pierino Baffi mocht er alleen tussenuit en won met enorm grote voorsprong Darrigade liet zich er niet tussen nemen bij eindsprint van peloton Buikgriep: nieuwe verschrikking voor Tour de France-renners Piet Steenvoorden in amateurploeg voor de wereldkampioenschappen Nijmeegse garnizoen krijgt het bar druk tijdens aanstaande Vierdaagse Van Egmond sprintwinnaar in wielerronde van Zwanenburg Peloton bleef passief tussen Pau en Bordeaux Wim van Est weer tweede I ™z,bL?n7' in puntenklassement d" ",dr' KLASSEMENTEN Van 't Hof en Bogers zijn felste belagers Pellenaars is boos Tour de France-renners in Olympisch Stadion De Ronde van Joegoslavië Short in het kort j^jERDAG 18 JULI 19 5; gr is sensatie geweest op de wielerbaan van Bordeaux. De enige sensatie van de negentiende etappe van Pau naar Bordeaux over 194 saaie kilometers, jje zoals verwacht kon worden in deze laatste fase van de bijna al be sliste wedstrijd geen strijd beeft opgeleverd. Maar de strijd die zich nauwelijks 100 meter voor de streep afspeelde op de fraaie betonnen baan van de wijnstad was zo fel en hard, dat het bijna op vechten uitliep. De donkere Italiaan Pierino Baffi was al bijna 22 minuten binnen als winnaar van deze rit. Hij had zijn kussen en bloemen al gehad, zijn ereronde al gedraaid en het publiek was intussen beziggehouden met een nummertje accordeonspel en zang. Toen werd het peloton aangekondigd. De duizen den, die de tribunes van het stadion geheel bevolkten reikten hun halzen. Met de westelijke regionaal Picot TOURl/ DE FRANCE voorop draaiden 55 renners de baan op. De heren die de Er moest nog 120 meter worden gereden. Baroni had de Fransman van zich van daan zien flitsen, maar Baroni liet hem niet gaan, pakte zyn wiel en kwam boven hem. Het werd een enorme eindspurt van twee Italianen met de Fransman tussen zich in. Er was nog ruimte op dat moment, maar by het ingaan van het laatste rechte stuk dook Baroni naar beneden, Padovan ging op hetzelfde pioment even naar links en Darrigade zat in de tang. Met ontzetting hadden de Girondijnen dit alles staande op hun banken zien gebeuren. Daar werd een man uit de Vendée, een streekgenoot dus, door twee geraffineerde Italianen in de sandwich genomen. En de massa vergat dat Darrigade tenminste zo geraffineerd is. De Franse nationaal liet zich dan ook niet onbetuigd. Hy greep de eerste de beste trui die hy te pakken kon krUgen. Het was die van Padovan en hy maaide zichzelf daarna met beide ellebogen een pad naar de finish. Toen dat pad er eenmaal was, waren een paar forse rukken voldoende om met nauwelyks een wiel voorsprong de sprint te winnen. Het stadion stond op zyn kop. Het publiek juichte en brulde, maar het gejuich ging over in gefluit voor de Italianen. gehele dag als toeristen over de wegen van Les Landes waren getrokken, die nooit enige aanstalte hadden ge maakt om Baffi tot de orde te roepen, kregen ineens hevige trek in de tweede plaats, die behalve een aan trekkelijk sommetje franken ook een halve minuut boni ficatie zou brengen. De Italianen, die er voor hadden gezorgd vooraan in de grote groep te blijven zagen bovendien de kans schoon om hun ploeg de eer van het bezetten van de eerste drie plaatsen in de etappe te bezorgen. De dappere Picot kon het niet houden. Darrigade, Baroni, Padovan, Forestier, Wim van