Dansen in de ridderzaal Bezwaren tegen garageboxen nabij Pieter de Hooghstraat te Heemstede Ondanks bestedingsbeperking wordt er veel verkocht Beroep bij Gedeputeerde Staten Het Kenaupark als filmstudio HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Man tracht belastingbureau binnen te dringen Bolt vervangt Piet Kee Speeltuinvereniging heeft nog meer plannen Bevolkingsonderzoek vandaag geëindigd De Nederlandse bridgers voor Wenen jAfcmvöORT Strandorkest van Engel Paap in het zilver Nutsspaarbank wordt op 24 juli geopend Zwemclub „De Zeeschuimers" Kleumers voeren sprookje „Sneeuwwitje" op Burgerlijke Stand van Bennebroek UIT STAD EN STREEK VOGELENZANG Schoolkinderen stellen werk ten toon Hoofdagent G. Huybens onderscheiden Burgerl'ike Stand van Haarlem Investeringsbeperking steeds meer merkbaar Onderhoud van 376 huizen nog steeds achterstallig Ruim 70.000 Haarlemmers op t.b.cgecontroleerd Nieuwe woningen in Bloemendaal UITVERKOOPRAGE IN HAARLEM WOENSDAG 17 JULI 1957 Talrijke Haarlemmers, die in de afgelopen dagen een wandelingetje maakten door het Kenaupark, bleven nieuwsgierig staan om de verrichtingen van een film operateur te volgen, die in het plantsoen achter zijn driepoot gebogen stond. „Wat zou dat nu weer te betekenen hebben", vroeg een van de toeschouwers zich af. „Het zal wel een soort veilig verkeers film pje worden", merkte een andere belangstellende op. „Ze zijn hier al een dag of veertien bezig", vertelde een voorbijganger, die op zijn dagelijkse route van zijn huis naar kantoor het Kenaupark passeerde. „En ze halen de vreemdste din gen uit", liet hij er op vol gen. Dan een heel relaas: „Laatst hadden ze een jon getje op het gras neerge legd en die deed niets an ders dan onafgebroken in een bosje turen, terwijl een agent bij het plantsoen naar hem stond te kijken. Je kon zien dat het geen echte agent was, die zien er heel anders uit", zei hij op besliste toon. De op- en aanmerkingen van de toe schouwers waren niet van de lucht. Vele gissingen werden gemaakt. De cameraman vertelde, dat hij een kleine speelfilm maakt. „Het is een soort proefwerk", legt hij uit. „Als het resultaat bevredi gend is, krijgt ik een aan vullende beurs van de Ne derlandse regering en word ik uitgezonden naar Mün- chen. Daar kan ik mijn studie in de cinematografie voltooien". Het blijkt, dat dit de eerste film is, die de jeugdige cineast maakt. Hij werd in Hindustan gebo ren, werd Nederlander en kreeg in Engeland een op leiding in de cinematogra fie. „De meeste beginners maken documentaires. Ik niet. De mens boeit mij voor alles". Dan vertelt hij wat de film precies inhoudt. Een klein jongetje vindt een staaf ijzer op straat. Daarmee gaat het spelen en fantaseren en beleeft zo allerlei avonturen. In de ogen van het jongetje is de staaf beurtelings een pijl en boog, waarmee het in de jungle op jacht gaat, dan weer is het een geweer of een pook, waarmee het een locomotief opstookt. Dit leidt uiteraard tot een reeks verwikkelingen, waarbij een groenteman, een agent en een groot aantal men sen te pas komen. „Alle maal Haarlemmers, de medewerkenden. De mees ten weten echter niet, dat we een opname van ze ge maakt hebben". Vol lof is hij over de medewerking, die hij van hen ondervindt. Een groenteman was be reid als „filmster" op te treden en zelfs de politie werd bereid gevonden, wanneer dit noodzakelijk was, het verkeer om te leiden. „We hebben wel vaak pech gehad en dat was meestal aan het weer te wijten. Er waren dagen bij, dat er geen schijntje zon was. Ook hadden we vaak te kampen met een gebrek aan materiaal. Ja, dat heeft ons nog wel eens parten ge speeld. Op een dag zouden we een opname maken in een school en toen we alles geïnstalleerd hadden, bleek dat de film op was. Geluk kig vonden wij later nog een paar meter". Een ne genjarig Haarlems jongetje speelt de hoofdrol in de film en doet dat met veel plezier zo verzekerde men. Een dag kon hij echter