Felle aanklacht in „Pravda" leidde opzienbarend nieuws in Drie van hen behoorden tot oudste „partij-adel" Indrukwekkende onweders woedden in vijf uur over Nederland heen In bijna nachtelijke duisternis Flinke schade van de kust tot de Duitse grens Wim Sonneveld als „SiSiliaan" voor Radio Luxemburg Toneelschrijver Herman Roelvink overleden '^Brieven aan de redactie Verstoring van de eenheid en verzet tegen het nieuwe leven De uitgestoten Russen Molotov „de hamer" nu zelf verpletterd donderdag 4 juli 1957 13 Talloze blikseminslagen en veel wateroverlast Burgerlijke Stand van Heemstede Burgerlijke Stand van Bloemendaal Slippende auto rijdt fietsster aan Zware onweersbui trok over Zandvoort Examens Burgerlijke Stand Haarlemmerliede Collecte voor „Margriet" viel tegen BENNEBROEK Fanfare bij mooi weer Algemene Militaire Pensioenbond Malenkov Kaganovitsj Sjepilov Sportdag moderne jeugdraad Eindelijk de volkomen automatische bromfiets 11 Nederlanders kregen gratis splinternieuwe bromfietsen Ds. P. H. G. G. Kok uit Weesp beroepen te Haarlem HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Met een vrijwel constante snelheid van zestig kilometer per uur is woensdag een zwaar onweer van west naar oost over ons land getrokken, daarbij grote schade en veel overlast veroorzakend. De 33-jarige ongehuwde veehouder Thijs V/. de Jong uit Wijnjeterp werd, toen hij tijdens werkzaamheden op het land beschutting zocht in een schuurtje, door de bliksem gedood. De onweersbuien, die tezamen een groot front vormden, bereikten de Nederlandse kust vanuit de Noordzee omstreeks het middaguur. De buien werden voorafgegaan door een donkere wolkenwals, waaruit zware windstoten kwamen. In De Bilt werd een windstoot van 90 kilometer per uur gemeten. Doordat de wolkentoppen tot een enorme hoogte reikten veroorzaakten de buien op vele plaatsen een bijna nachtelijke duisternis. De wolkenwals bewoog met het er op volgende onweer zich van west naar oost over het gebied ten noorden van de grote rivieren. Omstreeks half zes was de bui over de Duitse grens verdwenen. In Barneveld brandde een grote boerde rij tot de grond toe af, nadat de bliksem in het achte tuis was geslagen. In dezelf de gemeente ging ook een grote landbouw- schuur in vlammen op. Te Schermerhorn is een van de bekende seinmolens, behorende tot de groep noorder ringmolens, getroffen en afgebrand. Ook te Heerhugowaard is een boerderij afgebrand. In Delft ontstond door blikseminslag brand in een scha kelstation van het elektriciteitsbedrijf, die zich later uitbreidde tot een hoeveelheid in dit station opgeslagen rubber en olie; er ontstond een zware rookontwikkeling. Enkele duizenden liter olie raakten in brand en omdat ook de olietanks in de na bijheid gevaar liepen, werd het verkeer over de vlakbij gelegen rijksweg Den Haag-Rotterdam tijdelijk omgelegd. Marktchaos In Rotterdam liepen zeer veel kelders onder. Twee fabrieksschoorstenen moes ten het bij blikseminslag ontgelden. Die van het elektriciteitsbedrijf werd ten dele vernield. De bliksem maakte de bovenlei ding van de tram onklaar. Boven de weekmarkt heeft een wervelstorm gewoed, die een chaos veroorzaakte. Kramen gin gen tegen de vlakte en tal van goederen waaiden weg. Ook in Amsterdam heeft het tramver keer vertraging gehad door het inslaan van de bliksem op de bovenleiding. Op Schiphol waren de wind en de regen zo hevig, dat het beladen van de gereedstaan de vliegtuigen moest worden onderbroken en alle vertrektijden een uur moesten worden uitgesteld. Twee toestellen moes ten voor het noodweer uitwijken naar Eel- de, vanwaar ze later naar Schiphol vlo gen. In Haaksbergen stortte een plafond van een fabriekskantoor in, daar het de last van het vele regenwater niet kon torsen. In Nijmegen sprongen door de druk van het water de deksels van de rioolkokers. T reinvertragingen Bij het station