Straaljagers op Deelen-doch de Veluwse natuur blijft lokken Goed voor weinig O Grommelebrom J 1 Israel is sterk verontrust door de Syrische guerilla DE GNZICHTBAREN 'n Coed HORLOGE! GELD INLAID LINOLEUM EN UNOFELT Geslaagd 'l Agenda voor Haarlem Uraniumkoorts in Italië JM NAAIMACHINES Kort en bondig At Vader „ontvoerde" zijn zoon uit Vreemdelingen legioen Kruis van Verdienste voor Rode Kruis te Utrecht Atoomin dialect Examens Kerkelijk Nieuws BANDRECORDERS H. MAERTENS NV. ONS VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KOSTNER Zeepost DONDERDAG 18 JULI 1957 (Van een bijzondere medewerker) Minister Staf heeft de slag op De Veluwe gewonnen. Het vliegveld Deelen krygt zyn straaljagers. Zouden de heer en mevrouw KröIIerMüller hun sociaal levenswerk, uitgegroeid tot het natuurmonument „De Hoge Veluwe", aangevat hebben, als zij de door militaire maatregelen bewerkte onrust voorzien hadden? Deze vraag is zeker niet open, want mevrouw Kröller maakte in het begin van deze eeuw plannen tot aankoop van bos- en heide- terreinen op De Veluwe, omdat zy gegre pen was door de ongerepte natuur en door de rust in die landstreek. Nog tijdens het leven van het echtpaar werd door bemiddeling van minister Mar- chant de stichting „Het Nationale Park De Hoge Veluwe" in het leven geroepen en werd de kunstverzameling KröllerMül ler met het museum aan de staat geschon ken. Voor het geheel draagt het Rijk dus zekere verantwoordelijkheid en dit is dan ook één van de motieven, die tegenstanders van het aanstaande luchtgeweld aange voerd hebben. Door de gemeenschapsgedachte, die reeds ADVERTENTIE Van de gerenommeerde Linoleum- fabriek ontvingen wij voor onze OPRUIMING een partij met kleine bijna onzichtbare druk- foutjes. Een unieke gelegenheid om een prima artikel tegen sterk gere duceerde prijs aan te schaffen. 200 br. PARKET INLAID van 16.90 voor 9.80 200 br. TEGEL INLAID van 16.90 voor 9.80 200 br. VELVET LINO van 15.80 voor 9.80 200 br. MARMOLEUM van 13.50 voor 9.80 200 br. MOIRé INLAID van 11.90 voor 8.90 183 br. MARMOLEUM van 12.15 voor 8.90 183 br. HOUTNERF INLAID van 10.80 voor 8.40 200 br. LINOFELT MOIRé van 7.90 voor 5.80 KRUISSTRAAT rRAAT 11 X3/ HAARLEM TELEFOON 11491 In Heerlen is dezer dagen een 20-jarige jongeman teruggekeerd, die door zijn vader „ontvoerd" is uit het Franse Vreem delingenlegioen. De knaap, die twe» jaar geleden naar Frankrijk trok cn via een wervingsbureau bij het Vreemdelingen legioen belandde, schreef enkele dagen geleden uit Afrika, waar hij als legionair dienst deed, aan zijn ouders in Heerier- heide dat zijn compagnie zou terugkeren naar Frankrijk om in Marseille deel te nemen aan een parade. Deze brief is voor de vader en de moe der van de jongeman aanleiding geweest de trein te nemen naar deze Franse haven stad, waar zij, toen de legereenheden daar paradeerden, temidden van een compagnie hun zoon ontdekten. Op korte afstand volgden zij de troep en op enkele tiental len meters van de kazerne wisten de ouders de aandacht te trekken van hun zoon, die door een koene sprong en een flinke sprint zijn vrijheid wist te her overen. In een zijstraat verwisselde de jonge man zijn uniform voor het burgerpakje, dat zijn ouders hadden meegenomen. Enkele uren later zaten vader, moeder en zoon in de bus naar Parijs. Voor hulp aan de Hongaren Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft het Kruis van Verdien ste toegekend aan de kolonne Utrecht van het Nederlandse Rode Kruis. Deze kolon ne heeft zich, aldus het hoofdbestuur, op bijzondere wijze onderscheiden tijdens het verblijf van de Hongaarse vluchtelingen in de Jaarbeurshallen te Utrecht in novem berdecember 1956. De kolonnecomman- dant van het Nederlandse Rode Kruis, generaal Alons, zal vrijdagavond in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht het kruis uitreiken. SUBSIDIE NEDERLANDSE OPERA B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld aan de stichting „Nederlandse Opera, gevestigd te Amster dam" voor het seizoen 1957/58 een subsidie van f 1.200.000 te verlenen, te weten f 900.000 ter gedeeltelijke dekking van het tekort op de opera-exploitatie en f 300.000 ter dekking van het tekort op de ballet exploitatie. In de door de stichting inge diende begroting wordt het exploitatie tekort geraamd op f 2.203.900. meer dan 20 jaar vóór de overdracht in mevrouw Kröller leefde, kwam centraal Nederland in het bezit van een reservaat van 40 km omtrek, dat door de gezamen lijke flora, fauna en kunstwerken in ons land en zelfs ver daarbuiten zijns gelijke niet heeft. Verwonderlijk was het dan ook niet, dat natuurminnend Nederland ge alarmeerd werd door het voornemen, straaljagers op het aangrenzende vliegveld Deelen te plaatsen. Een groot aantal col leges en besturen trad verontwaardigd en dikwijls fel tegen dit plan op: de Provin ciale Staten van Gelderland, verschillende gemeentebesturen, verenigingen voor vreemdelingenverkeer, de A.N.W.B., de contactcommissie voor Natuur- en Land schapsbescherming, enz. en natuurlijk in de eerste plaats het bestuur van De Hoge Veluwe, dat van mening is, dat de minis ter een indertijd gemaakte afspraak niet heeft nagekomen en daarom een proces tegen de Staat overweegt. Ook dit zou er op kunnen wijzen, dat de consequenties van militaire overeenkomsten niet altijd voorzien werden. Treffend zijn enkele uitspraken van pro testerenden. Zo wenst de A.N.W.B. één van zijn werkzaamheden te richten op vol komen ontruiming van het vliegveld Dee len en ter bebossing toevoeging aan De Hoge Veluwe. (Die trouwens, tekenen wij aan, dan indertijd afgestaan gebied terug zou ontvangen). Een hoofdambtenaar van Staatsbosbeheer, sprekende in een „Dee- lense vergadering", wil landbouwgronden opofferen ten gunste van de recreatie, om dat produkten te importeren zijn, maar landschappen niet. Doelende op de afknab beling van natuurschoon oordeelde de voorzitter van de voornoemde contact commissie, dat „defensie met theelepeltjes werkt". De rust op De Hoge Veluwe wordt toch reeds min of meer gestoord door kanon- en mitrailleurvuur van de eveneens aan sluitende Harskamp, maar het geluid daar van valt niet te vergelijken met het gebrul, dat de 12 straaljagers ontwikkelen, die elke dag op Deelen in actie zullen zijn. En er mag nog op worden gewezen, dat de luchtkrachtsuitingen niet alleen De Hoge Veluwe gaan aantasten, maar ook de vele duizenden ha tellende bossen en heide velden (veel meer dan het strand oord voor nerveuzen) in de omtrek. Verstoring van edelhert en ree, van wild zwijn en moeflon is door het plotselinge geluid ook te verwachten en dat juist, nu het bestuur van De Hoge Veluwe door afzetting van een wildbaangedeelte maatregelen heeft moeten nemen tegen onwetende of onwel willende bezoekers. Ook minister Staf is liefhebber van de natuur en dan ook een vrij geregeld be zoeker van De Hoge Veluwe. Ongetwijfeld heeft hij, financieel en organisatorisch ge dwongen, dan ook met tegenzin zijn be slissing genomen. Hij belooft nu „zoveel mogelijk beperking" en hij zegt toe, dat „de belangen van De Hoge Veluwe bij het nemen' van nadere beslissingen zwaar zul len wegen". Ondank de bezwaren dient erkend, dat De Veluwe een bezoek overwaard blijft. Van een „indringende" bedreiging is geen sprake. Overigens heeft de Deelense kwes- tie de bevolking van ons aan natuurschoon zo arme land wakker geschud. Aange nomen mag worden, dat de ontwikkelde tegenstand vergrote voorzichtigheid in door autoriteiten te nemen beslissingen zal bewerken. joomxoocccoxcccoccccccccooccccoocccoccococcccccoccco Op de tentoonstelling „Het Atoom" te Schiphol kunnen de bezoekers thans in achttien talen te woord worden gestaan.8 Deze week' is de werkstudent Tan YaoS Chi in dienst getreden, die aan de Sor- bonne in Parijs studeert. Deze Chi be- 8 heert behalve het Frans en het Engels j het Kantonees, Madarijns en Vietna-'j, mees. Zelfs kan men in een dialect over 6 de expositie worden voorgelicht. Dat 8 heeft een bezoeker ervaren, die zich p een dezer dagen bij de receptie meldde met opvallend zachte en zuidelijke g's. 8 De lokettist vroeg ad rem: „Wenst u 3 een explicatie in het Brabants?" „Nee, i. in het Limburgs", antwoordde de man. g Tot grote verbazing van het gezelschap verscheen er prompt een werkstudente die zich lachend voorstelde met kompt ut Rörmönj" en daarmee de 18de „taal" op „Het Atoom" bracht. 