Haarlems begrotingstekort voor 1958 zal de vijf miljoen overschrijden Direct beschikbare reserves thans uitgeput Verslag over 1955-'56 Commissie voor Bejaardenzorg verschenen Albert Heijn Tariefsverhogingen voor elektriciteit, gas en water onvermijdelijk HOBOCA= HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Velsens raad gaf de moed nog niet op „Beekestein" opnieuw in commissariaal verband Haarlemse Damclub recipieerde Jongeman Tachtigjarige voetganger aangereden Motorcarrier op Zeeweg in brand GRATIS REIZEN per Ned. Spoorwegen. Vraagt Uw winkelier HOBOCA - BONNEN. Tijdens enquête werd voedselverstrekking en bezoek aan bejaarden ter hand genomen Haarlemse raad akkoord met aankoop „Royal" Vragen over passeren van Haarlemse makelaars Mr. A. Wensing stelt vragen aan B. en W. NZH vervoerde in Haarlem ruim vijf miljoen reizigers Ceen zuur venijn Ktaar HAM azyn! Tegen geopend portier van auto gereden Kerkeraadsleden verloren met 8-2 van de ieu£d Ds. R. E. Sluiter 85 jaar UIT STAD EN STREEK vlees uperMals vlees .4 voor 87 79 69 59 Faillissementen Tweede da£ van ziekentriduum Examens WOENSDAG 10 JULI 1957 Van een onzer redacteuren) B. en W. van Haarlem hebben in hun gisteren gehouden vergadering de ontwerp-begroting voor 1958 vastgesteld. Men kan veilig aannemen, dat de voorbereiding van het gemeentelijk budget voor het laatste jaar, dat onder de geldende financiële verhouding tussen rijk en gemeenten wordt gewerkt, een netelige en tijdrovende bezigheid is geweest. Afgaande op de mededelingen welke door de wethouder van Financiën, de heer W, C. Bakker, in de loop van het afgelopen jaar aan de gemeenteraad zijn gedaan, kan op de gewone dienst voor 1958 een tekort van tegen de vijfeneenhalr miljoen gulden worden verwacht. Dit betekent, dat daarmee de direct beschikbare reserves zullen zijn uitgeput en dat het „appeltje voor de dorst" van de gemeente nog slechts zal bestaan uit de zeveneneenhalf miljoen gulden aan geblokkeerde uitkeringen uit het gemeente fonds en de tweeëneenhalf miljoen gulden van het Vernieuwingsfonds voor de gemeentebedrijven. Het aldus interen van de ongeveer tien miljoen gulden aan gemeentelijke reser ves gedurende de laatste jaren is een ge volg van de door het college en de ge meenteraad welbewust gevoerde politiek, welke erin bestond gedurende de jaren, dat voor het Haarlemse beleid nadelige financiële verhouding tussen rijk en ge meenten zou blijven bestaan uit de reser ves de gelden zouden worden geput om de begroting sluitend te maken. Het devies luidde: „We moeten 1959 halen", dat wil zeggen: „We moeten het zien uit te zingen totdat de nieuwe financiële verhoudings- regeling gaat gelden, welke, naar gehoopt en verwacht wordt, de gemeenten een rui mer financiële armslag zal bieden dan de tegenwoordige, welke tezeer is gebaseerd op voor Haarlem nadelige normbedragen uit het verleden. Aanvankelijk had men slechts acht mil joen gulden aan reserves direct ter be schikking, zodat het de laatste maanden gespannen heeft of men 1959 wel met een schone lei zou kunnen ingaan. Het ly'stje van de geraamde tekorten luidde immers: 1956 één miljoen, 1957 vier miljoen en 1958 byna 5,5 miljoen tekort. Er ging dan ook by de financiële experts van het ge meentebestuur een zucht van verlichting op, toen bleek, dat er over 1955 alsnog een overschot op de definitieve jaarrekening van twee miljoen viel te boeken. Men kan ook wel aannemen, dat in zonderheid de positie der gemeentebe drijven het college bijzondere zorg heeft gebaard. We schreven al eens eerder, dat de laatste jaren de winsten op energie- en watervoorziening, vooral bij het G.E.B. eens de kurk waarop tal