Zandvoorters maken zich zorgen over de toekomst der badplaats Kroesjtsjev toont zijn doelwit: economische zege op het Westen „Bij duurzame vrede kunnen wij velen vrijlaten voor de produktie DINSDAG 16 JULI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Schaduwen over ogenschijnlijk gunstig seizoen Bestedingsbeperking Geen amusement P ^otifdapd rr eerste «n „Het dansende ezeltje" in het Openluchttheater „Pro Juventute" vraagt hulp vmwprwmpikms Afscheidsbijeenkomst voor W. Versteeg Jhr. B. G. van Styrum met pensioen Afscheid bij Amsterdam- sche en Incassobank f\ Natuurwachters in Heemstede geïnstalleerd J. F. Buissink veertig jaar bij Droste - gehuldigd I. F. L.-centre in Aerdenhout geopend Examens Sportdag van de Haarlemse Huishoud en Industrie school UIT STAD EN STREEK Mutatie bij de genie in Haarlem Stertochten naar terrein van „Haarlem" Hoewel door het uitzonderlijk fraaie en warme zomerweer van de laatste weken het seizoen 1957 voor Zand voort tot nu toe aanzienlijk beter verloopt dan dat van het vorig jaar, kan tot nu toe toch niet ge zegd worden dat het voor de badplaats in alle opzichten bevredigend is. De maand juni en de eerste week van juli heeft verscheidene topdagen opgele verd, waarop het dagbezoek zeer groot was. Dit massale dagbezoek heeft natuur lijk Zandvoort welkome voordelen ge bracht, docli daartegenover staat het tot nu toe sterk verminderde bezoek van de badgasten, die voor korte of langere tijd in de badplaats huurden. Zowel in de pen sions als hotelbedrijven en eveneens bij particulieren is er aanzienlijk minder ver huurd dan vorig jaar. Dit was reeds zo in mei en juni, het is eveneens het geval in de eerste helft van juli en ook voor de tweede helft van deze maand zijn nog vele open plaatsen. Met uitzondering van en kele grote hotels, zoals Bouwes, zijn lang niet,, alle bedrijven volgeboekt, een ver schijnsel, dat zich na de bevrijding nog niet heeft voorgedaan. Ook de verhuur door particulieren is belangrijk terugge lopen. De bordjes „kamers te huur" zijn bij lange na niet alle verdwenen en menig particulier heeft voor de resterende weken van de maand juli nog ruimte vrij. Ook dit is een omstandigheid, die men in de na-oorlogse jaren nog niet heeft ge kend. Dit alles wil niet zeggen, dat het thans stil is in de badplaats, maar men maakt zich over deze daling van het badgasten- bezoek toch zorgen en men vraagt zich af, wat hiervan de oorzaken zijn. Het is daarbij opmerkelijk, dat zowel de Hollanders als de buitenlanders minder in aantal zijn dan voorgaande jaren. Uit het feit, dat de trekkerskampen en de cara vanterreinen weer een stijging vertonen vergeleken bij vorig jaar, meent men te mogen afleiden dat deze goedkope manier van vakantiebesteding mede wat betreft de Hollanders het gevolg is van de beste dingsbeperking. De gevolgen daarvan openbaren zich reeds nu, omdat het geld duurder wordt en men, daar men in elk geval met vakantie wil gaan, hiervoor een zo goedkoop mogelijke oplossing zoekt. Velen zien ook als oorzaak de vervroeg de inning der belastingen, die men in vroe ger jaren nog wel tot na de vakantie kon opschuiven, doch thans veel vroeger moet betalen. Een langdurig verblijf aan zee in hotel of pension wordt daarom vooi vele vroeger regelmatig terugkerende gasten financieel te zwaar. Wat de teruggelopen verhuur door particulieen aangaat, moet natuurlijk niet uit het oog worden verloren dat het aantal woningen in Zandvoort de laatste jaren is toegenomen, wellicht dat hierdoor percentsgewijze het aantal huur ders niet zo veel lager ligt dan andere jaren, waarbij nog komt, dat de huurder in deze nieuwe woningen alle gewenste comfort vindt, hetgeen in de oudere hui zen maar al te dikwijls nog gemist wordt. Verscheidene gezinnen schrikken ook te rug voor de dikwijls zeer hoge prijzen, die men vraagt, want maandhuren van vier-, vijfhonderd gulden en meer zijn lang geen zeldzaamheid. Het teruglopende bezoek der buitenlan ders was reeds opmerkelijk in de bollen- tijd. Het is er daarna stellig niet beter op geworden en het