Hollandse Spoor in Den Haag kwam bij blikseminslag een deel van de bovenleiding naar beneden, waar door stagnatie ontstond in het verkeer tussen Amsterdam en Rotterdam. Tussen Heilo en Alkmaar gebeurde hetzelfde. Tussen Maassluis en Hoek van Holland kwam een trein met 600 kinderen uit Noord-Brabant tot stilstand, ook al ge volg van blikseminslag op de bovenleiding. Na geruime tijd te hebben gewacht konden de kinderen doorrijden naar hun bestem ming: het strand. Door blikseminslagen deden zich storin gen voor in de automatische beveiliging op de lijnen Gouda-Woerden, Vleuten- Utrecht, en Maarsbergen-De Klomp. Bij Meppel sloeg de bliksem in de locomotief van een rijdende trein. De machinist werd ADVERTENTIE Ongetwijfeld zullen honderdduizenden naar Wim Sonneveld als „De SiSiliaan" luisteren. Hij noemt het zelf een parelend programma (voor de parelende Si-Si Vruchtenlimonade)! Om van te waaaatertande Stem 7 juli 11 uur 's morgens af op Radio Luxemburg 208 meter. ONDERTROUWD: J. Dijkstra en M. A. Simons; Th. C. van der Wateren en Ch. Broers; H. P. van der Meer en C. Bruin; H. den Breugom de Haas en J. J. Teves; J. A. de Groot en W. G. Boot; J. H. Prin sen en E. I. Peuschgens; N. J. W. Koers en F. J. Corver; H. L. Husemeier en H. G. Smits. GETROUWD: J. Hanhart en F. E. Es- meijer; J. C. Putz en Th. P. Quaadgras; J. S. Posthuma en J. E. Andriessen; W. Koopman en A. M. van Heeringen. GEBOREN: Marguerite Louise Alice, dr. v. P. J. Eijke en A. I. M. Salomon:?; Alber- tus Anthonius, zn. v. P. P. J. Vcrsteege en M. S. Oostendorp. OVERLEDEN: J. W. Agterberg, 83 jr.; mevr. A. M. Gigengack-Jukes, 78 jr.; L. J. van Moorst, 67 jr. BEVALLEN: E. J. BorsjeZeilstra, zn. D. H. van der GeestKroon, zn. D. Post v. d. Bij, zn. O. M. A. J. M. Bonarius Kraetzer, dr. G. E. van den BelWolters, zn. A. J. van der VeldenMeijer, dr. M. C. HaverDe Groot, dr. H. M. Roelofs Van Zoest, zn. ONDERTROUWD: J. J. C. van Rossum du Chatel en A. H. van Noort. J. J. van der Linden en B. A. Nieuwpoort. H. Wagener en M. Wildt Meyboom. GETROUWD: H. J. Veldhuis en A. M. Brenninkmeijer. W. Raatgever en E. Bak ker. N. P. Blankevoort en M. D. Scheffers. H. J. A. Stevens en A. M. T. van Willige. OVERLEDEN: M. C. KromwijkVan Wijk 85 jr. T. Sternfeld 76 jr. E. Prinsen Geerligs 83 jr. S. G. van GraaHinse 83 jr. B. J. van der Wal 46 jr. J. M. Arnold 69 jr. J. Kwant 88 jr. door glasscherven geraakt. Ook tussen Lu netten en Blauwkapel is storing ontstaan door blikseminslag op de bovenleiding. In Haarlem sloeg de bliksem in een lichtmast van de N.Z.H.V.M. staande langs de Amsterdamsevaart. Doordat de leiding moest worden gerepareerd, ondervond het tramverkeer op de lijn HaarlemAmster dam drie kwartier vertraging. Voorts sloeg de bliksem in een schuur aan de Oudeweg te Haarlem. In die schuur stond een slerkstroommeter van 380 volt opge steld, die geheel werd verkoold. Een be gin van brand kon in de kiem worden ge smoord. Tien voor half drie wijst de Bevrsklolc. Duister is de hemel hoven Amsterdam. Het stortregent en de bliksem is niet van de lucht. Een fraaie opname van de „historische" onweersmiddag der 3e juli 1957. Vermoedelijk tengevolge van de glad heid van het wegdek is woensdagmiddag om half vijf op de Verspronckweg in Haarlem, ter hoogte van de Brederode- straat, een personenauto geslipt, waardoor deze een 48-jarige fietsster raakte. De be stuurder durfde niet krachtig te remmen, doch sloot zijn gastoevoer af. De wielrijd- ster werd tegen een voor haar rijdende 47- jarige fietser geschoven; beiden kwamen te vallen. De vrouw liep een hersenschud ding, een wond aan het achterhoofd en een bloeduitstorting aan de hand op. Zij werd evenals de fietser, die schaafwonden en een gekneusde linkerhand opliep, naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overge bracht. Op dezelfde plaats was vijf minu ten te voren een militaire vrachtauto