VOOITBEEEUS TABAK Kleuters nemen bezit van nieuw schoolgebouw in Heemstede NORIT Anderhalf jaar voor chauffeur die bank had opgelicht Plaquette ter nagedachtenis aan wethouder Disselkoen Uitvoeringspraktijk van barokmuziek GEKOZEN VOOR DE PIJPROOKWEDSTRIJD DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Eind november folkloredag in Haarlem Uw maag! HAARLEMSE RECHTBANK Invalidenwagen gekanteld bij het nemen van de bocht Toon Hermans met griep in bed Artikel over gravenstukken in Haarlems Stadhuis Eerste stalen brug arriveert maandag Leidsevaart wordt in september verbeterd Kruispunt in Verspronck- weg te gevaarlijk geacht NEDERLAND-AMERIKA! «Ie Inhak der kampioenen Turijnse volksdansgroep gaf een voorproef „Het Oosten" schaakt tegen Duitse tegenstanders Burgerlijke Stand van Haarlem DINSDAG 16 JULI 1957 Vanmorgen gingen voor het eerst de deuren van de nieuwe kleuterschool aan de Franz Schubertlaan in Heemstede open voor de kleuters. Natuurlijk was het voor de kinderen een belangrijke gebeur tenis dit betreden van het nieuwe school gebouw, en daarom waren zij in hun mooiste kleren gestoken. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, heeft het gebouw vanmorgen officieel geopend, waarna enkele sprekers de loftrompet staken over het nieuwe ge bouw, waarop vele jaren is gewacht. Na dat de „grote mensen" hadden gesproken, zetten de kleuters aan de officiële opening luister bij door in optocht het speellokaal waar de genodigden gezeten waren, bin nen te trekken zwaaiend met gekleurde vlaggetjes en zingend van hun blijdschap over de totstandkoming van de nieuwe school. De openingsplechtigheid werd onder meer bijgewoond door mevrouw A. Dissel koen-Van Hinte; de wethouders A. J. van Houten en mr. O. H. van Wijk; enige raadsleden; de rijksinspectrice voor het kleuteronderwijs, mejuffrouw G. M. C. Gelauff; en de schoolartsen mevrouw W. D. Boskamp-Mooy en de heer D. J. Bak ker. Nadat de burgemeester een welkomst woord had gesproken, toonde hij zijn en thousiasme over het gereedkomen van deze kleuterschool, dit „tehuis voor kleu ters, die hier enkele gelukkige jaren kun nen doorbrengen". De burgemeester gaf een overzicht van de geschiedenis, die aan de bouw van openbare kleuterscholen in Heemstede was voorafgegaan. In 1935 pleitte het toenmalige raadslid H. Disselkoen, later wethouder van onder wijs voor de instelling van openbare kleu terscholen en werd zijn voorstel aangeno men om te onderzoeken of hiertoe aanlei ding bestond. In december van dat jaar kwamen B. en W. tot de conclusie, dat zij gezien de financiële consequenties niet tot de bouw van openbare kleuterscholen konden overgaan. In 1937 stelde de heer Disselkoen deze kwestie andermaal aan de orde en thans werd ten behoeve van openbaar kleuteronderwijs een pro-me- moriepost op de begroting opgenomen. In 1939 werden gelden voor dit onderwijs uit getrokken, doch als gevolg van de oorlog werden de plannen niet uitgevoerd Meteen na de oorlog werden aan enkele openbare scholen kleuterklassen verbonden en in 1955 werd tot de bouw van deze nieuwe school besloten. Lange tijd hebben de kleu ters in de Dreefschool „ingewoond". De burgemeester noemde het verheu gend te kunnen constateren, dat de bouw geen nadelige gevolgen van de bestedings beperking heeft ondervonden. Hij achtte het belangrijk dat het kleuteronderwijs in goede gebouwen wordt gegeven, daar de kinderen in hun eerste levensjaren zo be vattelijk zijn voor indrukken. Mr. Van Rappard sprak vervolgens woorden ter nagedachtenis van de in 1956 overleden wethouder H. Disselkoen, die als raadslid en wethouder veel heeft ge ijverd voor het onderwijs. „Hij zag leemten en heeft steeds gehamerd op hetzelfde aambeeld: geef ons goed kleuteronder wijs", aldus de burgemeester, die mede deelde, dat ter nagedachtenis van wethou der Disselkoen een plaquette in de school zal worden aangebracht. „Als bewijs, dat wjj nooit zullen vergeten, wat hij heeft verricht". Aan mevrouw A. Disselkoen-Van Hinte bood mr. Van Rappard een boeket bloe men aan. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat in dit schoolgebouw geluk en blijd schap zulen heersen. „Voor de ouders ia het goed te weten, dat de kinderen hier onder goede leiding kunnen spelen", be sloot de burgemeester, na allen, die aan de bouw hebben meegewerkt, te hebben bedankt. Nadat de inspectrice van het kleuter onderwijs, mejuffrouw G. M. C. Gelauff, haar gelukwensen had aangeboden, sprak de heer E. B. van Perlstein, voorzitter van de oudercommissie, die namens de ouders sen piano aanbood. De heer D. Kikkert, hoofd van de Dreefschool, sprak over de jaren, dat de kleuterschool bij de Dreef school heeft ingewoond. Hij bood een gong aan. Voorts spraken mevrouw W. D. Boskamp-Mooy, schoolarts, en de heer P. Freerkstra, voorzitter van „Volksonder wijs". Het hoofd van de kleuterschool, mejuf frouw J. w. Zaalberg, stond „sprakeloos" over het fraaie gebouw. „Ik heb werkelijk Ken wensen meer; het is af", zei mejuf frouw Zaalberg, die tenslotte haar dank betuigde. Na de toespraken kwamen de kleuters een feestlied zingen, waarna de genodigden het gebouw bezichtigden. Ideale school Het meubilair van deze moderne kleu- 'rschool is gebouwd naar een ontwerp ;on de Heemsteedse architect Piet Koster °n is natuurlijk uitsluitend berekend op he categorie jongste leerlingetjes, die bij het onderwijs bekend is. Als men tussen he schoolmeubeltjes staat voelt men zich han ook als een Gulliver, die een bezoek brengt aan het land der Lilliputters. Zwaaiend met vlaggetjes stappen de kleuters onder leiding van mejuffrouw Zaalberg zingend door het nieuwe schoolgebouw aan de Franz Schubert laan in Heemstede. Links bij de ingang van het gebouw is een originele draadplastiek van de heer J. Grunstra uit Haarlem aangebracht. Het is een grappige en direct aansprekende voorstelling van enige spelende kinderen, die door een vogel in een boom worden gadegeslagen. De in wit draad uitgevoerde plastiek vormt een fraaie wandversiering, die de lichtblauwe achtergrond op bekoor lijke wijze onderbreekt. Enkele weken geleden hebben wij reeds uitvoerig aandacht aan deze nieuwe kleu terschool besteed. Het is ongetwijfeld een ideale school geworden, die over alle mo derne attributen beschikt, waarover het kleuteronderwijs thans beschikt. Het meu bilair is zeer praktisch. Op de kleitafels kunnen allerlei figuren worden gevormd, zonder dat voor morsen en knoeien behoeft te worden gevreesd. De voorraad modern speelgoed kan in ruime kasten worden opgeborgen. Een der opmerkelijkste vertrekken van het schoolgebouw is het grote, in een acht hoekige vorm gebouwde speellokaal, waarin de kleuters plezierig zullen kunnen spelen. Ook biedt dit lokaal gelegenheid voor eenvoudige gymnastiekoefeningen; de glijbaan zal wel een van de grootste attracties blijken. De vloerbedekking van marmoleum is niet alleen warm, maar ook veerkrachtig. Het interieur is gesto ken in een aantrekkelijke kleurschakering: een blauw .plafond en ^le gordijnen. Bi,i dé school behoort een speelweide met enkele tuintjes, die. de kleuters zelf..ven- zorgen. Het Beraad voor het Nederlandse Volks leven stelt zich voor, tezamen met de Stichting Haarlems Bloei, tegen eind no vember in Haarlem een dag te houden, die gewijd zal zijn aan de verhouding tussen vreemdelingenverkeer en folklore. Deze dag, die het karakter van een werkcongres zal dragen, vindt zijn oor sprong in het streven van het Beraad voor het Nederlandse Volksleven om het Andere volksleven dan dat van molens, klompen en draaiorgels meer bekendheid te geven. Op dit punt raken de interessen van folk loristen en managers van de „vreemde lingenindustrie" elkaar. Vandaar, dat men gemeend heeft beide categorieën elkaar te laten ontmoeten op dit congres van „Volks leven en Vreemdelingenverkeer". Juist omdat men vaak teveel de nadruk legt op dat, wat de echte folkloristen „folklore-gehannes" noemen, vinden zij het van belang, dat eens terdege besproken wordt wat er aan echte volkskunde nog in ons land leeft. Een ander punt, dat bij het congres on getwijfeld ter sprake komt, is dat van het „reisaandenken", het souvenir. Lichtplek ken zijn hierbij onder meer Grouw en de ceramiek van Tegelen, maar veel van wat in Volendam en Marken wordt vertoond, riekt naar regelrechte „kitsch". De V.V.V.