Perez DKW Aantal strafbare feiten in 1956 enigszins gedaald omeropruiming Politie doet een boekje open over haar vele activiteiten Fa. C. van Maren SLOT DEFECT? °adio Moors HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 CRIMINALITEIT IN HAARLEM J5=S UURWERKREPARATIES HORLOGERIE „SUISSE Openlucht-uitvoering van V.O.L.O. Drukkerij Jacobson zestig jaar Viering, uitsluitend in besloten kring Centrale School I laat werkstukken zien Proces om 63 gulden Werken in vakantie heeft niet alleen voordelen Perzische Tapijten Afscheidsavond leerlingen Linnaeusschool Draaiorgel „Jupiter" gaat naar Duitsland Een goede raad voor scheidende leerlingen Statentocht Dordrecht „DE SLEUTELSPECIALIST" Vissers brachten 1000.- bij elkaar voor kanker bestrijding SCHATKISTPROMESSEN Grote nederlagen voor HVGB en Haarlem Examens ZATERDAG 13 JULI 1957 Volgens het onlangs verschenen verslag van de Haarlemse gemeentepolitie over 1956 Is het aantal ter kennis van de politie gekomen strafbare feiten in Haarlem, verge leken met 1955, verminderd van 1236 tot 1156. Hieronder vallen: vermogensdelicten, loals diefstal, verduistering, oplichting en opzettelijke heling; ruwheidsdelicten, zo als weerspannigheid, dierenmishandeling, moord, doodslag en mishandeling; en ze denmisdrijven. Van deze gevallen bleven er 483 onopgelost tegenover 486 in 1955. Van de onopgeloste misdrijven in 1955 zijn er inmiddels in 1956 eenenveertig opge lost. Het aantal onopgeloste zaken in 1956 gold vooral kruimeldiefstallen. Het aantal diefstallen is in het verslag jaar iets teruggelopen. Wel aanmerkelijk 'groter was het aantal inbraken: 82 in 1956, 54 in 1955. De politie wist twee jeugdige inbrekers in te rekenen, die in de Spaar- nestad acht en elders negen inbraken had den gepleegd. Na klachten van vrouwen, wier echtgenoten soms het hele weekloon verdobbelden, werd een inval gedaan in een café, waar zeven personen werden ge arresteerd, die het hazardspel bedreven. Tot de (nog) onopgeloste zaken behoort de bankbiljettendiefstal bij de n.v. Grafi sche Inrichting Joh. Enschedé en Zonen, waar op kort achter elkaar gelegen data vellen met bankbiljetten werden gestolen, vierenzeventig valse bankbiljetten van tien gulden werden in beslag genomen. Er deden zich elf gevallen van zelfmoord en twaalf i --gingen daartoe voor. Het aan tal branden bedroeg 98 (in 1955: 103); tien maal was sprake van loos alarm. De kinderpolitie onderhield een intensief contact met de voogdijraden, de officieren van Justitie, kinderrechters, sociale raden, enz. Menigmaal werd waardevolle raad ontvangen van het Haarlemse schoolpsy chologische bureau en het medisch-op- voedkundig bureau over de drijfveren van minderjarigen tot on-sociaal gedrag. „He laas zijn beide bureaus te overbelast met werk om een voortdurende uitwisseling van gegevens en richtlijnen mogelijk te maken", aldus het verslag. Overigens geven de nuchtere cijfers in het als een statistiek opgestelde verslag een klein beeld van de aanpassingsmoei lijkheden, die kinderen moeten doorma ken, en van de onmacht, waarmede som mige ouders bij de opvoeding van hun kin deren worstelen. Het bureau van de kin derpolitie werd bijvoorbeeld door ruim tweeduizend personen bezocht, die kwa men spreken over moeilijkheden met kin deren en over gestoord gezinsleven, waar onder de kinderen hebben te lijden. Opmerkelijk is en de ervaringen van de laatste weken bewijzen de juistheid van dit gegeven wel dat de jeugdcrimi naliteit, gepleeg-" door kinderen uit gegoe de en beschaafde milieus, toeneemt. Kin deren uit deze milieus pleegden vele win keldiefstallen, waarbij grammofoonplaten en boeken de zeer begeerde artikelen ble ken. Tegen 170 minderjarigen 155 jon gens en vijftien meisjes werd proces verbaal opgemaakt. Van hen pleegden honderd jongens,, en veertien meisjes dief stallen; één meisje kwam