ge slipt, waardoor deze een boompje op het trottoir omreed. Toen woensdagmiddag even na één uur loodgrijze wolkenmassa's zich boven zee samenpakten, die snel landinwaarts wer den gestuwd, hing over Zandvoort een as grauwe duisternis. Overal werd het licht ontstoken. Ook volgde een haastige aftocht van het strand van de vele badgasten. De lucht kreeg een onheilspellend aanzien. Paars-oranje wolken dreven laag over. Enkele felle windstoten, die aan de bui voorafgingen, brachten de eigenaar van het muizen-theater, die sinds kort zijn be drijfje had opgebouwd aan het einde van de Zeestraat, grote schade, waartegen hij niet verzekerd was. De inventaris kon worden gered. Dit was de enige schade, die de zware bui in de badplaats aanrichtte. Ongeveer drie uur in de middag kwam de zon weer door en ontstond dezelfde lome hitte van de ochtenduren. In de Boerhaavekliniek te Amsterdam is woensdagavond op drieënzeventigjarige leeftijd overleden toneelschrijver ir. Her man Roelvink, die vroeger ook als acteur is opgetreden. Bij het Koninklijk Neder lands Toneel was Roelvink een bekende figuur. Hij is geruime tijd intendant bij de Amsterdamse Stadsschouwburg ge weest, speelde in verscheidene stukken mee en trad ook enkele keren op als regisseur. Zijn liefde voor het toneel ging zover, dat hij een aantal stukken schreef. Wij noemen „Freuleken", „Lentewolken" en „Mrs. O.". Roelvink is tevens enige tijd vice-voorzitter geweest van de Vereniging van Nederlandse Toneelschrijvers. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Geology and pe trology of the region south of Russanes (Saltdal, Norway)" de heer W. F. Steenken, geboren te Amsterdam. Kandidaatsexamen theologie: W. F. O. E. Stange, O. Schroeder en A H. Swerms, allen te Amsterdam. Doc toraalexamen psychologie: mevr. E. Knor- ringa-Schmidt en deh eer A. Jansen beiden te Amsterdam. Doctoraalexamen natuurkun de: C. Daum, Amsterdam. Doctoraalexamen scheikunde A. G. Hilvers, Haarlem, met lof E. Konijnenburg, Amsterdam. Kandidaats examen wis- en natuurkunde: mej. H. Ot- ten, Amsterdam, H. W. Hermans, Velsen. GEBOREN: Elisabeth Dieuwertje, doch ter van A. Boet en D. de Jong. Lubbert, zoon van J. G. Luit en W. Venema. Hen- drikus Johannes, zoon van J. A. Bronk en J. Bakker, Gerritje Maria, dochter van A. Jansen en G. Savijn. Adriana Klazina Ma ria, dochter van J. C. P. Groot en E. M. Zandvliet. Jacobus Egilius Maria, zoon van C. J. Visser en G. M. Dam. ONDERTROUWD: H. J. Geusebroek en W. M. van Bruggen. GETROUWD: J. H. M. Nizet en J. A. Kramers. M. H. M. Brouwer en G. A. Wempe. Hh. Th. Blommesteijn en A. G. Ubink. J. W. Poelgeest en M. Molenaar. Geëlectrocuteerd. In Maastricht is een 17-jarig meisje door de electrische stroom gedood, doordat een electrisch strijkijzer, waarmee zij zou gaan strijken, defect was. De huis-aan-huiscollecte voor het kleu terdagverblijf „Margriet", welke de vorige week plaats vond, heeft f 1.971,53 opge bracht. De straatcollecte op zaterdag 15 juni heeft f 1.226,09 opgebracht, waarmede dus in totaal 1'3.197,62 is verkregen. Dit is ruim duizend gulden minder dan in 1956. Het verschil is een gevolg van de omstan digheid dat de straat- en huis-aan-huis- collecten gescheiden moesten worden ge houden wat zeer verwarrend op het pu bliek heeft gewerkt. Het bestuur van „Margriet" hoopt, dat zij die de toezegging deden het bedrage voor de collecte te gire ren hun belofte zullen nakomen, opdat het verschil tot een minimum terug wordt ge bracht. Het gironummer van „Margriet" is 143589. De collectanten, die het deze keer niet gemakkelijk hadden, worden hartelijk bedankt voor hun bereidwilligheid. Diploma E.H.B.O. Een aantal dames en heren uit Benne- broek heeft deelgenomen aan het examen ter verkrijging van het eenheidsdiploma E.H.B.O., dat werd afgenomen door dr. Geursen uit Velsen. Geslaagd zijn de dames A. H. van