-autoriteiten hebben veelal be grip voor de mate waarin het Nederlandse volkseigen een trekpleister voor de vreem delingen is en zij hebben in deze dikwijls een positief standpunt ingenomen. Dit was onder meer het geval, toen de directeur van de Amsterdamse V.V.V., de heer J. N. Strijkers, zich verdienstelijk heeft gemaakt bij de instandhouding van hullemuts en wijdbroek in Volendam, na een versche nen studie over dit dorp van de kant van de Economisch Technologische Dienst voor Noordholland en op initiatief van de Haarlemse wethouder van Onderwijs en Kunstzaken en Vreemdelingenverkeer, de heer D. J. A. Geluk een aantal inge wonnen inlichtingen door dr. Tj. W. R. de Haan. Na deze bemoeiingen is de ..Stich ting Klederdrachtenfonds Volendam" tot stand gekomen. Nu is de Economisch Tech nologische Dienst voor Noordholland be zig met de opstelling van een aantal ba sisgegevens teneinde de benodigde gelden bijeen te brengen voor een dergelijk fonds ten behoeve van Marken. Deze en dergelijke problemen stellen de organisatoren zich voor op het in novem ber te houden congres in Haarlem te be spreken. ADVERTENTIE Laat Uw vakantie niet bederven door Verandering van voedsel en lucht - daar komen gemakke lijk maag- en darmstoornissen van. Laat Uw vakantie niet be derven. Neem Norit mee op reis! tegen maagen dar mstoor nissen De Haarlemse rechtbank heeft een 23- jarige chauffeur uit Bloemendaal veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De Bloemendaler stond donderdag 4 juli terecht wegens oplichting van het Bioe- mendaalse bijkantoor van een grote bank instelling. Hij belde deze bank op onder de naam van zijn werkgever en wist op deze manier twee keer zevenhonderdvijftig gul den los te krijgen, die hy verbraste in Am sterdam en Den Haag. De officier van Jus titie had tegen hem een gevangenisstraf van anderhalf jaar geëist. Een twintigjarige zeeman uit Amster dam werd veroordeeld tot één jaar en zes maanden, door te brengen in de bijzondere gevangenis voor jongelieden te Zutphen en een 19-jarige meubelmaker, eveneens uit Amsterdam, tot acht maanden met af trek, waarvan drie voorwaardelijk. Beiden hadden in de avond van 29 maart samen met een gemeenschappelijk vriendje een inbraak gepleegd in het Gereformeerde Weeshuis aan de Olieslagerslaan te Haar lem en in de Dreefschool in Heemstede. Tegen de zeeman was een gevangenisstraf van anderhalf jaar, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutfen, en tegen de meubelmaker acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk, geëist. Een 27-jarige fabrieksarbeider uit Haar lem, die twee fietsen zou hebben verduis terd, werd veroordeeld conform de eis (twee jaar met aftrek). Bejaarde dame loopt gekneusde ribben en hersenschudding op Doordat een 66-jarige dame maandag ochtend omstreeks negen uur gezeten in haar invalidenwagentje een bocht met te grote snelheid nam, kantelde het wagentje. Dt gebeui'de toen zij komende uit de Schouwtjeslaan links af de Wagenweg in Haarlem op wilde rijden. Zij viel en werd met een hersenschudding en enige ge kneusde ribben in het Diaconessenhuis opgenomen. Een vijftigjarige voetgangster werd maandagmiddag omstreeks half drie in het Kenaupark ter hoogte van Rolhuizen door een zeventienjarige bromfietser aange reden. Waarschijnlijk heeft de dame bij het oversteken een ogenblik geweifeld. Met een hersenschudding en een bloedende hoofdwond werd zij naar de