Er bestaat weinig hoop op een best gewas van tulpen Diorama-expositie in Vleeshal door mr. Ten Bokkel geopend Expositie geopend in de Vishal van werken van Kees Verwey Officiële ingebruikneming van school aan Cruquiussfraat Fa. C. van Maren SLOT DEFECT? Drukker veilseizoen dan voorheen verwacht £*aMEn? i Zangleerlingen van Coby Riemersma HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Haarlemmer springt poes na in Nieuwe Gracht Moderne meubelpoort bij Grote Houtbrug Volgende week eerste bollenveilitigen Burgerlijke Stand van Haarlem Uitkeringen aan telers van bieten Haarlem en Kennemerland in NBVB-competitie? Bekerwedstrijden voor Die Raeckse en Eclecta Militaire zwemkampioen- schappen Examens Voor de paarden Bereidt U zich voor op het dan NEUROTONIC Algemene Militaire Pensioenbond Rooms-katholieke Schoolvereniging Voet en Zonen Onenluchtconcevt dinsdag in tuin van „Unicum" Voor vijftien mille aan juwelen gestolen ZATERDAG 6 JULI 1957 „Ik hoop, dat niet alleen buitenlanders, maar ook veel, zéér veel Haarlemmers naar deze tentoonstelling zullen komen kijken". Deze woorden sprak mr. J. A. P. C ten Bokkel vrijdagavond in de Haarlemse Vleeshal bij de opening van de tentoon stelling van cultuur-historische dioramas' van dr. W. G. L. Wieringa. In aanwezigheid van de Haarlemse wet houder van Onderwijs en voorzitter van de stichting „Haarlems Bloei", de heer D. J. A. Geluk, de directeur van de stichting, de heer W. van Willige, de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, enige raadsleden, bestuursleden van „Haarlems Bloei", de maker van de diora ma's, dr. W. G. L. Wieringa en tal van andere genodigden, heeft mr. Ten Bokkel deze tentoonstelling, waarvoor de eerste keer in Haarlem de voltallige collectie van dr. Wieringa wordt getoond, met enige toepasselijke woorden geopend. Tevoren bracht de heer Geluk, namens het bestuur van „Haarlems Bloei", dank aan dr. Wieringa, die zijn collectie voor de expositie had willen afstaan. Mr. Ten Bokkel wees vervolgens op het grote belang voor de jeugd, dat met een expositie als de in de Vleeshal èanwezige wordt gediend, omdat deze de jeugd leert niet de eigen tijd als ideaal te beschouwen, maar begrip bijbrengt voor vervlogen cul turen. „De totstandkoming van deze tentoon stelling is een prachtig voorbeeld van het resultaat, dat met de zogenaamde buiten schoolse vorming kan worden verkregen". Mr. Ten Bokkel sprak er zijn voldoening over uit, dat dr. Wieringa zich bereid heeft getoond de collectie aan de gemeente Haar lem af te staan en hoopte, dat voor de verzameling een geschikte ruimte kan wor den gevonden. Na het uitspreken van woorden van dank aan de heren Geluk en Van Willige en van bewondering en dank aan dr. Wie ringa verklaarde mr. Ten Bokkel de ten toonstelling voor geopend, waarna de ge nodigden in de gelegenheid werden gesteld een rondgang te maken langs de fraai ver lichte diorama's. Toen vanmorgen omstreeks kwart voor acht een grote witte poes in het water van de Nieuwe Gracht te Haarlem was geraakt, bedacht een juist passerende technische ambtenaar van cle P.T.T., de 34-jarige heer J. Koelman, Cheribonstraat 27, Haarlem-Noord, zich geen ogenblik, maar ontdeed zich van zijn bovenkleding en sprong het dier na om te trachten het op het droge te brengen. De poes, die bij de Jansbrug in het xvater was gevallen, was inmiddels in de richting var. de Kruiswegbrug afgedreven. De heer Koelman wist het dier tussen de twee bruggen te pakken en zwom ermee naar de Kruiswegbrug, waar hij de poes op de voeting van één der pijlers zette. Eén van de mensen van de Dierenbe scherming kwam spoedig ter plaatse en heeft de witte poes naar het asiel in de Ridderstraat gebracht, waar het dier even later spinnend van genoegen buiten lag te zonnen in afwachting van de komst