Ballet van de Nederlandse Opera Wetsontwerp aangenomen inzake tandheelkundige bevoegdheid Tweede Kamer tot september met vakantie Duizenden kuikens stierven hongerdood op landgoed 1 TWEEDE KAMER In het najaar op vrijdag geen vergaderingen meer Werk van George Balanchine deed scabreuze noviteit vergeten EERSTE KA MER Gaat u met vakantie Parlementair commentaar Prov. Staten vergaderen op dinsdag 23 juli Twee huizen in Zaandam in de as gelegd Bewoner bejaardentehuis poogde medebewoner te vergiftigen Laag water in Panama kanaal hindert schepen Nieuwe ambassadeur der V.S. naar Rusland Vijf jongens stonden terecht wegens roofoverval HOLLAND FESTIVAL Inschrijving Amsterdamse obligatielening voor de IJ-tunnel Juwelendiefstal bij notaris Gepromoveerd op een pathografie van Rimbaud WOENSDAG 10 JULI 1957 ADVERTENTIE (Van onze Kamerver slag gever) De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, heeft gisteren de leden met vakantie laten gaan tot de eerste week van september. „Ik gevoel mij als een gelukki ge beoefenaar van de duivensport", zei hij, °die de manden opent en zijn snelgewiekte 'tomen de vrijheid geeft om uit te zwermen in hun element". Afgezien van veel ander voorbereidend werk zullen binnenskamers op 16 augustus nog de wetsontwerpen worden onderzocht tot goedkeuring van de verdragen inzake de Europese gemeenschappelijke markt en Euratoom. Aan dat afdelingsonderzoek zal nog veel voorafgaan. De partijen zullen die wetsontwerpen eerst willen bestuderen in fractiecommissies en dan in fractieverga deringen. De commissie tot voorbereiding van de openbare behandeling zal afvaar digingen uit alle delen van het bedrijfsle ven willen ontvangen. Helemaal vakantie hebben de Kamerleden dus niet. Verwacht wordt dat de Europese verdragen om streeks 1 oktober in openbare behe-^-'mg zullen komen. In de eerste week van september zal het eerste boek van het nieuwe Burgerlijk Wetboek worden behandeld. Bij voorbaat legde voorzitter Korten horst zich erbij neer dat het niet zal geluk ken de rijksbegroting 1958 vóór Kerstmis af te handelen. Hij deed wederom een be roep op de Kamerleden zich te beperken bij de begrotingsbehandeling. Het ligt in zijn voornemen hierover een bespreking te houden met de fractievoorzitters, die wel tot de conclusie zullen moeten komen dat de enige doeltreffende maatregel een ver dere beperking van de spreektijd is. Dat is te meer nodig omdat in het komende najaar de Kamer niet meer op vrijdag bijeen zal komen omdat voortaan op die dag vergaderingen van de ministerraad zullen worden gehouden. Tot dusver kwam de ministerraad op maandag bijeen, maar in verband met de toegenomen ministers besprekingen op internationaal gebied, speciaal in Benelux-verband, zouden de ministers gaarne de maandag voor zulke besprekingen vrij willen houden. Het is de bedoeling de vrijdag te vervangen door een of meer avondvergaderingen op dins dag, woensdag en donderdag. Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek en wel als volgt: Naam: vast adres: van: t/m naar De abonnees, die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. De ADMINISTRATIE (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is thans, wat haar openbare werkzaamheden aangaat, tot be gin september met vakantie. In de eerste week van die maand is het de bedoeling om de openbare behandeling te doen plaatshebben van de herziening van het eerste boek van het Burgelijk Wetboek. Voorzitter Kortenhorst drukte in zijn „va kantietoespraak" de leden op het hart, bij die gelegenheid toch vooral niet het slechte voorbeeld te volgen van de wijze, waarop de Kamer gediscussieerd had over de Pachtwet. Met andere woorden, het zou zijns inziens zaak zijn, zich niet te ver diepen in tal van onderdelen, doch zich alleen met de hoofdzaken bezig te houden. In het algemeen wil hij het daarop aan sturen. Aan het slot van zijn speechje drong hij zelfs aan op „radicale aanpas sing" van de