Mariastich- ting overgebracht. De bromfietser kwam eveneens ten val. maar liep slechts wat schaafwonden op. Een 26-jarige goudsmit uit Voorschoten, die op 27 augustus van het vorige jaar in Lisse een auto had verduisterd, werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden, alsmede voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering met een proeftijd van één jaar. De officier van Jus- tiite had op 4 juli dezelfde straf geëist. Tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek werd een 35-jarige kok uit Leiden veroordeeld, die, nadat hij door de Haagse rechtbank tot een langdurige gevangenis straf was veroordeeld, was ontsnapt en in zijn onderhoud voorzag door het plegen van talrijke inbraakjes. Tegen hem had de officier van Justitie twee jaar met aftrek gerequireerd. Een 31-jarige schilder uit Amstex-dam, die in Haarlem een fiets zou hebben ont vreemd, werd tot zes maanden gevangenis straf, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, vex-oordeeld. Er was tegen hem zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk, geëist. Indien mogelijk vijf voorstellingen in Minerva Toon Hermans moet op advies van zijn arts wegens een griepaanval enige dagen het bed houden. Naar verwacht wordt zal hij zaterdag zijn voorstellingen kunnen hervatten. Toon Hermans heeft besloten ook dit jaar zijn nieuwe „eenmansshow waarbij hij alleen wordt geassisteerd door Phyllis Lane weer in het Minerva Theater te komen opvoex-en. De speeldata werden vastgesteld op de avondvoorstel lingen van zatex-dag tot en met woensdag 23 oktober. Doordat deze show niet in Haarlem zal worden opgevoerd, betekent dit voor het Minerva Theater de primeur voor deze omgeving. Bij verdex-e informatie, ter be- voegder plaatse is ons nog gebleken, dat de kans op het optreden van Wim Kan en Wim Sonneveld met hun nieuwe program ma in het Minerva Theater evenmin is uitgesloten. De heer R. van Luttervelt publiceert in het tijdschrift „Oud-Holland" een reeks ar tikelen over de ikonografie van de graven van Holland. In het kader daarvan heeft hij ook een artikel gewijd aan de graven- stukken in het Haarlemse Stadhuis, waar bij voor het eerst de gehele serie is ge reproduceerd. Tot de belangrijke programmapunten van de Haarlemse zomeracademie voor orgel behoren de drie lezingen van de Nederlandse clavecinist Hans Brandts Buys, die handelen over de uitvoerings- px'aktijk van de muziek uit de Barok periode. De eerste lezing werd maandagavond voor de deelnemers aan de academie ge houden. Zij behelsde de uitvoeringsprak tijk volgens de notatie. Hans Brandts Buys sprak hier niet als een dogmatisch musico loog, maar als een musicus, die het grote probleem inzake de uitvoering al dertig jaar bestudeerd heeft. De resultaten van die studie bleken bij deze eerste lezing al van bijzondere waai-de te zijn voor elke toonkunstenaar of amateur, wie een juist begrip aangaande de barokmuziek en voox-al de muziek van Bach ter harte gaat. Er zijn van toonkunstenaars, die in de baroktijd leefden, boeken bewaard ge bleven, die als handleiding voor de prak tische beoefening der muziek veel wetens waardigs omtrent de bedoeling der notaties bevatten. In het bijzonder is dat het geval met de „Versuch über die wahre Art das Klavier zu spielen" van Karl Philipp Emanuel Bach, de als toonkunstenaar bui tengewoon bekwame en nauwgezette zoon van de grote Johann Sebastian. Het is niet gemakkelijk hem te begrijpen, maar wan neer dit begrip komt, wordt zijn boek een openbaring van notatiegeheimen betref fende de ornamentiek, de werkelijke zin van ritmische indelingen, de melodische betekenis van de noten en tal van andere merkwaardige klanksymbolen, die bij in achtneming daarvan bij een uitvoering de muziek in haar zuiverste gevoelsuitdruk king gevende gedaante doen leven en doen beseffen. We zijn gelukkig al weer onge veer twintig jaar af van de interpretatie, die Bach's