van voorzie ningen in de sociale en culturele sector op dreven, weggesmolten zijn als sneeuw voor de zon tengevolge van de steeds maar oplopende kosten van mankracht en mate rialen. Deze bedrijfswinsten liepen bij het G.E.B. terug van eens twee miljoen tot twee ton onder de huidige exploitatie kosten; nu de watertarieven niet verhoogd mochten worden moest voor het water bedrijf zelfs met een tekort van thans nog ADVERTENTIE EVEN VEELSOORTIG als de agenda van de gisteravond gehouden gemeente raadsvergadering in Velsen zich aankon digde, even bont waren in goede zin de debatten van deze zitting. De vroed schap heeft zich bezig gehouden zowel met de restauratiemogelijkheden en de eventuele nieuwe perspectieven voor het landgoed Beekestein naar aanleiding van de vragen, die daaromtrent door de heer Van Leusen (Arbeid) werden gesteld, als met het premieverhaal der wethou- derspensioenen, met de kleur van de IJmuidense nieuwbouw evenzeer als met die nieuwbouw zelve, welke in de naaste toekomst verder zal worden aangevat en waardoor er als er geld voor komt 282 nieuwe huizen komen voor rond zes miljoen. Waarmee het bouwvolume voor 1957 uitgeput zal zijn, maar waardoor dan de woningnood weer een weinig minder zwaar zal drukken. En toen de voorzitter, mr. M. M. Kwint tegen tienen een be noeming aan de Huishoudschool voor goedgekeurd verklaarde, kon het Velsense parlement terugzien op een bijeenkomst, die vruchten had afgeworpen. Het begin was voor Beekestein, een on derwerp, dat na de plaatselijke ook de landelijke belangstelling is gaan trekken. Dat dit niet altijd geheel parallel ging met de objectiviteit was aanleiding voor de heer Van Leusen om zijn vragen over een recente jaarvergadering van de Bond Heemschut te stellen, omdat daar gesuggereerd werd, als zouden bijvoor beeld de voorlopige voorzieningen aan het bulten niet juist zijn opgezet. Duidelijk hebben B. en W. laten blijken, dat dit ge schied is op basis van overleg met de des kundigen, maar het gesprek, dat zich naar aanleiding van deze vragen in de raad ontwikkelde heeft de mogelijkheid ge openbaard van een geheel nieuwe com missie een commissie, zoals in eerste in stantie de heer Van Hameien (Ar beid) wilde. Eén namelijk, die buiten de raad om maar wel met zijn medeweten en instemming uit de particuliere sector zal worden geformeerd en die dan met of zonder financiële draagkracht het hele wankele geval opnieuw zal gaan bekijken. „slechts" twintig mille gerekend worden. Onder die omstandigheden kan men met vrij grote zekerheid voorspellen, dat B. en W. een poging zullen doen alsnog de tarieven van elektriciteit, gas en water in overeenstemming te doen zijn met de kostprijs en met een redelijke bedrijfs winst, geënt op de traditie welke in dat opzicht bij het G.E.B. bestaat. Zeker: het zal geen overschot van twee miljoen gul den meer worden, maar men kan rustig aannemen, dat in het gemeentelijk budget de batige saldi van het energie- en van het waterbedrijf tezamen het miljoen zul- nen benaderen, waardoor mede een aan vankelijk geraamd begrotingstekort, dat zelfs de zeseneenhalf miljoen overschreed, tot het thans door ons voorspelde tekort van bijna vijfeneenhalf miljoen. Intussen valt dus niet te ontkennen, dat het even wicht in de Haarlemse begroting voor 1958 op deze wijze toch op min of meer fictieve wijze wordt bereikt, zoals alles was er, zolang vooruit en onder zoveel on zekere omstandigheden, min of meer fic tief is wat men budgetair plant. Voortbouwende op de begroting voor 1957 kan men op grond van het natuur lijke accres, op grond van de loonronden en de stijging der indexcijfers en van de in de loop van