Mannetje Grommelebrom Gillette 50 DE ONZICHTBAREN (S5g Mczt€l Agenda voor Haarlem Goede atletiekwedstrijden op Haarlem-terrein Plannen aanleg waterleiding in de Roversbroekpolder naar zee, bos of hei 'n Gillette Rocket hoort er bij! Gemeentebestuur van Lisse wil lening sluiten bij burgerij DONDERDAG 25 JULI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 4 Succes voor stichting Haarlem-Noord Seizoen-Opruiming NU Nehroe waarschuwt tegen „atoom-kolonialisme" LISSE Verhoging watertarieven niet goedgekeurd Burgemeester een maand naar Nieuw-Guinea Brigitte Toff in Haifa „Israëliër fotografeerde niet", zegt kapitein Deense stappen in Cairo Raket met instrumenten steeg 80 kilometer Boelganins brief wekt in Londen teleurstelling Kort en bondig V *r a a g n a r-J \G i I I e t t e S c h e 4 e r c r m e VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KÖSTNE HILLEGOM Geslaagden van de chr. burgerschool voor u.l.o. Openluchtconcert door de Hillegomse Harmoniekapel .J Gisteravond zijn op het Haarlem-terrein in Haarlem-Noord gymnastiek- en atletiek- demonstraties gehouden, die waren georganiseerd door de stichting Haarlem-Noord. Organisatorisch, zowel als sportief kunnen deze demonstraties een succes worden ge noemd. Organisatorisch omdat het programma met een klein hiaat bij de estafet tenummers prompt op tijd kon worden afgewerkt; sportief omdat er diverse goede prestaties werden geleverd. Het gehele programma was een weloverwogen afwis seling tussen de demonstraties van de Haarlemse gymnastiekvereniging „Gios" en de wedstrijden tussen de atleten van de diverse deelnemende verenigingen. Na de intocht van de leden van „Gios" en enige fraaie vrije oefeningen kwamen verscheidene atletieknummers aan de beurt. „Gios" trad daarna nog verscheidene ke ren aan met gymnastische oefeningen als kast-, bok- en paardspringen, oefeningen op de evenwichtsbalk, paalklimmen en oefeningen aan brug en ringen. Voor de afmars, enige uren later, gat „Gios" nog een knotsoefening, die bij het publiek zeer in de smaak viel. Bij de atletieknummers werd vooral bij het speerwerpen een prachtige worp ge maakt door de Nederlandse recordhouder Joop Fikkert (van AAC), die met zijn 66.73 meter nog geen vier meter beneden zijn nationaal record bleef. Ook verraste Doornbosch van „Haarlem" met een worp van 51.20 meter. Het meest interessante nummer was on getwijfeld de 3000 meter hardlopen. Ron den lang wisselden Oosterman van Suomi, Verra van „Haarlem" en Keesom van A.V. •23 elkaar af aan de kop. Verra ging als eerste man de laatste ronde in, doch in de eindsprint bleek de prachtig lopende Suomi-loper Oosterman zoveel sneller, dat hij met ongeveer 10 meter voorsprong over de eindstreeo ging in de voor de gras- baan goede tijd van 8 min. 47.4 sec. Verra liet 8 min. 48.7 sec. voor zich afdrukken en Borst van Olympus, die in de laatste ron de Keesom nog wist te passeren, noteerde 8 min. 49.7 sec. Hoogspringen Goede prestaties leverde ook het hoog springen op. De jeugdige Krans van „Haarlem" won hier met een goede sprong van 1.75 m, voor zijn clubgenoot Van Zijl, die tot dezelfde hoogte kwam en Hoogland (Haarlem), die 1,70 m sprong. De jeugdige Dekker van Suomi toonde zijn kracht op de 400 m. Zoals een jeugd- recordhouder van Nederland op de 300 m betaamt, won hij deze 400 m in de uitste kende tijd van 50.5 sec. De 110 m horden was voor Van Boven van Zaanland in 16 sec. Verheem van Holland eiste de 100 m voor zich op in 11.6 sec. Spannend was de 100 