Regering acht Euroverdragen politieke noodzaak en economisch profijtelijk r Protectie-compromissen schaden het Europees karakter der verdragen „Euratoomverdrag het enig mogelijke compromis" v Van dag tot dag J luspiratief incident Struikelend voorwaarts IN MEMORIE VAN TOELICHTING NAAIMACHINES Nederlandse regering: C:PraatótoeL ^Hoe is hol ontstaand WOENSDAG 10 JULI 1957 A Joegoslaven naar China Duitse studenten leren het duelleren nooit af Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS „Forum" geeft het volgend seizoen drie premières Dit woord: STEEK HOUDEN De manier waarop Nederlandse autori teiten op Nieuw Guinea het incident heb ben behandeld van de noodlanding, die een Indonesisch vliegtuig op het eiland moest maken, is zeer zeker te omschrijven met „het stapelen van vurige kolen op het Merdeka-hoofd". Vliegtuig, bemanning en passagiers zijn uitstekend behandeld en hun is gastvrijheid plus service geboden, waarna de reis kon worden voortgezet. De fanatieke actie van een Indonesische regeringsgroep onder leiding van Soekar- no, die niet ophoudt de aanwezigheid van Nederlanders op Nieuw Guinea als een flagrant onrecht uit te schilderen, heeft in het recente verleden meermalen weer klank in landen gevonden die overigens Nederland welgezind zijn. De voorstelling van een koppig kolonialisme, die Soekarno c.s. zo gaarne geven van de activiteit der Nederlanders op Nieuw Guinea, heeft hier en daar in de wereld indruk gemaakt en onze reputatie geschaad. Thans blijkt uit het vliegtuigincident zonneklaar, dat zowel Nederlanders als Indonesiërs nut kunnen hebben van een gezamenlijk gebruik van het eiland. Het is een toevallig voorbeeld van dit nut, doch daardoor nog des te sprekender. Het zou namelijk niet ondenkbaar zijn, dat Indone sische vliegtuigen landingsrechten zouden verkrijgen op het Nederlandse deel van het eiland, als onderdeel van een akkoord dat van lieverlede zou kunnen worden uit gebreid tot de exploratie en de ontwikke ling van het enorme gebied onder een gezamenlijk apparaat. Australië zou daar bij zeker willen meewerken. Wanneer men van mening verschilt over een complex van vraagstukken, kan men ter oplossing daarvan het best beginnen met een klein en ogenschijnlijk onbelang rijk onderdeel ervan samen te behandelen en af te doen. Dat geldt voor de ontwape ningsbesprekingen in Londen evenzeer als voor een geschil van de aard der kwestie Nieuw Guinea. Nu gebleken is, dat de Indonesische luchtvaart behoefte kan hebben aan de vaste bodem van Nieuw Guinea, zouden de twee regeringen een prachtig aankno pingspunt hebben om nog eens te praten over de mogelijkheid, Nieuw Guinea's toe komst niet langer tot twistappel te laten zijn, doch haar beiden te dienen in een drachtige samenwerking. Waarom niet? Het gaat immers niet om prestiges, doch om het belang van het eiland en zijn be volking? Dat hebben de beide regeringen al vaak genoeg als om strijd betoogd. Wel nu, een luchtvaartovereenkomst is een prachtig begin. En een zo prachtig begin is het halve werk. Ten aanzien van de nieuwste impasse der ontwapeningsbesprekingen in Londen kan men nauwelijks van een kink in de kabel gewagen, aangezien er van een kabel nog hoegenaamd geen sprake was. Men was niet verder gekomen dan tot een princi piële bereidheid der partijen om over te gaan tot stopzetting der kernproeven, doch een geformuleerd akkoord was nog aller minst in zicht, aangezien de voorwaarden tot deze stopzetting, door het Westen aan een eventuele overeenkomst vastgeknoopt, zoveel gecompliceerde nevenschikkingen nodig maakten, dat van een snelle afdoe ning geen sprake kon zijn. De Russische afgevaardigde heeft de Westelijke voorstellen afgewezen en zijn aanvankelijke wens tot eenvoudige stop zetting der kernproeven herhaald. Som mige pessimistische commentaren zeggen nu, dat de totnutoe bereikte resultaten met één slag teniet zijn gedaan, dat de Russi sche houding teleurstellend is en de indruk van inschikkelijkheid - die in eerste instan tie was gewekt - weer heeft weggenomen en dat er een sfeer van moedeloosheid voor in de plaats is gekomen. Dit