8 oocaxcocwcoxioaoocosocooDcocxoooooooccoxoxoaooooaxo ichy Delft. Kandidaatsexamen civiel-ingenieur: J. de Back, Pijnacker, J. Bruyn, Delft, A. I. de clercq Zubli, 's Grav'enhage, J. P. Cnos- sen, Delft, P. H. Deibei, Delft, A. J. C. Dek ker, Rotterdam, A. R. H. Didde, Delft, C. van Gink, Rotterdam. J. D. de Gx-eef, Delft, H. Hagenziekei-, 's Gra'venhage, A. J. M. Havermans, Delft, J. Heimei, 's Gravenhage. A. M. Huisman, Delft. A. P. Isse, Delft, J. W. Jacobi, Delft, G. H. Kellersmann, Am sterdam, A. Lievense, 'Delft, A. D. Maier, Delft, W. G. Muller, Delft, W. van Offenbeek, IJmuiden, R. Rietveld. Scheveningen, J. C. Rijksen, Delft, C. vand er Schenk, Delft. J. Schilperoord, 's Gravenhage, R. Swart, Rot terdam. J. A. Timmer, 's Gravenhage. L. C. W. Wentzel. Delft, M. J. W. M. Willems, Delft, J. C Willemse, 's Gravenhage, P. Wij- nands, Delft. Kandidaatsexamen werktuig kundig ingenieur: R. W. van den Berg. Rot- teerdam, H. J, de Blok, Amsterdam, A. Boots man, Nijmegen, M. de Bos, Enschede. L. P. Bouman. Rotterdam, J. van den Brink, Haar lem. C. P. M. van den Buys, Zundert, H. J. M. Crijns," Heerlen, L. E. M. pubois, Heer len, H. P. Franken, Eindhoven: A. P. C. van Heesewijk. Rotterdam, F. Hollander, Delft, A. G. Hop, Breda, A. Houtzeel. Velp, J. Jonk man,' Driehuis-Velsen, H. J. Knol, Zutphen, A. J. G. M. Koenders, Soest. L. F. Louwe, Dordrecht, B. E. A. M. Moolhuijsen, Sittard, C. W. Mulder, Baarn, 'G. Ockeloen, Utrecht, R. C. Olland, Zwolle. Kandidaatsexamen werktuigkundig ingenieur: A. Plat, Eind hoven, A. A. Prins, Delft, H. P. Reinhold, Amsterdam, A. van der Rijst, "Utrecht, A. A. Sandel, Delft, A. G. Schaake. Almelo, R. Smulders. Schiedam. H. Stein, De Bilt, J. H. Stil, Apeldoorn, M. Teekens. Rotterdam, F. J. Vergouwen, Veenendaal, W. Visser, Gro ningen. W. J. de Waard, Amsterdam, H. C. Wentzel, Haarlem, J. H. de Wilde de Lignij, 's Gravenhage. J. L. Wilmes, Maastricht. J. Wilschut, 's Gravenhage. J. J. de Wit Alphen a d. Rijn, T. Witstok, R'dam. Kandidaatsexa men scheepsbouwkundig ingenieur: J. Kools, Delft. F. X. P. Raden Mas Soejadi. Delft. Kandidaatsexamen vliegtuigbouwkundig in genieur: H. Boekenoogen. Scheveningen, G. Boersma, Groningen. D. J. van Straten, Ne- der-Asselt, J. va der Vooren, Putten (Geld.), R B. A. Wasch, Breda. Ingenieursexamen vliegtuigbouwkundig ingenieur: H. Bink horst. Haren (GronJ, Sugito, Delft, G. Weij- ers. Rijswijk. Utrecht. Kandidaatsexamen diergenees kunde: mej. M. A. Honig, Naarden. Docto raalexamen diergeneeskunde: J. Krijger, Grootebroek. S. J v. d. Anker, IJsselstein, A. Klimp, Utrecht. Dierenartsexamen: G. J. W. v. d. Mey, Nijkerk, J. L. van Os. Utrecht, P. A. Akkermans, Overschie, P. L Berg- strom. Rotterdam, J. J. M. Tuerlings," Kaats heuvel. A. M. J. Adank, Breda, H. v. d. Ree, Rotterdam. N Steenkamer. Baarn, F. E. van Tilburg, Asten, M. H. G. Maassen, Maasniel, W. van Gemert, Amsterdam. J. H. Detmers, Coevorden, T. A. Oostenbrug, Twijzel (Fr.), A. van Loen, Amsterdam; C. J. Nebbeling, Utrecht, F P. A. Kuyper, Soest. Doctoraal examen tandheelkunde: E. E. van Bommel, Loosduinen, E. Ph. Jap Tjong, Rotterdam, H. Jonsgar, Utrecht, W. Went, Vlaardingen, Baronesse E. P. van Ittersum-Vos, Zeist, E. R. v. d. Kolk. Ede, J Kreuze, Leeuwarden, P L. Liem. Utrecht, L. G. A. van Lith. Den Bosch, C. M. C. M. Schoofs. Helmond. Tj