PERZISCHE TAPIJTEN LONG RON Pachtwet wil versnippering van gronden tegengaan Gedeputeerde L. J. P. N. A. Bouwman donderdagmiddag overleden PRACHT COLLECTIE Pachtovereenkomst geen middel tot verbetering, wel om achteruitgang te keren otfelm, Dank zij het samenspel van Long Run's Fresh Flavor Filter en koel-rokende Amerikaanse tabakken... Parlementair commentaar Twee Nederlanders in Zweden gearresteerd „Doodvonnis" teéen hond vernietigd De gefingeerde inbraak in een notariskantoor Minister Samkalden is het er niet helemaal mee eens Echtpaar op één dag gepromoveerd IN ONZE ETALAGES TONEN WD U: Bekende figuur in het verkeerswezen en tal van organisaties in Confectiefabriek afgebrand Nog geen akkoord in tandartsenconflict Trein liep na ontSDoring weer in de rails Franse Kamer stemt morgen over Europese verdragen Twee ver drmkingsge vallen Ongeval in Velserend VRIJDAG 5 JULI 1957 r KJ (Van onze Kamerverslaggever) OP EEN GROOT STUK landbouwgrond is een economischer bedrijfsvoering mogelijk dan op een klein stukje land. Daarom had de regering in de nieuwe Pacht wet bepalingen opgenomen om verdere versnippering van de grond tegen te gaan en eventueel de bestaande toestand te verbeteren wanneer nieuwe pachtovereen komsten worden aangegaan. Met deze landbouwkundige toetsing wilde de heer B i e w e n g a (A.R.) echter wachten tot de commissie-Hofstee daarover rapport heeft uitgebracht. Het amendement, om de beslissing over de landbouwkundige toetsing uit te stellen, noemde minister M a n s h o 11 gisteravond onaanvaardbaar, waarna het met 72 tegen 38 stemmen werd verworpen. Vóór stemden A.R., V.V.D., C.H.U., S.G.P., C.P.N, en van de K.V.P. de heren Roolvink, Engelbertink, Van Koeverden, Van der Weijden, Duynstee en J. Peters. Met 71 tegen 41 stemmen werd echter een amendement van de heer D r o e s e n (K.V.P.) aangenomen, volgens hetwelk de toetsing alleen zal worden toegepast om achteruitgang van de bestaande toestand tegen te gaan en niet om verbetering in de bestaande toestand te brengen. Indien er dus in de toestand bij een nieuwe pacht overeenkomst niets verandert, kan de goedkeuring door de Grondkamer niet wor den geweigerd, tenzij het algemeen land bouwbelang zou worden geschaad. Tegen het amendement van de heer Droesen stemden P.v.d.A. en van de A.R. de heren Gerbrandy, Meulink en Fokkema. Indien er bij het sluiten van een nieuwe pachtovereenkomst wèl verandering in de toestand ontstaat, kan de Grondkamer de goedkeuring weigeren, indien de overeen komst zou leiden tot een ondoelmatige ver kaveling of een ondoelmatige ligging van het land ten opzichte van de bedrijfs gebouwen. Bovendien kan de goedkeuring worden geweigerd indien de overeenkomst zou leiden tot vergroting van een bedrijf, waarvan uitbreiding voor de ondernemer niet van overwegende betekenis is, terwijl in de nabijheid een of meer kleine bedrij ven uitbreiding behoeven. Indien de overeenkomst betrekking heeft op land, dat begrepen is geweest in een ruil- of herverkaveling of dat gelegen is in de IJselmeerpolders, wordt de overeen komst bovendien niet goedgekeurd, indien (Van onze parlementaire redacteur) Donderdag kreeg ik van twee Kamer leden, die nog niet zo lang zitting hebben, klachten te horen over de gang van zaken in onze Tweede Kamer. Hoewel zij voor dat college de grootste eerbied koesterden, evenals voor de wijsheid van hun mede-af gevaardigden met rijpere parlementaire ervaring, waagden beiden het schuchter enige critiek te doen horen, die, al betrof het hier twee geheel en al uiteenlopende aangelegenheden, in één opzicht overeen stemming vertoonde. Deze critiek kwam namelijk neer op de vraag, of men soms niet wat al te zeer blijft vasthouden aan werkmethodes, die destijds ongetwijfeld wel zin gehad zullen hebben, maar heden ten dage toch niet meer in