PÉTROLE HAHN 3 r DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs NAVO-oefening „Sea Watch" in september op Oceaan „Akanswarie" volgende week te Paramaribo 11 De Griekse stad Delphi wil een internationaal cultureel centrum worden Prijsvraag voor harmonie- en fanfaremuziek Nieuwe golf griep in Azië gevreesd Strijdkrachten der V.S. met 100.000 man verminderd Scheepvaart WOENSDAG 17 JULI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgebreide konvooibesckerming- en (nderzeebootbestrijdings-oefening Van 19 tot 28 september zullen grote VAVO-vIootoefeningen worden gehouden. »an het onderdeel „Sea Watch" van deze oefening zal Nederland, in samenwerking jnot vlooteenheden van Canada, Frank rijk. Portugal, Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten, deelnemen met Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën", Hr. Ms. onderzebootjaerer „Friesland", Hr. Ms. on derzeeboten „Walrus" en „Zeeleeuw", een aantal vliegtuigen van de marinelucht vaartdienst. Sea Watch" is een onderzeebootbestrij- dingsoefening. die er speciaal op gericht is de marine-eenheden te oefenen in het op sporen, volgen en aanvallen van onderzee boten en overvalschepen. Uitgebreide on- derzeebootbestrijdingsoperaties en kon vooibescherming zal hierbij de taak zijn van drie groepen, elk bestaande uit een vliegkampschip met zes escorteschepen en drie escortegroepen, waarvan één groep bestaat uit 12 jagers, en twee andere die elk onder andere zes jagers zullen bevat ten. Ter ondersteuning van deze vloot zullen op de wal gebaseerde marine-patrouille- Uiegtuigen opsporingsacties uitvoeren in ,1e betrokken zeegebieden. De hierdoor rerkregen inlichtingen gecombineerd met indere bij het hoofdkwartier te land bin- venkomende berichten, zullen de grond slag vormen .voor de offensieve operaties. In het algemeen zullen de oefeningen eon uitgestrekt gebied in het noorden en midden van de Atlantische Oceaan be strijken. Een eenheid van de „vijandelij ke" onderzeebootgroep zal zuidwaarts gaan tot de Straat van Gibraltar en een poging doen dit zeegebied binnen te drin gen. De Griekse regering heeft bekendge maakt, dat zij de Raad van Europa een stuk land van tien hectare zal schenken voor vestiging van een internationaal cul tureel centrum in Delphi, de zetel van het bekendste orakel uit de Griekse oudheid. De leden-staten van de Raad van Europa zullen worden uitgenodigd op dit terrein elk een eigen tehuis op te richten, waar intellectuelen uit deze landen zullen kunnen studeren. De initiatiefnemers van dit plan voor een cultureel centrum hopen, dat Delphi het symbool zal worden van de culturele eenheid van het nieuwe Europa. Het „Delphisch ideaal" van inter nationale culturele samenwerking is reeds na de eerste wereldoorlog tot léven ge komen. In Delphi zijn in de jaren van 1927 tot 1930 oude Griekse toneelstukken op gevoerd en ook toen reeds zijn er voor stellen gedaan voor de oprichting van een permanent centrum voor het contact van kunstenaars uit vele landen. Twee uitgeverijen „Les Editions In ternationales Basart" n.v. in Amsterdam en Tierolff, muziekcentrale in Roosen daal hebben met medewerking van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen een prijsvraag voor blaas muziek uitgeschreven. Voor de beste com posities worden prijzen uitgeloofd van honderd tot duizend gulden. Ook niet be kroonde werken kunnen voor uitgave en verbreiding onder de ongeveer vierduizend harmonie- en fanfareorkesten, die ons land bezit, in aanmerking komen. De jury, die de prijswinnaars zal aanwijzen, bestaat uit de heren Jurriaan Andriessen, mr. Guil- laume Landré, Jos Moerenhout, Gijsbert Nieuwland en Hans M. Scheifes. Noord Holland sleept nieuwe snijkopzuiger Gesleept door de IJmuidense zeesleep boot „Noordholland" van Bureau Wijsmul ler n.v. zal begin volgende week in Para maribo (Suriname) aankomen de nieuwe snijkopzuiger „Akanswarie" (de „Slokop") voor de Surinaamse Bauxiet Maatschappij. De snijkopzuiger werd gebouwd door J. en K. Smits