kaas Opening van nieuw gedeelte van Haarlemse Sterhuis B. en W. willen vakschool voor de detailhandel oprichten Albert Heijn Leerlingen beelden schoolleven van vroeger uit RESTANTE PAREN ar Doe'mi éér met VRIJDAG 12 JULI 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT FEEST OP MONTESSORISCHOOL Bont programma van leuke schetsen Haarlem deze zomer weer I.F.L.-centre Gaat u met vakantie? Restauratie orgel in de Nieuwe kerk Eerste deel wordt reeds uitgevoerd Mutaties raadscommissies Jeugdig en fris als een meisje, wijs als een vrouwzó is „Margriet". Onderwijsvoorstellen aan Haarlemse raad Haarlemse melkbezorgers met vakantie Provinciale Staten Openingstijden hulppostkantoor SantpoortDorp UIT STAD EN STREEK ^yiper Mart vlees ^uperMals vlees 288 74 74 per Mort 27 55 55 65 vr'<4, Burger!'ike Stand van Haarlem Donderdagmiddag waande men zich op de speelplaats van de Haarlemse Montes sorischool aan de Louis de Colignylaan soms tijden terug, toen daar allerlei schet sen werden opgevoerd onder de titel „On derwijs door de eeuwen heen". De kinderen van de Montessorischool vierden hiermee het feit, dat de school 35 jaar bestaat en dat een kwart eeuw geleden een eigen gebouw aan de Middenlaan werd betrok ken. Het feest was eigenlijk alleen van en voor de leerlingen, omdat in het najaar een bijeenkomst voor ouders en oud-leerlingen wordt belegd, doch dat belette vele ouders niet op de speelplaats een staanplaats te zoeken en de gehele middag met plezier het werk van de kinderen gade te slaan. En blijkens de uitlatingen hebben zij zich kostelijk vermaakt. Daar was alle aanleiding toe, want het werd een bijzonder aardig schoolfeest, waarop de leerlingen in snel tempo schets na schets voorschotelden, vóór de pauze gewijd aan het onderwijs tot de komst van het Montessori-systeem, na de pauze, aan het schoolleven, zoals dat zich in de Haarlemse Montessorischool heeft afge speeld. De schoolrevue begon met aandacht te schenken aan de bewoners, die eeuwen terug in ons land woonden en aan het primitieve onderwijs, dat zij ontvingen. In kleurige kledij uitgedost, presenteerden daarna de schoolkinderen uit diverse eeuwen zich: een „dame" en „heer" uit de pruikentijd dansten een menuet, kinderen in matrozenpakken-met-beffen lieten op dreuntoon een,lesje horen onder leiding van een „juf", gekleed in een lange zwarte jurk. Meisjes in lange mouwschorten-met- kant-afgezet zegden de „onsterfelijke" versjes van Hieronymus van Alphen op. Weer anderen demonstreerden een gym nastiekles van honderd jaar geleden, waar na de grootmoeders van thans als leerlin gen van vroeger het a.b.c. op„dreunden". Dit kleurrijke overzicht werd besloten met een opmars van schoolkinderen in de natio nale kledij van de landen,waar Montessori- onderwijs wordt geboden. Italianen, Zwit sers, Schotten, Spanjaarden enz. traden met de verschillende landsvlaggen naar voren, terwijl de diverse volksliederen achtereenvolgens werden gespeeld. Nadat de kinderen in de pauze waren j getracteerd, opende het tweede gedeelte met een loflied op hun school, waarna men te zien kreeg, hoe de heer P. van den Wind, het hoofd der school, 25 jaar geleden les gaf. De gelijkenis was sprekend, daar de zoon van het schoolhoofd de rol van zijn I vader vervulde. Een Oosters sprookje over een arme schoenlapper, die later een prin- j ADVERTENTIE vanaf maandag 15 juli 1 uur JAC. VAN MARIE Barrevoetestraalt 19 Tel. 15051 Van de talrijke buitenlanders die dit jaar ons land als doel van hun vakantie hebben gekozen zal