pessimisme lijkt, zacht gezegd, over dreven. Welke ontwapeningsconferentie - welke internationale conferentie over min der subtiele en delicate zaken heeft geen impasses gekend, heeft geen voorstellen horen verwerpen en oude herhalen? Er is toch altijd nog reden genoeg om te hopen dat de reeds tot uitdrukking gebrachte neiging tot toenadering en de duidelijk aan de dag getreden afschuw van alle partijen van de atoombom een hechte basis voor nieuwe resultaten zal blijken. Het Westen is begonnen, het oorspronke lijke Russische voorstel af te wijzen en er een ganse reeks van ingewikkelde voor stellen voor in de plaats te stellen. De Russen zien hun belang in het eenvoudige - dus zij zeggen „neen" op de Westelijke sug gesties. Dat is de normale gang van zaken op internationale besprekingen. Wie slechts van een normale gang van zaken wenst te spreken, indien de ene partij alle voorstel len van de andere partij onderdanig accep teert, heeft in plaats van een realistische politieke mogelijkheid een fata morgana voor ogen gehad. De Londense conferentie gaat verder - iet vallen en opstaan. TOKIO (UP). - De president van de oegoslavische Volksvertegenwoordiging, 'etar Stambolic, zal met tien afgevaardig den een bezoek aan communistisch China brengen. De Joegoslaven zijn uitgenodigd door het Chinese Nationale Volkscongres. „De aanvaarding van het Euromarkt-verdrag betekent, dat een terugkeer niet meer mogelijk is en dat nog slechts de vraag bestaat hoe lang het zal duren voordat het uiteindelijk doel zal zijn bereikt. De regering acht de Europese eenheid van zo'n wezenlijk politiek belang, dat alleen daarom al een aanvaarding van het verdrag zeer gunstig zou zijn. Deze vooropstelling van de politieke aspecten betekent niet dat de regering de economische zou onderschatten. Ook economisch gezien is er alle aanleiding het verdrag te beschouwen als een positieve bijdrage aan de Europese en zeker aan de Nederlandse welvaart." Dit is in het kort het standpunt van de Nederlandse regering, zoals dat blijkt uit de lijvige Memorie van Toelichting bij het verdrag voor de Europese Economische Gemeenschap, dat thans ter ratificatie tegelijk met het Euratoomverdrag aan de Tweede Kamer is voor gelegd. De regering heeft zich neer moeten leggen bij een gemeenschappelijk douanetarief tegenover derde landen - het zogenaamde buitentarief - dat hoger zal zijn dan het huidige Beneluxtarief, dat de regering gaarne als basis had gezien. De regering verwacht echter niet dat de verschuivin gen in het handelspatroon de economische betrekkingen met derde landen zo zullen schaden, dat daarvoor binnen de Euromarkt geen compensatie gevonden kan worden. Het effect van de Euromarkt op individuele bedrijfstakken kan nog niet worden geraamd. De opwaartse druk op lonen, arbeidsvoorwaarden en sociale voorzieningen zal worden opgevangen door toeneming der nationale middelen. Het is waarschijnlijk, dat uit de protectionistische gezindheid der partnerlanden moeilijkheden zullen ontstaan. De instelling van minimumprijzen voor landbouwprodukten is in beginse alleen mogelijk in de overgangsperiode van het verdrag, die twaalf tot vijftien jaar zal duren. Frankrijk is wat de land- bouwbepalingen betreft tegen de Nederlandse wensen in, bevoordeeld en de huidige bepalingen bieden weinig houvast voor inzicht in de toekomstige ontwikkeling. De regering erkent dat in het algemeen de partnerlanden sterker protec tionistisch gezind zijn dan Nederland is, hetgeen onder andere blijkt uit het hogere buitentarief. Tenslotte merkt de regering in haar Memorie van Toelichting nog op dat naar raming de financiële lasten die uit het verdrag de eerstkomende jaren voor de Nederlandse schatkist kunnen voortvloeien, inclusief de gederfde inkomsten uit hoofde van tariefverlaging, netto ongeveer 320 miljoen bedragen voor de eerste vijf jaar na de inwerkingtreding van het verdrag. De regering stelt voor, de beide verdragen niet door een rijkswet te laten goed keuren, omdat de overzeese rijksdelen krachtens hun zelfbestuur niet onder de E.E.G.