Scheepswerf te Kinderdijk. De sleep bevindt zich thans nog door ongelaste platen zeewaardig gemaakt en bemand met twee runners in volle zee. De „Noordholland" was dinsdagmiddag nog ongeveer 1200 mijl van Paramaribo ver wijderd. De sleper vertrok 28 juni uit Rot terdam. De „Akanswarie" wordt door de zeesle per achterwaarts gesleept, opdat de kost bare snijkopsinstallatie geen gevaar zal lopen door de sleepdraad of de golven be schadigd te worden. Het gevaarte heeft een lengte van 44 meter, een breedte van 11 meter en een diepgang van 2.28 meter. De snijkopzuiger zal maximaal 612 kubie ke meter grond per uur kunnen opslokken en deze tot een hoogte van 19.7 meter over een afstand van 2300 meter verder kunnen persen. De Surinaamse Bauxiet Maatschappii bestelde de zuiger om de zeer omvangrijke deklaag te verwijderen, die de ontdekte bauxietafzettingen rond Pyranam afsluit. ADVERTENTIE DE WAARBORG VAN EEN MERK Sinds 70 Jaar is Pétrole Hahn onvervangbaar voordeverzorging, hygiëne en ge zondheid van het haar van man, vrouw en kind. Pétrole Hahn behoort op Uw wastafel zoals zeep en tandpasta. tegen haaruitval en hoofdroos Kort nieuws Paleis op de Dam. Evenals in 1956 is het Koninklijk Paleis op de Dam te Amster dam van 1 augustus tot 1 september voor het publiek opengesteld en wel op werkdagen (ook zaterdag) van tien tot vier uur. Be zichtigd kunnen worden: op de begane grond de Vierschaar, en op de eerste ver dieping de Burgerzaal met galerijen, de Burgemeesterskamer, de Justitiekamer, de Mozeszaal en de Troonzaal. Manuscripten geveild. Een enkele brief van Ludwig van Beethoven heeft dinsdag op een veiling in Londen bijna evenveel opgebracht als twintig liefdes brieven, die George Bernard Shaw eens schreef. Onbekende bieders kochten een enkele brief van de klassieke Duitse com ponist voor vijfhonderdtachtig pond ster ling Voor twintig liefdesbrieven van Shaw, met een manuscript van een gedicht, werd slechts zevenhonderdtachtig pond betaald. Brieven geschreven door de Amerikaan Nathaniel Hawthorne brachten dertien honderd pond op. Verder werd een blad uit een van Beethovens muziekpartituren voor vijfhonderdtwintig pond verkocht. l. Kort verhaal door OVER HAAR schrijfmachine heen keek Mieke naar de violiste en onwillekeurig gingen haar handen langzamer. De violiste had glanzend donker haar, dat glad langs de slapen in een wrong tegen haar achterhoofd lag. - Geen met paardehaar opgevuld knoetje, dacht Mieke, maar een dikke rol van eigen haar, dat als het los was, lang over de rechte rug omlaag viel. Éénmaal had zij dat gezien toen zij bij Mareille op bezoek was geweest, een onzegbaar heerlijk bezoek, waarover Mieke nog vaak nadroomde. Wat een fijn pro fiel had Mareille toch, wat grappig glansde het licht in haar lange donkere oorringen. Haar wenkbrauwen waren fijn en hoog en haar lippen rood. Zij droeg een gestreepte rok, die wijd over haar stoel hing en grappige, platte, fluwelige schoenen van hetzelfde zwart als de trui met de ronde hals. Zeker voelde de violiste de aandacht van het jonge meisje, want zij keek op en glimlachte even, een helder verwarmend lachje van verstandhouding, met iets van milde spot ook om de bewondering die zij voelde. Maar héér handen gingen niet langzamer omdat zij naar iets anders keek. En toch waren die fijne lange vingers niet aan een schrijfmachine gewend zoals die van Mieke. Voor de violiste was dit kantoorwerk een intermezzo. Over een maand zou zij een nieuw contract hebben en veer kunnen léven, zoals zij zelf zei. Was dit dan geen leven? vroeg Mieke zich af. Vroe- i?r had zij er nooit bij stilgestaan, dat het ook anders fan. Elke gedachte daaraan, die ooit in haar op mocht vellen, had zij verstopt, verdrongen, verborgen. Van iar.toor naar huis, van huis naar kantoor. Op kantoor: typen, eindeloze concepten uitwerken, facturen tikken, staten, cijferlijsten. Thuis op de jongere kinderen passen als moeder weg moest naar haar klanten. En anders bij noeder zitten, haar zorgen aanhoren en