alle opzichten doeltreffend lijken te zijn. Criticus nummer één slaakte verzuchtin gen overde debatten over de nieuwe Pachtwet. Behalve misschien voor de klei ne groep van hen, die in die materie bij zonder thuis zijn, was er uit dat werken met tientallen te bespreken amendementen niet wegwijs te worden. Hij vroeg of het niet mogelijk zou zijn, door een betere voorbereiding in de beperkte kring van de op dit gebied deskundige Kamerleden de openbare beraadslagingen slechts over en kele hoofdpunten te laten lopen. Mijn ant woord hierop luidde bevestigend. Trou wens, zelfs de ingewijden bleken soms de kluts kwijt te zijn en toonden moeite te hebben, door de vele bomen het bos nog te blijven zien. Inderdaad zou een onder werp als de Pachtwet veel beter in een be perkte kring ook wat de bespreking van allerlei amendementen betreft, voorbereid dienen te worden, opdat de Kamer in haar geheel zich alleen met de hoofdzaken zou hebben bezig te houden. Maar ja, de werkmethode van de Kamer is een heilig huisje, waarin slechts met de grootste moeite veranderingen kunnen worden aangebracht. Toch zijn die noodza kelijk, want de wijze, waarop zulk een debat thans gehouden wordt, heeft bitter weinig zin, kost aan regering en Kamer no deloos veel tijd, en is bovendien dodelijk voor de belangstelling van de burgerij. Criticus nummer twee was erover ver baasd, dat het zo veel voeten in de aarde heeft om het eens te worden over een zo danige behandeling van de wetsontwerpen ter goedkeuring van de Europese verdra gen, dat daarbij niet in sterke mate op zijn elf-en-dertigst te werk wordt gegaan. Na tuurlijk besefte het Kamerlid in kwestie ten volle, dat overhaasting geen zin zou hebben en een deugdelijke voorbereiding van het openbaar debat geboden is. Maar, zo luidde zijn jammerklacht, wanneer ik hoor hoeveel tijd moet verstrijken eer het afdelingsonderzoek over die ontwerpen kan plaatshebben, dan heeft het er veel van weg als of men ervan uitgaat, dat men van die verdragen nog steeds niets zou af weten. In werkelijkheid is dit echter al lerminst het geval. Met name heeft het be drijfsleven al geruime tijd geleden blijk gegeven heel goed te weten, waar het, al thans in hoofdzaak, bij deze verdragen om gaat. En toch doet men alsof men met volslagen onbekende zaken te maken heeft. Ook in deze opmerkingen zit veel waars. Maar degelijkheid, om niet. te zeggen per fectionisme, geldt nog steeds als een natio nale deugd en daarom wordt het van het grootste belang geacht, zelfs de schijn te vermijden, dat de volksvertegenwoordiging die deugd niet zou nastreven. Vandaar het in brede kring, ook binnen de Kamer, ge koesterde verlangen het bovenal heel kalmpjes aan te doen. Het zou toch waar lijk niet zo moeilijk zijn om op 31 juli het afdelingsonderzoek te houden en het daar heen te leiden, dat in de eerste helft van september de Tweede Kamer in het open baar over de goedkeuringsontwerpen zou beraadslagen en beslissen. Maar het is nu reeds duidelijk, dat hiervan niets komt, en dat de voorkeur uitgaat naar een veel langzamer tempo, ook al moge daartoe, objectief en nuchter zakelijk beschouwd, geen enkele redelijke grond bestaan. De enige troost, die ik het jonge voortvarende Kamerlid kon geven was, dat het tempo, dat men nu zal aannemen, in elk geval de Kamer behoedt tegen mogelijke critiek over gebrek aan degelijkheid. En dat is tenslotte ook wel iets waard. deze zou leiden tot een geringere dan de bestaande bedrijfsgrootte of zou leiden tot een zo geringe bedrijfsgrootte, dat de ondernemer zijn volle arbeidskracht op het bedrijf niet produktief kan maken. Ook kan de goedkeuring worden geweigerd in dien het land zou dienen tot verkrijging van neveninkomsten, anders dan voor zelf voorziening. Bij overdracht van een geheel bedrijf of van los land in een