- bepalingen vallen en de regering deze gebieden pas later by het Euratoom-verdrag wil betrekken. De regering deelt mee dat het verdrag ook vrijheid van kapitaalverkeer moet omvatten, opdat een zo rationeel mogelijke verdeling in de E.E.G. tot stand kan komen van voor investeringen te gebruiken vrye besparingsoverschotten. Wat het transport betreft is men niet tot overeenstemming kunnen komen over regelen met betrekking tot de grondslagen van het vervoersstelsel in de gemeenschap. Men heeft genoegen genomen met een „raamverdrag", ondanks het pleidooi van Nederland voor vrijmaking van het dienstenverkeer en het vastleggen van slechts enkele voor de goederenmarkt essentiële principes, die een gezonde prijsvorming en tariefstelling in het transport niet in de weg zouden mogen staan. De artikelen betreffende de instel ling van een Europees Sociaal Fonds stemmen volgens de regering naar de geest overeen met de bepalingen van het E.G.K.S.-verdrag. De oprichting van de Europese Investeringsbank dient om door verlening van kredieten bij te dragen tot de even wichtige en geleidelyke ontwikkeling van de E.E.G. en de achtergebleven gebieden. Omdat de politieke situatie thans zeer gunstig wordt geacht voor de verdragen, is bij de opstelling ervan een zbdanige spoed betracht, dat een volledige üdtwerking van de ingewikkelde materie onmogelijk was. Een aantal principiële beslissingen is dan ook verschoven naar de toekomst, als de verdragen reeds in werking zijn. Bepaalde, thans moeilijk liggende problemen, zullen daar echter voordeel van hebben, aldus de regering. De regering constateert, dat door de bezorgdheid der deelnemende landen om maar geen nationale schade te lijden, het Europees karakter der gemeenschappen niet zo sterk is als gewenst. Ze wijst op nationale belangenwaarborgen in de ver dragen en op een viertal protocollen voor Frankrijk, Duitsland, Italië en Luxemburg. Een voordeel hiervan is echter, dat de ver dragen daardoor meer kans hebben goed gekeurd te worden. Wat betreft het hogere buitentarief wijst de regering erop, dat dit nog slechts op zestig percent van onze huidige - en wel licht op nog lagere percentages van onze toekomstige - import van toepassing zal zijn. Het uitgangspunt van het buitentarief is het rekenkundig gemiddelde van de be staande tarieven. Een belangrijk deel van onze industriële invoer uit derde landen (halffabrikaten en onderdelen) zal van deze verhoging invloed ondervinden. Voor de volkshuishouding als geheel heeft dit - over de overgangsperiode gezien in door snee slechts een gering prijsverhogend effect: 1 tot 2 percent in 12 jaar. De landbouw Pas na lange aarzeling heeft Nederland de Franse eisen ingewilligd voor overeen komsten op lange termijn wat betreft de levering van bepaalde agrarische produk- ten, om de afzet van Franse basisprodukten zoals tarwe en suiker te bevorderen. Ne derland is hierbij gezwicht voor de andere partners en nadat door een aantal waar borgen in het verdrag ernstige Nederlandse bedenkingen waren ondervangen. De re gering vertrouwt erop dat uiteindelijk het gemeenschappelijk landbouwbeleid in het voordeel van de Nederlandse landbouw zal zijn. Het economisch beleid komt voor verant- Ontvangst van premier Nehroe op Soestdijk. Dinsdagmiddag was de pre mier van India de gast van Koningin Juliana. Hij ivas vergezeld van zijn zuster, Shrimati Vijakakhsmi Pandit, die Hoge Commissaris van India in Londen is. woordelijkheid der nationale regeringen. Maar omdat het een zaak van gemeen schappelijk belang is zullen de regeringen regelmatig overleg plegen en de commissie der gemeenschap daarbij betrekken. Wat betreft wisselkoerswijzigingen was geen der regeringen bereid enige beperking der nationale bevoegdheden te aanvaarden. Sociale politiek Een directe uit het verdrag voortvloeien de verplichting is het gelijktrekken van mannen- en vrouwenionen. Deze verplich ting heeft een prijsverhogend effect. Daar naast gaat het verdrag ervan uit, dat de percentuele toeslag op het loon voor over uren, die boven de veertig uur zijn ge maakt, in de bij het verdrag aangesloten landen, gelijk zal worden aan de toeslag die momenteel in