een bijzondere groep in de komende weken weer de gast zijn van de afdeling Haarlem en omstreken van de International Friendship League, de Bond voor Internationale Vriendschap. Zoals in haar naam reeds tot uiting komt wil de I.F.L., die in 1931 door de Engelse officier Noel Ede in het leven werd geroepen en waarvan Nederland se dert 1936 een sectie uitmaakt, met voorbij zien van alle politieke, godsdienstige of rassenverschillen een internationale hond van goede verstandhouding en wederzijds begrip tussen de volkeren scheppen. Met dit doel worden er jaarlijks, doorgaans in de vakantietijd, samenkomsten gehouden waarbij de buitenlandse gasten in het ontvangende land in zogenaamde „een- tres" worden gehuisvest van waaruit al lerlei excursies naar de bezienswaardig heden van stad en land worden gemaakt. Al naar gelang er behoefte aan bestaat worden er ook wel lezingen over onder werpen van verscheidene aard gehouden. De leden van de I.F.L. zijn over de gehele wereld verspreid, er zijn secties gevestigd in bijna alle landen van Europa terwijl er ook contacten zijn met Amerika, Cana da en landen van het Britse Gemenebest. Zo kon het gebeuren dat in voorgaande jaren behalve Europeanen ook gasten uit Bombay, Trinidad en Brits-Somaliland in I.F.L.-verband hun vakantie in ons land doorbrachten. Aan de andere kant hebben vele Nederlandei's aan hun vakantietij d in buitenlandse centres van de I.F.L. doorge bracht de aangenaamste herinneringen. Dit jaar zullen de buitenlandei's voor de zevende achtereenvolgende maal de gast vrijheid van Nederlandse afdelingen ge nieten en wel van de afdelingen Arnhem en Haarlem. Voor de Haai'lemmers be tekent dit bezoek geen „première", want reeds in de jaren 1951 tot en met 1954 tra den zij met succes in het C.I.O.S. te Over- veen als gastheer op. Met vele van de toenmalige deelnemers wordt nog steeds een vriendschappelijk contact onderhou den. Naar Haarlem komen ditmaal Engel sen, Belgen, Ieren, Fransen, Duitsers, De nen en Zweden. Zij kunnen in het „Inter naat Acrdenhout" aan de Slingerweg no 6, waar zij van 13 tot en met 27 juli onderdak zullen vinden, een prettige vakantietijd tegemoet zien, want de Centre-commissie van de afdeling Haarlem heeft voor hen een aantrekkelijk programma uitgestip peld. Het „menu" vermeldt onder andere een autobustrip door Kennemerland, be zoeken aan Den Haag, Scheveningen, Am sterdam, Volendam en Marken, een boot- tocht door de Amsterdamse grachten en verder excursies naar het Haarlemse Frans Halsmuseum, de Aalsmeerse bloe menveiling, de Afsluitdijk en het zes- honderdjarige Hoorn. Het lid van de Cen tre-commissie de heer P. G. Eijsker uit Haarlem zal de buitenlandse gasten als gids terzijde staan. Het bestuur van de sectie Nederland van de I.F.L. hoopt dat bun kennismaking met Nederland en het Nederlandse volk van prettige en blijven de aard zal zijn en zal mogen leiden tot het ontstaan van vele vriendschappelijke rela ties. ses trouwt en met behulp van een goede geest rijk wordt, werd leuk gespeeld. Ver volgens werden volksdansen ten beste ge geven, waarna een feestlied werd gezongen. Het hoofd der school, de heer P. van den Wind, die zijn zilveren jubileum als school hoofd viert, kreeg een actetas voor zichzelf en een vlag en grammofoonplatenkoffer voor de school aangeboden. Tenslotte trok ken de kinderen juichend en zingend in een lange keten weg. Het gebodene maakte wel duidelijk, dat vele uren van oefenen aan deze school revue waren voorafgegaan. Opvallend goed waren de