sunart Daling van gladiolenuitvoer geen reden tot ongerustheid Druk filmfestival achter het „ijzeren gordijn" Afsluiting van Haringvliet in een beginstadium Zeemeermin en het Largo in verjarend, verlicht Edam Ringdijkdie een enorme werkput zal omsluiten, komt eind oktober gereed 5 Meer dan veertig landen vertegenwoordigd in het voormalige Karlsbad Kerkelijk Nieuws Amsterdam neemt het bezit der provincie in Artis over Aankoop kunstwerken door de gemeente Amsterdam moderne |l interieurkunst zeer grote verscheidenheid Restitutie na 230 jaar Handel gekenmerkt door grote verschuivingen SHERRY van Beaufort JE ZYLPOORT" Wervelstorm raast nu Zuid- China binnen Zeven dorpen op Luzon weggevaagd pONDERDAG 18 JULI 1957 KARLOVY VARY De rij van offi cieel erkende internationale filmfestivals wordt steeds groter, maar dat te Karlovy Vary, het vroegere Karlsbad in Tsjecho- slowakije, wordt nu al voor de tiende keer «ehouden en het neemt, niet slechts door zijn omvang, in de steeds wassende stroom een volkomen eigen plaats in. Karlovy Vary immers ligt achter dat beruchte ijzeren gordijn", waarvan men trouwens als buitenlander tegenwoordig in de prak- üjk niet meer zoveel bemerkt. Zeker, men heeft nog een visum nodig en de pas wordt héél grondig gecontroleerd als men het land binnenkomt, maar datzelfde geldt voor de Verenigde Staten en voor tal van andere landen in het westelijke deel van de wereld. Te Karlovy Vary gaat het er irouwens om de verschillen, die de volken verdeeld houden, te vergeten. Voor goede betrekkingen tussen de mensen, voor duurzame vriendschap tussen de volken! - zo luidt de leuze van dit festival. De films, die het meest bijdragen tot de verwezen lijking van die gedachte, plegen hier het hoogst te worden bekroond. Onze gastheren doen wat in hun vermo gen is, het hun vele gasten uit oost en west naar de zin te maken. De festival gangers zijn gelogeerd in de mooiste hotels van deze nog steeds zeer luxueuze en voor treffelijk ingerichte badplaats. De service kan hier eertijds niet groter zijn geweest ze nu is. De mogelijkheden waren wellicht toen wat groter, want nu wordt men er hier af en toe mee geconfronteerd, dat er nog steeds tot op zekere hoogte een ichaarste-economie is en dat bepaalde din- die we in het westen als normaal be lhouwen, hier ontbreken, room in de kof- :e bijvoorbeeld. Wat er echter (soms) aan djn middelen mocht mankeren wordt ver- 1 door de bijzondere zorgen, waarmee we zijn omringd, zonder dat men in die zorg opdringerig wordt. Tolken druk in de weer Tot deze zorgen voor ons behoren de tolken. De films immers, uit meer dan veertig landen worden hier zoals ook op de andere festivals en altijd in Neder land gebruikelijk is, vertoond in de oor spronkelijke versie. Er wordt dus de taal gesproken van het land, waar ze vandaan komen. De ondertitels zijn natuurlijk in het Tsjechisch en dat betekent, dat het overgrote deel van de buitenlandse festi valgangers ze slechts met behulp van een tolk kan begrijpen. Dus hebben we alle maal tolken, die in de voorstelling naast of achter ons zitten en die snel de vertaling van de ondertitels in ons oor fluisteren. Dat geeft in de zaal een heel geroezemoes, waaraan men echter spoedig went. Deze tolken zijn ook verder, buiten de voorstel lingen, voor de buitenlanders beschikbaar, maar men laat ons volkomen vrij, of wij van hun diensten gebruik willen maken of niet. Willen we op eigen gelegenheid boodschappen gaan doen, met de inwoners van Karlovy Vary in contact komen, of iets dergelijks, dan kunnen we dat doen en niemand oefent openlijke of heimelijke controle op ons uit. Zulk een contact is niet '0 moeilijk, want