niet van de partij zijn, want. toen moest hij schoolblij ven omdat hij zijn sommen niet gemaakt had. Dinsdag werden opnamen gemaakt van een auto, waar op een gegeven ogenblik een staaf ijzer af moest vallen. On telbare keren moest de op name worden overgemaakt. Dan weer had de cineast te laat gereageerd, dan weer was er te weinig zon. En zo was er steeds wat. „Het zal nog een tijdje duren voor alles in kannen en kruiken is", verzuchtte de cameraman. „Maar als het eenmaal zover is, dan hoop ik ook een gedegen filmpje te hebben gemaakt". Een commissie uit Gedeputeerde Staten Noordholland, bestaande uit mejuf- ouw mr. A. E. Ribbius Peletier en de uger Jac. Rustige, heeft vanmorgen in het bouw van de Provinciale Griffie te Haarlem, de heer A. N. J. Beets, als ver tegenwoordiger van bezwaarden en de heer A. van Wingerde, als vertegenwoor- jjoer van het gemeentebestuur van Heem stede in de gelegenheid gesteld een toe lichting te geven op de herziening van het uitbreidingsplan voor de omgeving van de tan van Goyenstraat, de Pieter de Hoogh- ctraat en Paulus Potterlaan. Op een in pandig terrein ligt sedert 1935 een tennis baan. De grond is thans in handen van een eigenaar die daarop autoboxen wil 1-ten bouwen. Voorts is er aan ^e Pieter Hooghstraat ruimte voor de bouw van pen dubbele villa. Hij heeft zich gewend tot het gemeentebestuur van Heemstede, dat herziening van een uitbreidingsplan heeft voorbereid, welke herziening de ge meenteraad heeft vastgesteld. Tweeëntwintig eigenaars van grond uit de omgeving van de Pieter de Hooghstraat hebben zich tot Gedeputeerde Staten ge wend met verzoek de herziening van het uitbreidingsplan niet goed te keuren en vanmorgen heeft de heer A. N. J. Beets de bezwaren toegelicht. In zijn inleiding besprak hij adviezen r het besluit van de Heemsteedse ge meenteraad. Daarbij is er één van de com missie voor gemeentelijke plannen, waar in Vermeld staat, dat het terrein niet voor een openbaar gebouw, bijvoorbeeld kleu terschool, geschikt is. Volgens spreker be tekent dat niet, dat het terrein gebruikt moet worden voor de bouw van auto boxen. De heer Beets was van mening, dat er'in de omgeving geen behoefte bestaat aan boxen. In de periode dat er op zondag niet met. auto's mocht worden gereden heeft hij geconstateerd, dat er weinig auto's on straat stonden in de omgeving van de Pieter de Hooghstraat. Dat hield in. dat auto's der omwonenden in een garage gestald waren. Vervo'gens besprak de heer Beets de hinder die omwonenden te duchten heb ben als de autoboxen in gebruik genomen zouden zijn. Des avonds na tienen en des nachts zullen auto's naar de boxen wor den gebracht, waardoor lawaai zal ont staan. Voorts herinnerde de heer Beets er aan, dat toen in 1920 het park Bronstee, waarin de Pieter de Hooghstraat en andere straten en lanen gelegen zijn, gesticht werd, toekomstige kopers de verzekering hebben gekregen, dat de rust bevorderd zou worden. Hieromtrent zijn bepalingen in het koopcontract opgenomen. Het ge meentebestuur houdt blijkbaar geen reke ning met de belangen van de huidige be woners en eigenaren en daarom hebben tweeëntwintig van hen zich tot Gedepu teerde Staten gewend. In antwoord op vragen van mejuffrouw mr. Ribbius Peletier deelde de heer Van Wingerde mee, dat de tegenwoordige eigenaar van de tennisbaan ook enkele percelen grond "ekocht heeft van om wonenden, om in staat te zijn over een betêr terrein te beschikken. Deze om wonenden zullen dus geen bezwaar heb ben-tegen de plannen. Naar aanleiding van hetgeen de heer Beets gezegd heeft, merkte de beer Van Wingerde op, dat de gemeenteraad een kleine bijdrage heeft willen geven in de oplossing van het parkeervraagstuk door een particulier in de gelegenheid t,e stellen autoboxen te bouwen. In de gemeenteraad is de parkeerkwestie dikwijls ter sprake geweest en thans doet zich een goede ge legenheid voor wat te bereiken voor auto bezitters. Toen de eigenaar