familieverhouding (bij voorbeeld van vader op zoon) wordt niet getoetst op de doelmatige verkaveling en niet op bedrijfsgrootte en neveninkomsten, indien het land niet is gelegen in een ruil- verkavelingsgebied of in de IJselmeer polders. Op dit punt kwamen minister Mansholt en de heer Droesen tot een ak koord. Het gehele artikel vijf van de nieuwe Pachtwet, waarin de landbouwkundige toetsing is geregeld, werd met 86 tegen 26 stemmen aangenomen. Tegen stemden V.V.D., A.R., S.G.P., C.P.N, en van de K.V.P. de heren Koeverden, Engelbertink en Van der Weijden Voorts heeft minister Mansholt op aan drang van de Kamer in de Pachtwet opge nomen, dat bij het vaststellen van de alge mene regelen voor de pachtprijzen het Landbouwschap moet worden gehoord. De heer Vredeling (P.v.d.A.) had in de Pachtwet willen opnemen, dat bij de beoordeling van de pachtprijs er rekening mee moet worden gehouden, dat voor de pachter de mogelijkheid wordt geopend op een redelijk inkomen uit het gepachte. Minister Mansholt vond dit niet juist. Het scheppen van het uitzicht op een rede lijk inkomen is het doel van het gehele landbouwbeleid en het pachtbeleid is daar van slechts een onderdeel. Alleen de P.v.d.A. en de C.P.N. steunden het amende ment van de heer Vredeling, dat aldus werd verworpen. Vandaag is het debat over de overge bleven amendementen voortgezet, maar deze hebben hoofdzakelijk een technisch en niet een politiek karakter. MALMö (UP). - In de Zweedse stad Malmö zijn woensdag twee Duitse en twee Nederlandse zeelieden, van wie drie op varenden van de Nederlandse coaster „Trim" wegens joyriding en het beschadi gen van zes auto's gearresteerd. De vier jongelui, allen onder de twintig, gebruikten niet minder dan acht vrijwel nieuwe auto's, om met zeer grote snelheid door het vrijhaven-gebied te rijden. De door een nachtwaker gewaarschuwde politie arresteerde de drie opvarenden van de „Trim", twee Duitsers en een Neder lander, ter plaatse. Een andere Nederlandse matroos, varend op een ander Nederlands schip, werd bij aankomst in een haven op enige afstand van Malmö in hechtenis ge nomen. Alle vier hebben bekend met de auto's te hebben gereden, doch zij ontkennen ten stelligste ze te hebben beschadigd. De Nederlandse consul in Malmö heeft de gezagvoerder van de „Trim" verboden de haven te verlaten. Door de arrestatie van drie opvarenden is de bemannings sterkte namelijk beneden het internatio naal vereiste minimum gekomen. De jongelui zullen over enkele dagen worden berecht. Zii kunnen tot maximaal één maand gevangenisstraf worden ver oordeeld. NEWCASTLE-ON-TYNE (UP) Het doodvonnis dat geveld was over de Duitse herdershond „Nance", omdat deze twee kleine meisjes zou hebben aangevallen, is door het Hof van Appèl van Northumber land nietig verklaard. Nance, eigendom van Jim Ballantyne, werd enkele dagen voordat zij zou jongen, in, staat van beschuldiging gesteld en ter dood veroordeeld. De uitvoering van het vonnis werd echter uitgesteld totdat zij haar jongen gekregen zou hebben. De voorzitter van het Hof van Appèl, J. A. Hanlon, verklaarde, dat er nieuwe be wijzen zijn voorgelegd, volgens welke de hond de kinderen niet had aangevallen en zij geen gevaarlijke hond is. De minister van Justitie, prof. dr. I. Samkalden, heeft in antwoord op door het Tweede Kamerlid mr. Berkhouwer (V.V.D.) gestelde vragen over de geënsceneerde in braak in de nacht van 25 op 26 april in het notariskantoor te Valkenswaard, medege deeld, dat hij, hoewel hij begrip heeft voor het streven van de officier van Justitie naar een zo volledig mogelijke bewijscon- structie, de gehele enscenering toch niet kan bewonderen. De minister vindt deze wel zeer zwaar van opzet, en meent dat het plan, al kan niet van provocatie tot misdrijf gesproken worden, te veel provo catieve elementen