het jaar genomen besluiten der gemeenteraad reeds concluderen tot een stijging van ongeveer twee miljoen in de sector der personeelslasten, welke daarmee op 23 miljoen komen. Niet ongezond Nu is het merkwaardige, dat al deze niet bepaald opwekkende cijfers ten spijt een analysering van de begrotingscijfers toch niet het beeld van een financieel ongezon de politiek opleveren. Een vergelijking der cijfers van de vlottende en vaste schulden der gemeenten per hoofd der bevolking levert daartoe aardig materiaal. Aan vlot tende schulden bedroeg de schuld per hoofd der bevolking in alle Nedërlandsé gemeenten tezamen op 31 maart van het vorig jaar achttien gulden, welk bedrag op dezelfde peildatum in dit jaar was op gelopen tot liefst 98 gulden: een gevolg van de „kort geld"-politiek, nu het rente gamma de gemeentebesturen niet meer in staat stelt geld op lange termijn te lenen. Maar voor de Haarlemmer was de ont wikkeling aanmerkelijk gunstiger: zijn schuld steeg van tweeëntwintig gulden in 1956 tot negenentachtig gulden thans, dus minder sterk dan het landelijk gemid delde. De cijfers met betrekking tot de totale vaste schuld zijn nog veel sprekender, vooral wanneer men als eerste peildatum 1 januari 1950 neemt. De inwoners van alle Nederlandse gemeenten tezamen had den toen per hoofd een gemiddelde schuld van 362 gulden, welke zeven jaar later verdubbeld bleek: 730 gulden per hoofd. De gemiddelde schuld der Haarlemmers steeg in datzelfde tijdvak echter slechts van 415 gulden tot 596 gulden per hoofd. Het is moeilijk om deze cijfers als abso lute maatstaven te hanteren. In de eerste plaats moet men er rekening mee houden, dat dus in Haarlem in deze periode een zekere intering op de reserves plaats vond. In de tweede plaats kan men zich afvra gen of in deze cijfers ook niet een zeker achterblijven, althans een niet voldoende opvoeren veroorzaakt door technische beperkingen natuurlijk van de post Openbare Werken tot uitdrukking komt. Wij hebben er onlangs reeds op gewezen, dat er in Haarlem nog voor 63 miljoen aan kapitaalswerken, waartoe de raad de laatste jaren besloot, onuitgevoerd is ge bleven bij gebrek aan produktiecapaciteit. In het licht daarvan krijgen de inves teringsbeperkingen, welke de gemeenten worden opgelegd, slechts een betrekkelijke betekenis. Maar men kan zich, wat het Haarlemse begrotingsbeeld in zijn geheel aangaat, niet aan de indruk onttrekken, dat er voor 1959 wel heel ingrijpende ver anderingen in de financiële positie van de gemeente moeten plaats vinden, wil men van een waarlijk brede basis voor het voeren van gemeentepolitiek kunnen spreken. Ter gelegenheid van haar vijftigjarig be staan hield de Haarlemse Damclub een receptie in de bovenzaal van restaurant Munniks te Haarlem, waarvoor bij de dammers grote belangstelling bestond. Vrijwel alle damverenigingen uit het dis trict Kennemerland, alsmede afgevaardig den van de K.N.D.B., van de Provinciale Noordhollandse Dambond en van verschil lende damclubs uit het gehele land, bo den de jubilerende vereniging felicitaties, en cadeaus aan. De heer A. C. Busch, voorzitter van de K.N.D.B. roemde het pionierswerk van de Haarlemse Damclub, waaraan het bloeien de damleven in en om Haarlem te danken is, terwijl de heer O. v. d. Sleen, voorzit ter van de provinciale Noordhollandse Dambond, in zijn felicitatiewoord aan dacht vroeg voor de prominente figuren op organisatorisch terrein, welke uit de Haar lemse Damclub zijn voortgekomen. Na mens de verenigingen uit het district Ken nemerland bood voorzitter J. J. Warmer dam een prachtige wedstrijdklok en een enveloppe met inhoud aan. Nadat een lan ge rij van sprekers de feestvierende ver eniging een overstelpend aantal goede wensen hadden toegezwaaid, sloot J. H. Meure, voorzitter van de Haarlemse Dam club, deze in alle opzichten geslaagde feestelijke bijeenkomst. De hulde welke hem persoonlijk was gebracht droeg hij over aan zijn medebestuurders. ADVERTENTIE gehuwd, 2 k, 30 j., 5-j. H.B.S. en Acc. v. voortgezet econ. onderw., gezond, harde werker, volkomen betrouwbaar, nuchter verstand, biedt zich aan, het liefst daar, waar hij kan saneren en organiseren. 