verschil met vorig jaar is opvallend groot. In bedrijfskringen wijt I men dit in hoofdzaak aan het gebrek aan amusement, dat Zandvoort vooral in de avonduren heeft te bieden. Het is zeker niet zonder vrees dat men de opening van de Velser tunnel tegemoet ziet, omdat men dan wellicht aan de ten noorden van het Noordzeekanaal gelegen badplaatsen ste vige concurrenten krijgt. Daarbij komt nog, dat de Westduitsers steeds meer nei ging vertonen de Belgische kustplaatsen cp te zoeken, die niet alleen vrijwel op de zelfde afstand liggen als Zandvoort. doch bovendien in de avonduren een maximum aan amusement bieden, waaraan Zandvoort niet tippen kan. Velen zien voor dit teruglopende vreem- delingenbezoek, dat naar men vreest, zich in de komende iaren zal voortzetten maar één oplossing, namelijk de bouw van een casino. Dit zou naar het oordeel van velen Zandvoort met één slag plaatsen in de rij der internationaal in trek blijvende Noord- zeehqdnlaatscn en met een zeker heimwee cbnVt men terug aan de tijd. toen het „Sfmnerlo" in Zandvoort beoefend kon worden. Een goedgerichte prooaganda voor de badplaats in het buitenland wordt daarbij als een hoogst belangrijke factor gezien, die vooral in de wintermaanden op uit gebreide schaal moet worden verricht en waarvoor naar het oordeel van velen door bet gemeentebestuur nog veel te weinig wordt gedaan. Met de beperkte middelen van de stichting „Touring Zandvoort" zal men nimmer in staat zijn deze propaganda op doeltreffende wijze te verrichten. Het was zondag feest in de r.k parochie ie Overveen, want een zoon van de familie Röttgering, wonende aan het Zandvoorter- Pad te Overveen, pater Valentinus Röttge- ring van de Minnebroeders Conventuelen (Dominicanerorde), heeft zondagmorgen in de kerk van O.L. Vrouw Onbevlekt Ont vangen zijn eerste plechtige H. Mis opge dragen met assistentie van pater Ignatius Buschmann van dezelfde orde en kape laan H. P. van Leeuwen van de Over- veense parochiekerk. Presbyter-assistent was pastoor Ch. L. ten Velthuis van Over veen, die ook de feestpredikatie hield. Zaterdagavond is pater Röttgering feeste lijk in de parochie ingehaald. Na afloop van de mis, recipieerde pater Röttgering in de r.k. pastorie, waar zeer vele Overveense parochianen hem kwamen gelukwensen. Ook kreeg hij tal van ca deaus, waaronder een schrijfmachine van de parochie. Na op een kantoor werkzaam te zijn geweest, begon de pas gewijde priester in 1951 op 28-jarige leeftijd zijn priester studie in Leuven (België). Hij werd op 29 juni aldaar tot priester gewijd. Van 1946 tot 1951 was hij hopman van de ver- kennersgroep „Damiaan" in het St. Jozef kinderhuis te Haarlem. Men beseft in Zandvoort thans vrij al gemeen maar al te goed, dat het massale dagbezoek alleen niet voldoende is, om een seizoen in alle opzichten goed te maken en dat men evenmin gebaat is bij woning bouw alleen, doch dat het uitbreiden van recreatiegelegenheid voor de vreemdeling veel meer de aandacht zal moeten gaan vragen van degenen, die Zandvoort be sturen. Het spreekt vanzelf, dat het nog te vroeg is, om het seizoen 1957 in volle omvang te kunnen beoordelen, want tenslotte moet de toptijd nog beginnen. Voor augustus ziet het er niet ongunstig uit. De meeste bedrijven en particulieren zijn volgeboekt. Doch onverschillig hoe het eindresultaat zal zijn in de komende wintermaanden zullen alle genoemde factoren de aandacht dienen te vragen van gemeentebestuur en bedrijfsleven. Er zijn reeds nu stemmen te beluisteren, die van grote betekenis zou den kunnen worden bij de gemeenteraads verkiezing van het volgend jaar. Ageeth en Tinkeltje, die bij de kinder uitzendingen voor de televisie van de AVRO geziene figuren zijn, waren zater dagmiddag in het Openluchttheater te Bloemendaal en met hen velen om getuige te zijn van de opvoering van het stuk „Het dansende ezeltje". In de huiskamer konden jong en oud ook genieten van de ervarin gen van het ezeltje, dat ging dansen als het muziek hoorde. Er kwamen ook rovers aan te pas die het ezeltje wilden verkopen, maar natuurlijk