Honderden Haarlemse kinderen trekken de vrije natuur in „Rustende, oude man" Haarlemse sportvelden kunnen weer volledig worden gebruikt Voorbereidingen voor diverse kampen worden centraal geregeld Vóór 1 oktober hoopt men kleedhuis op Noord-Akendam gereed te hebben Intiem orgelspel in de Grote Kerk 7 JEUGD MET VAKANTIE MT OVDt RMéDHUyS" EXCLUSIEVE NEDERLANDSE AMBACHTSKUNST Examens Gouden echtpaar in eeuwenoud huis te Aerdenhout a* ÜB Dr. A. U. Michelson spreekt vrijdag over Israel Kort nieuws Dank zij gunstig weer door de clavecinist Gustav Leonhardt Auto gekanteld op de Amsterdamsevaart Tuinfeest voor bejaarden Veel belangstelling voor kleinkunst-concours UIT STAD EN STREEK Nieuwe Aga Khan stamt af van Karei de Grote Israëlisch protest tegen arrestatie van zeeman Honkbalprogramma voor het aanstaande weekeinde Negenentwintig paarden in kortebaan te Santpoort Handboogschutters houden wedstrijd in Santpoort kROuue/y Burgerlijke Stand van Haarlem WOENSDAG 24 JULI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT In de afgelopen maanden is in jeugdver- I en particuliere bedrijven, die het belang ent gingen en gezinnen druk gesproken over de vakantieplannen. Kampeerplaatsen wer den vastgesteld, tochten uitgestippeld, tenten en kampeerbenodigdheden moesten worden nagekeken. Voor de kinderen is de vakantie inmiddels aangebroken: ruim een maand of soms wel twee maanden héérlijk jjiet naar school, geen boeken torsen, geen lessen leren. Alleen maar vrij zijn, de natuur intrekken, er op uit, avontuurlijke tochten ondernemen en 's nachts slapen in van de vakantie-weken veel aandacht van deze kampen inzien en aan personeels leden, die aan de kampen meewerken, extra vakantiedagen geven. Dat het grote aantal kampen dit jaar zo goed is voorbereid, is mede te danken aan de kampleiderscursus, die in het voorjaar werd gehouden. Deze cursus is uitstekend geslaagd en zal dan ook in de volgende wintermaanden worden herhaald. Een ander punt, dat bij de voorbereiding een jeugdhuis of onder een dun tentdoek. pe meeste jeugdverenigingen gaan een week, tien dagen of twee weken kamperen, sommige groepen ondernemen een trek tocht. Weer andere kinderen trekken een week naar een bivakkamp. Voor deze laatste groep kinderen uit Haarlem fungeert de gemeentelijke dienst voor de lichamelijke opvoeding, de sport en de jeugdzaken enigszins als „reisbureau". Want het hoofd van de dienst de heer S. Heyers jr. is secretaris van de Centrale Commissie Kindervakantiezorg en heeft zich belast met de „planning" van de vele en velerlei jeugdzorgkampen, die deze zomer voor de Haarlemse jeugd worden georganiseerd. Deze organisatie is een veel omvattende taak geworden, waaraan het gemeentelijke bureau voor de jeugdzaken de afgelopen maanden vele uren heeft be steed. Het organiseren van de kampen vergt enorm veel tijd, zoveel, dat reeds in de wintermaanden begonnen wordt aan de voorbereiding van de kampen tijdens de daaropvolgende zomermaanden. Niet alleen de jeugdverenigingen „vluch ten" 's zomers de stad uit, ook de jeugd zorgorganisaties, speeltuinverenigingen en dergelijke houden kampweken. „De kinde ren moeten er eens lekker uit", zegt men, zij moeten eens frisse lucht kunnen opdoen en in een andere omgeving dan tusen muren in een dichtbevolkte straat kunnen ravotten. De Centrale Commissie Kindervakantie zorg, die binnenkort wordt omgezet in een stichting, helpt de leidingen van de diverse jeugdzorggroepen bij de voorbereiding van de kampen. Kampeerplaatsen moeten wor den gezocht, het vervoer naar en van het kamp moet worden geregeld, de leiding moet in vertrouwde handen zijn van lei ders, die tegen hun taak zijn opgewassen. En hoe meer groepen 's zomers erop uit trekken, zoals de laatste jaren het geval is geweest, hoe veelomvattender de organi satie wordt. Gebrek aan leiders Een van de problemen is bijvoorbeeld