van zijn baas. De heer Koelman verkeerde intussen echter niet in zulke aangename omstan digheden: hij had tijdens het zwemm.en zijn laatste kledingstuk verloren en was gedwongen voor het grootste deel onder water te blijven, omdat zich inmiddels op de kant een grote schare nieuwsgierigen had verzameld. Tenslotte is de energieke redder naar enige kolenschuiten gezwommen en heeft daar gewacht, totdat één der omstanders hem een zxvembroek overhandigde, waarna hij het natte element kon verlaten en zijn kleren weer kon aantrekken. ADVERTENTIE Eén der tentoongestelde diorama's toont een bivak van keizer Napoleon I in het jaar 1808. Wij hebben in ons blad van gisteren reeds een uitvoerige beschrijving van de expositie gegeven, zodat wij hier kunnen volstaan met te vermelden, dat de ten toonstelling tot 4 augustus in de Vleeshal te zien zal zijn. ADVERTENTIE snel J3=S betrouwbaar O ver veen - TeK 23523 ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Wie de Haarlemse binnenstad van het zuiden uit binnengaat passeert sinds vrij dagmiddag een poort van hedendaagse woninginrichting. De heer C. J. A. Janssen heeft namelijk van de omstandigheid ge profiteerd door het vrijgekomen winkel huis op de hoek van de Gasthuisvest en de Grote Houtstraat te verenigen met de panden aan de Gasthuisvest, waarin zijn speciaalzaak voor interieurverzorging, be kend onder de naam Baja, reeds gevestigd was. Plet steeds toenemend aantal aan hangers van een eigentijds, praktisch in terieur kunnen zich nu dus aan beide zij den van de Grote Houtstraat aan de overkant is immers de tegenwoordig ge lijksoortige firma De Jager gevestigd in een rijk assortiment aan moderne meu bels, stoffen en additionele artikelen ver lustigen. Van de Grote Houtbrug af is het uit zicht op de Gasthuisvest door de naar een eigen ontwerp van de heer Janssen uitge voerde verbouwing aanzienlijk verbeterd. In de zuidelijke wand van het hoekhuis zijn nu twee royale etalages aangebracht. De vergroting bestaat op de begane grond uit twee ruimten, waarvan die op de hoek van de Grote Houtstraat en de Gasthuis vest bestemd is voor meubels men kan er op het ogenblik specimen van Italiaanse meubelkunst bewonderen en de daar achter gelegen afdeling is bestemd voor de verkoop van stoffen, welke men nu alle bij daglicht kan keuren. Van de vroegere kruidenierswinkel is dan ook niet veel meer te herkennen, op een marmerplaat in bet portiek na, welke afkomstig is vande toonbank. De eerste verdieping werd bestemd voor kantoorruimten en tekenkamers. Bij de ingebruikneming van de vergrote en verbouwde winkel gaven velen van hun belangstelling blijk, onder meer ar chitecten en binnenhuisspecialisten en col lega's, zoals de heer Koemans van „De Kerkuil". Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers Haarlem, 5 juli 1957. ONDERTROUWD: 5 juli: W. Kluft en A. Medenblik; Chr. Koedam en A. van dei- Zee. GEHUWD: 5 juli: M. J. Scharroo en L. M. Hulsen; D. Noordhoek en G. Duif; A. M. Jochem en J. van Maurik. BEVALLEN van een zoon: 4 juli: E. P. InpijnDroog; M. Chr. SchmidtHoes; J. Toet—Smit; 5 juli: J. L. van den Haak van den Eijnde. BEVALLEN van een dochter: 3 juli: A. M. L. Meursinge Reynders—Spruijt; 4 juli: P- S. Broekhof—Bauwens; A. Chr. M. van RoodeBouchier; J. H. van de Manakker Steenken; M. CorbranAttevelt; 5 juli: M. Th. Groenewoutvan Heuven van Stae- reling. OVERLEDEN: 3 juli: E. Ch. Rynveld— Endert, 72 j„ Spruit en Bosstraat; 4. juli: E J- P. N. A. Bouwman, 67 j., Kamper laan; Th. J. van der Helm, 50 j., Lorentz- kade. (Van onze medeiverker voor bloembollencultuur) Volgende week vrijdag en zaterdag zul len het Hollands Bloembollenkwekers Ge nootschap en de n.v. Holland's Bloem bollenhuis, die beide bekend zijn onder de afgekorte namen of telegramadressen H.B.G. en Hobalio, de