Bulgaars premier verstoot drie anti-stalinisten Bewogen familieleven van tinkoning in Bolivia HOE WERKT DE BEURS? In Sofia gaat het andersom Zij waren allen voorstanders van toenadering tot Joegoslavië Koersvorming van aandelen 5 Albert Schweitzer over de kernproeven Prijsverhogingen in Polen Drie ontsnapte Hongaren weer gevat Maandag beginnen Duits- Russische besprekingen „Grote vrijheidsdrang bij het Russische volk" Dulles ziet die als reden van jongste mutaties Speidel inspecteert Son ja Horowitz zal weer geheel herstellen Tweeënhalf jaar voor spionerende kelner Groenten en fruit in Londen peperduur Kort nieuws Verhoging omzetbelasting voor invoer van enkele artikelen WOENSDAG 17 JULI 1957 SOFIA (AFP) Georgiu Tsjankov, vice- premier van Bulgarye, is uit het politieke bureau en het Centrale Comité van de Bulgaarse communistische party gezet. De voormalige vice-premier en oud-minister Dobri Terpetsjev en Janko Panov zyn uit bet Gentrale Comité gestoten. Volgens een communiqué van het Cen trale Comité heeft het comité, in voltallige zitting bijeen, deze besluiten met algemene stemmen genomen. In het communiqué wordt gezegd, dat kameraad Tsjankov „stelselmatig door f'ractievormende daden de eenheid en de collectiviteit in het werk van het politieke bureau en van het Centrale Comité heeft ondermijnd en een gedragslijn heeft aan genomen, die tegen de politiek van de partij ingaat". Dobri Terpets jev en Jako panov hebben, volgens het communiqué, ondanks de ernstige waarschuwingen die hun zijn gedaan, hun tegen het Centrale Comité, de partijlijn en de eenheid van de partij, gerichte activiteit voortgezet". (Reuter) Terpetsjev was minister van Arbeid. Janko Panov was een generaal, die volgens in het Westen ontvangen berichten, vorig iaar was gedegradeerd wegens verzet tegen de regeringspolitiek. Toen werd ge zegd, dat hij als een anti-stalinist werd beschouwd. Terpetsjev was vorig jaar als lid van het Centrale Comité in ere hersteld, nadat hij eerder in ongenade was gevallen wegens zijn pro-Joegoslavische houding. Eens in ongenade Tsjankov heeft sinds 1947 vrijwel onaf gebroken vooraanstaande posities bekleed. Hij is onder meer minister van Binnen landse Zaken geweest. In april 1956 werd hij beschouwd als de waarschijnlijke op volger van Voelko Tsjerwenkov, de „stali nistische" premier die tijdens de campagne tegen de persoonsverheerlijking in onge nade is gevallen. Maar niet Tsjankov, maar Anton Poegov werd toen tot premier ge kozen. In 1950 deelde Tsjankov een communis tisch congres mee, dat Terpetsjev zich be vond onder een groep partijleiders, die „fouten" hadden bekend. Van Terpetsjev werd pas weer wat gehoord, toen hij in 1954 benoemd werd tot minister van Arbfeid. Het besluit om Tsjankov, Terpetsjev en Panov uit te stoten is genomen op een bij eenkomst van het Centrale partijcomité op 11 en 12 juli, aldus blijkt uit een bericht van het Bulgaarse persbureau. Nu weer aan de wacht In politieke kringen te Belgrado ziet men in de gebeurtenissen in Bulgarije een aan wijzing, dat vice-premier Tsjerwenkov voordeel trekt uit de zuivering in het Kremlin om zich te ontdoen van tegenstan ders. Tsjerwenkov wérd vorig jaar welis waar als premier vervangen door Joegov, maar hy bleef als vice-premier, naar de mening van Joegoslavische kringen, toch een macht achter de schermen. Naar verluidt hebben de drie ontslagen leiders zich allen verzet tegen de politiek van Tsjerwenkov en Terpetsjev en Panov hebben zeker gestemd voor zijn vervanging als premier. De drie ontslagenen worden te Belgrado ook beschouwd als voorstanders van een betere verhouding tussen Bulgarije en Joegoslavië. Tsjankov leidde in de tweede wereldoor log Bulgaarse partisanen en hij had daar door veel contact met de verzetsstrijders van president Tito. Hij maakte deel uit van de Bulgaarse delegatie, die in september te Belgrado besprekingen heeft gevoerd, toen de betrekkingen tussen Joegoslavië