandspiering nabij IJmuidens haven HAARLEMSE RECHTBANK De winst is al weg" Geopend met toespraak door wethouder Geluk en basketbaldemonstratie UIT STAD EN STREEK DONDERDAG 4 JULI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT NAAR WIJ VERNEMEN zal reeds een kleine week nadat de deuren van de Haarlemse Vleeshal achter de laatste bezoekers van de tentoonstelling van historische diorama's van dr. W. G. L. Wieringa gesloten zullen zyn, een volgende expositie reeds de publieke belangstelling voor zich opeisen. In tegenstelling tot de collectie diorama's, welke van morgen af ter bezichtiging gereed staan, zal de expositie welke van 9 augustus tot ongeveer 8 september in de Vleeshal wordt gehouden geheel geïnspireerd zijn op de actualiteit en dan nog wel een actualiteit die de Haarlemmers na aan het hart ligt: de reorganisatie van het Stationsplein, een project dat door de aankoop door de gemeente van het vroegere hotel „Royal" weer een stap dichter bü de verwezenlijking is gekomen. Vandaar dat deze door de Nederlandsche Spoorwegen en Haarlems Bloei gezamen lijk te organiseren tentoonstelling gewijd zal zijn aan „Het Station", dat wil zeggen aan de relatie tussen Stad en Spoor, zoals die gedurende ruim een eeuw spoorweg techniek is ontwikkeld. Het wordt een bijzonder levendige en moderne tentoonstelling met zeer veel foto materiaal, zowel uit binnen- als uit buiten land, dat betrekking heeft op de stations gebouwen en hun entourage welke na de AMSTERDAM Een algemeen vaste stemming voor de internationale fondsen was het voornaam ste kenmerk van de aandelenmarkt, die voorts enige levendigheid ontleende aan het begin van de handel in de claims Bil- liton voortspruitende uit de aangekon digde emissie van converteerbare obliga ties ten bedrage van f21 miljoen. De han del werd echter veelvuldig onderbroken door belangstelling van de beursbezoekers voor de onheilspellend zwarte lucht boven het Damrak die de beurszaal tot een don kere ruimte maakte zodat alle lichten moesten worden ontstoken. Het geleidelijke herstel van Wallstreet heeft hier een goede indruk gemaakt en een behoorlijke avans opgeleverd voor de internationale waarden die ten dele boven New Yorkse pariteit noteerden. Zo was Kon. Olie bepaald willig, kwam Philips boven de 300 uit en overschreed Unilever de 480. KLM bleef echter iets beneden New York pariteit en AKU stelde teleur door na een koers van 199 terug te val len tot 19572, een gevolg van plotseling aanbod. De scheepvaart onderging een reactie hoewel de stemming verdeeld bleef, maar HAL moest de winst van dinsdag weer prijsgeven. Van Ommeren en Van Nieveit handhaafden zich. Voor cultures was de belangstelling zeer gering. In het eerste half uur werd in Amsterdam Rubber één stukje verhandeld. Voor Verenigde Deli was de koers 2Ve punt hoger maar ook hier was de hoek verlaten evenals die van HVA. De claims Billiton verkeerden nog in onzekerheid omtrent het al of niet deelne men van de institutionele beleggers. Na een eerste taxatie van f 100 werd een ad viesprijs vernomen van f 120 overeenko mende met een obligatiekoers van 112 pet. Woensdag was ook de inschrijving op de obligaties der Export Financiering Mij. te gen 98 pet. ten bedrage van f 25 miljoen. Men had de indruk dat het niet nodig was te majoreren. Aandelen „De Kondor" gin gen omhoog wegens de verrassende divi dendhervatting. Staatsfondsen ongeani meerd en prijshoudend. De markt sloot stil. Prolongatie 3% pet. (ANP) NEW YORK Wallstreet vierde bij voorbaat reeds On afhankelijkheidsdag (4 juli) met een stij ging der aandelen tpt pieuwe hoogtepun ten voor dit jaar, waardoor de totale waar de met 2.400.000.000 dollar toenam bij de grootste omzet sinds drie weken. In alle groepen deden zich koersstijgingen voor van één tot meer dan drie dollar. Olie, metaal, chemicaliën, au' ïobielen, staal, banden, vliegtuigbouw en een uitge breide lijst gespecialiseerde fondsen waren krachtig gestemd. Beginbeurs reeds werd de