Kroesjtsjev had blijkbaar geen meerderheid in presidium Dauphinvan Frankrijk in de echt verbonden r Van dag totdagj „Vrees voor oorlog zat achter Sovjet-ingrijpen in Hongarije" ^Hoe is het ontstaan Nehroe in Londen Suezzou die vrees hebben gewekt De wijzigingen in het Kremlin Centraal Comité gaf hem de overwinning LEVE DE KONING! Qp de 3 Beweéinu Nasser sprak twee uur met Sastroamidjodjo Massale herdoping Fa. J. P. S E N F T Zn. 55 Meer dan 300 leden van vorstenhuizen woonden de plechtigheden bij Verklaring van de C.P.N. PAR 13 SE COIFFURES MOLENDIJK Kapsalons Duitse „Lander" willen nu eigen atoomwetten gaan fabriceren Dit woord: KOMEET ZATERDAG 6 JULI 1957 Ondanks hitte en Tour de France krijgt de situatie in de Sovjet-Unie een flink deel van de publieke aandacht, waaruit men zou mogen concluderen dat de belangstel ling voor waarlijk ernstige zaken steeds meer gaat leven in de gedachtensfeer van de meeste mensen. Waarlijk ernstig is deze aangelegenheid zeer zeker niet alleen voor de mil joenen van Rusland en onderhorigheden, doch ook voor alle andere wereldbewoners, die in hun begrip voor de samenhang der dingen geklommen zijn tot het niveau, waarop het verband tussen eigen wel en wee en de gebeurtenissen elders duidelijk wordt ingezien. De gigantische worsteling van de dicta toriaal geregeerde agglomeratie van com munistische landen door de getijdestromen heen heeft iets indrukwekkends, iets groots, dat past in onze grootse tijd. Want waar kenmerkt het heden zich niet door krampachtige, snelle ontwikkelingen van oud naar nieuw, van verouderd naar mo dern? Modern is een woord vol betrekke lijkheid het zou moeten worden ver vangen door „tijdeigen" of „hedendaags", om duidelijker aan te geven dat de ge beurtenissen op het gebied van hervorming des openbaren levens onderling samen hangen, elkander wederzijds stimuleren en activeren, beïnvloeden en richting geven. Het is een belangrijk deel der wereld bevolking, die direct gemoeid is met wat er binnen de muren van het Kremlin ge beurt. En wat daar gebeurt, is ongetwijfeld tevoorschijn geroepen door invloeden van onderaf, door de levenverwekkende stro mingen uit de massa. Ook al heet die massa willoos en krachteloos gemaakt door de dictator haar bloed kruipt waar het niet gaan kan en haar stimulans is ondood- baar. Zonder in te gaan op de details van de complicaties, die in Moskou aan den dag treden en die merendeels het kenmerk van echt-dictatoriale, terroriserende man kracht dragen, mag men de ontwikkelingen ongetwijfeld zien als een dreunende, moei zaam gezette stap een stap van een zieke reus, die door zijn ziekten gedreven wordt op een weg die hij niet vermijden kan, al trachten sommigen hem te doen stilstaan of te doen terugwijken. De figuur van Kroesjtsjev, die thans geldt als de grcte machinist en inspirator van de Russische binnenlandse politiek, krijgt door dit alles steeds meer het aspect van de gedrevene, van de man die door de onderstromen wordt opgeheven en tegen wil en dank met die stromen meezwemt, omdat hij weet dat tegenstreven zijn ondergang worden zal. Het zijn die onderstromen, die ons moe ten blijven interesseren. Wij kunnen er allerlei interessante elementen in zien invloeden van buiten, emancipatie van het volk. verwatering van communistische dogma's, vermindering van de wereld vreemdheid, aanpassing aan gehate maat schappelijke stelsels, erkenning van de we reldwijde afhankelijkheid der naties, er kenning ook van de onmogelijkheid om met de Middeleeuwse ijzeren vuist een mil joenenvolk te doen gehoorzamen in het jaar des Heren 1957. Uiteraard