en het Sovjetblok waren verbeterd. Terpetsjev is opperbevelhebber van het Bulgaarse verzet geweest. Hij werd in 1949 na de breuk tussen Tito en de Cominform uit, het politieke bureau gezet, maar vijf jaar later werd hij in ere hersteld. Van Panov was in december gemeld, dat hij na de ontdekking van een complot van het leger tegen de regering van zijn mili taire commando was ontheven, omdat hij „onbetrouwbaar" zou zijn. Hij zou onder toezicht staan. In tegenstelling tot de zuiveringen te Moskou en te Boekarest, waarvan respec tievelijk de „stalinisten" Malenkov, Molo- tov en Kaganowitsj en Sjepilov en de „sta linisten" Constantinescu en Chisinevschi het slachtoffer zijn geworden, zijn de in ongenade gevallen Bulgaarse leiders juist voorstanders van een betere verstandhou ding met Tito. Wat het laatste betreft wordt hun zuivering dan ook gezien als een slag voor Joegoslavië. Kringen te Belgrado die nauw contact onderhouden met Bulgaren hebben onlangs gemeld, dat de spanning in Sofia is toege nomen en dat er steeds meer „onbetrouw bare" elementen worden gedeporteerd naar het platteland. LENNO (Italië) (UP) De Amerikaanse democratische leider Adlai Stevenson, die vorige maand een bezoek gebracht heeft aan het ziekenhuis van dr. Albert Schweit zer in Lambarene, heeft thans verklaard dat Schweitzer „ondanks een Spartaanse dagindeling" en bijzonder hard werk een uitstekende gezondheid geniet. Schweitzer zei bijzonder verheugd te zijn over de oproep der tweeduizend Ameri kaanse geleerden om de proeven met kern wapens te staken. Zijns inziens zijn de regeringen van de V.S., Engeland en Frank rijk niet genoeg doordrongen van het ge vaar der proeven. Schweitzer zei volgens Stevenson dat de mensheid thans een der gevaarlijkste pe rioden van haar gehele bestaan doormaakt. Schweitzer gelooft dat de anti-atoom-proe- ven-actie spoedig zo krachtig zal zijn dat zij invloed op de regeringen kan uitoefenen. LONDEN (UP). - De Poolse regering heeft gisteren plotseling de prijzen van een aantal „luxe"-artikelen van tien tot hon derd percent verhoogd, „om speculatie en onwettige export tegen te gaan". Kristal, karpetten, bontmantels en be paalde textielgoederen bleken volgens het Poolse persagentschap P.A.P. dermate goedkoop te zijn, dat zij door bepaalde lieden werden opgekocht en in het buiten land met grote winst van de hand werden gedaan. Dit was ook het geval met de Poolse „Warszawa" auto's. De prijs van deze auto's is met 50 percent verhoogd. Daarentegen zijn de prijzen van dames kousen. bepaalde geheel wollen textielgoe deren en naaimachines verlaagd. WENEN (Reuter) - De Hongaarse politie heeft drie .„contra-revolutionairen", die vorige week donderdag uit een Boeda- pester gevangenis ontsnapten, gearresteerd, aldus meldt Radio Boedapest. Twee hunner, de 23-jarige Zsigmund Si- pos en de 30-jarige Joszef Erdész, werden dinsdag gevonden, de 25-jarige Pal Bakosi reeds eerder. Alle drie waren ter dood veroordeeld, omdat zij een majoor van de militie zouden hebben vermoord en de bedoeling zouden hebben gehad nog meer leden van de militie te doden. Voorts wa ren zij beschuldigd van het organiseren van een opstand ter omverwerping van het regime. Hongaars recht Krachtens een dinsdag in Boedapest gepubliceerd decreet kunnen Hon garen, die als gevaarlijk worden be schouwd voor de openbare veiligheid, onbepaalde tijd zonder verhoor worden vastgehouden. Tot dusver mocht dit niet langer dan zes maanden zijn. BONN (DPA) De verwachte bespre kingen tussen de Duitse Bondsrepubliek en de Sovjet-Unie zullen op 22 juli te Mos kou beginnen. De Sovjet-regering heeft zich onofficieel akkoord verklaard met het door de Bondsregering voorgestelde tijd stip van het begin van de onderhandelin gen. Maandag werd te Bonn vernomen, dat de Duitse afvaardiging, die onder leiding zal staan van ambassadeur dr. Lahr, op 18 juli naar Moskou zal vertrekken. Van Rus sische zijde te Bonn werd