Uitgaan in Haarlem KAAS DE ONZICHTBAREN Mannetje Grommelebrom Sensationele aanbieding Agenda voor Haarlem „Geen vrede door verraad van de vrijheid" HERENZAAK IJ90 27S0 297S Lezen en laten lezen doe méér met Kort en bondig 7 Bezoek van Nehroe aan Nederland Vragen aan minister over voetballer Sal Verklaring Partij van de Arbeid |0SO Burgemeestersbenoemingen voor Driebergen en Rijssen ONS VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KOSTNER J Gaat u met vakantie? Vakatures bij het lager onderwijs VRIJDAG 5 JULI 1957 TONEEL EN DANS Vrijdag 12 juli, Bloemendaal, 20 uur: In het Bloemendaals Openluchttheater geeft de Zweedse dansgroep „Idla" on der leiding van prof. Ernst Idla de eerste van vier voorstellingen. Het gezelschap bestaat uit zesendertig meisjes en is in het noorden bijzonder populair. De voor stellingen maken deel uit van het Hol land Festival. MUZIEK Vrijdag 5 juli, Concertgebouw, 19.30 uur: Leerlingen van de zangpedagoge Coby Riemersma, hoofdlerares aan het Am sterdams Conservatorium, geven de jaarlijkse uitvoering in de tuinzaal van het Concertgebouw. Zaterdag 6 juli, gebouw Vrijzinnig Her vormden, 15.30 uur: Aan de Jacob- straat 6 geven jeugdensembles van Haarlems Muziekinstituut een uitvoe ring, waarvan door de NCRV opnamen zullen worden gemaakt. Het programma vermeldt werk van Kwist, Corelli, Haus- dcrfer en Bonset. Zaterdag 6 juli, Openluchttheater, 20 uur: In het Bloemendaals Openluchttheater speelt de Dutch Swing College Band dixielandmuziek onder leiding van Joop Schrier. Zondag 7 juli, Openluchttheater, 15 uur: In het Bloemendaals Openluchttheater geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest een promenadeconcert onder leiding van Marinus Adam. Het pro gramma vermeldt werk van onder meer Mendelssohn Bartholdy, Grieg, Bizet en Rossini. Maandag 8 juli, Grote Markt, 15.30 tot 16.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Pe ters bespeelt het carillon van de Grote Kerk. Maandag 8 juli, Concertgebouw, 20 uur: Leerlingen van het Haarlems Muziek instituut geven een uitvoering. Dinsdag 9 juli, Concertgebouw, 20 uur: Leerlingen van de Muziekschool der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst in Haarlem geven een uitvoering. Het programma vermeldt onder meer werken van Grétry, Haydn, Mozart, Beethoven, Schumann en Poulenc. Van de laatste componist „De geschiedenis van het olifantje Babar" voor spreek stem en piano. Woensdag 10 juli, Zandvoort, 20 uur: In de hervormde kerk in Zandvoort kan men luisteren naar Russische liederen op grammofoonplaten, gezongen door het Don Kozakkenkoor en de Mastreechter Staar. Donderdag 11 juli, Concertgebouw, 20 uur: Het Promenade Orkest geeft onder lei ding van Hugo de Groot een concert, waaraan solistische medewerking wordt verleend door de sopraan Tilly Lucy, de tenor Pierre Fleta en de Amerikaanse mondharmonica-virtuoos Larry Adler. Het programma bevat aria's uit de opera „Mignon" van Thomas, entr'acte- muziek uit de opera „Samson et Dalila" van Saint Saëns, een duet uit de opera „Manon" van Massenet, „An American in Paris" van Gershwin en balletmu ziek uit „Sylvia" van Delibes. Donderdag 11 juli, Grote Kerk, 15 tot 16 uur: De stadsorganist Albert de Klerk geeft een uitvoering van het door Jo- hann Sebastian Bach in 1747 gecompo neerde „Musikalisches Opfer". Dit wordt de eerste uitvoering in Nederland voor orgel. (Bach heeft niet aangegeven voor welk instrument deze beroemde compo sitie was bestemd). Donderdag 11 juli, Grote Markt, 19 tot 20 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters be speelt weer het carillon van de Grote Kerk. Het programma bevat werken onder meer van Johanna Bordewijk- Roepman, Benedict Silberman en Frédé- ric Chopin. ORGELCONCOURS: Maandag 8 juli, Grote Kerk, 20 uur: Eerste concert in het zevende internationale orgelconcours door alle deelnemers aan de improvisatiewedstrijd