is de worsteling naar nieuwe tijden gigantischer, groter, moeilijker en gevaarlijker naarmate er grotere massa's der wereldbevolking bij zijn betrokken. Nog gevaarlijker, naarmate de tanende macht van enkelingen haar ontbinding tegemoet wordt gedreven. De afloop van deze worsteling die nu al zoveel jaren duurt en haar knellendste banden verbrak bij de dood van Stalin kan niemand voorspellen. De gebeurtenissen, die zij zal ontketenen, evenmin. Doch er is een ontzagwekkend feit te constateren, dat alle details overschaduwt: ook dat granieten blok der communistische machtsconcentratie dat eens zo hecht en onheilspellend vast gefundeerd leek in de Oost-Europese bodem wordt ondermijnd door de zandverschuivingen der tijden. Verschuivingen die niemand in handen heeft, omdat wij allen samen hen onbewust in handen hebben. De massale invloeden van alle daden en gedachten die in de we reld worden verricht en tot leven komen, zijn de Russische grenzen binnengetreden. Daartegen is geen graniet bestand. Wat er ook uit zal groeien en welke uit barstingen de wereld ook wachten, in dat gene wat in Moskou blijkt te gebeuren spiegelt zich een imposant beeld van de geheimzinnige, altijd durende evolutie, de beweging die nooit ophoudt en iedere se conde het heden tot verleden maakt. CmTrmmY **OOOOOOOOOl WEEKABONNEMENTEN •tienen uiterlijk <>p Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE Vrijdagochtend is de „kaasexpres" weer uit Amsterdam naar Alkmaar gereden. Hiermee is opnieuw een begin gemaakt met een speciale dienst voor toeristen op vrijdagen gedurende het zomerseizoen. Op de foto ziet men twee Friezinnen, die de reizigers voor vertrek kaas lieten proeven. 99 Van onze correspondent in Londen) Premier Nehroe van India ontvangt, zo als altijd, wanneer hij in Londen is, de pers in zijn nationale klederdracht, staan de onder het levensgrote portret van zijn leermeester Ghandi, in de grote zaal van India House, waar hij zijn mening te beste geeft over de vraagstukken van de dag. I-Iij was deze keer vergezeld van zijn zus ter, mevrouw Pandit, die India's Hoge Commissaris in de Britse hoofdstad is. Of schoon journalisten op persconferenties als deze doorgaans niet veel meer dan alge meenheden vernemen, boeit de figuur van Nehroe zijn ondervragers toch steeds, ten eerste door de min of meer onafhankelijke positie tussen Oost en West en verder door de onmiskenbare charme van zijn per soonlijkheid. Hij praat zonder enige ge wichtigheid, formuleert gemakkelijk en blijft steeds kalm en vriendelijk, zelfs wanneer het netelige onderwerp Kasjmir ter sprake komt. Hij ontkende met klem, dat India nage laten heeft de door de UNO aangenomen resoluties inzake Kasjmir uit de voeren. In deze resoluties wordt duidelijk de eis gesteld, dat Pakistan zijn troepen terug trekt. Maar Pakistan heeft volgens hem zijn militair potentieel met buitenlandse wapenhulp in Kasjmir steeds verder uit gebouwd. Het gaat eindeloos voort op te roepen tot de „heilige oorlog" tegen India. Desondanks schonk India, dat zelf honge rig is, als bewijs van goede wil een lading rijst aan Pakistan, aldus Nehroe. Devie zencrisis India bevindt zich wegens het snelle tempo van de industrialisatie in een de- viezencrisis, waardoor het tweede vijf jarenplan in gevaar is gebracht. Nehroe scheen zich hierover niet al te bezorgd te maken. Hij zeide, dat hoewel India op het ogenblik misschien de zwaarste belas tingen ter wereld heft en van kredieten leeft, het geld tenslotte niet wordt wegge smeten. De industriële opbouw zal zijn vruchten gauw genoeg afwerpen. Zodra de nieuwe