vernomen, dat de plaatsvervangende minister van Bui tenlandse Handel, Koemykin de Sovjet-af vaardiging zal leiden. Koemykin heeft reeds meermalen aan internationale con ferenties deelgenomen en heeft in april 1956 Boelganin en Kroesjtsjev vergezeld op hun reis naar Groot-Brittannië. Met belangstelling heeft men te Bonn kennis genomen van uitlatingen uit toon aangevende Russische kringen, volgens welke zich in de Sovjet-Unie anderhalf miljoen Duitsers bevinden, die Sovjet-bur ger zijn geworden. Politieke waarnemers wijzen erop, dat Sovjet-autoriteiten tot dusver officieel hebben meegedeeld, dat er zich in de Sovjet-Unie geen Duitsers meer bevinden. Men wees er te Bonn op, dat wijziging van de nationaliteit van Duit sers en Sovjet-Unie een verklaring kan zijn van het grote verschil tussen de West- duitse en de Russische opgaven van het aantal Duitsers in de Sovjet-Unie. In de genoemde toonaangevende krin gen is ook gezegd, dat er zich in de Sovjet- Unie nog „enige Duitse krijgsgevangenen" bevinden. Met het overleg komt een eind aan een lange uitwisseling van nota's sedert Aden auers bezoek aan Moskou in september 1955. Toen beloofden de Russen de nog in de Sovjet-Unie aanwezige Duitsers te zullen repatriëren. De Sovjet-Unie betoog de in nota's dat deze repatriëringen in middels op enkele uitzonderingen na vol tooid zijn. Maar de Westduitse minister voor vluchtelingenzaken, dr. Oberlander, verklaarde de vorige week dat er volgens betrouwbare cijfers nog steeds 80.000 Duit sers in het land verblijven. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Poster Dulles, heeft dinsdag op zijn weke lijkse persconferentie té Washington ver klaard, dat de Russische leiders op den duur rekening zullen moeten houden met de onweerstaanbare eis van het Russische volk voor méér vrijheid. Volgens hem is een scherpe tegenstelling in de Russische topleiding over de vraag hoe men deze situatie het hoofd zal moeten bieden, oor zaak geweest van de val van de groep- Mololov. Dulles noemde de door Kroesjt sjev geleide groep „modernisten" en zag deze groep als tegenvoeters van een andere, geleid door Malenkov, Molotov en Kaga nowitsj, die hij als „fundamentalisten" of stalinisten betitelde. Hij zei, dat Kroesjt sjev en de zijnen de strijd maar met kleine meerderheid hadden gewonnen en dat dit te danken is geweest aan de handige tac tiek van Kroesjtsjev, die de hulp van het Centrale Comité had ingeroepen, „dat hij met zijn aanhangers had volgestopt". Volgens Dulles ontwikkelden er zich in de Sovjet-Unie processen, die de V.S. tot op zekere hoogte kunnen stimuleren. >,De fundamentalisten in het presidium schijnen van mening te zijn geweest, dat de enige koers, die gevolgd moest worden, het handhaven van de absolute gecentra liseerde macht in het Kremlin was en dat er van hieruit, in overeenstemming met het voorbeeld van Stalin, met ijzeren vuist geregeerd moest worden", aldus Dulles. Hij vervolgde: „De modernisten schijnen daarentegen de opvatting gehuldigd te hebben, dat het beter was het volk ten minste de hoop te laten op wijzigingen, die hun lot zullen verbeteren. De laatst genoemde politiek heeft op het nippertje de victorie weggedragen. Deze hele ge schiedenis laat zien hoe sterk de krachten in Rusland moeten zijn, die een verande ring willen", aldus Dulles. PARIJS. (UP) Vorige week stierf in Zwitserland een schone vrouw van 27 jaar vrij onverwachts aan een hartaanval. Het was mevrouw Joanne Connelly Ortiz- Patino, oud-fotomodel en veelgeprezen schoonheid uit de New Yorkse society, die enkele maanden van haar leven getrouwd is geweest met een lid van de Boliviaanse tinkoningsfamilie Patino. De daarop vol gende tijd heeft zij besteed aan een harts tochtelijk gevecht om van haar gouden ge maal gescheiden te raken met medene ming van zoveel mogelijk geld. Er zou een karakteristieke film van zijn te maken, die dan diende te beginnen bij Simon Patino, een eenvoudige