kijken naar de snelle bezige handen aan de breimachine. Vroeger was dit inderdaad alles zonder meer door het meisje aan vaard. Als moeder zei: Wat een zegen toch, Miekelief, dat jij mij al zo helpt, dat wij er samen voorstaan voor de kleintjes, dan had zij zich gelukkig gevoeld. Natuur lijk, Jaapje van vijf en de twee zusjes van elf en veertien jaar moesten een onbezorgde kindertijd hebben, zoals zijzelf had gehad toen vader nog leefde en moeder niet zo hard hoefde te werken en zijzelf.muziekstudente was. Twee dagen na haar toelatingsexamen voor het conservatorium was vader niet meer thuisgekomen. Het snelverkeer had weer eens een slachtoffer geëist. Plotse ling kwam er ook een einde aan hun welstand. Toen moeder voor halve dagen een kantoor zocht en in de avonduren ging breien, voelde Mieke, dat zij als oudste ook iets moest doen. Hoewel zij gemakkelijk een beurs had kunnen krijgen om verder te studeren, ging zij van het conservatorium af en naar kantoor, net als moeder. Tvoen kon zij. De rest zou zij al doende wel leren. Dat was ook zo. Het was gelukt, het was zelfs heel Soed gelukt. Mieke bleek een uitstekende kantoorkracht, moeder een artistieke breister. Al heel gauw konden zij volstaan met wat moeder al breiende en Mieke al typen de verdiende. De weduwe kon nu tenminste in" huis olijven en voor haar kinderen zorgen. Mieke was toen gelukkig geweest, dat herinnerde zij zich duidelijk. Zij was nodig voor het gezin. Alleenhaast nooit meer was er tijd voor de viool. Mieke was er ook te moe voor als zij een lange dag van tard werken achter zich had. Jammer was dat en in het oegin een groot gemis, dat zij op de zondagmiddagen -achtte in te halen. Maar ook dat sleet uit. De zusjes vroegen haar aandacht. Jaapje draafde in en uit. En 'oen de zomer kwam en moeder de stoelen in het tuintje zette achter het kleine houten tafeltje met het theeblad, hon Mieke de verleiding niet weerstaan genietend weg te duiken in vaders grote ligstoel. Dan zat zij met «sloten ogen, hoorde de stemmen van de spelende kin- wen en het ruisen van de thee als moeder de kopjes volschonk. Dan was er, juist op deze ogenblikken van ratte, een vaag en knagend heimwee in haar opgestaan, 'ets naamloos dat haar ogen vochtig maakte. Toch was "et goed geweest, althans had zij het als goed gezien. TOTDATde violiste op kantoor gekomen was, nu veertien dagen geleden. Op een morgen was de baas somen zeggen, dat hij voor een maand een noodhulp had ingenomen, totdat zij door de drukke tijd voor de vakanties heen zouden zijnv Het was een kennis van hem, een violiste, die een tijdlang niet had kunnen wer ken en pas voor de volgende maand een contract had. Zo was Mareille in Miekes leven gekomen - en meteen was alles veranderd. De eerste dagen was er alleen maar bewondering geweest van het jonge meisje, dat zich ;!n^s en onaantrekkelijk voelde naast de rijpe noncha- •3nce van de andere. Niet dat Mareille ooit iets zei of «ed dat niet netjes was of vrij of vreemd, integendeel. Mareille was ingetogen en maakte nooit een grapje. Maar toch trad men haar anders tegemoet. Voor Mieke nam niemand een blad voor de mond. Zij was een deel Van het kantoor, zoals haar schrijfmachine en haar werk, maar de violiste werd behandeld als een gast. De heren «hoven haar stoel aan en vroegen haar of het niet te koud werd als het raam openstond. Aan Mieke vroeg "«mand wat. Nu ja. Mareille wès ook anders, dat voelde jeke heel goed, hoe ondefinieerbaar ook. Zij maakte, M'een door haar aanwezigheid, dat het meisje voort durend aan zichzelf moest denken, zoals zij geweest en «worden zou zijn, als zij haar vioolstudie tot een goed j!n^e had kunnen brengen. De gesprekken met Mareille ,n ae koffietijd versterkten het gevoel iets voorbij ge daani te zijn. Het zeldzame heimwee groeide en begon Mc haar dagelijks bestaan te doordringen. Maar het was Met langer een onbestemd verlangen, het concentreerde zich zeer bepaald om Mareille. Toch deed de violiste het meisje geen overdreven heer- Dke