machines functioneren, zullen zij deviezen opleveren. Het grote doel is de levensstandaard van de 400 miljoen In diërs te verhogen, hetgeen op zijn beurt meer welvaart zal brengen. India is bezig misschien wel het grootste afzetgebied ter wereld te worden. Als noodmaatregel is de invoer van alles, dat overbodig is, ver boden, maar in de naaste toekomst zal de algemene export naar India weer kunnen worden hervat. Nehroe verklaarde, dat hij in de eerstkomende twee jaar een krediet van ongeveer 200 miljoen pond nodig had om de huidige moeilijkheden te overbrug gen. Goederen, die jaren geleden zijn be steld, komen thans het land binnen en moeten worden betaald. „Wij voelen er niets voor", zeide hij, „om lopende con tracten ongedaan te maken. De oogst was slecht en India lijdt onder de inflatie, welke door Suez is bevorderd. Nehroe vertelde iets van zijn indrukken van zijn bezoek aan Moskou.,Wst hem. hel meest opviel, was de sterke mate van overeenkomst tussen Russen en Ameri kanen. De Russen zijn buitengewoon gast vrij en doen hun uiterste best om vrien den met hun bezoekers te worden. Tevens zijn ze „enigszins emotioneel", zeide Neh roe. Ze reageren snel, zowel op een vrien delijk gebaar als op een onvriendelijke houding. Hun belangstelling in techniek is treffend. Van belang achtte Nehroe niet zozeer wat er aan de top gebeurt, als de houding van de nieuwe generatie, die ver schilt van de generatie, die ouder is dan 55 jaar. De nieuwe generatie heeft alleen maar de revolutie gekend en aanvaardt het systeem, echter met dien verstande, dat men grotere individuele vrijheid op eist om critiek op elkaar uit te kunnen oefenen. Verder wil men meer verbruiks- goederen. Hongarije's onderdrukking Nehroe wilde de Russische actie in Hon garije geenszins vergoelijken. De gebeurte nissen in Midden-Europa dreigden echter het gehele beveiligingssysteem van de Sovjet-Unie, zoals de Russen dit zien, in gevaar te brengen. Hoewel men het in Londen met deze opvatting helemaal niet eens is, houdt Nehroe vol, dat de Brits-Franse actie in Suez bij de Russen de vrees wekte, dat er een algemene oorlog op handen was. Nehroe legde er de nadruk op, dat hij het ontreden der Russen niet wilde rechtvaar digen, doch steeds de toestand trachtte te analyseren. Hij is, er overigens zeker van dat de bevrijdende krachten, welke zich in Midden-Europa doen gelden, ook ver der invloed zullen uitoefenen. Sprekend over het Israelisch-Arabische conflict, zeide Nehroe, dat er tijd voor no dig is om de hartstochten aan beide kan ten, die reeds aanmerkelijk geluwd zijn, nog meer te laten afkoelen. Hij wilde zich niet uitlaten over Israels morele recht om in te grijpen, nadat zijn bestaan werd be dreigd, maar merkte op dat Kasjmir meer leed is toegebracht door Pakistan dan Is rael en Egypte van elkaar te lijden hebben. Over het communisme zeide Nehroe, dat hij, wat het buitenland betreft, slechts te maken heeft met regeringen en niet met hun politieke systemen. In India zelf treedt de regering alleen op tegen commu nisten, indien zij proberen geweld uit te oefenen. Met de Indiase communistische staat Kerala zijn er geen moeilijkheden, aangezien de eerste minister verklaard heeft de Indiase grondwet te eerbiedigen en samen te blijven werken met de cen trale regering. Ontwapening Wat betreft de ontwapeningsbespre kingen verklaarde Nehroe, dat hij elke voortgang verwelkomt, welke de daarop volgende stap kan voorbereiden. Men moet niet alles ineens willen. Nehroe wil dat de atomische proefexplosies voor minstens twee jaar worden opgeschort. Een periode van slechts