Est en nog enkele schoten over hem heen. Toen kwam de laatste ronde, de laatste bocht en daar gebeurde het. Padovan was naar voren gekomen met machtige pedaalduwen van zijn lange benen, Darri gade, die als man van de streek (hij komt uit Dax) natuurlijk extra gebrand was op de sprintzege van het peloton, kwam naast hem, bijna met de voorwielen naast elkaar. Duizenden Fransen keken met spanning toe. Baffi was als winnaar verwelkomd als een held, zijn landgenoten Baroni en Pado van kregen van datzelfde publiek de zit kussentjes naar het hoofd. Zij mochten achteraf blij zijn, dat Darrigade de spurt had gewonnen, het was anders zonder twijfel een algemene veldslag geworden, want geen politieman had de opgewonden massa van de baan kunnen houden. Voor het eerst sedert 1951 bracht de etappeplaats Bordeaux geen Nederlandse succes. In 1952 had Hans Dekkers de eerste plaats bezet, in het succes jaar 1953 won Nolten de etappe, in 1954 werd het een zege voor Faanhof en in 1955 kreeg Wagt- mans de minuut bonificatie. Verleden jaar, in de gedenkwaardige rit van de „af spraak" won Hassendorfer en werd Van der Pluym tweede. Nu echter plaatste Wim van Est, als eerste Nederlander in het peloton, waarin ook alle anderen binnen kwamen, zich slechts als zevende in de zelfde tijd als Darrigade en dus met een achterstand van 21 min. en 48 sec. Weer tweede Wim van Est zelf was ervan overtuigd dat hy op de streep was geklopt, door de groene truidrager Forestier, doch de offi ciële uitslag klasseert hem een plaats boven Forestier, waardoor hy in het puntenklas sement één punt op deze inliep en nu weer tweede staat, want Christian verloor in de sprint vele punten. In het algemene klasse ment kwam in de rangschikking der kans hebbers uiteraard geen enkele wyziging. Baffi stond by de start in Pau 1 uur en 34 minuten op Anquetil achter, zodat zyn solo-vlucht en de grote voorsprong waar- XOCCCOOOCCOOO«X«OCX)OC<XXXXDOCC<X>OC«XXXX)OOaX>COCOCÖiXCO binnenkwam in feite van geen zyn geweest. Wanneer An quetil de tydrit van Bordeaux naar Libour- ne rydt zoals men dat van hem mag ver wachten na het machtsvertoon op het cir cuit van de Montjuich, dan is er voor deze Tour-debutant geen vuiltje meer aan de lucht. Toen de karavaan, toegejuicht door de duizenden toeristen van het overbevolkte Pau, vertrok, was het de vraag wie dit keer de gelegenheid zou krijgen er alleen vandoor te gaan. Men heeft Baffi dit ple zier en deze tweeduizend gulden, die een etappezege oplevert, gegund. Het had net zo goed een van de andere kanslozen kun nen zijn. Groussard van de Westploeg was de eerste die in een uitlooppoging ging pro beren of hij er de moed en de fut toe had. Maar hij'liet zich weldra weer terugvallen. Na 30 km, kort voor Sarron, waagden De uitslag van de negentiende etappe g luidde: 1. Baffi (It.) 5.04.22 (met bonificatie 5.03.22), 2. Darigade (Fr.) 5.26.10 (met boni- i ficatie 5.25.40), 3. Padovan (It.) z.t., 4. Ba- K noni (It.) z.t., 5. Lampré (Zuid West) z.t., 6. Dupré (Zuid West) z.t., 7. Wim van Est X (Ned.) z.t., 8. Forestier (Fr.) z.t., 9. Siguenza (Zuid Oost) z.t., 10. Picot (West) z.t., 11. 