kwamen zij bedrogen uit. „Het dansende ezeltje" is geschreven door Erik Vos, die tijdens de opvoering in het Openluchttheater de regie voerde. De toneelgroep Arena" verzorgde de voor stelling, die dank zij de medewerking van Diny de Neef, Nanny Vermeer, Albert van Vegter, Henk Votel, Paul Meijer en Kees Waterbeek een vlot en gezellig verloop had. De productie was in handen van Mies Bouhuys. De vereniging „Pro Juventute" te Haar lem heeft de gewoonte >m elk jaar in de zomervakantie een aantal kinderen uit de stad, die dit nodig hebben, een verblijf buiten aan te bieden, waarvoor ook in de Haarlemmermeer steeds veel belangstel ling bestaat Deze zomer zijn de plaatsingsmogelijk heden beperkter geworden. Juist deze maanden voeren de protestantse kerkge nootschappen een actie om Hongaarse kin deren in Nederlandse gezinnen te plaatsen, welke actie die van „Pro Juventute" door kruist en hierop uiteraard van invloed is. Daarom doet „Pro Juventute" een beroep op de bevolking om aan haar actie steun te geven. Natuurlijk moeten de Hongaarse kinderen, geholpen worden. Maar „Pro Juventute" hoopt, dat er daarenboven tóch voor de Nederlandse Ijinderen ook. nog..een plaatsje zal worden gevonden.'Terneer daar het slechts tien kinderen betreft, daar er reeds vijfentwintig in Haarlemmermeer en in Velsen konden worden ondergebracht Deze vakanties vallen in de tijd van 22 juli tot. 24 augustus. Voor enkele kin deren is het van belang als zij langere tijd buiten kunnen vertoeven. Alle kinderen ondergaan enkele dagen jóór het vertrek naar hun vakantieadres een medische con trole. Nadere inlichtingen worden ver strekt door mevrouw I. Groeneweg-Verdel, Kinderhuissingel 28, telefoon 19802 te Haarlem ,die voor Haarlemmermeer deze uitzending verzorgt. Eventueel wordt aan de pleeggezinnen een tegemoetkoming in de kosten verstrekt. ADVERTENTIE ook stopwatches en datumuurwerken VLUG EN BILLIJK HORLOGERIE „SUISSE" Barteljorisstraat 1 hoek Smedestraat In de kantine van de n.v. Boom-Ruyg- rok, uitgevers- en drukkersbedrijf aan de Gedempte Oudegracht, kwamen zaterdag morgen de leden van het personeel bijeen om afscheid te nemen van de heer W. Ver steeg. Bijna vierenvijftig jaar heeft hij als drukker (de laatste tijd als chef-drukker) zijn krachten aan het bedrijf gegeven. Bo vendien heeft hij een belangrijke rol ver vuld in het jubileumfonds van het bedrijf. Te begrijpen was, dat de afscheidsbijeen komst een bijzonder karakter droeg. De heer J. M. Boom sprak namens de directie de heer Versteeg toe en maakte van de gelegenheid gebruik nogmaals ef ficiency te bespreken, niet alleen in het bedrijf maar ook in het particuliere leven Op geestige wijze vertelde hij op welke wijze men zijn vakantie kan doorbrengen Efficiënt optreden kan voordelen opleve ren Na de heer Versteeg hulde en dank te hebben gebracht voor zijn arbeid over handigde hij een geschenk in enveloppe. Namens de afdeling Haarlem van de Algemene Grafische Bond herinnerde de de heer H. Verdoorn aan de steun en de medewerking die de heer Versteeg ver leend heeft aan de organisatie. Daardoor heeft hij het zijne er toe bijgedragen dat de toestanden in het grafisch bedrijf aan zienlijk verbeterd zijn in de afgelopen halve eeuw. De heer Le Febre bracht de heer Versteeg dank voor hetgeen de heer Versteeg voor de personeelsvereniging Boru heeft ge daan. Hij wilde geen bestuurslid worden, maar deed het bestuur een beroep op hem, dan was hij altijd bereid aan de organisatie mee te werken. De heer A. van Viersen. die de leiding van de bijeenkomst had, haalde herinne ringen op uit de periode, waarin zij sa mengewerkt hebben in het jubileumfonds en sprak de beste wensen uit voor de toe komst. Tenslotte sprak de heer Versteeg woor den van dank en deelde onder meer mee, dat hij het geschenk van de directie zal bestemmen voor het maken van een reis naar het buitenland. Jhr. B. G. van Styrum, die 3 juli zijn vijfenzestigste verjaardag heeft gevierd, zal op 31 juli wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd aftreden als directeur van