in dit vroegere Sudeten- juitse gebied verstaan nog velen de Duit se taal, als ze dat willen. We zijn hier echter niet gekomen om ■ooaschappen te doen te minder omdat ie meeste zaken hier, voor onze begrip pen, vrij duur zijn, zelfs al krijgen we bij ée Staatsbank de Tsjechische kronen goed- ;oop, tegen de helft van de officiële koers, "'e zijn hier gekomen om films te zien. ook die gelegenheid krijgen we ruim schoots. De officiële voorstellingen worden gegeven in het zeer luxueuze, maar wei nig-omvangrijke festivaltheater, dat on derdeel vormt van het reusachtige Grand Hotel Moskva, dat vroeger als Hotel Pupp wereldvermaardheid verwierf. Er zijn voorts voorstellingen in een zeer groot openluchttheater, waar de massa van de oevolking de festivalfilms kan zien, soms 'nter, soms eerder dan ze in de festival- oioscoop gaan. Enthousiasme, geen hysterie Die bevolking reageert met waardering °P de films, maar anders dan te Can nes, Berlijn en Venetië applaudisseert ze beslist niet tijdens de vertoning, zelfs niet na de spannendste of best-geslaagde 'cenes. Het publiek fluit ook niet, noch ten ■eken van goedkeuring, noch van afkeu- ^g- Het reageert hier waardig, zou men ^nnen zeggen. Het gedraagt zich ook waardig tegenover de filmsterren, die uit Vele landen hierheen zijn gekomen. Zeker, n>en vraagt herhaaldelijk handtekeningen pan Horst Buchholtz uit (West-)Duitsland, ^iovanna Ralli uit Italië, Inna Makarovo- vauit de Sovjet-Unie, Ernö Szabó uit Hon garije, Isabella Sarli (een mooi meisje, dat a'er heel populair is geworden) uit Argen- '"Hë, enzovoorts, maar daarbij verdringen mensen elkaar niet en er is geen sprake "'an, dat die artiesten onder de voet gelo gen dreigen te worden. Dat betekent dus, at er geen cordon politie-agenten nodig is am hen te beschermen, zodat er veel ge makkelijker dan bij de festivals in het vasten contact mogelijk is tussen filmster- jmn,_regisseurs en producers enerzijds, pu bliek en journalisten anderzijds. Dij een massale deelneming als hier is er natuurlijk een overvloed van films. Ge- Een beeld uit de speelfilm „Het heilige erfdeel" - de Oostenrijkse bijdrage aan het internationale filmfestival te Karlovy Vary. lukkig dingen die niet alle mee naar prij zen in de internationale wedstrijd: een ge deelte wordt „hors concours" vertoond, hetgeen enige verlichting betekent voor de internationaal-samengestelde jury en voor de critici. Van de tot nu toe vertoonde films maak ten „Die Bekenntnisse des Hochstaplers Felix Krull" (De bekentenissen van de op lichter Felix Krull) van West-Duitsland, „Jagte Raho"~ van India en „Professor Hannibal" van Hongarije de beste indruk. Dit zijn stuk voor stuk films welker peil boven het gemiddelde uitkomt. Frankrijk moet, op het ogenblik dat ik dit schrijf, nog met enkele belangrijke films aan de beurt komen» Engeland, hier onder meer vertegenwoordigd door een der hoogste autoriteiten van de Rank Organisation, vertoonde een tweetal komische en onder houdende, maar niet belangrijke films als „Three Men in a Boat" (Drie mannen in een boot) en „Doctor at Large". Italië neemt aan het festival deel met drie speelfilms, waarvan we tot nu toe slechts „II momento piü bello" (Het mooi ste ogenblik) zagen, een nu en dan ge voelige en boeiende, maar evenmin erg belangrijke film. Speelfilms van middel matige kwaliteit, maar met bijzonder- mooie natuuropnamen hebben we van Finland (Juha) en van Oostenrijk (Das heilige Erbe) gezien. De Sovjet-Unie ver toonde een film met indrukwekkende massascènes „Proloog" en de Bulga ren een werk dat een nogal karikaturaal beeld van het proces naar aanleiding van de brand in de