Boliviaan se incasseerder, die aan het eind van zijn leven geld verdiende aan ieder blikje groente, dat door welke huisvrouw waar ter wereld dan ook werd gekocht. Deze Simon dan begon met zijn betrekking als incasseerder te verliezen, toen hij in plaats van geld een stuk bergland aannam. Hij hield het land tenslotte voor zich zelf en betaalde de rekening uit eigen zak, want hij had gehoord, dat de Boliviaanse bergen rijke schatten herhergden. Het enkele Indianen ging hij op pad om deze schatten in zijn stukje bergland bloot te leggen. Zij begonnen te graven, maar toen er aanvankelijke niets gevonden werd dan een bronsachtige mineraalsoort, gaven de Indianen het op. Simon, die ondertus sen ook al de regeringsgrond in de buurt opgeëist had, groef alleen verder en vond tenslotte een tinlaag. Hij ging er mee naar La Paz, waar hij een koper vond, die ver der ook al het tin wilde hebben, dat Patino er nog bij vond. Simon begon een mijnindustrie van de primitiefste soort. Zijn helpers moesten bijvoorbeeld eerst lama's vangen om de gevonden tin te vervoeren. Vandaag gonst het in deze bergen van de activiteit. Si mon stichtte een kartel, waarin hij als de grootste producent al gauw alles te zeg gen kreeg. De oude Patino kreeg toen staatkundige aspiraties. Met veel geld kocht hij zich de positie van Boliviaans ambassadeur in Spanje Dat was in 1922. Later werd hij op dezelfde wijze ambassadeur in Parijs en bleef dat vijftien jaar lang. Hij over leefde alle regeringscrisissen omdat hij zélf de hele ambassade bekostigde en geen enkele regering zo'n goedkope vertegen woordiger wilde verliezen. In 1948 stierf Simon Patino en zijn zoon Antenor werd hoofd van het kartel. Deze Antenor was in 1931 getrouwd met ene prinses Maria Christina de Bourbon Y Bosch La Brus, direkte afstammelinge van Bodewijk XIV van Frankrijk en nicht van koning Alfonso XIII van Spanje. Hoeveel hij precies van zijn vader had meegekre gen is niet bekend. Op het ogenblik wordt zijn vermogen geschat op tussen de 75 en 100 millioen dollars. Zijn vader bezat ze ker een half miljard. In het begin van de Tweede Wereld oorlog verhuisde Antenor naar New York en daar begon de huwelijksmisère. Zijn vrouw wilde een aanklacht indienen voor echtscheiding. Om dat te verhinderen stopte Ante nor haar een twee miljoen gulden in de hand en beloofde haar nóg eens twee miljoen te betalen over zeven jaar. In het contract was de bepaling opgenomen, dat hij dit laatste bedrag ineens zou moeten betalen, als hij zijn vrouw niet trouw zou blijven. Een paar maanden later trof zijn vrouw hem al aan met een schone bru nette en zij kwam uiteraard prompt met haar vordering. Hij weigerde, maar het New Yorkse hooggerechtshof besliste dat hij moest betalen. Na de oorlog ging Antenor snel terug naar Parijs en begon daar een serie pro cessen om zijn twee miljoen terug te krij gen mét de winst van 600.000 gulden, die dat kapitaal ondertussen opgeleverd moest hebben. Hij won een proces en nam zijn vrouw alvast maar haar kleren, juwelen en wagen weg als vooruitbetaling, maar bij een hoger gerechtshof won zijn vrouw weer en Antenor raakte zijn spullen weer kwijt. Hij wilde nu scheiden, maar zijn vrouw wilde niet en bovendien bepaalt de Boli viaanse wet, dat het huwelijk van onder danen alleen maar ontbonden kan worden in 't land waar het gesloten werd. In het geval van Antenor en zijn prinses was dat Spanje, een land dat geen echtscheidingen toestaat Antenor zette echter door. De enige mo gelijkheid was, dat de Boliviaanse wet veranderd werd en die wet zou ook ver anderd zijn als de vertegenwoordigers, die aan de kant van zijn vrouw stonden er niet op hadden gewezen, dat het enige echt scheidingsproces in Bolivia, dat van Ante nor Patino was. In 1955 kreeg zijn vrouw echter wel een echtscheiding voor elkaar in Madrid, waarbij haar de helft van de goederen toegewezen werd, als Antenor inderdaad de scheiding doorzette. Ondertussen