van de grond zich tot het gemeentebestuur had gewend met verzoek om medewerking om het doel te bereiken, heeft het de gemeenteraad een herziening van het uitbreidingsplan aangeboden. De bezwaren van de om wonenden zijn uitvoerig in de raadver gadering besproken. Het belang van par keerruimte werd ingezien, aldus de heer Van Wingerde. De beslissing van Gedeputeerde Staten volgt later. Afgelopen nacht heeft een onbekende man getracht zich toegang te verschaffen tot het belastingkantoor aan het Kenau park in Haarlem. Of hij dit heeft gedaan om het voor hem bestemde aanslagbiljet te verdonkeremanen, is niet bekend. Een surveillerende agent ontdekte de man om kwart over drie, toen deze zich voor de deur van het belastingkantoor op hield. De man stelde echter geen prijs op een gesprek met de agent en ging er van door in een auto, die voor het kantoor ge parkeerd stond. Bij een onderzoek bleek, dat een ruit in een deur aan de achterzijde van het ge bouw was vernield. Deze deur geeft toe gang tot de kelder, die echter was afge sloten. Waarschijnlijk heeft de man eerst getracht via deze toegang binnen te drin gen. Er wordt niets vermist De orgelbespeling op donderdag 18 juli in de Grote Kerk in Haarlem van 15 tot 16 uur zal niet, zoals aanvankelijk werd be richt, geschieden door de stadsorganist Piet Kee, maar door Klaas Bolt. De heer Kee laat zich voor deze bespeling vervan gen wegens oververmoeidheid. Het pro gramma, dat Klaas Bolt zal spelen, is nog niet bekend. De speeltuinvereniging „Duinweide" te Vogelenzang, die nu reeds 150 leden telt, heeft weer nieuwe plannen op stapel gezet. Ditmaal betreft het het plaatsen vr.n een gebouwtje op de speeltuin, waarin tevens toiletten zijn aangebracht en dat allerlei mogelijkheden voor een uitbreiding van het speeltuinwerk biedt. Hiermee zijn, ondanks de bescheiden opzet, voor de speeltuinvereniging hoge kosten gemoeid. Onder voor bridge grote belangstelling vonden de laatste wedstrijden plaats voor de verkiezing van het bridgeteam, dat einde augustus Nederland in Wenen zal vertegenwoordigen bij de Europese kam pioenschappen. In de eerste wedstrijd nam het team FilarskiKokkes met gebroeders Kaiser een voorsprong van 8 punten op het team van BoenderHelleman en BlitzblumPot. De tweede wedstrijd werd een teleurstelling voor het Haagse team. Door bijzonder sterk spel wist het Fi- larski-team met 54 punten te winnen. De strijd was daardoor in feite beslist, daar als de slotzitting door Boender c.s. ge wonnen zou worden, waarschijnlijk toch nog een flink puntenoverschot voor het Amsterdamse team te zien gegeven zou zijn. Zondag stonden in Amsterdam bij de pauze de gastheren met 10 punten voor. In de tweede helft van deze laatste wed strijd wist het Haagse team door uiterste krachtsinspanning en met goed spel van BoenderHelleman de achterstand in te lopen, zodat de einduitslag 3232 werd. Dit bezegelde het resultaat, waardoor FilarskiKokkes met de gebroeders Kai ser in Wenen zullen uitkomen. Het derde paar, dat door de winnaars reglementair verkozen mocht worden, zal bestaan uit CatsKramer, een keuze die voor insiders nauwelijks een verrassing is. Slechts voor één dag de jubileumdag op dinsdag 16 juli hebben de leden van het Zandvoortse strandorkest onder leiding van Engel Paap, hun bekende „uniform" bestaande uit wit shirt, gele pullover en korte khakibroek, verwisseld voor het oude, thans historisch geworden Zandvoortse vis serskostuum van zwart laken met rode mou wen en kraag, het kostuum waarin de le den van het orkest vijfentwintig jaar gele den begonnen met het spelen op het strand onder de naam „Zandvoortse vissersband". Vijf en twintig jaar lang hebben zij dit elk seizoen gedaan, behoudens een viertal jaren tijdens de bezettingstijd, toen het strand was afgesloten. Dag in dag uit bij goed weer, kan men ze vinden langs het Zandvoortse strand. Ze sjouwen al spelend op hun instrumenten door het warme zand, zo