het kantoor Kruisweg te Haarlem van de Amsterdamsche Bank/In- casso'oank. Zevenendertig jaar is de heer Van Styrum in het bankvak werkzaam ge weest, waarvan sedert 1932 te Haarlem. Hij is op 3 juli 1892 te Haarlem geboren en trad in 1920 in dienst bij de Incassobank te Amsterdam. Toen in 1932 te Haarlem een bijkantoor van de Incassobank, als voortzetting van de firma Everard, werd opgericht werden jhr. Van Styrum en de heer Jos. B. C. Schlaghec-ke benoemd tot directeuren. In 1938 is de heer Schlaghecke overleden en sedertdien treedt jhr. Van Styrum alleen als directeur op. Enige jaren geleden heb ben de Amsterdamsche Bank en de In cassobank eer. fusie aangegaan. In liet maatschappelijk leven van Haar lem heeft jhr. Van Styrum een vooraan staande plaats ingenomen. Hij maakt deel uit van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en omliggende ge. meenten, van de Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Haarlem en van het bestuur van het Diaconessenhuis. Verder is hij penningmeester van „Welda digheid naar Vermogen", regent-penning meester van de Hofjes Van Staats en No- blet, regent-voorzitter van het Vrouwe en Sint Anthonie Gasthuis, president-com missaris van de polder Jannezand en com missaris van de Goudse Levensverzeke ringsmaatschappij te Gouda. Kort geleden in jhr. Van Styrum afgetreden als voor zitter van de vereniging voor de Haarlemse Geld- en Effectenhandel. Toen jhr. Van Styrum in Amsterdam woonde nam hij actief deel aan enkele takken, van sport. Zijn«verdiensten voor.de Amsterdamse Hockey- en Bandyclub en dé Lawn-Tënnisclub „iFestina'f zijn erkend door hem te benoemen tot erelid. Vrijdag 26 juli van halfvijf tot zes uur zal een receptie worden gehouden in het kantoor van de bank. Kruisweg 59. Het is in Heemstede traditie, jaarlijks in één der zomermaanden de leerlingen der vijfde klassen van alle lagere scholen de titel „natuurwacht" te verlenen en daarbij een insigne uit te reiken. De be doeling hiervan is duidelijk: op deze wijze hoopt men de jeugd te doordringen van verantwoordelijkheidsbesef tegenover de natuur, wat in Hèpmstede met zijn fraaie bossen en plantsoenen dringend nodig is. Voor dit iaar heeft deze uitreiking maan dagmiddag plaats gehad in het Minerva- theater, waarmee zoals gewoonlijk de bur gemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard. zich opnieuw heeft belast. In zijn toespraak tot de jeugd vestigde de burgemeester er de aandacht op. dat hef. inwonertal van ons land in betrekke lijk korte tijd van acht miljoen h gestegen tot elf miljoen: een eetnl. dat in 1P7fi waar. schiinliik tof twaalf milioen zat zrn uit gegroeid Dit vereist m'+^raara ct=eds meer huizen, scholen en fabrieken waardoor voortdurend een stukje mooie natuur mopf worden opgeofferd. Daarom is het van groot belang het weinige natuurschoon, dat ons gebleven is. zoveel mogelijk te ont zien en voor vernielingen te vrijwaren Spreker bptreurde het dat men bijvoor beeld na een massaal bezoek aan ..Groe- nendaal" hier de volgende dag dikwiils een ware chaos aantreft En deze wordt dan voornamelijk veroorzaakt door bezoekers uit plaatsen, die zelf niet over enig na tuurschoon beschikken On dergelijke men sen vond snreker dD benaming ..bosvar ken5" van toepassing. De burgemeester vervolgde met erop te wijzen, dat de in de zaal aanwezige vijf honderd jongens en meisjes als natuur- wachters het tegenovergestelde van deze hosvarkens" moeten zijn. Hij vroeg dan ook hun belofte ..als met handslag" de mooie natuur steeds te beschermen en te ontzien, om daarna de nieuwe natuurwach- ters geïnstalleerd te verklaren. Vervolgens betraden van elke school twee vertegen woordigers het toneel, om door de burge meester het insigne te worden opgespeld De overige leerlingen zullen dit insigne allen nog op school ontvangen. Bij dit alles verzuimde de burgemeester echter niet de kinderen erop te wijzen, dat hun dit speldje onmiddellijk weer ontnomen zal worden, wanneer zij door de politie in de gedaante van een „bosvarken" worden ontdekt. Na een korte