bevat. Het komt hem tevens onjuist voor dat het plan voor de arrestatie van de 70-jarige P. de J. uit Amsterdam zodanig was opgesteld, dat het welslagen voor een belangrijk deel afhan kelijk was van de medewerking van een burger. Ook hebben de politie-ambtenaren zich niet in een zodanige gevaarlijke situ atie bevonden, waarin het lossen van pistoolschoten gerechtvaardigd was. Wel moet in de gegeven omstandigheden gerechtvaardigd worden geacht, dat zij met een pistool bewapend waren. Als vast staand mag worden aangenomen, dat niet opzettelijk is geschoten. Vermoed wordt, dat de brigadier, die gevuurd heeft, Is aan gestoten of zich gestoten heeft en dat daar door het eerste schot is afgegaan. Het onmiddellijk daarop afgevuurde tweede schot zou dan het gevolg van een reflex beweging zijn geweest. Naar het oordeel van de minister leverde in de gegeven situatie, waarin verscheidene personen binnen een betrekkelijk kleine ruimte bij een waren, een optreden van de brigadier, waarbij hij een pistool in de hand had dat niet op veilig was gesteld, te grote risi co's op. Volgens minister Samkalden is het plan, om in het notariskantoor, waarin de prak tijk wordt uitgeoefend door een kandidaat notaris, in te breken, de brandkast te for ceren, en dan voor te wenden dat een groot bedrag was ontvreemd om dit van de verzekeringsmaatschappij terug te krij gen, door P. de J. eigener beweging voor gelegd aan de kandidaat-notaris. Deze heeft belangstelling voor dit plan voorgewend ten einde details te vernemen en de politie zo volledig mogelijk te kun nen inlichten. Na het eerste gesprek met De J. heeft de kandidaat-notaris daarvan aanstonds kennis gegeven aan de plaat selijke politie, die terstond de officier van Justitie te 's-Hertogenbosch op de hoogte heeft gesteld. De politie heeft, in overleg met de offi cier van Justitie, de kandidaat-notaris aangeraden het contact met De J. voort te zetten en een tijdstip Voor de door deze beraamde gefingeerde inbraak te bepalen. De bedoeling hiervan was wettig bewijs te kunnen leveren. Acht de minister het juist, zo had mr. Berkhouwer gevraagd, dat door leden van het Openbaar Ministerie, tezamen met po litieambtenaren en een persoon, die het no tarisambt beoefent, plannen worden be raamd, door de uitvoering waarvan iemand wordt gebracht tot het plegen van een misdrijf? De minister antwoordt hierop, dat de feitelijke situatie enigszins anders was dan in deze vraag wordt verondersteld. Met name is De J. niet door de uitvoering van' een door anderen beraamd plan tot het misdrijf gebracht. De minister is overigens van oordeel, dat reeds voldoende bewijs ge leverd had kunnen worden indien De J. zou zijn gearresteerd toen hij overeenkomstig de gemaakte afspraak laat in de avond voor het plegen van de pseudo-inbraak op het erf van het notariskantoor was ver schenen. De officier van Justitie heeft er echter de voorkeur aan gegeven, dat met de arrestatie werd gewacht, totdat De J. binnen het notariskantoor alle voorberei dingen voor de uitvoering van zijn plan had getroffen. Het is echter bij de uitvoering van het plan tot ernstige incidenten gekomen, zo dat P. de J. gedood is door een brigadier en deze ook een hoofdagent eveneens door een schot uit een politiepistool zwaar ge wond heeft. Tevens is een lid van het parket een ogenblik met een pistool be dreigd door een politieman in burger, die hem niet kende en hem voor een mede plichtige van De J. aanzag. Het is geen alledaagse gebeurtenis, dat twee echtgenoten op dezelfde dag over verwante onderwerpen promoveren. Op 4 juli verwierf de heer P. M. van Hiele de graad van doctor in de wis- en natuur kunde op een proefschrift: „De problema tiek van het inzicht" met als promotor orof. dr. H. Freudenthal en een uur te vo ren had zijn echtgenote, mevrouw D. van