dat van de leiding. Ieder jaar is het weer een moeilijkheid om voor alle kampen voldoende en geschikte leiders aan te trekken. Dit jaar zijn voor de jeugdzorg kampen niet minder dan tweehonderd lei ders en leidsters beschikbaar, die dikwijls niet alleen een groot gedeelte van hun vakantie opofferen, doch veelal zelfs in de kosten bijdragen. Er zijn tal van overheids- ADVERTENTIE Smcdestraat 40 (onder „De Hoofdwacht") o.o. van Pierre Daems, Charles Haeck, Pieter Atema, Bob Ebell, Frans Slot. HAARLEM. Voor de handenarbeidexa- mens te Haarlem zijn geslaagd de dames: C. A. Blansjaar te Oegstgeest, J. G. A. Eliens te Schoorl, A. Kleine te Beverwijk, A. C. M. Leyen te Bergen (N.H.), J. M. J. v. d. Putten te Haarlem, N. C. de Raadt te Haarlem, M. C. Sambeek te Alkmaar, J. F. Schram te Sassenheim, W. C. Segers te Lisse, C. M. Smit te Heemskerk, C. H. Tee ling te Beverwijk, E. P. L. Barentsen te Alkmaar, Th. G. Goes te Alkmaar, A. D. A. de Moor te Amsterdam, J. C. Boonman te Ovezande (Zld); de heren: A. C. Plaatsman te Hillegom, J. J. P. Sprinkhuizen te Oudorp, P. Stam, te Zeist, J. Streekstra te Hilversum, H. F. Tuyn te Haarlem, Th. G. Zwiers te Haarlem. Haarlem. Voor het examen hoofdakte te Haarlem zijn geslaagd voor de gehele akte de dames: J. Paavs, C. A. M. Weenink te Krommenie, M. J. Kroon te Haarlem, W. Salomons te Badhoevedorp, C. Kunst te Zaandam en de heren: R. J. Jansen te Am sterdam, R. Katerberg te Alkmaar, A. H. N. Langedijk te Spierdijk, P. W. ten Brink, P- H. Rusch te Hoorn, G. B. Korte te Over veen, J. J. Knotter te Zandvoort, A. J. de Krijger te Zaandam, B. M. van Oerle te Haarlem. Voor gedeelte A: mej. G. Klap muts te Landsmeer. Voor gedeelte B: de dames I. Koolhaas te Amstelveen en E. M. v. d. Laan te Amsterdam en de heren: J. Praat te Alkmaar, W. J. van Rutten, w. A. de Rijk, J. Kiefte te Den Helder, P. P- Krijgsman te Bergen, D. Kuipers te Overveen, H. H. C. de Leeuw te Bever wijk, J. c. Meyer te Zwaag (N.-H.), J. Maas te Schagen, M. J. E. Merks te Am sterdam, G. E. v. d. Linde te Amsterdam, P- H. v. d. Linden te Amsterdam, H. Lous je Den Burg (Texel), J. M. van Maanen te Haarlem, P. W. ten Brink te Amsterdam, j Haarlem. Voor het middenstandsexamen jjijn geslaagd: R. de Does, N. R. Doeswijk, M. v. d. Dool, J. P. F. Driessen, J. Dries en. G. Duinker, G. W. Duits, J. P. Duits, H' R. v. Duivenboden, G. T. Duyn, F. van hijk, G. J. J. van Eerden, A. J. van Eg- mond, W. J. Ettema, H. H. J. van Etten, P. Kveleens, J. H. J. M. van Eijken, H. M. Fabriek, M. A. la Feber, M. C. Fieman, R. van Frank, A. F. van Galen, J. C. van Ga- len-Doing, J. de Goede, J. G. Goes, J. Goe- '•mne, M. T. Grapperhaus, A. Groenendijk, j 1 T- Groot, G. A. Gruys, E. Grijsen, J. P. H. Handgraaf, G. J. Klein Haneveld, C. J. Heemskerk, N. van Heemskerk, C. J. Her ons, G. A. Hobo, J. C. F. Homan-Meeg- des, J. J. h. C. J. van Hoof, E. s. M. Hoo- ?endoorn, H. R. Hofstra, E. Jak, M. A. •'ansen, L. E. H. Janssen, F. P. M. Jepkes, L J. de Jong, C. Y. de Jonge, H. W. Joos- mn, J. A. Kamerman, G. P. Kaptein, T. W. Kaptein, R. W. Kedde, C. Keessen, G. C. Keessen, C. Kemp, A. Kemper. vraagt, is de huisvesting van de groepen. Het slagen van een kamp is wel voor een belangrijk deel afhankelijk van een goede huisvesting en daarom ook is alle mogelijke moeite gedaan om geschikte kampplaatsen te reserveren. Dit is geen gemakkelijke op dracht, want al vroeg in het jaar begint de „strooptocht" langs de kampplaatsen. Prijs gestegen Ook is dit jaar speciale aandacht besteed aan de verzorging van de kinderen tijdens de vakantieweken. Als gevolg van de prijs stijgingen moest echter ook de deelnemers- prijs worden verhoogd met ongeveer drie gulden per kampweek. De meeste kinderen betalen thans per vakantieweek 15. Dit bedrag is zodanig, dat hiervan niet alle kosten kunnen worden gedekt. Daarom is een verhoging van de