m dames, waar mevr. Wullems van Atmodes in 13.1 sec. mej. Kieske (Gita) pas op de streep naar de tweede plaats wist te verwijzen. Ook voor mej. Gieske werd 13.1 afgedrukt. Bij de 80 m meisjes B nam mej. Fictoor van Gita echter revanche, door hier mej. Kools (Atmodes) resoluut naar de tweede plaats te verwijzen. Mej. Fictoor liep de afstand in 10.6 sec. Mej. Kools in 10.9 sec. Het hoogspringen voor dames werd weer een Suomi-succes. Mej. v. d. Ploeg won dit nunmmer met 1.45 m, doch mej. Piek van Holland, mej. Keyzer van Gita en mej. Hovestand bezetten resp. de tweede, derde en vierde plaats met dezelfde hoogte, doch met meer afsprongen. Mevrouw Willems (Atmodes) won de 80 m horden in 12.9 sec. vóór mej. Meiland (Holland), die een halve seconde later fi nishte. Heida van A.V. '23 won „opzit tend" de 800 meter in 2 min. 1.3 sec. Om de tweede en derde plaats werd fel strijd ge- ADVERTENTIE m. 18-22 2.50 m. 23-26 2.05 m. 27-30 3.25 mod. 86 Leuk rood Linnen kinder schoentje sterk rubber zooitje. Er 1b een Bata-fllleuil vO&JCtolJ l leverd tussen Snijders (Haarlem) en Cor- nelisse (A.A.C.). Snijders besliste deze strijd in zijn voordeel door in 2 min. 4.5 sec. op de tweede plaats beslag te leggen. Cornelisse noteerde 2 min. 4.6 sec. De 300 m jongens was voor Vissers van „Haarlem". In 37.8 sec. liet hij Hurkmans van Suomi vrij ver achter zich. De estafette-nummers brachten vooral veel strijd op de 4 x 80 meter meisjes en 4 x 100 meter dames. Het eerste nummer was voor Gita in 43 sec. met op de tweede plaats Atmodes in 43.4 sec. Atmodes won de 4 x 100 meter in 53.8 sec. voor een ge mengde ploeg van Holland en DEM. Haar lem won in 38.2 sec. de 4 x 80 m jongens en Suomi was heer en meester op de Olympi sche estafette, die deze ploeg won in 3 min. 17 sec. NEW DELHI (UP) Premier Nehroe heeft in het parlement van India gewaar schuwd, dat de voorraden steenkool en olie niet voldoende zijn om op lange ter mijn in de behoeften van India te voor zien. De toepassing van kernenergie is daarom „van praktisch belang", en de regering overweegt de bouw van kern centrales door het gehele land, speciaal in die gebieden, waar weinig conventionele brandstof voorhanden is. In 1954 bedroeg de begroting van het Indiase departement voor kernenergie 2 miljoen dollar, thans 25 miljoen. Het aantal personen, dat momenteel in het gebruik van kernreactors wordt geïnstrueerd, be draagt 250 en zal binnenkort tot 1.000 wor den uitgebreid. Beperkte financiële middelen zullen geen beletsel zijn voor de toepassing van kern energie, aldus Nehroe. Hij waarschuwde tevens tegen tè veel afhankelijkheid van het internationale bureau voor kernenergie, wat zou kunnen leiden tot wat hij noemde „atoom-kolonia- lisme", indien één grote mogendheid hier de lakens zou uitdelen. India zal in eerste instantie atoomenergie aanwenden voor vreedzame doeleinden. „Wellicht zal in de toekomst de mogelijkheid, ook kern wapens te vervaardigen, worden over wogen", zo besloot Nehroe. In de Roversbroekpolder bij Lisse heerst een nijpend gebrek aan drinkwater. Daar om werd besloten om met een tankwagen water rond te brengen, hetgeen slechts een provisorische oplossing kan worden genoemd. De directeur van het waterlei dingbedrijf in Lisse heeft van B. en W. van Lisse opdracht gekregen op korte ter mijn de mogelijkheden tot aanleg van een nieuwe waterleiding te onderzoeken. Er zou een zo zuinig mogelijk plan moeten worden ontworpen, want de tot dusverre ontworpen plannen lagen steeds