Hiele-Geldof dezelfde graad verkregen na verdediging van haar dissertatie, geti teld „De didaktiek van de meetkunde in de eerste klas van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs". Als promotor fungeerde prof. dr. M. J. Langeveld. Beide auteurs zijn in deze omgeving geen on bekenden. Een belangrijk deel van de er varingen, waarop hun studies zijn geba seerd deden ze op tijdens hun werkzaam heid aan het voormalige Montessoriely- ceum te Overveen (19381951). Het echt paar Van Hiele woont tegenwoordig in Bilthoven. ADVERTENTIE ADVERTENTIE tegen zeer aantrekkelijke prijzen Op aanvraag zullen wij gaarne een zjchtzending voor U verzorgen BARTEUORISSTRAAT 13—17 HAARLEM TELEF. 13915 King Size Filter Cork Tipped --- •••••-•' Viol Donderdagmiddag is in de Mariastichting te Haarlem het lid van Gedeputeerde Sta ten van Noordholland de heer L. J. P. N. A. Bouwman op zevenenzestigjarige leeftijd onverwacht overleden. De heer Bouwman, die directeur is geweest van het reisbureau Lissone-Lindeman n.v., ver vulde in tal van organisaties bestuursfunc ties, waarvan het voorzitterschap van de stichting Noordhollands Philharmonisch Orkest, het voorzitterschap van Steun Wettig Gezag in Noordholland, het secreta riaat van de stichting Katholieke Radio Omroep en het bestuurslidmaatschap van de afdeling Haarlem en Omstreken van het Rode Kruis de belangrijkste waren. Ook was hij voorzitter van de afdeling Heem stede van de Katholieke Volkspartij. L. J. P. N. A. Bouwman De heer Bouwman werd op 24 septem ber 1889 in Bergen op Zoom geboren. Aan vankelijk volgde hij een militaire carrière, maar in 1921 volgde zijn overgang naar het civiele verkeerswezen. Eerst werd de heer Bouwman procuratiehouder bij de Stoom vaartmaatschappij „Nederland", daarna was hij enige tijd onderdirecteur van de K.L.M. Na de bevrijding werd hij benoemd tot hoofd van de afdeling vervoer van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. In 1946, toen hij geko zen werd tot lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland van 1939 af was hij al lid van de Provinciale Staten veran derde de heer Bouwman opnieuw van werkkring. Hij werd toen benoemd tot directeur van het reisbureau Lissone- Lindeman. Die functie eindigde twee jaar geleden met zijn pensionering. In het col lege van Gedeputeerde Staten behartigde hij inzonderheid onderwijs- en personeels zaken en culturele aangelegenheden. Van de rooms-katholieke organisaties, waarin de heer Bouwman een belangrijke figuur was, noemen wij inzonderheid de St. Adel- bertsvereniging, waarvan hij medeoprich ter en erelid was. De heer Bouwman was een geboren or ganisator. De laatste weken heeft hij zich nog bijzonder ingespannen voor het wél slagen van de Anjercollecte in Haarlem. De heer Bouwman was drager van een koninklijke en een pauselijke onderschei ding: hij was ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw en ridder in de Orde van St. Gregorius. Statenvergadering uitgesteld Naar wij vernemen zal de begrafenis op dinsdag 9 juli plaats vinden. De verga dering van de Provinciale Staten van Noordholland, die dan zou plaats hebben, is daarom uitgesteld. De uitvaartdiensten worden gehouden in de r.-k. parochiekerk van Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart aan het Valkenbur gerplein te Heemstede, waarna de begra fenis plaats vindt op het kerkhof Berken rode aan de Herenweg. Vanmorgen is het overlijden van de heer Bouwman aan de orkestleden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat in het gebouw van „Zang en Vriendschap" repeteerde meegedeeld. Te Hengelo Een hevige brand heeft donderdagavond de confectiefabriek Hilco aan de Langeler- maatweg te Hengelo grotendeels in de as gelegd. Na het vertrek van het personeel is door onbekende oorzaak brand ontstaan. Het vuur