eerste veilingen van droge bloembollen houden. Het zullen ze ker wél droge bollen zijn, want men heeft na dit voorjaar en deze zomer weinig hoop op een best gewas van tulpen. Het klimaat is zeer droog geweest en alleen de eerste klas „tuinen" zullen daarvan weinig na deel hebben ondervonden. In uitzonderlijke jaren, zoals verleden jaar en nu dit jaar, blijkt hoe waardevol het bezit is van een goede tuin. Valt er veel regen dan kan deze het water ge makkelijk verwerken en is het droog dan is de tuin „opdrachtig" genoeg om de waterverslindende planten van voldoende vocht te voorzien. Daarbij komt dan nog, dat de kwekers altijd kunnen steunen op de medewerking van het Hoogheemraad schap Rijnland, dat zorgt voor voldoende water in de sloten. Beziet men de bodem- kaart van dr. K. v. d. Meer dan zou men hieruit kunnen concluderen, dat de beste gronden tussen de Stichting „Vogelenzang" te Bennebroek en de bebouwing van Lisse liggen. Daarom is het geen wonder, dat het onderzoek van het Landbouw-Economisch- Instituut tot de conclusie komt, dat de bollenkwekerij in Hillegom de grootste winsten oplevert. Het L.E.I. geeft in zijn rapport 265, over de teelt in 1955, alleen de winstcijfers en laat de oorzaken in het midden. De conclusie, die wij trekken, dus: grotere winsten op eerste klasse tuinen, is in de praktijk geen nieuwtje, hoewel deze natuurlijk nooit over vergelijkende cijfers heeft beschikt. De tulpenoogst in de andere gemeenten zal vermoedelijk veel wisselvalliger zijn. Daarom is men zo nieuwsgierig naar wat er voor de eerste veilingen wordt aan gevoerd. Geroutineerde inkopers zien dan spoedig, hoe de gemiddelde oogst kan zijn. Tot zo lang loopt men elkaar te polsen en tracht men uit de vele tegenstrijdige me ningen een conclusie te trekken. In grote lijnen is de situatie wel zo, dat van de zandstreken vrij normale gewassen worden verwacht. Uit de kleistreken verwacht men iets minder dan normaal. Hierin is weer een verschil tussen variëteiten, die vroeg en laat groeien. De vroeg gegroeiden heb ben waarschijnlijk minder droogte gehad en komen stevig en welgedaan uit de grond. De tragere „neefjes" zullen mager der zijn. De hyacinten zijn enorm in omvang toe genomen. Hier verwacht men enige schaar ste in de kleinere maten. Grotere bollen dan men reeds heeft verkocht, mag men niet leveren en dus moet men aan de kleintjes zien te komen. De narcissen behoren nog in de grond te zitten en de „rokken" te vullen met re- servevoedsel. Of dat zo is, durft men in de bollenstreek niet te zeggen. Het loof is te vroeg afgestorven en dat is geen best teken. Afwachten, is, hier de boodschap. Intussen weten de handelaren en expor teurs niet best, wat ze moeten besluiten. In het prachtige voorjaar konden zy de bol len vrij goedkoop kopen, maar men ver wachtte een enorme oogst. De gewassen groeiden als kool en men liep de kans zelfs bij zo'n lage prijs nog te veel te betalen. Daarenboven deden akelige geruchten over een slechte verkoop in het buitenland de ronde, dus ieder wilde zoveel mogelijk de kat uit de bomen kijken. Er is inmiddels enige verandering in de situatie gekomen. Men laat de afwachten de houding varen en begint meer in te kopen. De handel op de beurzen in Haar lem en Hillegom begint wat vlotter te worden en de prijzen stijgen iets. De veilingen verwachten een drukker veilseizoen dan in andere jaren. Er is in het voorjaar minder voorgekocht, zodat men vermoedt dat de kwekers meer bollen naar de veilingen zullen zenden. Er wordt voortdurend gebouwd en zowel de H.B.G. als de Hobaho hebben maatregelen ge nomen, opdat de bollen niet, zoals ver leden jaar, onder zeilen moesten worden opgeslagen. We overdrijven niet als we zeggen, dat de spanning dit jaar groter is dan voor heen, omdat het aantal onbekende factoren