boven de financiële draagkracht. Een dezer dagen heeft de directeur het gemeentebestuur een rapport overhandigd, waarin hij een begroting heeft gemaakt voor de water voorziening van tien percelen met een leiding van een decimeter doorsnede. De kosten zijn met inbegrip van een zinker en twee brandkranen begroot op 23.500 gulden. Hierbij komen dan nog de kosten van de aansluiting 450,alsmede tien watermeters 300,In het totaal is met de aanleg van de waterleiding een bedrag van 24.250,gemoeid. Wanneer ook de Middenweg in dit plan wordt betrokken kunnen nog zes woningen van waterleidingen worden voorzien. De kosten hiervoor worden geschat op 12.180 11.200 voor de hoofdleiding, 800 voor De directeur-generaal van de prezen heeft geweigerd zyn goedkeuring te geven aan het besluit van de Lissese raad van 28 januari om de watertarieven met in gang van 1 januari 1957 met vijf percent te verhogen. De directeur-generaal meent, dat deze verhoging niet zou passen in het kader van de door de regering gevoerde prijsstabiliteit. B. en W. stellen de raad voor hierin te berusten en voor 1958 weer een voorstel tot verhoging in te dienen. De burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf zal als lid van een parlemen taire commissie binnenkort naar Nieuw- Guinea vertrekken. Hij zal daarom van 4 augustus tot 1 september afwezig zijn. Zijn functie zal gedurende dit tijdvak worden waargenomen door de loco-burgemeester, wethouder J. W. A. Lefeber. het maken van aansluitingen en 180 voor de watermeters). De bewoners van de Ring dijk krijgen geen aansluiting, wanneer de bovengenoemde leidingen worden gelegd. B. en W. zullen de raad adviseren het krediet te voteren. Het college zal echter eerst dan tot de aanleg van de waterlei ding laten overgaan, wanneer men er zeker van is, dat de bewoners de onkosten van het aansluiten en aanleggen van de bin nenleidingen zelf willen betalen. De finan ciering van het project vormt een groot probleem. Daarom overweegt het college tegen de gebruikelijke rente het benodigde bedrag van de burgerij te lenen. Het plan is stukken van duizend en honderd gulden uit te geven. Verondersteld wordt, dat de burgers deze burgerzin zullen kunnen op brengen. Mocht het plan mislukken, dan zal een beroep op de minister van Sociale Zaken worden gedaan. Men vertrouwt echter, dat het niet zo ver zal behoeven te komen. HAIFA (AFP). - Het Deense vrachtschip Brigitte Toft is woensdag in Haifa aange komen na het Suezkanaal te zijn doorge varen. De lading van het schip is voor Israel bestemd. De Brigitte Toft is het eerste schip, dat sedert de Brits-Franse actie tegen Egypte door het kanaal naar Israel is gevaren en de bestemming niet geheim gehouden heeft, in tegenstelling tot andere schepen, die eveneens door het kanaal zijn gegaan maar niet hebben bekendgemaakt, dat zij Israëlische havens zouden aandoen. Het Deense schip heeft rijst uit Rangoon aan boord. Een Israëlisch lid van de be manning, Rafi Eylon, is maandag te Suez door de Egyptische autoriteiten gearres teerd. Het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Deense ambassade In Caïro opgedragen het Egyptische ministe rie van Buitenlandse Zaken om een ver klaring te vragen van de redenen van de arrestatie van Eylon, die zich in Egypte in hechtenis bevindt. Dit is door een woordvoerder van het Deense ministerie woensdagavond medegedeeld. Volgens de kapitein van de Brigitte Toft is de enige klacht tegen de Egyptische autoriteiten de arrestatie van