Til, J. M. Visser-v. d. Eist, A. G. v. Galiën, als mede de heren C. Dorland, J. Maat, W. F. v. Waning. Na herexamen slaagden de da mes J. I-I. de Vries, J. v. d. Mooren en A. de Vries en de heren J. v. d. Iioorn en J. E. Helfrich. Begunstigd door het mooie weer gaf het fanfarekorps „Kunst na Arbeid" woens dagavond een concert in de tuin van de stichting „Vogelenzang", onder leiding van de directeur, de heer L. ter Braake. Het concert werd geopend met een koraal en daarna klonk fris en opgewekt de mars „Belmonte". In het aardige werkje „France Amitié" trok een stijlvol geblazen trom bonesolo de aandacht en de solist maakte een goede beurt. In de wals „Mondnacht auf der Alster" was het tempo niet zo pittig. Dit had wel wat markanter kunnen zijn. Met de mars „Trafalquar" werd het officiële gedeelte besloten, daarna hoorde men verscheidene marsen en een potpourri van allerlei schlagers, die het talrijke pu- I bliek tot meezingen bewoog. Seer etaris-pennigme ester onderscheiden In de hedenmorgen in het Concertge bouw te Haarlem gehouden vergadering van de Algemene Militaire Pensioenbond, waarna het vijfendertigjarig bestaan ge vierd zal worden, heeft de heer P. P. Kuntze, hoofdadministrateur van het de partement van Oorlog, hoofd van de af deling pensioenen, bezoldigingen en ge neeskundige voorzieningen, namens de re gering hulde gebracht aan de bond voor de legale en royale wijze, waarop deze bij voortduring zijn wensen heeft kenbaar ge maakt. Spreker deelde mee, dat bij Ko ninklijk Besluit aan de eerste secretaris penningmeester van de bond, de heer W. van Liere te Apeldoorn, was toegekend de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer W. Stuut uit Amersfoort, die zich in zijn openingsrede onder meer richtte tot de heren P. P. Kuntze en schout bij nacht b.d. J. M. Tinga, werkzaam op het departement van Marine. Hij herinnerde er aan, dat beiden een grote steun zijn voor de bond en dat zij veel hebben ge daan voor het verkrijgen van een betere pensioenregeling voor de leden. Het hoofd bestuur heeft besloten beide heren toe te kennen het erekruis van de bond, om daarmee de dank van de organisatie tot uiting te brengen. De voorzitter richtte zich met woorden van welkom tot afgevaardigden van di verse organisaties en wekte de leden op verder te werken aan de opbouw van de bond in de hoop nog beter het gestelde doel te bereiken dan reeds geschied is. In 1922 begon de bond met enkele honder den leden, die uitgesloten waren voor de pensioenwetten. In 1946 telde de bond 1738 leden en een dezer dagen is het twaalf duizendste lid ingeschreven. Op het ogen blik telt de bond 12.063 leden. Aan een Ha genaar die het twaalfhonderdste lid had aangebracht, werd een geschenk aange boden. In zijn openingsrede behandelde de voorzitter enkele grieven tegen besluiten van de pensioenraad welke volgens spre ker in strijd waren met de Algemene Ouderdomswet. Hij hoopte, dat de gepen sioneerden met ingang van 1 augustus ook een verhoging zullen ontvangen ter com pensatie van de huurverhoging. Hieraan wordt gewerkt. De vergadering besloot een telegram te zenden aan de Koningin, waarin de leden hun eerbiedige hulde en trouw betuigen. Een afgevaardigde van de Marechaus seevereniging en de heer J. Betzema, lid van het hoofdbestuur van de Algemene bond van gepensioneerden, boden de jubi lerende bond gelukwensen aan. (Verkort weergegeven) Veilig verkeer. Zandauto's vliegen langs de weg. Tw.ee, drie soms meer achter elkaar. Zij rijden zo hard ze kunnen, om dat het meer oplevert. Dat het verkeer hierdoor een groot gevaar wordt en vooral voor de schoolgaande jeugd is zeer begrij pelijk. En wat doet de overheid? Niets! Nog maals vraag ik: „Overheid, doe toch eens wat en vergeet dan ook niet de razende bromfietsers. De daad is nu aan u en daar wachten we al heel lang op. Uw abonné L. VASBINDER 99 „We hebben nog