vernietigde grote voorraden overhemden, pynma's en dergelijke ar tikelen. Er ontstond een verstikkende rook. Met zeven stralen bestreed de brand weer het vuur. Behoudens een klein maga- zijntje achter het hoofdgebouw ging het bedrijf verloren. De schade beloopt enige honderdduizenden guldens. Na bespreking met mtntsrer De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff, heeft gisteren een bespreking gehad met ver tegenwoordigers der ziekenfondsorgani saties en van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde over h?t conflict inzake de honorering der tandheelkundige hulp aan ziekenfonds leden. Bij dit onderhoud werd nog geen overeenstemming bereikt. De besprekin gen zullen worden voortgezet. Donderdagmiddag ontspoorde tijdens het passeren van het station Wierden een deel van een trein, die in de richting En schedé reed. Het laatste deel van de trein, een drie- wagentreinstel, dat achter het postrijtuig was gekoppeld, ontspoorde, maar liep bij een wissel weer in het spoor terug. De bovenleiding werd beschadigd. Te vens liepen enige wissels schade op. PARIJS (UP-Reuter), - Een poging van de communistische fractie in de Franse Nationale Vergadering, om het debat over de Europese gemeenschappelijke markt en het Euratom-verdrag uit te stellen, is don derdag met 356 tegen 149 stemmen ver worpen. De vergadering verwierp ook een motie tot uitstel van de discussies tot na het de bat over Algerije met 356 tegen 149 stem men. Aanneming van deze motie zou be tekend hebben dat de Kamer met zomer- recès zou zijn gegaan zonder de verdragen te ratificeren. Men verwacht dat morgen over de ver dragen zelf gestemd zal kunnen worden. De minister van landsverdediging, André Morice, deelde de Vergadering mee dat Frankrijk bij het Euratom-verdrag volledig het recht behoudt, om zelf atoomwapens te vervaardigen. Van het oogpunt van de nationale defensie was er zijns inziens dan ook geen bezwaar tegen de bekrachtiging van het verdrag. Handgemeen Bij een incident in het parlementsgebouw is donderdagavond de uiterstrechtse afge vaardigde Jean Dides zodanig gewond, dat hij door een arts moest worden behan deld. Dides was de communistische afgevaar digde Rémv Boutavant, toen deze in de Nationale Vergadering sprak over de Euro pese verdragen, in de rede gevallen, waar op een woordenwisseling tussen beide par lementsleden ontstond. Later kwam Dides in de buurt van Bou tavant, die zich met een aantal fractiege noten in de wandelgangen bevond. Er ont stond een handgemeen, waarin Dides licht werd gewond door een slag met een fles. Oostduits dreigement PARIJS (AFP). - Het bureau van de Oostduitse Volkskamer (parlement) heeft een brief aan de Franse Nationale Verga dering gezonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op de „ernstige gevaren, die het gevolg zullen zijn van een verwe zenlijking van de ontwerpen betreffende Euratom en de gemeenschappelijke markt". Gezegd wordt, dat deze plannen „een vreedzame oplossing van de Duitse kwestie verhinderen, de verdeling van Europa er ger maken en de veiligheid der Europese volkeren bedreigen". Bij het zwemmen in de Waal onder Och ten is het 18-jarige meisje I. van der Voort uit Kesteren verdronken. Zij was de zwemkunst niet machtig. Het vijfjarige Ambonese jongetje Ch. Ayal uit het woonoord Graetheide bij Sit- tard. is in een der putten van de oude bruinkoolontginning in Graetheide bij het zwemmen verdronken. Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft de zesjarige knaap H. K. uit Purmerend in de speeltuin van „Velserend" te Sant- ooort een schommel tegen het hoofd ge kregen. Hij liep een hersenschudding on en moest door de auto van de Velsense ongevallendienst worden overgebracht naar het Antoniusziekenhuis te IJmuiden- oost

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7