Eylon, die „Nelson" wordt genoemd omdat hij maar één oog heeft. Naar de kapitein meende te weten, was Eylon van het schip gehaald om de reis naar Port Said over land te maken zodat geen enkele Israëliër er zich op zou kunnen beroemen, het kanaal doorgevaren te zijn. De kapitein ontkende, dat Eylon foto's zou hebben gemaakt. „Zij hebben mij zeer bepaald beloofd, dat Êylon te Port Said weer aan boord zou gaan", aldus de kapitein van het Deen se schip. De secretaris-generaal van de UNO. Hammarskjoeld, heeft Israel meegedeeld, dat hij bij Egypte zal informeren naar de arrestatie van Eylon. FORT CHURCHILL (UP) Geleerden, die deelnemen aan de werkzaamheden van het Internationale Geofysisch Jaar hebben de derde raket met succes afgevuurd van het lanceerterrein bij Fort Churchill, ge legen in Noord-Manitoba in de Verenigde Staten. Een „Aerobee"-raket voorzien van instrumenten voor het registreren van tem peraturen, winden ea kosmische stralen is dinsdagnacht boven deze militaire basis tot een hoogte van meer dan 80 kilometer in de stratosfeer gestegen. De raket be reikt een snelheid van 1285 meter per seconde (ruim 3600 km per uur). Maar die jongens waren niet de enigen, die verbaasd zouden opkijken Mannetje Spiegelbeeld wandelde verder en ging het dorp in. Toen hij een dorpsge- noot ontmoette, zei hij vriendelijk goedendag en hij nam met 'n vriendelijk lachje zijn hoed af. De man was zo verbouwereerd, dat hij vergat, terug te groeten. Zijn mond zakte open van verbazing en hij bleef stokstijf staan, om Mannetje Spiegelbeeld na te kij ken. Needaar begreep hij niets van! Zoiets had hij van de kleine nijdas nog nooit meegemaakt45-46 LONDEN (Reuter) De brief van Boel- ganin aan premier MacMillan heeft teleur stelling gewekt in officiële Britse kringen. Men vindt dat de inhoud weinig vooruit zichten biedt op nauwere betrekkingen tussen Groot-Brittannië en de Sovjet- Unie. Over Boelganins suggestie dat de regeringen van de Europese landen en de Geluidshinder. Een aantal geïnteres seerden in het probleem van de geluidshin der heeft een commissie ingesteld voor on derzoek op dit gebied. Secretaris is de heer C. de Jong, Lindelaan 12, Voorburg. De vijf leden tellende commissie wil, met medewerking van het publiek, een over- Verenigde Staten zich moeten verplichten zicht verkrijgen van de soorten van ge- militaire en economische hulp te weigeren aan de landen die de vrede in Europa ver storen, wordt opgemerkt, dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk een dergelijke verplichting reeds op zich ge nomen hebben. Boelganin beweert in zijn antwoord aan MacMillan dat bepaalde westelijke mo gendheden en de regering van West-Duits- land overeen gekomen zijn om de sub commissie voor ontwapening van de UNO te misbruiken met het doel steun te ver lenen aan verkiezingsmanipulaties in West-Duitsland. Hij beschuldigt de Britse regering ervan dat zij de voorraadvorming en vervolmaking van de meest destruc tieve wapens toestaat onder de dekmantel dat zij ontwapeningsbesprekingen voert. Boelganin zegt, dat Groot-Brittannië en zijn bondgenoten telkens als de Sovjet- Unie op de ontwapeningsbesprekingen een stap voorwaarts doet, „een stap achter waarts doen en daarmee hun eigen voor stellen laten vallen". Volgens hem verbindt Groot-Brittannië de ontwapening met in gewikkelde problemen, zoals de hereniging van Duitsland en dit kan de ontwapenings kwestie alleen maar ingewikkelder maken, aldus de Russische premier. ADVERTENTIE liA