stemming ge stimuleerd door gunstig nieuws, zoals de senaatsbeslissing over een verhoging van de defensiebegroting met bijna een miljard dollar, verscheidene grote luchtmachtor ders, de verwachting dat de halfjaarcijfers van Chrysler nieuwe verkoop- en winst records zullen betekenen en die van U.S. Steel eveneens, en gunstiger vooruitzich ten voor de koperindqstrie. Maar ander zijds was dit nieuws ook aanleiding voor dekkingen voor baissiers met termijnver plichtingen. Het industriegemiddelde kwam van 507,55 on 513,25; dat voor spoorwegen van 147 op 147,47 en dat voor openbare nuts bedrijven van 70,76 op 70,95 (UP). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur VA Nederl. '47 8616/ io 87 3 °/o Nedl. 1962/64 90 907i8 A. K. U 197 196 Calvé Delft 361 36172 Van Gelder Zonen 194 194 K. N. Hoogovens 312 312 Nederl. Ford 278 275 N. Kabelfabriek. 28972 290 gew. Philips Gloeil. 300 301% pref. Philips Gloeil. 159 159* Unilever 478)4 480 Wilton Fijenoord 248 247 Dordtsche Petrol. 1086 1080 Konkl. Petroleum 226,— 226,— A'dam Rubber 75% 74% K. L. M 130,60 130,— Holl. Amer. Lijn. 180 K 180 K N. Scheepv. Unie 164% 164 Phs. v. Ommeren 265 V: 2657a H. V A 122% 123 Verg. Deli Mijen 943/8 92% Amsterd. Bank 202 202 Ned Handel Mij 1597« 159% Rotterd. Bank 168)4 168 Twentsche Bank 178 172 Anaconda Copper 6815'ie 697a Bethlehem Steel 195 195)4 U. S. Steel 69% 70 General Motors 42% 43% Shell Union 89 8872 Tidewaler 1 37% 38 oorlog zijn verrezen. Bijzonder instructief en aantrekkelijk zullen de maquettes zijn van tal van moderne Nederlandse stations en van de daarbij uitgevoerde stedebouw- kundige werken. Bij die maquettes zal ook een „modelstation" te zien zijn, waarin met neonbuizen is aangegeven op welke wijze de verschillende groepen reizigers aan komende te voet en per fiets, per auto of taxi, per interlokale of per stadsbus op de snelste en veiligste manier de stations ingang kunnen bereiken of het stations gebouw verlaten. De betekenis van het Haarlemse station voor de stad en voor streek zal met foto's, grafieken en maquettes worden duidelijk gemaakt. Er wordt naar gestreefd ook de jongste veranderingen in de spoorweg accommodatie in de naaste omgeving, zo als de Velser tunnel met nieuwe treinaan- sluitingen en spoorwegwerken in Heem stede- Aerdenhout, in de expositie op te nemen Deze tentoonstelling zal nog aan belang rijkheid winnen doordat waarschijnlijk ook de door de Nederlandse Spoorwegen ontworpen nieuwe indeling van het Sta tionsplein - een project dat door het Haar lemse bedrijf van Openbare Werken in principe is aanvaard en van een variant voorzien - in maquette- en kaartvorm voor het eerst in het openbaar te zien zal zijn. Tot de attracties van de tentoonstelling zullen verder een model-NX-beveiliging op een modern stationsemplacement en een aantal treinmodellen behoren. De expositie zal evenwel niet uitsluitend een bouwkundig en spoorwegtechnisch ka rakter krijgen. Om de verbinding tussen Haarlem als oudste spoorwegstad van Ne derland, maar ook als oudste centrum van de grafische kunst en techniek zinrijk te doen zijn, gaat de afdeling propaganda van de Nederlandse Spoorwegen een uitsteken de gedachte verwezenlijken door op de bovenverdieping van de Vleeshal, welke zich daartoe voortreffelijk leent, een col lectie internationale spoorwegaffiches te rangschikken. De binnenhuisarchitect A. Frederiks, die ook de tentoonstelling over het Station inricht, staat er borg voor, dat het arrangement der affiches waaronder men tal van befaamde voorbeelden zal aantreffen, zoals „L'Etoile du Nord" van Cassandre reeds op zichzelf een lust voor het oog zal zijn. Talrijke buitenlandse spoorwegdirecties hebben hun medewer king toegezegd en zullen hun beste affiches, vaak vergezeld van de oorspronkelijke tekeningen, toezenden. Men verwacht in zendingen uit Frankrijk, België, Italië, Zwitserland, Denemarken en Japan, om slechts enkele van dè landen met de beste prestaties op dit terrein te