K. The, Oegstgeest, W. Th. Trouenbach, Üor- drecht, S. Valkenburg, Scherpenzeel, J. van Veen, Rotterdam, F.'L. Vollemans, Rotter dam. NIJMEGEN: Doctoraalexamen rechten: W. Th. J. Aalders, Nijmegen en J. R. A. M. van den Broek, Den Dungen. Doctoraal examen algemene taalwetenschap: pater C. J. Frijters S.V.D., Nijmegen. Kandi daatsexamen deel 1 geneeskunde: mej. L. E. J. Aarts, Boxmeer; mej. A. B. M. Hol land, Tilburg; mej. C. E. J. M. Jaspars, Eist; mej. H. E. M. Suerink, Diepenveen; Th. H. Baks, Berghem; W. M. M. Driessen, Hilversum; J. F. M. Fennis, Hilversum; A. A. J. Ferket, Aardenburg; A. J. M. Ga- breels, Roosendaal; J. J. van der Harten, Nijmegen; P. F. H. M. Höppener, Gulpen; J. J. Korten, Weert; R. A. M. van Laere, Koewacht; A. A. M. Martens, Meerle, Bel gië en P. E. A. Schulte, Maastricht. Kandi daatsexamen deel 2 geneeskunde: zuster Stella C. S. N. t. j. Kanthuruthy, Nijme gen. Kandidaatsexamen klassieken: J. J. H. Snijders. Venray en mej. H. J. M. van Aalst, Breda. Doctoraalexamen wijsbe geerte k g: pater C. J. A. Koehler S.S.S., Nijmegen. Kandidaatsexamen Duits: P. J. M. Beckers, Amstenrade; mej. J. J. E. M. Bergervoet, Babberich. Doctoraalexamen theologie: pater H. N. Th. M. Wijnen O. Praem, cum laude (Harderwijk). Kerkelijke gewaden. In het Oud-Ka tholieke Museum in Utrecht wordt van 18 juli tot 16 september een tentoonstelling gehouden van „laat-middeleeuwse para menten", kerkelijke gewaden uit de vijf tiende en zestiende eeuw uit eigen bezit van de oud-katholieke kerk in Nederland (ADVERTENTIE) Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15228 ROME (UP) Meer dan 300 personen en instellingen hebben van de Italiaanse regering vergunning gekregen om in Italië naar uranium te gaan zoeken, en reeds 332 „claims", met een totale oppervlakte van ongeveer 300.000 hectare, zijn door de „ontdekkei's" afgebakend. In de omgeving van Turijn, in Piemonte, werd meer dan tweederde van het totaal aantal claims uitgezet. Bij recente geolo gische onderzoekingen zijn in dit gebied kleine, maar blijkbaar toch in exploitatie te brengen hoeveelheden uranium-erts aangetroffen. Overigens wordt in geheel Italië naar uranium gezocht en men ziet steeds meer vakantiegangers met Geigertellers en kleine houwelen de bergen intrekken. ADVERTENTIE s ïj w A Q ,1 \M ~1 dPr vppj. 1 --AJ 32 u ^/j.J Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 j Mannetje Grommelebrom pakte de spiegel op en droeg die onder zijn arm naar binnen. Het was een mooie, heldere spiegel, en Mannetje Grommelebrom besloot., het ding aan zijn muur te hangen. Dus zocht hij een hamer en 'n stevige spijker, klom op een stoel en sloeg de spijker in de wand. Toen hing hij daaraan de spiegel op. „Ziezo", bromde hij. „Die hangt, en laat iemand maar 'es proberen, 'm daar weer weg te halen, dan zal ik 'm!" 32-33 Jerusalem, 14 juli De guerilla aan de Syrisch-Israelische grens veroorzaakte natuurlijk een felle re actie in de pers en in politieke kringen. Blykbaar vertrouwt men in Israëlische regeringskringen nog steeds er op, dat het Westen en vooral dan de Verenigde Staten, maatregelen zullen treffen om aan deze guerilla op een voor Israel bevredigende wyze een einde te maken. Politieke waar nemers zyn van mening, dat het uitzicht op een Israëlische militaire vergeldings actie voorlopig nog gering is. Tot voor kort heeft de Israëlische re gering de beschietingen langs haar 76- kilometer lange grens met Syrië ten noord oosten van zijn grondgebied heel wat min der serieus opgevat dan de grensschen- dingen der militair getrainde fedayeen langs de Gaza-strip, ten westen van Israel. Dit komt omdat men in tegenstelling met de blijvende bedreiging van Egyptisch grondgebied uit, het dodelijke vuur der Syrische grensposten niet als een georgani seerd en doelbewust gehanteerd militair en politiek wapen der Syrische regering zag. In Syrië vindt aanhoudend een stuivertje verwisselen plaats onder de regerings