enkele maanden is veel te kort. Hij gelooft niet aan de betekenis van de „schone" bom, omdat bij een explosie hoog in de lucht weliswaar geen deeltjes van de aarde opgeworpen en besmet worden, maar radio-activiteit aan de stratosfeer wordt toegevoegd, die jaren later toch de aarde zal bereiken, zodat het gevaar blijft bestaan. Over een Russisch denkbeeld om India te horen of aan de ontwapeningsbespre kingen te laten deelnemen, zeide Nehroe, dat hem van dit voorstel niets bekend is, maar dat het beter is als de grote mogend heden het eerst eens worden. „Daarna zul len we graag willen helpen", zei hij. CAIRO (UP) De Egyptische president Abdel Nasser heeft gisteren twee uur ge confereerd met de oud-premier Sastroa- midjojo van Indonesië. Sastroamidjojo is op weg naar New York om zich aan het hoofd te plaatsen van de Indonesische delegatie bij de UNO. Verkiezingsuitslagen CAIRO (Reuter) In 169 van de 266 Egyptische kieskringen, waar meer dan één kandidaat was gesteld, zullen op 14 juli nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden, omdat geen der kandidaten de absolute meerderheid heeft gekregen. Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Binnenlandse Zaken deelde vrijdagavond mee, dat in de 263 districten, waarvan de uitslag bekend is, 72 kandida ten de absolute meerderheid hebben be haald. Zoals gemeld, werd in 72 andere districten niet gestemd, omdat er maar één kandidaat was. 5 MOSKOU (UP). - Arbeiders van de 3 stad Molotov, in het Oeralgebergte, heb- ■j ben de Opperste Sovjet verzocht de stad i i weer haar oude naam „Perm" terug te 5 geven. Na de revolutie werd Perm om- gedoopt in Molotov. Wanneer het verzoek van de arbei- ders van Molotov wordt ingewilligd ver- wacht men dat ook talrijke steden, fa-j brieken, boerderijen en culturele instel- lingen in de Sovjet-Unie, die naar\ Molotov, Malenkov en Kaganowitsj zijn genoemd, zullen worden herdoopt. <>»XXOCXX»OC<:CCOCOCOCOCOCOOCCCCOCOCCCOOOGCO^X.OOKICCCOCO ADVERTENTIE Aluminium jalouzieën Duurzaam en goedkoop NASSAULAAN 78 HAARLEM TELEFOON 10743 MOSKOU (Van de Reuter-medewerker Don Dalles) Het ontslag van nog twee der hoogste Sovjetrussische leiders (Sa- boerov en Pervoekhin) versterkt de aan wijzing, dat de verhouding der stemmen, uitgebracht na een hoogst belangrijke bij eenkomst van het presidium der Sovjet- Russische communistische partij, vijf tegen vijf was, dat wil zeggen dat er even veel tegen- als voorstanders waren van Kroesjtsjevs politiek. Kroesjtsjev zélf had zijn stem nog niet uitgebracht en natuur lijk had hij de verhouding op 65 in zijn voordeel kunnen brengen. Doch Kroesjtsjev wenste een grotere meerderheid voor zijn politiek en hij be sloot een beroep te doen op het centrale partijcomité. Dit, uit 133 volledige leden en 122 kandidaat-leden bestaande comité, steunde Kroesjtsjev. Het resultaat was, dat vier volledige leden van het presidium werden ontslagen en één teruggezet. Was de stemming in het Centrale Comité anders uitgevallen, dan zou Kroesjtsjev aan de dijk zijn gezet en de stalinistische politici zouden het heft weer in handen hebben gekregen. De gemiddelde leeftijd van de leden van het centrale partij comité ligt aanmerkelijk lager dan die van de presidiumleden. Ên deze jongere communisten zijn meer anti- stalinistisch dan de „oude garde", die nu het veld heeft moeten ruimen. De beslissende stemming in het centrale partij comité kwam na een stormachtige zitting van acht dagen, waarin, naar wordt aangenomen, de Russische binnen- ADVERTENTIE NIEUW voor Nederland: BALDESSA een Juweel van een kleinbeeldcameral Ziehier