noemen. De expositie „Het Station" de naam staat overigens nog niet vast zal onge twijfeld een gebeurtenis van belang blijken te zijn, zowel door het onderwerp als door de wijze van inrichting. Er zal slechts een geringe toegangsprijs worden geheven. Een explicateur zal aanwezig rijn om tekst en uitleg te "erschaffen. De expositie zal zo wel in de middag- als in de avonduren worden opengesteld. In het raadsverslag in ons blad van woensdag van de Zandvoortse raadsverga dering die dinsdagavond is gehouden, is helaas niet tot uitdrukking gekomen, dat de heer B r e u r e (V.V.D.) zijn grote waar dering heeft uitgesproken aan het adres van de Zandvoortse politie, die in deze zo mermaanden onafgebroken paraat is om niet alleen het verkeer goed te regelen, doch ook de strandbezoekers op alle moge lijke manieren ter wille te zijn. Urenlang, soms van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, zijn de politiefunctionarissen in de badplaats in actie, niet het minst om on gelukken te voorkomen, zoekgeraakte kin deren op te sporen en zelfs verwondingen te helen, alsmede om duizend-en-één in lichtingen te geven. Het spreekt vanzelf, dat de burgemeester deze hulde voor de politie heeft onderstreept en eveneens van zijn waardering heeft doen blijken. Na de hevige fluctuaties van de cacao- bonenprijzen bracht 1956 stabiele prijzen, aldus het jaarverslag van de cacao- en chocoladefabrieken Bensdorp n.v. te Bus- sum. Het lagere prijsniveau veroorzaakte een grote toeneming van het wereldver- bruik. Alle fabrieken van het concern heb ben hiervan kunnen profiteren. Het totale grondstoffenverbruik bereikte een record hoogte. Door de stabiliteit van het prijs niveau eisten de voorraden geen afschrij ving, maar kon de directie opnieuw een voorraadreserve vormen. De liquiditeit is verbeterd. Het bedrijf te Bussum kon niet geheel aan de vraag in binnen- en buiten land voldoen. De afzet vertoonde steeds sterkere seizoenpieken. De belangrijke investeringen van de vo rige jaren beginnen nu resultaten af te werpen en stelden het bestuur in staat door verhoogde arbeidsproduktiviteit een deel van de stijging van loon- en andere kosten op te vangen. De bedrijven te Kleef en Wenen leverden een belangrijke bijdrage tot de behaalde winst. Het saldo exploita tierekening en baten van dochteronder nemingen bedraagt 724.626 (v.j. 227.752). Na afschrijvingen is een saldo winst be schikbaar van 459.720 79.720). Op de gewone aandelen wordt een dividend voor gesteld van 10 pet. (5 pet.). Het bedrijf te Kaapstad kon zijn omzet wederom opvoe ren. Genua boekte opnieuw teleurstellende resultaten, zodat besloten is tot liquidatie van dit bedrijf over te gaan. Het kantoor te Boston was een grote steun voor de export naar de Verenigde Staten. DE STICHTING „HAARLEMS BLOEI" heeft voor deze zomer weer een aan trekkelijk programma van enkele evenementen opgesteld, waarmee de Haarlemmers niet alleen in de vakantieweken ontspanning wordt geboden, doch waaraan ook door de Haarlemmers actief kan worden deelgenomen. Hiermee zet „Haarlems Bloei" een goede traditie voort, die steeds door nieuwe attracties levendig wordt gehouden. Dit jaar zal niet de Grote Markt worden gebruikt voor enkele activiteiten. Men ondervindt hier uiteraard de belemmeringen van de verkeersdrukte. Daarom zal deze zomer met het Prinsenhof achter het stadhuis een proef worden genomen. Daar kunnen zeker vijfhonderd toeschouwers een plaats krijgen, met het voordeel dat de Prinsenhof in tegenstelling tot de Grote Markt zeer rustig is gelegen. In het voorjaar zijn plannen beraamd om m de vroegere kloosterhof van het stadhuis tijdens de zomermaanden enkele openluchtspelen te doen opvoeren. Er be stond echter te weinig tijd om dit plan nog deze zomer te verwezenlijken. Het is echter niet van de baan. Integendeel, men wil geleidelijk voortwerken aan de organi satie, zodat volgend jaar inderdaad op het Prinsenhof tegen de achtergrond van de historische gevels