Rusland blijft in Londen directe afspraken eisen Grote winst van communisten na MORRIS '(mfwit/ouéui// Franse premier kreeg zijn „fascistische" volmachten OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER I Weer vele arrestaties in Boedapest Verkiezingen in Midden-Java Kloof tussen Djakarta en buiten gewesten opnieuw verbreed" Vertrouwensmotie met 280-183 stemmen aanvaard Ongehoord econn „EERST HOOFDZAAK, LATER DETAILS" MOTOR - BROMFIETSKLEDING Wellicht prijsstop voor wittebrood Japan wil twee atoom- reactors kopen Enkele buien Mao bood Soekarno wapens aan IsraëlischWestduitse betrekkingen Ziekenfondsen akkoord met voorstel van minister Kraamgelduitkering voortaan door de ziekenfondsen Honderden fietsen vernield bij treinbotsing Grote ravage bij Utrecht Het woord is aan Sabena krijgt geen nieuwe vliegroute in de V.S. Italië krijgt Amerikaanse geleide projectielen Overstromingen op Java; vijf mensen verdronken Sovjettanks aan Syrisch- Israelische grens Duitse spoorwegen gaan tarieven verhogen Proces tegen de Egyptische samenzweerders Drie doden in het verkeer Verkeersongelukken DIT JAAR: 627 DODEN 12e JAARGANG No 9 ZATERDAG 20 JULI 1957 302e JAARGANG No 162 Qr0te Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster \dj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Op de ontwapeningsconferentie te Lon den heeft de Russische afgevaardigde Zorin gereageerd op Amerikaanse en Engelse voorstellen, die vermindering der troepen sterkte en instelling van deskundigencom missies hadden geopperd onder zekere voorwaarden. Deze voorwaarden wezen de ln Kinderdijk worden deze zomer weer de „molendagen" gehouden. De laatste drie zaterdagen van juli en de zater dagen van augustus draaien deze unieke molens van 1 tot 5 uur op volle kracht - voor de bezoekers. DJAKARTA (ANP) Deze week zijn op Midden-Java verkiezingen gehouden voor de provinciale, regionale en gemeentelijke bestuursorganen. Byna overal boekten de communisten verrassend grote winst, zo blükt uit de voorlopige uitslagen, die ech ter nog niet volledig zyn. By het tellen van 411 van de 433 stem bureaus in Semarang behaalden de com munisten dubbel zoveel stemmen als de belangrijkste drie niet-communistische partijen tezamen. Tot nu toe zijn daar 113.000 communistische stemmen geteld tegen 21.000 voor de Nationalisten, 18.000 voor de orthodox-Islamitische Nahdatul Ulama en 8000 voor de anti-communisti sche Islamitische Masjumi. Ook in Solo kwam het tot een flinke communistisahe overwinning. Hun aantal stemmen ging omhoog van 71.000 stemmen in 1955 tot 84.000, terwijl de Nationalisten achteruitliepen van 37.000 tot 28.000. De Islamitische partijen handhaafden hun posities als kleine partijen in deze stad met 14.000 tegen 15.000 in 1955. De communisten werden ook onbedreigd ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Minister Zijlstra heeft gisteren een brief ontvangen van het bestuur van de Neder landse Bakkerijstichting, waarin wordt meegedeeld, dat men nog geen aanleiding ziet, de bakkers te adviseren de prijs van het wittebrood met een cent per 800 gram te verlagen. In het begin van deze week had minister Zijlstra de stichting verzocht dit te doen op grond van gedaalde bloem- pryzen. Inderdaad zijn de bloemprijzen ge daald, zo zegt men in bakkerskringen, doch men kan uiteraard twisten over het tijdstip, waarop een prijsdaling als gevolg daarvan gerechtvaardigd is. Deze week is gebleken dat de standpunten van de Bak kerijstichting en de minister op enkele punten uiteenlopen. Minister Zijlstra staat voor de noodzaak om, waar mogelijk, de prijzen voor de consument zo laag mo gelijk te houden. Hij kan thans, indien hij dit noodzakelijk acht, een prijsstop afkon digen en de bakkers dwingen de prijs op een eerder tijdstip te verlagen dan zij verantwoord achten. Maandag wordt