verhalen Zij stelde niets te aanlokkelijk voor. Zij wtelde van de harde strijd met het bestaan, die de Wiesten te voeren hadden in een maatschappij, die unst nog veel te veel als luxe beschouwt. Zij vertelde Kathinka Lannoy van de jaloezie der artiesten onderling, van de ver moeiende tournée's met lange zware dagen vol studie en repetities en de harde nachten, telkens in andere, vreemde bedden. Zij vertelde van het blokken op kleine moeilijkheden in de partituren, van maten, die een oneindig aantal keren moesten worden herhaald. Maar door alles wat zij vertelde heen was daar haar grote liefde voor het beroep, dat het hare was en waarmee zij was vergroeid. En ook was als een deel van haarzelf daar die kameraadschap der artiesten, ondanks alles. ALS ZIJ tussen kantoortijd samen in de diepe venster nis van de kantoorruimte zaten en gegeten hadden, sloeg Mareille de handen om de knieën en vertelde, vertelde met half toegeknepen ogen en een vage glimlach om haar lippen en in haar mooie donkere stem. Dan waren alle moeilijkheden overwonnen en klein, zelfs wel grap pig. Dan werd het leven van de violiste een berg met steeds weer nieuwe hogere pieken, die een verrassend uitzicht boden en leidden naar een grote bijna geheim zinnige blijdschap, waarvan Mieke het bestaan slechts hunkerend vermoeden kon. Ja, het is een zwaar, soms een allesbehalve prettig bestaan, beantwoordde Mareille haar onuitgesproken vraag. Maar het is leven. Pas toen zij Mareille al langer dan een week kénde, vertelde Mieke dat zijzelf „ook wel wat viool speelde". Nee maar, zei Mareille - en dat vertelt ze me'nu pas! Zeg eens. hoever ben je gekomen? Heb je lang les gehad? En van wie? Mieke vertelde, alles, ze kon niet ophouden nu zij eindelijk eens alleen over zichzelf sprak Dan ben je toch aardig ver, zei Mareille waarderend - wat jammer dat je er nu helemaal niets meer aan doet. Tja. zo gaat het als het je baan niet is en je hebt geen les meer Maar zoiets is wel doodzonde. Begin toch weer. Je kunt nog best wat bereiken, je bent nog jong genoeg. Je hoeft toch niet alléén maar aan thuis te denken. Je bent er zelf ook nog, een veel te aardig meiske om zo haar dagen hier voorbij te laten gaan. Er zijn gelukkig ook andere manieren om je brood te verdienen, je hoeft er niet bij te vergrijzen en te vergrauwen zoals hier Mieke keek om zich heen. Mareille had gelijk: zo'n kaal kantoorlokaal, de bazen, die nooit anders spraken dan over verkoop, concepten, nieuwe artikelen en prijzen en - nog erger - het andere personeel, dat vol zat met allerlei kleine verborgen griefjes en hatelijkheidjes tegen elkaar, zo klein, zo heel erg klein. Inderdaad, dit was geen leven, dit dorre bestaan om geld alleen. Ook als violiste zou zij kunnen verdienen voor thuis en dan zou zij vrijer en vrolijker kunnen zijn, anders, net als Mareille. Maar de studie, die eerst voltooid moest worden.Al de problemen, die dan onmiddellijk de aandacht vroe gen Mieke dacht er liever niet op door. Kom me eens opzoeken, nodigde de violiste - dan spelen we wat samen. Toen was er dat bezoek geweest, dat bezoek, waarna nooit meer de dingen konden worden zoals ze tevoren waren. Op Mareilies kamer - geen rijk of deftig apparte ment, alleen maar een met smaak ingerichte zolder woning - hadden ze samen gespeeld. Eerst een paar quatre-mains ter kennismaking. Toen Mieke over haar verlegenheid heen was, nad zij haar viool uit de kist genomen en gespeeld. Mareille begeleidde haar zwijgend en Mieke voelde zich opgenomen in een andere wereld. Over de tekortkomingen in haar techniek, weer ver ergerd sedert zij geen les meer had, speelde zij heen. Niets bestond meer. Alleen de dwingende ernst van Mareilies ogen, die haar droegen en leidden in een zee van klank en van geluk. Ja geluk, een zo intens geluk dat het pijn deed en haar ogen vochtig maakte. Toen het stuk uit was, was ergens de muziek er nóg. Erg slecht? vroeg ze, leeggespeeld, toen Mareille nog bleef zwijgen. Mareille keek op en er was een nieuw zacht