waarschijnlijk nog nooit zo groot is ge weest. Aan de minister van Landbouw is door het Produktschap voor Landbouwzaai- zaden voorgesteld uit de fondsen voor suikerbietzaden en voederbietzaden uit keringen aan telers en kwekers te doen. Het voorstel houdt in, dat uit het fonds voor suikerbietzaden f 250,per hectare zal worden uitgekeerd, waarvan f 150, aan telers en f 100,aan kwekers. Uit het voederbietzaadfonds zou f 100,per hect are alleen aan de telers worden verstrekt. De fondsen zullen hiermede niet geheel worden uitgeput, zoals oorspronkelijk de indruk was. Naar wij van de zijde van de Nederland se Beroeps Voetbal Bond vernemen zal men in de nieuwe competitie starten met zeker twintig nieuw-gevormde elftallen. Op de lijst van gegadigden komen onder meer voor: Haarlem. Kennemerland, Arn hem, Westland, Rijnstreek, Tilburg, Den Bosch, Leeuwarden, Roermond, Breda, Delft, Veluwe, Dordrecht en Zwolle. Voorts zullen ploegen uit alle grote steden in het westen van ons land aan deze com petitie deelnemen. De bekerwedstrijden en de zomercompe titie van de afdeling Haarlem van de Ne derlandse Volleybalbond behoren vrijwel tot het verleden. Bij de dames won Die Raeckse in de A-afdeling en Eclecta bij de heren waren de sterkste. Dinsdag worden op velden van „Flora" de finales gespeeld tussen de poule-winnaars uit de B-afde ling, bij de dames waren dit OVRA en Sizo en bij de heren het eerste en tweede team van WIK en OVRA 2. De eindstanden luidden: Heren-A: Eclecta 3-6, OVRA 3-4, Rapiditas 3-2 en Die Raeck se 3-0; Heren B-l: WIK 3-6, Gios 3-2, Ra piditas 3-2 en Sizo 3-2; B-2: OVRA 2 3-5, Spaarnestad 3-4, AW 3-2 en Gios 2 3-1; B-3: WIK 2 3-6, O.D. 3-3, HPS en SV 3-2 en DSS 3-1. Dames: A-afdeling: Die Raeckse 3-6, Ec lecta 3-3. Vesmia 3-3 en AVC 3-0; Dames B-l: OVRA 3-6, Eclecta 2 3-4, SSO 3-2 en Gios 3-0; B-2: Sizo 4-8, Spaarnestad 4-5, JBS 4-4. AW 4-2 en DSS 4-1. De prijsuitreiking zal dinsdag plaatsvin den in het gebouw van speeltuin Flora. Bij de jeugd werd het team van De Blin- kert eerste dat Weltevreden op de streep versloeg. Voor de zomercompetitie - een competi tie voor niet-leden van de NeVoBo - heb ben de laatste wedstrijden woensdag op het CIOS in Overveen plaats. Door de commissie internationale mili taire sportwedstrijden worden op donder dag 11 juli des morgens om tien uur, in Stoop's bad in Overveen de nationale mili taire zwemkampioenschappen gehouden. De strijd zal om de volgende kampioen schappen gaan: 100, 200 en 400 meter vrije slag; 100 meter rugslag; 200 meter ortho doxe schoolslag; 100 meter vlinderslag. Na afloop van de zwemwedstrijden is een selectie waterpolowedstrijd vastgesteld. In de Vishal heeft de Haarlemse wet houder voor Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, vrijdagavond een ten toonstelling geopend van werken van de Haarlemse kunstschilder Kees Verwey. De expositie, die schilderijen, aquarellen en plastieken bevat, duurt tot en met 10 augustus. De heer Geluk schonk in zijn openings woord aandacht aan het warme weer en het nationale formaat van de heer Verwey als kunstenaar. Hij dankte de commissie van voorbereiding voor het vele werk door haar gedaan. Aangezien de heer Chapon thans in Israel is en de heer Wiesman in het ziekenhuis ligt met de gevolgen van een motorongeluk, kwam de lof aldus de wethouder ditmaal geheel toe aan prof. De Kat, die voor de expositie ijlings uit Zuid-Limburg was overgekomen, waar hij met leerlingen vertoefde. De wethou der besloot zijn toespraak met de hoop uit te spreken, dat het werk van Verwey „Men moet er niet over praten, men moet het beleven" veel bezoekers zal trekken. Kees Verwey verheugde zich temeer over HAARLEM. Voor het eindexamen aan de Hogere Burgerschool-B met vijfjarige cursus aan de Zijlvest 27 te Haarlem zijn geslaagd: P. de Blaauw, Zandvoort; D. Blokker, Haarlem; H. van Empel, Heem stede; J. van Erven. Haarlem; L. J. van Goor, Haarlem; J. Hansma, Aalsmeer; J. W. Huender, Haarlem; A. L. Mooiweer, Haarlem; A. H. van Nooijen, Zandvoort; D. A. Nijburg, Haarlem; A. Peper, Haar lem; J. Quakernaat, Heemstede; G. R. Schroeder, Zandvoort; A. Struyk, Heem stede; J. F. Tigchelaar, Bloemendaal; P. J. Verkerk, Overveen; R. H. van der Wa teren, Haarlem; P. D. Wychgel, Noord- wijk; H. G. J. Bouquet, Haarlem; O. P. Hofkes, Hillegom; F. Jellema, Heemstede; J. Koopman, Haarlem; A. J. Lapré, Haar lem; W. A. G. Schmidt, Halfweg; H. H. Smit, Haarlem; mejuffrouw D. C. Stam, Heemstede; J. van der Tweel, Overveen; A. Westerduin, Zandvoort. Afgewezen: 17 kandidaten. GRONINGEN. Op een proefschrift, getiteld: „Photometric setting methods in interferometry" is gepromoveerd tot doc tor in de wis- en natuurkunde, de heer M. Bottemaa, geboren te IJmuiden. ROTTERDAM. Nederlandse Economi sche Hogeschool. Kandidaatsexamen: N. R. Meijer, Den Haag; R. Harms. Delft; M. J. Cleton, Rotterdam; H. M. Scholte, Oss; P. Speeldam, Amsterdam; W. Oostveen, Utrecht; H. Marseille, Amsterdam; J. A. de Bruyn, Amsterdam; F. L. van Brons wijk, Den Haag; mejuffrouw H. C. Mosex-, Rotterdam. LEIDEN. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Structuur en magnetische eigen schappen van enkele complexen oxyden der overgangselementen", de heer P. F. Bongers, geboren te Rotterdam en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld „De kleurenvoorkeur in de psychodiagnostiek", de heer J. de Zeeuw, geboren te Zutphen en thans wo nende te Leiden. Gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde op proefschrift-ge titeld „Een onderzoek betreffende de schildklierfunctie bij normale zwangeren en bij zwangeren met een ongunstige'ver loskundige anamnese", de heer J. Birnie, geboren te Amersfoort en thans wonende te Utrecht. Doctoraalexamen klassieke taal- en letterkunde: G. Hoekert, Voor burg. Nijmegen: Kandidaatsexamen klassieken: de paters J. P. Hoogma S.J. (cum laude), Nijmegen; G. L. M. Schreiner S.J. (cum laude), Nijmegen; C. P. van der Stam, Nij megen. Kandidaatsexamen Psychologie: de da mes C. H. H. M. Lamers, Nijmegen: A. M. Wolf, Nijmegen en A. G. J. M. van Grootel, Mierlo-Hout; de heren J. G. W. Hammes, Roermond; A. J. J. M. Rasker, Boxmeer; A. G. J. H. Jordans, Mook; A. J. van der Veen, Herpen en pater H. C. I. Andriessen A.A., Nijmegen. Doctoraalexamen psychologie; L. M. J. Zwitserlood, Venray; C. J. M. C. Venneman, Nijmegen. Groningen. Kandidaatsexamen genees kunde 2 b: de dames M. Moerbeek, Haar lem en J. van der Schaaf, Wijnaldum (Fr.). Artsexamen le ged.: mej. G. de Vries, Gro ningen; J. C. J. M. Akkermans, Groningen; J. E. Hemmes, Haren (Gr.); A. C. Kosters, Rotterdam; J. Pugliese, Groningen; P. F. Sonneville, Maastricht; G. J. I. Verhaegh, Maastricht. Bevorderd tot arts: S. Boonstra, Sneek; J. Dam, Zuidwolde; K. H. van Ek, Buitenpost; W. K. Oosenkoppele, Almelo. Utrecht: De heer J. C. Heesterman is te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de let teren en wijsbegeerte, op een proefschrift getiteld: „The ancient-Indian royal conse cration, the Rajasuya, described according to the yajys texts and annotated". Overveen. Aan het Jac. P. Thijsse-lyceum te Overveen zijn geslaagd voor het eind examen h.b.s.