parlementaire arbeid voor meer moderne doeltreffendheid. Dat vermaan en dit raad getuigden van wijs inzicht. Maar indien men inderdaad radicale verbeteringen in de werkmethoden van de Kamer wil aanbrengen, dan zal het zaak zijn in zeer belangrijke mate tot be perking van de spreektijd over te gaan. Dat zal ongetwijfeld heel wat moeite kos ten. Want in dit opzicht is de Kamer bui tengewoon conservatief. Zij wenst al te veel aan niet meer van deze tijd zijnde ge bruiken vast te houden en kan maar niet ontkomen aan de fout, alles en nog wat in het debat aan te roeren, uit vrees, dat zij anders het verwijt zou lopen iets over het hoofd gezien te hebben. Doordat in het vervolg de wekelijkse ministerraad op vrijdag zal plaatshebben, hetgeen met het oog op des maandags te houden Benelux- en andere internationale besprekingen wenselijk wordt geacht, komt de vrijdag te vervallen als dag waar op de Kamer in het openbaar vergadert. Nu zou zij het, indien zij er werkelijk in zou slagen de openbare beraadslagingen korter te laten duren door zich daarbij tot de grote en belangrijke kwesties te be palen, gerust kunnen klaarspelen met al leen dinsdags, woensdags en donderdags in de namiddag te vergaderen. Maar dat schijnt ook de Kamervoorzitter nog niet mogelijk te achten. Hij is voornemens in elk geval de dinsdagavond er bij te nemen, wellicht eveneens nog een of twee avon den meer. Mij komt dit allesbehalve ge lukkig voor, aangezien de belangstelling der leden in avondvergaderingen zeer ge ring pleegt te zijn. Bovendien komt. daar door, meei dan de Kamer zelf lief zal zijn, de voorlichting naar buiten, eerder in het gedrang. Verreweg de beste oplossing zou een aanmerkelijke zelfbeperking der afge vaardigden zijn, wat hun spreeldustigheid betreft, of, om het eens iets minder vrien delijk te zeggen, wat hun langdradigheid aangaat. Voorzitter Kortenhorst drong op zulk een zelfbeperking aan met het oog °P de begrotingsdebatten. Zij is echter evenzeer bij tal van andere aangelegen heden dringend geboden. Te wensen ware daarom, dat de aan de afgevaardigden aanbevolen vakantieoverpeinzingen vruch ten van betekenis zullen opleveren en dat zij straks zullen heseffen hoezeer ook voor hun openbare beraadslagingen geldt, dat minder tenslotte meer zal opleveren. Min er omhaal zal tot meer zakelijkheid en tot discussies van hoger gehalte leiden. Voordat voorzitter Kortenhorst zijn „dui- venkorven" opende heeft de Kamer zonder hoofdelijke stemming de wetsontwerpen aangenomen tot verhoging van de sociale uitkeringen en de kinderbijslag met on geveer drie percent in verband met de huurverhoging. De communisten kwamen met een amendement tot verhoging van de sociale uitkeringen met vijf percent. Maar bij zitten en opstaan werd het verworpen. Indische pensioenen Voorts heeft de Kamer het wetsontwerp aangenomen tot aanpassing van de Indi sche pensioenen bij het huidige peil van de Nederlandse pensioenen. De verhoging gaat in per 1 januari 1956. De kosten van deze pensioenverhoging worden voor 1956 geraamd op 16 miljoen gulden voor de eigen pensioenen en oo 10 miljoen voor de weduwenpensioenen. Voor 1957 worden de kosten geschat op resoec- tievelijk 25 en 14 miljoen gulden. Hier tegenover staat een vermindering van respectievelijk 7 en 12 miljoen gulden als gevolg van het gisteren eveneens aange nomen wetsontwerp om met ingang van 1 januari 1957 de uitbetaling van de door Nederland oo de Indische nenisoenen ver leende toeslagen te beperken bij gelijk tijdig genot van een algemeen ouderdoms pensioen. Atoomverdrag met de V.S. Eveneens zonder hoofdelijke stemming heeft de Kamer de overeenkomst goedge keurd, die op 22 juni 1956 te Washington is gesloten tussen Nederland en de Ver enigde Staten betreffende het niet-militair gebruik van atoomenergie. Hierdoor zr 1 Nederland gedurende de komende jaren over splijtstof de beschikking kunnen krijgen in een zodanige hoeveelheid dat van