glimlachje om haar lippen. Je maakt fouten en je hebt veel, heel veel te leren, maar het is de moeite waard. Ze stond op en nam haar eigen viool van de vleugel. Ik ben niet gauw tevreden, kind. Ik hou niet van grote woorden, maar als je zó doorgaat.dan Wat dan? vroeg het meisje ademloos. Mareille keek haar aan. Dan word je oud en dor en zuur zonder geleefd te hebben. Och, niet dat dat zo ver schrikkelijk belangrijk is, maarZe brak plotseling af. Maar wat? drong Mieke aan Wat wilde je zeggen? Mareille legde haar viool onder haar kin. Hoor eens, kind, ik ben niet bijzonder vroom, geloof ik, zeker ben ik niet zo in deze dingen opgevoed als jij, maar er staat iets in de bijbel over talenten, die je niet begraven mag Mieke wist niets te zeggen. Ergens was iets lichtends op haar weg gekomen, iets angstigs ook, omdat het haar gewone leventje ondersteboven gooide, iets, waarvoor de gewone normen van goed en kwaad te simpel en enkel voudig waren. Goed was altijd geweest om goed voor anderen te zijn. in de eerste plaats voor thuis. Dat was natuurlijk nóg goed. Maar hoe was dit te rijmen met het talent dat zij gekregen had en dat zij niet mocht be graven en dat alles op een dag van vierentwintig uur, waarvan men toch ook nog enkele uren moest slapen? Hoe kan het. Mareille, hoe dan, hoe? had zij willen vragen. Maar Mareille speelde en dat verdrong alle gedachten. Mieke leunde terug op de divan met haar hoofd tegen de muur Zij zag Mareilies gezicht, waarop de uitdrukkingen wisselden en de muziek weerspiegelden Beurtelings zag het meisje het masker van een kind, een vrouw, een heilige. En toen bij het wilde snelle slot deel het lange donkere haar losraakte en omlaag golfde stond daar een wilde trotse elf. fascinerend en onweer staanbaar. Zij zaten in de vensternis, op een dag, net als anders. Studeer je trouw? vroeg Mareille. zoals nu elke middag. Mieke knikte. Ik sta elke dag een uur eerder op. Zie je wel dat het gaat, als je maar werkelijk wilt, zei de violiste. Omdat jij mij ertoe drijft. Onzin, omdat je talent je drijft, verbeterde de violiste. Mieke schudde het hoofd. Nee Mareille, zei zij be slist. Ik zou de energie nooit kunnen opbrengen zonder jou. Mareille fronste de wenkbrauwen, tipte verstrooid een paar kruimels van haar rok. Hoor eens. kind. je moet op jezelf leven, niet op mij Haar stem was ongewoon ernstig, bijna wrevelig, een wrevel die echter meer haarzelf dan Mieke leek te gel den. Ook klonk er iets van medelijden in de klank toen zij verder sprak. Ik heb aan mijzelf een heel zwaar brok. ik kan jou er niet bij torsen, hoe graag ik je ook mag. Mieke wilde iets zeggen, maar Mareille praatte door. Ik wil mij niet beter voordoen dan ik ben. Ik geloof ook niet, dat ik dat ooit gedaan heb. Ik ben zelfzuchtig. O, niet voor mijzelf, maar terwille van mijn kunst. Ik. kom er niet op aan. Een bittere grimas vertrok de fijne lippen. Schrik maar niet, jou lief onnozel vogeltje, zing je liedje voor de wereld, zolang je adem hebt. De wereld heeft zulke vogeltjes hard nodig. Ik heb je een weg gewezen, een weg achter een gebroken poort. Volgens mi.idé weg. Aan jou die te volgen - of nietJe kracht moet je niet bij andere mensen zoeken, maar bij je zelf ofals je zo gelukkig bent het te geloven - en groter geluk is er op deze aarde niet - bij God. Mareille streek met haar hand over haar gezicht en glimlachte. Bah, wat een naar gesprek, zei ze op haar gewone nonchalante toon dat komt alleen door jouw grote ogen, de ogen van een diertje, een muisje, dat niet kan ontsnappen. Toe nti, lach toch kind. je bent jong, er zijn nog mensen, die je nodig hebben. Och, misschien is dat ook het leven wel. Mareille, zei het meisje zacht - toe, Mareille Ze stak haar hand uit, maar durfde de andere toch niet aan te raken en uit haar verwarde gevoelens kon zij geen wijs meer. Morgen ben ik weg, zei de violiste. Het klonk triom fantelijk en bijna met iets van haat. Ze kunnen mij eerder plaatsen. Rome, Milaan. Venetië ook nog, geloof ik. Voor