Folkloristisch festival in Bloemendaal BOSCH „Ik voelde een schok alsof er iets brak" Muziekfestijn in Noord Eenentwintig verkeersongevallen op woensdag in Haarlem Relaas van „Neutron"-passagier: „V erschrikkelijke seconden DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Tweejarig jongetje liep schedelbasisfractuur op 11 „EUROPA DANST" KOOPJES! 10% KORTING Burgerlijke Stand van Haarlem J. P. van Amstel veertig jaar in overheidsdienst Ondank na ontvangen van inlichtingen HORLOGERIE „SUISSE" Mejuffrouw B. G. Jelles ridder Oranje-Nassau Kort nieuws Autobptsing op Zandvoort- selaan te Zandvoort Van morgen af lijn 3 weer naar Valkenburgerplein pO N DERDAG 18 JULI 1957, HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE reeds meer dan 50 jaar de bougie voor iedere motor I Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475 A dam Tel. 86211 (7 lijnen) Telex 12282 De internationale volksdansweek, die onder het motto „Europa danst" in tal van plaatsen in ons land wordt gehouden, heeft een dubbele demonstratieve bedoeling: het aantonen van bewegingsvreugde en het bevorderen van de vriendschap tussen de mensen uit verschillende landen. In de dans, helaas overigens nog maar zelden een wezenlijk bestanddeel van het gemeen schapsleven, komen de fundamentele ka raktertrekken van een volk duidelijk naar voren. En daar volksdansers graag van elkaar leren, veel van elkaar overnemen, zoals dat vroeger op een veel grotere schaal gebeurde, groeit het wederzijds begrip door de plezierige praktijk. Die instelling bleek wederom woensdagavond bij het op treden van drie groepen (uit Turijn, uit Parijs en uit Haarlem) in Bloemendaals voor een dergelijk doel ideale openlucht theater. Het programma werd. geopend met een gemeenschappelijke polonaise en besloten met een Tovercirkel, een spel dat een magische aantrekkingskracht uitoefen de op de bevolking van de tribunes, die ten gevolge van de uitnodiging aan het publiek om zich in de rijen der dansers te scharen voor een groot deel leegstroom den. Zo beleefde men tenslotte de collec tieve vreugde, waar alles om begonnen was. Deze goede, aanstekelijke stemming, be vorderd door het aangename weer, was overigens wel de belangrijkste ervaring. Over het vertoonde programma is weinig nieuws te vertellen. Het ensemble „Danses et ars populaires" uit Parijs, werkend onder leiding van Marcel Albert, kwam overtuigend bevestigen wat men vooruit kon weten: dat de Baskische dansen het meelt spectaculaire deel van hét 'interna tionale folkloristische repertoire, uitmaken. De wisselwerking met het zogeheten' klas sieke ballet heeft tot vormen geleid, die een betrekkelijk hoge graad van technische beheersing, zelfs 'n zekere virtuositeit ver gen. Aan die eisen voldeden de leden van dit Franse gezelschap zeer behoorlijk. Hun kunde en zin voor verfijning bewezen zij ook met enige dansen uit andere gebieden, onder andere met een interessante bour- rée. Er is nog een tweede reden, waarom de Baskische dansen de toeschouwer tot grotere waardering brengen: het gehele lichaam neemt aan de uitvoering deel, zij het dan vaak met inschakeling van allerlei attributen. Over de Italiaanse greop „Famija Turi- neisa" heeft men in dit blad reeds eerder kunnen lezen naar aanleiding van in Haar lems stadhuis gegeven demonstraties, waarbij in dezelfde schilderachtige kledij met pittige begeleiding hetzelfde program- ADVERTENTIE Sportcolberts v a. ƒ19.98 Pantalons v.a. 13.98 Overhemden v.a. 7.98 Op alle niet-afgeprijsde artikelen uitgezonderd enkele merkartikelen Gen. Cronjéstraat la - lb - Haarlem-N. HAARLEM, 17 juli 1957 ONDERTROUWD: 17 juli: P. H. G. Dae- men en J. C. G. van Galen; C. de Jong en M'. van Leeuwen; M. B. Stol en L. G. M. van uer Kaaij; P. Schipper en A. M. Ba- rends; J. L. Thoolen en J. A. van Leeuwen; C.J. van