muziek v/ilde overleveren aan het machinisme, aan het metrum, dat met mathematische nauwgezetheid de muziek in zijn boeien hield. Nu geldt weer de oude opdracht: door middel van muziek gevoelens in klank omzetten. De vertolker zal zich moeten laten leiden door zijn muzikale intuïtie, zijn hart en zijn ver stand, waarmede hij de eigenaardigheden van de notaties doorvorst heeft. Die eigen aardigheden werden door Hans Brandts Buys uitvoerig besproken en aan de piano toegelicht. Daai'bij kwamen ook begrip pen als stuccato, fermate en de generale bas ter sprake met tal van bijzonderheden, die over het algemeen nog te weinig be kend zijn, maar waarmede de aanwezige jonge organisten ongetwijfeld hun voor deel zullen doen. Er komen nog twee lezingen van Hans Brandts Buys over dit belangwekkende en altijd nog actuele onderwerp. Zoals men weet, kunnen ook niet-deelnemers aan de academie deze lezingen bijwonen. Zij worden gehouden op 17 en 22 juli in de aula van het Stede lijk gymnasium. P. Zwaanswijk Spoorwegwerken Heemstede In de vroege ochtend van maandag 22 juli zal de eerste stalen brug, die over de pendelwanden van het in aanbouw zijnde viaduct bij de Zandvoortselaan in Heem stede zal worden aangebracht, arriveren. De brug wordt in stukken per sooorweg- wagons aangevoerd, die in de loop van maandagmorgen zullen worden gelost door de mensen van Bijker's aannemingsbedrijf uit Gorinchem. Nadat de drie spoorweg wagons zullen zijn gelost, worden de stuk ken van de brug gemonteerd en afgeklon- ken. Als de brug op deze wijze gereed is. zal zij over de pendelwanden worden aan gebracht. Het gaat hier om de brug in de spoor baan LeidenHaarlem. De brug voor het andere spoor zal een maand later arriveren. Het lossen van de spoorwagens geschiedt zonder dat het spoorwegverkeer hiervan hinder ondervindt, omdat de wagens met de stukken van de brug over het hoger gelegen spoor zullen rijden. Het lossen geschiedt in etappes, waarbij de wagens in de nachten van maandag op dinsdag en van woensdag op donderdag woi-den „uit gewisseld". Als rails van blauwe tram zullen zijn verwijderd Als in september de blauwe tram van Zandvoort naar Amsterdam zal worden opgeheven, zullen de rails uit het wegdek in Haax-lem worden verwijderd. Vooral op de Leidsevaart zal dit een grote verbete ring zijn, want op het ogenblik is het weg dek daar, vooral bij regen en gladheid, levensgevaarlijk. Het ligt in de bedoeling, dat mét de verwijdering van de rails, tevens het wegdek ter plaatse wordt ver beterd. Hiervoor is tussen gemeente en N.Z.H. een regeling getroffen, die iden tiek is met die in 1948, toen de stadstram uit Haarlem verdween. De N.Z.H. neemt de kosten van het wegbreken van de rails op zich, alsmede de kosten, die verbonden zijn aan de reparatie van het wegdek op de plaatsen, waar de rails hebben gelegen. Openbare Werken nemen dan de bij komende kosten voor hun rekening. Ook in de rest van de stad worden de rails van de blauwe tram in september verwijderd. Of dit, met name bij het Hout plein, nog verdere veranderingen tenge volge zal hebben, is op het ogenblik nog niet bekend. A.N.W.B. wendt zich tot Haarlemse raad Op het kruispunt van de Verspronckweg de Brederodestraat en de Wouwerman- straat in Haarlem zijn reeds verscheidene ongevallen gebeurd, hetgeen voor de A.N. W.B. aanleiding is geweest de situatie al daar te onderzoeken. Deze bond heeft het gemeentebestuur van Haax-lem thans me degedeeld dat de vormgeving van het kruispunt uit verkeerstechnisch oogpunt niet voldoet. De route Verspronckweg- Bx-ederodestraat is ter plaatse een voor- rangsweg, doch het karakter van de uit mondende straten is zodanig dat het ver- keer op deze wegen geneigd is het kruis- 1 punt met te grote snelheid te passeren. ADVERTENTIE Voor dit internationale „duel op de pijp" is alleen de beste tabak goed genoeg... Voortrekkers tabak! Op Donderdag 18 Juli a.s. om 20.00 uur