-a de heren R. Bodegom, K. van Huët, R. J. Kammeijer. T. Knopper, W. G. Lehman de Lehnsfeld, J. F. A. M. Maas, H. Ramaker, R. G. B. Stam. Afgewezen: 2 kandidaten. Na verlengd examen afgewe zen: 1 kandidaat voor het diploma Gymna sium-B. Haarlem. Na voortgezet examen zijn aan het Lorentzlyceum te Haarlem geslaagd voor het diploma b gymnasium mejuffrouw E. Aaij te Zandvoort en de heer F. Papa te Haarlem. Groningen: Kandidaatsexamen Engels: mej. G. L. Reinders, Terneuzen. Doctoraal examen psychologie: mej. T. W. Jukkema, Groningen. Doctoraalexamen geneeskunde: W. A. D. Ham, Groningen; L. D. Tan, Gro ningen; P. J. A. M. Wijffels, Brunssum; H. R. Bakker, Stadskanaal; R. G. Bos, Kloos terburen; Th. Postma, Baflo; H. Dalenoord, Boekelo: J. H. Klompsma, Amstelveen. Be vorderd tot tandarts: mej. W. S. N. Grol- nier, Hilversum; J. Boersma, Groningen; F. J. M. Heijnens, Maastricht; H. Kelholt, Zut phen. Nijmegen: Kandidaatsexamen rechten: A. J. H. Diemei, Bussum: J. A. E. Hermans, Ossenisse; F. C. H. M. Robbers, Tilburg. H. W. J. Droesen, Roermond. Kandidaatsexa men klassieken: A. A. J. Ooms, Tilburg; F. de Wit. O.S.F.S., Tilburg en J. P. C. Beu- mers S.M.A., Helden-Beringen. Overveen. Aan het Ken nemer Lyceum te Overveen zijn geslaagd: voor het eindexa men h.b.s.-b: A. Blikslager, K. Bordes, W. Dekker, G. van Duyvendijk, T. Gooszen, G. van der Lee, C. de Vlieger, H. van Walra ven, J. Wamsteker, J. Barens, P. de Boer, J. van den Brom, W. During, R. Grünewald, P. Iianedoes, R. van der Hoek, W. van Idenburg, Coen Menke, C. de Ruig, L. Schipper, T. Schipper, F. Versnel, C. Ver- tregt, R. Zeylmaker en H. Zout. deze expositie, omdat zij niet een jubileum aangelegenheid is. Hij zei naar goed ge bruik de eer met zijn collega's te willen delen. „Ik heb hier in Haarlem altijd heel prettig ruzie gemaakt", liet hij daarop vol gen, „maar dat is misschien wel te ver klaren. Ik heb me nooit aangesloten en zo'n mens komt gauw in een geïsoleerde positie, die tot verzet leidt. In een groep heeft men medestrijders, de eenling heeft die niet". Verwey besloot zijn toespraakje met een citaat van Tolstoi. Men vroeg Tolstoi eens of hij het niet erg vond onder de critiek van de hele wereld te staan. Tol stoi antwoordde toen: „Och, wat de wereld van me vindt, dat raakt me niet; het gaat er slechts om wat mijn dorp van me denkt". „Daarom", besloot Verwey, „is dit de belangrijkste expositie-uit mijn leven". De catalogus is weer zeer fraai uitge voerd en voorzien van een opmerkelijk voorwoord door de schilder zelf. Het voor woord is een zeer gespannen stukje proza, dat zich ontlaadt in de slotontboezeming: „En wat te denken van mijn tekeningen reeks „30 x 1"! Het fonds ten bate van de paarden van Van Gend en Loos, dat door de Haarlemse Dierenbescherming is ingesteld, heeft thans reeds zoveel bijdragen ontvangen dat het meer dan duizend gulden telt. ADVERTENTIE hel preparaat, dal Uw zenuwen niel verdooft maar Uw geest helder houdt. In de vrijdag te Haarlem voortgezette vergadering van de Algemene Militaire Pensioenbond is gekozen tot lid van het hoofdbestuur de heer P. J. Swiebel uit Amsterdam; hij neemt de plaats in van de heer M. van den Bos, die periodiek aftrad. Naar aanleiding van de besprekingen in de vergadering van donderdag over het eventueel verplaatsen van de zetel van de bond van Amersfoort naar Den Haag deel de de voorzitter, de heer W. Stuut, mee, dat het hoofdbestuur het voorstel van de afdeling Den Haag heeft overgenomen tot het samenstellen van een commissie, die de mogelijkheid tot verplaatsing zal onder zoeken. Vrijdagavond is in tegenwoordigheid van het bestuur van de schoolvereniging, het oudercomité, het onderwijzend perso neel en talrijke genodigden het hernieuwde schoolgebouw van de R.K. Schoolvereni ging aan de Cruquiusstraat te Haarlem officieel in gebruik genomen. Onder hen, die van hun belangstelling blijk gaven, merkten wij onder andere op plebaan H. W. Agterhof, de rijksinspecteur van het lager onderwijs, de heer H. J. M. Bou- chette, de gemeentelijk inspecteur van het lager onderwijs, de heer E. J. Lode- wijks en diens ambtgenoot van lichame lijke opvoeding, de heer S. Heijers. De plechtigheid werd geopend met een verzorgde gynmastiekuitvoering door de oudere leerlingen in de nieuwe gymna stiekzaal. De meisjes begonnen met een feilloze vrije oefening, waarna zij hun kracht en behendigheid toonden in een aantal oefeningen met de Zweedse bank. Goed werk lieten de meisjes ook zien bij hun ringoefening. Nadat de jongens nog een spectaculair nummertje bokspringen weg hadden gegeven, besloten de meisjes ADVERTENTIE t,u ,uj, JUWELIERS 18 krts en 14 krts gouden armbanden 4'. 