deden ook de andere Pati no's van zich spreken. De ravenzwarte zuster van Antenor, Isabella, vluchtte met de Britse hotelmagnaat, Jimmy Goldsmith voor de tegenwerking van haar broer. Zij stierf echter bij de geboorte van haar eer ste kind. Dit kind werd later nog gekid napt door de Patino's, maar teruggezonden aan Goldsmith, toen deze met eigen detec tives de jacht opende. Een tijdje later trouwde neef Jaime met de nu overleden Joanne. Joanne vluchtte met juwelen ter waarde van ruim een half miljoen, haar echtgenoot beschuldi gend van wreedheid in het huwelijksleven. Jaime beschuldigde toen haar van het ge bruik van verdovende middelen. Een andere neef trouwde met een ach ternicht van de kardinaal van Cuba, Dag- mar Sanchez Y Betancourt, maar hij liet zich later scheiden, want hij was een paar dagen voor zijn trouwen in een zwembad zonder water gedoken en was dus naar hij zeide niet tot oordelen in staat ge weest toen hij zijn ja-woord uitsprak. Zijn vrouw stelde daar de beschuldiging tegen over, dat hij haar in de steek gelaten had, toen zij zwanger werd. Al deze processen werden gevolgd door allerhande pogingen om geld te ont wringen aan de Patino-clan, iifajéwiWA De sjah van Perzië en koningin Soraya zijn van hun Europese vakantiereis te ruggekeerd om de leiding te nemen bij de hulpverlening in Noord-Perzië, dat door hevige aardbevingen geteisterd is. De sjah en de koningin rechtsin het rampgebied. (Van onze correspondent inWest-Duitsland) Generaal Hans Speidel brengt deze week voor de eerste keer sedert zijn benoeming tot opperbevelhebber van de NAVO-land- strijdkrachten in Midden-Europa, een be zoek aan verschillende West-Duitse staven en garnizoenen. Diverse Amerikaanse en Franse legerafdelingen heeft hij al eerder geïnspecteerd. In de omgeving van de generaal vestigt men er de aandacht op, dat het geen inspecties met groot militair vertoon zijn, zoals in vroegere tijden ge bruikelijk waren, doch slechts „bezoeken". Dat neemt niet weg, dat er ook thans marsmuziek en parades mee zijn ver bonden. Toscanin,i's kleindochter, Son ja Horo witz, dochter van de bekende pianist Wla- dimir Horowitz, die twee weken geleden door een. verkeersongeluk bij San Remo ernstig gewond werd, gaat zeer goed vooruit Zij kan helemaal herstellen, heb ben de doktoren verklaard. (Van onze correspondent inW est-Duitsland) Een 42-jarige kelner uit Chemnitz (Oost zone), die slechts drie maanden een be trekking in het restaurant van het West duitse parlementsgebouw in Bonn heeft gehad, is als spion ontmaskerd en nu door een gerechtshof in Keulen tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Deze man, Siegfried Höfner geheten, raapte al tijd de brieven, akten en drukwerken bij een, die de afgevaardigden in het restau rant hadden laten liggen, om ze aan de communisten in het Oosten te verkopen. De kelner, die in een rode(!) renwagen placht rond te rijden, had zich ook bereid verklaard om, wanneer het nodig was, een tijdbom in de grote vergaderzaal van de Bondsdag te plaatsen. Gevolg van staking in markthallen (Van onze correspondent in Londen) De staking op de Londense groente markt in Covent Garden dreigt een nood toestand te scheppen. Groente en fruit, die in Engeland in normale tijden reeds duur zijn, dreigen thans onbetaalbaar te worden. Groentewinkels zijn al vrijwillig overgegaan tot rantsoenering van aardap pelen. Zoals gemeld is, hebben maandag ochtend meer dan duizend sjouwers het werk neergelegd. Plet betreft hier echter geen loonconflict. De oorzaak van de staking is een door de werkgevers inge voerde veranderde werkwijze. Tien jaar geleden was men namelijk onder druk van de bonden overgegaan tot een verregaande arbeidsspecialisering, waarbij o.a. onder scheid werd gemaakt tusen arbeiders, die goederen laden en lossen. De voornaamste grief tegen deze methode was, dat de ar beid op de markt volkomen beheerst wordt door tussenpersonen, die de