3 Poulingue (West) z.t. 8 Op de twaalfde plaats werd een grote groep renners ex aequo geklasseerd. Hierbij 8 bevonden zich de Nederlanders De Jongli, Kersten, Stollcer, Piet van Est en Voorting, S de Fransen Anquetil, Bauvin, Bergaud, Bou- g vet, Mahé, Privat en Stablinski en de Bel gen Janssens, Keteleer, Planckaert, en de Italianen Defilippis, Nencini en Tosato. Allen noteerden dezelfde tijd als Darrigade 5.26.10. 8 Het algemeen klassement ziet er thans als j volgt uit: 1. Anquetil (Fr.) 118.02.44, 2. Jans- sens (Belg.) 118.11.58, 3. Christian (Zwits.) 118.13.01, 4. Forestier (Fr.) 118.15.43, 5. Lo- o rono (Sp.) 118.18.47, 6. Nencini (It.) 118.21.27, 7. Wim van Est (Ned.) 118.26.58 op 24 min. 14 sec., 8. Defilippis (Sp.) 118.28.00, 9. Adri- aenssens fBelg.) 118.29.02, 10. Dotto (Zuid Oost) 118.31.14, 11. Mahé (Fr.) 118.36.20, 12. g Rohrbach (NOC) 118.37.04, 13. Picot (West) 118.41.27, 14. Jean Bobet (lie de France) 118.46 37, 15. Bauvin (Fr.) 118.47.05, 16. Planckaert (Belg.) 18.56.29, 17. Hoorelbeke S (lie de France) 119.08.48, 18. Thomin (West) 8 119.09.30, 19. Keteleer (Belg.) 119.11.42, 20. 8 Baffi (It.) 119.14.13, 29. Voorting 119.48.27, 8 35. Plet van Est 120.06.28, 41. De Jongh o 120.2.46, 43. Stolker 120.30.33, 48. Kersten o 120.48.54. 8 S Het dag-ploegenklassemcnt zag er als 8 R volgt uit: 1. Italië 15.55.42. 2. Frankrijk x 16.18.00, 3. ex aequo Zuid West, België, Ne- X dcrland (Wim van Est, De Jongh, Kersten), R Zuid Oost, Zwitserland, Spanje, Noord Oost Centraal, lie de France, allen 16.18.30. Het algemeen ploegenklassement luidt 8 thans: 1. Frankrijk 352,14.47, 2. Italië 353.16.01, 3. België 354.36.16, 4. West 355.20.14, 5. Ncder- 8 land 355.46.29, 6. Ile de France 356.01.07, 7. 8 Noord Oost Centraal 356.03.16, 8. Zuid Oost R 356.34.12, 9. Zuid West 356.36.40, 10. Zwitser- land 356.51.19. 11. Spanje 357.28.18. Na de negentiende etappe ziet het punten- klassement er als volgt uit: 1. Forestier (Fr.) 3 282 punten, 2. Wim van Est (Ned.) 296 pnt, •i 3. Christian (Oostenr.) 307 pnt, 4. Picot (West) 323 pnt, 5. Thomin (West) 344 pnt, 6. Anquetil (Fr 357 pnt, 7. Schellenberg (Zwits.) 414 pnt, 8. Planckaert (Belg.) 415 Pnt, 9. Keteleer (Belg.) 433 pnt, 10. Nencini (It.) 472 pnt. 11. Bauvin (Fr.) 477 pnt, 12. Defilippis (It.) 518 pnt, 13. Mahé (Fr.) 524 Pnt, 14. Padovan (It.) 536 pnt, 15. Voorting (Ned.) 556 pnt, 16. Darrigade (Fr.) 566 pnt, 17. Janssens (Belg.) 574 pnt, 18. Dupré (Zuid West) 593 pnt, 19. Gay (Zuid West) 596 pnt, 20. Lorono (Sp.) 606 pnt. De grote prijs voor de grootste pechvogel werd toegekend aan Barone. De Italiaan Baffi kreeg de prijs voor de meest strijdlus tige renner. CCCOXCCO^C-OCCOCOCOCOCOCOCCOCOOCCCOCOCOCCOCOOCOCCOCCOCCC Kersten en Baroni het, 10 km later gingen ook Bauvin, Piet de Jongh en Piet van Est een paar honderd meter naar voren. Pieri no Baffi voegde zich bij dit groepje en ging toen alleen door. Na 50 km al was het duidelijk dat dit de beslissende vlucht van de dag zou worden. De Italiaan vergrootte in hoog tempo rijdend zijn voorsprong en slechts een negental renners bleef een tijd lang op hem jagen.Het waren Ruiz, Baroni, Dupré, Darrigade, Million, Thomin, Piet de Jongh, Forestier en Anglade, die in Pau tot de elegantste Franse renner was gekozen. Hoog gemiddelde Baffi liep verder uit en het peloton her groepeerde zich. Zo was het strijdbeeld ver voor de controle van Roquefort (85 km) al vastgelegd. In dit plaatsje kwam de een zame vluchteling met een voorsprong van ruim 5 