de alleszeggende gegevens: haarscherpe zoeker, flitsschoentje, vol ledig gesynchroniseerd, objectief Westanar 1 2,8 45 mm., fabrikaat Isco, diafragma- en lichtwaardeschaal, nieuw systeem sneltransport en snelontspan- foets. De BALDESSA I is iets bijzonders op het gebied van kleinbeeldcamera'sl Vollsdige servicel Vraag Uw handelaar demonstratie en folders. Hij heeft BALDA camera'sI 99 99 DREUX (UP) Prins Henri van Frank rijk en prinses Marie Thérèse van Wur temberg zijn vrijdag in het huwelijk ge treden. Het was een van de grootste hu welijksfeesten van personen van konink lijken bloede die na de oorlog in Europa hebben plaats gevonden. Naar schatting 20.000 toeschouwers waren samengekomen in het kleine Dreux, ruim zestig kilometer ten zuidwesten van Parijs, voor de burgerlijke en kerkelijke prechtigheden, die werden bijgewoond door 350 leden van Europese konings huizen. Geheel republikeins Frankrijk was vol belangstelling voor dit koninklijke huwe lijk en toen het jonge paar glimlachend na de huwelijksbevestiging uit de kapel trad, weerklonk een luid „Leve de koning" in de broeiend-warme lucht. De 24 jaar oude bruidegom is de oudste zoon, de „dauphin", van de graaf van Parijs, pretendent voor de Franse troon. Zijn 22 jaar oude bruid is de dochter van hertog Philip van Wurtemberg en aarts hertogin Rosa van Habsburg. Het burgerlijk huwelijk in het stadhuis van Dreux, dat om half elf voltrokken werd, droeg een eenvoudig karakter. Van het stadhuis begaf de bruidstoet, die uit 152 personen bestond, zich naar de kapel van St. Louis de Dreux in het park bij het paleis van de graaf van Parijs. De weg was aan beide zijden omzoomd door juichende mensen, die luide hun bewon dering uitten bij het zien van het bruids toilet, vervaardigd uit 60 meter fonkelend satijn met ingeweven zilver door de Pa- rijse mode-ontwerper Jacques Heim. De mannen in de bruidstoet droegen allen zwarte ochtendkleding. „Voorbeeld voor velen" De kerkelijke plechtigheid in de met witte en rode rozen versierde kapel duur de slechts een uur. Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Pa rijs, leidde de plechtigheid en voor hem werd het huwelijk gesloten. De toespraak werd gehouden door abbé Pierre Noizais, een kapelaan uit Bordeaux die belast was met de opvoeding van de jonge pi-ins, toen deze uit de ballingschap mocht terugkeren. hun echt een voorbeeld moest zijn voor velen in het land. Paus Pius XII zond zijn speciale apos tolische zegen. Onder de honderden personen van ko ninklijken bloede die aanwezig waren, be vonden zich slechts twee echtparen die nog aan het hoofd staan van een regering, na melijk koning Paul en koning Frederika van Griekenland en groothertog Jean van Luxemburg en zijn gemalin groothertogin Josephine Charlotte van België. De Britse koninklijke familie was niet vertegen woordigd. Het Nederlandse koninklijke huis was vertegenwoordigd door Prinses Beatrix, vergezeld van haar zuster prinses Irene. Prinses Beatrix, die gekleed was in een goud en beige toilet, ging aan de zijde van groothertog Jean van Luxemburg. Verder waren onder meer aanwezig oud koning Umberto van Italië en don Juan van Spanje, graaf van Barcelona en pre tendent voor de Spaanse troon, die optra den als getuigen voor de prins, en oud koningin Victoria van Spanje, weduwe van Alfonso XIII, oud-koning Simeon van Bulgarije en hertogen en hertoginnen uit Denemarken, Joegoslavië, Hannover, Beie ren en Saksen. Als getuigen voor de bruid traden op haar broers, hertog Louis en hertog Karei van Wurtemberg. De graaf van Parijs glimlachte toen het „Leve de