'in zeer excl.ueieve modellen ANEGANG 15 HAARLEM Het komt maar zelden voor, dat men bij leerlingenuitvoeringen gaat vergeten, dat men luistert naar prestaties, waarvoor het gewenst is geen critische beschouwingen te geven. De vertolkingen door leerlingen hebben immers niet de pretentie van uit voeringen, waarvoor de vertolker zelf ver antwoordelijk is. Op de concerten, die leer lingen van de bekende Heemsteedse zang pedagoge Coby Riemersma nu al jaren achtereen te Haarlem als een afsluiting van het winterseizoen geven, verliest men dit wel eens uit het oog. Want wat op deze leerlingenavonden ten gehore wordt ge bracht, staat vrijwel steeds op een uitzon derlijk hoog niveau, zowel in muzikaal als in technisch opzicht. En de gegrepen toe hoorder denkt zich tegenwoordig bij een normaal concert, dat hem bijzonder kunst zinnige ervaringen schenkt. Wanneer dan toch een onvolmaaktheid der leerlingen blijkt, komt deze als een onverwachte ver rassing, die men in eerste instantie bij alle lyrische en dramatische vocale schoonheid, die geboden wordt, niet wil aanvaarden, maar waar men zich dan tenslotte begrij pend bij neerlegt met de gedachte: hier ligt nog een verdere taak voor leerling en lerares. Ook dit jaar hebben weer talrijke be langstellenden genoten van de leerlingen uitvoering, die vrijdagavond in de over volle tuinzaal van het gemeentelijk Con certgebouw gegeven werd. Het programma bevatte in het gedeelte, dat voor de pauze werd afgewerkt, tal van liederen, aria's uit oratoriums en passiewerken, een fragment (het ricordare) uit het Requiem van W. A. Mozart, volksliederen en een negro-spiri- tual, die door zangeressen en zangers uiter aard met uiteenlopende vocale dispositie en in verschillende gr: den van technische beheersing en voordrachtbegrip, werden gezongen. Verheugend was het daarbij op te merken hoe veel „oudere" leerlingen van Coby Riemersma hun zangkunst hadden ontwikkeld en hoe „nieuwe" leerlingen, zelfs na heel korte lestijd, een lied konden zingen met goede aanzetten en plaatsingen van de toon als goede basis voor een ver dere ontplooiing. Het tweede gedeelte van de avond was in hoofdzaak bestemd voor de uitvoering van opera-fragmenten, waarvan de muziek en de tekst weer andere reactiemogelijkheden schiep voor de optredende vocalisten. Wie van hen in het liedgenre te gereserveerd van expressie gebleven was, kon zich nu geheel geven aan de dramatische bewogen heid in een lichte sfeer of met alle geladen heid tot uitdrukking gebracht. Die gunstige verhouding bestond voor vrijwel alle op tredenden, zodat het operagedeelte een prachtige, overtuigende bekroning van de avond werd. Geestdriftige bijvalsbetuigingen en tal rijke bloemstukken bewezen de dankbaar heid zowel van leerlingen als auditorium jegens de bekwame lerares Coby Rie mersma, die bovendien aller bewondering kreeg voor de prachtig klinkende, door en door muzikale begeleidingen, waarmede zij de zang van alle optredende leerlingen steunde. P. Zwaanswijk deze met een gul applaus beloonde demon stratie met een gracieus uitgevoerd rit mische hoepeloefening. Met het oog op het aanstaande vertrek van de gymnastiek leraar, de heer G Herben, sprak de voor zitter van de schoolvereniging, mr. F. Bij voet, een hartelijk woord ten afscheid. De heer Bijvoet zei, dat het schoolbestuur de heer Herben met lede ogen ziet vertrekken want