pauze, waarin de zojuist geïnstalleerde natuurwachters op een ijsje werden getracteerd, volgde een bijzonder aantrekkelijk programma, bestaande uit het journaal, een interessante Poolse na tuurfilm „Het moederinstinct bij vogels" en de Walt Disney-film „De prairie ver dwijnt". Een programma, dat te oordelen naar de enthousiaste reacties in de zaal. door de kinderen op hoge prijs werd ge steld. Vanmorgen heeft de huldiging plaats gehad van de heer J. F. Buissink, die veertig jaar in dienst is van Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken n.v. in Haarlem. De heer Buisink is veertig jaar geleden als jongste bediende bij Droste in dienst gekomen en is thans procuratie houder en chef van de administratie. De jubilaris werd in gezelschap van zijn vrouw en dochtertje door de directie ont vangen en toegesproken door mr. J. C. Droste die hem als blijk van erkentelijk heid een complete film-uitrusting gaf. Vervolgens werd de heer Buissink ge huldigd door het personeel waarbij hij na mens het jubileumfonds werd toege sproken door de heer C. Guit die zijn woorden vergezeld deed gaan van enige kleurenfilmpjes en een actetas. Verder voerden nog het woord de heer A. Wijkhuyzen namens het kantoorperso neel en de heer W. Burger namens de ver tegenwoordigers. Beiden boden geschen ken aan. Nadat de heer Buisink een dankwoord had gesproken bestond er gelegenheid de jubilaris geluk te wensen. Na de huldiging werd de heer Buissink en zijn gezin een traditionele rijtoer aan geboden. Zondagmorgen is het I.F.L.-centre in het „Internaat Aerdenhout" aan de Slinger weg 6 door de voorzitter van de afdeling Haarlem van de International Friendship League (de Bond voor Internationale Vriendschap), de heer P. Bakker, met een kort welkomstwoord in het Engels ge opend. In de periode van 13 tot en met 27 juli zal een aantal buitenlandse gasten in dit internaat een gastvrij onderdak vinden en in Haarlem en omgeving hun vakantie doorbrengen met het doel dat deze kennis making met Nederland en het Nederland se volk tot het aanknopen van vriend schappelijke betrekkingen zal geven. In de eerste week zullen er vijfentwin tig zijn (verleden jaar maar negen) en in de tweede week zevenentwintig. De gas ten zijn in hoofdzaak Engelsen, verder Ieren, Belgen, Fransen, Duitsers, Denen en Zweden, die de gast zullen zijn van de afdeling Haarlem en omstreken. Behalve de heer Bakker en diens echtgenote, me vrouw Coby BakkerVan Daalen, waren bij de ontvangst ook de secretaris en pen ningmeester en de Centre-commissie, res pectievelijk de heren Nico Koster en P. C. Eijsker (die als gids zal optreden), bene vens de voorzitter van de afdeling Am sterdam van de I.F.L., de heer R. Elenga, bij de opening aanwezig. Mevrouw T. Elenga—Meijer was aanwezig als secreta resse van de Nederlandse rectie van het Bondsbestuur van de I.F.L. De jongste deelnemer aan dit I.F.L.- centre is de dertienjarige Mare Zijs uit Antwerpen, eerste prijswinnaar voor wel sprekendheid in de voordrachtwedstrijd „Volba" 1957 te Antwerpen. Hij heeft daar een aantal Franse en Vlaamse gedichten voorgedragen. Op uitnodiging van de Ne derlandse regering mag hij het centre in Aerdenhout meemaken. Haarlem. yoor liet mialo-examen, dat in het gebouw van de Haarlemse Kegel bond aan de Tempeliersstraat iri Haarlém werd gehouden, slaagden de volgende dames voor het diploma A: A. E. Pieters en H. M. Rensenbrink uit Haarlem; G. E. B. de Graaf, G. A. van Loo en W. J. B. de Vries uit Hillegom en A. P. Bol uit Zand voort; en de heren: J. Noort uit Haarlem en C. R G. Brugman uit Zandvoort. Het diploma B behaalden de dames: M. Kool C. J. M. Hogenbirk, T. L. Aaldijk, D. M. Meyer, M. C. Winter uit Haarlem; F. van Solkema uit Velsen; A. H. Berk uit Spaarndam en L. F. M. van der Werff uit Bennebroek. De volgende heren slaagden voor het examen voor het mulodiploma B: F. A. Martin, P. Schwanefeld, J. P. Serné en R. Wezenbeek uit Haarlem; C. M. Kop en W. Verkerk uit Zandvoort; K. van Sloo- ten en F. van Slooten uit Velsen; J. G. Velde uit Heemstede. Het mulo-diploma