wegens heling met de politie in aanraking. Twintig jon gens werden wegens joyriding geverbali seerd. Voorts werden mishandeling, ver nieling en brandstichting gesignaleerd. Van ie 142 weglopers waren de meesten afkomstig uit gestichten; deze kinderen verlangden terug naar huis. De anderen ontvluchtten meestal het ouderlijk huis om onenigheid met de ouders, om de liefde of uit zucht tot avontuur. Drie weglopers konden niet worden opgespoord. Een er van komt uit een uitzonderlijk ongunstig gezin voort; de twee anderen zijn vermoe delijk naar het buitenland uitgeweken. Met de baldadigheid van de jeugd viel het overigens nog al mee; ernstige gevallen van baldadigheid werden namelijk niet geconstateerd. In het algemeen liep het cafébezoek terug; wel werd opgemerkt, dat ADVERTENTIE snel betrouwbaar O ver veen Te!. 23523 het bezoek van personen in de leeftijd van 19 tot 25 jaar aan sommige gelegenheden is toegenomen. Uit de cijfers van de verkeerspolitie blijkt, dat het aantal verkeersongevallen steeg van 1768 in 19*tot 2306 in 1956. Als oorzaken hiervan worden genoemd: de be langrijke toename van het aantal voer tuigen op de weg en de ongedisciplineerd heid van een groot aantal weggebruikers. Evenals in 1955 verloren zestien mensen tengevolge van verkeersongelukken het le ven; 339 personen liepen ernstig letsel op. In 1405 gevallen van de 2306 verkeersonge lukken werd proces-verbaal opgemaakt. Bij de beoordeling van de verkeersonvei ligheid moet mede aandacht worden ge schonken aan het feit, dat geen geschikte verbindingswegen aanwezig zijn om het doorgaande verkeer uit de smalle straten in de binnenstad te houden. Gelukkig blijft de stijging van het aantal verkeersonge lukken ver achter bij die van de verkeers intensiteit. Het jaarverslag wijdt in een ruim vijf tig pagina's tellend rapport nog aandacht aan velerlei zaken: het werk van de ver schillende diensten de sterkte van het korps (in totaal 350 personeelsleden; bij gebrek aan geschikte krachten 1 inden vacatures moeilijk worden bezet) de be schikbare gebouwen; personeelszaken, be vorderingen, enzovoorts. ADVERTENTIE ook stopwatches en datumuurwerken VLUG EN BILLIJK Barteljorisstraat 1 hoek Smedestraat Ter afsluiting van het seizoen hield VOLO donderdagavond de traditionele openluchtuitvoering op het schoolplein van de J. P. Coenschool in Haarlem-Noord, welke door zeer veel belangstellenden werd bijgewoond. Voor deze uitvoering was een gevarieerd programma samengesteld met overwegend massale nummers. Vooral bij de aspiran ten-nummers moest daardoor de samen stelling der oefeningen eenvoudig blijven, doch kon aan de afwerking méér aan dacht geschonken worden. De verscheidene vrije oefeningen van de dames, de dames-senioren, de jongste en oudste meisjes (deze laatsten met de KNGV-serie) werden dan ook correct uit gevoerd. De hindernisbaan van de meisjes van zeven tot acht jaar was wat eentonig, hetgeen ook van de oefeningen aan het paard van de jongens van tien tot elf jaar gezegd moet worden. Levendiger was het werken met de banken door de jongens van acht tot negen jaar en het klassikale brugturnen door de meisjes van negen jaar. Aan de toestellen werd overigens zeer behoorlijk geturnd. Zo mogen we zeker noemen brug met ongelijke leggers door oudste meisjes en dames, de lange mat van de oudste jongens, de ldassikaal-uit- gevoerde oefenvormen aan paard door de meisjes van tien tot elf jaar en de keurige oefeningen aan laag brug door de dames. Ook het springen was goed verzorgd, het paardspringen van de grote jongens; het kastspringen van de meisjes en het tafelspringen van de heren. VOLO kan door de grote activiteit van de toestellencommissie, op een goede uit voering terug zien. Vanmorgen is het feest bij de Drukkerij Jacobson aan de Parklaan 40 te Haarlem, zij het dan ook in besloten kring. Het per