7 jaar zakenervaring. Brieven onder nummer 6074, aan het bureau van dit blad. Een tachtigjarige man, die dinsdagavond om ongeveer zes uur de Rijksstraatweg te Bennebroek overstak, is door een motor aangereden. De man stak met zijn fiets aan de hand de weg over, liet het uit de richting Hillegom komende verkeer voor gaan, doch schonk vermoedelijk te weinig aandacht aan het verkeer van tegenover gestelde richting. De motor sloeg enkele malen over de kop, doch de motorrijder, afkomstig uit Haarlem, liep slechts lichte verwondingen op. De bejaarde man werd op het wegdek gesmakt en moest met ernstige verwon dingen aan het hoofd naar het Diacones- senhuls in Haarlem worden overgebracht. Vanmorgen was zijn toestand nog zeer ernstig, doch levensgevaar was geweken. De motor en de fiets liepen ernstige scha de op. In de nacht van maandag op dinsdag om kwart over drie werd in de berm van de zuidelijke rijweg van de Zeeweg een drie- wielige motorcarrier aangetroffen, toebe horende aan een Bloemendaler. Het bleek, dat het' voertuig daar niet een defect dooi de eigeüaa'r was achtergelaten. Toen een bewoner van het tentenkamp „Helios" passeerde, zag hij dat de motorcarrier brandde. Er stond ook een personenauto, die op het ogenblik, dat de voorbijganger passeerde, wegreed. De twee inzittenden, waarschijnlijk volgens de politie onder in vloed van drank, hadden vermoedelijk met een tijdschrift het voertuig in brand gesto ken. Het brandde nabij de benzinetank; de voorbijganger heeft het vuur met zand geblust. ADVERTENTIE Dezer dagen is verschenen het verslag over 1955-1956 van de door B. en W. van Haarlem ingestelde Commissie voor de Bejaardenzorg. Deze commissie, die be staat uit vertegenwoordigers van over heid en particulier- en kerkelijk initiatief, en die op 9 februari 1955 werd geïnstal leerd, heeft zich tot taak gesteld een on derzoek naar het wezen en de problemen van de Haarlemse bejaarden in te stellen, het aangeven van wegen, die kunnen lei den tot het oplossen van deze problemen en het adviseren omtrent de uitvoering van deze oplossingen. In de eerste plaats heeft de commissie zich bezig gehouden met de vaststelling van de problemen, die niet alleen op het terrein van de huisvesting liggen, maar ook van individueel-medische en sociaal- geneeskundige aard zijn. Tot het belangrijkste werk, dat door de commissie op dit gebied is gedaan, be hoort de voorbereiding van de grote en quête onder de Haarlemse bejaarden, die in het tijdvak van juli 1955 tot september 1956 is gehouden en waarvan het rapport in het voorjaar is verschenen. Wij hebben in ons blad van 29 mei uitvoerige aan dacht gewijd aan de resultaten van deze enquête. Eén van de wensen, die bij dit onderzoek naar voren kwam, was de behoefte aan verstrekking van warme maaltijden voor bejaarden. Nadat een werkcommissie een onderzoek had ingesteld nam de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers de organisatie ter hand en werd reeds op 6 februari 1956 begonnen met een verstrekking van 25 porties op maandag, woensdag en vrijdag. Deze verstrekking was een dermate groot succes, dat spoedig bleek, dat aan de aan vragen niet