gemeentelijke sub sidie nodig. Vorig jaar ontving de Centrale Commissie Kindervakantiezorg bijna der tienduizend gulden aan gemeentelyke sub sidie en thans wordt gerekend op vijftien duizend gulden. Dat inderdaad honderden kinderen hun vakantie in de vrije natuur doorbrengen, wordt duidelijk als men weet, dat alleen al de jeugdzorgorganisaties en speeltuinver enigingen voor ruim elfhonderd kinderen in de bossen, in de duinen of op de hei een vakantieweek organiseren. Afgelopen zaterdag is de kampweek van de stichting „Club- en Buurthuizen" be gonnen op het buitencentrum van de ge meente Haarlem in Epe. Zaterdag gaan deze kinderen weer naar huis. De gehele maand augustus is het buitencentrum in Epe gereserveerd voor de Haarlemse Ka tholieke Vereniging voor het Gezin, onder auspiciën waarvan 320 kinderen hun va kantie op de Veluwe zullen doorbrengen. Het clubhuis „Naast d'Appelaar" zal voor 150 kinderen op een kampeerboerderij in Bilthoven een kamp opslaan. Voor het eerst trekt dit jaar het „Jeugdbaken" van de Gereformeerde jeugdzorg erop uit. Een kampweek wordt in Elspeet en een andere in Hattum gehouden. Voor de oudere jongens organiseert de stichting „Club- en Buurthuizen" een vakantieweek op Texel. De kinderen van „Het Anker" gaan de omgeving van Gas- selte op de Hondsrug in Groningen ver kennen en die van „Humanitas" vinden een goed onderdak in „De Ark", het humanis tische buitencentrum in Nunspeet. Ook de diaconieën organiseren kampweken: de Gereformeerde diaconie houdt een vakan tiekamp op „De Beer", het natuurgebied op Roozenburg, en de Hervormde diaconie stuurt de kinderen naar de „Leemkuule" in Hattum. Tenslotte zal het Haarlemse Speeltuinverbond zijn tenten weer in een duinpan bij Bentveld opslaan en daar een groot aantal kinderen een plezierige vakan tie bereiden. Ook worden deze zomer ge zinskampen gehouden. Voor het vervoer van de kinderen naai en van de kampen is een contract gesloten met een grote vervoersmaatschappij in Harderwijk; ook dit levert dus weinig moeilijkheden meer op. Bij de voorberei ding is trouwens nog aan iets gedacht: namelijk aan het afsluiten van een ver zekering, zodat bij grote onkosten de niet- kapitaalkrachtige ouders met opgelucht hart kunnen zeggen: „Verzekering dekt de schade". Opheffing vuilnisstortplaats in Bloemendaal Ter uitvoering van het besluit van de gemeenteraad van Bloemendaal tot ophef fing van de vuilnisstortplaats aan de Noordlaan te Bloemendaal-Noord, zal de zer dagen het storten van vuilnis verbo den worden. Het publiek kan nu aan de ophaaldienst het huisvuil meegeven óf het kan tegen betaling dit laten storten op de Dompvloedslaan of op de Zeeweg. Grotere hoeveelheden huisvuil kan men eveneens tegen betaling door de dienst van Publieke Werken laten ophalen. Vandaag vieren de heer W. A. Groene- veld en mevrouw H. W. Groeneveld-Pom- merel, wonende in het ruim tweehonderd jaar oude huisje aan de Viersprong te Aer denhout (Zandvoorterweg 64) hun gouden huwelijksfeest. De bruidegom is vijfenze ventig jaar en mevrouw Groeneveld, die Utrechtse van geboorte is, zesenzeventig jaar oud. Sedert 1937 wonen zij in hun te genwoordige woning. Daarvoor werd dit huisje bewoond door de koetsier van ir. L. L. Graaf van Randwijck. Mevrouw Ester Tulp, weduwe van Jan van de Bempe bouwde een nieuwe nog bestaande boer derij aan de viersprong en kocht in 1750 voor f 315 het kleine huisje 64 ten westen van „Bos- en Landzicht". De heer Groeneveld heeft een avontuur lijk leven ach r de rug. Toen hij op 24 juli 1907 trouwde, was hij politie-agent in Am 0' sterdam. De agenten waren in die tijd on gewapend en surveilleerden alleen; de heer Groeneveld had de IJ-buurt tot zijn domein, waar hij tal van moeilijke zaken heeft moeten opknappen, onder meer bij stakingen. Hij had ook een belangrijk aan deel in de opsporing in 1910 van de be kende Frans