de beslissing verwacht. TOKIO (UP) Japan heeft onder voor behoud besloten, twee atoomreactors aan te kopen, een Engelse van het type Calder Hall en een experimentele uit Amerika. De Japanse commissie voor atoomenergie zal deze maand een definitieve beslissing nemen. ï>50(XC>DCCCCC>OCCOCOaX<»C»3C0003COC5COOOC>OODCXXXOOCOCOt)CC< VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Veel bewolking met enkele buien en kans op onweer. Iets lagere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit zui delijke, later matige tot vrij krachtige wind uit westelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. ^•oca»ctt<x>ococooo3cooooooDcooc©ocxxxx>ooooooooooooocooo< DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ overwinnaar in Salatiga, waar zij 11.900 stemmen kregen (nationalisten, Nahdatul Ulama en de Masjumi 5000 stemmen samen). In de stad Rembang, steunpunt van de Nationalistische partij, verloor de P.N.I. 12.000 stemmen, terwijl de communisten er 7000 stemmen wonnen. Volgende week: Oost-Java Negenenzestig partijen namen deel aan de provinciale verkiezingen deze week en ongeveer hetzelfde aantal aan de verschil lende regionale en gemeenteraadsverkie zingen, die gelijktijdig in Midden-Java zijn gehouden. Daar de meerderheid van de stemgerech tigden analfabeet is, werd gestemd door het prikken van een gaatje in de partijsym bolen op de stembiljetten. De officiële bekendmaking van de resul taten zal niet geschieden voor de volgende week, hetgeen verband houdt met het ge compliceerde Indonesische kiesstelsel. Op 29 juli zullen in Oost-Java régionale verkiezingen volgen. Ook daar zullen vol gens waarnemers te Djakarta de commu nisten waarschijnlijk aanzienlijke winst boeken. Waarnemers in Djakarta vrezen, dat de communistische overwinningen op Java de kloof tussen de centrale regering en de afgelegen anti-communistische gebieden op Sumatra en Celebes nog zullen verbreden. DJAKARTA (ANP) President Soe karno heeft vandaag onthuld, dat de presi dent van de Chinese volksrepubliek, Mao Tse Tung, hem tijdens zijn bezoek aan Peking in oktober vorig jaar, „een van kracht blijvend aanbod" heeft gedaan voor de levering van militaire uitrusting. In een toespraak in Bandjermasin zei Soekarno, dat toen hij in Peking een mili taire parade gadesloeg, de Chinese presi dent hem vertelde, dat al deze militaire uitrusting in China was vervaardigd. „Houdt me op de hoogte, indien u deze dingen nodig heeft", aldus had Mao toen tegen Soekarno gezegd. BONN (UP) De Westduitse regering heeft vrijdag aangekondigd, dat zij binnen kort besprekingen zal beginnen met Israel met het doel normale betrekkingen tussen beide landen te scheppen. Israel is nu al vele jaren in West-Duits- land vertegenwoordigd door een handels commissie in Keulen. West-Duitsland is tot dusver nog niet tot volledige diploma tieke betrekkingen met Israel overgegaan uit vrees voor repercussies in de Arabische wereld. (Van onze correspondent in Parijs Uiteindelijk heeft het Franse parlement de vooruitzichten op de vakantie toch niet door een regeringscrisis willen laten ver somberen. Het heeft dan ook gisteren met een meerderheid van 280 tegen 183 stem men, zijn officiële vertrouwen in het ka binet van de rechtse radicaal Bourgès- Maunoury uitgesproken. Twee dagen ge leden had de premier de vertrouwens kwestie moeten stellen, nadat het parle ment weigerde toe te stemmen in de vér strekkende uitzonderingsmaatregelen, die de regering in haar strijd tegen de Alge rijnse fellagha's ook in Frankrijk zelf wenste te kunnen nemen. Langs deze om weg heeft de regering, zoals te verwachten was, haar doel dus toch bereikt. De volks vertegenwoordiging wordt nu met vakan tie gestuurd, doch de mogelijkheid blijft bestaan, dat de Nationale Vergadering in september in een bijzondere zitting zal beraadslagen