kostuums, die gedeeltelijk door de ouders en gedeeltelijk door de kinderen van de hoogste klassen waren vervaardigd. Het geheel was ontwoi'pen en geleid door de dames N. Baay en F. Visser-Waal, daar bij geassisteerd door mevrouw Ch. Phaff- Veenstra en mevrouw Hamaker-Willink. Het slagen van het feest is voor een be langrijk deel ook te danken aan de klasse leidsters, onder wier leiding de schetsen zijn ingestudeerd, en aan mejuffrouw Lilly Lepiet, oud-leerlinge, die de muzikale be geleiding verzorgde. De dames N. Baay en F. Visser-Waal, die het leeuv/e-aandeel in de voorbereidingen hadden, kregen ten slotte eeen bloemstuk aangeboden. Dinsdag aanstaande is het precies vijf entwintig jaar geleden dat het strand- orkestje van Engel Paap zijn entree maakte op het Zandvoorlse strand. Tienduizenden kilometers mul zand hebben de vijf barrevoetse musici van deze ..stemmingsband'' nu al achter de rug, en hoewel de verdiensten niet meer zo goed zijn als voor de oorlog, hopen zij badgasten en dagjesmensen nog tot in lengte van dagen te ver gasten op hun leutige liedjes. Veel is er veranderd in die kwarteeuw: vroe ger musiceerde men in oud-Zandvoort- se klederdracht, nu zijn de mannen van Engel, naar strands wijs, gestoken in hagelwitte overhemden, kanariegele sweaters en khaki-shorts. Maar wat hetzelfde bleef, dat is hun populariteit bij de strandbezoekers - en vooral bij de jeugd, die het mobiele orkest vaak urenlang volgt op zijn omzwervingen. Het zal het vijftal dinsdag dan ook stellig niet aan belangstelling ontbreken. Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek en wel als volgt' Naam: vast adres: van: t/m naar De abonnees, die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. De ADMINISTRATIE De kerkvoogdij der Hervormde gemeen te Haarlem heeft besloten tot restauratie van het orgel in de Nieuwe Kerk aan het Nieuwe Kerksplein over te gaan. Zoals gemeld is bestonden er plannen een elektronisch kerkorgel aan te schaffen, maar kerkvoogden hebben gemeend, dat het beter is om tot restauratie van het be staande orgel over te gaan. De restauratie is opgedragen aan de ge broeders Vulpen. Als het orgel in de oude glorie wordt teruggebracht zal een bedrag van 80.000 nodig zijn. Door subsidies ho pen kerkvoogden in de naaste toekomst aan het bedrag te komen. Het werk kan niet terstond in zijn ge heel worden uitgevoerd. Voor het eerste gedeelte is 16.000 nodig. Verwacht wordt, dat het orgel op 15 oktober bespeelbaar is, waardoor het in de wintermaanden weer gebruikt kan worden. Later volgen de andere etappes van de restauratie. In de plaats van het Haarlemse raads lid mr. J. G. Bettink, die aan de beurt is van aftreden als lid van de Haarlemse Spoi-traad, stellen B. en W. de raad voor uit zijn midden een ander lid te benoemen. Mr. A. Wensing heeft schriftelijk be dankt als lid van de raadscommissie voor economische aangelegenheden en van de commissie van toezicht od de stadsbiblio theek en -leeszaal. m Onder zeer grote belangstelling van het bestuur, leden, bewoonsters en genodigden, had dondei'dagmiddag in het Sterhuis aan de Nieuwe Gracht 100 de feestelijke ope ning plaats van de nieuwe afdeling van dit Sterhuis, waarvoor het pand Nieuwe Gracht 102 door de afdeling Haarlem van de Union (Nedei'landse Vereniging ter be hartiging van de belangen der jonge meis jes) werd gehuurd. Het bestuur had dit huis liever in eigendom, maar om dit pand te kopen., ontbraken de nodige geldmidde len en er is zelfs voor het opknappen en inrichten van dit nieuwe