minuten door en terwyl hy met een zeer hoog tempo doorjoeg (zyn dag gemiddelde bedroeg 38,243 km/u) hield het peloton zich rustig. Slechts de Zwitser Schellenberg en de Paryzenaar Barone hadden achter in de staart moeilykheden en zy waren tenslotte de enige twee die zich niet in het peloton konden handhaven. Baffi snelde voort. Over de kaarsrechte, goed geplaveide wegen naar het noorden, door het oostelijk deel van Les Landes, door de bossen, langs bloeiende hei en langs de kijkers aan de kant van de weg, die zich niet verbaasden, want men is het hier zo langzamerhand wel gewend dat in deze etappe naar Bordeaux het peloton op grote afstand volgt. Men had ten hoogste verbaasd kunnen zijn over het feit, dat het geen man in een oranje trui was, die de traditie voortzette. Al bij de ravitaillering van Bazas (63 km voor de finish) lag Baffi 19 minuten voor. Toen het peloton voorbij kwam schreeuw den enkele toeschouwers de renners het tijdsverschil toe, maar de hoofdmacht, waarin Anquetil voorin attent was op eventuele boze plannen van zijn grootste concurrenten, negeerde deze informatie hooghartig. Bijna 20 minuten voor Baffi? Het mocht wat. uumgaae De wielerronde van Zwanenburg voor on- afhankelyken en amateurs, die woensdag avond door de wielerclub „De Bataaf" op het nieuwe „Cirkel-parkoers" in de Haar lemmermeer werd gehouden, is op fraaie wyze gewonnen door de jonge veelbelo vende Ab van Egmond uit Den Haag. Hy zegevierde in de eindsprint van een com pact peloton. Zo om en naby de veertig man. De Sassenheimer Arend van 't Hof en Wim Bogers uit Nieuw Vennep waren in deze spannende sprint zyn felste be lagers. Het hoge tempo dat de renners op het snelle parkoers onderhielden, was er hoofdzakelijk de oorzaak van dat alle po gingen om een ontsnapping te forceren in de kiem gesmoord werden. Tien of twin tig meter mochten de demarranten nemen en dan werd de orde door de favorieten weer hersteld. En hoewel er in de tweede koershelft meer lijn in de acties kwam, de „bressen" enigszins groter werden, is het toch geen der aanvallers gelukt om voor goed uit de greep van het peloton te blij ven. Daarvoor lag niet alleen het tempo te hoog, maar bleek men in het peloton ook niet genegen om de demarranten zo maar zonder slag of stoot te laten gaan. Stee vast waren er wel enkele knapen bereid om de vluchtelingen in toom te houden. T <y>' bh 5 a .rV3~r*"7 rj- HOD' r' nt De Tour de France is dit jaar beslist een onfortuinlijk evenement. Directeur Jacques Goddet kijkt somber, omdat de oplage van het organiserende blad l'Equipe ver beneden het gewenste aantal blijft, de volgers klagen omdat de strijd nauwelijks meer een boeiend element bezit en boven dien de telefoongesprekken vaak langdu rig uitblijven, en de renners ryden nog steeds met een vermoeide, verbitterde trek om d~ mond. Na de verschrikkingen van de hitte is er namelijk opnieuw iets dat hun krachten sloopt. Dokter Dumas, de arts van de Tour, werd in de laatste da gen regelmatig via de radio in het peloton geroepen. Reeds r.a enkele keren had hy zijn diagnose gesteld, want alle symp tomen duidden op dezelfde kwaal: buik griep. De ziekte is een erfenis van de grote warmte van de eerste dagen. Halverwege de ronde waren de coureurs aan de sub tropische omstandigheden gewend geraak.t Het bleek funest toen