Duitse Rijksdag gaf onder de titel' „In het gezicht van de wereld". Joegoslavië bewees opnieuw in enkele speelfilms de groeiende betekenis van zijn cinematografie. Zaken doen Vooral de Italianen hebben ditmaal een zeer grote delegatie, waartoe de regis seur Luciano Emmer en enige producenten behoren, naar Karlovy Vary gestuurd, een delegatie die zeker de bedoeling heeft tot zaken doen te komen met de oostelijke landen. Net als de andere festivals is ook dat van Karlovy Vary namelijk niet slechts een grootse manifestatie van cinegrafisch gunnen en willen, maar tevens een om vangrijke beurs voor de filmhandel. Te Karlovy Vary zijn in het verleden voor be paalde films van het westen tal van oos- stelijke landen ontsloten. Zo zal het stellig ook ditmaal gaan. Men toont hier voor vele films uit het westen zeer grote belang stelling. Sommige films uit het oosten zou den verdienen, dat men er in ons deel van de wereld meer belangstelling voor toon de. Jan Koomen Ned. Herv. Kerk Beroepen te Uithuizen G. W. IJzerman te Blokzijl. Aangenomen naar Eibergen L. de Vrijer te Makkum. Bedankt voor Silvolde A. J. van der Lin den, vicaris te Creil (N.O.P.). Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Tweetal te Bergentheim D. van Houdt te Uithuizermeeden en J. J. de Vries te Zuidhorn. Beroepen te Drogeham Tj. Boersma, kand. te Enschedé; te Waardhuizen T. J. Keegstra, kand. te Groningen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Ede B. Bijleveld te Noorde loos; te Dussen C. J. Tissink, kand. te Mid delburg. De NED. HERVORMDE KERK De Nederlands Hervormde Kerk de grootste protestantse kerkformatie in ons land telde op 1 juli 3.383.748 zielen. De kerk heeft 1287 gemeenten met 2030 predikantsplaatsen. Van deze laatsten wor den er 333 tot de vrijzinnige modaliteit ge rekend, 311 tot die van de gereformeerde bond en 1386 tot de zogenaamde midden- orthodoxie. Van de 1287 gemeenten heeft Friesland de meeste, nl. 1200; met het aantal predi kantsplaatsen staat Zuid-Holland boven aan met 398 en Limburg onderaan met 222. De vrijzinnigen hebben de meeste predi kanten in Friesland, nl. 84, De Geref. Bond en de midden-orthodoxie hebben beide in Zuid-Holland de meeste predikantsplaat sen, resp. 120 en 1253. Totaal zijn er 194 predikantsplaatsen vakant, nl. 57 vrijzinnige, 66 van de Geref. Bond en 71 van de midden-orthodoxie. Zuid-Holland heeft de meeste vakante predikantsplaatsen, nl. 49 en Overijsel de minste, nl. 66. Van deze 194 vakatures zijn er 69 onver vulbaar, onderverdeeld in 27 vrijzinnige, 18 "ef. Bond en 24 midden-orthodoxie. F ind heeft de meeste onvervulbare va ures (15) en Limburg de minste, nl. geen enkele. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld van de provincie Noordholland de mede-eigendom van de provincie in de terreinen, gebouwen, mu seumverzamelingen en bibliotheek, in ge bruik bij het Koninklijk Zoölogisch Ge nootschap „Natura Artis Magistra" over te nemen. Deze Artisgoederen had de gemeente te zamen met de provincie in 1939 in eigen dom verkregen in een verhouding van respectievelijk driekwart en eenkwart deel. Enige maanden geleden hebben de Provin ciale Staten van Noordholland besloten voor het verrichten van herstelwerkzaam heden aan de Artisgebouwen een aanvul lend krediet van 300.000 beschikbaar te stellen en het aandeel van de provincie in de eigendom aan de gemeente Amsterdam over te dragen. Voor de aankoop van kunstwerken door de gemeente Amsterdam is dit jaar voor schilderijen, gouaches, pastels en aquarel len 4200 gulden beschikbaar, voor teke ningen en grafiek 11.000 gulden en voor kleine sculpturen, reliëfs, penningen en plastische