het had niets dan lof voor de wijze waarop deze zijn taak heeft opgevat. Als blijk van waardering mocht de heer Her ben een langspeelplaat in ontvangst nemen. Dankbaarheid Na de pauze, waarin de aanwezigen in de gelegenheid werden gesteld de school te bezichtigen voerden enige sprekers in de fraai ingerichte schoolzaal het woord. Mr. F. Bijvoet getuigde van de dankbaarheid, welke de schoolvereniging en allen die in enige relatie met de school staan vervult, nu de vernieuwing van het schoolgebouw tot stand is gekomen. Hij dankte in de eerste plaats het gemeentebestuur, dat nog juist voor de bestedingsbeperking deze verbouwing mogelijk maakte. Ook dankte de heer Bijvoet de ouders voor het in de school en de leiding gestelde vertrouwen. Hierop verzocht hij het oud-schoolhoofd, de heer H. A. A. Reith die meer dan der tig jaar aan de school verbonden was, de symbolische opening te verrichten door het voor het podiumgordïjn gespannen lint door te knippen. Na deze handeling zongen de kinderen een welkomstlied. De heer Bouchette onderstreepte dé waarde van deze school van de R.K. Schoolvereniging als opleidingsschool. „In deze lokalen wor den de kinderen niet volgepropt met leer stof, waar zij in hun verdere leven toch weinig of niets aan hebben. Er wordt goed harmonisch en daarom waardevol onder wijs gegeven en daarom kan ik het be stuur van de schoolvereniging met deze school gelukwensen", aldus de heer Bou chette. De heer Lodewijks, die namens het ge meentebestuur sprak, stelde vast dat er met de verbouwing van de school iets wonderbaarlijks is verricht. Het gemeente bestuur is er dan ook in zekere mate trots op dat deze vernieuwing nog juist voor do „grote bui van de bestedingsbeperking" verwezenlijkt kon worden. Namens de ouders sprak de heer Wilms als voorzitter van het oudercomité een woord van dank tot het schoolbestuur en het onderwijzend personeel. Hij overhandigde de heer Bij voet een geschenk onder couvert als bij drage in de kosten voor de aanschaffing van nieuwe leermiddelen. Vervolgens voer den nog het woord de heer Reith. het ge wezen en de heer J. van Velsen, het hui dige hoofd der school. Een aantal door de leerlingen van de lagere klassen gezongen en uitgebeelde vrolijke schetsjes vormde het geslaagde slot van de avond. Kring van Draaiorgelvrienden Hef derde openluchtconcert, dat de afde ling Haarlem van de Knng van Draaior gelvrienden dit jaar in Haarlem zal hou den, zal worden gegeven op dinsdagavond 9 juli in de tuin van het herstellingsoord Unicum aan de Herenweg 126 te Heemste de. Het concert zal worden gegeven door het orgel „De Vier Jaargetijden", dat eigendom is van de heer G. Periee uit Am sterdam en geëxploiteerd wordt door de heer S. Jansen uit Haarlem. De opbrengst van dit concert .waaraan tevens medewer king wordt verleend door de accordeonist Coen Alta. wordt aangeboden aan de pa tiënten van het herstellingsoord. Het orgel ..De Vier Jaargetijden" ont leent zijn naam aan de afbeeldingen van de in de vier jaargetijden voorkomende vruchten op het front van het orgel. Het pierement werd omstreeks 1930 gebouwd in de orgelfabriek van Bursens te Antwer pen. „De Vier Jaargetijden" moet gere kend worden tot de kleinere draaiorgels, maar heeft toch reeds verscheidene goede prijzen behaald oo diverse draaiorgelcon coursen. Het orgel heeft als voorbeeld van een Nederlands straatorgel gestaan op de tentoonstelling „Van speeldoos tot pie rement". die verleden jaar in Utrecht is gehouden. Het secretari van de afdeling Haar lem van de Kring van Draaiorgelvrienden is gevestigd op de Rijksstraatweg 132 te Haarlem, tel. 24131. Bij een inbraak in een juwelierszaak in de Heemraadstraat te Schevening is voor een waarde van f 15.000,— aan juwelen gstolen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7