met werken naar eigen keuze. Holland Festival. Woensdag 10 juli, Grote Kerk, 20 uur: Im provisatieconcours. De deelnemers aan deze wedstrijd in het Holland Festival zijn: de winnaar van 1956 Klaas Bolt, Josef Friedrich Doppelbouer, Hans Günther Wauer en Wim Daim. Donderdag 11 juli, Grote Kerk, 20 uur: Concert door de jury van het internatio nale orgelconcours, bestaande uit Jo seph Ahrens, Adriaan Engels en Marie Claire Alain. Zij spelen werk van Bach, Sweelinck, Buxtehude, Alain en Lan- glais. Ook dit programma maakt deel uit van het Holland Festival. Vrijdag 12 juli, Concertgebouw, 20 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Or kest geeft onder leiding van Anton Heil- ler en met medewerking van het NCRV- Vocaal Ensemble en het Collegium Mu- sicum Amstelodamense een uitvoering van de „Missa Brevis" voor koor en or kest van Kodaly, het „Marianisches Konzert" voor sopraan en orgel van Cle mens Brinkmann, Orgelconcert van Hendrik Andriessen, de „Sonata da Chiesa" voor viool, cello en orgel van Doppelbauer en „Te Deum" voor koor, koperblazers, pauken en orgel van An ton Heiller. Solistische medewerking wordt verleend door de sopraan Annette de la Bije, de violist Nap de Klijn, de cellist Carel van Leeuwen Boomkamp en de organist Piet Kee. DIVERSEN FILMVOORSTELLINGEN Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van de documentairefilm „Naar het rijk der Inca's" van een Duit se expeditie naar de binnenlanden van Mexico. De tekst wordt gesproken door de acteur Paul Steenbergen. Lidotheater: Zaterdagavond 23.30 uur ver toning van „The planter's wife" met Anthony Steel, Claudette Colbert en Jack Hawkins. ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrijdag 5 juli, „Jeugdbaken", 20 uur: Voor de leden van de Arjos, de anti-revolu tionaire jongeren-studiekring, spreekt de heer J. Aantjes uit Heemstede over „Bezinning op de sociale taak". Zaterdag 6 juli, Openluchttheater, 15 uur: In het Bloemendaals Openluchttheater spreekt de heer J. Schreiner uit Amster dam onder auspiciën van de buurtver eniging „Bloemendaal" over verschillen de methoden van hengelen. Het gebruik van modern materiaal wordt gedemon streerd in de vijver in het theater. Zaterdag 6 juli, Concertgebouw, 19.30 uur: De speeltuinvereniging „Oosterkwartier" geeft een propaganda-avond, waaraan De Haarlemse organist Klaas Bolt, winnaar van het zesde internationale orgelconcours vorig jaar, zal dit jaar in deze manifestatie in het Holland Festival de wisselprijs moeten verde digen tegen zijn landgenoot Wim Daim en de Duitse organisten Josef Friedrich Doppelbauer en Günther Wauer. wordt medegewerkt door de jeugdfan- fare, het tamboerkorps, de ritmische dansgroep en de gymnastiekclub van „Oosterkwartier". Avondconcerten: Op het Theemsplein in Haarlem wordt maandag 8, dinsdag 9 en woensdag 10 juli geconcerteerd door res pectievelijk de harmonie „St. Bavo", het harmonie-orkest „Haarlem" en de har monie „Crescendo" uit Spaarndam. Alle uitvoeringen beginnen om acht uur 's avonds. Woensdag 10 juli, Openluchttheater, 14.30 uur: Het Rotterdams Kindertoneel van Anneke Elro geeft een opvoering van „Repelsteeltje". Deze voorstelling moest woensdag 3 juli worden uitgesteld we gens slechte weersomstandigheden. TENTOONSTELLINGEN Cruquiusmuseum: Historische stoom machines en grote maquette van Neder land met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Ge opend dagelijks van 9 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdags van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10 tot 17 uur en op zon en feestdagen van 13 tot 17 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot 17 uur, des zondags van 13 tot 16 uur. Huis Van Looy: Tot 22 juli exposeren ruim vijfentwintig Bergense kunstenaars schilderijen, tekeningen, aquarellen, gra fisch werk en kleinplastiek. Er is werk onder meer van Gestel, Radecker, Wieg man, Kuyten, Essers, Van Herwijnen, De Jong, Carpentier, Selhorst en Van den Idsert. De expositie is dagelijks ge opend van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkun dige instrumenten. Geopend iedere werkdag behalve maandag, van 11 tot 17 uur. De eerste zondag van elke maand van 13 tot 17 uur. Galerie Espace: Zomertentoonstclling met werk van onder meer Corneille, Appel, Haber en Shapiro. Dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. Vishal. Tentoonstelling van werken van Kees Verwey van 6 juli tot 12 augustus. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 17 uur en op dinsdag en vrijdagavonden ook van 19 tot 22 uur. Vleeshal: Expositie van cultuurhistorische diorama's von dr. W. G. L. Wieringa. Van 6 juli tot 4 augustus dagelijks ge opend van 14 tot 17 en van 19.30 tot 21.30 uur, zondags van 14 tot 17 uur. Hieronder volgt een lijst van de laatste aan winsten in de Stadsbibliotheek en -leeszaal: Romans: van Hoogenbemt De vlucht in het ijle; van Nijnatten-Doffegnies. De aarde is mijn vaderland; Trevor, De invasie; Veldhuyzen- Marchal, Hunkering; Kastner, Georg und die Zwischenfiille. Populair wetenschappelijk: Schelsky, Sociolo gie der sexualiteit; Burgess. Een kleine vrouw, het verhaal van Gladys Aylward; Franken-van Driel, De vrouw in onze moderne maatschappij; Barruel, Leven en gewoonten der vogels; Tren- ker, Om de toppen der aarde, beroemde berg beklimmers; van Tijen en Kapsenberg, Scheeps- oliemotorcn en -gasturbines; van Oss, Waren kennis en technologie, dl. 3 6de dr.; van der Tuin, Kamer- en kasplanten in kleuren; Langen- scheidt, Ungarisch-Deutsch, Deutsch-Ungarisch; Vroman, Uit slaapwandelen; Catalogus van de bibliotheek van het Stedelijk Museum te Am sterdam (inl.Oberlé, Utrillo; Schipper, Het gulden Abc voor de koorzanger, dirigent, solist enz.; Egeraat, Gids voor Spanje; Thorwald, Ge teisterd koningschap, onbekende tragedies aan Europese vorstenhoven; Vestiging van een heli port te Haarlem. Op 8 juli zal premier Nehroe van India om kwart voor elf op het vliegveld Val kenburg aankomen voor zijn officieel be zoek aan Nederland. Hij wordt vergezeld door zijn zuster Shrimati Vijayalakshmi Pandit, die hoge commissaris van India in Londen is, voorts door de heer N. R. Pil- lai, secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken van India, de heer M. O. Mathai, assistent van de premier, en twee particuliere secretarissen. Na een bezoek bij minister-president dr. Drees en de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, begeeft de premier zich met zijn gezelschap naar Rotterdam voor een rondvaart door de haven als gast van het gemeentebestuur. Tijdens deze rondvaart wordt de lunch gebruikt. Vervolgens worden het Waterloopkundig Laboratorium en het Internationale Op leidingscentrum voor Luchtkartering in Delft bezocht. Nadat het gezelschap in Den Haag is teruggekeerd biedt de Nederlandse re gering een receptie aan in kasteel Oud- Wassenaar, waarna om kwart voor negen het diner begint, dat de regering premier Nehroe aanbiedt in de Trèveszaal in Den Haag. Dinsdag 9 juli wordt in de ochtend een vliegtocht gemaakt boven het Delta-pro ject en de Zuiderzeewerken, waarna een bezoek wordt gebracht aan coöperatieve instellingen in Borculo. Om één uur wordt de lunch gebruikt in paleis Soestdijk. Om zes uur biedt de am bassadeur van India een receptie aan in hotel De Witte Brug. Woensdag 10 juli, des morgens om acht uur, vertrekt premier Nehroe met zijn ge zelschap van het vliegveld Valkenburg. Het Tweede Kamerlid de heer M. Vrolijk (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Jus titie de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de officier van Justitie in Den Haag op 26 juni een door elf per sonen ondertekende aanklacht wegens meineed heeft ontvangen tegen de hier te lande verblijvende Joegeslavische student Vladimir Sal, vergezeld van