constructies 16.000 gulden. Iedere beeldende kunstenaar kan inzenden naar het Stedelijk Museum op 28, 29 of 30 oktober. Voorzitter en secretaris van de jury's voor de drie groepen zijn respec tievelijk: jhr. W. J. H. B. Sandberg en de heer D. A. M. Binnendijk. Iedere kunste naar mag ten hoogste inzenden a. drie schilderijen (een schilderij mag gelijk ge steld aan of vervangen worden door een kleine sculptuur of twee pastels of twee gouaches) of: ten hoogste drie kleine sculp turen, reliëfs of plastische constructies (een dezer drie mag gelijk gesteld aan of vervangen worden door een schilderij of vijf penningen); b. ten hoogste twaalf stuks grafiek of ten hoogste zes tekeningen en zes stuks grafiek. Nadere inlichtingen wor den verstrekt door de afdeling kunstzaken, stadhuis, kamer 20a in Amsterdam. KORTENHOEFSE KUNSTENAARS ALS NATUURBESCHERMERS Een groep kunstenaars uit Kortenhoef, merendeels kunstschilders, heeft zich met een schrijven tot de raad van deze ge meente gewend, waarin wordt geprotes teerd tegen een voorstel van B. en W. een aantal bomen te rooien langs de Korten- hoefse Dijk. Het college van B. en W, is van oordeel, dat de bomen moeten ver dwijnen in het belang van het verkeer en de straatverlichting. „Het verdwijnen van de laatste bomen langs de Kortenhoefse Dijk zou een niet te herstellen schending van het dorpsschoon met zich meebren gen", aldus de ondertekenaars, die van oordeel zijn, dat hier een nationaal belang in het geding is, omdat het natuurschoon van oud-Kortenhoef landelijke bekendheid geniet. ADVERTENTIE VRAAGT ONZE FOLDER Sunart de speciaal moderne afd van l WONINGINRICHTING v BEV ER WIJ K BreestW/i-84 250 modelkamers Geopend 8-12.30en IA-l.8u. Dinsdag 8-13 u. De gemeenteraad van Nijmegen heeft besloten aan de Remonstrants Gerefor meerde Gemeente 30.000 te schenken als restitutie van de goederen, die in 1727 door het toenmalige stadsbestuur van Nijmegen van deze gemeente werden genaast op grond van de overweging, dat deze remon strantse gemeente in 1727 niet meer be stond en geen leden meer telde. De Remonstrants Gereformeerde Ge meente had onlangs aan de raad een adres gezonden, waarin het verklaarde aan spraak te kunnen doen gelden op restitutie van die genaaste goederen (kerkgebouw met bijbehorende grond, de inventaris van dit kerkje, een avondmaalstel of een be drag in contanten). Het stadsbestuur kocht in 1727 deze goederen voor 3.062. Daarbij werd bepaald dat de gemeente verplicht was aan de remonstrantse gemeente, zodra zij zou herleven, de goederen te restitueren. De raad heeft deze kwestie uitvoerig be sproken. De grote meerderheid van de raad meende, dat de Remonstrants Gerefor meerde Gemeente op juridische gronden geen recht op uitkering had, maar wel op gronden van billijkheid en redelijkheid. DE ZEEMEERMIN - eens gevonden aan de Purmer- dijk naar het verhaal zegt en die sindsdien door de historie van het jarige Edam spookt, heeft gister avond tijdens een kleurige gondelvaart enige malen gestalte gekregen: natuur lijk was dit mysterieuze puntje uit de 600-jarige ge schiedenis aangegrepen door degenen, die de boten en bootjes hadden opge tuigd, om het lieve kind in een bed van water neer te vlijen aan de voeten van heur heer en meester Nep- tunus. Maar de moderne geschie denis was evenzeer verte genwoordigd en de vele duizenden, die naar het avondfestijn van deze woensdag waren getogen zijn er nog eens aan herin nerd, dat de kleine stad ten slotte een Coen de Koning heeft opgeleverd, die een Elfstedenbedwinger werd van klasse. Coen zelve stond in vol tenue en met de No ren ondergebonden in het schijnsel der lichten op een der „gondels", die met mu ziek door de smalle gracht jes van de stad trokken. De gondelvaart was even klein als het stadje zelf, maar daarom zo kostelijk gezellig en zo helemaal zon der teleurstellingen - men verwacht immers in deze miniatuurstad geen grootse festiviteiten en men kwam er ook niet voor. Men - in duizendvoud, want de ge parkeerde auto's waren dit- keer haast niet meer te bergen - kwam voor de aardige grachtjes in hun lichtschijnsel, voor de brug gen, die omzoomd door lichtjes het stille water overhuifden en voor de sfeer bij avond, die door gasvlammen en vetpotjes aan vèr-vervlogen jaren herinnerde, met de gekos tumeerde ingezetenen, die de verkleedpartij tot zater dagavond denken vol te houden. En in het Damcafé heb ben verscheidenen zich even afgezonderd in de be roemde Noordhollandse ka mer en de waard gevraagd zijn muziekdoos voor hen te laten draaien, het won derlijke instrument Poly- graaf, dat uit het eind van de negentiende eeuw stamt en dat uitgevonden werd voordat Edison zijn eerste geluidsmachine maakte. In een luisterrijk ge beeldhouwd glazen kastje draait een grote ronde ko peren schijf met groeven en gaten langs een serie koperen plaatjes als in een mondorgel, die gehoorzaam de liederen dier dagen aan het vreemde instrument doorgeven en dan hoort men daar het muziekje, dat in feite beter bij feestend Edam past dan de schlagers der geluidsversterkers, waarmee men zich veelal moet behelpen. Liedjes over een soldaat, die zijn lief niet weer zal zien en het Largo van Han del in een wat vreemd me trum. Buiten dreint een radio- dwars door de vetpotjes en de nimfen van Neptunus heen - maar in het kleine Damhotel speelt de Poly- graaf, de eikenhouten mu ziekdoos, waarvoor Clark Gable eens tweeduizend gulden bood, maar die de waard nog niet voor het dubbele wil missen. Want ook hij zou liever in zijn etablissement dit mu ziekje laten horen dan het schippersklavier, dat de zeshonderdste verjaardag van Edam begeleidt met de liederen van deze tijd. Vier aannemersfirma's, verenigd in de n.v. Haringvliet, werken op het ogenblik met 500 man personeel en met voor 25 mil joen gulden aan materiaal in het Haring vliet aan een ringdijk, waarbinnen een werkput zal komen voor de bouw van een duizend meter lange spuisluis, een werk, dat op een kleine achttien miljoen gulden is geraamd. De bouw van de ringdijk is thans zover gevorderd, dat de eerste fase van het werk door de deskundigen als geslaagd wordt beschouwd. Het eerste deel van de door rijkswater staat ontworpen plannen, die tezamen het Deltaplan vormen en beogen enige zee armen in zuid-west-Nederland af te slui ten, is de afsluiting van het Haringvliet, de ongeveer vijf kilometer brede zeearm tus sen Voorne-Putten en Goeree-Overflak- kee. Zou zonder meer een dam in het Ha ringvliet worden opgetrokken, dan zou volgens deskundigen het gevolg zijn, dat de binnenwateren en ook de Nieuwe Wa terweg geen voldoende afvloeiing meer zouden hebben. Daarom moet in de dijk tussen de eilanden een spuisluis komen, die een kilometer breed zal zijn. Wegens de stromingen in het Haringvliet is het noodzakelijk, allereerst deze sluis te bouwen. Men moet de sluis diep in de bo dem verankeren en daarvoor heeft men een „droge plek" nodig. Deze droge plek, met andere woorden de werkput, zal ko men binnen de ringdijk, waarvan nu een derde gedeelte gereed is gekomen. De ovale werkput, die ongeveer 1500 bij 500 meter groot zal worden, komt op onge veer vijf kilometer ten westen van Helle- voetsluis. Men hoopt de ringdijk eind ok tober gesloten te hebben. De hoogte van de ringdijk wordt ruim acht meter, de diepte van de werkput