ai'beiders aan nemen en ontslaan en een werkelijk dicta toriale macht uitoefenen. De bemiddelaars in dit conflict hadden een terugkeer tot het vroegere systeem aanbevolén, om een einde aan de versplintering te maken. Van vakbondszijde verzette men zich echter hiertegen. Dit is een sprekend voorbeeld van de in Engeland helaas nog zoveel voor komende obstructie-praktijken, waaronder de Britse economie al zovele jaren gebukt gaat. De arbeiders beweren, dat er van een uitsluiting sprake is. De staking treft ook de buitenlandse invoer. Gisteren kon de markt slechts veertig percent van de geïmporterde groenten en fruit verwerken. Covent Garden, oorspronkelijk een kloostertuin en thans een markthal te midden van een complex nauwe straten in het hartje van Londen, is een der ach terlijkste groentemarkten ter wereld. Hon derden vrachtauto's komen hier dagelijks met enorme vertraging in de smalle slop- jes binnenrijden, daarbij het gehele ver keer stagnerend. Groente uit de provincie wordt meestal via Covent Garden ver handeld, om dan weer honderden kilo meters terug te rijden naar het punt van uitgang. Dit volkomen verouderde systeem is een van de oorzaken van de abnormale duurte van groente en fruit. Een behoor lijk gedecentraliseerd marktstelsel, dat al jaren lang bepleit wordt, is tot nu toe echter een vrome wens gebleken. Geïnstalleerd. In een buitengewone ver gadering van de raad van de gemeente De venter is de nieuwe burgemeester, mr. dr. N. Bolkestein, voordien burgemeester van Middelburg, geïnstalleerd. Kernfysica. Het college van curatoren der universiteit van Amsterdam, heeft aan B, en W. voorgesteld het genootschap ter bel vordering van natuur-, genees- en heel kunde toe te laten tot het vestigen van een bijzondere leerstoel in de kernfysica. Visa voor Spanje. De Spaanse regering heeft besloten aan Nederlanders, die tijde lijk naar Spanje gaan visa te verstrekken voor een onbeperkt aantal reizen gedurende één jaar. De duur van iedere reis mag drie maanden niet overschrijden. Aan groepen Nederlandse studenten, die voor wetenschap pelijke doeleinden bezoeken aan Spanje brengen, kunnen kosteloze visa op collectie ve paspoorten worden verstrekt. „liet Ilygend Hert". In tegenwoordig heid van een groot aantal burgerlijke en mi litaire autoriteiten heeft vanmiddag lt.-ko- lonel A. G. M. Huiskes het Protestants mi litair tehuis te Maarn officieel geopend en het vervolgens overgedragen aan de Konink lijke Militaire Bond „Pro Rege", de centrale van de protestants christelijke militaire te huizen in Nederland. De voorzitter van de bond dankte de mannen van het geniemate- rieelpark, die geheel belangloos het tehuis dat de naam heeft gekregen „Het Hijgend Hert", hebben opgebouwd als een herinne ring aan het leven en werken van de over leden legerpredikant ds. J. B Groenewegen Korter werktijd. In het staatsblad is eeri besluit opgenomen tot wijziging van het Werktijdenbesluit voor Koffiehuis- en Hotel personeel 1949. Krachtens het nieuwe be sluit wordt de maximum-werktijd in 't al gemeen verkort van 55 uren per week tot 106 uren in de twee weken. Medische prijs. Aan de heer J. J. van der Werff ten Bosch, arts, wetenschappelijk ambtenaar afdeling stofwisselingsziekten, aan de Rijksuniversiteit te Leiden en dr. B. T. Bonovan te Londen is een der Ciba Foun dation (Londen)-prijzen 1957 verleend voor wetenschappelijk onderzoek betreffende problemen van veroudering. Deze prijs werd toegewezen door een internationale jury voor: „Een onderzoek over mechanismen betrokken bij het intreden van de puberteit". Nederlandse studentenraad. De heer A E. du Perron heeft tijdens de traditionele kersenvergadering te Nijmegen de functie van president van de Nederlandse Studen tenraad overgenomen van de heer R. van den Berg. Secretaris van de raad werd de heer F. F Otten, penningmeester de heer N A van Gellicum en perssecretaris de heer Ph. Frankfurter. Nachtrumoer in