een belangrijke biidraee tot dekking van de Nederlandse behoeften gedurende tien jaar kan worden gesproken. Voorts zal Nederland kunnen putten uit allerlei gegevens, die Amerika in de loop der jaren na kostbare onderzoekingen heeft vergaard. Alleen de communisten verklaarden zich tegen de goedkeuring van dit verdrag, omdat de uitwisseling van gegevens we derkerig zal zijn. Voorts heeft de Kamer een nieuwe pen sioenregeling voor zijn eigen leden goed gekeurd. Ook kwamen twee grenswijzi gingen aan de orde. Vanouds wordt de grens tussen de pro vincies Gelderland en Noord-Brabant ge vormd door de natuurlijke bedding van de Maas. Door de afsniiding van de boch ten zijn delen van Gelderland in Brabant komen te liggen en omgekeerd. De Kamer besloot gisteren de grens tussen de twee provincies zo te wijzigen, dat zij geheel de nieuwe loop van de Maas volgt. Verder werd een wetsontwerp aange nomen betreffende een kleine grenswbzi- ging tussen Heerenveen en Oosterland. waardoor 24 woningen met ongeveer 90 inwoners naar Heerenveen cergaan. De Eerste Kamer heeft dinsdagmiddag de behandeling voortgezet van het wets ontwerp met aanvullende bepalingen tot het verlenen van de bevoegdheid van tandheelkundige. Minister Suurhoff merkte op, dat er bij een groep tandtechnici nog een gevoel van gedupeerdheid bestaat. Toch is bij dit wetsontwerp geen sprake van formalisme. Tandheelkunst is ook geneeskunde, die een medisché opleiding noodzakelijk maakt. De minister vroeg zich af, of de animo voor de moeilijke en kostbare opleiding voor tandarts voldoende zou zijn, indien dezelfde bevoegdheid aan mensen werd gegeven met een beperkte opleiding. Het zou niet alleen onbillijk zijn jegens de tandartsen, maar ook het tekort aan tand artsen doen toenemen en schadelijk wer ken voor de volksgezondheid. Uitbreiding van het aantal groepen van tandtechnici, aan wie in het wetsontwerp de bevoegd heid van tandheelkundige wordt verleend, zou geen oplossing voor het gehele vraag stuk betekenen. Er mag niet verder wor den gegaan dan een overgangsmaatregel. In het belang van de volksgezondheid mag niet verder worden gegaan dan in het wetsontwerp wordt gesteld. Binnenkort kan een advies worden te gemoet gezien van de Gezondheidsraad over de tandheelkunde. Wat hem betreft is dit wetsontwerp ze ker de laatste stap in het vraagstuk van de tandtechnici. De inschakeling van tandtechnici in de tandheelkundige ver zorging van het Nederlandse volk is heel wat anders dan het verlenen van de be voegdheid tot zelfstandige uitoefening van de tandheelkunst. Bij de replieken bepleitte de heer G e u g j e s (Comm.) alsnog een soepele houding van de minister jegens de „groep Verkiesing opvolger van de heer L. Bouivman De dinsdag wegens het overlijden van het lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland de heer L. J. P. N. A. Bouw man uitgestelde vergadering van de Pro vinciale Staten van Noordholland is vast gesteld op dinsdag 23 juli in het gebouw der provinciale griffie aan de Dreef te Haarlem. Op deze vergadering zal het nieuwe lid der Provinciale Staten, mr. W. E. Sieg- man te Amsterdam, beëdigd en geïnstal leerd worden. Verder zal aan de orde ko men de verkiezing van een lid van Gede puteerde Staten als opvolger van de heer Bouwman. Als kandidaat voor de vakature van lid van Gedeputeerde Staten wordt genoemd de heer J. A. Schippers te Haarlem. Kinderen stookten vuurtje tegen een schuur Twee houten woningen in de Prinsen straat te Zaandam zijn gistermiddag in vlammen opgegaan. Kinderen stookten een vuurtje tegen een aan de woningen grenzend schuurtje, dat vlam vatte. Omwonenden poogden vergeefs de brand te blussen. Het vuur tastte ook de woningen aan en toen de brandweer verscheen sloegen de vlammen reeds uit de daken. Daar de druk op de waterleiding zeer gering was, duurde het enige tijd voor de brand geblust was. De inboedel van een der gezinnen kon worden gered. De rijkspolitie