twintig meter, een hoogteverschil dus van achtentwintig me ter. Dan kan begonnen worden met de bouw van de sluis en hiervoor denkt men zeven jaar nodig te hebben. Is ook dat werk gereed, dan kan men nadat de ringdijk zal zijn weggebaggerd begin nen met aan weerszijden de dam te bou wen, die aansluiting geeft op de duinen van Voorne en Goeree. In de dijk komt dan tenslotte nog een schutsluis voor jachten en vissersvaartuigen. (Van onze correspondent in de Bloembollenstreek) Volgens de statistiek van de uitvoer van bloembollen in het eerst halfjaar van 1957 is de export ten opzichte van 1956 gedaald Zouden het bloembollen zijn, dus tulpen, hyacinten en narcissen, dan zou het ver schijnsel verontrustend zijn, maar bij gla diolen, die hoofdzakelijk het eerste half jaar worden verzonden, is dit normaal. De verklaring ligt zelfs zeer voor de hand, want men behoeft slechts de gemiddelde prijs per kilo te zien om te weten, dat een daling niet kon uitblijven. In 1956 was deze f 3.32 en in 1957 f 4.23. De handel in gladiolen verloopt name lijk heel anders dan die in bloembollen. De bloembollen worden gewoonijk vroeg in het voorjaar in het buitenland verkocht als ze nog moeten groeien. Men schat dus de prijzen, met het risico te laag te schat ten. Zijn de bollen eenmaal gerooid en blijken tijdens de exporttijd van bepaalde soorten tekorten te 'zijn' dan moet men meer betalen of in overleg met de at nemer een minder kostbare oplossing vin den door vervanging van soorten. Daar de gehele export maar een week of tien duurt, is er dus niet veel kans bij lage prijzen nog veel te verkopen. De lage prij zen komen meestal pas aan het einde van het seizoen. De massa is dan al lang weg. Bij de gladiolen is dit geheel anders. Deze knol kan gedurende een halfjaar worden verzonden. Men begint er al in no vember mee en in april en mei gaan de laatste restjes de deur uit. Men heeft du3 alle tijd om de verkoopprijzen te gaan schatten aan de hand van de oogst en de verkoop van de collegae. Verwacht men een kleine of slechte oogst dan blijft men aan de voorzichtige kant met hogere prij zen, en bij een grote oogst wordt er stevig aan de verkoop gewerkt. Natuurlijk blij ven ook in dit systeem nog verrassingen mogelijk, bijvoorbeeld omdat men opeens tot de conclusie komt allemaal hetzelfde te hebben gedaan, maar er is dan toch meer tijd voor correcties. Daardoor komt het, dat in het voorjaar van 1956, na een goede oogst, meer dan acht miljoen kilogram werd verzondén, die zevenentwintig miljoen gulden opbrach ten en in dezelfde periode van dit jaar maar 6.3 miljoen kilogram weggingen. Deze brachten op twee ton na ook zeven en twintig miljoen op! Niet statisch Deze gladiolenhandel is niet statisch als die in bloembollen. Er komen veel grotere verschuivingen in voor. Een sterk voor beeld hiervan is Argentinië, dat verleden jaar met nul komma nul in de statistiek was opgenomen en nu 28.000 kilogram heeft geïmporteerd. Dit betekent dat het bollenvak weer 183.546 gulden heeft ver diend. Naar België werd bijna 150.000 kilo minder uitgevoerd, maar toch brachten de knollen maar 23.000 gulden minder op! De gladiolenstatistiek geeft sommigen aanleiding tot naijver, want het is nauwe lijks aan te nemen dat de tweehonderd vijftig ton gladiolen zo maar per brief naar Cuba zijn verkocht. Het zal wel een mooi uitstapje hebben opgeleverd aan de vertegenwoordigers die in de V.S. bollen verkochten. Zoals gebruikelijk is geworden, is West- Duitsland een van de weinige landen, die meer kopen dan anders. Het is nu met 1.260.613 kilogram de grootste afnemer ge worden. De Verenigde Staten van Amerika komen met 1.223.947 