steken de kampioenen aan weerszijden van de Oceaan er de brand in en iedere pijproker zal zeker met spanning de uitslag van dit duel tegemoet zien. Al bent u zélf geen kampioen, ook u kunt dag in dag uit genieten van Voortrekkers in uw pijp. Een heerlijke, lichte mélange van 16 edele tabakssoor ten verpakt in handige plastic tabakszak. AMSTERDAM Wegens investeringen, onder andere het bouwen van een fabriek, zal de American Enka, waai-van de AKU een flink aan delenpakket in haar bezit heeft, het divi dend passeren, aldus een bericht uit Ame rika. Dit nieuws was iets meer van invloed op de koers van de aandelen AKU en de zojuist gepubliceei-de tweede kwartaal cijfers van het kunstzijdeconcern, die dooi de beurs als niet ongunstig werden opgevat. De handel in de aandelen was zeer klein en de fluctuaties van geringe betekenis. Gehandeld werd op een koers van rond 194, tegen vrijdag 196. Koninklijke Olie lag x-uim boven New Yorkse pariteit en werd om de 224,80 ge handeld, dit is bijna anderhalve gulden hogex-. Londen en Zwitserland hielden el kaar met respectievelijk kleine ver- en aankopen in evenwicht, zodat ook hier de fluctuaties binnen nauwe grenzen bleven. Voor Philips bestond lichte vraag, waar door het fonds zich 1 punt kon verbeteren. Unilever opende beneden het vorig slot, maar trok geleidelijk aan tot 462, waardoor nog een half punt winst geboekt werd. KLM was wederom iets beter, f 137,80. Van de scheepvaartwaarden was Van Ommeren zeer vast op 267 als hoogste prijs,'tegen 26i' 'vrijdag; Ook Scheepvaart Unie en Van Nievelt konden zich 2 punten vex-beteren; de overige fondsen sloten alle boven de vorige eindkoers. In de cultuurwaarden blijft het nog steeds erg x-ustig. De koersen gaven hoe genaamd geen verandei'ingen te zien. Staatsfondsen waren wederom iets lager; handel zeer gering. Claims Biliton werden geadviseerd op 115 gulden (117 gulden). De sluiting van de Pax-ijse beurs op maandag wegens de viering der nationale feestdag, was mede van invloed op de omvang van de affaire in Amstei'dam. Prolongatie 3% pet. (ANP). NEW YORK De aandelen ontmoetten lichte weer stand, die deels veroorzaakt werd door voorzichtigheid, deels door winstnemingen Hierdoor bleven de koersen juist onder de recordhoogten. De voornaamste industriële fondsen handhaafden zich een fractie boven hun vorige koers, maar door jnkele flinke da lingen bij andere industriële fondsen daal de het gemiddelde met 0.61 tot 520,16. Het spoorweggemiddelde sloot 0.38 hoger op 152.89 door winsten van bijna een dol lar bij Atlantic Coast Line. Kansas City Southern en Baltimore and Ohio, het ge middelde voor de openbare nutsbedrijven sloot 0.06 lager op 71,64. De omzet bedroeg 2.480.000 aandelen, dat is 240.000 meer dan vrijdag. (UP) Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 314 °/n Nederl. '47 86% 863% 3 Nedl. 1962/64 891/™ 89% A. K. U 194)4 190% Calvé Delft 359% 359 Van Gelder Zonen 193)4 194 K. N. Hoogovens 304 303 Nederl. Ford 27814 275 N. Kabel fa briek. 285 285 gew. Philips Gloeil. 298)4 298% pref.PhilipsGloeil 159 159 Unilever 462 462 Wilton Fijenoord 248 K 249 Dordtsche Petrol 1066 1072 Konkl. Petroleum 224,90 226,20 A'dam Rubber 75)4 75 K. L. M 138,80 f 136,80 Holl. Amer. Lijn 182 182 N. Scheepv Unie 169 167 Phs. v. Ommeren 266 264 H. V. A 115% 115 Verg. Deli Mijen 9154 91 Amsterd. Bank 198 198 Ned. Handel Mij 159 159 Rotterd. Bank 167 166 Twentsche Bank 168 168* Anaconda Copper 68% 68% Bethlehem Steel 201 201% U. S. Steel 71% 71 General Motors 46% 47% Shell Union 90% 90% 39 39% Vorige koers Ceramiek van Picasso Maandagavond 22 juli zal de ambassadeur van Frankrijk in Nederland, E. baron Petit de Beauverger in het museum Boymans in Rotterdam een tentoonstelling openen van ceramiek, van Picasso. De Italiaanse volksdansgroep „Famija Turineisa", welke op het ogenblik ter ge legenheid van de internationale volksdans- week „Europa danst", die