een verzoek tot diens directe aanhouding wegens het bestaan van gevaar voor vlucht, en van een verzoek tot het instellen van een onderzoek naar mogelijke medeplichtig heid aan een uitlokking van het veronder stelde misdrijf? Is het juist, dat Sal Nederland inmid dels heeft verlaten na op 29 juni vergeefs te hebben getracht zijn bij de Amsterdam se politie berustende paspoort weer in handen te krijgen? Indien de antwoorden op de vragen 1 en 2 bevestigend zouden moeten luiden, kan de minister dan meedelen, welke overwegingen de genoemde officier van Justitie heeft laten gelden bij de beoor deling van het verzoek tot directe aan houding van Sal, zomede welke rol de in vraag 2 bedoelde poging van Sal in deze overwegingen heeft gespeeld? Ja, zo was mannetje Grommelebrom nu. Altijd nijdig en sikkeneurig en tegen ieder een kwaadaardig. Een leuk, jong hondje liep door het dorp, snuffelde hier en snuffelde daar en dartel de vrolijk rondHet keek met zijn olijke oogjes door de heg, zag mannetje Grom melebrom staan en kwam vrolijk keffend op hem toe. Tjadat kleine hondje wist natuurlijk niet, wat 'n isegrim dat was. Nauwelijks zag mannetje Grommelebrom het diertje, of hij begon nijdig te schreeu wen; toen gooide hij zijn knuppel naar het hondje. „Euwww! Euwww!", jammerde het hondje en nam haastig de vlucht, met het staar tje tussen de benen10-11 Picnic Kamperen - '.i; Het bestuur van de Partij van de Arbeid de regeringen wordt gedaan tot het stop- heeft de volgende verklaring uitgegeven: „In zijn vergadering van 28 juni heeft het bestuur van de Partij van de Arbeid een bespreking gewijd aan de proeven met atoombommen en de verschillende verkla ringen uit de laatste tijd, waarin de vrees voor de gevolgen van deze proeven tot uiting komt. De openbaar bekend geworden resultaten van de proeven met atoombommen con fronteren de mensheid met een modern middel tot massa-vernietiging, waartegen geen afweer mogelijk schijnt te zijn. Blij kens wetenschappelijke opvattingen kan de volksgezondheid door deze proeven in gevaar worden gebracht. Het partijbestuur waardeert het beroep, dat van de zijde van een aantal geestelijke leiders en wetenschappelijke werkers op ADVERTENTIE in onze Kanteimanchet overhemd van prima Sanfor popeline, gevoerde borst, borstzak, in wit, grijs en beige, met reserve aannaaiboord Pyjama's in uni en gestreepte popeline en flanel Kamerjas in katoenen en rayon popeline, normale prijs 29.75, thans Kamgaren pantalon ijzersterk, van prima zuiver wol Tweed colbert zuiver wol in diverse dessins zetten van deze proeven, als een teken van een in brede kring tot uiting komend ver antwoordelijkheidsbesef. Het partijbestuur heeft eveneens kennis genomen van de opvattingen van andere wetenschappelijke werkers, die zich op het standpunt stellen, dat door de proeven de volksgezondheid niet in gevaar wordt ge bracht. In deze wetenschappelijke discus sie kan en wenst het partijbestuur zich niet te begeven. Het partijbestuur stelt zich achter dege nen, die in oprecht streven naar vrede en die via de regeringen een poging willen doen om te komen tot het verbod van proeven met atoombommen. Dit verbod zal alleen dan enig perspectief bieden, wanneer het gebaseerd is op een interna tionale overeenkomst, waarbij alle partijen van deze proeven afzien en bereid zijn al le controlemaatregelen te aanvaarden, die noodzakelijk zijn om de naleving van dit verbod te kunnen verzekeren. Het verbod van de atoomproeven kan voorts niet los worden gezien van het ont wapeningsprobleem als geheel. Het partij bestuur zou het toejuichen als de bespre kingen op de ontwapeningsconferentie tot positieve resultaten zouden kunnen leiden, daarbij nadrukkelijk vaststellend, dat con clusies van de ontwapeningsconferentie niet kunnen en niet mogen betekenen: zich neerleggen bij de politieke situatie zoals deze na 1945Js ontstaan. Eens te meer is