het eerst keek zij naar het meisje en door de koude blik van haar ogen brak het medelijden. Kind, zei ze, wees blij, dat er geen leed is, dat je wegspelen moet, altijd maar weer wegspelen, omdat je er anders in zou stikken. NAAST MOEDER liep Mieke de kerk uit. Het orgel speelde nog van liefde, te groot om te begrijpen. Moeder stak haar arm door die van Mieke. Zo meiske, nu gauw naar de kinderen, gezellig koffiedrinken, 't Is zulk mooi weer, misschien kan het wel in de tuin. Mieke keek op. Zij had aan Rome gedacht en aan Milaan en Venetië, aan plaatsen waar zij wel nooit zou komen, omdat de dag maar vierentwintig uur had, omdat men ook slapen moest en.... omdat je zo nodig was. Nu, door moeders woorden, zag zij plotseling dat de bomen om het kerkje al fijne groene blaadjes droegen. Zij hoorde de vogeltjes kwetteren op de takken en zij rook de geur van het zich herstellende leven der natuur. Even was daar vlak voor haar ogen een gezicht, een mooi gezicht, waarvan de lippen zich bitter vertrokken. En aan haar oor klonk een stem, die zei: Kind, wees blij dat er geen leed is, dat je wegspelen móét Mieke keek snel naar moeder. Hoeveel wist zij van wat er in haar dochter was omgegaan deze laatste weken? Zeg Mieke, zei moeder, die hartelijk de arm van het meisje drukte nu het ons zoveel beter gaat, moest je mij 's avonds maar niet meer helpen Je moet weer vioolles gaan nemen, dat zou goed voor je zijn Mijn lieve dappere grote dochter. AMSTERDAM Het ongeluk van het K.L.M.-vliegtuig „Neutron" nabij Biak was op het Damrak het gesprek. De koersdaling van de aande len K.L.M., die onder dergelijke omstan digheden zeer kwetsbaar zijn, viel bijzon der mee. Het publiek, dat in de morgen uren aan de markt was, kwam 's middags niet terug en de omzetten waren dan ook zeer gering. De handel varieerde tussen de f 137 en f 137,50 tegen maandag f 138.70. Pariteit Amerika was f 139,10. AKU had van licht middenkoersaanbod te lijden als verdere reactie op de gepubliceerde tweede kwartaalcijfers en verloor ongeveer drie punten. In de overige internationale waar den ging iets meer om dan maandag. De door de arbitrage aangeboden Unilever- aandelen werden op een basis van 462 per cent grif door het publiek opgenomen. Philips veranderde weinig met het vorig slot en Kon. Olie was ingevolge Wallstreet hoger op f 226,20 tegen een gulden hoger 's morgens en f 225 maandag. De arbitra gezaken wogen hier tegen elkaar op. In de scheepvaarthoek heerste vanwege de aanhoudende vrachttarievenverlaging een gedrukte stemming. Tegen het slot van de markt verloren Van Ommeren en Van Nievelt Goudriaan 3, scheepvaart unie 2Vo punt, terwijl de overige waarden allen kleine verliezen moesten incasseren Staatsfondsen waren nauwelijks prijshou dend. Cultures werden een half puntje la ger geadviseerd. Uit de prijs waarvoor de claims Billiton steeds zijn verhandeld en op de laatste dag van deze handel werden geadviseerd op f 110 tegen de aandelen 2e rubriek op 250 percent, moet geconcludeerd worden dat de inschrijving op de f 21 miljoen 5 per cent 15-jarige converteerbare obligaties tot de koers van 100 percent, waarop dins dag werd ingeschreven succesvol is ver lopen. Naar in de dinsdag gehouden jaarverga dering werd medegedeeld zullen de Mahez- machinefabrieken naast het vastgestelde 12 percent dividend nog 3 percent extra uitkeren. De koers van de aandelen werd drie punten hoger op 180 geadviseerd. Prolongatie 3% percent. (ANP). New York Bij gebrek aan enig stimulerend nieuws was de handel onwillig en de koersen ble ven dan ook wederom vlak onder de re cordhoogten. Met een vaste actieve ope ning leek de markt aanvankelijk de avans weer voort te zullen zetten, die de afgelo pen weken de beurs heeft beheerst: Du Pont de Nemours boekte bijvoorbeeld een aanvankelijke koerswinst van drie dollar Het fonds sloot echter met IV2 dollar ver lies. Maar c' stijging had niet voldoende ondergrond om het industriegemiddelde door de recoidharrière heen te voeren. De meeste