functionarissen, die het tijdelijk voor het zeggen hebben. Op iedere „coup d'état" volgde vaak een tegen-actie van deze of gene opstandige officier of politicus. De op Israel gerichte agressie werd hier be schouwd als een politiek middel van enke lingen. De vermeende bondgenoten van kolonel Nasser hielden zich militair af zijdig van de strijd tijdens de Sinaï-oorlog en gedurende de daarop volgende maan den toen het Israëlische leger de Gaza- kuststrook bezet hield; er werd geen schot gelost door de zo strategisch gelegen grens posten der Syriërs. Syrische voordelen De Syriërs hebben het grote strategische voordeel, dat de grens op vele punten slechts 50 100 meter van de collectieve landbouwnederzettingen en op een lange heuvelrug gelegen zijn. Daarom heeft de boer in deze grens gebieden een dubbele taak: het ontginnen van de grond en de verdediging van de grens. Het leven ging steeds op gewone wijze voort langs de grens. Er werd ge zaaid, geploegd en geoogst. Ook het cul turele leven ging gewoon voort. In Ein Guev, een grensnederzetting aan de ooste lijke oever van het meer Kinnereth, bouw de men onder de ogen van de Syriërs en op 50 meter van hen vandaan een prach tige concertzaal met ruim 2000 zitplaatsen. Toen dit jaar in april in Ein Guev het jaarlijkse muziek-festival plaats vond, waar Ida Haendel en andere beroemd heden voor over kwamen, gingen de gasten 's avonds langs een door grenspolitie streng bewaakte weg weer naar Tiberias terug. Zij, die de voorkeur gaven aan een terugreis per boot over het mooie meer van Kinnereth, werden geëscorteerd door twee motorboten der grenspolitie en in de heldere maannacht waren de grensstel lingen der Syriërs boven op de bergen voor ieder duidelijk zichtbaar. Enige dagen na afloop van het muziek-festival werd een militaire patrouille op weg naar Ein Guev onder vuur genomen! Het pan-Arabische nationalisme is alleen dan nog sterk als het om de militaire ver nietiging of uitdaging van Israel gaat. Thans heeft de Israëlische regering reden tot ongerustheid. Want Syrië als enige overgeblevene ware bondgenoot van kolo nel Nasser is sedert kort wel zeer nauw verbonden met de ideologie van Egypte en met Rusland, hetwelk als de vriende lijke oom beschouwd wordt. Syrië is nog niet communistisch. Maar ieder land, dat Syrië in staat zal stellen de gemeenschap pelijke vijand, Israel, te verslaan, zal blin delings volgelingen en getrouwen in Syrië vinden. De economische en militaire hulp en invloed van Egypte en Rusland aan Syrië zijn groot. Bovendien staat aan het hoofd van het zogenaamde „Deuxième Bureau" (de Intelligence Service van het leger), de 32-jarige kolonel Abdel Hamid Serraj, die dit instituut met grote effi ciency leidt, grote politieke en militaire ambities koestert en bovendien pro-Rus sisch is. De meeste nieuwsberichten komen in de Syrische pers en radio via Egypte en Mos kou. Radio Moskou wordt evenveel aan gehaald als de berichten van Radio Cairo. De verkoop der Egyptische dagbladen is even groot als die der Syrische. Het mo derne wapenmateriaal dat Syrië van Rus land ontving is evenals dit met Egypte het geval is, te veel om enkel voor verdedi gingsdoeleinden gebruikt te worden. De Egyptische en Russische nieuws diensten melden Israëlische troepencon centraties, welke door de Israëlische re gering tegengesproken worden. In deze be richten sporen beide nieuwsdiensten de Arabieren aan tot eenheid tegenover Is rael, de onrustzaaier in het Nabije Oosten. Verder wordt dagelijks op een militaire alliance tussen Amerika en Israel ge wezen, welke tegen de belangen van de Arabische wereld gericht zou zijn. Velen in Israel begrijpen, dat in dit machtsspel tussen het Oosten en Westen kolonel Nas ser als voorvechter der Arabische belan gen zijn verloren prestige wil terugwinnen. Het spel is doorzichtig, echter daaróm niet minder gevaarlijk. De ongerustheid der Israëlische regering is daarom