Loosdrecht. De café's in Loosdrecht zullen voortaan een uur eer der sluiten, namelijk om half een. De bur gemeester van Loosdrecht, mr. J. L. Vunde- rrhee,ft hiertoe besloten na een des betreffend verzoek van de bevolking van Oud-Loosdrecht. Zij heeft bij het gemeente bestuur geprotesteerd, omdat zij last onder vond van rumoer in de nacht. Kamernood in Delft. Aan de jongelui die zich in Delft als student aan de Tech nische Hogeschool zullen laten inschrijven zal worden geadviseerd huis aan huis té gaan bellen en te vragen om een kamer. Dit heeft de studenten-kamercommissie mede gedeeld en eraan toegevoegd, dat men dit in september, als de groentijd er is, mas saal zal doen. De commissie is zich ervan bewust, dat deze methode niet aangenaam is, doch zij ziet geen andere uitweg Met ingang van 1 januari 1957 is, inge volge de wet van 15 augustus 1955, de vrij stelling van omzetbelasting voor suiker bij levering door dq fabrikant en bij in voer vervallen. Zoals dat in de wet op de omzetbelasting is voorgeschreven is nu bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend tot goedkeuring van het K.B., dat deze wijziging behelst. Van de geboden gelegenheid, zo deelt de minister van Financiën in zijn memorie van toelichting mee, is gebruik gemaakt om voor enkele andere soorten goederen een verhogingspercentage op te nemen dan wel het daarvoor vastgestelde percentage te wijzigen. De genomen maatregelen komen op het volgende neer: schillen van citrusvruchten en calciumlactaat met 1 percent verhoogd; melkzuur met 1,5 per cent; naalden met 3,5 percent verlaagd; koolborstels met 1,5 percent verlaagd; pedalen met 0,5 percent verhoogd; dak papier, sanitair, huishoudelijke r lewerk, wielen en platen uit papierstof met 1,5 percent verhoogd; met 2 percent verhoogd zijn: fotopapier, glaswerk; met 3 percent verhoogd zijn: cacaoboter, carboxymethyl- cellulose; tegels en scharnieren met 3,5 percent verhoogd; mijn wagenbakken met 4 percent verhoogd; met 4,5 percent ver hoogd: lametta-guirlandes; rijwielen met 5 percent verhoogd. In het vorige hoofdstukje bespraken wij de koersvorming van obligaties. Thans zullen wij trachten iets te vertellen over de waardering van aandelen. Deze waar dering is ingewikkelder dan die van obli gaties, omdat hier veel meer factoren meespelen en het rendement minder door slaggevend is dan bij obligaties. De koers van een aandeel is de resultante van weten, vermoeden en hopen. Weten: men kan althans men behoort dat te kunnen uit de balans van een vennoot schap aflezen het vermogen dat in het be drijf aanwezig is, n.l. het door de aandeel houders gestorte kapitaal en de in de loop der jaren gevormde reserves. Voorts ziet men al gauw of de balans nog stille reser ves bevat, bijv. wanneer de eigendommen zeer laag te boek staan, soms voor niet meer dan 1 (één gulden). Kortom, men weet al spoedig of een vennootschap tot de binnenvetters behoort, daartoe in staat gesteld door de bedrijfsresultaten, al zal men haar in de meeste gevallen niet kun nen narekenen. Er kan in een balans, zo als men haar aan aandeelhouders voor legt, heel veel verstopt zijn. Men kan dit slechts vermoeden, maar ook dergelijke vermoedens leggen bij de waardering van aandelen gewicht in de schaal. Weten doet men ook wat de vennoot schap in het verleden gepresteerd heeft. Of zij steeds een goede en geregelde divi dendbetaler is geweest, of zij misschien ook wel eens iets extra's voor aandeel houders gedaan heeft, öf dat zij misschien genoodzaakt is geweest een deel van haar aandelenkapitaal af te schrijven wegens slechte resultaten, dan wel dat er iets an ders in haar nadeel kan worden gezegd. Een kapitaalsafschrijving vooral wordt heel moeilijk vergeven en een vennoot schap eigenlijk haar leven lang aangewre ven. Kortom, de standing van een vennoot schap is bij de koersvorming van groot be lang. Hopen doet men op de toekomst. Zal de vennootschap ook verder winstgevend