Frankrijk bestaat. Beide categorieën samen hebben een loonsver- hogend effect van 6 tot 7 percent, waarvan 2'/z tot 3 percent voor rekening komt van de harmonisatie van mannen- en vrouwen- lonen. Samen met het prijsverhogend effect van het hogere buitentarief zal dit in een periode van 12 jaar leiden tot een prijs stijging van ongeveer 2 percent ofwel een jaargemiddelde van nog geen 0,2 percent. Volgens berekeningen van het Centraal Plan Bureau zou de toeneming der arbeids- produktiviteit in ons land gesteld kunnen worden op minimaal 2 percent per jaar en maximaal 2,8 percent per jaar. Over twaalf jaar zou dit neerkomen op een toeneming der nationale middelen van minimaal 24 percent en maximaal 34 percent. De uit de sociale harmonisatie voortvloeiende kosten zouden dus ruimschoots gefinancierd kun nen worden zonder dat er sprake is van prijsstijging. Gezien ook het beleid der werknemersorganisaties en het overleg tussen werknemers- en werkgevers-organi saties vindt de regering dan ook geen aan leiding juist op dit punt pessimistisch te zijn. -Bovendien rust op onze industrie niét de absolute verplichting tot invoering van het Franse overwerktarief. De verdrags partners hebben zich er slechts toe beperkt de verwachting uit te spreken dat aan het einde van de eerste etappe in de industrie van alle landen eenzelfde situatie zal zijn gegroeid als zij thans in Frankrijk is. Wèl betekenen de sociale bepalingen in het verdrag dat ons land zich tot op zekere hoogte verplicht een loonsverhoging te realiseren van 7 percent ten opzichte van het gemiddelde van 1956; deze verhoging zal in 1963 voltrokken moeten zijn. Gezien de produktiviteitsontwikkeling acht de re gering dit echter geen onaanvaardbare verplichting, ook al stemmen de te ver wezenlijken sociale verbeteringen niet overeen met wat zij van nationaal gezichts punt uit het meest dringend acht. De ministerraad Omdat de stemmingsprocedure in de ministerraad een sterkere bescherming waarborgt van de belangen van Frankrijk, Duitsland en Italië dan van die van de Benelux, heeft de Nederlandse delegatie zich sterk tegen een dergelijk stelsel verzet. Zonder resultaat echter, want de delegatie bleek hierin alleen te staan. Zij heeft slechts enkele verzachtingen kunnen be reiken. De betekenis van een sterkere representatie van de grotere staten dient echter - aldus de regering - niet te hoog te worden aangeslagen, gezien de praktijk der bestaande Europese instellingen, waar in de politieke fracties een steeds grotere rol spelen. De overzeese gebiedsdelen De associatie der overzeese gebiedsdelen geldt alleen voor niet zelf-besturende ge bieden, dus niet voor Suriname en de An- ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 tillen, en ook niet voor bijvoorbeeld Ma rokko en Tunis. Met deze landen zullen conventies voor een economische associatie gesloten kunnen worden. Alle partnerlanden achtten de eisen van Frankrijk veel te hoog ten aanzien van een bijdrage in de lasten van de sociale en economische infrastructuur in zijn Afri kaanse gebieden. Evenmin kon worden aanvaard dat alleen voor Frankrijk een dergelijke regeling zou gelden. De investe ringshulp, waartoe in het verdrag besloten is, acht de Nederlandse regering aanvaard baar. Het politieke en economische beleid blijft voor verantwoordelijkheid van het moederland en de te verlenen hulp uit het investeringsfonds kan dan ook nooit be stemd zijn voor zogenaamde soevereini- teitsuitgaven, zoals kosten van bestuur en ordehandhaving. Bovendien is overeenge komen dat de Europese commissie een vooraanstaande rol zal vervullen bij de toekenning van gelden. De betekenis van Afrika voor de toekomst van West-Europa rechtvaardigt - aldus de regering - de bij dragen als onderdeel van de doelstellingen der E.E.G. De consequenties van de asso ciatieregeling acht de regering gunstig voor Nieuw-Guinea. De regering merkt op, dat de investerings hulp, welke Nederland op grond van de onderhavige associatieregeling zal ver lenen, een ander karakter heeft dan onze bijdrage aan de internationale hulpver lening ten behoeve van de economische