over een statuut voor Alge rije aan de vooravond van de behandeling van dit onderwerp in de UNO in New York. Ofschoon de regering dus niet is geval len, is zij niet onbeschadigd uit de strijd gekomen. Bourgès-Maunoury en zijn ploeg hebben heel veel scherpe critiek te horen gekregen en er bleek tijdens de debatten een zeer duidelijke vrees te bestaan over het gebruik, dat de premier nu van zijn volmachten zal gaan maken. Ongegrond is die vrees ongetwijfeld niet. Tengevolge van de stemming van giste ren zou de minister van Binnenlandse Za ken in het vervolg rebellen en andere po litieke tegenstanders in interneringskam pen kunnen opsluiten. Zulke kampen zul len ook in Frankrijk zelf worden opge richt. De politie zal nu ook des nachts in vallen mogen doen en zonder vorm van proces kunnen verdachte elementen gedu rende maximaal drie weken worden opge sloten en vastgehouden. Deze volmachten openen dus de deur voor velerlei vormen van willekeur en de debatten hebben geenszins de indruk gegeven, dat het par lement er gerust op is, dat deze zwakke regering geen misbruik van haar vertrou wen zal maken. In dat geval zal zyn ver langen naar vakantie het Franse parle ment duur hebben gekost. De weg naar het fascisme zal in Frankryk dan openliggen. PARIJS (UP) —Maurice Bourgès-Mau noury is thans, wat zijn p^litie-bevoegd- heden betreft, de machtigste premier in de geschiedenis van de vierde republiek ge worden. Het was de tweede keer in vijf weken tijds, dat de 42-jarige radicale premier een vertrouwensvotum won. Voor de regering stemden de gematigde conservatieven, de meeste socialisten, de meeste volksrepubli keinen en de meerderheid van de radica len. Onder de tegenstemmers waren de communisten en de radicalen van Mendès- France. Negenendertig leden stemden blanco. De ziekenfondsorganisaties, verenigd in het Gemeenschappelijk Overleg van Zie kenfondsorganisaties (G.O.Z.) hebben na ontvangst van de gisteren gepubliceerde brief van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zich daarover beraden. Zij kwamen na ampele overwegingen tot de conclusie, dat de verlening van tand heelkundige hulp aan de ziekenfondsver zekerden zo spoedig mogelijk dient te wor den hervat, daar deze verzekerden nu reeds meer dan drie maanden van hulp voor rekening van het ziekenfonds zijn verstoken. Het gemeenschappelijk overleg nam het besluit de minister mee te delen, dat het, zonder opnieuw in discussie te willen tre den over details, onvoorwaardelijk ak koord gaat met de door de minister gedane voorstellen voor wat betreft arbitrage. De ziekenfondsorganisaties vertrouwen, dat door het aanvaarden van de arbitrage de tandartsen spoedig de werkzaamheden zul len hervatten. Naar aanleiding van de door de Staten- Generaal aangenomen wet tot overheveling van het kraamgeld van de Ziektewet naar het Ziekenfondsbesluit, welke wet, naar men verwacht, op 1 augustus in werking zal treden, heeft de Ziekenfondsraad mede gedeeld, dat met ingang van die datum de algemene ziekenfondsen het kraamgeld aan hun daarvoor in aanmerking komen de verplicht-verzekerden gaan verstrek ken. Verwacht mag worden, aldus de publi- katie, dat de nieuwe regeling zal aanslui ten aan de tot dusverre bestaande praktijk inzake de uitkering van het kraamgeld door de bedrijfsverenigingen. Het ligt niet in de bedoeling veranderingen aan te brengen in aard of omvang van het kraam geld, dat thans 55,— per bevalling be draagt. Alleen de kring van rechthebben den zal enige wijziging ondergaan. Wel zal de Ziekenfondsraad nog onderzoeken of er aanleiding bestaat de uitkering in geld te vervangen door een recht op kraamhulp in natura. Nadat gisteravond al vertraging was op getreden op de spoorlijn Hilversum— Utrecht door draadbreuk tengevolge van blikseminslag, is vanochtend een tweede vertraging opgetreden. Om