A met middenstands diploma behaalden de dames: G. Stemfoort en E. Fukker uit Sass nheim; C. J. van der Stolpe, N. Ouwerkerk en W. A. Aarts uit Haarlem; A. M. de Wilde uit Velsen en L. F. M. van der Werff uit Bennebroek en de heren: A. J. Zandbergen uit Haarlem, P. A. L. Bouwman uit Heemstede en W. F. de Jong uit Hillegom. Voor de staatsexamens voor muziek slaagde aan de muziekschool van de Maat schappij tot Bevordering van Toonkunst in Haarlem voor het tweede gedeelte A: me juffrouw T. Visser. Voor het eerste gedeelte A slaagden mejuffrouw H. Leis en de heer W. Husslage en voor het eerste gedeelte B mejuffrouw I Beenhakker. Amsterdam, (gem. universiteit). Docto raalexamen geneeskunde: mévrouw T. L. Brand—Kostelijk, Amstelveen, mevrouw L. C. Markus—Meyer, Badhoevedorp. Ch. Wittkamper, Haarlem, A. Breman, Haar lem, mevr. S. R. de Haan—Koekoek, Ab coude, G. v. d. Pijpekamp, Sneek, Tan Khoen Hoei, A. F. Beyderwellen, mej. W. J. M. Hermans, P. C. Houting, H. Speel man, mej. M. P. G. Hovy, C. W. Struycken, N. Hazelhoff, Sie Kian Bie, J. Wijngaarden, J. A. Speekman, J. R. van Dijk, C. de Jong van Lier, J. van Vliet, mej. H. A. M. Balendong, mej. F. C. Wolff, J. L. van der Horst, mej. J. I. H. de Jong, E. H. G. Nijst, J. A. Rienks, V. E. Dubois, R. L. Berkowitz, N. G. Daum, J. H. Bos, mej. N. le Nobel en J. R. Borggreve. allen te Amsterdam. Utrecht. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid: J. v. d. Leen, Hilversum, G. J. van Stekelenburg, Eind hoven, W. H. J. Ravens, Dirksland. J. F. M. Mekel. Hilversum. Doctoraal examen klassieke letteren. W. van Vliet. Utrecht. Semi-arts examen: A. M. E. America, Meersen (L.), mej. J. H. C. Statema, Utrecht, G. M. Vette, Markenesse. G. J. v. d. Linden, Arnhem, mej. G. J. M. C. Rosier, Zeist, mej. S. J. Siero, Arnhem, F. P. Sta- peert, Sittard, R. Strikwerda, Utrecht. Arts-examen: J. Lamour, Maastricht, J. Bast, Amersfoort, K. Huinink, Lichten voorde, Th. G. Luttei-s, Weert, M. A. J. M. Nevejan, Utrecht, Th. J. G. van Rens. Weert, W. G. J. Snijdei's. Nieuwenhage. Doctoraal examen sociologie: mej. C. Tj v. d. Laan, Groningen, J. J. de Bruin, De Steeg. Doctoraal examen geschiedenis: M. v. d. Bijl, Harderwijk, C. Offringa, Utrecht. Doctoraal examen Nederlandse letteren: M. van Steenwijk, Utrecht. Doctoraal examen sociale geografie: mej. M. v. d. Giessen. Rotterdam. Doctoraal examen geografie: J. E. te Kulve, Arnhem. Als sluiting van het schooljaar heeft de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool een proef genomen met een algemene sportdag voor haar leerlingen. Deze proef is verleden jaar zo goed in de smaak ge vallen dat men deze dag permanent op het „lesprogramma" wil zetten. Zo kwa men dus ruim tweehonderd meisjes en dames gisteren op het Gemeentelijk SportteiTein aan de Schalk wij kerweg bij een om deze sportdag weer te vieren en de organisatoren zijn in hun mening ver- stex-kt geworden dat een dergelijk sport festijn een prachtig sluitstuk vormt van het schooljaar. Want ook nu was het een uitermate gezellige engezonde dag. Een commissie van leraressen, bestaan de uit de dames Pannekoek, De Haas, van Dillewijn en mevrouw Mossel had voor een attractiefprogramma gezorgd. De meisjes en dames waren in groepen on derverdeeld, de eerste jaars primairen, de tweede jaars primairen en de bovenbouw klasse. Naar hartelust werd er vér ge sprongen, spannende estafettes hielden de leerlingen in hun ban gevangen en vér werpen met grote of kleine bal vergden heel wat inspanning van de deelneem sters. De uitslagen waren: Bovenbouwklasse: ver springen: X. Ellen Balder 3.40 m, 2. Thea v. d. Aar 3.10 m. Estafette 5x80 meter: X. de dames Ankie v. d. Kraats, Els Mensinga, Ineke Span genberg, Ria Stoute, Marry Strijbis, 1.05.4: 2. de dames Conny Sypsma, Christien Tegel, Henny Ter Weer, Coby van Gelder. Annie Glas 1.06.5. 