heeft de 73-jarige W. K. van der M. uit Weidum aangehouden, om dat hij ervan wordt verdacht te hebben gepoogd een medebewoner, de heer S., van het bejaardentehuis te Weidum door middel van rattenkruit te vergiftigen. De aangehoudene ontkent hardnekkig. De heer S., die bij de „Leeuwarder ge meenschap voor minder validen" werkt, was de laatste dagen steeds onpasselijk. Men besloot de boterhammen te onder zoeken die hij elke dag van het tehuis meekrijgt. Het bleek dat zij rattenkruit bevatten. De politie werd in de zaak ge mengd en de verdenking viel op de 73- jarige K. van der M. De politie besloot de gang van zaken in het tehuis van nabij te laten volgen. Men hield de wacht in de nabijheid van het voor de heer S. bestemde trommeltje brood, 's Morgens vroeg zag men dat K. van der M. het trommeltje meenam naar zijn kamer. Even later bracht hij het te rug. De politie heeft toen een kijkje ge nomen op zijn kamer en daar een hoeveel heid rattenkruid gevonden. Daarna heeft zij Van der M. aangehouden. Men houdt rekening met de mogelijk heid dat hij in een enigszins onevenwich tige toestand verkeert, omdat hij een dag of tien geleden zijn vrouw heeft verloren. Hij heeft een veroordeling tot twintig jaai gevangenisstraf wegens moord, te 's Gra- venhage gepleegd vele jaren geleden, ach ter de rug. Nadat hij zestien jaar had uit gezeten werd hij vrijgelaten. Hij hertrouw de toen met de vrouw van wie hij geschei den was. Deze vrouw is nu overleden. BALBOA (UP). - Als gevolg van bijzon der droog en warm weer en druk scheep vaartverkeer is het waterpeil in de sluizen van het Panamakanaal dermate laag, dat de directie speciale maatregelen heeft moeten treffen om de scheepvaart op gang te houden. PEN-CENTRUM PROTESTEERT De secretaris van het Nederlandse PEN- centrum, de heer W. Brandt, heeft meege deeld, dat het bestuur van het centrum tele grafisch.-bij de Hongaarse- premier--heaft- geprotesteert. tegen de doodstraf, opgelegd aan Hongaarse schrijvers, en intrekking van het vonnis heeft gevraagd. van 40", die een behoorlijke opleiding heeft genoten. De heer Mats er (K.V.P.) vroeg de minister met grote nadruk de „groep van 40" te doen opnemen in de overgangsbe palingen. De heer De Vos van Steen w ij k (V.V.D.) zei, dat het geen zin heeft de stemming uit te stellen tot na het ver schijnen van het advies van de Gezond heidsraad. Een paar leden van zijn fractie zouden tegen het ontwerp stemmen, omdat de „groep van 40" er niet in is opgenomen. Ook de heer Cammelbeeck (P.v.d.A.) vond dat er wat gedaan kan worden voor de „groep van 40" en andere groepen tandtechnici. De heer Van Bruggen (C.H.U.) bepleitte aanhouding van het wetsontwei-p tot de nota van de minister over de tandheelkunde is verschenen. Minister Suurhoff zei, dat indien de „groep van 40" zou worden opgenomen in het wetsontwerp, deze tandtechnici de bevoegdheid tot zelfstandige uitoefening van de tandheelkunst zou worden ver leend. Zij hebben een examen afgelegd, waarbij geen enkele gecommitteerde van de overheid aanwezig was. De minister zag geen reden de stemming over het wetsontwerp uit te stellen. Voor de groep van 40" en andere tandtechnici kunnen op andere wijze maatregelen worden getrof fen aan dè hand van de komende nota. Het wetsontwerp maakt een einde aan een al jarenlang durende onzekerheid. Indien het niet de bedoeling is de „groep van 40" in het wetsontwerp op te nemen, is het hem onduidelijk, waarom de beslissing moet worden uitgesteld. Als de beslissing nu niet valt, zou de regering kunnen be sluiten het wetsontwerp terug te nemen. Plet voorstel tot uitstel werd hierna ver worpen met 31 tegen 27 stemmen. I-Iet wetsontwerp werd vervolgens zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Na een korte beraadslaging heeft de Eerste Kamer voorts goedkeuring verleend aan een wetsontwerp tot wijziging van de Invaliditeitswet. Het betreft een aantal punten van ondergeschikte aard, die niet