tegemoet kon worden ge komen. Op 5 maart 1956 volgde de uitbrei ding met 25 maaltijden op dinsdag, don derdag en zaterdag. In juli 1956 gaven re genten en directie van het St. Elisabeth's Gasthuis medewerking voor de bereiding van 30 tot 40 maaltijden per dag. De reac ties van de bejaarden waren zeer gunstig. Slechts voor het grote aantal dieetpatiën- ten is nog geen oplossing gevonden tenge volge van moeilijkheden van technische aard. Een onderzoek is ingesteld naar aan leiding van vele verzoeken om de oprich ting van een adviesbureau voor bejaarden. Men kwam echter tot de conclusie, dat naast de vele gemeentelijke en particu liere informatiebronnen geen behoefte be staat aan een bureau, dat zich in het bij zonder zal bezighouden met het verstrek ken van inlichtingen aan bejaarden. Een ander aspect, dat bij de enquête naar voren is gekomen is de voortschrij dende vereenzaming van sommige bejaar den, die door een vriendschappelijk bezoek niet alleen kan worden verzacht, maar zelfs kan wo:rden tegengehouden. Ten einde tot de organisatie van een gecoördi neerd bezoeksysteem te komen heeft een subcommissie zich belast met het ver zenden van aanschrijvingen aan bejaar den in ,een bepaald gedeelte van de stad. Aan de geadresseerden werd de gelegen heid gegeven zich op te geven voor een vriendschappelijk bezoek. De organisatie geschiedt in nauw over leg met de particuliere en kerkelijke in stellingen, waarbij tevens medewerking is ingeroepen van artsen, wijkverpleegsters en maatschappelijke werksters. In het verslag wordt er tenslotte op ge wezen, dat het signaleren van vereenzaam den en het organiseren van de vriend schappelijke benadering degenen, die zich hiermee belasten, niet alleen voor een or ganisatorisch zware, maar bovenal voor een subtiele taak stellen. In een van de kortste vergaderingen welke de Haarlemse gemeenteraad de laatste jaren heeft gehouden is de aan koop van het voormalige hotel-café-res taurant „Royal" aan het Stationsplein be klonken. Dinsdagavond heeft de vroed schap tussen half acht en kwart voor acht een bedrag van f 177.435 beschikbaar gesteld voor deze voor de toekomstige reorganisatie van het Stationsplein zo ge wichtige transactie, namelijk 160.200 voor het gebouw en f 17.235 voor de op de aankoop en overdracht vallende kosten. „Een uitstekende koop tegen redelijke prijs", zo zei de heer Spek (A.R.), doe lende op de noodzaak om in de naaste toekomst de indeling en bebouwing van het Stationsplein ter hand te nemen. Het was de heer Spek echter opgevallen, dat de gemeente niet door een Haarlemse makelaar op de veiling was vertegenwoor digd. Dat laatste was blijkbaar ook voor de heer F i b b e (V.V.D.) een belangrijk aspect van de zaak. Hij kon ziel. wel voor stellen, dat de gemeente als opdrachtgeef ster liever-onbekend wilde blijven, maar bij dergelijke veilingen waren tóch allé Hadrlemse makelaars aanwezig en die weten heus wel. dat wie kopen wil, niet biedt, maar wel afmijnt. Wethouder H a p pé antwoordde, dat hij er nauwelijks bij had stilgestaan, dat deze makelaar (de heer Strijbis uit Heemstede) als niet-Haarlemmer zou worden be schouwd. Voor B. en W. wa_ het enige doel een makelaar te kiezen, waarvan nie mand zou vermoeden dat hij voor het gemeentebestuur zou optreden. Men heeft daartoe een keus gedaan uit de Haar lemse Kring van makelaars, welke ook niet tot de gemeentegrenzen beperkt is. Voor alles ging het om een z onopvallend mogelijke figuur en B. en W. hebben in dat opzicht niets willen nalaten om een zo goed mogelijke koop te sluiten. Daar geen der andere raadsleden blijk baar de behoefte voelde om de aankoop van „Royal" uit een breder