koning" weerklonk. Hij is de achter-achterkleinzoon van Frankrijks laatste koning, Louis-Philippe, die regeer de van 1830 tot 1848. In het snikhete stadspark, waar het ge zelschap na de kerkelijke plechtigheid onder de kastanjebomen een bruiloftsmaal gebruikte, wachtten inmiddels een 5.000 Duitse toeristen, die met autobussen naar Dreux waren gekomen om het jonge paar geluk te wensen. In de zon was het toen meer dan 45 graden. Om vier uur 's middags werd het park geopend voor het publiek. Ruim 15.000 personen trokken voorbij prins Henri, prinses Marie Thérèse, hun ouders en alle leden van het huis Orleans. Om zeven uur werd het park gesloten en was het feest ten einde. Het jonge paar De abbé "hield het jonge paar voor, dat is met onbekende bestemming vertrokken. en buitenlandse politiek in al haar ge ledingen werd behandeld. Hierbij is ook aandacht geschonken aan de jongste politieke verklaring van de Chinese communistische leider Mao Tse Toeng. Uit de bekendmaking, die te Moskou na de bijeenkomst van het Centraal Comité is uitgegeven, blijkt dat de voornaamste geschilpunten tussen Kroesjtsjev c..s en de groep - Molotov - Malenkov - Kaganowitsj waren: 1. De Russische politiek ten aanzien van het westen; 2. De politiek in Oost-Europa; 3. De plannen van Kroesjtsjev voor een industriële reorganisatie; 4. Kroesjtsjevs voorstellen tot aanmoe diging van de boeren. Molotov verzette zich tegen: a. Kroesjtsjevs politiek van het ves tigen van betere betrekkingen met de Westerse landen en Joegoslavië; b. Plet standpunt, dat er „meer dan één weg naar het socialisme leidt", blijkbaar omdat dit zijns inziens tot nieuwe opstan den in de Oosteuropese landen zou kunnen leiden; c. Kroesjtsjevs diplomatieke stijl, die gericht is op persoonlijke gesprekken met andere diplomaten en staatslieden. De „technocraten" Het schijnt, dat Kaganowitsj de aanval leidde op Kroesjtsjevs plannen voor indus triële decentralisatie en dat hij daarbij de steun kreeg van Saboerov en Pervoekhin. Kaganowitsj was de befaamdste indus triële specialist uit het stalinistische tijd perk. En hjj had de steun van de machtige groep der zogenaamde „technocraten", de in Moskou zetelende industriële deskun digen, die er niets voor gevoelden naar Siberië of Midden-Azië te worden „ge decentraliseerd". Saboerov was onder Stalin de hoofd opsteller der Russische economische plan nen. Hij en Pervoekhin zijn uitermate doorkneed op het gebied van de hoogste leiding der Russische industrie. Sjepilov, die ook uit het presidium is gezet, was hiervan slechts kandidaat-lid. Dit houdt in,.dathij. de.b,q?lj,sssAde presidiqml?ijeen- komst wel heeft bijgewoond, doch niet aan de stemming, met de 55 uitslag, mocht deelnemen. Het verloop van die stemming is blijk baar als volgt geweest: Vóór Kroesjtsjev stemden: maarschalk president Vorosjilov, premier maarschalk Boelganin, eerste vice-premier Mikojan, Kiritsjenko, de leider der partij-afdeiing in de Oekraïne en Soeslov. Tégen Kroesjtsjev stemden: Molotov, Malenkov, Kaganowitsj, Saboerov en Per voekhin. Het partijbestuur van de Communis tische Partij Nederland is donderdag bij een geweest ter bespreking van het com muniqué en de resolutie van het centraal comité der Russische communistische par tij. Naar aanleiding hiervan heeft het par tijbestuur een verklaring gepubliceerd, waarin het onder meer verklaart: „dat de jongste besluiten van het cen traal comité der C.P.S.U. de strekking hebben om geduldig en consequent, en in vol vertrouwen op succes, deze vredespoli tiek voort te zetten. Zij ondersteunt dit streven ten volle, daar dit zowel de levens belangen dient van de gehele mensheid, alsook in het bijzonder van het Neder landse volk". Het C.P.N.