ongeveer twintig kilometer per dag, omstuwd door grote groe pen kinderen en gemiddeld wordt dertig keer per dag het „Lang zal hij leven" ge speeld, door de band kortweg aangeduid met de benaming „levenslang". Dinsdag 16 juli vierden ze hun zilveren jubileum en de tegenwoordige leden van het orkest, Ge rard Nijkamp en Jan Wiegerink, accordeon, Jaap Janissen, slagwerk en Louis van Blan ken. die de kinderen niet anders kennen dan onder de naam „oom Roefie" brachten hun leider Engel Paap bij diens woning in de Brederodestraat no. 95 des morgens vroeg een pittige serenade. In de loop van de dag waren verscheidene bloemstukken bezorgd. Beladen met vijf kilo snoep, die met gulle hand aan de jeugd werd uitgedeeld, met een versierde grote trommel en in een daverende feeststemming trok de band daarna naar het strand, waar een extra feestconcert voor de badgasten werd gegeven, 's Middags trok de band het dorp in, waar de leden van het orkest van vele kanten werden gecomplimenteerd en ge feliciteerd. 's Avonds werd in intieme kring ten huize van de leider Engel Paap met een aantal genodigden het feest gevierd. Het nieuwe bijkantoor van de Nuts spaarbank, dat gebouwd werd aan de Grote Krocht te Zandvoort en thans vrij wel gereed is, zal op woensdag 24 juli officieel worden geopend. Het bouwwerk, waarvan de voorname en fraaie bouwstijl zeer opvalt, mag ongetwijfeld een belang rijke aanwinst voor het centrum van Zandvoort worden genoemd. De opening zal 's middags om vier uur plaats hebben. De architect van het ge bouw is de Haarlemse architect C. Brakel B.N.A. De haren rijzen ten berge als men op de tentoonstelling „Atoom" te dicht bij de reusachtige „elektrische bollen" komt, die op vergrote schaal de opbouw van een atoom illustreren. De oefenavonden van de Zandvoortse zwemclub „De Zeeschuimers" in het Sport- fondsenbad te Haarlem, zullen met het oog op de schoolvakanties met ingang van woens dag 17 juli worden stopgezet. De lessen zul len worden besloten met het afzwemmen voor het diploma „geoefend zwemmer", waaraan door vierentwintig kinderen zal worden deelgenomen. Vorige week zwommen voor het eerste diploma zesentwintig kinderen af, die allen slaagden. ADVERTENTIE Twee dagen lang heeft in Haarlem de uitverkooprage gewoed en nog steeds gaat deze onverminderd voort. Onophoudelijk voeren kooplustigen „stormaanvallen" uit op winkels en warenhuizen, belust op koopjes, of dit nu overhemden-voor-een- zacht-prijsje, dassen van f 1.50, sportcol- berts tegen de helft van de normale prijs of hoedjes van een paar gulden zijn. De verkopers zijn best tevreden over de kooplust van het publiek. Unaniem zijn zij van mening, dat de veelbesproken en veelgesmade bestedingsbeperking ditmaal - figuurlijk gesproken - geen spaak in het wiel steekt. De koopjes vliegen de deur uit, zeker net zo snel en in even grote mate als in voorgaande jaren. In de binnenstad is het drukker dan ooit. Een grote menigte schuifelt voetje voor voetje voort. De etalages worden zorgvul dig bekeken. Dan het warenhuis in. Van de ene afdeling naar de andere. Trap op, trap af. Op jacht naar de koopjes, op jacht naar „dat schattige hoedje, dat zo enig staat en dat zo weinig kost", op speurtocht naar een goedkoop kostuum, een paar schoenen of een winterjas. „Wij smijten alles de deur uit", staat ergens met schreeu wende letters op een helgekleurd affiche. ..Neem mee, neem mee, het is te geef', kan men in een groot warenhuis lezen. In de etalages liggen grote stapels overhem den - „iets vuil" staat er soms bij en hon derden dassen, die weg moeten en die dan ook grif van de hand gaan. „Het is zeker zo druk als vorig jaar", verzekerde een bedrijfsleider van een groot kledingmagazijn. Van de bestedingsbeper king valt momenteel maar heel weinig te bespeuren. Want er wordt weinig gekeken en veel verkocht". De eerste dag waren de meeste „koopjes" al de deur uit. Ook dure artikelen waren echter zeer in trek. Er