Rogier uit Medemblik. Zijn gezondheid heeft nogal wat te lijden ge had, zodat hij in 1911 voor deze dienst werd afgekeurd. Bij diverse patroons is hij daarna werkzaam geweest. Tot 1927 woonde het echtpaar in Am sterdam, in welk jaar de heer Groeneveld controleur werd van de restauratie bij de veerdienst Enkhuizen-Stavoren. Hij werk te met zijn zoon in Enkhuizen en zijn vrouw aan de overzijde in Stavoren. De bruidegom is in het bezit van een docu ment, waarin de burgemeester van Sta voren verklaart, dat de heer Groeneveld met twaalf anderen op 23 februari 1929 des voormiddags om half acht uit Enkhuizen is vertrokken en te voet over het ijs der Zui derzee om half twaalf te Stavoren is ge arriveerd. In 1930 verhuisde het gezin naar Haar lem en woonde het eerst aan de Leidse- vaart, waar de heer Groeneveld een lunch room met speeltuin had tot 1935. Van 1935 tot 1937 woonden zij aan de Lorentzkade en vervolgens verhuisden zij naar Aerden hout. De bruidegom heeft ook nog dienst gedaan bij de buitendienst van de distribu tie (recherche) en in de oorlogsjaren 1940- 1945 heeft hij veel ondergronds werk ver richt. Van 1945 tot 1948 was hij werkzaam bij de politieke recherche. Nog steeds is de heer Groeneveld een enthousiast automo bilist. In 1954 maakte het echtpaar een reis naar Zwitserland en dit jaar ter gelegen heid van de gouden bruiloft naar Oosten rijk, waar de bruidegom zelf aan het stuur zit bij het rijden van de bergpassen. Op vrijdagavond 26 juli zal in het ge bouw van de Vrijzinnig-Hervormden in de Vestestraat in Haarlem een avond worden gegeven, die aan Israël zal zijn gewijd. Er zal daarbij worden gesproken door dr. A. U. Michelson uit Amerika en door ba ron F. von Blomberg, eveneens uit de Ver enigde Staten. Dr. Michelson is een voormalig rechter uit Duitsland, die sinds 27 jaar als over tuigd christen als zendeling werkt onder de Joden in, Los Angeles. Hij heeft in Amerika een Joodse-christensynagoge op gericht en geniet in de Verenigde Staten bekendheid als auteur van verscheidene brochures over Jodendom en Christendom en als radiospreker. Deze zomer heeft hij een bezoek gebracht aan Israël, Turkije, Griekenland, Italië, Frankrijk en Zwitser land. Thans bezoekt hij Nederland waar hij op verschillende plaatsen van 25 tot 29 juli vijf openbare samenkomsten belegt. Baron Von Blomberg is lange tijd in Amerikaanse regeringsdienst geweest en heeft deel uitgemaakt van tal van parti culiere hulporganisaties voor noodlijdende gebieden. Burgemeester. Met ingang van 1 sep tember is benoemd tot burgemeester van Rossum (Gelderland) de heer H. Sloots te 's-Gravenhage, hoofdcommies bij het de partement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Hij is 35 jaar en lid van de Chr. Hist. Unie. *'i3m Ongeveer honderd kinderen stormden vanmorgen, gewapend met schoppen, het Zandvoortse strand op om daar hun beste beentje voor te zetten in de zandbouw-wedstrijd, de eerste in het seizoen. Zoals in voorgaande jaren werden ook thans weer mooie bouwsels in het zand geschapen. De kinderen toonden zich ware architecten en beeldhouwers, die met de beschikbare middelen moesten woekeren. De liefde voor de dieren liet zich blijken uit de krokodillen, schildpadden, enz., die uit zand loerden gevormd. De krijgshaftige kinderen legden zich toe op de bouw van stevige en onneembare forten. Twee twaalfjarige Zandvoortse jongens waren echter niet zo krijgshaftig, maar gaven blijk van hun eerbied voor de ouderdom. Hans Versteege (links op de foto) en Henk van Staveren „bouwden" deze „Rustende, oude man", waarmee zij een eerste prijs in de groep 10-12- jarige kinderen wonnen. De Haarlemse sportvelden hebben zich dank zy het gunstige weer van de afge lopen weken dermate gunstig kunnen her stellen van de schade, die aan de grasmat was toegebracht door de uitermate zachte winter, dat de gemeentelyke