soneel kwam bijeen voor de viering van het zestigjarig bestaan. Op 14 juli 1897 richtte de heer M. A. Jacobson een steen drukkerij op in perceel Nieuwe Gracht 10; spoedig was de ruimte te klein en onder dak werd gezocht in een gebouw aan het Donkere Spaarne nabij de Bakenesser- gracht, maar het bedrijf nam spoedig zo danig toe in omvang, dat een groter pand nodig was en na het verbouwen van Jans- weg 47 werd hier het bedrijf in 1903 voortgezet. In de loop der jaren kon een gedeelte van Parklaan 40 er bij getrokken worden en reeds geruime tijd ziet men naar een geschikte ruimte uit, die echter in het centrum der stad niet gemakkelijk te vin den is. De tegenwoordige firmanten de heren A. Jacobson en J. W. F. Meijer ho pen het bedrijf nog eens te kunnen ver plaatsen. De op 3 maart 1937 overleden heer Ja cobson heeft dank zij zijn energie en werk lust de drukkerij tot bloei gebracht. Ook nam zijn zoon, de heer A. Jacobson, actief deel aan de werkzaamheden, en hij is reeds veertig jaar als firmant in de drukkerij. Op 1 maart 1936 besloot de heer M. A. Ja cobson zich op medisch advies uit de zaken terug te trekken. Hij was een geziene fi guur in drukkerskring, vervulde vele ja ren het voorzitterschap van de Nederland se Bond van Steendrukkers en was lid van de centrale raad van beroep in het gra fisch bedrijf. De steendrukkerij is omgezet in een offsetdrukkerij en de firma legt zich spe ciaal op handelsdrukwerk toe. Etiketten, verpakkingen, bonbondozen enzovoort wor den bedrukt. Vandaag zijn de werkzaamheden even onderbroken voor een intieme viering van het jubileum en maandag gaat het bedrijf weer gewoon voort overeenkomstig de wensen van de firmanten. Donderdagavond is in de Centrale School I aan het Weltevredenplein in Haarlem een tentoonstelling geopend van werkstukken, die de leerlingen van deze school tijdens de handenarbeid-, teken- en handwerklessen hebben vervaardigd. De expositie geeft een goed beeld van de ver schillende toegepaste technieken. De teke ningen, het cartonnagewerk, de figuur zaagmodellen, het boetseerwerk en de re sultaten van de houtarbeid waren over zichtelijk uitgestald. Een bijzonder ver zorgde indruk maakten de door de meis jes volgens patroontekening gemaakte ja ponnetjes, kinderkleding en pyjama's aan welker afwerking zichtbaar veel zorg is besteed. Het cartonnagewerk viel op door de smaakvolle kleuren van de briefmap- pen, dozen, onderleggers en pennebakjes. De produkten van de houtarbeid deden op het eerste gezicht wat simpel aan maar bij een nadere beschouwing werd duidelijk, dat de verschillende houtverbindingen de knutselaar voor problemen heeft gesteld en dat de goede oplossing hiervan de waar de van het voorwerp heeft bepaald. De leerlingen van de achtste klasse hebben met hun linoleumsneden aardige effecten weten te bereiken. Ook zagen wij enige originele tekeningen van meisjes die het kennelijk in de „haute couture" zoeken. Bloemen en planten geven deze expositie, welke ook hedenavond nog is te bezichti gen, een frisse omlijsting. Een groot aan tal ouders maakte van de gelegenheid ge bruik het werk van hun kinderen in ogen schouw te nemen. B. en W. van Haarlem stellen voor een rechtsgeding te voeren tegen de eigenaar van een bestelauto, de heer J. J. H. Wesselink, die weigerde de schade te betalen, die ontstond, toen hij met zijn wagen in botsing kwam met één der afsluitbomen van de Lange- brug op 25 april van het vorige jaar. De heer Wesselink meent, dat de schade ontstond door onoplettendheid van de brugwachter en de gemeente is van oordeel, dat de heer Wesselink „zich in de onderhavige verkeerssituatie '6 anders heeft gedragen, dan redelijker wijs van hem mocht worden verwacht". En het bedrag, waar dit alles om gaat? Dat beloopt niet meer dan63,17. >30COC0O2CO3CCO3OC>DC<»DC<XXXX>0O000C«>D0CCO00C>0O00O0!X>0C>C>C Brief aan ouders van leerlingen van Haarlemse H.B.S.