zij aan de Pyre neeën ritten begonnen, hoog in de bergen heerste een verkrampende koude en vrij wel alle renners werden er tijdens de snelle dalingen door bevangen. Al in de etapne naar Ax-les-Thermes begreep dok ter Dumas wat dreigde. Hij poogde het onheil te keren door op de toppen van de cols aan de renners enkele kranten te geven, die zij als elfstedentochtrijders onder hun truien konden stoppen. Maar het was al te laat. Het enige wat de jam merende coureurs nu nog helpt is warmte, flinke nachtrust en medicamenten, waar van de Tour-arts een extra 1.-eveelheid heeft ingeslagen. Alle ploegen worden door de kwaal ge teisterd. Van de Nederlanders bijvoorbeeld heeft Piet van Est de nacht in St. Gaudens nauwelijks geslapen. Slap en zonder enige wilskracht volbracht hij de moeilijke rit over de toppen van de Tourmalet, de Sou- lor en de Aubisque. Gistermorgen stapte hij opnieuw zonder enig initiatief op de fiets. Chauvinisme Alle ploegen, schreven wij en daarom is het uiterst teleurstellend, dat de Franse pers in ophefmakende artikelen de debacle Kees Pellenaars, de Nederlandse ploeg leider, is boos. Boos op de mensen, die hem in Nederland, terwijl hij in Frankrijk is en terwijl de Tour draait, hebben beschul digd van manupulaties bij de afrekening van de renners na vorige ronden en van machtsmisbruik. Pellenaars vindt de wijze, waarop dat allemaal naar voren is ge bracht, laf en onwaarachtig. Hij ziet het als een methode van mensen, die hem zijn successen niet hebben gegund en die zich om allerlei persoonlijke redenen op de te nen getrapt voelen, als een poging om hem tegenover het publiek zwart te maken. Pellenaars wil er meer niet van zeggen voorlopig. „Maar als het me straks ver keerd schiet, dan zal ik eens een boekje opendoen over wat ik heb meegemaakt. Het is per slot van rekening een kleine moeite om iets kapot te maken. Ik zal eerst volgende week in Den eens met de heren van de KNWU gaan praten. Tot zo lang van my geen commentaar". van de nationale equipe in de rit naar Pau poogt te verklaren met de kwaal. „Slechts twee man zijn nog fit", jam meren de bladen, „Anquetil en Darrigade". Het zijn de namen, die bijzonder goed in de door hen opgebouwde theorie passen. Want het was juist de Franse ploeg die overigens voortdurend tot een grote krachtsinspanning werd gedwongen, een krachtsinspanning waarop uiteindelijk een reactie moest volgen welke werd ge troffen. Alle renners van Bidot's formatie Werden immers naar een grote achterstand gereden, alleen Anquetil en Darrigade niet. Het is zo pijnlijk om aan de lezers te vertellen dat de nationalen eenvoudig een slechte dag haddenDe artikelen zijn een uiting van ongegrond chauvinisme, want zij suggereren, dat die buitenlandse renners en de regionalen ni .t in dezelfde mate last hebben van de ziekte. Dat is be slist in strijd met de waarheid. En daar om ergeren velen zich aan dP Franse chauvinisme. Van deze vluchtelingen hebben onder andere de Amsterdammers Zutt, Zijlstra, Blauw en Enthoven, de plaatselijke favo riet Snijder, de Beverwij kers De Ruiter, De Nijs en Niesten, de Haarlemmers Van Weeren, Koek en Ton Peters, Jan van Wet ten uit Noordwijk en Bogers uit Nieuw Vennep, zich het meeste geweerd om aan een massasprint te ontkomen. Zij kwamen echter nimmer meer dan tweehonderd meter