kunnen wachten op de algemene herzie ning van de invaliditeits-, weduwen- en wezenverzekering. Ook werd het wetsontwerp met nieuwe bepalingen voor de loodsdienst voor zee schepen, waarin voorgesteld wordt de ta rieven te verhogen, waardoor de totale op brengst der loodsgelden met ongeveer vijf tig percent zal toenemen, na een korte dis cussie goedgekeurd. BERLIJN (UP) De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie, Llewellyn E. Thompson, is woensdag uit Berlijn naar Mos kou vertrokken. Thompson volgt Charles Bohlen op. die tot ambassadeur te Manilla is benoemd. Thomspon verbleef sinds 1952 in Wenen, eerst als Amerikaanse hoge commis saris, later als ambassadeur. Een deel van het publiek, dat de voor stellingen van het Ballet van de Neder landse Opera in de Stadsschouwburg te Amsterdam pleegt te bezoeken, is op het gebied van de danskunst nog zo slecht op gevoed, dat het applaudiseert bij iedere pauze in de muziek of na iedere meer of minder volmaakt volbrachte spectaculaire toer. Toegegeven: de artiesten vragen er soms om. Misschien verandert dat nog wel eens. Intussen wordt er, blijkens het dins dag als onderdeel van het Holland Fes tival vertoonde programma, door de lei ding van het gezelschap gestreefd naar een zo niet artistieke dan toch seksuele voorlichting van de trouwe aanhang. Deze opmerking werd ingegeven door de première van „Sanctuaire" van Frangoise Adret, een ballet naar een gedicht van F. Guillot de Rode. In de toelichting wordt het bedoelde ge dicht onvertaalbaar genoemd. De tekst zinspeelt zo is hieraan toegevoegd „op het drama van de man tegenover de begrippen van het wezen en het bestaan. Door de weigering van de vrouw wil de weigering door de wereld, welke door de man wordt overheerst, duidelijk gemaakt worden". Deze duistere mededeling is al even onvertaalbaarOp het toneel zag men althans een nogal flagrante illustratie van de homoseksualiteit, om nu de dingen maar even openhartig te noemen als ze worden vertoonu. De handeling voltrekt zich op een tennisbaan (neem ik aan, ge zien de umpirestoel) en heeft betrekking op het vervreemden van drie jonge) ian- nen van de meisjes, waar zij aanvankelijk een speelse omgang mee hebben, door een figuur die sterk aan de faun van Serge Lifar doet denken. Ik wil op deze plaats geenszins voor puritein poseren. Daarom begin ik met mijn algemene bezwaar tegen het kiezen (Béiart is daar in Frank rijk de kampioen van, maar ook Roland Petit en Jerome Robbins hebben hier ver regaande voorbeelden van geleverd) van de erotiek als. onderwerp. Dit is,Mjinkt mij, de ongewenste--vrucht van dë~ ^decadentie' van de romantiek. Het is merkwaardig, dat voor „Sanc tuaire" dezelfde muziek (het Concerto in D) van Igor Strawinsky is geko~m, die Robbins voor zijn veelomstreden „The Cage" heeft gebruikt. Doch dit terzijde, al had de naam van het muziekstuk wel in het programma vermeld mogen worden. Mijn bijzondere bezwaren richten zich tegen de nu en dan bepaald onsmakelijke uitwerking, tegen de scabreuze gebaren, die ook uit kunstzinnig oogpunt als per versiteiten aandoen. Enfin, het werk werd met hoera-geroep ontvangen en het zal dus wel naar de sneciale zin van velen zijn. Nogmaals en voor alle zekerheid: ik vind exhibitionistisch koketter-n. in welke richting ook, altijd een verderfelijk mis bruik van het lichaam als instrument. Gelukkig werd onmiddellijk daarna bewezen hoe schoon dit kan zijn. als het dienstbaar wordt gemaakt aan een artis tieke schepping. Als slot van de avonc werd namelijk 'n prijzenswaardige uitvoe ring gegeven van „Palais de Christal" van George Balanchine, later door de choreo graaf herdoopt tot Symfonie in C, naar de gelijknamige muziek, een jeugdwerk van Georges Bizet, dat pas in 1935 werd ont dekt. Balanchine maakte dit joyeuze divertissement in 1947 voor de Parijse Opera, tezamen met enige andere werken. Max Bozzini, die destijds aan de première meedeed, heeft het thans