dienst van de Lichamelyke Opvoeding in samenwer king met de commissie voor terreinverde ling van de Haarlemse Sportraad heeft besloten de stringente bespelingsbeperkin gen, die in het voorjaar waren ingesteld, voorlopig op te heffen. Deze maatregel houdt in, dat van nu af aan de velden weer zy het voorlopig in bescheiden mate gebruikt kunnen worden voor de training van verenigingen, die wintersporten als korfbal, voetbal, volleybal en hockey beoefenen. De toestand laat zich in het algemeen voor de sportbeoefening in Haarlem iets gunstiger aanzien, dan dit in het voor jaar het geval was. Oorspronkelijk werd gevreesd, dat de wintersporten in het gedrang zouden ko men, omdat de uitbreiding van het aan tal sportterreinen in Haarlem in een traag tempo verliep. De eerste hoop was geves tigd op het gereedkomen van het sport veldencomplex van Noord-Akendam, dat uit zeven nieuwe terreinen bestaat. Men heeft thans echter goede hoop, dat dit complex dit najaar bespeeld zal kunnen worden. Kleedhuis Er is door de Haarlemse raad op 6 juni 1956 een krediet verleend voor de bouw van twee kleedhuizen cp dit terrein in Noord-Akendam. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben op 15 april van dit jaar een verklaring van „geen be zwaar" afgegeven voor de bouw van één van deze kleedhuizen. Voor de bouw van het andere is tot dusverre geen toestem ming verleend en het ziet er naar uit, dat de verenigingen, die van het complex ge bruik gaan maken, het voorlopig met het ene kleedhuis moeten doen, waarvoor wel een vergunning is verleend, Met de bouw van dit kleedhuis is inmid dels echter een energiek begin gemaakt. Men heeft in vroeger eeuwen het orgel en het clavecimbel niet steeds streng ge scheiden gehouden bij het bestemmen van muziek voor deze instrumenten. Dit wordt begrijpelijk wanneer men let op de ver wantschap van het orgel en het clavecim bel, ondanks het grote verschil, dat er tus sen beide bestaat voor wat de toonproduk- tie betreft: het orgel een gemechaniseerd blaasinstrument, het clavecimbel een ge mechaniseerd tokkelinstrument. Maar bij beide instrumenten kwamen registers voor en vaak trof men zowel bij het clavecimbel als bij het orgel meer dan één manuaal aan, die uitgebreide timbrewisseling en consequente zelfstandigheid van stemmen mogelijk maakten. En zo wisselde de „kla- vier"-muziek dikwijls van bestemming en aanvaardde men zowel de uitvoering op het orgel als die op het clavecimbel. De organist Gustav Leonhardt heeft zich op grond hiervan zeker gerechtigd gevoeld om voor de gemeentelijke orgelbespeling in de Grote Kerk te Haarlem, die dinsdag avond door hem verzorgd werd, werken te kiezen, die voor een deel bestemd waren voor het clavecimbel (in dit geval het Engelse virginaal) en die voor wat de rest van het programma betrof met grote waar schijnlijkheid daarvoor werden geschreven. De machtige stem van het indrukwekkende Müller-orgel heeft bij deze bespeling ge zwegen. De fijnere tintelende klanken van het vorstelijke instrument werden opge roepen en dienstbaar gemaakt aan muziek van intiem karakter, muziek voor de be slotenheid van de zalen van kastelen en patriciërshuizen. Gustav Leonhardt heeft met deze keuze van werken wel zeer bij zonder de nadruk gelegd op de verwant schap tussen orgel en clavecimbel, waar over ik hiervoor al schreef. Ook heeft de organist, die ik bijna clavecinist zou willen noemen, met die keuze zijn grote liefde voor het oude snaarinstrument bevestigd, mede door het niet opnemen van karakte ristieke orgelmuziek als contrast. Hij heeft zijn talrijke toehoorders een inzicht gege ven in de componeertrant van de klavier componisten, die omstreeks het jaar 1600 leefden. Merkwaardig was het te consta teren hoe de meeste van de gespeelde wer ken getuigden van een vrijwillige gebon denheid van de componist aan een muzi kaal gegeven. Er was een