lli.U i Gaat U met vacantie? Dat is hèt moment om Uw oude apparaat te vervangen en over te gaan op Super Snel Scheren met 'n Gillette Rocket. Het is zo eenvoudig: Draai, het apparaat is open, klik, het mesje erin, draai en U bent gereed om U perfect te scheren, waar U ook bent. Gillette Rocket met Dispenser en 4 blauwe Gillette mesjes in practisch etui, ideaal voor op reis, voor maar .nobnüa "Trio toH A Alle leerlingen van de christelijke bur gerschool voor ulo te Hillegom, die voor de mulo-examens en het daaraan verbonden middenstandsexamen werden opgegeven zijn geslaagd. Diploma B kregen: Atie Noor van Lisse en Wim Seist van Hillegom. Voor diploma A: Corrie van Dam, Truus de Graaf, Clara Hordijk, Albert Kleywegt, Bert Korbee, Lenie de Kaasteniet, Gerda van Loo, Herman Maas, Kobie Oudakker, Gerrit Rikkers, Nel Telkamp, Janny van der Vinne, Willemien van Vliet, allen te Hillegom. Tinie Damo, Betty de Rooy en Peter Tensen te Nieuw Vennep. Corrie Meeldijk te Noordwijkerhout. Rob Kolk te Vogelenzang. Harmke Veltman te Benne- broek. Voorts slaagden van deze school voor het diploma machineschrijven Corrie van Dam, Lida Bijvoet, Tinie Damo, Truus - de Graaf, Clara Hordijk, Albert Kleywegt, Gerda van Loo, Wim Seis, Atie Noort, Janny van der Vinne, Nel Telkamp, Wil lem van der Weerd. Donderdagavond geeft de Hillegomse Harmoniekapel een openluchtconcert in de muziektent in de Hoftuin te Hillegom. Onder de uit te voeren werken bevindt zich onder meer de nieuwe compositie van Benedict Silberman „Signaal in de nacht". 28. Ik kreeg geen liefde terug. Haar hart behoorde een ander toe. Met treurige gedachten en zwaar zuch tend sliep ik tenslotte in.... De dagen vergleden in eentonige gelijkheid; de wegen werden slechter, de omgeving onwerkelijker. De uren sijpelden weg zonder dat zich iets belangrijks voordeed. In het kamp van een troep nomaden voorzagen wij ons van nieuwe paarden, die wij met bijbetaling voor onze paarden inruilden. Steeds weer waren wij blij, als we in een goed verwarmde jurtte konden slapen. De nachten waren meestal vrij koud en dat werd des te onaangenamer, daar wij steeds hoger de bergen in trok ken en nog maar in enkele gevallen een kamp tegen kwamen. Hier vocht de winter nog hardnekkig met de naderbij stormende lente; op warme, zonnige dagen volgden steeds weer aanvallen van de winter en sneeuw bedekte dan weer opnieuw de grond. In de steppe vonden de kudden echter genoeg voedsel. Het nog jonge gras had wel weinig voedingswaarde, doch de naderende regentijd zou spoedig de uitgedroogde bodem met fris, sappig groen bedekken. Dan vlogen de- springmuizen kriskras door het gras, dan zaten de marmotten zich voor hun holletjes te zonnen, dan trokken de gazellen en antilopen in grote troepen over de steppe, terwijl leeuweriken in de blauwe lucht hingen. Ja, spoedig zou het weer lente zijn, spoedig! Drie weken waren we nu al onderweg en Komoroff zag er al even verwilderd uit als ik. Toen we eindelijk weer eens een dal binnentrokken, waardoorheen een riviertje stroomde, hield ik mijn paard in op een plek, die mij uitstekend geschikt leek om er ons kampement op te richten. De zon stond nog hoog aan de hemel en nadat de tenten waren opgezet en de paarden verzorgd, ging ik langs de oever van het watertje lopen op zoek naar een goede plaats om mij eens grondig te verfrissen. Het sneeuwwater was ijzig koud; ik zwaaide als een wildeman met mijn armen, maar ik klappertandde toch. Nooit in mijn leven ben ik na een bad