der Mark en L. N. Koren; J. Bood er> J. R. Dijkstra; A. Koslovs en S. Hollan der; W. A. de Zwart en W. Th. de Vries; G. M. van Leem en H. M. Oolders; A. L. Kla- bou en A. C. Roest; A. J. J. M. Duynstee en A. Rijskamp; J. J. Landaal en W. A. Hen- zen; J. H. Heerens en A. P. van Zijp; D. A. Oud en R. L. van der Meulen. GEHUWD: 17 juli: J. H. Bank en J. M. A. Calandt; H. W. Ter Haar en S. Ch. Le Noble; H. Molenaar en H. M. Westerman; M. Lips en H. L. M. Kamoen; J. J. de Koning en Chr. J. van der Smissen; Th. J. A. Lemmers en C. J. M. Tam; W. P. van der Raad en C. A. C. van Galen; W. D. Ad- dink en H. Teeuwen; C. van Zuidam en T. Nootenboom. BEVALLEN van een zoon: 16 juli: H. R Walker-Schouten; 17 juli: P. E. Vaders- Nooglander. BEVALLEN van een dochter: 16 juli: •d. C. Th. Vissers-de Vries; C. M. van den Brandt-van de Corput; 17 juli: H. G. J. Gie- sen-Stel. OVERLEDEN: 15 juli: M. C. J. J. V. ^esselink-Veirman, 60 j., Amsterdamse- yaart; 16 juli: M. H. Hendriks-Mooiman, 53 Planetenplein. ma werd uitgevoerd. 1-Iet aantrekkelijkste voor mij was de kennismaking met de verwerkte overblijfselen van een weelde-' rige hofcultuur. Opvallend daarbij was het betrekkelijk snelle tempo. Een merkwaar digheid was voorts het dansen op de smal le hoge hakken, die door de Italianen in de mode zijn gebracht. Onder leiding van Henk van de Wateren gaf een groep van de Haarlemse Volks- dansfederatie tenslotte een bloemlezing van Europese folklore te zien, waarbij de overeenkomsten sterker bleken dan de differentiatie. Typisch vond ik de Israëli sche dansen, in die zin dat het kennelijk uitingen zijn van een jong volk, dat in saamhorigheid zijn eerste passen zet op een overigens eeuwenoude bodem. Met een Joegoslavische kolo maakte men een aar dige indruk. Een belangrijke vooruitgang is toch wel het betrachten van een zekere uniformiteit in de kleiding. een soort stan daarddracht in diverse effen kleuren. Ik herinner mij nog hoe mij smalend verwe ten werd geen gevoel voor de eigenaardig heid van de volksdans te hebben, toen ik jaren geleden iets dergelijks voorstelde Hoe weinig intussen bij alle intensieve propaganda en klaarblijkelijke bewegings behoefte de volksdans een levende cultuur vorm is, kan men afleiden uit de kortade migheid: ieder nummer duurt ten hoogste twee minuten. Aan het uitspinnen van nieuwe variaties komt men eenvoudig niet toe. Men beperkt zich tot. nabootsing, niet alleen door het vasthouden aan het be ginsel dat iedere dans iets moet „voorstel len" of door het uitgaan van een meer of minder realistische spelsituatie, maar ook doof het reconstrueren van Wat Verloren dreigt te gaan omdat het is uitgediend. 'Ni'eitémin: het was éen leuke demonstra tie, waarmee de Nederlandse Volksdans vereniging eer heeft ingelegd. David Koning Ter gelegenheid van het feit, dat de heer J. P. van Amstel, hoofdcommies-C. bij het P.E.N. te Bloemendaal, wonende Stumphiusstraat 43 te Beverwijk, veertig jaar in overheidsdienst was, is hij woens dagmorgen door de directie van het P.E.N. ontvangen en gefeliciteerd door de direc teur, ir. J. den Boesterd, die hem tevens de gebruikelijke gratificatie overhandig de. Van het Provinciaal bestuur kreeg hij een bloemenhulde. Ook door de chef en de collega's van het bureau Interne Controle, waar de jubilaris werkzaam is, werd hij gehuldigd. 