Capriccio van de Zuid-Ne derlander Giovanni de Macque (1552-1614) op de tonenreeks re-fa-mi-sol als leiding gevend bestanddeel. Voorts de prachtige fantasie op een hexachord (een diatonische reeks van zes tonen) van Jan Pieterszoon Sweelinck. Dergelijke hexachord-fanta- sieën werden er in die tijd meer gecom poneerd. Gustav Leonhardt gaf er nog twee fraaie voorbeelden van met een fan tasie van John Buil (1563-1628) en een van William Byrd (1543-1623). Beide werken staan opgetekend in het beroemde Fitzwil- liam Virginal Book, dat nog verscheidene andere composities voor het virginaal. een bijzonder gebouwd clavecimbel, be helst. Een ander werk, dat met een aan genomen toonpatroon werd opgebouwd, was de „Ground" van Thomas Tomkins (1585-1656). In wezen berustte al deze mu ziek op variatiekunst. Welk een virtuoze allure deze soms kon krijgen, kon men horen bij de uitvoering van deze „Ground". Gustav Leonhardt toonde zich bij deze vertolking en trouwens bij alle andere op deze avond een bekwaam instrumentalist, die het clavecimbel-timbre ook van het orgel verlangde en verkreeg, mede bij de uitvoering van de nog niet genoemde wer ken; Miserere van William Byrd en de Fantasia in G van Peter Philips (1560-1633) De Sonata chromatica van Tarquinio Merula, gestorven in 1652, waarmede Leonhardt de bespeling beëindigde, bleek het meest overeen te komen met karakte ristieke orgelmuziek. Het prachtige werk met zijn overwegend dalende chromatiek werd een mooi besluit van deze exclusieve „orgel"avond. P. Zwaanswijk Enige weken geleden is men ermee be gonnen en als de weersomstandigheden meewerken hoopt men het gebouw eind september gereed te hebben. Ook hebben Gedeputeerde Staten een verklaring van geen bezwaar verleend tegen het door de gemeenteraad toegestane krediet voor de aanschaffing van sportmateriaal en ma chines voor het onderhoud van de terrei nen, zodat de gehele outillage van de terreinen ten tijde van hun openstelling eveneens in orde zal zyn. Het wielercircuit, dat om het terrein heen wordt aangelegd, zal donderdag 8 augustus zover gereed zijn, dat daar dan de wielerwedstrijden voor aspiranten kun nen worden verreden, onder auspiciën van de stichting Haarlem-Noord en de stich ting Haarlems Bloei door de wielervere niging „De Kampioen" worden georgani seerd. Dat de velden zich in zulk een korte tijd hebben hersteld is voor een niet belang rijk deel te danken aan het intensieve on derhoud, waaraan zij de laatste maanden zijn onderworpen geweest en aan het zoele weer, afgewisseld met regenbuien van de laatste weken. Door de commissie terreinverdeling van de Haarlemse Sportraad en de dienst van Lichamelijke Opvoeding is overleg ge pleegd met de bonden over de bespeling van de terreinen, vooral van dat van Noord-Akendam. Ook de verenigingen zullen, naar men verwacht, tegen eind augustus van het terrein in Noord-Akendam gebruik kun nen maken. Hierbij overweegt men de competitie-leiders te verzoeken het zo te regelen, dat de eerste wedstrijden van de nieuwe competitie voor de clubs, die op Noord-Akendam hun thuisveld hebben, uit gespeeld kunnen worden, zodat het terrein nog enige weken tijd zal worden gegund voordat het vrij intensief bespeeld zal worden. Dinsdagmiddag om een uur wilde een vierendertigjarige Amsterdammer op de Amsterdamsevaart te Haarlem een auto passeren, die bezig was de Nagtzaamstraat in te rijden. De auto van de Amsterdammer week naar links uit en kantelde. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Nadat de auto op zijn wielen was geplaatst kon de Amsterdammer zijn weg vervolgen. Op de Rijksstraatweg nabij de Ver- gierdeweg in Oud-Schoten is gisteravond omstreeks halfnegen een eenentwintig jarige bromfietser, die van de Vergierde- weg kwam, in botsing gekomen met een bestelauto, die op de Rijksstraatweg in zuidelijke richting reed. De bromfietser viel en liep een hersenschudding op; hij is naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overgebracht. Donderdagavond wordt aan de Schoter singel in Haarlem een tuinfeest voor be jaarden gegeven. Leerlingen van de dans en balletstudio To Venema zullen optreden met een programma van enkele dansen en balletnummers. De belangstelling van de amateurs voor het kleinkunstconcours, dat door de stich ting Haarlems Bloei is uitgeschreven en dat wordt gehouden op 3, 6 en 9 augustus, heeft alle verwachtingen overtroffen. Er zijn reeds zestig inschrijfformulieren ingediend. Het gebodene is niet eenzijdig samengesteld: naast twee orkesten met een bezetting van respectievelijk zestien en acht man, zullen zangers en zangeressen in het klassieke ■—i moderne genre, gooche laars, accordeonisten, sneltekenaars, confé renciers, declamatrices, instrumentalisten met Spaanse en Zuidamerikaanse num mers en een Chinese stokkenspelspeler naar de prijzen meedingen. De auditie zal donderdag en vrijdag wor den gehouden. De uitvoeringen zullen, zo als bekend, op 3, 6 en 9 augustus op het feestelijk verlichte Haarlemse Prinsenhof plaatshebben. Hier kunnen ruim vierhon derd stoelen geplaatst worden, zodat een groot aantal belangstellenden de verrich tingen van de amateurs kan volgen. De jury zal bestaan uit de heren Wouter Denijs, J. W. Hofstra en Jan Kraakman, aangevuld met mejuffrouw Didi Sanders en de heer Leo Kuyk namens d'Oprechte .Amateur. De auditie-avonden zullen ook worden bezocht door de heer Harm Smedes van de AVRO. Nieuws in het kort LONDEN (AFP) De nieuwe Aga Khan stamt onder meer af van Willem de Ver overaar en Karei de Grote aldus blijkt uit een artikel van de Britse genealoog Iain Moncreiffe in de Londense „Daily Tele graph". Volgens dit artikel stamt prins Karim via zijn grootvader van moeders zijde, Lord Churston, af van Eduard III, de zoon van Eduard II van Engeland en Isabella van Frankrijk die leefde van 13 2 tot 1377. Via Eduard III telt de nieuwe leider van de Ismaelieten onder zijn voorouders Willem de Veroveraar, Karei de Grote, de Angel saksische vorst Alfred de Grote en drie heiligen uit de middeleeuwen; Lodewijk de Heilige, St. Margaret, die in de tweede helft van de elfde eeuw koningin van Schotland was, en Vladimir, de groot hertog van Kiev die leefde van 956 tot 1015. JERUZALEM (UP) De Israëlische re gering heeft bij de UNO geprotesteerd tegen de arrestatie van de Israëlische zee man Rafi Eylon, die op het Deensche schip „Brigitte Toft" door de Egyptenaren ge arresteerd werd op beschuldging dat hij illegaal gebruik gemaakt had van zijn foto-toestel. Verder zal Israel protesteren tegen het feit, dat Egypte het schip langer dan 24 uur heeft opgehouden bij Suez. Slagaderlijke bloeding. Een 32-jarige Duitser, afkomstig uit Berlijn, sloeg dins dagmiddag in Zandvoort door onopgehel derde oorzaak met zijn linkei-arm door het raam van zijn auto. Een slagaderlijke bloeding was het gevolg. De man werd naar het St. Elisabethsgasthuis in Haar lem overgebracht. Rijnland. Op donderdag 1 augustus zal in de wachtkamer van het raadhuis te Overveen de stemming worden gehouden voor een hoofdingeland-plaatsvervanger van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Het stembureau zal van negen tot drie uur daartoe geopend zijn. De daarvoor in aan merking komende stemgerechtigde inge landen van het eerste district Bloemen daal hebben voor deze stemming een op roep van Rijnland ontvangen. Met vakantie. De wethouder van onder wijs van .Bloemendaal, mejuffrouw dr M. E. Nolte, zal van eind juli tot eind augustus met vakantie gaan en gedurende die tijd verhinderd zijn spreekuur te hou den. Buitenlands bezoek. In augustus zal een gezelschap van 35 jonge stenografen uit Sprockhövel (West-Duitsland) een studie reis naar Nederland maken. De steno grafen zullen daarbij ook een bezoek bren