van 13 tot 22 juli in ons land wordt gehouden, te gast is bij de Haarlemse Volksdansfederatie, heeft zaterdagavond in de Montessorischool aan de Louise de Colignylaan een voorproefje gegeven van hetgeen de volksdansliefheb bers straks als Italiaanse bijdrage te zien zullen krijgen. De Italianen waren des middags bij hun aankomst aan de Montes sorischool hartelijk welkom geheten door de voorzitter van de Haax-lemse Volksdans federatie, de heer P. van de Wind. Zoals uit de naam van de dansgroep al blijkt, bestaat de Italiaanse afvaardiging uit louter dames, die uit de omgeving van Turijn afkomstig zijn. Alleen hun leider en een muzikant maken het mannelijke element van de drieëntwintig leden tellen de groep uit. Des avonds was er in de Montessorischool gelegenheid tot nadere kennismaking. Ondanks de lange reis per 'autobus, die zij zo juist achter de rug had den, zagen de dames er in haar schildex-- achtige kostuums met witte hoofdtooi en kleurige omslagdoeken fris en monter uit. Vele Haarlemse volksdansers en andere belangstellenden hadden zich omstreeks acht uur gezellig om de speelplaats van de school geschaard om getuige te zijn van dit eerste Italiaanse optreden. Na een kort openingswoord van de heer Van de Wind, die de grote opkomst verheugend en veel belovend noemde, begonnen de Italiaanse gasten met twee folkloristische dansen, af wisselend afzonderlijk en in paren. Onder leiding van de heer Henk van de Wateren antwoordden de Haarlemmers met een wex-velende Russische dans (de „Koroe- boeska"), een Italiaanse tarantella en de Hollandse volksdans „Mannetje in de val". Laatstgenoemde dans werd herhaald met de Italiaanse meisjes als partners. Aanleiding tot veel vrolijkheid gaf de hiex-na volgende Italiaanse volksdans, waarbij de Nederlanders zich beslist geen onwillige leex-lingen toonden van hun charmante Italiaanse instructrices. Na de „Troïka", „Peerdesprong" en de „Drie jonge boeren" bliezen de dansers in een van de schoollokalen even uit. Het was de Italiaanse meisjes aan te zien dat zij zich x-eeds aardig in het Hollandse milieu thuis voelden. De goede stemming werd voort- gezet in de gymnastiekzaal, waar de bui tenlandse gasten ongedwongen aan de po lonaise en de „Tovercirkel" deelnamen. Een woox-d van dank van de heer Van de Wind aan alle medewerkenden besloot dit volksdansfeest, dat als Haarlemse ouver ture van de komende internationale volks- dansweek zeer zeker geslaagd mag worden genoemd. De Haarlemse schaakclub „Het Oosten" zal woensdag 24 juli als gastheer optreden van de Duitse schaakvereniging „Post- sportverein Hamburg". Deze vereniging maakt momenteel een tournee door Ne derland. Woensdagavond zullen de gastheren hun Duitse tegenstanders aan vijftien borden in een sportieve krachtmeting bestrijden. Donderdag zullen de Hamburgers de gas ten zijn van de Zandvoortse Schaakclub, en op de terugreis zal nog een bezoek wox-den gebracht aan een Zutphense Schaakvereniging. HAARLEM, 15 juli 1957 ONDERTROUWD: A. C. J. M. Snethorst en H. C. Nelis; Th. B. Tol en R. Paauw. BEVALLEN van een zoon: 12 juli: G. A. de Ridder-Saeijs; 13 juli: E. J. Hartman- Nijssen; A. Verzeilberg-van Schex-penzeel; 14 juli: H. E. de Vos-van Velzen; F. W. van Oossanen-KornelissenZ. Schardijn-Abu- kasim; 15 juli: J. M. M. Labohm-van Vel zen. BEVALLEN van een dochter: 13 juli: F. A. Kensen-Weiöema; J. M. G. Siecker- van den Ham; 14 juli: W. Spier-van Wer ven; J. P. M. Meulenberg-van Opheusden; 15 juli: H. J. van Liemt-Franke; K. van Eis- Vei'hoef. OVERLEDEN: 12 juli: M. W. de Vos, 55 j., Zomerstraat; M. A. Zappeij-Schwitulia, 59 j., Spaarnzichtlaan13 juli: P. G. C. van Bruchem, 78 j., Santpoorterstraat; L. W. Smit, 59 j., Jan Stuytstraat; C. van Meer- veld-Verspoor, 65 j., Badelochstraat; 14 juli: H. van der Veen, 86 j., Burgwal; A. Boomer-Hoenson, 40 j., van Hogendorp- straat.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11