's Middags recipieerde de heer Van Am stel in „Watervliet" in Velsen-noord, waar hij namens de jubileumcommissie van het P.E.N. werd gecomplimenteerd door drs. J. Ober. Woensdagmiddag vroegen twee Duitse jongemannen, een achttienjarige metse laar en een zeventienjarige scholier uit Hannover, die een trektocht door ons land maken, aan een sigarenwinkelier in het centrum van Haarlem de weg naar IJmui- den. Nadat de winkelier inlichtingen had verschaft begaf hij zich naar zijn huis kamer, die op de eerste verdieping ligt. Later hoorde hij de winkelbel en toen hij beneden kwam, zag hij, dat de oudste een pakje sigaretten achter de toonbank had weggehaald. De politie werd gewaar schuwd, die het tweetal naar het bureau aan de Smedestraat overbracht. Vervol gens heeft de vreemdelingendienst van de politie zich met het geval bemoeid. De Haarlemse politie is woensdag be trokken geweest bij eenentwintig ver keersongelukken. Gemiddeld gebeuren er zeven tot acht per dag in Haarlem. Bij een der ongevallen is een eenenzeventigjarige dame, die op de Schoterweg fietste, door een auto aangereden en op slag gedood. Bijzonderheden worden op pagina één ver meld. Naar aanleiding van het dodelijk ver keersongeluk heeft een getuige aan de politie meegedeeld, dat de dame op de Schoterwég in gesprek is geweest met een jongere dame, die in dezelfde richting fietste en gekleed was in een blauwe zomerjurk. Daar deze dame bij de ver keerspolitie niet bekend is wordt zij ver zocht zich met haar in verbinding te stel len voor het verstrekken van inlichtingen. Het ongeluk is voorbij de Kleverlaan ge beurd. Het is niet uitgesloten, dat het slachtoffer de Kloosterstraat in moest en ADVERTENTIE UURWIRICREPARATIES ook stopwatches en datumuurwerkeh VLUG EN BILLIJK I Barteljorisstraat 1 hoek Smedestraat Mejuffrouw B. C. Jelles te Haarlem, die veertig jaar werkzaam is geweest als lerares bij het nijverheidsonderwijs, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Dit is haar meegedeeld tijdens een afscheidsreceptie, die in de Industrie school voor vrouwelijke jeugd te Amster dam is gehouden door mej. L. Schrale, inspectrice van het nijverheidsonderwijs. Mejuffrouw Jelles was meer dan vijfen twintig jaar verbonden aan de school. Zij is eveneens lerares aan de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool aan de Voorhelmstraat. Ook deze school zal zij wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd verlaten. Vrijdag wordt in restaurant Brinkmann een afscheids bijeenkomst gehouden. Aangereden bjj de Cruquius. Op de Kruisweg in Haarlemmermeer is vanmor gen om kwart over tien een negenenzeven- tigjarige Haarlemmer, die nabij de Cru- quiusdijk de weg overstak, door een auto, komende uit de richting Heemstede, aan gereden. Hij bloedde ernstig en is naar het Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem overgebracht. Strandevangelisatie. De strandevan- gelisatie van de Gereformeerde kerk te Bloemendaal heeft woensdagavond in „Ons Nest" op het Bloemendaalse strand aan de kop van de Zeeweg een bijeenkomst ge houden, waarvoor, vooral van de zijde van de jeugd, veel belangstelling bestond. De heer D. A. J. Spek sprak een openings woord en ds. G. Toornvliet sloot de bijeen komst. Haarlems Christelijk Mannenkoor onder leiding van de heer Bernard Ver boom uit Den Haag verleende zijn mede werking met een programma van gewijde- en volksliederen. te laat heeft gemerkt, dat zij de straat was gepasseerd, waarna zij onverwacht naar links is uitgeweken. Bij de meeste ongelukken werden voer tuigen beschadigd. In de Kruisstraat is gistermiddag een bijna tweejarig jongetje ernstig gewond. Omstreeks vijf uur ver liet het met zijn moeder een winkel, rukte het zich los en stak de weg over. Op dat ogenblik passeerde een vrachtauto en de jongen liep tegen de achterzijde ervan. Vermoedelijk met een schedelbasisfractuur is hij naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overgebracht. Een tweeëndertigjarige dame uit Haar lem fietste om drie uur op het Staten Bol werk en wilde rechtdoor naar het Kenne- merplein rijden. Op het Kennemerplein reed een auto, bestuurd door een veertig jarige schipper uit Uitgeest. Deze wilde linksaf de Kruisweg oprijden en verleende volgens mededeling van de politie geen voorrang