altijd individuen in ons midden, die tegenover de pro blemen van binnen- en buitenlandse politiek staan als sectariërs en ver der starre dogmatici, die geen inzicht hebben in de nieuwe situatie en kop pig vasthouden aan versleten uiter lijkheden en werkmethoden. Zij ver zetten zich tegen het nieuwe leven, dat gewekt werd door de ontwikkeling der Sovjet-samenleving. Zij zouden zouden graag de partij terug willen leiden naar die onjuiste vormen van leiderschap, die veroordeeld werden door het twintigste partijcongres". Deze felle bewoordingen in een arti kel in „Pravda", dat woensdag ver scheen en ook door radio-Moskou werd uitgezonden, bewezen wel dat het hier niet ging om een algemene beschouwing, maar om ernstige grie ven tegen een aantal zeer invloedrijke figuren. Het artikel bleek dan ook de voorberei ding te zijn van de bekendmaking van het reeds de vorige week in een geheime zitting van het Centraal Comité genomen besluit om Molotov, Kaganowitsj. Malen- kov en Shepilov uit de opperste leiding te stoten. Nauwelijks was de tekst ervan be kend geworden of de gissingen omtrent veranderingen aan de top van de Sovjet- Unie en haar satellieten vermenigvuldig den zich. Het duurde echter nog geruime tijd voor de officiële mededeling van de onttroning uit Moskou kwam. Deze ge schiedde het eerst in eerf radio-uitzending in het Arabisch voor het Midden-Oosten. Het artikel in Pravda eist „volkomen eenheid" in de rijen der communistische partij, „met inbegrip van de mensen aan de top". Het bevat onder andere de opmer kelijke zinsnede: „Er zijn in de partij géén individuen - en er kunnen er geen zijn - die krachtens hun hoge positie gevrijwaard zijn voor critiek op hun fouten en tekort komingen. Dat zou in strijd zijn met de geest van een marxistisch-leninistische partij". Dan betoogt „Prawda", dat het afkeuren van afwijkingen niet uitsluit, dat men dis cussies voert en steeds meningen uitwis selt. Maar de partij is geen debating club, maar een politieke strijdorganisatie. Zij zal geen sectarisme en geen anti-leninistische tendenzen het hoofd op laten steken. „Er zijn nog altijd dogmatisten, die de partij zouden willen zien terugkeren naar de on juiste methoden van het leiderschap, die in het 20e partijcongres zijn veroordeeld". Het blad suggereert, dat men deze mensen evenmin wenst als een al te vrije discussie. „Het werd duidelijk gemaakt, dat niet instemmen met de beslissingen van het Congres gelijk zou staan met onmiddellijke uitstoting uit de partij. (Het Congres gaf het Centraal Comité de macht om in geval van schending der discipline door partij leden elke maatregel te treffen, die het in staat was te treffen. In overeenstemming met deze directieven van Lenin heeft onze partij steeds elke poging onderdrukt, die zou kunnen leiden tot vermindering van de eenheid in de rangen van de partij of tot afdwaling van de partij van het rechte pad, zonder te let ten van wie deze pogingen uitgingen", al dus het artikel. NEW YORK (UP) De vier Russen, die thans uit de leiding van de Russische partij zijn gestoten - waren allen toegewijde vol gelingen van wijlen Josef Stalin. Wiatsjeslav Mikailovitsj Molotov, die 67 jaar is, staat bekend als een van de onver- zettelijkste en slimste Russische diplomaten. Zijn communistische staat van dienst reikt terug tot zijn verbanning in 1909 door de Tsaristische politie. In die tijd veranderde hij zijn naam Scriabin in Molotov, het Russische woord voor „hamer". In 1911 leerde hij een andere vurige revolutionair, Djoegasjvili, kennen, die later bekend werd als Josef Stalin. Samen hielpen zij bij de oprichting van wat thans het centrale or gaan van de communistische partij is, het blad „Pravda". Molotov was een der leidende figuren bij de grote oktober-revolutie in 1917. In 1921 werd hij opgenomen in het centrale partij comité, in 1926 in het politburo. Vandaaruit