bij de Neder landse Opera met een werkelijk verras send resultaat ingestudeerd. Ondanks enige opmerkelijke fouten heeft het corps de ballet zichzelf royaal overtroffen. Bij de reprise voor New York heeft Balan chine de technische eisen iets hoger ->ge- voerd en de in Parijs gebruikte decors weggelaten. Terecht, geloof ik. Want hoe sober en smaakvol de thans opgestelde zetstukken van H^ns van Norden ook zijn, ze beperken de ruimte aanzienlijk. Onge- Voor het plegen van „een laffe gemene beroving", zoals de president van de Am sterdamse rechtbank het noemde, heeft de officier van Justitie tegen vijf jeugdige Amsterdammers elk twee jaar gevange- nisstraf geëist. Op een avond in mei had het vijftal in een café gezien, dat een jongeman, die zijn consumptie betaalde, een portefeuille met veel geld bij zich had. Zij volgden hem en bij de Vlothaven, waar hij met zijn moeder in een woonschip woont, sloegen zij hem neer en beroofden hem van f 175, geld dat hij voor de verkoop van een bootje had ontvangen. Met een taxi reden zij naar een café, waar het geld verdeeld en opgemaakt werd. „Als een troep wolven hebben zij hun slachtoffer gevolgd", zei de officier van Justitie. De verdedigers van de jongens bepleit ten allen een lichtere straf. De gronden, die zij hiervoor aanvoerden waren huiselijke omstandigheden van de verdachten en de verkeerde invloed van de jongens op el kaar. Volgens het algemeen oordeel der verdedigers was het de collectiviteit, die de jongens tot hun wangedrag heeft ge bracht, alsmede het onder invloed zijn van sterke drank. De rechtbank zal op 15 juli uitspraak doen. twijfeld wordt met een enkel blauw ach terdoek een vrijere illusie gewekt. Alle hulde echter voor de eveneens door hem ontworpen kostuums. Alle kenmerken van het genie Balan- chini zijn in dit eerbetoon aan de vorste lijke balletstijl terug te vinden. Het is een lyrische compositie in de zuiverste zin van dit woord, zonder enige dramatische toespeling en welke pantomimische geste dan ook. In de ontwikkelingen van melo dische lijnen en uitwerkingen van de karakteristieke thema's is het even een voudig als ingenieus. „Palais de Cristal" doet tegelijk vertrouwd en oorspronkelijk aan, het is enigszins ouderwets door de opvallende symmetrie en tevens voort durend nieuw. Het is een heerlijke, opge wekte suite van pure fantasie. Met ge noegen stel ik vast, dat deze uitvoering aanzienlijk beter is dan die, welke ik enige jaren geleden van hetzelfde werk door het Koninklijk Deens Ballet heb gezien. Overigens kan de herinnering bedriege- lijk zijn. Ik heb de indruk dat thans aan de finale het „wedstrijdelement" tussen de ballerina's onderling ontbreekt en dat dit gehele allegro vivace briljanter de calei doscopische aspectveranderingen zou kun nen tonen. In het levendige, gracieuze eerste deel, waarin Hanny Bouman de soliste was, wist vooral Marie-Rose Bas- tiaans zich te onderscheiden. Voor de „slow motion" van het daaropvolgende adagio bewees Maria Silvaine haar ge schiktheid. Niettemin was dit prachtige deel het zwakste. Martin Scheepers, wederom bijzonder fraai, had de taak als het ware kaatsebal met de ballerina te spelen, Frangoise Adret, die wel aan de eisen beantwoordde, maar geenszins op ideale wijze. Alexandra van Rhijn leidde 'het èorps de ballet <irfl het 'Jaatsté déél. 'Het is te hopen•■■dwtl'tfij nie^ zwaarder wordt. Eindelijk waren de vele toejuichingen ^ens op hun plaats. Het is een onberedeneerd gelukkigmakend ballet, een zeer belang rijke aanwinst van een overwegend be denkelijk repertoire. Een lichte teleurstelling, mede door de weinig zekTP vertolking met enkele be paald te zwakke broeders en zusters op de planken, vormde „Jeu de Cartes" op muziek van Strawinsky zeker niet zijn beste bndrage aan de h^O'vH<unst an Janine Charrat, die zelf de instudering heeft geleid. Indruk maakte dit „'^aart- spel" vroeger voornnmeliik door het op treden als de diabolische