-partijbestuur merkt voorts op dat de verklaring van het partijbestuur van de Partij van de Arbeid, waarin het zich voor het stopzetten van de proeven met atoomwapens uitspreekt, „een zeer verheugend teken is". „Het besluit van de P.v.d.A. heeft des te meer gewicht, omdat het de vrucht is van samenwerking aan de basis van socialisten met verscheidene andere vredelievende krachten, waaronder de communisten, voor dit doel." Verder wordt in de verklaring gezegd: „De besliste houding van de Sovjet-Unie bij het uitdoven van oorlogshaarden, zoals de imperialistische agressie tegen Egypte en de contra-revolutie in Hongarije, heeft iedere illusie van de oorlogsstokers, dat het streven naar ontspanning als een teken van zwakte van de Sovjet-Unie kon wor den uitgelegd, verdreven. De handhaving en energieke toepassing van de Leninis tische partijopvattingen, waarvan de reso lutie van het centraal comité van de C.P.S.U. blijk geeft, heeft de volledige in stemming van het partijbestuur van de C.P.N. Zij is in overeenstemming met de beslissende betekenis, die Lenin aan de homogeniteit van de partijleiding toekende. Het besluit van het centraal comité van de C.P.S.U. tot herstel van de eenheid in zijn rijen is in het bijzonder in de huidige in ternationale situatie een politieke nood zakelijkheid van de eerste rang en een les voor de gehele internationale communis tische beweging. Het partijbestuur van de C.P.N. heeft besloten over deze vraag stukken een intensieve opklaring in de rijen van de eigen partij en in de arbei dersklasse, in het bijzonder onder sociaal democratische mede-arbeiders, te brengen. De resolutie van het centraal comité brengt op heldere en openhartige wijze de pro blemen van de C.P.S.U. aan de internatio nale arbeidersbeweging ter kennis. Het partijbestuur van de C.P.N. spreekt zijn waardering uit voor de wijze, waarop hier de partij, die aan het hoofd staat van de strijd voor het socialisme, verantwoording aflegt van haar daden tegenover de broe derpartijen en de internationale arbeiders klasse". Bij een nieuwsbord U en ik zien natuurlijk elke dag hunke rend uit naar het laatste nieuws over Wim van Est en Privat en Anquetil en al die jongens, die zich daarginds zo bekwaam de blaren trappen, maar u moet niet den ken, dat zulks met iedereen het geval is. Ik heb dat pas nog ervaren bij zo'n nieuws bord, waarop ze die toer om zo te zeggen meter voor meter bijhouden. Eerst kwam er een echtpaar van mid delbare leeftijd, flink in het vlees allebei. Met hèm zat het wel goed, want hij begon zich meteen zorgen te maken over onze jongens en of ze de klim wel zouden halen. Hij was geneigd tot optimisme. „Let op mijn woorden", sprak hij. „Wim heeft nog niet alles gegeven wat hij in de benen heeft. Die knaap weet wat hij doet. En kijk es uit naar De Groot!" Zijn vrouw keek een slank dametje na met een blik van: wat kan een man daar nou an vindenHaar man gaf haar een geroutineerde ruk aan de arm en her haalde: „Ik zeg: kijk uit naar De Groot". Ze verklaarde geen De Groot te kennen en dat ontlokte hem een ontevreden ge grom. „Ik heb gisteravond wel een half uur over hem gehad", zei hij grimmig. „O", zei ze, helemaal opgehelderd, „je bedoelt die voetballer". Nu begon hij te schuimbekken. „Je luistert ook nooit als een mens jou es wat wil bijbrengen!", riep hij toornig. „Ik heb het over de Tour de France". „O, dat fietsen bedoel je. Ja, ik weet het nog best, hoor! De Groot heet ie. Een fietser". Hij bond