opende hij de aanvallen op Leon Trotsky, die leidden tot diens uitstoting uit de partij in datzelfde jaar. Van 1930 tot 1941 was Molotov in naam premier van de Sovjet- Unie totdat Stalin die functie overnam. Hij werd minister van Buitenlandse Zaken tot hij in 1949 door Visjinski werd vervangen. Vier jaar later heroverde hij deze functie die hij bezette tot 1 juni 1956, toen hij in de de-stalinisatiecampagne de nederlaag leed. Dmitri Sjepilov werd toen minister van Buitenlandse Zaken. Molotov behield zijn positie als eerste plaatsvervangend voorzit ter van de ministerraad en zijn lidmaat schap van het presidium. Malenkov, die 55 jaar is, was gedurende meer dan 25 jaar privé-secretaris van Sta lin, die hem als zijn opvolger bestemde. Op 6 maart 1953, de dag na het overlijden van Stalin, nam hij de macht over. Het premier schap van Malenkov duurde echter slechts 23 maanden. Malenkov werd in 1920 lid van de com munistische partij, werd in 1925 Stalins secretaris, waardoor hij op de hoogte kwam van de persoonlijke dossiers der partij leden. In 1930 werd hij hoofd van het „org- buro" (het organisatie-departement) van het Moskouse comité van de communisti sche partij. Tevens werd hij een van de invloedrijkste leden van het politburo en het secretariaat van de partij, zodat hij de enige Russische leider was die een promi nente plaats bezette in deze drie sleutel organisaties van de partij. Lazar M. Kaganovitsj, 63 jaar, is sinds 1955 eerste plaatsvervangend premier ge weest. Hij werd in 1930 lid van het polit buro en was een van de oude bolsjewisten die de partij-zuiveringen in de dertiger jaren overleefde. Volgens hardnekkige geruchten was Ka ganovitsj' zuster Roza Stalins minnares of misschien wel diens tweede vrouw. Als een der eerste revolutionairen was Kaganovitsj gedurende de revolutie naar Moskou gekomen en was hij lid van het comité dat het communistische leger orga niseerde. Hij werkte als politiek commis saris, werd lid van het politburo in 1926 en werd in hetzelfde jaar benoemd tot partij-secretaris en hoogste gezagsdrager in de Oekraine. Hij liet de dam in de Dnjepner bouwen en maakte zo'n naam dat hij in 1928 naar Moskou werd terug geroepen om partij-secretaris te worden van het district van Moskou. Later, als vice- voorzitter van de ministerraad, was hij be last met het toezicht op de 24 ministeries van de verschillende industrieën en was hij een van de machtigste figuren in Rus land. In de tweede wereldoorlog reorganiseerde hij het spoorwegverkeer en deed hij de doodstraf weer invoeren voor het niet- voldoen aan de gestelde arbeidsnormen. Dmitri Sepilov, 51 jaar oud, kwam heel laat op het politieke toneel, na jaren in be trekkelijke obscuriteit te hebben geleefd als een van de grootste propagandisten van Rusland, totdat hij een jaar geleden werd benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken ter vervanging van Molotov. Hij legde deze functie op 15 februari van dit jaar neer. In 1952 werd hij hoofdredacteur van de Pravda. Buiten Rusland schijnt niemand met zekerheid te weten, wat Sjepilov deed voor hij zich in de hoogste leiding van de Sovjet-Unie had opgewerkt. Men zegt, dat hij de zoon van een boer in de Turkemeni- sche republiek is en in 1919, twee jaar na de revolutie, naar Moskou kwam. Volgens betrouwbare berichten was hij politiek legercommissaris onder Kroesjtsjev in de Oekrainische legers gedurende de afge lopen oorlog. 