ontwikkeling van zelfstandige staten in Azië en Afrika. Het gaat hier om twee ver schillende vraagstukken, die weliswaar veel gemeenschappelijks hebben, maar niet met elkaar mogen verward. Bij de artikelsgewijze behandeling van dit punt wordt er op gewezen dat Neder land 70 miljoen dollar over vijf jaar zal bijdragen voor deze hulp. Het leeuwendeel van de middelen uit het fonds zijn voor de Franse overzeese gebieden bestemd, name lijk 511,25 miljoen dollar. Voor Nederlands Nieuw-Guinea zal 35 miljoen dollar be schikbaar worden gesteld. In een afzonderlijk protocol, betrekking hebbende op Libië, Somaliland, Suriname en de Nederlandse Antillen, is overeenge komen dat de inwerkingtreding van het verdrag op zichzelve geen enkele wijziging brengt in het speciale douaneregiem dat deze gebieden zouden hebben met bepaal de lidstaten. De Benelux zal dus het voor keursregiem ten aanzien van een aantal soorten zuidvruchten en enkele andere produkten uit Suriname kunnen voortzet ten. De andere lidstaten mogen deze pro dukten aan hun grens belasten. De regering heeft thans het verdrag inzake een Europese gemeenschap voor de atoomenergie aan de volksvertegenwoordiging voorgelegd. „Er bestaat geen twijfel over", zo zegt zy in de memorie van toelichting, „dat Nederland, indien het zich wil handhaven, in de voorste gelederen moet staan van de landen, die in de komende jaren een zo ruim mogelyk gebruik zullen maken van de kernenergie. Dit stelt ons land voor de moeilijke opgave de ontwikkeling, die zich op dit gebied voltrekt, op de voet te volgen. Dat wij daartoe op eigen kracht in staat zijn is uitgesloten. Dit is slechts voor de allergrootste landen mogelyk en zelfs deze landen grijpen iedere kans aan om door een verantwoorde uitwisseling van kennis het effect van hun inspanningen te vergroten. In het besef dat in ons land zowel de fondsen als de spe cialisten ontbreken om een dergelyk grootscheeps onderzoek te verrichten, heeft de regering by voortduring een zo positief mogelyke houding ingenomen ten aanzien van een nauwe samenwerking met andere naties. Deze samenwerking heeft reeds thans zyn nut bewezen". Het spreekt vanzelf, dat een werkelijk hechte samenwerking pas tot stand zal ko men wanneer er sprake zal zijn van enig evenwicht, van een zekere mate van ge lijkwaardigheid der partners, opdat de uit te wisselen voorrechten tegen elkaar op wegen. Dit onderstreept de noodzaak tot eigen inspanningen, aldus de regering. Volgens de regering is het Euratoom verdrag, zoals het thans ter tafel ligt, in laatste analyse het enig mogelijke compro mis op grond waarvan de bestaande be langen der deelnemende landen in concre- to een gemeenschappelijke behartiging kunnen vinden. Ondanks de afwijkingen van de oorspronkelijke opzet, mag volgens haar het aldus na moeizame onderhande lingen bereikte resultaat niet worden on derschat. Men dient hierbij niet uit het oog te verliezen dat gedurende de achter ons liggende jaren vrijwel geen samenwer king op spontane wijze op het gebied dei- kernenergie tussen twee of meer E.G.K.S.- landen tot stand is gekomen. Zelfs in Bene- luxverband moet worden erkend dat tot dusverre effectieve samenwerking op het gebied der kernenergie achterwege is ge bleven. Daarentegen valt het op dat de zes landen elk voor zich wel bilateraal samen werken met andere mogendheden buiten de E.G.K.S. Na de ratificatie van het ver drag door de betrokken parlementen zal niet alleen een bestaande lacune zijn opge heven, maar zal bovendien in één stap een vorm van samenwerking zijn bereikt, die in zeer wezenlijke opzichten verder gaat en reeds uit dien hoofde ook gro tere ontwikkelingsmogelijkheden inhoudt dan elders in internationaal verband tot dusverre werd bereikt of wordt be oogd. Omgekeerd wordt naar de mening van de regering de samenwerking met derde landen en internationale organisa ties geenszins verstoord of belemmerd. Aanvaarding van het verdrag houdt dan ook niet in dat de vruchtbare samenwer king tussen het Reactorcentrum Neder land en het Noorse instituut voör Atoom energie dient te worden beperkt of afbreuk