handelaren kozen de veilige weg van afwachten en winstnemingen. De vastheid van de spoorwegaandelen werd echter beschouwd als een positief gunstig element; het groepsgemiddelde onderging als enige een stijging. Koers winsten vanongeveer een dollar deden zich voor bij Illinois Central, Louisville Nashville en Norfolk Western. New York Central behield 5/8 van een stijging, die het nieuws weerspiegelde over een di vidend uitkeringsvoorstel op aandelen van Reading Co. Het industriegemiddelde kwam van 520,16 op 157,42; dat voor spoorwegen van 152,89 op 153,45 en dat voor openbare nuts bedrijven van 71,64 op 71,23. (UP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3% °/o Nederl. '47 867/ia 86 3 Nedl. 1962'64 SO^te 88% A. K. U 191 189% Calvé Delft 357% 358 Van Gelder Zonen 194 194* K. N. Hoogovens 301 300 Nederl. Ford 274 274* N. Kabelfabriek. 284^ 284 gew. PhilipsGloeil 298% 294 pref.PhilipsGloeil 158 158* Unilever 460% 451 Wilton Fijenoord 246 246* Dordtsche Petrol 1070% 1049 Konkl. Petroleum 226,20 222,- A'dam Rubber 74% 74% K. L. M 136,60 135,50 Holl. Amer. Lijn. 182 181 N. Scheepv. Unie 166 165 Phs. v. Ommeren 263 260 H. V. A 115% 115 Verg. Deli Mijen 90% 90 Amsterd. Bank 198% 198 Ned. Handel Mij 158% 158%* Rotterd. Bank 166 166 Twentsche Bank 166% 166%* Anaconda Copper 68% 68% Bethlehem Steel 201% 199% U. S. Steel 7 m 70% General Motors 47% 46% Shell Union 90% 89 39% 38% KOEALA LOEMPOER (Reuter) Het ministerie van Volksgezondheid van Ma- lakka acht het niet uitgesloten, dat binnen kort in Azië een tweede epidemie van „Aziatische griep" uitbreekt, die een groter aantal slachtoffers zal vergen. Het minis terie herinnert er aan, dat de griepepide mieën in 1890 en in 1918—1919 ook uit drie fasen bestonden, waarvan de tweede in beide gevallen gekenmerkt werd door een hoger aantal dodelijke gevallen. In Zuid-Korea lijden ongeveer 1.900 mi litairen aan de ziekte. In Syrië en Bagdad, waar het aantal patiënten toeneemt, zijn de bioscopen, cafés e.d. geheel of gedeel telijk gesloten om de verbreiding van de griep tegen te gaan. Elders in Azië is de ziekte echter aan het afnemen. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft dinsdag zijn goedkeuring gehecht aan een inkrimping van de Ame rikaanse strijdkrachten met 100.000 man binnen zes maanden. De minister van Defensie. Charles Wil son, kondigde de maatregel af. nadat hij de goedkeuring van het Witte Huis had gekregen. Hij zei, dat hierdoor ongeveer 200 miljoen dollar bespaard zouden wor den. De vermindering voor de verschil lende onderdelen van de strijdkrachten is: leger: 50.000 man (op de goedgekeurde sterkte van een miljoen man), marine: 15.000, marinierskorps: 10.000 en "ucht- macht: 25 000. De eigenliike sterkte van de strijdkrachten was op 31 mei jongstleden 2.789.642 man. Vorige koers Griffier. Tot griffier van het kantonge recht te Den Helder is benoemd mr. W. Ft H. Reus, griffier van het kantongerecht té Hoorn. N 99 IMP. N.V. GROOTHANDEL IN PARFUMERIEËN TOILETARTIKELEN V/H FIRMA A. MAAS O.Z. Voorburgwal 239, Amsterdam Aardijk, 16 te Djibouti Algenib, p. 16 St. Pauls Rock nr Rio de Janeiro Annenkerk, 16 te Manila verwacht Antonia, 16 te Tjilatjap verwacht Alphard, 16 te Rosario Ariadne, 17 te Rotterdam Aalsdijk, 17 te Alexandrië Almdijk, 16 van Le Havre naar Antwerpen Ampenan. 16 te Houston Amstelmeer, 16 van Yokohama naar Golf van Mexico Arkeldijk. 17 te Baltimore Balong, 18 te Port Said verwacht Bintang, p. 16 Gibraltar naar Marseille Britsum, 16 te Albang verwacht Baroena t., 17 te Pladju Bengkalis, 16 van Amsterdam naar Nieuw Guinea Banggai, 16 Malta gepasseerd naar Beyrouth Blitar, 16 van Djeddah naar Tj. Priok Caltex Nederland t., p. 16 Tunis nr Rotterdam Caltex the Hague t., 16 v. Suez naar Bahrein Celebes. 16 v. Sg Gerong naar Tj. Priok Cradle of liberty t., 16 v. Mena al Ahmadi nr Philadelphia Carillo, 16 naar Puerto Barrios Coryda, 16 te Geelong verwacht Caltex Pernis (t.), 16 nm te Bordeaux Cleodora (t.), 17 van Bahrein naar Colombo Delfshaven. 