weg. Vooral Van Egmond en Van 't Hof hielden de aanvallen onder controle. Zij lieten de anderen het zware werk van de achtervolging doen en zodra er zich hierbij strubbelingen dreigden voor te doen, namen zij zelf het heft in handen. Nochtans scheen er met nog 12 van de 65 te rijden ronden een klein groepje Zutt, De Ruiter, De Nijs, Wiese, Snijder en De Vries aan hun aandacht te ontsnappen. Maar toen eerst Klebach naar dit groepje sprong en vervolgens Van Egmond op in drukwekkende wijze het „gat" tussen kop en peloton overbrugde, was ook dit gevaar bezworen. Hierna volgende solo acties van Klebach, Blauw, Bogers en Van Weeren leverden voor de initaitiefnemers evenmin succes op. Een eindsprint moest de beslissing brengen. Meer dan veertig koppen telde het pelo ton toen nog en het mag een wonder heten dat er zich bij het gedrang om in gunstige sprintpositie te komen, geen valpartijen hebben voorgedaan. De eindsprint werd een aangelegenheid tussen Van 't Hof, Van Egmond en de overigens niet zo snelle finisher Bogers, die evenwel in deze tem poslag bij Van Egmond 'aan het goede wiel zat. Het werd tussen deze drie een kwestie yan banddikten verspril, waarbij Van Eg mond uiteindelijk de snelste bleek te zijn. De jury stond bij deze massasprint voor een moeilijke taak, maar uiteindelijk kwam men tot de navolgende uitslag: 1. A. van Egmond, Den Haag, de 76 kilo meter in 1 uur 55 min. en 37 sec.; 2. A. van 't Hof, Sassenheim; 3. W. Bogers, Nieuw Vennep; 4. H. Cuvelier, Nieuw Vennep; 5. K. Post, Nieuw Vennep; 6. L. Hartman, Amsterdam; 7. D. de Ruiter, Beverwijk; 8. B. Lute, 's-Graveland; 9. J. Schipper, Amsterdam; 10. A. Tuyp, Haarlem; 11. J. Groot, Beverwijk; 12. H. Koger, Haar lem; 13. C. Niesten, Beverwijk. Darrigade wint de sprint van het peloton in Bordeaux, nadat Baroni en Padovan hem vergeefs hadden gepro- - beerd terug te dringen. (Telefoto) Maandagavond om 8 uur zullen de Ne derlandse Tour de France-renners weder om hun intrede doen in het Olympisch Stadion en voor hun verrichtingen in de Tour worden gehuldigd. Voorts zullen zij deelnemen aan een wielerprogramma. Grote Tour de France-prijs: Wedstrijd over 25 km. met 22 klassementen, waaraan, naast onze Tour-renners (ook Daan de Groot en Wagtmans komen), zullen deel nemen: Schulte, v. Vliet, Derksen, Post, Hijzelendoorn, Bijster, Kooiman, A. Voor ting, Mahn en Mehagnoul. Omnium, bestaande uit een tijdrit (op Italiaanse Wijze gereden), een afvalwed- strijd en een ploegachtervolging. Hierin starten twee ploegen, t.w.: v. Vliet, Schul te, Mahn, Bijster tegen Derksen, Post, Schotman en Hijzelendoorn. Wedstrijd over 20 km. achter kleine mo toren. Deelnemers: W. v. Est, G. Voorting, Daan de Groot, Wagtmans, Schulte, A. Voorting, Kooiman en Mehagnoul. Sprintwedstrijden voor Amateurs met o.m. de kandidaten voor het wereldkam pioenschap: Gerritse, Captein, Schutte en Schep. Achtervolgingswedstryd met Gelder mans, Braat, Van Houwelingen en Van Bruggen. De eerste etappe van de Ronde van Joego slavië, een wedstrijd bestaande uit 5 etappes voor amateurs, is gewonnen door de Belg Vloebergs. Hij legde de 160 km van Belgrado naar Pozarevak en weer terug naar Belgrado af in 4 uur 3 min 26 sec. De uitslag luidde verder: 2 Durlacher( Oostenr.) 