verklaar baar. Er heerst tevens verbittering ten opzichte van de Verenigde Naties aange zien zij nimmer in staat waren Arabische agressie te voorkomen en steeds agressor en verdediger op gelijke wijze berispten. Het gevoel, dat men in de Veiligheids raad der Verenigde Naties Israels klach ten niet begreep, leidde vóór de Sinaï- oorlog tot bloedige vergeldings-acties en daarna tot een Sinaï-campagne, welke de regering als een gerechtvaardigde zelf verdedigingsactie beschouwde. Men beseft hier het gevaar van iedere militaire uitdaging, van welke zijde dan ook en begrijpt dat in de koude oorlog tussen Amerika en Rusland de onlangs ontvangen Russische wapens der Egypte- naren en Syriërs maar al te gauw een derde wereldoorlog zouden kunnen inlei den De verbittering tegenover de Ver enigde Naties houdt voorlopig nog geen verwijt tegenover het Westen in. Men hoopt, dat daadwerkelijke steun en begrip voor Israels moeilijke positie en het drei gende oorlogsgevaar, vanuit het Westen zullen komen voordat het aantal slacht offers en de matei'iële schade al te groot wordt. 22. In hun oren klinken de schrille kreten van de meeuwen, die het gedonder van de branding nog overstemmen. Hun bloed is even onrustig als het door de wind gegeselde water. John had Mary gisteren voorgesteld dit uitstapje te maken en haar tante had er in toegestemd. Johns groot moeder echter, die, zoals steeds, bij de haard zat, zwak en broos, had zachtjes gegrinnikt en gemompeld: „Niet iedereen ziet de steen, waar hij over zal struikelen. Niet iedereen! Goede raad komt van de oude mensen. Blijf hier, meiske! Morgen komt er slecht weer, maar 's nachts wordt het nog erger. Het noodlot is nabij, en wanneer het toeslaatik kan het niet zien, ik kan het nog niet zien. Ik zie alleen dat ongeluk, dat met rasse schreden nadert, maar met een slakkengang weer zal verdwijnen. Blijf toch thuis! De steen is groot, doch je ziet haar niet, je ziet haar niet!" Ze had tenslotte haar op een vogelkopje gelijkend hoofdje geschud en de ogen gesloten. Niemand had ech ter naar de oude geluisterd. Iedereen was al zó aan haar somber gemompel gewend, dat ze er geen acht meer op sloegen. Alleen Mary kreeg iedere keer, dat haar groot moeder zo sprak, een onbehaaglijk gevoel. Vroeg waren zij over weiden en door een stil bos gereden. De dag beloofde mooi te worden, maar de zon begon in de ochtenduren al te steken. In een kleine herberg hadden zij een eenvoudige lunch besteld, voordat zij naar de kust reden. Ver strekte zich onder hen de zee uit. Geweldige bergen water kwamen gedurig aanrollen en bruisend sloegen zij tegen de kust. Een groot schip vertoonde zich aan de horizon, dikke, zwarte rookwolken uit stotend, alsof het moeite had op te tornen tegen de woedende elementen. Fel lichtten de witte huisjes van een even verderop gelegen vissersdorpje op. De zwarte wolken wand kwam steeds dichterbij, de wind dijde uit tot een storm, bracht Mary's haar in de war en viel met ruwe stoten de bomen van het bos achter hen aan. John grijpt de arm van het meisje. „We moeten naar huis, Mary, willen we tenminste het onweer ontlopen. Kom, we gaan in galop terug". Mary kaii zich echter niet van de aanblik van de naderbij komende storm losmaken. Zij houdt van de zee en is in de ban geraakt van het ongekende geweld der golven, die bruisend en kokend tegen de rotsige kust te pletter lopen. Ononderbroken rollen de donkere wa- (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) terbergen met hun witte schuimkoppen naar de kust. Op de klippen breken zij met donderend geweld; torenhoog wordt het schuim opgeworpen. Diep zuchtend keert Mary zich tenslotte van dit schouwspel af en wil naar de paarden lopen. Maar dan wijst John naar de zee. „Kijk eens wat mooi!" Hij moet schreeuwen om zich temidden van het geweld der elementen verstaanbaar te maken. Ja, het is ook overweldigend mooi! De zon, die reeds lang door