gen aan Haarlem. Daarnaast worden Den Haag, Amsterdam, Utrecht, Arnhem en enige Noordzeebadplaatsen bezocht. Beëdigd. Als makelaar in onroerende goederen heeft de Haarlemse rechtbank be ëdigd de heer R. Kramer, te Santpoort, Rijksweg 488. Vijf kamp. De kampeervereniging Helios houdt zondag 28 juli de jaarlijkse atletiek vijf kamp op het Bloemendaalse strand met als inzet de In Memoriam Piet Wegman wisselbeker. Aan deze vijfkamp zal worden deelgenomen door de kampeer verenigingen Voorwaarts, KVS, KVA, Zee meeuwen en Helios. De wedstrijden begin nen des morgens om tien uur. Het honkbalprogramma voor het aanstaande weekeinde luidt: Zaterdag: Eerste klasse A: 16 uur Blauw Wit—TIW; 15 uur EHS—HHC: 16 uur VVGA-TYBB. Overgangskla;v: A: 16 uur DWVRooswijk; 16 uur Schoten 2—Catchers. Overgangsklasse B: 17 uur RFCRCH; 16 uur UWDe Spartaan. Tweede klasse A: 16 uur EDO 2—JOS; 16 uur Shell—TIW 3: 16 uur TOG—VVGA 2. Tweede klasse B: 16 u. THBKennem.land 2. Tweede klasse C: 16.30 uur Paciiico—PSV; 17 uur SVV—De Hazenkamp 2. Tweede klasse D: 16 uur All. Weerb.—Holland. Derde klasse A: 15 uur SC Haarlem 3EDO 3; 16 uur RCH 3EHS 2; 16 uur Kennemerland 3— DIO. Derde klasse B: 16 uur HFC „Haarlem" 2 Rood Wit 2. Vierde klasse B: 16 uur TYBB 3Schoten 4. Zondag Eerste klasse A: 14 uur EDO—Ajax. Eerste klasse B: 14.30 uur HCK—ABC; 14 uur O VVO—Schoten. Overgangsklasse A: 10 uur HFC „Haarlem"— Sparta 2; 14 uur Thor—WV „HEDW". Overgangsklasse B: 11 uur DEC—OVVO 2; 14.30 uur HHC 2—Neptunus. Tweede klasse A: 10 uur ABC 2—APGS. Tweede klasse B: 10 uur Bloemendaal—SC Haarlem 2; 14 uur DSS—Rood Wit; 12 uur HCK 2—RCH 2. Tweede klasse C: 12 uur LaakkwartierUSC; 14.30 uur SchiedamDOS. Tweede klasse D: 15 uur De Hazenkamp VVGA 3; 14 uur De Spartaan 2—TIW 2. Derde klasse B: 12 uur TYBB 2Schoten 3; 12 uur DSB—Rooswijk 2. Vierde klasse A: 10 uur DIO 2—SC Haarlem 4; 14 uur Halfweg-THB 2. Vierde klasse C: 10 uur EHS 3—HCK 4; 12 uur HHC 3—DSS 2. Voor de kortebaa: .-draverij die donder dag 1 augustus te Santpoort zal plaats hebben, zijn 29 paarden ingeschreven. De namen der paarden zijn: Varissena, Peter Hannover, Kerbeb, Sorello Frances, Upsalo Pluto, Torero, Promotor O, Royal Henny, Quile Verne, Rio Kitty, Rony Zora, Rito Belwin, Tourterella, Rudi Trothon, Redlof B.W., Straaljager O, Portout, Sur prise G, Upsie Scot P, Roi de Cinq Mille, Trudel Hollandia, Rito B.H., Quirinno, Roy Robinson, Querelle Spencer, Quinta, Oviedo A. Tossel Friezin, Queen Belwin. De schietwedstrijd van de handboog schutters V.Z.O.S. uit Santpoort en Con cordia uit Amsterdam heeft plaats zater dagmiddag 3 augustus op het schoolplein van de school met de bijbel, aan de Fr. Netscherlaan in Santpoort. ADVERTENTIE «KOWNGÏKNUW 6 Til.14014 f m ONDERTROUWD: 23 juli: H. E. B. de Vent en A. C. Wilshaus; C. P. Crezée en A. A. van den Broek; W. A. Ebes en J. D. Spek; J. A. van der Maat en G. P. J. van Trigt; P. J. G. Rustman en M. M. Segge- link. GEHUWD: 23 juli: H. Dirks en A. Ver- woerdt; H. Boonacker en J. Vredenburg; J. Kroneman en S. Postuma. BEVALLEN van een zoon: 20 juli: C. de Koning-De Vos; 21 juli: C. G. Kaart- Hendriks; 22 juli: M. K. van der Riet- Selis; L. Harmsen-Wassing; G. van Laar- Monster; B. Swart-Hagebout; A. C. Lampe- De Coninck; 23 juli: J. A. van der Burg- Nooij; M. A. Onderwater-Kruijver; A. H. M. Captijn-Van Krieken. BEVALLEN van een dochter: 19 juli: W. Wezenaar-Laninga; 20 juli: J. A. R. Spruijt-Van Duijnen; 22 juli: B. Rookhuij- zen-Troost; J. A. van den Broek-Vrees wijk; F. W. Cohen-Wijsenbeek; M. G. van der Veldt-Kathmann23 juli: G. J. Faber- Jonkhof, 2 dochters; G. E. Balk-Mentjox; P. A. Spook-Karremans. OVERLEDEN: 20 juli: V. Goris, 58 j., Hazepaterslaan; 22 juli: I. van Deventer- Heeres, 77 j„ Van Keulenstraat; C. S. M. van der Meij-Langewen, 68 j., Gasthuis- vest.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7