4.07.35, 3 Pee- ters (Belg.) z.t., 4 Mascha (Oostenr.) z.t., 5 Troflech (Oost-Dld.) z.t. De plaatsingen van de Nederlanders wa ren: 10 De Rooy 4 07.53, 21 Kamhuis 4.08.10, 22 Steenbakkers z.t., 44 Ehlen 4.26.06. Na 80 km vormde zich een kopgroep van 6 renners, bij wie zich de Nederlander Ehlen bevond. 50 km voor de finish kreeg hij met een inzinking te kampen, waardoor hij in de achterste regionenen belandde. In het ploe genklassement heeft België de leiding met 12.18,54. Oostenrijk is tweede, Joegoslavië derde, Oost-Duitsland vierde en Nederland bezet de vijfde plaats met 6 min. 19 sec. ach terstand. M. KOOT WEGCOMMISSARIS. De heer M. Koot. tweede secretaris van de sport- commissie van de KNWU, zal als commis saris optreden bij het wereldkampioenschap voor professionals op de weg op- de weg, dat op 8 augustus in Waregem wordt ver reden. De sportcommissie van de KNWU heeft de ploeg samengesteld, die aan de wereld kampioenschappen wielrennen van 10 tot en met 15 augustus op de baan in Luik en op 17 en 18 augustus in Waregem op de weg zal deelnemen. De ploeg ziet er als volgt uit: Sprint profs: Derksen (Amsterdam), Van Vliet (Woerden), Schotman (Amsterdam). Sprint amateurs: Gerritsen, Captein en Schep (allen Amsterdam); reserve: Schut te (Amsterdam). Achtervolging profs: Post (Amsterdam), W. van Est (St. Willibrord), Derksen (Am sterdam) en Plantaz (Eindhoven). Achtervolging amateurs: Geldermans Dit jaar zullen voor de eerste maal alle deelne mers van de land- en luchtmacht en de buiten landse militairen centraal verzorgd worden en wel door het Nijmeegse garni zoen, dat deze verzorging de „operatie centraal" heeft genoemd. Dit betekent dat de 8400 binnen- en buiten landse militairen, die van 23 tot en met 26 juli aan de Vierdaagse deelnemen, voor, tijdens en na de mar sen centraal worden ver zorgd. De eerste ervaring in deze groots opgezette verzorging verkreeg het Nijmeegse garnizoen het vorig jaar, toen het de bui tenlanders en de lucht macht, totaal 2000 militai ren, onder zijn hoede had. Nu de centralisatie is door gevoerd en ook de land macht erbij betrokken is, is het aantal te verzorgen militairen verviervoudigd. De leiding van „operatie centraal" berust bij kapi tein M. A. Spring en luite nant J. E. H. Schroeber, maar uiteraard zijn de werkzaamheden verdeeld over verschillende secties, zernes vrij zyn voor o.a. voor geneeskundige Vierdaagse-deelnemers. verzorging, distributie, ver- Bovendien heeft men in de bindingen, motortransport, stad, dank zij de medewer- leiding centrum, inlichtin- king van gemeente- en gen en verzorging mate riaal. Dat de „operatie cen traal" vooral economisch van belang is blijkt wel uit de cijfers voor het vervoer. Voor de transporten waren het vorig jaar, toen elk on derdeel zelf voor de ver zorging zorgde, vierhonderd a vijfhonderd auto's nodig. Nu heeft men er niet meer dan negentig nodig. Huisvesting Verantwoordelijk voor de huisvesting is een adjudant. Hij heeft alleen al voor wat de buitenlanders betreft voor 1900 man, 1000 meer dan het vorig jaar, onder dak moeten verzorgen. Hij is daar voor allen, dus ook de Nederlanders, de leden van de vrouwelijke afde lingen van de Israëlische en de Engelse legers, de Milva's en de Luva's, voor treffelijk in geslaagd. Want het gewone garnizoen Nij megen wordt onderge bracht in een tentenkamp op Heuamsoord tegelijk een oefening