-a Het hoofd van de Haarlemse Hildebrand- school voor m.u.l.o., de heer A. J. Poelstra, heeft enige tijd geleden het initiatief ge nomen tot het sturen van een brief aan de ouders van de leerlingen van de Hilde- brandschool, waarin het werken in de va kantie door deze leerlingen, van verschil lende kanten werd bekeken. In navolging hiervan heeft de directeur van de H.B.S.- a, de heer R. Prosée, onlangs aan de ouders van de leerlingen van zijn school een der gelijke brief gestuurd. Hierin wordt in de eerste plaats gewe zen op enige voordelen, die het werken in de vakantie voor de leerlingen heeft, zoals de waardering, die kan ontstaan voor het werken met de handen en het finantiële voordeel, waar het in de meeste gevallen om begonnen is. De heer Prosée schrijft verder, dat het werken in de vakantie ook nadelen heeft. Zo wordt de vrees geuit, dat bij de hoge lonen, die aan ongeschoolden worden uit betaald, de leerlingen zich kunnen gaan afvragen, of het nog wel nodig is zich op school zo in te spannen, als het geld zo gemakkelijk verdiend kan worden. Voorts zou er bij de meeste jongens, die in de vakantie gaan werken onverschillig heid heersen ten opzichte van de soort werkzaamheden, die zij gaan verrichten. Hieruit zou blijken, dat er te materialis tisch wordt gedacht. Ook zouden jongelui, die tijdens de va kanties over een betrekkelijk hoog inko men beschikken, dit na de vakantie moei lijk meer kunnen missen. „Ik moet helaas als mijn overtuiging uit spreken", schrijft de heer Prosée, „dat deze omstandigheid één der oorzaken is, die in de laatste tijd hebben geleid tot de vele en ernstige ontsporingen, die wij van een deel van de opgroeiende jeugd meemaken". Ook komt het voor, dat kinderen soms vijf weken gaan werken. De circulaire wijst er op, dat het doel van de vakantie rust en ontspanning is. De brief besluit met er bij de ouders op aan te dringen, dat zij toezien welk werk door hun dochter of zoon in de vakantie wordt gekozen, dat de duur beperkt blijft tot één of twee we ken en dat toegezien wordt op de beste ding van het verdiende geld. ADVERTENTIE AMSTERDAM Rokin 116 ROTTERDAM - DEN HAAG UTRECHT ARNHEM - HILVERSUM De leerlingen van de Montessorischool vierden feest, omdat de school 35'jaar bestaat en een kwart eeuw geleden een eigen gebouw aan de Middenlaan werd betrokken. Onder de titel „Onderwijs door de eeuwen heen" demonstreerden de kinderen, hoe vroeger les werd ge geven. Het tafereel op de foto toont enkele primitieve bewoners, die eeuwen terug ons land bevolkten. Mevrouw Aafje Top studeert met kinderen twee toneelstukjes in Woensdagavond 17 juli zal in het school gebouw aan de Wilgenstraat in Haarlem- Noord een afscheidsavond plaats hebben van de leerlingen van de hoogste groep van de Linnaeusschool voor Montessori- onderwijs. De avond zal een bijzonder karakter dragen, omdat deze groep de eerste is, die in haar geheel op de Linnaeusschool Mon- tessori-onderwijs heeft ontvangen. De jongens en meisjes zullen zelf een groot deel van de avond vullen, waarbij zij twee toneelstukjes opvoeren onder regie van de voordrachtskunstenaresse mevrouw Aafje Top. De stukjes heten „De pruimenjongen" en „Pietje en de perelaar" en onderscheiden zich in zoverre van gewone toneelstukjes, dat de tekst ervan niet is vastgelegd. De jonge acteurs en actrices moeten deze tij dens het spel zelf improviseren, hetgeen heel wat van hen vergt. Deze avond heeft tevens iets van een demonstratie, want de twee spelen, die op gevoerd worden, geven een goed beeld van wat men bij het Montessori-onderwijs onder „vrije expressie" verstaat. Mevrouw Top heeft al verscheidene ke ren op de school met de jongens en meisjes gerepeteerd. Wij hebben één van die repe tities bijgewoond, waarbij bleek, dat mevr. Top zich veel moeite