zal lijden. De Drie Wijzen De regering maakt met instemming ge wag van het rapport van „De Drie Wij zen", de heren Armand, Tetzel en Giordani, dat een waardevol uitgangspunt zal vor men, waardoor hopelijk aanzienlijke tijd winst zal worden verkregen. Indien het mogelijk zou blijken, door onderhandelin gen met de Verenigde Staten en Engeland tot een verdragsverhouding tussen de ge meenschap en deze landen te geraken, welke ruimer is dan de tot dusver bestaan de bilaterale overeenkomsten, zal daar door volgens de regering een der belang rijkste doelstellingen van het verdrag zijn bereikt. Het klimaat voor een dergelijk overleg lijkt volgens haar thans gunstig. De regering legt er nadruk op dat het Euratoomverdrag de landen vrijlaat zelf een nationaal researchprogramma op te stellen en uit te voeren. Op particuliere ondernemingen wordt geen enkele dwang uitgeoefend. Het stemt de regering tot grote voldoe ning dat de verdragtekst op dit punt naar haar inzicht geacht kan worden geheel aan de Nederlandse wensen te voldoen. Vreedzame toepassing Zowel in de internationale atoomorga nisatie van de UNO, als in de O.E.E.S. zullen door de controle op het gebruik van bijzondere splijtstoffen militaire toepassin gen worden verhinderd, voorzover deze bijzondere splijtstoffen onder auspiciën der betrokken organisatie zijn geproduceerd of verkregen. Ook de doelstellingen van Euratoom zijn uitsluitend gericht op vreedzame toepassingen van kernenergie. De controle op het gebruik van bijzondere splijtstoffen zal zich uitstrekken tot alle installaties op het gebied der verdrags partners, voorzover deze het vreedzame gebruik van kernenergie dienen. Slechts bijzondere splijtstoffen, die voor ieder gebruik mogen worden aangewend, zullen aan de controle van de gemeen schap worden onttrokken van het moment af dat zij zich binnen militaire installaties bevinden. Op deze laatste bestaat voors hands ook elders geen enkele vorm van internationale controle. Evenmin als an dere organisaties verhindert Euratoom dat een der deelnemende landen nationaal een militair programma verwezenlijkt. In het verdrag is er niet naar gestreefd voor het probleem van het militair gebruik van kernenergie, dat veeleer in het kader dei- Verenigde Naties behandeling verdient, een oplossing te vinden. Wèl is voorkomen dat de andere deel nemende landen via de in het. verdrag aanvaarde verplichtingen direct of indirect mede verantwoordelijkheid zouden aan vaarden voor het defensieprogramma van een der verdragstaten. Tenslotte wordt medegedeeld, dat het aandeel van Nederland in het onderzoek en onderwijsprogramma over vijf jaar on geveer 56 miljoen zal bedragen. DARMSTADT (DPA) De rector van de technische hogeschool te Darmstadt, Wal ter Brecht, heeft zestien studentenvereni gingen, waarvan de leden op de sabel duel leren en in het openbaar de kleuren en mutsen van hun verenigingen dragen, de vergunning van de hogeschool ontnomen. Hij zal de verenigingen weer toelaten in dien deze afstand doen van de oude Duitse studententradities van het duelle ren en het dragen van kleuren. De conferentie van rectoren van West- duitse hogescholen heeft zich reeds in 1948 zonder succes tegen deze verenigingen uit gesproken. Ongeveer 35.000 studenten in West-Duits- land en West-Berlijn zijn tegenwoordig georganiseerd in ongeveer 1000 duelleren de en kleuren dragende verenigingen. Raampjes De raampjes-ongenoegens van de trein duren voort Ik heb een grote eerbied voor vele voor treffelijke eigenschapen van het Neder landse volk. Tot die eigenschappen behoort de hoffe lijkheid niet. Daarom vragen hoogstens negen van de honderd Nederlanders, die graag het raam pje dicht willen hebben: „zoudt u mis schien zo vriendelijk willen zijn of „zou ik misschien dat raampjeik ben wat grieperig, moet u weten". De overige een-en-negentig zeggen boe noch ba; ko men uit hun compartiment je gelopen en gaan aan het zwengeltje draaien. Als ze dat met mijn eigenraampje doen heb ik altijd de aandrang het onmiddellijk terug en open te draaien. Doch de mild heid komt met de jaren en ik laat het zo, met de stille