99 „Het congres gaf het Centrale Comité de opdracht voort te gaan met de versterking van de eenheid in de partij op alle moge lijke wijzen en de zuiverheid van de marxistisch-leninistische leer te handha ven. Als na dit congres belangrijke nieuwe successen zijn geboekt, dan zijn deze een bewijs van het slagen der toepassingen van deze congresdirectieven door partij en Centraal Comité". Na enige passages aan de noodzakelijk heid van eenheid te hebben gewijd, con stateert Prawda: „Het zou een grote ver gissing zijn te veronderstellen, dat we nu veilig zijn voor het opstaan van individue le groepjes of personen die het niet eens zijn met de partij-lijn", om vervolgens over te gaan tot het felle requisitoir tegen de stalinisten, dat in de aanhef is weergege ven. „Zouden wij verzwakken in onze waak zaamheid, zouden wij er niet in slagen tijdig deze mensen te ontdekken en hen bestrijden en zouden wij niet met vastbe slotenheid ons bezig houden met hun tegen de partij gerichte inzichten, dan zouden wij ernstige schade toebrengen aan de een heid van de partij". „De imperialistische reactionaire maken een dankbaar gebruik van alle revisionis tische herrie binnen het communisme met het. doel invloed uit te oefenen op onstand vastige weifelaars. Elke inbreuk op de discipline is in het belang van onze vijan den". De Haarlemse Moderne Jeugdraad zal op zondag 7 juli een spel- en sportdag houden op het sportterrein aan de Kle verlaan te Haarlem, waaraan de leden van 823 jaar en ouder van de bij haar aangesloten organisaties, teweten de AJC, de Culturele Sportbond, Jonge Strijd, Vrije Jeugd Beweging en Humanistische Jongeren Gemeenschap, zullen deelnemen. De leiding van deze snortdag zal worden verzorgd door de Stichting „Spel en Sport" uit Amsterdam. De dag kan worden gezien als een ge meenschappelijke kampspeldag, waarop een gevarieerd aantal spelen zullen wor den beoefend en r'-'e naar leeftijdsgroepen zijn verdeeld, zodat een lid van acht jaar zowel als een lid van 16 of 23 jaar zijn keuze hieruit zal kunnen maken. Volks spelen zullen worden gehouden, zoals driepoot- en zigzagrace, slagwip, balvak- werpen, miniatuurgolf, hoefijzerwerpen, boogschieten, doel- en korfgooien enz. Bij eventueel zeer slechte weersomstan digheden zal deze sportdag in het gym nastieklokaal aan de Badhuisstraat wor den gehouden. De jongeren tot 15 jaar worden in de ochtend en de ouderen in de middag verwacht. ADVERTENTIE In Musis Sacrum te Arnhem werden op 14 juni j.l. deze bromfietsen hun feestelijk overhandigd. Tien van de elf Nederlanders waren de bezitters van de oudste tien in Nederland nog rijdende Kaptein Mobylettes. Dit moge op zich zelf niet zo bijzonder zijn, wèl zeer bijzonder is 't, dat bij die oudste tien, de nummers 1, 2, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 12 en 14 te voorschijn kwamen. Deze Kaptein Mobylettes zijn in 1950 verkocht, en stuk voor stuk hebben ze 7 jaar lang dag in dag uit langs Neerland's wegen gereden. Ze waren nog alle dagelijks in dienst. De 11de splinternieuwe gratis Kaptein Mobylette was voor de heer A. Veldman, die zes weken geleden op zijn Mobylette van 1951!!! in 2 dagen naar Wenen reed, om de voetbalwedstrijd OostenrijkNederland (U weet wel!) te zien. Men zou kunnen zeggen, dat t enige lichtpunt van die wedstrijd de prestatie van de heer Veldman was. Na dit alles behoeven we u over de kwali teit van de Kaptein Mobylette niets meer te vertellen. Wat we u wèl nog willen zeggen is dit: de Mobylette is sinds enkele' weken aan de markt met een volkomen auto matische bromfiets. U geeft alleen gas, en u rijdt weg. Koppeling en versnellingen volkomen automatisch en zelfwerkend. Dit hebben alleen de duurste auto's ende KAPTEIN Mobylette S14 428.50 en S34 525.— en S44 675.—. Uw handelaar en uw Mobylette agent zullen ze u graag demonstreren. In de vacature van wijlen ds. W. Spliet- hoff heeft de kerkeraad der Evangelisch Lutherse gemeente te Haarlem woensdag avond beroepen ds. P. H. G. C. Kok te Weesp. Ds. Kok heeft grote belangstelling voor de kunst en bezocht de Academie voor beeldende kunsten. Hij wijdt een gedeelte van zijn tijd aan het ontwerpen van raam- en muurschilderingen. Vroeger is hij hulppredikant in Utrecht en Leeuwarden geweest.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15