de donkere wolkenmuur verduisterd was, heeft deze nog één keer doorbroken en laat de bijkans in nachtelijke duisternis gehulde zee toverachtig oplich ten. Bloedrood vuur vlamt tussen de duistere wolken bergen op en laat de zee in een purperen brand op gloeien. Mary staart onbeweeglijk en verrukt naar het heerlijke schouwspel, totdat de zon weer achter de muur van wolken verdwijnt. Donkergrijs strekt de zee zich voor hen uit; de schuimkoppen van de branding sche meren nog maar zwak. Snel wordt het donker. Zelfs zó donker, dat het wel lijkt of de nacht al invalt. De paarden zijn zó onrustig, dat het John moeite kost Mary in het zadel te helpen. De duisternis en storm verhinderen de paarden sneller dan stapvoets te gaan. „We moeten in het hotel maar wachten totdat het onweer voorbij is. Het is te ver om nu nog naar huis te rijden". John moet zijn woorden schreeuwend herhalen, om dat Mary hem niet had verstaan. Zij wil echter direct door naar huis en wil niet naar het hotelletje, dat haar zij weet zelf niet waarom tegenstaat. „Wees toch verstandig! We komen nóóit meer droog thuis! We mogen nog blij zijn als we het hotel halen vóórdat het onweer losbarst!", schreeuwt hij haar toe. Daar Mary echter haar hoofd schudt, grijpt hij de teugels van zijn paard. Zwijgend rijden ze verder. De storm beneemt hun nagenoeg de adem. De paarden ploeteren snuivend en met hangende hoofden voor waarts. Als zij het bos achter zich gelaten hebben, vallen de eerste zware druppels en overvalt de woedende storm hen met ongehoord geweld. De regen stort zich steeds feller naar beneden, de wind slingert hen met pijnlijke kracht het watergordijn in het gezicht. Als zij eindelijk bij het hotel komen, zijn zij tot de huid toe doorweekt. De waardin slaat de handen in een als zij de gelag- kamen binnenkomen. Wat zien ze er uit! Ze hebben geen droge draad meer aan het lijf; uit het knetsnatte haar lopen beekjes over het gezicht en vormen meertjes bij hun voeten. Direct begrijpt de waardin wat hier nodig is. Zij geeft hun droge kleren en al gauw zjtten ze met een dampende kop thee voor zich, die hen verkwikt en weer op krach ten brengt. Na het oproer van de natuur schijnt de vreedzame gastvrijheid, die hen omgeeft, bijna onwerke lijk te zijn. Als ze elkaar aankijken, moeten zij lachen. De kleren, die de waardin hun gegeven heeft, zijn veel te wijd. De waard moet een geweldige buik hebben en Mary kan de nachtjapon van de waardin wel driemaal om haar slanke lichaam wikkelen. Maar wat kan hun dat eigenlijk schelen? Buiten huilt nog de storm, de regen ruist tegen de ruiten. Zij zitten echter droog en behaaglijk in de warmte. En eens moet het onweer toch weer wegtrekken. Later op de middag belt John Mary's tante op en vertelt waar zij zijn, opdat ze zich 1 'et angstig hoeft te maken. Zodra het weer het toelaat, komen ze thuis. De natuur wil echter niet tot rust komen; het onweer woedt met onverminderde kracht voort. De wachtenden krijgen langzamerhand eetlust en de waardin brengt hun een eenvoudige maaltijd. Als zij de tafel afruimt, zegt zij dat ze er heus niet aan hoeven te denken nog verder te kunnen rijden. Het weer wordt zelfs eerder slechter dan beter en de dag gaat al in de avond over. Mary schrikt even. John begint echter te lachen en vraagt de waardin om twee kamers in orde te brengen. De dikke vrouw gaat naar boven. „Ach", denkt ze, ter wijl ze druk bezig is, „die jonge mensen toch! Dat on weer komt hun wel erg gelegen! Ze hebben tijd genoeg gehad om naar huis te rijden. Maar ja, ze hebben het waarschijnlijk zo gewild! En waarom ook niet? Jong bloed is warm en stormachtig. Het meisje verzet zich misschien nog wel een beetje tegen het geluk, dat straks zal komen. Die jonge meisjes verdedigen zich daar eerst altijd tegen. Maar later kunnen zij er niet genoeg van krijgen. (Wordt vervolgd). Slang in ligusterhaag. Een politieagent heeft in een ligusterhaag langs