geeft de kinderen zelf de tekst te laten bedenken en daarbij tevens voldoende uitdrukking te geven aan de figuur of figuren, die zij moeten uit beelden. Eén van de jongens, die voor hond speelde, moest verscheidene keren blaffen, voordat het klonk als het geblaf van een kwaadaardige hond. Meisjes, die ongeruste moeders moesten zijn, deden hun best daarop te lijken en de jongen, die een poli tieagent verbeeldde, kon zich gemakkelijk in de rol van een dienaar van de H. Her mandad inleven. Met veel enthousiasme deden allen mee en iedereen popelde ge woon om „op" te mogen komen. Mevrouw Top heeft het roerige stelletje goed in de hand en de resultaten van het instuderen zullen de ouders en andere belangstellen den woensdag in de Linnaeusschool kun nen zien. Het Haarlemse draaiorgel „Jupiter" wordt op het ogenblik gerevideerd en ge schilderd om het een goed figuur te doen slaan in de Duitse stad Gladbach, waar het eind juli op uitnodiging van de burge meester een concert zal geven. Volgende week zal de Jupiter", geheel opgeknapt, weer in de Haarlemse straten verschijnen. Het concert, dat dinsdagavond in de tuin van het herstellingsoord „Unicum" werd gegeven, is dus niet, zoals uit een ons toe gezonden verslag bleek, uitgevoerd door het orgel „Jupiter", maar door „De Vier Jaargetijden". van Christiaan Huygensschool „Verantwoordelijkheidsgevoel en karak ter zijn in het leven beslist belangrijker dan het bezit van een stapel diploma's. Het gaat er voor jullie om als mens gevormd te worden, tracht een mens te worden met een hoofdletter". Deze raad gaf het hoofd van de Christiaan Huygensschool, de heer N. Kuipers, donderdagavond in het ge bouw St. Bavo aan de Smedestraat te Haarlem mee aan de leerlingen, die op het punt staan deze school te verlaten. De scheidende leerlingen zullen zeer zeker met genoegen terugdenken aan deze ge zellige afscheidsavond, waaraan leerlingen van alle klassen hebben meegewerkt. Het programma bestond uit een bonte aaneen schakeling van dansen, schetsjes, zang en voordracht, die bij de geheel gevulde zaal een gul onthaal vonden. De avond werd geopend met een kort welkomstwoord van de voorzitter van de oudercommissie, de heer C. v. d. Westeringh. Een van de aar digste nummers was de uitbeelding van de vakantietijd door de leerlingen van de vierde klasse, waarbij wij achtereenvol gens de kinderen bij het kamperen, aan het strand en op de boerderij bezig zagen. Een woord van lof voor de fraaie decors, die naar eigen ontwerp door de kinderen zelf vervaardigd werden, is hier zeker op zijn plaats. Ook het hierna opgevoerde sprookje „Assepoes" oogstte veel succes. De volksdansen vormden eveneens een aantrekkelijk intermezzo. Na de pauze vond de voorzitter van de oudercommissie nog gelegenheid de heer Munsterman, die onlangs als onderwijzer van de Christiaan Huygensschool afscheid nam, dank te zeg gen voor hetgeen deze in het belang van de school en de kinderen heeft gedaan. De heer Kuipers herinnerde aan de moeilijke tijd, die de school heeft moeten door maken toen na het vertrek van de heer Munsterman de zesde klasse plotseling zonder leerkracht kwam te zitten. Het da verende applaus van de kinderen, dat hierna volgde, bewees dat zij hun vroegere „meester" niet vergeten waren. Tot be sluit van de avond reikten de heren Kui pers en Roorda met een toepasselijk woord aan de scheidende leerlingen van hun klassen een door de kinderen zelf gekozen boek uit als herinnering aan de tijd, die zij op de Christiaan Huygensschool hebben doorgebracht. Deelnemers brengen bezoek aan Haarlem Elk jaar wordt ter herdenking van de eerste vrije statenvergadering in 1572 een grote tourtocht gehouden, uitgaande van het comité Statentocht in Dordrecht. Haarlem behoorde tot de steden, die deze eerste statenvergadering bezochten. De ongeveer driehonderd deelnemers aan de tourtocht 1957 komen in Haarlem op vrij dag 19 juli een stempel halen op het hoofdbureau van politie. De Stichting „Haarlems Bloei" stelt aan alle tourrijders een standaard met vlaggetje, waarop met gouden letters „Haarlem 1957, statentocht" vermeld is, ter beschikking. Voor het eerst wordt ook een duiven vlucht tussen de statensteden georgani seerd. Burgemeester mr. Cremers zal de j deelnemers aan deze vlucht ten stadhuize I ontvangen en aan degene, die zich het eerst meldt, een vaantje uitreiken. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Een bedrag van rond duizend gulden heeft de viswedstrijd ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kan kerbestrijding opgeleverd. Dit grote bedrag kon onlangs door de voorzitter van de Hengelsportvereniging Haarlem, de heer Willemsen aan de vertegenwoordiger van het K.W.F. worden overgedragen tijdens een feestelijke bijeenkomst in de tuinzaal van het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem. Inderdaad is ook deze unieke viswed strijd dit jaar weer een groot succes ge worden. Niet minder dan 435 deelnemers hadden een kans gewaagd, 157 vissers (waaronder ook vrouwelijke deelnemers) gingen met een fraaie prijs huiswaarts, want de middenstand uit Haarlem en om geving had een totaal van 200 prijzen ge schonken. Een aantal prijzen ging in de tombola en het financiële resultaat van dit laatste deed het batig saldo nog een flink eind stijgen. Naast de inleggelden en de geschonken geldprijzen, waarvan er een van de damesvisclub De Vin bijzonder op prijs werd gesteld, was het bedrag tot bijna de vier cijfers gestegen, hetgeen voor de Hengelsportvereniging Haarlem, die zo'n belangrijk aandeel had in de organisatie van het hengelsportfestijn, aanleiding was het ontbrekende bedrag aan te vullen, zo dat voorzitter Willemsen een cheque ad 1000 aan de heer K. de Vries, vertegen woordiger van het K.W.F. kon overhandi gen. Het talrijke publiek dat op deze bijeen komst aanwezig was, stak zijn waardering Het ministerie van Financiën deelt mee dat op vrijdag 19 juli 1957 ten kantore van de agent van het ministerie van Fi nanciën te Amsterdam de inschrijving zal worden opengesteld op schatkistpromessen met een looptijd van drie maanden tot een bij de toewijzing vast te stellen bedrag. De schatkistpromessen zijn, zoals ge bruikelijk, groot f 100.000 en worden uit gegeven onder dagtekening van 22 juli 1957. De storting van het verschuldigde bedrag wegens toegewezen promessen dient te geschieden uiterlijk op 22 juli a.s. vöör 12.30 uur. (ADVERTENTIE) «'an ouds bekend - TeL 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM voor een en ander niet onder stoelen of banken. De heer De Vries dankte met enkele wel gekozen woorden en hoopte dat het K.W.F. ook in de toekomst op de vissers uit Haar lem en omgeving kon blijven rekenen. Een dergelijke bijdrage vond hij zeker niet te versmaden. Ook de heer Willemsen spoor de de aanwezigen nog eens extra aan deze hengelsportwedstrijd in de toekomst in ere te houden. Vooral het volgende jaar, een lustrum, verwachtte hij weer vele deel nemers en hij besloot de geslaagde avond met een hartelijk dankwoord aan alle in stanties en personen die hun medewerking aan deze grootse viswedstrijd hadden ver leend. In Stoop's bad in Overveen kreeg Haar lem voor de tweede klasse dames Nereus uit Zaandijk op bezoek. De Haarlemse da mes hebben de vier-één nederlaag, die zij in de uitwedstrijd leden, gewroken. Na eerst een gelijk opgaande strijd, waarin voor de rust Corry Holm uit een voorzet van Tineke Steensma Haarlem de leiding bezorgde en Rienke Nieuwenhuizen de ruststand op één-één bracht, kwam Haar lem in de tweede helft beter op dreef. Na opzwemmen van Nany Franke namen zij opnieuw de leiding. Toen had Rienke Nieuwenhuizen wederom een antwoord klaar maar verder kwam. Nereus