aan de dame. Een aanrijding ontstond, waardoor de wielrijdster viel en eèri voet'brak. Zij Is naar het 'Diaconéssen- hui? vervoerd. Omstreeks halfeen in de afgelopen nacht is in deze omgeving een tweede ongeluk gebeurd. Een eenenzestigjarige dame uit Amsterdam stak het Staten Bolwerk over en doordat het hard regende had zij een jas over haar hoofd gedaan. Daardoor kon zij niet zien, dat er verkeer op de weg was. De dame werd aangereden door een motor, bestuurd door een drieënveertig- jarige opzichter uit Bloemendaal en brak een sleutelbeen en twee ribben. Per zie kenauto is zij naar het Grote Gasthuis vervoerd. Op de hoek van de Prins Bernhardlaan en de Zomervaart in Haarlerrt-Oost is een duo-passagier van een motor op een motor kap van een auto gevallen en hij heeft een been gebroken. Op de Prins Bernhardlaan reed een auto, bestuurd door een tweeën- veertigjarige kelner uit Haarlem en op de Zomervaart een motor, bestuurd door een eenentwintigjarige motordrijver uit Velsen. Bij het naderen van de Prins Bernhard laan, waar een voorrangskruispunt is, reed de motordrijver door en een botsing met de auto volgde. De duopassagier, een zes- endertigjarige kantoorbediende uit Am sterdam, viel op de motorkap en brak zijn linkerbeen. Nadat in het Diaconessenhuis eerste hulp was verleend is hij per auto naar de hoofdstad vervoerd. Gistermiddag om zes uur is op de Am sterdamsevaart een militaire vrachtauto, die in de richting Haarlem reed, tegen een tram, rijdende in de richting van Amster dam, gereden, waardoor de auto en de tram beschadigd werden. Het tramverkeer had twintig minuten vertraging. Ongeval op Texel Wouter V. uit Haarlem, die met vakantie op Texel was, is woensdag in De Kooy door een motor aangereden, toen hij langs de kant van de vrij drukke verkeersweg speelde. Wouter, die deze dag zijn twaalfde verjaardag vierde, liep een gecompliceer de beenbreuk en een kaakfractuur op. Met een extra-boot is hij naar Den Helder overgebracht en daar in een ziekenhuis opgenomen. Vanmorgen was zijn toestand vrij redelijk. Echtpaar naar ziekenhuis te Haarlem vervoerd In de afgelopen nacht omstreeks half een is op de Zandvoortselaan te Zand voort een ongeluk gebeurd, waarbij een echtpaar uit Zandvoort ernstig gewond is. Een vertegenwoordiger uit Amster dam, die volgens mededeling van de po litie onder invloed van drank verkeerde, is ingesloten en zal vermoedelijk voor de officier van Justitie worden geleid. De heer Van A. uit Zandvoort was per auto op weg naar zijn woning en reed aan de rechterkant van de weg; uit tegenovergestelde richting naderde een vierendertigjarige vertegenwoordiger uit Amsterdam in een auto. Deze nam de bocht te ruim en kwam op het linker deel van de weg, waarna een botsing volgde. De heer Van A. en zijn echtgenote werden gewond en zijn naar het Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem vervoerd. De politie was van me ning, dat de vertegenwoordiger te veel drank had gebruikt en heeft hem naar het bureau van politie overgebracht en inge sloten. Een der overlevenden van de ramp met het K.L.M.-vliegtuig „Neutron", de heer H. O. Wagenaar, vertegenwoordi ger van het technisch bureau Geveke te Amsterdam, wiens vrouw en kind even eens gered werden, heeft telegrafisch aan het Algemeen Nederlands Pers bureau het relaas gedaan van zijn per soonlijke ervaringen bij het ongeluk. „Na een normale start", aldus de heer Wagenaar, volgde de gebruikelijke speech van de gezagvoerder over de omroep installatie in het vliegtuig. Nadat de laatste lichten van de start baan onder het vliegtuig waren verdwenen was er door de ramen van de kajuit bui ten niets meer te zien. De purser was bezig met het uitdelen van lectuur aan de pas sagiers, toen over de omroepinstallatie in het vliegtuig werd gezegd: „Dames en heren, over