enkele malen een spel kan worden opgevoerd. Aanvankelijk was Joris Diels aangezocht voor de regie, doch deze bleek onvoldoende in de gelegenheid zijn medewerking te verlenen en daarom is een beroep gedaan op Albert van Dal- sum, die zijn medewerking inmiddels heeft toegezegd voor de opvoering van „Vol- pone" van Ben Johnson. Dit maal zal niet meer gezegd kunnen worden, dat „Haarlems Bloei" een feest- week organiseert, want de verschillende evenementen zijn verspreid over juli en augustus. Belangrijke tentoonstellingen in deze maanden zjjn de spoorwegexpositie en de tentoonstelling van cultuur-historische diorama's in de Vleeshal; hierover leest men elders in dit blad. Rolschaatswedstrijd Een aantrekkelijk programma-onderdeel voor de kinderen is de wedstrijd in rol schaatsen, die op woensdag 7 augustus in de Marnixstraat in Haarlem-Noord wordt gehouden. Hieraan kunnen kinderen, zo wel jongens en meisjes, van tien tot en met zestien jaar deelnemen. Er zijn zowel Voi ig( koers Naar wy vernemen zal Haarlems wet houder van Openbare Werken, Volkshuis vesting en Stadsontwikkeling, de heer W. F. H a p p dezer dagen een stafbespre king houden met de diensthoofden van de gemeente over de mogelijkheden met be trekking tot de reorganisatie van het Sta tionsplein, nu ook hotel „Royal" ter be schikking van het gemeentebestuur is ge komen. Wij vernamen voorts, dat zich reeds ver scheidene gegadigden voor een tijdelijk ge bruik van het vroegere hotel hebben ge meld. Wij berichtten reeds, dat de Her vormde diaconie de hotelverdieping wil huren voor de tijdelijke huisvesting van de bejaarden uit het rusthuis aan de Jans straat, dat immers verbouwd moet wor den. Verder is er een restaurateur op het Stationsplein, die belangstelling heeft voor het gebruik van een of twee zaaltjes, ter wijl ook slecht-behuisde gemeentediensten gegadigde zijn. Ten aanzien van de toekomstige vorm van het Stationsplein is men echter nog lang niet tot een definitief plan gekomen. Het is wel zo, dat Openbare Werken in gestemd heeft met de grondgedachten van de stedebouwkundige dienst der spoorwe gen, waarbij steeds stilzwijgend is uitge gaan van de zuidwand van de Molensti'aat als begrenzing der bebouwing van het nieuwe Stationsplein. In het College van Burgemeester en Wethouders is twijfel uitgesproken aan de schaal van het Sta tion ten opzichte van een zo sterk vergroot plein. Men meent, dat het station daar voor te klein is. Bovendien zal de totstand koming van de reorganisatie aanzienlijk langer duren wanneer ook nog de zuid- wand van de Molenstraat in deze sane-1 ring betrokken moet worden. Daarom gaan de gedachten ook wel uit in de richting van een smallere bebouwing ter hoogte van de huidige noordkant van de Molen straat, bijvoorbeeld een gebouw op een zuilengang, waardoor een overdekte ruim te ontstaat, welke als busstation gebruikt zou kunnen worden. Tot deze gedachten- gang draagt ook de opvatting, dat Sta tionsplein en Kennemerplein eigenlijk één geheel zouden moeten vormen, bij. Men propageert daartoe de wenselijkheid van een korte tunnelverbinding dwars door de onderbouw van het station ten behoeve van fietsers en voetgangers. Door deze verbinding zou de eenheid dan doeltref fend verkregen zijn, waardoor men het plan om alle autobusdiensten op het Sta tionsplein te laten beginnen en eindigen kan laten varen. Men zou het eindpunt van de lijnen richting Haarlemmermeer en richting Noordholland ten noorden van het Noordzeekanaal dan op het Kennemerplein kunnen laten, een verdeling welke ook uit verkeersoogpunt wenselijk lijkt. Op de drempel van de IJmuidense haven hebben de bemanningen, waaronder de zes gebroeders v. d. Berg uit Urk, van de kot- tei-s UK 125 en UK 61 een ontdekking ge daan, die van grote betekenis kan zijn voor de groei van de Nederlandse industrievis serij. Op nog geen drie uur varen van de haven - twintig tot dertig mijl uit de kust - vingen zij enige dagen geleden zandspie ring, het kleine