worden in deze topdagen gemiddeld meer dure artikelen verkocht dan in an dere dagen. „Het is alsof de meeste men sen het geld opsparen totdat de uitverkoop begint", merkte een afdelingschef van een groot warenhuis op. Zestig in een uur De meeste verkoopsters en verkopers houden zich tijdens de overstelpende druk te prima. Ook de klant is gewillig en over het algemeen niet lastig. In een van de kledingmagazijnen werden in nog geen Dinsdagmiddag hebben de kleuters van de christelijke kleuterschool in Benne- broek in „Oud Berg en Dal" het sprookje „Sneeuwwitje" opgevoerd. Het werd een aardige opvoering, waarvoor de ouders veel belangstelling toonden. Met grote ernst kweten de kleuters zich van hun taak en zij leefden zich goed in de rolle tjes in. Aan het slot. van de leuke middag bood mevrouw B. Veldhuyzen van Zanten Van Hoeken, presidente van de christe lijke kleuterschoolvereniging, de hoofd leidster, mejuffrouw L. Wevers, en haar assistente, mejuffrouw A. Snijder een bloemstuk aan uit waardering voor het vele werk, dat aan de opvoering vooraf ging. GEHUWD: M. J. Pijpers en M. E. Assen delft. GEBOREN: Johannes Gerardus, zoon van D. Bakker en E. A. C M. Velberg OVERLEDEN: H. Hindriks. v. 91 j. wed. van W. Post; H. Dogterom, m. 61 j. echtg. van A. IJzerman. Nieuws in het kort- Arm gebroken. Een 69-jarige Haarlemse wielrijdster verleende dinsdagavond op het kruispunt Prins Bernhardlaan-Zomer- vaart in Haarlem geen voorrang, waardoor zij door een personenauto werd aangere den. Met een gebroken arm werd de vrouw naar het Diakonessenhuis overgebracht. Getuigen gevraagd. Op het kruispunt •Kenaupark-Verspronckweg in Haarlem verleende dinsdagmiddag om half vijf de 58-jarige bestuurder van een personen auto, afkomstig uit Den Bosch, geen voor rang aan een bestelauto, bestuurd door een dertigjarige Haarlemmer. De auto's bot sten tegen elkaar, waardoor de bestelauto kantelde en zwaar werd beschadigd. Ook de personenauto liep schade op. De twee bestuurders en twee andere inzittenden werden echter niet gewond. De politie ver zoekt getuigen van de botsing zich te mel den. Drinkwatervoorziening. Vrijdagavond zal de gemeenteraad van Hillegom om half acht in bijzondere vergadering bij eenkomen om te spreken over de verbete ring van de drinkwatervoorziening in de bollenstreek. Linnaeusschool. De afscheidsavond van de hoogste groep leerlingen van de Haarlemse Linnaeusschool, die heden avond zal worden gegeven, heeft plaats in de aula van het Marnix van St. Aldegon- delyceum aan de Planetenlaan, en niet in de Linnaeusschool zelf. Zoals in voorgaande jaren werd ook dit jaar weer in de St. Jozefschool te Voge lenzang het werk van de leerlingen, dat zij in het afgelopen leerjaar hebben ver vaardigd, in de lokalen van de onlangs uitgebreide school tentoongesteld. De uit breiding van de school heeft het mogelijk gemaakt speciaal de resultaten van de handenarbeid in het licht te stellen, waar uit blijkt, dat ook de nieuwe methoden worden toegepast. Eveneens wordt ver- keersonderricht gegeven. Dit bleek uit de grote verkeersmaquette, die de kinderen gezamenlijk hebben vervaardigd en die wordt gebruikt bij het verkeersonderwijs. Voorts was er aardig kleiwerk te zien. uur tijds zestig overhemden verkocht. Een goede „barometer" voor de kooplust. Ook in de kleine zaken is het zeer druk en daar wordt eveneens in ruime mate opgeruimd. „De platen vliegen als het ware de deur uit", vertelde een eigenaar van een mu- ziekzaak in de binnenstad. De meeste verkopers waren het er una niem over eens, dat de manlijke klanten veel verantwoorder inkopen dan de vrou welijke. „Die vrouwen, die hollen de stad in met een goed gevulde portemonnaie en kopen alles, wat maar goedkoop is. De mannen kopen meer met overleg". Over de juistheid van deze uitspraak zouden wij ons - veiligheidshalve - geen oordeel willen aanmatigen. Ook de horecabedrijven varen wel bij de uitverkoopwoede. Immers, de meeste