voor de man schappen zodat de ka de schoolbesturen, de beschik king gekregen over 38 lege ringsgebouwen. Koksschool Luitenant Hermans, die de levensmiddelenvoorzie ning onder zijn beheer heeft, moet elke dag onge veer 11000 wandelaars, hel pers en personeel, voeden. Hij krijgt daarbij hulp van 60 man van de militaire koksschool uit Leiden. Elke dag moeten er 36000 boter hammen worden gesmeerd en belegd. Er werden 60.000 eieren ingeslagen en 40.000 kg aardappelen. Er zal ongeveer 30.000 liter melk nodig zijn. Voor het middageten en dat zal geen stamppot zijn zijn duizenden gamellen be schikbaar en natuurlijk ook grote drinkvaten. Het ont bijt en het middagmaal worden per auto's naar de verschillende legerings plaatsen gebracht. De lunchpakketten worden uit gereikt bij de grote rust tijdens de mars. Voor die rust zijn speciale terreinen voor de militairen aange wezen langs de vier par- coursen. Ook voor de kleine rust zijn er voor de mili taire deelnemers twee spe ciale terreinen. (Beverwijk), Van Bruggen (Amsterdam), Van Houwelingen (Sassenheim) en Braat (Aalsmeer). Ten aanzien van de achtervolging zal nog nader worden beslist welke renners (maximum 2 per nummer) zullen worden uitgezonden. Stayers: Wierstra (Amsterdam) achter Wiersma (Amsterdam), Vreeswijk (Alphen aan de Rijn) achter Van der Stuyft (Belg.). Reserve: Koch (Utrecht) achter De Graaf (Amsterdam). Weg-amateurs: Van Egmond (Den Haag), Van der Putten (Den Haag), De Roo (Schoe). Steenvoorden (Heemstede), Theu- nisse (Utrecht). Schalk Verhoef (Rotter dam); 1ste reserve: Hugens (Hoensbroek), 2de reserve: Lotz (Stein). Voorts zijn op de reserve-lijst geplaatst: Geldermans (Beverwijk), Roks (Sprundel), Vergoossen (Echt) en Van Vliet (Rotter dam). De wegploeg van de profs is nog niet definitief samengesteld. Aan de vol gende renners is schriftelijk de vraag ge steld of zij onder de door de KNWU ge stelde voorwaarden hun kandidatuur wen sen te stellen: Donker (Amsterdam). W. van Est (St. Willibrord), P. van Est (Fijn- aard). De Groot - (Amsterdam), De Jongh (Made), Keften (Siebengewald). Maas /Pindorp), Mahn (Amsterdam, Van der Pluym (Dussen), Pauw (Utrecht), Gerrit Voorting (Roosendaal) en Wout Wagtmans (Breda). Zodra de antwoorden binnen zijn zal de sportcommissie overgaan tot het definitief aanwijzen van de deelnemers en de reser ves. Leider van de amateurploeg zowel op de weg als de baan is de heer Martin /Hoensbroek) Bij de profs berust de lei ding bij de heer Van Eek (Wassenaar). Daan de Groot was aanvankelijk opge nomen in de lijst bij de achtervolging, maar hij heeft te kennen gegeven liever op de weg te rijden. De renners zullen wat de baan betreft in Luik worden onderge bracht. De wegploeg zal in een door de Belgische'Wielerbond gehuurd internaat, waar alle wegrenners worden onderge bracht, worden gehuisvest. De amateurs, die door de sportcommissie van de KNWU zijn aangewezen voor deel neming aan de wereldkampioenschappen op de baan en op de weg, mogen van maandag (22 juli) af uitsluitend deelnemen aan die wedstrijden, waarvoor zij toestem ming van de sportcommissie hebben ver kregen. RUISCH De oud-internationaal E. R. Ruisch, ex-oefenmeester van DHC, zal Velo- citas (Groningen) gaan trainen. Het contract is reeds getekend.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11