wens dat een volgende gene ratie althans wat betere manieren opdoet. Maar sommige mensen zijn niet zo mild en daar komen de raampjesruzies van. Die zwengelen het wèl direct weer open. Dan blijft de dichtzwengelaar staan en zegt: „dat raampje mot dicht; ik heppur last fan". Dan zegt de openzwengelaar: „dat raam pje moet open, want i k heb er nou toe vallig last fan als het dicht is. Daar word ik nou benauwd fan. Gek hè?" „Mensen die raampjes altijd dicht willen; mensen die bang zijn voor frisse lucht, wassen zich óók nooit; dat sel je altijd zien", zegt dan de bleke doch hygiënische man „U siet er anders niet zo geivasse uit", zegt de dichtdraaier dan weer. Ik ga die hele conversatie niet opschrij ven, maar op dit punt worden de par tijen gevormd en geraken de gemoederen verhit. Ik denk altijd dat er dan binnen de tivee minuten geslagen zal worden. Maar dat gebeurt nooit. Het blij ft bij mondeling ongenoegen, dat tot de hoogste hitte op loopt, doch nimmer in handgemeen ont aardt. Het geeft grote spanning aan een op zich zelf saai treinritje; en in zoverre is het waardeerbaar. Ik sta al tij d aan de open zijde van het strijdperk. Maar ik doe nooit mee. Ik hul mij in neutraliteit en verberg mijn opwinding meesterlijk. Een kwestie van een rijpe leeftijd: zwijgend toeschouwer en grinneken om de mensen. Niet alleen in de trein. Niet alleen om raampjes. Elias ADVERTENTIE Haarlem Het in Enschedé gevestigde operagezel schap „Forum" zal in het komende seizoen drie premières geven. Op 16 september wordt de eerste voorstelling gegeven van „Butterfly" op 30 september „Don Gio vanni" en op 6 januari „La Traviata". In totaal zal het operagezelschap, dat thans negen stukken op het repertoire heeft, in het komende seizoen honderdzesentwintig voorstellingen geven waarvan tweeën dertig in de plaats van vestiging, Enschedé, waar, met uitzondering van de maanden december en enkele weken in januari, elke maandagavond een operavoorstelling wordt gegeven. „Forum" zal bovendien in vele andere steden in het noorden en oosten van het land optreden. Tevens komt er een serie voorstellingen voor land- en luchtmacht en ook in Rotterdam-Zuid zal men „Forum" kunnen zien. Teneinde te bezuinigen op de transportkosten en het Overijsels Filharmonisch Orkest, dat in de regel voor begeleiding zorgt, niet te zwaar te belasten, zullen in het komende seizoen de Friese Orkestvereniging en de Nederlandse Orkestvereniging medewerken voor zover het voorstellingen betreft, die in het noorden, westen en zuiden van ons land worden gegeven. Dit jaar zullen er in totaal negen abonnementsseries worden gegeven, waarvan in Enschedé drie. Een vraagstuk waarvoor „Forum" zich gesteld ziet is de belangstelling, die men in Duitsland heeft voor de prestaties van een aantal leden van het gezelschap. In financieel opzicht zijn de aanbiedingen vaak zeer aanlokkelijk, maar tot dusver zij zij vrijwel alle afgeslagen. De gemeen teraad van Enschedé heeft besloten de sub sidie aan het operagezelschap ..Forum" te verhogen met f 15.000.tot f 65.000.per jaar. Literatuurprijs De literatuurprijs van de stad München voor 1957 is toegekend aan de schrijver Lion Freuchtwanger. De prijs bedraagt drieduizend mark. Tuinman in zijn Nederduytsche Spreekwoorden zegt: „wat geen steek houdt is niet bondig. Het is ontleent van uitgesleten laken dat geenen draad ter benaaying kan houden." Deze ver klaring die verband legt met de zegs wijze: Zondagssteek houdt geen week, is aantrekkelijker dan die van De Cock, die meent dat men moet denken aan het steekspel. Een schild dat steek hield, dus een speersteek tegenhield, was sterk. Bilderdijk leidt steek houden af van streek houden, waarbij streek de streek op het kompas zou zijn. Ook denkt men aan steekhoudende grond, dat wil zeggen grond, die zich gemakkelijk laat spitten door de vaste samenhang. Wij gebruiken de zegswij ze alleen in figuurlijke zin: argumen ten, die steek houden, zijn argumenten die tegen bedenkingen bestand zijn. Hoe onzeker de etymologie is, blijkt uit het bovenstaande duidelijk.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5