ioker van de fenomenale Jean Bahilée met zijn enorme autoriteit. Daar kon Roland Casenave met zijn routinesprongen niet tegen concur reren. Hij was meer een soort duiveltje uit een doosje, waardoor de beoogde effecten uitbleven. Zonder een wiskundige exactheid van alle medewerkenden is er weinig roem mee te behalen, om in de termen te blijven. Met te weinig troeven werd het een voorlopig verloren partij Ook over de kostuums van Henk de Vos kan ik niet enthousiast zijn. Toch is „Jeu de Cartes" spectaculair genoeg om zich ook hier te handhaven, als men de kwali teit van de vertolking weet te verbeteren. David Korting Tegen de 25-jarige jkvr. M. T. C. D. C. B. van D. uit Baarn heeft de procureur-gene raal bij het gei-echtshof te Amsterdam we gens dierenmishandeling twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een boete van duizend gulden ge vorderd. De Amsterdamse rechtbank had haar duizend gulden boete opgelegd. De officier van Justitie, die twee maanden voorwaar delijke gevangenisstraf en f3000 boete had geëist, was van dit vonnis in appèl gegaan Op haar landgoed bij de Lage Vuurse was de freule in mei van het vorig jaar een fokkerij van kippen en kalkoenen be gonnen. Het was haar echter volkomen over het hoofd gelopen met het trieste resultaat, dat de dieren niet meer voldoen de verzorgd werden en bij tientallen tege lijk stierven. Door het ingrijpen van de politie en de dierenbescherming werd een einde gemaakt aan de weerzinwekkende toestanden die in deze „fokkerij" heersten De verdachte, die eerst beweerde dat de dieren aan een besmettelijke ziekte waren gestorven, gaf later toe. dat zij het werk niet had kunnen bijhouden. Zij had 6000 kuikens en 150 kalkoenen, die waren on dergebracht in een schuurtje, een vroegere paardenstal en in een oude broeikas. Zij had geen personeel om haar bij de ver zorging van de dieren te helpen. Wel as sisteerde een 30-jarige kunstschilder, die op het landgoed woont. Toen de politie en inspecteurs van de dierenbescherming en de veeartsenijkundige dienst op het land goed verschenen, sloeg hen een ondrage lijke stank uit de niet geventileerde schuur tegemoet. Het voer in de bakken zat zo onder het vuil. dat de dieren het niet kon den bereiken. In de broeikas lagen tiental len uitgedroogde kadavers op de grond De inspecteur van de dierenbescherming en zijn collega van de veeartsenijkundige dienst hadden nog nooit zo iets afschuwe- Gemeente doet beroep op Nederland voor geldelijke ruggesteun Burgemeester en Wethouders van Am sterdam stellen op vrijdag 19 juli de in schrijving open op de 4 percent obliga ties IJ-tunnellening 1957, in stukken van f 1.000, f 500 en f 250 aan toonder, ten laste van de gemeente Amsterdam tot de koers van 99 percent. De inschrijvingen kunnen worden gedaan ten kantore van een aantal banken die gezamenlijk een consortium hebben gevormd. De storting dient te geschieden op maan dag 19 augustus a.s. Beursnotering te Am sterdam en Rotterdam zal worden aange vraagd. Het bedrag van de lening zal na sluiting der inschrijving worden vastge steld. De lening is aangegaan voor een periode van dertig jaren, aflossing ge schiedt pari in dertig jaarlijkse nagenoeg gelijke termijnen, verschijnende op 1 juni van elk jaar, voor het eerst op 1 juni 1958. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflos sing zal niet geschieden vóór. 1 juni 1972. Burgemeester en Wethouders, aldus het prospectus, hebben uit de resultaten van de debatten in de Tweede Kamer naar aanleiding van de interpellatie inzake de IJ-oeververbinding, en op grond van de door hen te bevoegder plaatse ingewonnen inlichtingen de overtuiging gekregen, dat de IJ-tunnelwerken voortgang kunnen vinden op een wijze en volgens een sche ma, nader met de regering overeen te komen. Bij de met de regering nog te voeren be sprekingen is het van het grootste belang, dat medegedeeld kan worden, dat minstens de tot het einde van 1958 