blij ken en zal zij verder kunnen expanderen, zal zij de tweede industriële revolutie met succes kunnen doorstaan en zal zij de steeds meer eisende vernieuwingen en uit breidingen met eigen of zo nodig met nieuw aan te trekken aandelenkapitaal of geleend geld kunnen financieren, zal zij de zich voordoende mogelijkheden durven en kunnen aangrijpen, zal zij nu of later weer eens iets extra's voor aandeelhouders doen, zal zijwij kunnen nog wel even doorgaan. De toekomst is voor de koersvor ming eigenlijk nog belangrijker dan het verleden. Natuurlijk speelt ook het dividend een rol, vooral bij rustige aandelen die in de eerste plaats voor belegging gekocht zijn door hen, die wars zijn van speculatie, maar ter wille van een evenwichtige ver deling van hun beleggingen toch het aan deel niet willen missen. Ook voor de aan delen van mindere standing speelt de divi denduitkering een grotere rol. Acht men een vennootschap al niet al te sterk en wordt bovendien het dividend ervan nog verlaagd of gepasseerd, dan kan dit een reden zijn voor een ferme koersdaling. Bovendien maakt het verschil in welke tijd het dividend wordt verhoogd of ver laagd. In tijden van enige vermeende of werkelijke onzekerheid is men op dit punt veel gevoeliger dan in tijden dat de zaken over de gehele linie slecht gaan of in tijden dat alles heel goed gaat. Men speurt in onzekere tijden in iedere dividenduitkering meer dan anders naar een aanwijzing ten goede of ten kwade. Acht men een fonds te behoren tot de z.g.n. groeifondsen de naam is van Amerikaanse oorsprong dan speelt het dividend geen grote rol. Een groeifonds heeft nog zoveel mogelijkheden in zich, dat de uitkeringen er voorlopig niet op aan komen. Die mógelijkheden, die wel iswaar langzamerhand werkelijkheden moeten worden, vinden hun uitdrukking wel in het oplopen van de koers, want het is bij de waardering van fondsen zo, dat zowel de goede als de kwade kansen reeds dikwijls ver te voren in de koersen tot uitdrukking komen. Loopt de koers van een fonds op, dan heeft men daar aan in feite meer dan aan een hoog di vidend, waarvan inkomstenbelasting moet worden betaald, terwijl de koersver- meerdering vermogensaanwas is, die (nog?) onbelast is. Spraken wij bij obligaties reeds van het onderscheid tussen rente en rende ment, bij aandelen is het onderscheid tussen dividend en rendement doorgaans veel groter. Keert een vennootschap bijv. 15% dividend uit, dan kan men gelijk nog maar al te dikwijls gebeurt niet zeggen dat iemand 15% van zijn geld maakt, 't Is maar de vraag wat men voor dat aandeel heeft betaald of moet beta len. Noteert een 15% dividend betalend aandeel bijv. 275%, zodat men er 2750 voor moet betalen, dan krijgt men 15% dividend over 1000. Van de 2750 wordt dus 150 aan inkomsten verkre gen, d.i. 5VZ pet. en dit is dan het ren dement. Heeft men een aandeel destijds voor 1000 of misschien nog zelfs daar bene den, gekocht, dan maakt men inderdaad 15% van zijn daarin gestoken geld, maar men verwaarloost de vermogensaanwas, die inmiddels heeft plaats gehad en die bij verkoop zeker tevoorschijn zal ko men. Verkoopt men op een goede dag zijn aandeel voor 275%, dus voor 2750 en koopt men voor herbelegging een an der aandeel terug, dan zal men toch ook weer de reële waarde moeten betalen en wellicht hetzelfde rendement maken. De beurskoers van het aandeel kan bij de rendementsberekening niet buiten be schouwing worden gelaten. Trouwens, de fiscus zorgt er wel voor dat men op dit punt realist blijft, want hij belast voor de vermogensbelasting naar de werkelijke waarde en niet naar wat men ervoor heeft betaald, hetzij minder, hetzij meer. In Amerika liggen deze zaken eenvoudi ger, want men kent daar niet de notering in procenten van de nominale waarde, maar de aandelen worden daar in zgn. eensgevend geld verhandeld, een systeem waar men hier ook naar toe wil.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9