kilogram op de tweede plaats. In geld omgerekend hebben de Amerikanen de Duitsers echter met f 350.680.overtroffen. Er staan maar liefst 117 landen in deze statistiek. Dat betekent, dat de gladiolen- exporteurs een zeer groot afzetgebied heb ben in zo goed als alle klimaatzones, want Australië importeert ze net zo goed als Vietnam en IJsland. Hongarije behoorde dit voorjaar niet tot de afnemers.... ADVERTENTIE 5.50 per fles. Telefoon 10717 Kinderhuisvest 47-51 Bij dit alles speelt het weer een grote rol. Een lichte bries uit zee doet reeds een deining ontstaan .waarvan het werk veel hinder ondervindt. Ook de stromingen spreken een woord je mee, want de snelheden aan weerszij den van het voltooide stuk dijk nemen toe. Een voorpost van het gigantische werk, dat men thans onderhanden heeft, is de werkhaven te Hellevoetsluis. Grote hoe veelheden stortsteen uit België, mijnsteen uit Zuid-Limburg, grint uit Duitsland en enorme voorraden rijshout voor de zink- stukken zijn reeds bij de werkhaven opge slagen. Een voormalige „Schnellboot", soms af gelost door een onlangs op een veiling in Alkmaar aangekochte mijnenveger, onder houdt een dienst tussen de werkhaven en de ringdijk, een wereldje op zichzelf met vrachtauto's, loodsen, bulldozers, kranen, zuigers, bakken, een eigen stroomvoorzie ning en zelfs een asfaltfabriek, die 600 ton per dag kan produceren ten behoeve van het dijkprofiel. Per week brengen schepen 150:000 kubie- Bovenste foto: De voet van het ge reedgekomen deel van de ringdijk wordt tegen de golfslag beschermd door zinkstukken, die met basaltkeien worden verzwaard. Onderste foto: Tussen deze dammetjes ontstaat de ringdijk in het Haringvliet. Deze dijk zal de werkput van Pit kilometer middellijn omvatten, waarin een sluis zal worden gebouwd. ke meter zand naar het werk, maar de helft ervan gaat door de stromingen ver loren. Dezelfde stromingen maakten het nodig dat aan de voet van de dijk onder water 80 meter zinkstuk moest worden aangebracht. De stroomsnelheden worden voortdurend nauwkeurig gemeten, waarvoor de rijks waterstaat onder meer gebruik maakt van radar. De installatie daarvoor bevindt zich in een toren op Voorne. De moderne tech niek zorgt er ook voor, dat tussen de di rectie bij de werkhaven en de tientallen vaartuigen voortdurend radio-telefonisch contact bestaat. PEKING (Reuter/AFP) De wervel storm „Wendy" die zondag grote schade op het Philippijnse eiland Luzon aanrichtte, heeft thans Zuid-China bereikt, waar vol gens de eerste berichten acht personen zijn verdronken en talrijke vissersboten wor den vermist. En vijfde deel van de nog te velde staan de rijstoogst zou verloren zijn gegaan. Er worden ook overstromingen gemeld MANILLA (Reuter) De Philippijnse regering heeft donderdag bekendgemaakt, dat door de overstromingen op het eiland Luzon 108 personen zijn omgekomen en 500 mensen worden vermist. Zeven dorpen zijn weggespoeld. Een gebied van 5700 vierkante kilometer is getroffen. De president Carlos Garcia, heeft in negen steden in het rampgebied de noodtoestand afgekondigd. Noodweer in Japan OSAKA (UP) Ook Japan is getroffen door overstromingen tengevolge van he vige regenval na zwaar onweer. In de pre fectuur Osaka zijn woensdag meer dan 19.000 huizen overstroomd. Diverse wo ningen brandden geheel af na bliksem inslagen. BOULICOT OVERLEDEN Boulicot, de „clown met het groene haar", is dinsdag op 79-jarige leeftijd in het ziekenhuis Broussais in Parijs over leden. Boulicot is zijn circuscarrière be gonnen als trapezewerker. Hij is vooral be kend geworden in het Parijse circus Me- drano.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9