voor de IJ-tun nelbouw benodigde bedragen (f 15 tot f 20 miljoen), die geheel uit eigen middelen gefinancierd zullen moeten worden, op lange termijn ter beschikking staan. Er wordt dan ook een dringend beroep ge daan op een ieder, zowel in Amsterdam als in geheel Nederland, om bij de komende besprekingen deze onontbeerlijke finan ciële ruggesteun te verschaffen, door in te schrijven op de IJ-tunnellening, hoe wel de koers van uitgifte in verband met de richtlijnen van het rentegamma hoger is dan de thans geldende beurskoers van soortgelijke leningen. Familjejuwelen ter waarde van 20.000 ontvreemd Bij notaris H. C. Labberton te Huis ter Heide is in de loop van dinsdagmiddag een juwelenkistje, inhoudende 20.000 gulden aan familiejuwelen gestolen. Onder meer zijn vier grote gouden ringen, bezet met briljanten, twee halssnoeren met goud werk en een platina horloge ontvreemd. De dieven, die van de tijdelijke afwezig heid van de 37-jarige huishoudster een dankbaar gebruik hebben gemaakt, moe ten van de situatie ter plaatse vrij goed op de hoogte zijn geweest. In de korte tijd tussen vier en vijf uur, toen de huishoudster even naar het dorp was, en mevrouw Labberton in Den Haag op bezoek was bij haar man in een zieken huis, hebben de daders volop de gelegen heid gehad het huis te doorzoeken. Aan de rijksuniversiteit in Utrecht is dinsdag gepromoveerd de heer E. Verbeek, zenuwarts in Arnhem, tot doctor in de geneeskunde, op een proefschrift getiteld: „Arthur Rimbaud, een pathografie". Dit lijvig proefschrift is een pathografie van de grote Franse dichter Rimbaud. Het werk bestaat uit drie delen. Het eerste is geheel gewijd aan de biografie van Rimbaud, de eerste uitvoerige biografie van de dichter in de Nederlandse taal verschenen. Het tweede deel geeft een compleet overzicht van de talloze opvattingen, die zich in de loop der jaren over de schizofrenie hebben ontwikkeld. Dit deel is uitsluitend psychia trisch. Op grond van de biografische ge gevens, gezien in het licht van wat thans over schizofrenie bekend is, wordt de op vatting verdedigd, dat Rimbaud lijdende was aan deze ziekte. Promotor was prof. dr H. C. Rümke. lijks gezien. De door de honger gekwelde kuikens hadden het vlees uit de kadavers opgegeten. Weken moesten de uitgedroogde resten er volgens deskundigen gelegen heb ben. Op een hooizolder werden zelfs dozen met dode eendagskuikens aangetroffen. De kunstschilder, die als getuige a décharge werd gehoord, zei: „Wij wisten er eigenlijk geen raad meer mee. De sterfte nam toe en toen hebben wij alles maar op zijn beloop gelaten". Als de deur werd geopend voor het strooien van voer. dan werden kuikens, die poogden te ontsnappen dood getrapt door de kunstschilder of bij het sluiten van de deur doodgedrukt - zo las de pre sident voor uit een verklaring van een dame, die op het landgoed had gewoond. De procureur-generaal hield een scherp requisitoir. „De haren rijzen je te berge, dat zo iets in onze beschaafde maatschappij kan bestaan. Er is geen enkel excuus voor dergelijke weerzinwekkende en ten hemel schreiende toestanden", zei hij. De raadsman, mr. H. P. M Steonberghe. noemde als eerste oorzaak van de sterfte der dieren de besmettelijke ziekte, cocci- diosis. Zijn cliënte was voor een taak ko men te staan, die zij niet aan kon. Daarbij kwamen de slechte weersomstandigheden in de zomer van 1956. Het was z.i. een samenloon van omstandigheden geweest, die de sterfte onder de dieren had veroor zaakt. Niet bewezen achtte hij. dat de die ren onvoldoende verzorgd waren. Hij be pleitte clementie, „wegens de pijnlijke situatie waarin de verdachte was komen te verkeren door de publikaties in de kran ten over deze zaak". „Als men door zijn schandalig gedrag te pronk komt te staan, mag men daarvan de kranten geen verwijt maken", repli ceerde de procureur-generaal. Op 16 juli zal het hof arrest wijzen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11