16 van Baltimore nar Cristobal Dinteldijk, 17 te Los Angeles Duivendrecht t.. 16 te Manchester Esso Rotterdam t., p. 16 Gibraltar naar Ant werpen Eos, 17 te Lissabon Gaast.erland, 16 van Pto Alegre naar Riogrande do Sul Ghanakust, 17 te Bordeaux Groote Kerk, 17 te Marseille Ganyniedes, 16 van Amsterdam naar Saft Juan Guineekust. 16 van Amsterdam naar Antwerpen Gadila t„ 18 te Balik Papan verwacht Hathor, 16 te Milazzo Hydra, 18 te Amsterdam verwacht Hispania, 16 van Rotterdam naar Castro Ur- diales Ittersum, 16 naar Amsterdam Ivoorkust. 16 rede Freetown Iberia, 16 van Rotterdam naar Bilbao Jason. 16 te Bachaquero verwacht Kalinga t., 16 in Suezkanaal naar Gibraltar Kennemerland, 16 te Santos verwacht Kermia t16 v. Singapore naar Miri Krebsia, 16 van Geelong naar Wellington Kylix t., 17 te Willemstad Laertes p., 16 Sabang naar Aden Lawak p., 15 Gibraltar naar New York Lombok. 16 naar Trinidad Lekhaven, 17 te Rotterdam Loosdrecht, 16 van Rotterdam naar Bremen Louis Lantz, p. 17 Finisterre, 21 te Las Palmas verwacht Liberty Bell t., 16 van Mena al Ahmadi naar Philadelphia Maaskerk. 16 v. Suez naar Aden Merwelloyd, 16 v. Napels naar Genua Metula, 16 te Pladju Molenkerk, 16 te Bombay verwacht Mariekerk, 16 n. Thursday Island naar Aden Munttoren, 16 van Singapore naar Miri Maas, 16 van Lissabon naar Rotterdam Malvina t., 18 Mena al Ahmadi verwacht Merwede, 16 vn Hamburg naar Dakar Mijdrecht (t.), 17 te Curacao Nieuw Amsterdam, 19 te'Southampton verwacht Ouwerkerk, 16 v. Melbourne n. Sydney Osiris, 16 te Amsterdam Pendrecht, 16 te Mena Prins Willem III, 16 van Rotterdam, 17 te Ant werpen Parkhaven, 16 te Buenos Aires Perna t., 17 te Abadan P. G. Thulin, 16 van Seven Islands naar Rotter dam. 23 verwacht Prins Alexander, p. 16 Kaap Race naar Quebec Rondo, 17 te Colombo Roebiah, 18 te New Orleans verwacht Riouw, 17 te Philadelphia Roepat, 17 te Basrah Salatiga, 16 v. Singapore naar Colombo Stad Gouda p. 16 Start Point naar Vlaardingen Stad Schiedam, p. 16 Ouessant naar Melilla Stad Leiden, 17 te Pepel Stanvac Benakat, 16 te Sungeigerong verwacht Stanvac Pendopo, 16 te Sungeigerong Stad Gouda, 17 te Vlaardingen verwacht Stad Rotterdam, 17 te Rotterdam verwacht Sloterdijk, 16 te Antwerpen verwacht Soestdijk, 16 te Philadelphia verwacht Solon. 16 te Maracaibo Stad Rotterdam, 17 te Vlaardingen Senegalkust, 18 te Lagos verwacht Sibajak, p 17 Ouessant naar Curagao Stad Dordrecht, 16 rede Melilla Tankhaven, 16 te Bangkok verwacht Themis, 16 te Georgetown Titus, 16 te Cartagena Tiisadane, 17 te Buenos Aires verwacht Tabian, 16 van Singapore naar Tj. Priok Tamo, 17 te Buenos Aires Teucer, 18 te Halifax verwacht Texel, p. 16 Suez naar Aden Themisto, 16 van Rotterdam naar Wabana Van Waerwhck, 16 naar Bunbury Vasum t., p. 16 Kaap Finisterre naar Mena al Ahmadi W. Alton Jones t.. p. 16 Ras al Hadd naar Mena al Ahmadi Witmarsum, 16 te Hamilton Wonosari, p. 16 The Brother naar Ras Tanura Willem Ruys, 16 van Colombo naar Suez Wonorato. 17 te Madras Zeeland, 17 te Balik Papan Zonnekerk, 17 van Rotterdam naar Marseille Zijpenberg, p. 16 St. Antonio naar Cardiff KLEINE VAART Alderd, 16 naar Hayle Bernisse. 16 van Rochefort naar Dakar Flevo, 16 van Kotka naar London Hasewint, 16 van Philadelphia naar Venezuela Hyke Sophia, 16 van London naar Leith Kenitra, 16 van Chicago naar Rotterdam Meidoornsingel. 16 voor anker Bayonne Netta, 16 van Marseille naar Casablanca Omlandia, 16 van Antwerpen naer Sta Isabella Repeto, 16 van Burea naar London Steven, 16 van Montreal naar Horta SLEEPVAART Hudson met kraan in Rotterdamse Waterweg aangekomen Thames v. Barentszee met vliegkampschip in Rotterdamse Waterweg aangekomen Noordzee van Rotterdam naar Ferrol Gele Zee te New Orleans Blankenburg in ballast naar Marseille, Kaap Finisterre gepasseerd Rode Zee, met vier bakken van New Orleans nr Maracaibo Loire met twee bakken van New Orleans naar Maracaibo Clyde op oceaan naar Japan met slagkruiser

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7