vijf uur is een goederentrein op een rijwieltrein gereden nabij fort Blauw kapel. Het treinverkeer werd ernstig ge stagneerd en vooral het Gooi se forensen verkeer ondervond vertraging. Er zijn honderden fietsen van vakantie gangers door de hotsing vernield.. Het spoorwegverkeer UtrechtHilver sum en UtrechtBaarn wordt met bussen onderhouden. De ravage is aanzienlijk. Met man en macht werd hedenmorgen aan het herstel gewerkt. Bij de botsing is de 23-jarige conduc teur G. A. R. Rijksen uit Utrecht licht ge wond. Oud Noors spreekwoord: ln het spel is niemand de broeder van een ander. WENEN (Reuter) In de afgelopen twee nachten is een nieuwe golf van ar restaties over Boedapest gegaan, aldus berichten die vrydag uit Boedapest in Wenen ziin ontvangen. In totaal zouden minsten 500 mensen gearresteerd zyn, •"oor het merendeels arbeiders „met een witte boord". Bestedingsbeperking WENEN (UP) In Hongarije is vrijdag toegegeven, dat het land zich in ernstige economische moeilijkheden bevindt. Het avondblad van Boedapest de „Esti Hirlap" schrijft dat „niettegenstaande een toename van de produktie in het tweede kwartaal van 1957 er nog geen gezond evenwicht tussen de produktie en de lonen is bereikt". De „Esti Hirlap" pleit voor spaarrege lingen en tijdelijk opschorten van ver scheiden grote investerings-projecten. WASHINGTON (UP) - De Belgisch- Amerikaanse luchtvaartbesprekingen zul len, naar men verwacht, maandag be ëindigd worden, zonder dat de Belgen voor hun Sabena de route MontrealSan Fran cisco gekregen hebben. De Belgische onderhandelaars hebben er de nadruk op gelegd, dat zij een regerings delegatie zijn en dat „een totaal afwijzende houding niet in overeenstemming zou zijn met de vriendschappelijke verhoudingen tussen beide landen", echter zonder resul taat. „De balans tussen de koopkracht en de beschikbare goederen kan alleen hersteld worden als de boeren hun produkten vol gens de prijzen, door de staat vastgesteld, verkopen", schrijft het blad. „Ook is het nodig, dat de boeren de regering helpen door hun belasting te betalen". ROME (UP) De V.S. zullen Italië „Nike"- en „Honest John"-(geleide) pro jectielen leveren, aldus heeft de minister van Defensie Taviani in de Senaat mede gedeeld. Vier bataljons Italiaanse troepen zullen met deze wapens worden uitgerust. Minister Taviani zei, dat Italië wellicht binnenkort zelf geleide projectielen zal produceren. DJAKARTA (ANP) Volgens uit Ban doeng en Soerabaja ontvangen berichten hebben onafgebroken regens in West- en Oost-Java grote overstromingen veroor zaakt. Tot dusver zijn in West-Java vijf mensen verdronken. In Kediri, Oost-Java, moesten 70.000 mensen worden geëvacueerd, toen enkele rivieren buiten hun oevers traden. In West-Java moesten ongeveer 4.500 mensen een veilig heenkomen naar elders zoeken. Russen af. De troepenvermindering en de deskundigencommissies wilden fcij wel aan vaarden, wanneer daar niet de conditie van een voorafgaande oplossing van politieke geschillen aan verbonden werd. Stassen, de Amerikaanse gedelegeerde, vatte dit antwoord van de optimistische kant op en begroette de Russische instem ming met het denkbeeld van een vermin dering in drie stadia en tot 1,7 miljoen man. Staatsminister Noble (Engeland) was teleurgesteld over Zorin's negatieve reac tie, zoals hij het noemde. Zorin had inzake de atoombomproeven nog steeds hetzelfde standpunt. Wanneer het westen bereid is in te stemmen met een onvoorwaardelijke tijdelijke staking der proeven (en dan voor een periode die enige uitwerking op de bewapeningswedloop zou hebben), dan wil Rusland ook instemmen met de instelling van een werkcommissie ter bestudering van de details daarvan. De conferentie is nu verdaagd tot maandag. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, zal maandagavond een uitgebreide verklaring voor de radio en televisie af leggen over het Amerikaanse standpunt in de kwestie van de ontwapening, aldus is vrijdag officieel te Washington bekend ge maakt. Van bevoegde zijde te Washington werd vernomen, dat deze aankondiging niet be tekent, dat de ontwapeningsbesprekingen te Londen zijn mislukt. Ook werd meege deeld, dat de Verenigde Staten niet het voornemen hebben van koers te verande ren in deze kwestie. Israëlische bladen melden dat steeds meer Syrische troepen samengetrokken worden langs de bestandslijn met Israel. Israëlische vissers in het meer van Tibe rias zouden moderne tanks van Russische makelij hebben waargenomen aan de Sy rische grens. FRANKFORT (DPA) De Duitse Bun- desbahn heeft bekendgemaakt, dat zij zo spoedig mogelijk wil komen tot hogere ta rieven voor het personen- en goederenver voer van de Duitse spoorwegen. Zij wil het tarief voor personenvervoer verhogen voor de tweede klasse van 6,9 tot 7,5 pfennig per kilometer en voor de eerste klasse van 10.35 tot 11.25 pfennig per kilometer. Dit zou echter niet voor de komende herfst ingaan. CAIRO (Reuter) Volgens het Egyp tische weekblad „Achbar el Jom" zullen begin volgende maand de gearresteerde officieren en burgers worden berecht, die verdacht worden van plannen om presi dent Nasser van het leven te beroven en de regering omver te werpen. Haarlemmer na aanrijding te Leiden overleden De 57-jarige kapper A. Tansen, wonende Lorentzplein 26 te Haarlem, die zondag middag met zyn bromfiets op de Rijns- burgerweg te Leiden 1 wam te vallen, is in het Academisch Ziekenhuis aan de be komen verwondingen overleden. Hij reed zondag met grote snelheid op het fietspad in de richting Leiden en wilde ter hoogte van de Lijsterstraat, twee voor hem rijden de fietsers passeren. Daartoe wilde hij de ryweg opzwenken. De rechterpedaal van de bromfiets bleef echter achter een lan taarnpaal haken, met het gevolg dat de man met grote kracht tegen de grond werd geslingerd. Hy kreeg een schedel- basisfractuur. Op de rijksweg teBurger Vlotbrug (N H.) is bij een ongeluk de 39-jarige ar beider L. Mol uit Petten, die met een werkliedenbus van de Hoogovens huis waarts keerde, om het leven gekomen. Toen hij uit de bus stapte en de weg wilde oversteken, zag hij niet, dat uit de richting Den Helder met grote snelheid een per sonenauto naderde. Hij werd door de wa gen aangereden. De man vas op slag dood De 32-jarige verpleegster van het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden mej. C. M Caspers is op de Stationsweg te Leiden toen zij met een rijwiel aan de hand langs een aldaar geparkeerde vrachtauto wilde slippen, aangereden door een uit de stad komende vrachtauto. Met zware inwen dige kneuzingen werd het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, waar zij bij aankomst reeds bleek te zijn over leden. Tengevolge van verkeersonge lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 627 personen, van wie 119 kinderen. Het antwoord, dat de Russische gedele geerde bij de Londense ontwapeningsbe sprekingen, Valerian Zorin, gisteren heeft gegeven op de jongste Westerse voorstellen, is door de Engelsen „teleurstellend", maar door de Amerikanen „hoopgevend" ge noemd. Dit betekent allerminst, dat er tussen Engelsen en Amerikanen verschil van mening zou zijn gerezen. Het demon streert alleen, dat mensen (en dus ook regeringen) die in 't algemeen gelijke doe len nastreven, door hun verschillende ge aardheid of werkwijze dezelfde zaak van verschillende kanten kunnen bekijken, zo dat de één er lichtpunten aan ontdekt waar de ander niets dan schaduwzijden ziet. Het lichtpunt, dat de Amerikaan Stassen reden tot enig optimisme gaf, was Zorin's bereidheid om het Amerikaanse voorstel tot vermindering der wederzijdse strijd krachten in drie stadia, achtereenvolgens tot 2.500.000 man, 2.100.000 