huis zoveel geld nodig geweest, dat ondanks het feit, dat er door verschillende instellingen grote bedragen voor dat doel werden gefour neerd, nog ongeveer vijfduizend gulden tekort is. Wegens verhindering van de ere-presl- dente, mevrouw mr. J. A. Prinsen-de Jong, werd het nieuwe pand na de jaarvergade ring geopend door de presidente van de Haai'lemse afdeling van de Union, mevr. M. Th. Bierens de Haan-Waller, die de geschiedenis van het Haai'lemse Sterhuis schetste. Mevrouw Bierens de Haan memoreerde, dat het huis in de loop der jaren zeer veel te danken heeft aan het vele werk door de diverse secretaresses en leidsters ver zet. In augustus 1938 bedroeg het aantal instuif meisjes niet minder dan vijfhon derdveertig. Tijdens de oorlogsjaren 1940- 1945 zag het bestuur zich genoodzaakt de afdeling Haarlem op te heffen. In 1948 werd het huis in een deplorabele toestand teruggevonden, totaal uitgewoond en de inventaris gestolen. Na de toespraak bood de waarnemend presidente van het hoofdbestuur, mevrouw J. M. A. Bosch van Rosenthal-Den Tex, namens het hoofdbestuur van de Union haar gelukwensen aan met de nieuwe aan winst van dit werk. Het hoofdbestuur is de afdeling Haarlem dankbaar voor de bereidheid het offer te brengen, teneinde het doel der vereniging te kunnen realiseren. In dit nieuwe huis zal veel werk gedaan kunnen worden tot zegen van het jonge meisje. Vervolgens ADVERTENTIE Niet voor niets is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! bood een deputatie van de inwonende meis jes aan het bestuur een strijkplank aan en namens de instuifmeisjes een klok. Na afloop van het officiële gedeelte kre gen alle genodigden de gelegenheid de moderne inrichting van het nieuwe pand te bewonderen, dat van een totaal uitge woond huis, waarvan de zolder vroeger voor bergplaats van stro voor de paarden ■dienst deed, is omgetoverd in een huis, dat een voorbeeld is van „goed wonen". Een aanzienlijke verbetering is bijvoor beeld, dat de instuif nu eindelijk over een eigen kamer beschikt, een al lang gekoes terde wens, een ruim, licht, modern in gericht vertrek met fleurige gordijnen in een modern dessin. Alle kleuren in dit huis- zijn licht gehouden en harmoniëren goed met elkaar. Op de zolderverdieping zijr drie kamers voor de inwonende meisjer ingericht, alsmede een nieuw kantoortje van het M.A.I.-bureau (Maatschappeli.i' Advies- en Inlichtingenbureau) beneder naast de voordeur. Er is een douche- en wasgelegenhek aangebracht en er is een mooie kamc voor de directrice. Het bestuur heeft dit nieuwe huis voo tien jaar kunnen huren, zodat het de kos ten van herstel en inrichting in die tijf hoopt te hebben afgelost. Verkoop op straat In de periode van 21 juli tot 17 augustus zullen melkhandelaren om beurten met va kantie gaan. Dan zal de melkbezorger niet bij de klanten aan huis bellen, maar hij zal zich op bepaalde punten in de straten opstellen. Door het luiden van de bel wordt aangekondigd dat hij er is en de huis vrouwen worden uitgenodigd zich naar zijn wagen te begeven voor het kopen van melk. Voor zieken en ouden van dagen kan een speciale regeling getroffen worden als zij zich tevoren melden. Dan wordt de melk Het bestuur van de stichting „Katho lieke Vormingsschool voor de Detailhan del" te Haarlem heeft op 6 maart van het vorige jaar aan B. en W. van Haarlem verzocht de noodzakelijkheid te verklaren van de oprichting van een vakschool voor de detailhandel te Haarlem. Het zou hier gaan om een vormingsinstituut voor leer lingen, die