uit de onrust van de vrije wereld gebleken, hoezeer de volken van het westen de oorlog verafschuwen. De verantwoordelijkheid voor het voort bestaan van de vrije wereld en de solida riteit met de onderdrukte volken achter het ijzeren gordijn gebieden echter, dat de ontwapening dienstbaar heeft te zijn aan de vrijheid. De vrede kan nooit worden gekocht met verraad van de vrijheid", al dus de verklaring. Tot burgemeester der gemeente Drieber- gen-Rijsenburg is met ingang van 16 juli benoemd mr. R. W. baron van Boetzelaer, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester van Vollenhove. Baron Van Boetzelaer, die geboren is in 1914, is lid van de C.H.U. Sinds 1951 is hij burgemeester van Vollenhove. Tot burgemeester van Rijssen is met in gang van 16 juli benoemd de heer C. B. J. Landweer, sinds 1932 burgemeester der gemeenten Veen en Wijk en Aalburg. De heer Landweer behoort tot de A.R. partij. Hij is geboren in 1905. 11. Langs de uitgestrekte rietvelden slenterend, kwa men wij plotseling bij een onbegroeid gedeelte van de oever. In het ondiepe water stond een groot aantal reigers van uiteenlopende soort. Grauwe reigers, lepe laars, zilverreigers, dwergreigers en zelfs enkele nacht reigers stonden iets verder stroomopwaarts stil voor zich uit te staren. Midden op de rivier zwommen wilde eenden, duikeenden en grote scharen bergeenden, die met hun rode buik en rug duidelijk afstaken tegen de grijskleurige wilde ganzen. Stroomafwaarts dobberden trotse zwanen op de golven, terwijl aan de andere oever zwarte ooievaars en kraanvogels met grote, plechtige stappen heen en weer liepen. Al deze vogels hadden in het dichte rietbos hun nesten. Toen wij bij ons tentenkamp terugkwamen, werden wij door de Mongolen met enthousiasme ontvangen. Ook zij waren blij, dat wij voor vers vlees hadden gezorgd. De temperatuur was mild en het zwakke windje, dat bij het invallen der duisternis begon te waaien, deed het hoog opgeschoten riet zacht ritselen. De warme adem van de Gobi-woestijn viel zelfs hier te bespeuren en buiten, vóór onze tenten, ontstaken wij een vrolijk vuur. Snel viel de avond en de metershoge vlammen lichtten steeds feller op. De vale rooksliert dreef, gelijk een wimpel, in de richting van de rivier en de steeds sterker schitterende sterren weerkaatsten zich in het onrustige water. We hadden de maaltijd achter de rug en de rook van onze pijpen mengde zich met die van het houtvuur. Met onze ogen volgden wij de grijze sliert, maar onze ge dachten gingen een andere kant uit. De Rus lag op zijn rug en staarde naar de donkere hemelkoepel boven hem. Niemand zei een woord. Alleen het knetteren van het brandende hout en het lichte ruisen van het riet verstoorden de stilte. „Als ik lang naar de sterrenhemel blijf staren", begon Komoroff, „dan verzinkt al het andere voor mij in het niet. Lust en leed, succes en mislukking, alles wordt zo klein, zo onbelangrijk vergeleken met deze taal zonder woorden, zonder geluid. Zij laat zich niet vertellen. Maar wie haar weet te verstaan, wordt tot in het diepste van zijn ziel geroerd. En dan voel ik mij zo klein en onbe duidend als een zandkorreltje. Ja, deze oneindigheid van het met ontelbare fonkelende sterren bezaaide firma ment dwingt mij er toe steeds weer te erkennen, dat al het ge jaag, al het nalopen van wat wij geluk noemen, (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJ1N) zinloos en doelloos is. Hoe lang duurt ons bestaan eigen lijk, gemeten aan de eeuwigheid? Hoe lang?" Hij keek mij aan. Ik gaf geen antwoord, waarop hij weer naar de oneindigheid begon te staren. „Wat denk je, Bühler", zei de Rus na enige ogenblik ken, „zouden daar boven soms ook levende wezens rond lopen en rondvliegen, liefhebben, haten en lijden zoals hier? Hopen en tekortschieten, strijden en overwinnen of verliezen? Of zouden zij daar boven soms verder zijn dan wij? Hoger