weer een beetje in, want zo'n man wil toch graag nog profiteren van het beetje gehoor dat hij op het moment vindt en hij leek me bovendien iemand die de hoop niet spoedig geheel laat varen. „Van die jongen kan je nog grote dingen verwachten", zei hij op de toon van iemand die een surprise in de zak heeft. „Wat idioot", zei ze, weer een vrouws persoon naogend. „Wat is er nou idioot?", vroeg hij giftig. „Wie draagt er nou bont met zo'n hitte", zei ze afkeurend. Toen rukte hij haar verder. Vervolgens kwam er een heel jong paar. Ze keken allebei vaag verwilderd naar het bord en de mensen die ervoor stonden. En toen keken ze weer naar elkaar. „Liefste", zei hij opgetogen. „Schat van me", zei zij zweverig. Ze liepen door en werden opgevolgd door twee oude heertjes. Die bleven staan en lazen, door kleine brillen turend, gewe tensvol wat er op het bord stond. Het duurde lang, maar eindelijk waren ze er toch helemaal doorheen. „Wat mij betreft mag het nog best een paar maanden zo blijven", zei de een mijmerend. „Die warmte doet een mens goed", be aamde de ander tevreden. Toen gingen ze ook. Jac. van der Ster ADVERTENTIE EENVOUDIGE HOUDBARE Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4 BONN (DPA) Volgens het voorlich tingsbureau van de Westduitse regering hebben Bondskanselier Adenauer en diens minister voor Atoomzaken, Balke, „een grote mate van overeenstemming" bereikt over de kwestie van de atoomwetgeving, Zij zijn het er over eens dat „met alle macht gezocht moet worden naar moge lijkheden om een ongewenste of misschien zelfs gevaarlijke ontwikkeling te voor komen". Adenauer deed Balke weten dat hij diens medewerking in deze kwestie zeer op prijs stelt, en verzocht hem, on danks de gebeurtenissen in de Bondsdag, waar het ontwerp voor wijziging van de grondwet ten behoeve van de atoomwet geving tot tweemaal toe werd afgestemd, zijn werk voort te zetten. Balke zou name lijk overwogen hebben, ontslag te nemen. Inmiddels worden in Bonn zowel van socialistische- als van regeringszijde Dogingen gedaan om een oplossing uit de impasse te vinden. Zo is door de coalitie genoten van de C.D.U. in de regering ook de mogelijkheid geopperd van een regeling waarbij geen grondwetswijziging nodig zou zijn. Inmiddels hebben de deelstaten Beie ren, Hamburg en Sleeswijk-Holstein aan gekondigd, dat zij een eigen atoomwet zullen ontwerpen. In Beieren zal een der gelijk ontwerp reeds aanstaande week in het parlement behandeld worden. In het stedelijk parlement van West- Rerlijn is donderdag meegedeeld, dat ook West-Berlijn een eigen atoomwet zal voor bereiden, indien de Westduitse Bondsdag in de herfst niet een dergelijke Bondswef aanneemt. Er zijn besprekingen aan de gang me' het geallieerde hoofdkwartier in West- Berlijn over toestemming voor het plaat sen van een atoomreactor voor weten schappelijk onderzoek in West-Berlijn Deze reactor, die in de V.S. wordt ge bouwd, zou in augustus in West-Berlijn moeten aankomen. Het Griekse woord komè betekent: haar en komètès is dus: met lang haar, voorzien van loof of van veren. Een as ter komètès is: een gevederde ster, een ster met lang haar. In vroeger Neder lands sprak men ook van: een gehairde ster. Thans is het gewone woord: staartster. Vanouds heeft men de staart ster die bestaat uit een zogenaamde kop, een nevelachtige wolk en een lange, lichte strook die steeds van de zon af gericht is, als een onheilspellend voorteken beschouwd. Ook in andere talen komt het woord voor. Het Engels heeft cornet, het Duits Kornet, het Frans comète.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5