er niet meer aan te pas. Haarlem kwam over wegend in de aanval waaruit Nanny Franke en Corry Holm raak schoten en de eindstand op vier-twee brachten. Voor de eerste klasse A van de water- polocompetitie kreeg HVGB in de zwem inrichting aan de Kleverlaan in Haarlem Neptunus uit Amersfoort op bezoek. De Haarlemmers zijn er niet in geslaagd re vanche te nemen op de in de uitwedstrijd geleden nederlaag. Deze keer werd het een nul-vier overwinning voor de Amers- foorters. Voor de eerste klasse C heren kreeg Haarlem Het IJ uit Amsterdam te gast. Haarlem verscheen met enige invallers waaronder De Brie als keeper. Deze heeft het zwaar te verduren gehad. Voor de rust moest hij al negen keer de bal uit zijn doel halen. In de tweede helft werden er wel enige Amsterdamse aanvallen afge slagen maar toch eindigde de ontmoeting in een zestien-nul overwinning voor Het IJ met welke uitslag wellicht een record is gevestigd. DZV dat met Neptunus Amersfoort de boventoon voert in de eerste klasse A van de zomercompetitie speelde vrijdagavond in de zwemvijver „Groenendaal" in Heem stede tegen HPC. HPC verloor met drie zeven. Voorafgaande aan deze strijd, had een ontmoeting plaats tussen de reserves van de beide ploegen, voor de reserve eerste klasse A. In de laatste fase van de strijd stelden de Delftenaren de zege op vijf-drie veilig. De uitslagen waren: Dames eerste klasse: Robben 1DWT 1 4-1. Heren eerst' klasse A: RZC 1-Nereus 1 5-6. Eerste klasse C: Zwemlust 1—ZIAN 1 1-2. HAARLEM Het einddiploma van de Hogere Technische School te Haarlem werd door de volgende leerlingen behaald: Afdeling Bouwkunde: Th. M. Andries- sen, Haarlem; B. Blankvoort, Eibergen; G. A. Cense, Zandvoort; E. J. M. van Dijk, Lisse; R. D. Emanuels, Haarlem; J. M. M. Happel, Den Haag; L. H. Th. Klein, Meg- chelen (Gld.); J. A. Korff, Haarlem; G. E. Lagerwey, Noordwijk aan Zee; L. S. van Leeuwen, Alphen aan den Rijn; J. G. Meerburg, Leiderdorp; D. Moen, Den Hel der; M. I. van Os, Den Helder; N. C. Val- kering, Egmond aan de Hoef; H. J. M. Völker, Bloemendaal; J. A. Vossen, Zand voort; K. van Waveren, Lisse. Afgewezen: geen. Afdeling Weg- en Waterbouwkunde: V. P. Ackermann, Haarlem; W. Bies, Haar lem; R. G. van den Bosch, Overveen; H. M. Bosman, Driehuis-Velsen; W. J. Braak, IJmuiden; J. N. van Eek, Haarlem; W. F. van Eyndhoven, Haarlem; P. A. Faas, Heemstede; W. J. Hilhorst, Heem stede; O. Keersemaker, Hoogkarspel; D. v. d. Mije, Zandvoort; A. P. Oosten, Haar lem; P. M. .Rijk, Slootdorp; C. D. van Rijn, Aerdenhout; H. P. Schippers, Haarlem; A. J. Spek, Velsen; C. Wals, Bloemendaal; D. Zwemmer, Bentveld. Afgewezen: twee. Afdeling Werktuigbouwkunde: J. E. Baars, Schagen; R. Cornet, Haarlem; E. van Duijn, Haarlem; H. Dijkstra, Haar lem; J. F. van Emmerik, Haarlem; P. H. Engelmann, Zandvoort-Bad; C. J. W. Hen- drikse, Beverwijk; H. M. Janssen, Bever wijk; M. Joosten, Haarlem; J. K. de Klerk, IJmuiden; Th. P. de Konink, Katwijk aan Zee; A. W. Langeler, Haarlem; W. J. de Lannoy, Haarlem; G. List, Castricum; J. P. Meershoek, Haarlem; C. M. Menken, Haarlem, met lof; R. W. Peyrot, Heem stede; J. Pieterse, Haarlem; J. H. Smits, Hillegom; J. C. Stoeltie, Haarlem; W. Veenstra, Velsen; J. J. Verhaar, Voor schoten; P. W. de Waard, Haarlem; E. J. de Wit, Haarlem; J. J. Beckering, Rotter dam; P. W. D. Bourguignon, Nieuwkoop; L. Buis, Leiden; J. J. Castien, Zandvoort; E. Cox, Heemstede; F. Dinger, Heemstede; D. Dobber, Heerhugowaard; L. L. van Heyst, Heemstede; H. de Jong, Hengelo; A. C. M. Kompier, Heemstede; P. M. de Kort, Bloemendaal; C. van Leeuwen, Haarlem; D. Matze, Leiden; D. B. de Mink, Haarlem; H. P. Mooijman, Heiloo; C. Ruys, Heemstede; J. C. Verdegaal, Vogelenzang; G. J. C. Verheem, Haarlem; D. G. Waas dorp, Oegstgeest; H. Werve, Schagen; D. de