visje met de scherpe kop, dat voor de bereiding van vismeel en olie van grote waarde is. De zandspiering werd tot begin mei uitsluitend door Noren, De nen en Duitsers op drie plaatsen in de Noordzee gevangen. De gebroeders v. d. Berg startten de visserij op deze vis als eersten in Nederland voor de IJmuidense visfrieelfabriek „De Toekomst" in de loop van mei ten noordwesten van Terschelling. Zij visten er in een vloot van honderden buitenlandse kotters en enige fabriekstraw- lers en zij leerden er de industrievisserij, die door de Denen al vier jaar wordt uit geoefend. Thans vist deze enorme vlooi enige dagen voor de Nederlandse kust. Mil joenen kilo's zandspiering worden met lich te sleepnetten uit zee opgevist. De rest van de Nederlandse kottervloot volgde ijlings het voorbeeld van de UK 125 en UK 61. Al vijfentwintig Ui'ker, Texelse en Wieringse Noordzeekotiers vissen op deze plek. snelheids- als handicapraces. De jongens en meisjes rijden in afzonderlijke wed strijden en wel in drie leeftijdsgroepen: van tien tot en met twaalf, van twaalf tot en met veertien en van veertien tot en met zestien jaar. Deze wedstrijd gaat om de „Grote prijs van Haarlem". Maar niet alleen deze „grote prijs", doch ook 35 andere prijzen staan de winnaars en winnaressen ter beschik king. Gehoopt wordt, dat met deze wed strijden een traditie wordt ingezet. Er be staan zelfs plannen om een volgend jaar nationale rolschaatswedstrijden te organi seren. De wedstrijden op 7 augustus krij gen een enigszins officieel karakter, door dat de heer Klaas Schenk, de coach van de nationale schaatsploeg, als starter fun geert en de prijzen zal uitreiken. Tijdwaar- nemer is de heer Herman Mulder, die reeds vele malen, onder meer tijdens de Tulpen rally, als zodanig heeft gefungeerd. De kinderen, die aan deze wedstrijden willen meedoen, kunnen zich vóór 31 juli opgeven bij „Haarlems Bloei", stadhuis. Op zaterdag 3 augustus zullen op het sportterrein aan de Van Oosten de Bruyn- straat en op zaterdag 10 augustus op het Noordersportpark in samenwerking met de Haarlemse Luchtvaartvereniging de monstraties met vliegtuigmodellen worden gehouden. Getoond zullen worden zweef vliegtuigmodellen, lijnbestuurde vliegtui gen en modellen met straalmotor, alsmede mogelijk ook radiobestuurde modellen. De gebroeders R. Das, vliegtuigtekenaars, en de heer A. Hagedoorn, stunt-vlieger, wer ken aan de demonstraties mee, zodat bij voorbaat al vaststraat, dat bezoekers iets goeds zal worden geboden. Modeshow in openlucht Op de Prinsenhof wordt op 3 augus tus 's avond een modeshow gehouden, waaraan zes bekende en zeer char mante mannequins meewerken. Zij zullen herfstmodellen tonen onder het motto: „Goed gekleed van vroeg tot laat met produkten van Nederlands fabrikaat". Bij de diverse modellen passende hoedjes zullen eveneens wor den getoond. Zijn de weersomstandig heden op 3 augustus te slecht, dan wordt deze openlucht-modeshow ver plaatst naar 10 augustus. In juli verblijven diverse buitenlandse volksdansgroepen in ons land om deel te nemen aan de internationale volksdans- week. Een deelnemende Italiaanse volks dansgroep zal op 18 juli 's avonds op de Prinsenhof optreden, samen met Haarlem se volksdansers. Overwogen wordt om een concours te organiseren voor Haarlemse amateurs op het gebied van zang of voordracht. Ge dacht wordt aan drie avonden op het Prinsenhof, waarop deze amateurs, na eerst door deskundigen te zijn gehoord, hun beste beentje kunnen voorzetten. Na zes jaar zullen in de Spaarnestad weer windhondenrennen worden georgani seerd met medewerking van de Amster damse windhondenrenvereniging. Deze ren nen zijn zondag 28 juli op het „Haarlem"- terrein. Veertig honden zullen achter het „haasje" rennen. In samenwerking met de Haarlemse wielersportvereniging „De Kampioen" worden op 10 augustus op de Richard Holkade wielerwedstrijden gehou den, die vooraf gaan aan de aankomst van de renners in de Muggenronde. Muziekfestival Tenslotte