de lagere school hebben ver laten en na een voortgezette opleiding zich een functie in de detailhandel willen verwerven. De cursus zou vier jaar duren en vakken omvatten in algemeen vormend onderwijs, boekhouden, warenkennis, affi cheren en etaleren. Na ingewonnen advies zijn B. en W. van mening, dat oprichting van een dergelijke school in Haarlem in een behoefte zou voorzien. De school zou van een meer dan lokale betekenis worden en ook leerlingen tot zich kunnen trekken uit de omgeving van Haarlem. Het aantal leerlingen voor het eerste jaar raamt het bestuur van de stichting op 25. B. en W. stellen de raad voor een nood zakelijkheidsverklaring voor de oprich ting van een dergelijke school af te geven. Stukadoorscursus Bij de ingezonden stukken bevond zich een verzoek van de Vereniging voor nij verheidsonderwijs te Haarlem tot het ver krijgen van een noodzakelijkheidsverkla ring voor het instellen van een dagcursus stukadoren aan de lagere technische j school. B. en W. stellen de raad voor dit stuk in hun handen te stellen voor het uitbrengen van pre-advies. Thans zijn de exploitatiekosten van de op 8 augustus van het vorige jaar inge stelde rijdende leeskliniek hekend gewor den. Voor het eerste jaar zal een bedrag van f 6.700 nodig zijn, voor welk bedrag B. en W. de raad een krediet vragen. Voorts stellen B. en W. de raad voor principieel zijn medewerking te verlenen voor het beschikbaar stellen van gelden voor de verbouwing van de bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aan de Nieuwe Gracht van de r.-k. jongens scholen te Haarlem. B. en W. hopen bin nenkort een voorstel tot kredietverlening te doen. Ten behoeve van de vereniging „Groen van Prinsterer" wordt voorgesteld mede werking te verlenen voor het uitbreiden van de Elout van Soeterwoudeschool aan de Muiderslotweg met twee lokalen. Voorts wordt medewerking van de raad gevraagd voor het verstrekken van gelden voor de aankoop van meubilair ten be hoeve van de school voor lager onderwijs aan de Eemstraat van het r.-k. kerk- en schoolbestuur van de parochie van O. L. Vrouwe van Zeven Smarten en de H. Bavo. Benoemingen Het college stelt verder voor de heer N. Kuipers, hoofd van de Christiaan Huy- gensschool aan de Ohmstraat, over te plaatsen naar de openbare lagere school aan de Dr. De Liefdestraat; de heer G. M. Nordholt uit Zeist te benoemen tot leraar in de handelswetenschappen aan het Coornhertlyceum. en de heer H Groene- wegen tot leraar in tijdelijke dienst aan de gemeentelijke lagere technische avond school Tenslotte wordt voorgesteld ontslag te verlenen aan de heer T. J. de Maar als leraar aan de gemeentelijke lagere tech nische school en aan de heer W. P. J. Ente als onderwijzer aan de Centrale School nr. II. Koninklijke ond ersch ei ding De uitgestelde vergadering van de Pro vinciale Staten van Noordholland is niet - zoals gemeld is - bepaald op dinsdag 23 juli, maar op dinsdag 30 juli. Na afloop zal afscheid worden genomen van mr. M. A. Stufkens die op 1 september zijn functie van griffier der Staten zal neerleggen. Wevens onvoldoende helangstelling van de zijde van het publiek heeft de P.T.T. besloten het hulppostkantoor in Santpoort dorp zaterdagmiddag en zondagmorgen niet meer geopend te doen zijn voor tele foon en telegraaf. De openingstijden waren zaterdagmid dag van twee tot vier en van vijf tot zeven uur en zondagmorgen van acht tot negen uur. Nieuws in het hort Feest. Ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan zal de speeltuinvereni ging „Het Vondelkwartier" uit Oud-Schoten zaterdagmiddag 13 juli in de aula van het Christelijk lyceum „Marnix van St. Aide-, gonde" aan de Planetenlaan de kinderen van haar leden een feestprogramma aan bieden. ADVERTENTIE 13 juli a.s. Varkenshaas iets fijns 500 gram Braadstukjes heerlijk mals 500 gram 258 SPECIAAL AANBEVOLEN: Heerlijke kalfstongen Ons fijne per lamsvlees 500 gram stuk 285 va 150 UIT ONZE VLEESWARENAFD.: Mager runderrooklviees 100 gram Gebraden rosbief 100 gram VEILING-VERSE GROENTEN In de A.H.-Supermart vindt u iedere dag opnieuw een keuze uit vele soor ten sappig fruit en frisse, veiling- verse groenten. Het puikje van de veiling tegen allerlaagste dag- orijzen! UIT ONZE AFD. KRUIDENIERSWAREN: 2 voor Sinaasappelschijfjes 100 gram Tubes limonadesiroop (voor 't week-end) Rode bessensap (op de pudding!) Leverpastei per fles dubbel blik Garantie voor kwaliteit aagste prijzen Rente winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Vanmiddag heeft de wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, de nieuwe kleuterschool „Hummeltjes- honk" in het Kleverpark te Haarlem officieel in gebruik gesteld. Maar don derdag hebben de kleuters de school al in bezit genomen. Uitgedost met slingers in rood-witte kleuren, met vlaggen in de hand en leuke f eestmut sen op het hoofd, trokken de kinderen in optocht van de oude school aan ADVERTENTIE ...toch verleid: KAAS wint 't pleit Lokroep: lekkere snoep? 'n Wortelzeg?nee... weer pech.! de Tetterodestraat naar het nieuwe schoolgebouw. De stoet werd vooraf gegaan door een versierd draaiorgel, getrokken door een paard met mooie pluimen op de kop. Op het speelplein aangekomen, maakten de kleuters een rondedans rond de grappige betonnen beer, die ivel spoedig hun speelkame raad zal zijn. Een ijsje voor elke kleuter maakte het feest nog mooier dan het al was en toen uiteindelijk het nieuwe gebouw werd bezichtigd, was het enthousiasme van de kleuters niet te overtreffen. misschien een ongewone situatie, maar de moraal is duidelijk: haal KAAS in huis en iedereen komt er op af. In deze dure tijd zoiets lekkers voor zó weinig geld, dat is gewoon een wonder! Elke dag opnieuw! Publicatie van Het Nederlands Zuivclbureau GEHUWD: 11 juli: Ph. M. M. van Rijn en C. H. M. van der Meij; C. J. Joosten en H. M. G. Sanders; Chr. J. Poppelaars en A. Harskamp; J. S. van der Kraats en J. C. Visbeen; R. J. N. Solkamans en M. K. Ru dolph; D. C. van der Bellen en J. M. van Huizen; W. B. Engelenberg en P. Spoor; E. Evers en E. A. Strang; J. P. Huizing en C. Westland. BEVALLEN van een Zoon: 10 juli Ph. H. Prass-Lam; 10 juli A. Lagerweij-van Rotterdam; 10 juli A. C. Born-Boon; 11 ju- H. E. D. Bruring-van Dillewijn; 10 juli H. Piepenbrink-de Regt; 11 juli J. Th. M. van Dam-van der Craats; 10 juli H. J. Ris- Licht; 11 juli J. Löhr-Wanders. BEVALLEN van een DOCHTER: 9 juli C. H. Holland-Bruin; 9 juli E. I. M. Heij- boer-Postma; 10 juli E. J. Koopmans-Vree- ken; 10 juli J. F. M. van Liemt-Brocken. OVERLEDEN: 9 juli H. Box, 72 jKemp straat; 9 juli P. Tollenaar, 63 j., Allanstraat; 9 juli E. Wijtvliet, 59 j., Hazepaterslaan; 9 juli C. Balm-Koek, 88 j., Hagestraat; 9 juli C. J. Wagemaker-Oudt, 62 j., Delft laan; 10 juli F. de Gooijer-Nieuwenhuijzen, 61 j., Dickmansstraat; 10 juli D. G. van Pitteren-Pleiter, 49 j., Hazepaterslaan; 11 juli J. Jager-Hamberg, 69 j., Meeuwen straat; 9 juli J. H. van der Westen-Spruijt, 57. j., Hazepaterslaan. Haarlem, 11 juli 1957.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15