circa één minuut kunt u de lichten van Biak nog zien en dan gaan we door naar Amsterdam". De heer Wagenaar zegt dan verder, dat naar zijn mening de microfoon opvallend haastig werd afgesloten. „Direct daarop werd een schok gevoeld, het was alsof de linkervleugel met iets in aanraking kwam en er iets brak. Er volgden voor de inzit tenden van het toestel vreselijke seconden, toen het vliegtuig over de linkervleugel omlaag scheen te vallen. Dit vallen ging bliksemsnel. De schattingen over de duur variëren van een tot vijftien seconden. Daarna kwam de crash". De enige herinneringen van de heer Wa genaar zijn „het doormidden breken van het toestel, het snijden van de stoelriem in zijn lichaam en direct daarop een vuur gloed". Hij raakte beklemd tussen wrak- AMSTERDAM De door de Nederlandsche Bank aange kondigde discontoverhoging met een haJf percent viel samen met lagere koersen uit New York, vooral voor de oliewaarden. Een en ander had aanbod van het publiek tot gevolg, zij het in zeer geringe mate, waardoor in de niet-officiële ochtendbeurs belangrijk lagere koersen te zien werden gegeven. Deze lagebe koersen geven ech ter geen reëel beeld van de werkelijke situatie, omdat het aanbod van slechts en kele aandelen een grote koersdaling ten gevolge kan hebben bij gebrek aan een tegenpartij. Hierdoor worden vele menin gen scheef getrokken en dat is meestal m de officiële middagbeurs merkbaar. Zo ook gisteren. Koninklijke Olie deed 's morgens als laatste koers f 220,50, 's middags werd geopend op f 223.80, waarna de koers tot f 223 opliep tegen dinsdag als slotprijs f 226. Unilever, 's morgens 448, opende op 451 en trok aan tot 452%, waardoor een verlies van ongeveer 7 punten werd gele den. Philips, 290 in de ochtenduren, be reikte 's midoags de 295. In het verdere beursverloop werd niet veel van deze koers afgeweken, zodat hier slechts een verlies van 3 punten te incasseren viel. AKU hield zich uitstekend op 188'/. tegen !90'/2 dinsdag. K.L.M. kon zich na een ope ning op f135 herstellen tot f136 en moest 60 cent winst op dinsdag prijsge ven. De handel over de gehele beurs was vrij rustig. Van de scheepvaartwaarden lag Van Nievelt min 5, Holland-Amerikalijn min 3 en Van Ommeren min 4 aan de flauwe kant. Hier werkt de verlaging van de vrachttarieven vooral voor de wilde vaart het aanbod in de hand. In de cultures viel weinig te beleven. De koers van HVA, Deli Maatschappij en Amsterdam Rubber onderging hoegenaamd geen verandering. Staatsfondsen hielden zich goed en waren slechts door elkaar percent lager. De oorzaak dient gezocht te worden in het feit, dat de stukken zich niet zo zeer in pu blieke, maar in handen van grote institu tionele lichamen bevinden, die niet tot ver kopen wensen over te gaan. Ook bood de bekende verplichte f 200.000 vraag in de staffellening goede steun. Mahez werd geadviseerd op 170 bieden ex 15 percen* dividend tegen dinsdag 180 cum dividend. De inschrijving op de 4'/, pet. 30-jarige 1J- tunnelobligaties 1957, die vrijdag zou plaats hebben. Is tot nader vast te stellen datum opgeschort. Prolongatie 4Va per cent. (ANP) New York Een afwachtende houding der handela ren en winstnemingen beheersten weder om het beursbeeld, zodat de koersen één tot meer dan vier dollar daalden. Bij ge brek aan enig stimulerend nieuws bleef de aandacht geconcentreerd op fondsen in bijzondere omstandigheden en op winst nemingen in onlangs nog favoriete fond sen. Bij het kleine aantal aandelen, die flinke winsten boekten, waren vliegtuig bouw- en cementfondsen de voornaamste. Boeing en United stegen in de vliegtuig- bouwgroep met ongeveer een dollar; bij de cementfondsen steeg General Portland meer dan twee dollar en Lone Star een dollar. Parke Davis ging bijna twee dollar omhoog door verslag van goede inkomsten. Het