man en 1.700.000 man te aanvaarden. De schaduwzijde, die doorslaggevend was voor de reactie van de Engelsman Noble, was Zorin's verwerping van de voorwaarde, dat deze vermindering ghpaard moest gaan met de oplossing van bepaalde politieke problemen. Een verschil in reactie, dat deels psychologisch, deels politiek te verklaren is. Minister Dulles heeft er nog dezer dagen op gewezen, dat de kwesties, die in Londen worden besproken, „ongehoord gecompli ceerd" zijn. Niemand zou hem op dit punt willen tegenspreken. Maar hij had er nog aan toe kunnen voegen, dat de onderhan delingsmethodes, die bij deze besprekingen worden gebruikt -- en die blijkbaar niet kunnen worden veranderd - al even „on gehoord gecompliceerd" zijn als de proble men zelf. Want, het is nauwelijks nodig het te zeggen, in Londen wordt in de aller eerste plaats een politiek spel gespeeld, waarbij alle partijen politieke successen proberen te boeken en waarbij ontwape ning niet de „hoofdprijs" maar slechts een aanlokkelijke „extra premie" is. Gezien het uiterst nauwe verband tussen bewape ning en politiek is dit uiteraard onver mijdelijk, maar helaas brengt het mee dat zuiver technische ontwapeningsvoorstellen nooit enkel en alleen van de technische kant kunnen worden ekeken. Ook de Rus sische eis, dat vermindering van de strijd krachten moet worden losgemaakt van alle politieke voorwaarden, is opzichzelf een onderdeel van het politieke spel en zou, als eraan voldaan werd, voor Moskou politieke winst opleveren. De Russen hebben het in dit opzicht ge makkelijker dan de Westelijke bondgeno ten, omdat de Sovjet-Unie vrijelijk kan manoeuvreren, zonder overleg te plegen met andere landen van het communistische blok. Aan Westelijke kant daarentegen is er overleg nodig niet alleen tussen de re geringen die aan de besprekingen deel nemen, maar bovendien nog met de andere NAVO-landen. Dit heeft bijvoorbeeld tot gevolg, dat allerlei onderdelen van de Amerikaanse voorstellen vóór de officiële indiening ervan langdurig in Parijs moeten worden besproken, zodat ze slechts stukje bij beetje aan de Russen kunnen worden voorgelegd. Zo is de kwestie van de Euro pese luchtinspectie-zone nog altijd bij de NAVO-Raad in behandeling en zolang die besprekingen niet tot een akkoord hebben geleid, kan men in Londen op dit punt geen verdere pogingen doen om spijkers met koppen te slaan. Dit alles maakt het Wes telijke onderhandelingsapparaat log en on gemakkelijk te hanteren, wat dubbel be zwaarlijk is als men te maken heeft met een zo moeilijke, keiharde en toch gewiek ste onderhandelingspartner als Rusland. Onder deze omstandigheden ligt het voor de hand. dat de concrete betekenis van dat gene, wat zich in Londen afspeelt, voor lopig een gesloten ioek blijft. Wij weten, dat het nog veel te vroeg is om van succes of mislukking te spreken. Wij weten, dat wij dankbaar zullen moeten zijn voor elke werkelijke stap op weg naar ontwapening, die er in Londen wordt genomen. Maar wij weten niet, in hoeverre eventuele „conces sies", die door één van beide kanten wor den gedaan, echte concessies zijn dan wel slechts neerkomen op het ontruimen van onderhandelingsposities, welke hetzij om technische, hetzij om militair-strategische redenen al waardeloos waren geworden. Dit wil niet zeggen, dat wij bij voorbaat sceptisch moeten staan tegenover elk ont wapeningsplan, waarover de onderhande laars het eens zouden worden: maar wel, dat de uiteindelijke portée van zulk een plan zich voorshands aan onze beoordeling onttrekt, al ware het slechts omdat de deli cate samenhang van politiek en bewape ning, en van bewapening en techniek, al leen de onmiddellijk bij de conferentie betrokkenen voldoende bekend is. Alle anderen zullen het praktische effect moeten afwachten. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1