vermeldt het programma van „Haarlems Bloei" een harmonie- en fan farefestival ter gelegenheid van de opening der Velser tunnel. Dit concours voor har monie- en fanfarekorpsen vindt plaats op 28 september en 5 oktober op een terrein aan de Orionweg. De deelnemende korpsen, reeds dertig hebben zich aangemeld, zullen strijden om het kampioenschap van Kenne- merland. Alle Haarlemse muziekverenigingen zul len vermoedelijk deelnemen. Er zullen mars- en showwedstrijden worden gehou den, afzonderlijke wedstrijden voor tam- boer-maitres, tamboers, hoornblazers en pijpers. Te zijner tijd zullen over de di verse programma-onderdelen meer ge gevens beschikbaar komen. Vanmorgen heeft de officier van Justitie by de Haarlemse rechtbank gevangenis straffen geëist in een aantal gevallen van verduistering en diefstal. Zo hoorde een 27-jarige fabrieksarbeider uit Haarlem twee jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen wegens een ten- lastegelegde verduistering van twee fiet sen. De man was in het voorjaar van 1957 vrijgekomen uit de gevangenis, waar hij een straf uitzat wegens dezelfde feiten als waarvoor hij nu weer terechtstond. Op 10 april van dit jaar had hij bij een fietsen- verhuurder in Haarlem een fiets gehuurd onder een valse naam. Hij had de huur be taald, was weggegaan en had de gehuurde fiets later verkocht ten eigen bate. Later had hij hetzelfde spelletje nog eens her haald bij een andere fietsenverhuurder in Haarlem. Deze laatste werd als getuige ge hoord. Eén van de leden van de rechtbank ried de man aan zijn collega's maar eens te waarschuwen, want de verdachte zou zich bij voorkeur met deze wijze van verduiste ring ophouden. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, sprak van een geval met een tragisch karakter: de man had al acht veroordelingen achter de rug. Hij achtte oplichting niet bewezen en eiste twee jaar met aftrek wegens verduistering. De raadsman, mr. K. A. F. J. Pliester, bepleitte clementie, ook al omdat zijn cliënt lichtelijk gestoord zou zijn en daardoor aanspraak zou mogen maken op de helft van de straf, die voor normale gevallen geldt. In dat geval zou slechts anderhalf jaar kunnen worden opgelegd. Auto verduisterd Voor de tweede keer diende een geval van oplichting en verduistering van een auto, omdat de rechtbank bij een vorige gelegenheid een psychiatrisch rapport had gevraagd, nadat de officier van Justitie een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek had geëist. Het betrof hier een 26- jarige goudsmit uit Voorschoten, die op 27 augustus van het vorige jaar onder valse voorwendsels een auto had gehuurd bij een garage te Lisse. Hij had namelijk gezegd, dat het ging om het bezoeken van een zie ke in Rotterdam en dat hij zijn rijbewijs had vergeten. Hij zou binnen een half uur tje terugkomen om het rijbewijs te tonen. In plaats daarvan bleef hij weg en toerde met de gehuurde auto door het land, totdat hij op 9 september door de politie werd gearresteerd. „Ik ben voor mijzelf op de loop gegaan. Ik was bang voor de politie, omdat ik geen rijbewijs had", verklaarde hij. De officier van Justitie achtte oplichting bewezen en bleef bij zijn vorige eis: tien maanden met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering en onder toezicht van de Dr. Meijer-stichting. De raadsman, mr. G. H. Veenhoven, be pleitte onmiddellijke invrijheidsstelling, welk verzoek de rechtbank, na kort be raad, afwees. Inbraakjes Een 35-jarige kok uit Leiden was in de cember 1955 door de Haagse rechtbank tot een langdurige vrijheidsstraf veroordeeld. In het voorjaar van 1957 kreeg hij verlof zijn zieke moeder in Leiden te bezoeken, bij welke gelegenheid hij wist te ontsnap pen. Eenmaal op vrije voeten heeft hij eerst getracht op regelmatige wijze in zijn levensonderhoud te voorzien door als ha venarbeider te gaan werken. Dit mislukte echter, omdat hij geen papieren had. Daar op heeft hij in de omgeving van Haarlem een reeks inbraakjes