Zaayer, Heemstede; B. A. Bol, Leiden; J. C. Bos, IJmuiden; H. J. B. P. Bosse, Heemstede; A. Coster, Velsen; B. Hilke- meyer, Amstelveen; C. Hottentot, Alk maar; G. Hylkema, Hillegom; F. C. Kok, Alkmaar; W. Kreumer, Den Haag; S. Ligt- hart, Schoorldam; A. B. Mann; Alkmaar; P. Sten vers, Haarlem; S. J. Veenstra, Haarlem; J. W. van Zutphen, Heemstede. Afgewezen: zeven. Afdeling Elektrotechniek: P. Band, Oost- zaan; L. J. J. van den Berg, Noordwijk B.; J. P. J. Besteman, Alkmaar; E. F. J. M. Braun, Overveen; H. van der Breggen, Alphen a/d Rijn; R. Dennert, Voorburg; L. J. Jupijn, Alkmaar; H. G. Marsman, Haarlem; D. A. Meijer, Heemstede; P. H. M. van der Pol, Haarlem; F. J. Reiding, Haarlem; H. J. Rem, Heiloo; P. Smit Cz., Den Hoorn, Texel; P. F. Soeterik, Amster dam; K. Spaargaren, Aalsmeer; D. Swaan, Amsterdam; L. H. F. Turpijn, Almelo; L. A. J. Venverloo, Oudorp; J. P. Vlam, Warmenhuizen, met lof; A. Vriese, Hoog woud; J. de Waard, Santpoort; Th. H. J. Walters, Haarlem; J. J. Wichmann, IJmui den; C. J. Willems, Haarlem. Afgewezen: geen. Afdeling Scheepsbouwkunde: J. van den Akker, Bussum; N. J. Andreae, Groningen; J. A. de Bruin, Zaandam; J. W. de Bruijne, Amsterdam; N. Groot, Broek in Water land; L. A. S. Hageman, Amsterdam; L. M. Huitema, Amsterdam; P. Knoops, Haar lem; D. Koopmans, Emmeloord; W. C. van Kooten, Zaandam; C. Kooy, Oudkarspel; H. Noorduin, Leiden; A. Pool, Zandvoort; E. C. S. Visser, Sneek; J. F. Wiggers, Noordwijk aan Zee. Afgewezen: vier. Afdeling Vliegtuigbouwkunde: J. J. H. Blom, Den Haag; J. H. A. te Boekhorst, Rotterdam; J. P. van Dooren, Treebeek L.; P. Groenendaal, Utrecht; J. C. Groothui zen, Alkmaar; E. Grünewald, IJmuiden; G. Huijben, Amsterdam; P. G. J. Kappel- hof, Haarlem; J. L. Kuikens, Zaandam; H. A. Kunkeler, Amsterdam; H. Meyer, Haarlem, met lof; F. R. Mohr, Hilversum; C. Nebbeling, Den Helder; H. E. Parker Brady, Scheveningen; E. B. Rohder, Den Haag; R. Rozendaal, Utrecht; K. Scheep maker, Haarlem; F. G. G. Tromp, Haar lem; M. A. Zeyl, Baarn. Afgewezen: één. UTRECHT. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer C. A. van den Berk, privaat-docent in de Zuidslavische talen en letterkunde aan deze universiteit. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer J. Bruyn te Maartensdijk op het proefschrift „De levensbron, het werk van een leer ling van Jan van Eyck". AMSTERDAM (Vrije Universiteit). Ge promoveerd tot doctor in de wis- en na tuurkunde de heer Joh. Blok, hoofd van de fysische afdeling van het medisch- biologisch laboratorium der rijksverdedi gingsorganisatie T.N.O. te Rijswijk, op het proefschrift „Radio-actieve besmetting van de biosfeer in Nederland". Amsterdam. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer H. van Kamp, Amsterdam. LEIDEN. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift ge titeld „De „ionenoptiek van de massaspec- trometer", de heer A. J. H. Boerboom, ge boren te Scheveningen en thans wonende te Amsterdam. Doctoraalexamen rechten: Mej. O. M. Loeff, Den Haag. Doctoraal examen geschiedenis: M. J. Maarsen, Den Haag. Kandidaatsexamen Nederlandse taal- en letterkunde: A. L. Jansen, Haar lem. Doctoraalexamen godgeleerdheid: A. S. Spoor, Rijswijk. Kandidaatsexamen rechten: Mej. D. F. M. Twaalfhoven, Den Haag, mej. E. de Grooth, Wassenaar; mej. J. A. J. I. Kok, Bentveld; R. F. A. Ver schoor, Den Haag; J. D. van Maris, Arn hem; H. Hoorweg, Hilversum; C. W. Lun- singh Scheurleei-, Utrecht; B. Hamburger, Rotterdam; C. D. P. van Aalst, Den Haag; C. G. Burgersdijk, Amsterdam; W. C. L. M. de Munnik. Haarlem; H. A. van Ee, Lei den; F. J. E. Walters, Amsterdam; D. C. Hoevers, Amersfoort, H. J. van de Roe mer, Den Haag; K. Stam, Deventer; J. Bloemsma, Wolvega: Th. J. F. Zeegers, Utrecht; C. Benschop Sassenheim. LEIDEN. Geslaagd voor het kandidaats examen Frans: Mej. K. G. de Groot te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13