industriegemiddelde kwam van 517,42 op 515,11; dat voor spoorwegen van 153,45 op 152,16 en dat voor openbare nutsbedrij ven van 71,23 op 70,95. (UP). stukken, maar slaagde er in door achter uit te kruipen, los te komen. Daarna viel hij in zee met om hem heen brandende benzine. De heer Wagenaar meende eerst, dat hij de enige overlevende was, omdat hij ner gens een levend wezen kon ontdekken. Na dat het vuur minder was geworden en na dat hij zich had ontdaan van zijn boven kleding, wist hij zijn vrouw en later ook zijn kind te vinden. De heer Wagenaar heeft vervolgens tus sen levenloze lichamen van andere passa giers, waarvan de meeste geheel ontkleed waren, gezocht naar wrakstukken, om zich aan vast te klampen. Een poging om de wal te bereiken bleek onmogelijk, maar gelukkig kwamen spoedig de prau wen, waarmee de Papoeas de overleven den naar de kust brachten, zo besluit de heer Wagenaar zijn relaas. De firma Geveke en Co. te Amsterdam heeft vanmorgen eveneens een telegram ontvangen van de heer Wagenaar, waarin wordt medegedeeld, dat hij en zijn negen jarige zoon Henk uit het ziekenhuis op Biak zijn ontslagen. Zijn echtgenote heeft brandwonden aan armen en benen, maar is buiten levensgevaar. De heer Wagenaar, die 42 jaar is, verte genwoordigde-de firma Geveke en Co. tot juni 1955 in Indonesië, o.a. te Djakarta. Daarna werd hij uitgezonden naar Hollan- dia, waar de heer Wagenaar een bijkan toor van deze firma oprichtte. De familie Wagenaar zou voor de eerste keer met verlof naar Nederland komen. Wèl radiocontact De gouverneur van Nieuw Guinea, dr. Van Baal, die donderdagmorgen van zijn bezoek aan Nederland in Hollandia is te ruggekeerd, heeft een communiqué over het ongeluk met de „Neutron" doen publi ceren. In tegenstelling met hetgeen tot dusverre werd bericht, wordt in dit com muniqué gezegd, dat er tijdens de start van het vliegtuig een normaal radiotele- fonisch contact met de verkeersleiding op het vliegveld bestond. Voorts wordt onder meer verklaard, dat alle geredden plaatsen hadden achter in het vliegtuig. De toestand van vier hunner is nog steeds ernstig. Er zijn twaalf stoffe lijke resten geborgen. Uit de toestand waarin deze zijn aangetroffen blijkt dat degenen, die niet in de staart van het toe stel hebben gezeten, op slag moeten zijn gedood. Een onderzoek naar de oorzaak van de ramp is onmiddellijk begonnen en wordt met kracht voortgezet. Een grote tegen slag daarbij is, dat de plaats van het wrak zeer moeilijk zal zijn te bepalen, daar het in minstens honderd meter diep water ligt, zodat berging wel onmogelijk zal zijn. Het ligt ongeveer een zeemijl uit de kust. De gewonden Voor zover vanochtend bij de K.L.M. te 's-Gravenhage bekend is, bevinden zich ernstig gewond in het hospitaal te Biak: de gouvernementsarts dokter Leiker, me vrouw De Rijke, een kind van de familie De Rijke en de heer De Boer. Goed nieuws voor 11 eemstede Naar wij vernemen zullen de bussen van lijn 3 van morgen, vrijdag 19 juli, at weer doorrijden naar het Valkenburgerplein in Heemstede. Zoals wij hebben bericht maakten de werkzaamheden aan de wegen in de on middellijke omgeving van de spoorweg overgang in de Zandvoortselaan het door gaande bus- en zware vracht verkor on mogelijk. De bussen van de stadslijn 3 rrden van 9 juli af daarom niet verder dan het Spoorplein. Uiteraard vervallen met ingang van morgen de gedurende stagnatie geldende faciliteiten voor de houders der abonne menten. Slotkoers Heden gisfpren 13 45 uur VA Nederl. '47 861'i8 36% 3 n/n Nedl 1962 64 88l8'in 88% A. K. U 18914 188% Calvé Delft 355 54 355 Van Gelder Zonen 193 193 K N Hoogoven? 