gepleegd, waarbij hij echter niets waardevols wist te bemachti gen. Zo brak hij op 28 april bij een wo ning aan de Tetterodeweg te Overveen in en later nog eens in een villa aan de Lom bar Petrilaan. Een inbraak in Bentveld ontkende de kok te hebben gepleegd, of schoon men zijn vingerafdrukken ter plaatse aantrof. De officier van Justitie, achtte het ten- lastegelegde bewezen en eiste twee jaar met aftrek. De raadsman, mr. B. E. van Tijn, vond deze straf aan de hoge kant, temeer waar zijn cliënt nog een lange straftijd voor een ander delict heeft uit te zitten. Mr. van Tijn bepleitte uiterste clementie. Een 31-jarige schilder uit Amsterdam zou in Haarlem een fiets hebben ont vreemd op 13 mei van dit jaar. Hij zelf verklaarde zijn gedrag aan de hand van een ingewikkeld verhaal. In Amsterdam zouden Duitsers hem die dag de weg naar Zandvoort hebben gevraagd. De schilder was met hen meegereden en had in Zand voort enige biertjes gedronken. Toen hij terug wilde keren bleek het dat hij geen geld meer had. Hij was toen gaan liften en was tot Haarlem gekomen. Daar heeft hij een fiets weggenomen en is daarmee naar zijn woonplaats gereden met de bedoeling de fiets aan te geven bij de politiepost op de Admiraal de Ruyterweg. Zover is het echter niet gekomen, aangezien hij eerder werd aangehouden. De officier van Justitie achtte de tenlas- tegelegde diefstal bewezen en requireer- de zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie onvoorwaardelijk met aftrek en de andere helft voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De raadsman, mr. D. Overbosch, achtte diefstal niet bewezen. Het was een daad, opgeweld uit een gevoel van wanhoop, meende hij, waarna hij onmiddellijke in vrijheidsstelling vroeg. Na kort beraad deelde de president van de rechtbank, mr. J. P. Petersen, mee, het verzoek niet te kunnen inwilligen, waarna hij de uit spraak voor alle vier gevallen bepaalde op dinsdag 16 juli. xociKxxxooccooooocccooocoixccccooocoocioaooococ/xxiOoooooc In de Provinciale Staten van Zuid- i holland kwam een voorstel aan de orde om aan het Instituut voor Stad en Land j een renteloos voorschot van f 10.000 te I verlenen. Met dit geld wil het instituut in een oude toren te Ridderkerk een\ „fragmentendepot" inrichten, waar de- j len van te slopen oude bouwwerken, I die uit een oogpunt van historie of j kunst waarde hebben, bewaard zullen j worden. Men wil zo voorkomen dat ze i in het puin verdwijnen. Er ontspon zich een uitvoerig debat' over de vraag, of de provincie wel of niet rente moest berekenen. Toen een amendement werd ingediend om 4l/t\ percent rente te vragen, merkte de i voorzitter, de Commissaris der Konin- gin, mr. J. Klaasesz, op. „Dat levert de provincie f 425 per jaar op. Ik mag de i Statenleden erop wijzen, dat het laten'; drukken van al de woorden, die aan dit j voorstel zijn gewijd, meer kost. De winst j is dus al weg ?j Het amendement werd verworpen zodat het instituut geen rente behoeft S te betalen. COOOOOODCOC»COOOCOOCOCX>K»COOOCOCCOCCOOCOOCOOCOCCOOOOOOa Het wijkcomité „Haarlem-Oost" heeft van zijn grote ingenomenheid over de aan leg van een plantsoen met speelplaats op het Drilsmaplein willen blijk geven, door deze nieuwe aanwinst voor dit stadskwar tier niet zonder meer in gebruik te nemen. Vandaar dat het bestuur de wethouder van onderwijs en lichamelijke opvoeding, de heer D. J. A. Geluk, had verzocht dit com plex officieel te komen openen. Ook ande re officiële personen, zoals de heer S. Heijers, gemeentelijk inspecteur voor Li chamelijke Opvoeding en de adjunct-di recteur van Openbare Werken, ir. J. J. Fuykschot, waren woensdagavond bij deze gebeurtenis aanwezig. Het was de voorzitter van het wijkcomi té, de heer H. J. Loppersum, die er aan herinnerde, dat het midden van het Dril smaplein voor de reorganisatie eigenlijk slechts uit een troosteloze steenmassa be stond. Deze is thans vervangen door een klein plantsoen met banken en een speel plaats. Spreker