ko pers willen graag na een vaak uitputtende tocht van winkel tot winkel even uitrusten en hoe kan dit beter dan bij een kopje koffie. De eigenaars van ijszaken en van patates-friteskramen zijn ook meer dan tevreden. Hun omzet is de laatste dagen met sprongen omhoog gegaan. De heer G. Huybens, hoofdagent van po litie te Haarlem, die vandaag veertig jaar in dienst is bij de politie, is toegekend de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers heeft hem vanmorgen de onderscheiding uitgereikt in de kamer van de hoofdcom missaris van politie aan het Florapark. Bij de huldiging waren onder meer aanwezig de beide commissarissen, de heren W. J. Gorter en A. L. de Boer, de chef van de administratie, de heer G. J. Endlich, de chef van de afdeling personeel, de heer L. D. Beumer, die ook voorzitter is van de Politiekapel en de leden van de afdeling materiaal, waarbij de jubilaris werkzaam is., Burgemeester mr. Cremers sprak de heer Huybens het eerst toe en stelde de jubilaris tot voorbeeld van de jongeren. In de loop der jaren heeft hij op bijzon dere wijze zijn dienst gedaan. De hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, herinnerde aan de staat van dienst, waaraan op 31 juli een einde zal komen, omdat de heer Huybens met pen sioen gaat. De heer Fontijne overhandigde een gratificatie. De voorzitter van de afdeling Haarlem van de r.k. bond van politiepersoneel, de heer A. L. Meiland, deelde mee, dat de heer Huybens geen papieren lid is, maar dat hij daadwerkelijk aan het verenigings leven heeft deelgenomen. Vanavond zal de Politiekapel de heer Huybens, die aan de Friezenstraat in Haarlem-Oost woont, een serenade bren gen. ONDERTROUWD: 16 juli A. Hendriks en E. M. van Norden GEHUWD: 16 juli J. J. Meijer en C. van Eeken. H. Vrugt en J. M. Verkaaik. M. Spruijt en E. W. van den Bel. BEVALLEN van een ZOON: 14 juli Y. van Os-Delfgaauw. 15 juli J. Kamerman-Mens. D. Buskop-Beerstra. J. M. Neeskens-Heere- mans. G. Feenstra-van Berloo. M. C. van 't Hoff-Koot. 16 juli S. Mantz-Visser. BEVALLEN van een DOCHTER: 13 juli L. C. M. Ruepert-Rieu. 15 juli R Deurloo- Bouma. 16 juli R. Cobelens-Erdtsieck. E. G. C. van der Weijden-Schleiffert. OVERLEDEN: 14 juli J. van Kampen, 56 j.. Gasthuissingel. H. de Looze, 60 j., Saenre- damstraatv P. J. Rumling, 66 j., Stuyvesant- plein. 15 juli R. B. Ris, 5 d.. Damaststraat. J. Bouwen, 81 j.. Kweektuinstraat. C. Noor- danus, 55 j. Groendaelsteeg.; B. en W. van Haarlem stellen drie belangrijke zaken uit De circulaire van de minister van Bin nenlandse Zaken, waarin de gemeentebe sturen wordt meegedeeld, dat zü geen nieuwe kapitaalsuitgaven meer mogen doen zonder overleg met het departement, heeft tot gevolg gehad, dat B .en W. van Haarlem in hun gisteren gehouden ver gadering hebben besloten drie voorstel len, welke vanmiddag in de Haarlemse raad aan de orde zouden komen, aan te houden. Het belangrijkste daarvan betreft het voorstel tot het huren en verbouwen van de Clarastichting in Zandvoort, welke in richting gebruikt zal worden voor de ver pleging van geestelijk gestoorde bejaar den. Met dit project is f 135.000 gemoeid. De exploitatierekening draait om ruim twee ton per jaar. De twee andere van de agenda afge voerde voorstellen betreffen de aankoop voor drieduizend gulden van een huis aan de Van Marumstraat, waarvan het bezit voor de gemeente van belang is voor de toekomstige sanering van het Rozenprieel. Hetzelfde lot treft het voorstel tot het ver hogen van het voorschot aan de Coöpera tieve woningvereniging voor gemeenteper- soneel voor het aanschaffen van wasma chines in het complex woningen aan de Hannie Schaftstraat. Vragen van Haarlems raadslid J. Wille m se In februari van dit jaar stelde de Haar lemse raad, na een langdurige voorgeschie denis tijdens welke met veel moeite rijks goedkeuring werd verkregen voor het on derhavige project, een krediet van ruim een miljoen gulden ter beschikking van