301 302 Npderl Ford 271 270 N Ka bel fabriek 282 282 gew PhilipsGloeil '294 294% pref PbilipsGloeil 155 155* Unilever 453 453 Wilton Fijenöord ■245'A 246 Dordtsche Petrol 1059% 1055 Konkl Petroleum f 223.20 221, A'dam Rubber 73% 73 K. L. M f 135,60 f 134,70 Holl Amer Lijn 180 180 N Scheepv Unie 165% 165 Phs v Ommeren 261 '260 H. V A 115% 115% Verg. Deli Mijen 90' 90% Amsterd Bank 198% 198% Ned. Handel Mij 158% 158 Rotterd. Bank 166 166 Twenfsche Bank 167 167* Anaconda Copper 68% 68 Bethlehem Steel 199% 198 U. S. Steel 70% 69% General Motors 4618/i8 46% Shell Union 89 89 38% 37% De in februari van dit jaar opgerichte stichting Haarlem-Noord, die gevormd is om de belangen van het noordelijk stads deel te bevorderen, heeft enige zomerse evenementen georganiseerd om haar stre ven in ruime kring bekend te maken en daarvoor waardering en medewerking te verkrijgen. De eerste gebeurtenis was een muziekfestijn, dat woensdagavond op het ,.Haarlem"-terrein werd gehouden en dat door zeer veel belangstellenden werd bij gewoond. Wat op deze avond geboden werd was de moeite waard. Vooral de spectaculaire kant van dit festijn was bijzonder aantrekkelijk. Het hield de toeschouwers bij het begin in de ban der levendige afwisseling en aan het slot van de avond kwam het visuele ele ment weer terug'. Elf muziekensembles uit de gemeente Haarlem en verder de Hille- gomse Harmoniekapel verleenden hun me dewerking, collectief en afzonderlijk, het geen onvermijdelijk het programma een te grote lengte gaf. Dit is een belangrijke er varing bij deze eerste keer, dat de stichting een muziekfestijn organiseerde. Bij een volgende gelegenheid zou het aanbeveling verdienen af te zien van een afzonderlijk optreden der ensembles, ook al omdat in de openheid van het terrein de klankwerking van elk korps alleen te zwak werd en om dat de aandacht voor dit optreden bij het heterogene auditorium te gering was. Neen, dan de reactie van de toehoorders bij de massaal gespeelde marsen en zelfs voor het door alle korpsen vertolkte Judex van Charles Gounod! Deze muziek werd met vreugde aanvaard en daarvoor werd de waardering bijzonder spontaan geuit. Het komt mij voor, dat men het in de richting van de massale werking moet zoe ken en natuurlijk ook in het schouwspel, waarvan men bij dit festijn al direct bij het begin genoten heeft. De harmonievereni gingen: Crescendo uit Spaarndam, Cres cendo uit Haarlem, Sint Bavo, Kunstkring Apollo en Haarlem, het fanfarekorps Arti et Religioni en de Hillegomse Harmonie kapel betraden toen met de tamboer hoornblazers en pijpers van Bato, Haarlem, de Sint Jorisband en de mondaccordeonis- tenvereniging Door Vriendschap Sterk met tussenpozen en in voorbeeldige orde het Haarlem-terrein, speelden of trommelden hun marsen en stelden zich tenslotte op in een verrassende formatie, die indrukwek kend was. Het voortreffelijk verloop van deze opmars was te danken aan de organi sator, de heer W. van der Peijl. Toen kon begonnen worden met het „stemmige" gedeelte en daarna kwam het slot van het festijn, dat volgde op de ge slaagde massale uitvoeringen van „Judex" van Gounod, het „Wilhelmus" en een mars. In deze finale kwam de Sint Jorisband met een Schotse show, waarbij langzamerhand andere korpsen zich gingen aansluiten. Dit verliep allemaal prachtig want weer was het de heer Van der Peijl, die hieraan lei ding gaf. De vrolijke noot ontbrak niet bij dit fes tijn. Het was althans een grappige gewaar wording op dit muziekfeest, waarop men sterk onder de indruk kwam van het brui sende leven in het actieve Haarlem-Noord en bovendien genoot van een mooie Ken- nemerlandse zomeravond, een van de korp sen de zeker niet chauvinistische bekente nis te horen spelen: „Geef mij maar Am sterdam". Dat kunnen die muzikanten niet gemeend hebben! P. Zwaanswijk Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van Publieke Werken, de heer A. van Geluk zal morgen (vrijdag* geen spreekuur houden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7