betreurde het uitermate, dat het plantsoen nu reds een enigszins haveloze indruk maakt, hetgeen voor hem aanleiding was de omwonenden en in het bijzonder de jeugd op hun plicht te wijzen de speelplaats zoveel mogelijk te ontzien en in stand te houden. Om dezelfde reden begon ook wethouder Geluk zijn toespraak met een vermaan tot de aanwezige jongelui. Voornamelijk om dat hij moest verklaren dat het gemeente bestuur het verzoek van het wijkcomité om een plantsoen met speelplaats destijds met gemengde gevoelens heeft ontvangen. Met het belang voor de vorming van de jonge mens door sport en spel hebben de stedebouwkundigen in het verleden te weinig rekening gehouden, waarom het gemeentebestuur toch naar een oplossing heeft gezocht om aan deze verlangens te gemoet te komen. In dit verband herinner de spreker aan het onlangs over dit onder werp in Haarlems Dagblad (in de rubriek Zeven dagen Haarlem, red.) verschenen artikel, waarvan hij de critische toon aller minst ongerechtvaardigd achtte. De wet houder verbond hieraan de wens, dat de gemeentelijke instanties door samenwer king in de toekomst meer zouden kunnen bereiken, dan hetgeen hier in de vorm van een compromis tot stand is gebracht. In het vervolg van zijn toespraak toonde de heer Geluk zich toch verheugd over de ze nieuwe speelgelegenheid, waarbij hij van de omwonenden toezicht verwachtte op hetgeen hier was ingericht. Dit complex brengt immers fleur en vrolijkheid op het Drilsmaplein, zodat het stellig beschamend zou zijn wanneer de gemeente zich over enige tijd genoodzaakt moest zien het plantsoen wegens verwaarlozing en ver nielzucht weer op te ruimen. De Basket- balbond heeft zich bereid verklaard bij het gebruik leiding te geven. Aan deze officiële opening was een Bas ketbaldemonstratie verbonden, welke ge geven werd door de damesteams „White Stars" en „H.O.C." en vervolgens door de herenteams „Typhoons" en „Flamingo's". Deze spectaculaire wedstrijden werden door de omstanders met grote belangstel ling gadegeslagen, waarbij vooral de jeugd een enthousiast reagerend publiek vormde. Nieuws in het kort Hand afgezaagd. Bij de spoorweg- werken in Heemstede-Aerdenhout is woensdagmidadg een bedrijfsongeluk ge beurd. Een tweeëndertigjarige arbeider, die een cirkelzaag bediende, werd ernstig gewond door een ongelukkige beweging. Een van zijn handen werd daarbij van duim tot pols afgezaagd. Het slachtoffer is naar het St. Elisabeths Gasthuis in Haar lem overgebracht. Uitgesteld. De reeds door ons aange kondigde gymnastiekuitvoering van de vereniging V.O.L.O. op het plein voor de J. P. Coenschool aan de Gijsbrecht van Amstelstraat in Oud-Schoten gaat van avond niet door, maar is tot de volgende week donderdagavond uitgesteld. Van avond concerteert op de genoemde plaats de harmonie „Crescendo" uit Spaarndam. Successen. Bij het woensdag in de Stads gehoorzaal te Leiden gehouden zangcon cours heeft de heer S. P. Visser uit Heemstede met vier koren successen geboekt. Alle koren behaalden een eer ste prijs. Het Christelijk Gemengd Koor De Kaag kwam uit in de afdeling uitmun tendheid en Lisse's Christelijk Gemengd Koor „Looft de Heer", Christelijk Gemengd Koor „Excelsior" te Nieuw-Vennep, en Christelijk gemengd koor Burgerveen zon gen in de afdeling superieur. Vereniging „Haerlem". De Vereniging „Haerlem" houdt op donderdag 11 juli in het verenigingsgebouw „De Hoofdwacht" haar algemene jaarvergadering. Autotocht Humanitas. Woensdag ver trokken 120 bejaarden met hun huisbe zoeksters van de afdeling Haarlem van Humanitas van het Soendaplein om een tocht naar Bergen en Schoorl te maken, met drie autobussen. Bij de pont te Velsen werden de reizigers overvallen door een hevige onweersbui met slagregens, maar dat deed de goede stemming geen afbreuk. Nadat in Schoorl en later in Limmen een kopje thee, werd gedronken, keerde men voldaan huiswaarts. Inmiddels vertoonde de zon zich ook weer.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13