gezichtshoek te bekijken werd het voorstel vervolgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. „Rondvraag!" riep de heer Janssen (Arbeid). „Dan moet u daartoe eerst een schriftelijk verzoek indienen", repliceerde een zichtbaar vers van vakantie terug gekeerde burgemeester slagvaardig. De boden dienden nog ijlings de thee rond, voordat de gemeentebestuurders in de zomeravond waren verdwenen. Haarlemse scho olm eikvoorziening Naar aanleiding van het bericht in ons blad van 27 juni, waarbij werd gemeld, dat de verstrekking van schoolmelk op de Haarlemse scholen wegens verhoging van de melkprijs per 1 juli zou eindigen, heeft het Haarlemse gemeenteraadslid mr. A. Wensing (C.H.U.) schriftelijke vragen aan B. en W. gesteld. Mr. Wensing vraagt of het bericht, dat de schoolmelkvoorziening per 1 juli is stopgezet, juist is en indien dit het geval is, of B. en W. kunnen meedelen welke stappen zij hebben gedaan of voornemens zijn te doen om na de vakantie de school melkvoorziening weer te doen hervatten en of te dezen aanzien binnenkort een voorstel aan de raad mag worden ver wacht. Eerste kivartaaloverzicht N.E.I. Het Nederlands Economisch Instituut komt in zijn kwartaaloverzicht van de ge meente Haarlem over het eerste kwartaal 1957 tot de conclusie, dat het publiek in Haarlem vrij ongevoelig is geweest voor de tariefverhoging van de NZH. Ondanks deze tariefverhoging en ondanks het betrekke lijk zachte weer in de eerste drie maanden van dit jaar, handhaafde zich het aantal in Haarlem vervoerde passagiers op ruim vijf miljoen. Sinds 1953 tonen de kwartaalcijfers van het busvervoer in Haarlem een geleidelijke stijging van iets minder dan vier miljoen tot ruim vijf miljoen. De vijf miljoen werd het eerst bereikt in het eerste kwartaal van 1956. In het tweede en derde kwartaal van dat jaar trad een kleine daling op. In het vierde kwartaal werd de vijf miljoen opnieuw bereikt, welk vervoercijfer zich in het eerste kwartaal van 1957 heeft ge handhaafd. ADVERTENTIE Dinsdagmorgen om ongeveer half twaalf botste een 39-jarige wielrijdster tegen het geopende portier van een in de Grote Hout straat te Haarlem geparkeerd staande auto. De bestuurder van de auto had onver wachts het portier aan de zijde van de rij weg geopend. De vrouw kwam te vallen en liep verwondingen aan de knieën op. Na in de Mariastichting te zijn behandeld, kon zij naar huis terugkeren. Ongeveer eenzelfde ongeval gebeurde 's middags in de Gasthuisstraat in Haar lem. Daar reed een 35-jarige wielrijdster tegen een plotseling geopend portier van een vrachtauto. Omdat de vrouw snijwon- den aan het achterhoofd had opgelopen, werd zij in het Grote Gasthuis behandeld, waarna zij haar tocht kon voortzetten. Een 48-jarige fietser kwam gisteravond op de Schoterweg met het voorwiel van zijn fiets in aanraking met het achterwiel van een voor hem rijdende fiets. De man viel en moest met een hersenschudding en ontvellingen in het ziekenhuis St. Joannes de Deo worden opgenomen. Voetbal ten bate van Sionskerk Onder grote belangstelling naar schat ting waren er ruim zeshonderd toeschou wers hebben kerkeraadsleden van de Nederlands Hervormde gemeente Haar lem-Noord dinsdagavond op het terrein van de voetbalvereniging ,Onze Gezellen" aan de Vergierdeweg in Oud-Schoten een voetbalwedstrijd gespeeld tegen de jeugd van Haarlem-Noord, voornamelijk oud leerlingen van de Koningin Emmaschool. De baten van deze ontmoeting kwamen ten goede aan het bouwfonds van de Sionskerk aan de Eksterstraat. Nadat het tamboers- en pijperkorps van de C.J.M.V. „Haarlem", gekleed in keurige grijs-witte uniformen, onder het spelen van pittige marsen enige