80 meter hardlopen: 1. Ellen Balder 12 sec., 2. Petra Drommel 13 sec. Kleine balwerpen: 1. Ellen Balder 41.80 m, 2. Els Mensinga 40 m. Grote balwerpen: 1. Christien Tegel 23 m, 2. Ellen Balder 20,50 m. Eerste jaars primairen: vèrspringen: 1. Corrie Wardenier 3.60, 2. Henny Koejemans 3.40 m. Es tafette 5x80 meter: 1. de dames Jopie v. d. Broek, Elly v. d. Broeke, Kitty Bruins, Lucy Floor, Jetty Hartendorp in 1.08.8: 2. de dames Elly Verveer, Ina Berkenkamp, Lily Bücker, Coks Eggink, L.vda de rGaaf, 1.09.—. 80 meter hardlopen: 1. Lyda de Graaf 11 sec., 2. Hanny van Maren 11.1 sec. Kleine balwerpen: 1. Hanny van Maren 45.60 meter, 2. Sylvia Offerman 38 meter. Grote balwerpen: 1. Hanny van Ma ren 26.50 meter, 2. Sylvia Offerman 23.50 meter. Tweede jaars primairen: vèrspringen: 1. Leny de Ridder 4.15 meter, 2. Henny de Jager 4 m. Estafete 5x80 meter: 1. de dames Greet Kuiper, Femke Meyer, Els Post, Joke Parlevliet, Truus Ramkema, in 1.06.3; 2. de dames Greetje de Bruin, Annele van Geylswijk, Ria Kerkhof, Coby Matthijssen, Nelly Roozen in 1.06.4. 80 me ter hardlopen: 1. Ineke Stathi 11 sec, 2. Leny de Ridder 11.1 sec. Kleine balwerpen: 1. Leny de Ridder 46.40 meter, 2. Elly Heezemans 44.50 meter. Grote balwerpen: 1. Leny de Liefde 24.50 meter, 2. Anneke van Tongeren 24.60 m. Nieatos in het kort Onvoldoende afstand gehouden. Een motori-ijder uit Zandvoort hield zondag middag op de Zandvoortselaan onvol doende afstand, waardoor zijn motor in botsing kwam met een daarvoor rijdende personenauto. De motoi'rijder werd met een gebroken rechterbeen in het Grote Gasthuis te Haarlem opgenomen. Van school. De leerlingen van de P. H. van der Leyschool in Oud-Schoten, die dit jaar de school verlaten, gaan dit af scheid woensdagavond 17 ;uli vieren met een feestelijke bijeenkomst in de aula van de Wethouder Westerveldschool aan de Overtonstraat in Haarlem-Noord. Zij zul len een programma van zang, muziek en ballet en na de pauze een verkeersrevue opvoeren. De afscheidsavond van de Lorentzschool wordt op 18 juli gehouden. Winkeldiefstal. De Haarlemse politie heeft tegen twee vrouwen proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal. Zij zouden getracht hebben in een groot kleding magazijn in Haarlem een windjack en een overhemd weg te nemen. Nadat de vrou wen verhoord waren, werden zij weer vrijgelaten. Vroeger te spreken. Met het oog op de morgen, woensdagmiddag, te houden vergadering van de Haarlemse Gemeente raad houdt de wethouder van Onderwijs, Kunst-, Jeugd- en Sportzaken en Vreem delingenverkeer, de heer D. J. A. Geluk, morgenochtend om elf uur zijn wekelijks spreekuur. Uitgestelde uitvoering Door omstan digheden kan de zang- en muziekuitvoe ring, welke het koor „Eben Haëzer" en het orkest „De Hooimijters" vanavond bij het complex voor bejaarden bij de Oosterkerk aan de Zomervaart in Haarlem zouden geven, niet doorgaan. Men hoopt het con cert nu op 30 juli te kunnen geven. Naar wij vernemen zal de kolonel bij de genie, de heer L. J. de Lagh, op 1 januari 1958 heengaan als hoofdingenieur bij het ministerie van Oorlog en als eerstaan wezend ingenieur bij de genie te Haarlem. In zijn plaats is de benoeming te ver wachten van majoor J. Hooftman, die sinds 1951 eerstaanwezend ingenieur bij de genie in Bex-gen op Zoom is. ADVERTENTIE O novohEr ahuojl Jiüéos n reeds meer dan 50 jaar de bougie voor iedere motorl Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475 - A'dam Tel. 86211 (7 lijnen) Tele* 12282 LONDEN (Reuter) Volgens Radio- Praag heeft de Russische partijleider Kroesjtsjev maandag in een rede te Pil- sen verklaard dat het communistische blok zo enorm groot is, dat zijn industriële ont wikkeling niet door een economische blok kade kan worden tegengehouden. Hij zei, d Tsjechoslowakije te klein is en te wei nig hulpbronnen heeft om zelf het socia lisme op te bouwen. Als een lid van het socialistische kemp kon het echter „alles bereiken". Als de landen van het communistische blok hun hulpbronnen exploiteren, kunnen zjj de kapitalistische wereld op econo misch gebied voorbij streven, aldus Kroesjtsjev. Hij merkte voorts op, dat het maande lijkse pi-odukties^hema in de Sovjet-Unie vaak in de laatste 10 dagen van de maand wordt uitgevoerd tengevolge van de onge