staan? Zouden zij misschien al hebben ontdekt, dat wij met de draden van het noodlot verbon den zijn, gelijk marionetten, en dat wij door een onzicht bare geleid worden? Hoe vaak toch moeten wij iets doen, wat wij eigenlijk helemaal niet willen! Nee, nee, noem het zoals je wilt, God of Lot, Fatum of Kismet, dat is toch allemaal hetzelfde. De weg, die wij tijdens ons leven moeten bewandelen, wordt ons aangewezen. Die moeten wij afleggen. Moeten, of wij willen of niet. Precies zoals de sterren daar boven. En waarom, zo vraag ik je, Bühler, waarom zou er op die sterren geen leven zijn? Waarom? De Schepper, die tot in het klein ste waterdruppeltje leven bracht, zou die geweldige wereld-ruimte onbevolkt hebben gelaten? Kan men dat aannemen?" Daar ik ook nu geen antwoord gaf, richtte hij zich op en ging dichter bij het vuur zitten. Ónderzoekend keek hij mij aan. „Waarom ben je zo zwijgzaam, beste vriend?" „Ik ben moe, Komoroff, doodmoe en daarom ben ik niet in de stemming om mij over te geven aan doelloze en nutteloze speculaties". „Hm, hm", mompelde Komoroff en lachte toen. „Zo dacht ik er vroeger ook over. Ik laat je grootmoedig een blik in mijn innerlijk slaan, maar jij? Je spuugt er op!" „Maar Komoroff!", riep ik en stond op. „Ben je van daag zo prikkelbaar?" „Ach", zei hij en stond eveneens op. „Eigenlijk heb je het wel bij het rechte eind. Waarom naar de sterren grijpen? We hebben hier nog problemen genoeg, die we op willen lossen". Daar het vuur vrijwel uitgebrand was, voelden we hoe onaangenaam de uit het water opstijgende koelte eigen- lijk wel was. We gingen onze tent binnen, die door een schamel olie-lampje werd verlicht. De Rus, die op zijn zadel was gaan zitten, speelde met de zware .gouden armband, die hij om zijn linker pols droeg. Het was een gebaar, dat ik al vaak bij hem had opgemerkt. Als hij in gedachten verzonken was of zich bij een gesprek opwond, greep hij steevast met zijn rechterhand naar het sieraad, dat met een bijzonder slot zijn linker pols omsloot, gelijk een ketting. Meestentijds had ik zelfs het moment kunnen raden, waarop hij dit deed. „Hebben de sterren je nog in hun ban", vroeg ik Komoroff, hem uit zijn overpeinzingen halend, „of denk je soms aan Temoedsjin en de jachtpartij?" De Rus liet de armband los en greep naar zijn beker thee, waar nog precies één slok in zat. Hij strekte de benen behaaglijk uit en zei toen: „Je bent een filosoof, mijn vriend, precies zoals je landgenoten". Daar ik zweeg en hem slechts vragend aankeek, ging hij enkele momenten later verder. „Ik dacht daarnet nog eens aan ons gesprek van vanmorgen over de oorsprong van de religie. Dat niet alleen ik van mening ben, dat de filosofie de moeder van iedere religie is, wilde ik met een citaat uit Voltaire aantonen, maar ik kon mij de juiste woorden op dat moment helaas niet herinneren". „Dat is helemaal niet zo erg, Komoroff", zei ik lachend. „Voltaire zou je aan een slagwoord geholpen hebben om ons nu al dagenlang durend debat voor te kunnen zetten. Ik heb je al eerder gezegd, dat ik wérkelijk moe ben. Zullen we ons gesprek maar liever niet morgen voort zetten?" „Waarom? Je kunt gerust gaan liggen. Ik steek nog een pijp op en die paar minuten doen het heus niet". Daar ik maar al te goed begreep, dat Komoroff niet tot andere gedachten was te brengen, zei ik: „Goed dan maar. Wat had Voltaire te zeggen?" „Ik weet natuurlijk niet, of ik zijn woorden goed ont houden heb, maar het kwam hierop neer: Dwepers scheppen een religie, domkoppen accepteren haar, be dreigers houden haar levend. Daaruit blijkt duidelijk, dat er volgens Voltaire eerst de dweperij of de filosofie was, wat in dit geval op hetzelfde neerkomt. Nu, wat zeg je daarvan?" (Wordt vervolgd). Plaatsvervanger. Luitenant-generaal G, J. Ie Fevre de Montigny is benoemd tof plaatsvervangend chef van de generale staf, tevens plaatsvervangend bevelhebber