keren een rondgang over het veld had gemaakt, verrichtte de voorzitter van de kerkeraad, ds. G. H. van der Woord, de aftrap. Het werd spoedig duidelijk dat de kerkeraadsleden het rappe spel van de jon gere generatie maar nauwelijks konden bijbenen, hoe zeer zij ook hun best deden. Binnen een kwartier was de jeugd naar een drienul voorsprong „gewandeld", zonder dat zij op enige tegenstand van be tekenis was gestuit. De kerkeraadsleden speelden echter voor wat zij waard waren en bij een viernul achterstand verrasten zij onder luid gejuich van het publiek met een tegenpunt (vieréén). Bijna werd het zelfs nog viertwee, maar de doelrijpe kans werd door de kerkeraadsmidvoor voor open doel jammerlijk gemist. Na de rust. die de „oude gande" kennelijk deugd had gedaan,, vlotte hgt in de kerkeraads geledereri aanmerkelijk; beter, maar zij konden toch niet verhinderen, dat de schietgrage voorhoede van de jeugd nog vier doelpunten produceerde waartegen over zij slechts één konden stellen. He; einde kwam dus met een achttwee over winning van de jeugd, die daarmede voor een jaar in het bezit kwam van de wissel beker, welke zij zelf voor deze wedstrijd beschikbaar had gesteld. Ds. R. E. Sluiter te Hillegom, de nestoi van de predikanten van de Christelijk Ge reformeerde Kerken in Nederland, hoopt zaterdag 13 juli zijn vijfentachtigste ver jaardag te vieren. Ds. Sluiter werd op 13 juli 1872 te Tiet- jerk in Friesland geboren en ontving zijn opleiding aan de theologische school van de Christelijk Gereformeerde Kerken in Nederland, welke in die dagen nog te Rijs wijk was gevestigd en waar hij in juli 1898 zijn kandidaats-examen deed. Op 16 ok tober van datzelfde jaar werd de heei Sluiter door ds. F. A. Gezelle Meerburg uit Almelo te Steenwijk in het ambt be vestigd. Daarna diende ds. Sluiter de ker ken van Enschedé (1901—1905); Murmer- woude (1905—1917); Maassluis (1917 -1920). Assen (19201929) en tenslotte nog elf jaar die van 's-Qravendeel, waar hem met in gang van 19 juni 1940 op bijna achten- zestigjarige leeftijd emeritaat werd ver leend. In 1944 vestigde ds. Sluiter zich te Hillegom, waar hij tot 1953 nog negen jaar de vakante Christelijk Gereformeerde Kerk als hulpprediker heeft gediend Van de generale synode van de Christe lijk Gereformeerde Kerken was hii meer malen voorzitter of vice-voorzitter. Ver der was hij veertig jaar curator van de theologische school; vijfentwintig jaar eerst scriba en naderhand voorzitter van de deputaten voor de hoge overheid en twaalf jaar penningmeester van de theologische school. Op tal van plaatsen werd door ds. Slui ter een kerk geïnstitueerd. Bij zijn zilveren ambtsjubileum in 1923 heeft de regering zijn verdiensten erkend door hem te be noemen tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Bij zijn gouden ambtsjubileum in 1948 werd hij bevorderd tot officier in die orde. Nieuws in het kort Voor Hongarije, De dinsdag in ons blad aangekondigde inzameling voor Hongarije onder leiding van samenwerkende kerkge nootschappen zal in Vijfhuizen worden ge houden. De organisatie berust bij het „De Duyterfonds". BEëDIGD. De Haarlemse rechtbank heeft beëdigd als makelaar in onroerende goederen de heer J. J. Koster, Tempeliers straat 45 rood te Haarlem en als vertaler in de Engelse taal de heer L. Roosen, Heyer- mansstraat 43 te Zaandam. Afscheidsavond. Op donderdagavond 11 juli zal in gebouw St. Bavo te Haarlem een afscheidsavond van leerlingen van de zesde klas der Christiaan Huygensschool plaats hebben. Uit boom gevallen. Tijdens het spelen is een achtjarige jongen in de tuin van zijn ouderlijke woning aan de Van Hogendorp- straat in Haarlem uit