lijkmatige bevoorrading. Volgens hem heb ben de overmatige centralisatie en bureau- cx-atie de economische expansie van de Sovjet-Unie beknot. De nieuwe indeling van Rusland in economische gebieden zal echter een einde maken aan de oude te kortkomingen, aldus de Russische partij leider. Hij zei verder dat er tussen de Sovjet- Unie en Joegoslavië nog steeds bepaalde geschillen bestaan en dat deze uit de weg geruimd moeten worden. Decentralisatie en lagere prijzen De Russische nartijleider verklaarde dat hij met Novotnv. de secretaris van de Tsjechische communistische nartii. gesoro- ken had over een nauwere samenwerking tussen de nartijen van beide landen en over de samenwerking inzake de produk tie. Betreffende de economische reorganisa tie in de Sovjet-Unie zei hij. dat deze Rusland miljoenen en miljoenen besparen zal. Volgens hem wilde de gi'oep-Molotov. dat men zich concentreerde op de bouw van pak-en koelhuizen, omdat zij van me ning waren, dat Rusland anders geen ruimte zou hebben om de verhoogde pro duktie op te slaan. „Maar ik ben van me ning dat het belangrijker is de prijzen te verlagen. Dan zal iedereen een plaats in zijn maag vinden om het voedsel op te slaan", aldus Kroesjtsjev. Kroesjtsjev vestigde er de aandacht op, dat men zich hier aan de grens bevond van de kapitalistische en de socialistische wereld. „De kapitalisten kijken dikwijls achter onze grenzen. Wij hebben hier niets tegen als het maar een vriendschappelij ke blik is. Zij moeten ons echter niet be lemmeren in onze socialistische opbouw". Kroesjtsjev zei verder: „Wij willen in vrede met de kapitalisten leven. Dit is ons belang omdat, als wij een duurzame vrede kunnen hebben, wij vele mensen kunnen vrijlaten, die dan aan de proouk- 99 tie en in de landbouw kunnen gaan wer ken, waar altijd genoeg werk voor hen is. Alle volken eisen een verbod van proeven met kernwapens. Wij willen geen vergif tigde sfeer. Tussen de socialistische landen en de communistische partijen moet een hechte vriendschap bestaan. Dan hebben wij niets te vrezen". Rust in het voorterrein (UP) In diplomatieke kringen in Lon den heeft men de indruk, dat de „goede verstandhouding" tussen de Sovjet-Unie en de min of meer „stalinistische" macht hebbers der Oost-Europese satellietlanden van Russische zijde geenszins van harte gaat en dat het op uitdrukkelijke wens van het Rode Leger is, dat men op geen verdere „destalinisatie" in die landen aan dringt. De overweging zou daarbij dan zijn. dat de situatie in die landen toch reeds zo wankel is, dat strategische overwegingen de doorslag moeten geven. Men is er daar bij van overtuigd, dat een verdere zuive ring in de satellietlanden wel is uitgesteld, maar niettemin vertraagd zal komen. Men verwacht voorts, dat zij voorzichtig en gedoseerd zal worden voltrokken, en niet opeens en spectaculair. LONDEN (Reuter) Op een vergade ring in Leningrad heeft de Russische mi nister van Defensie, maarschalk Zjoekov, gezegd dat de leden van de groep-Malen- kov-Molotov het recht verloren hebben zich volwaardige leden van de partij te noemen, aldus radio-Moskou. Zij hadden zich verzet tegen een onder zoek naar onwettigheden omdat zij vrees den door het volk ter verantwoording te worden geroepen wegens het onderdruk ken van zijn rechten met onwettige mid delen. Radio-Moskou gaf geen nadere omschrij ving van de „onwettigheden". Ter gelegenheid van het muziekfestijn op het terrein van „Haaxdem" op woens dagavond 17 juli onder leiding van de Stichting „Haarlem-Noord" zullen negen muziekkorpsen die avond om zeven uur een wandeling door een gedeelte van Haarlem-Noord maken. Tegen achten wor den de musici op het terrein verwacht. Vertrokken wordt van de volgende punten: Eksterstraat, Waalstraat, Pijnboomstraat, Olmenstraat, Ambachtstraat, Jan Haring straat, Rozen hageplein, Floresstraat en Raadhuisplein. Het openings- en het slotnummer van het muziekfestijn zijn ook gespeeld tijdens de taptoe-unique, die begin mei op de Grote Markt te Haarlem is gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7