B. en W. om over te gaan tot de uitvoering van achterstallig onderhoudswerk aan drie complexen van de Haarlemse stichting voor woningverbetering. Daar de rijksgoedkeu- "ng echter niet gevolgd werd door een «verklaring van geen bezwaar" een uit vloeisel van de financiële controle op de gemeentebesturen heeft dit raadsbesluit no? geen effect gehad. Thans heeft het gemeenteraadslid de heer TWillemse (Partij van de Arbeid) zich met de volgende vragen tot B. en W. gewend: Is er een begin gemaakt met de herstel werkzaamheden aan de woningen van de stichting voor woningverbetering en zo ja, hoever zijn deze werkzaamheden gevorderd; zo neen, wat zijn hiervan de oorzaken en welke maatregelen heeft uw College geno men of denkt het te nemen om het reeds enige jaren dringend noodzakelijke herstel te bevorderen? Het gaat hier om in totaal 376 woningen a&n de Harmenjansweg, aan de Adriaan Loosjesstraat, Busken Huetstraat, Dr. Scheapmanstraat, Drilsmaplein, Hierony- mus van Alphenstraat, Ten Katestraat, Van ^eggelenstraat en Zomerkade, Peperstraat, Totgieterstraat Alberdingk Thijmstraat, De Genestetstraat en Ter Haarstraat. Naar wij vernemen is het bevolkingson derzoek naar tuberculose in Haarlem van daag geëindigd. Degenen, die een tweede oproep hebben gekregen en daarop nog niet hebben gereageerd, zullen dus een volgend onderzoek moeten afwachten. De in de on- derzoeklokalen gevonden en nog niet afge haalde voorwerpen zijn thans bij de politie gedeponeerd. Een voorlopige en vluchtige balans van het in oktober van het vorig jaar begonnen tweede bevolkingsonderzoek in Haarlem het eerste had drie jaar geleden plaats levert een gunstig beeld op. In de eerste plaats is de organisatie nog vlotter gelopen dan de eerste keer, dank zij de ook thans voortreffelijke medewerking van de vrij willigsters van de U.V.V. Er werden onge veer 123.000 Haarlemmers opgeroepen, waarvan er ruim zestig percent zijn geko men. Daarbij moet men rekening houden met de omstandigheid, dat degenen die niet komen als regel daarvoor een geldige re den hebben, bijvoorbeeld omdat zij uit an dere hoofde reeds op tuberculose onder zocht zijn. Daarom is men over de mate waarin de Haarlemse bevolking op dit tweede onderzoek heeft gereageerd zeer te vreden, vooral wanneer men bedenkt, dat de animo bij een tweede onderzoek altijd minder is dan bij een eerste. In 1953/54 be droeg het aantal dergenen die aan de op- roeo gevolg gaven 68%. Binnenkort hoopt de staf van het onder zoek een vollediger beeld van de opgedane eiwaringen te kunnen geven. Wel kan nu reeds gezegd worden, dat de geconstateerde gevallen, waarin medisch ingrijpen nood zakelijk bleek, de kosten en moeiten van dit onderzoek alleszins hebben gerechtvaar digd. De organisatoren zijn vooral zeer ver heugd, dat de Haarlemmers meer dan bij het eerste onderzoek bereid zijn gebleken een bijdrage in de kosten te verlenen. Ge middeld wordt een bijdrage van 1,25 ver wacht om de kosten enigermate te dekken. Het is gebleken, dat zü, voor wie dit bedrag geen bezwaar vormde, dit inderdaad heb ben betaald. Voor hen, voor wie deze bij drage te zwaar was, kon dit geen beletsel zijn om toch aan het onderzoek deel te ne men: men werd dan kosteloos gefotogra feerd. Een positieve factor bij het onderzoek bleek voorts het gebruik maken van een bus het onderzoekaccommodatie in die stads delen, waar men niet over geschikte lokali teiten kon beschikken. Met name in Oud- Schoten is daarvan veel profijt getrokken. De bouw van veertien woningen aan de Donkerelaan in Bloemendaal en de vier entwintig aan de Dr. J. van Deventerlaan in Bloemendaal-Noord van de Christelij ke Woningbouwvereniging, de voormalige Christelijke Nationale Werkmansbond, vor dert. De toekomstige bewoners zijn bekend en hebben een woonruimtevergunning ontvangen. Vermoedelijk zullen de woningen aan de Dr. Van Deventerlaan eind augustus opgeleverd worden en die aan de Donke relaan in september. Sinds