een boom gevallen. Met een hersenschudding, een hoofdwond en een gebroken linkerarm werd de jongen in het DiaconeSsenhuis opgenomen. „Gevlogen" Een inwoonster van Bloe- mendaal van een perceel aan de Parkweg heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit een volière naast haar woning twintig a vijfentwintig kanaries zijn verdwenen. ADVERTENTIE 11 juli a.s. doorregen runderlappen 500 gram 88 Saucijzen, -«eerlijk gekruid, 500 gram 178 Uit onze vleeswaren-afdeling vaksische smeerleverworst 100 gram 35 Pick-nick-worstjes, per stuk 55 11 juli a.s. Veiling-verse groenten Gesneden andijvie, 500 gram 23 Grote Kaapse Sinaasappelen Uit onze afd. Kruidenierswaren imonade-siroop, per fles 1.25, 1.00, Xnanasschijven, per blik vanaf Grote pinda's, knappend vers 250 gram Appelstroop, heerlijk fris, grote beker 82 Garantie voor kwaliteit Laagste prijzen 4 Rente winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Vandaag is het ziekentriduum in Bloemen- daal, dat gisteren begonnen is, voortgezet. Na de zegening der geneesmiddelen, heeft mgr. C. G. van Trigt, voorzitter van het Wereld-Ziekenapostolaat te Haarlem, een hoogmis opgedragen. Het heren- en jon genskoor „Ipsi canamus gloriam" van de St. Liduinaparochie te Haarlem verleende medewerking. De leerlingen van de St. Jozefschool te Bloemendaal, onder leiding van het hoofd, de heer G. J. Bartelsman, hebben de zie ken zelfgemaakte geschenken aangeboden. Het is de dertigste keer, dat er een ziekentriduum gehouden wordt. AMSTERDAM (Gem. Universiteit). Ge slaagd voor het kandidaatsexamen genees kunde 2de gedeelte: F. H. B. Tuynman, Hilversum; E. Houttuin, Djakarta; G. E. Kropveld, A. Polk, R. S. Reneman, A. C. Sundermeijer, mejuffrouw A. Tillema, mejuffrouw H. L. Verhoef. P. van der Zwaag. allen te Amsterdam, en I. Tj. Oh, Semarang. De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft op dinsdag in staat van faillis sement verklaard: Francois Wilhelm Johan Roolring, van beroep auto-instructeur, te IJmuiden, Zeeweg 275. Rechter-commis saris: mr. L. W. M. M. Drabbe. Curator: mr. A. A. M. Leesberg te Beverwijk. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 6 juli geëindigd het faillissement van: Stichting Woon bezit te Bloemendaal, Zuider Stationsweg 23. Rech ter-commissaris, mr. C. E. Muller. Curator: mr. dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam van 26 juni is na hoger beroep vernietigd het vonnis van de arrondisse- mentsrechtbank te Haarlem van 21 mei 1957. waarbij L. M. A. Roozen, bloembol lenhandelaar te Heemstede, Schollevaer- laan 1, in staat van faillissement is ver klaard, en is aan hem definitief surséance van betaling verleend voor de tijd van zes maanden, ingaande 12 maart 1957, met be noeming van mr. F. M. Oberman te Haar lem tot bewindvoerder. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 2 juli 1957 is in de faillissementen van: de naamloze vennootschap Bouwers Canadese Kauw gom Mij., statutair gevestigd te Rotterdam, kantoorhoudende te Aerdenhout, Gouds bloemplein 6, uitgesproken bij vonnis d.d. 6 november 1956; E. G. Bouwer, handelen de onder de naam Bouwer's Verkoop- en Reclamekantoor, Aerdenhout, Gouds bloemplein 6, uitgesproken bij vonnis d.d. 2 oktober 1956; J. A. van Thillo, koopman te Hillegom, Jhr. Mockkade 35, uitgespro ken bij vonnis d.d. 4 september 1956; A. H. M. Lammers, fabrikant, zijn bedrijf uit oefend onder de naam Carpit Engineering te Bloemendaal, Hoge Duin en Daalsche- weg 18a, uitgesproken bij vonnis d.d. 10 april 1956; in de plaats van mr. J. van der Hoeven te Haarlem, tot curator benoemd mr. J. Spreij te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7