der landstrijdkrachten. T.V. met korting. De president van de rechtbank te Amsterdam heeft in zijn uit spraak van een kort geding, dat een Am sterdamse importeur van Duitse televisietoe stellen aanhangig had gemaakt tegen een handelsonderneming in de hoofdstad, eerst genoemde in het ongelijk gesteld. De impor teur maakte bezwaar tegen advertenties waar de handelsonderneming televisietoe stellen van door hem geïmporteerde merk met 20 pet korting aanbood. Tegen polio. Onafhankelijk van het voornemen van de regering, in het najaar de gelegenheid open te stellen de in 1955 ge boren kinderen in te enten tegen kinderver lamming, heeft de Rijswijkse raad besloten 45.000 beschikbaar te stellen om op grote schaal de Rijswijkse jeugd in del eeftijd van één tot negen jaar in te enten. Geraamd wordt dat het aantal kinderen in deze leef tijdsgroep in Rijswijk rond 5.500 bedraagt. Aangezien het vaccin uit Amerika moet ko men zal de inenting niet voor september kunnen beginnen. Dr. C. Smits. Per 1 september is dr. C. Smits benoemd tot directeur van de nieuwe gereformeerde HBS, onderhoudende art. 31 K.O. te Groningen. Dit is de eerste middel bare school van de vrijgemaakts gerefor meerde kerken in ons land. Dr. Smits is le raar aan de chr. hbs te Amsterdam. Hij is enkele jaren leraar geweest aan de MTS .te Haarlem. Dr. Smits is landelijk secretaris van het Gereformeerd Politiek Verbond Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek en wel als volgt: Naam: vast adres: van: t/m naar De abonnees, die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. De ADMINISTRATIE Op 16 mei waren er bij het lager onder wijs volgens een brief van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de Tweede Kamer, 525 onvervulde va katures. Op 16 januari van dit jaar en 16 september van het vorig jaar waren het er respectievelijk 554 en 410. Sinds 1950 is het aantal onvervulde vakatures voor het eerst sinds 16 januari boven de 500 geko men. Het aantal heetf in de loop van de jaren geschommeld tussen 300 en 400. Op 16 mei waren er 173 onvervulde va katures in het verplicht personeel, waar voor niet een onderwijzer in vaste dienst aanwezig was, waarvan voor het ulo 24. Voor het boventallig personeel was dit 85, waarvan voor het ulo 23. Wegens ziekte, militaire dienst e.d. was dit bij het ver plicht personeel 257, waarvan voor het ulo 64. De afwezigheid wegens dezelfde oorza ken bij het boventallig personeel bedroeg 10, waarvan 3 voor het ulo. VRIJDAG 5 JULI Cinema Palace: „De graaf van Mont Christo", 14 jaar. 7.30 uur. Studio: ..Odys see", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „Du bisl Musik". alle leeftijden. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Eens spreekt het geweten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hun laat ste nacht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Saint Joan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „X, de onbekende", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Trapeze", alle leeftijden, 8.15 u. ZATERDAG 6 JULI Cinema Palace: „De graaf van Monte Christo", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Studio: „Pijnloze bevalling", 14 jaar, 2, 3 en 4 uur. „Odyssee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Du bist Musik", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Storm over Malakka", 18 jr, 23.30 uur. Rembrandt: „Eens spreekt het geweten", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hun laatste nacht", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Saint Joan", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur.Roxy: „X, de on bekende", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „Trapeze", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Lezing met demonstraties over de moder ne hengelsport, 3 uur. Dutch Swing Colle ge Band, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3