in de ridderzaal van het Haarlemse stadhuis de oude hoofse dansen uit de riddertijd werden uitge voerd, zal het vermoedelijk niet vaak meer zijn voor gekomen, dat notabelen hand in hand met charman te dames binnen de muren van deze oude zaal dansten onder de muziek van een passerid strijkje. Gisteravond bij de ont vangst van de Turijnse dansgroep „Famija Turi- neisa" kon de bezoeker van het stadhuis echter weer genieten van dansen uit de tijd, toen de hoven in Euro pa nog schitterden en men de gewone dansen met recht plezier uitvoerde. Een genoegelijke avond was het, van de welkomst- speech van burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers - in vlekkeloos Italiaans - af tot aan het slotwoord van de voorzitter van de Haar lemse Volksdansfederatie, de heer P. van der Wind, toe. Een genoeglijke avond, niet alleen voor de veertien charmante Turijnse meisjes, die er een proeve van het volksdansen, zoals dat in het zonnige Piemont wordt beoefend, gaven, maar ook voor de andere aanwezigen, onder wie zich, behalve de burgemeester en echtgenote, de wethouders D. J. A. Ge luk en W. F. Happé met echtgenote en de gemeente secretaris, mr. H. E. Phaff en echtgenote bevonden. Na het antwoord van de directeur van het Turijnse gezelschap, de heer G. Tros- si, op de speech van burge meester Cremers, werd de burgemeester en wethouder Geluk een speldje met voor stelling van het Turijnse carnaval, gevat in een reus achtige caramel, aange boden en stelden de bezoe kers zich in een ruime kring op. De dansmeester Gracio- so Cecchetti riep de in prachtige folkloristische klederdrachten gestoken meisjes op voor het dansen van de Monferrina, een oude Piemontese dans. Na een zacht: „Attenti, uno, duezetten de harmo nicaspelers Michele Droïto en Annamaria Moruto een vlotte melodie in en begon de dans, die door de veer tien deelneemsters met op merkelijk enthousiasme werd uitgevoerd. Veel waardering onder vond ook de volgende dans, een brando of vuurdans en een oude Franse dans „Oh. l'amour". Als intermezzo dansten twee leerlingen van de Montessorischool van de Louise de Colignystraat een oude Hollandse dans uit de zeventiende eeuw. De kin deren waren gekleed in costuums uit de pruikentijd en oogstten een daverend applaus. Na de pauze kwam de Turijnse dansgroep weer aan de beurt met een hoofse gagliarda, een oude hofdans en de giga, een Franse Vola of soldatendans, die met de soldaten van Napoleon naar het Piemontese land is ge komen. Tot slot werd een corenta gedanst, een dans uit de hogere bergstreken. De gehele groep uit Tu rijn bestaat uit 23 dansers. Hiervan konden er slechts veertien naar Nederland komen. Het was overigens niet het eerste bezoek, dat zij aan het buitenland brachten: in Zwitserland en Frankrijk hebben zij ook uitvoeringen gegeven. De kleding van de meisjes is ontstaan uit een jarenlange traditie: die uit Turijn droe gen de „giacomette" een hoge kanten muts. De an dere meisjes waren gekleed in de typische kostuums, die in elke vallei van Pie mont gedragen worden. Als leidster van de meisjes trad op mevrouw Marcella Co- lombatto. Het hoogtepunt van de avond erd bereikt aan het slot, toen de Nederlandse gastheren werd verzocht één van de Italiaanse dames als partner te kiezen voor een polonaise. In een bonte sliert trok het gezelschap onder de vrolijke harmo- nikaklanken door de statige ridderzaal. De burgemees ter, wethouder Geluk, de gemeente-secretaris mr. Phaff en andere notabelen hadden zich ieder verzekerd van een charmante partner en trokken mee in steeds sneller wordende vaart, tot dat de muziek abrupt ein digde, waarmee dit bijzon dere feest tevens tot een einde was gekomen. De Ita liaanse gasten verdwenen met hun gastvrouwen en -heren en de Nederlanders keken elkaar vermoeid, maar voldaan aan. Het was alsof men even een blik had mogen slaan in de ridder zaal van weleer.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13