de Langegeer te Rotterdam een één meter lange slang gevangen. Het reptiel is overgebracht naar diergaarde „Blijdorp" waar men vertelde dat het een Zuid-Europese slang is, vermoe delijk afkomstig uit Italië of Griekenland. Het niet giftige dier had de agent nog in de hand gebeten, zodat deze zich voor alle ze kerheid door de huisarts liet behandelen, Vooralsnog is het een raadsel hoe de slang in de ligusterhaag is gekomen. Eerste appels. Op de Zuidbevelandse fruitveilingen zijn de eerste appels van het nieuwe seizoen geveild. De pi'ovinciale af- zetcommissie voor fruit in Zeeland en West- Brabant had de aanvoer vrij gegeven van appels van het ras Yellow Transparent. Het ging nog maar om enkele tientallen kistjes appels welke door de binnenlandse handel werden gekocht voor prijzen welke lagen tussen 90 ct en 1.- per kg. Brand op recreatieoord. Het in Hoeven (Noord-Bi-abant) liggende 14 ha gi-ote ter reinencomplex dat de gemeente Dordrecht heeft aangekocht om er een recreatie-oord voor de burgerij op te stichten, is door een heidebrand geteisterd De uit heide en vlieg dennen bestaande beplanting is vrijwel ge heel verwoest. De terreinen zijn voorlopig onbruikbaar. Juist op de dag van de brand zou men beginnen met het treffen van voor zieningen die nodig zijn om op het terrein een vakantiekamp voor de Dordtse school jeugd te houden. Philippe la Clxapelle. De acteur Philippe la Chapelle verbonden aan Nederlandse Co- medie, hoopt op 1 augsutus zijn vijfenzeven tigste verjaardag in besloten familiekring te vieren. BB-Stafschool. De Belgische minister van Binnenlandse Zaken P. Vermeijlen heeft in gezelschap van zijn Nederlandse ambtge noot minister mr. A. A. M. Struijcken, een werkbezoek gebracht aan de stafschool Be scherming Bevolking op het landgoed „De Schaffelaar" te Barneveld. ADVERTENTIE BELONING De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s „Alberto Dodero" 25 juli; Brazilië: s.s. „Highland Princess" 23 juli; Canada: m.s. „Noordam" 25 juli en m.s. „Prins Casimir" 27 juli; Chili: via New York 25 juli; Indonesië: s.s. „Borneo" 22 juli; Nedei-landse Antillen: m.s. „Osiris" 22 juli; Suriname: s.s. „Orestes" 23 juli; Unie van Z.-Afrika m.s. „Oranjefontein" 24 juli en Z.-W.-Afrika: m.s. „Stirling Cast le" 27 juli; Brits-Oost-Afrika: via Frank- rijk 27 juli. DONDERDAG 18 JULI Cinema Palace: „De graaf van Monte Christo", 14 jaar, 7.30 uur. Studio: „Ter wijl de stad slaapt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vrouwen in boeien", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De bruid is niet bleu", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De koning der gangsters", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De Afrikaanse leeuw", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De dokken van New Orleans", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 19 JULI Minerva: „De vrouw van Rome", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Montagne's Jeugd- variété", alle leeft., 10.30 uur; „Annie get your gun", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Jeugdprogramma, alle leeft., 10.30 uur; „Je komt er wel uit", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De strijd tegen verdovende middelen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Stan Laurel en Oliver Hardy als dansmeesters", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De slag om het vrou wenfort", 14 jaar, 2.30, 7 en P.15 uur. Frans Hals: „In de bus van Coronado", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The lady and the tramp", alle leeft., 10.30 u.; „The Afri can lion", in het voorprogramma „De blauwe mensen van Marokko", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Openluchttheater Bloe- mendaal: Zweeds mannenkoor m.m.v. r.k. stedelijk gemengd koor Haarlem en har monie „Crescendo" uit Spaarndam, 8 uur. i

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6