zó snel in mijn kleren geschoten als toen. Toen ik in het kamp terugkwam, riep de Rus ver baasd: „Bühler, wat heb jij uitgespookt? Je ziet er plotseling heel anders uit! Je hebt toch geen bad genomen?" „Ja, dat heb ik wel! Het water was ijskoud, maar het moest er nu maar eens van komen". (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) Komoroff greep zijn zadeltas en rommelde er verge noegd fluitend in rond. „Ook wat moois", zei hij dat je alleen bent gegaan! Ik had toch wel een uitnodiging verdiend, zou ik zo zeggen. Maar ja, wat jij nu gedaan hebt, kan ik ook nog altijd doen. Het imiteren behoort wel niet tot de beste menselijke eigenschappen, maar „Je kunt best gelijk hebben, maar imiteren is naast jagen en verzamelen één van de oudste menselijke instincten. Maar wil je werkelijk nog een bad nemen, Komoroff?", vroeg ik toen de Rus zeep en handdoek greep. „Natuurlijk", antwoordde hij lachend. „Meen je nu werkelijk, dat ik nog langer zo vuil wil blijven rond lopen?" „Nee, dat niet, Komoroff, maar het is daar nu veel te laat voor geworden! De zon is al achter de wolken ver dwenen en de wind is kil genoeg. Wacht toch tot morgen. Haal nu geen gekke dingen uit, het water is trouwens ijzig koud". „Zo, zo", antwoordde Komoroff lachend. „Jij bent schoon, jij bent zo zuiver als een kuiken, dat pas uit het ei is gekropen, en moet ik dan soms smerig blijven rondlopen?" „Dat is toch onzin! Of je je nü gaat wassen of mor gen, komt er toch niet op aan, en je mag niet de kans lopen een verkoudheid op de hals te halen. „Ach, maak je om mij nu maar geen zorgen! Dat de geyser van het bad kapot is, weet ik wel". Fluitend liep hij weg en zwaaide opgewekt met de handdoek, maar toen hij een klein uurtje later terug kwam, vloekte hij als een Italiaanse havenarbeider. Zijn tanden klapperden en de hand, waarmede hij naar de beker dampende thee greep, trilde zó, dat hij de helft morste. Of ik wilde of niet, ik moest lachen. „Het is een oude wijsheid, Komoroff: Wie niet horen wil, moet voelen!" „Dat slaat niet op mij, Bühler. Ik heb gehoord, èn ik heb gevoeld, en dat was lang niet zo weinig". Een rilling trok door zijn lichaam. Kort daarop kropen wij in de slaapzakken. Het was die nacht bar koud. Het vuur, dat wij in onze tent had den aangelegd, ging uit kort nadat wij insliepen en de nachtelijke wind blies door het dunne tentzeil, kroop onze slaapzakken binnen en liet ons bevriezen, zodat we de volgende morgen stijf wakker werden. Voordat het licht werd, stonden we tl op en reden toen zo snel mogelijk weer verder. Evenals wij, waren ook de Mongolen mismoedigd en hun humeur zakte in de loop van de dag steeds meer. Vaak reed Tui-Jaroen een heuvel op en keek dan zoekend om zich heen of hij niet een jurtte kon ontwaren, waarvan de bewoners ons zouden uitnodiging voor een kom thee en ettelijke pijpen, en waar wij onderdak voor de nacht zouden kunnen vinden. Maar wij zaten al zó hoog in de bergen, dat er geen kans meer bestond dat we nog nomaden zouden tegenkomen. Achter de beboste bergen, waar wij nu op toe reden, verhief zich een keten van met sneeuw bedekte bergkammen: de uitlopers van het Changai- gebergte, dat ver aan de horizon glinsterde en glansde in de zon. We konden onze pelsmantels uittrekken, zo warm was het overdag. Onze stemming werd er echter nauwelijks beter op. Komoroff was opvallend stil en zat kennelijk te piekeren. Ik probeerde te schertsen. „Tel je soms de haren van je paard, Komoroff? Twee uur lang staar je nu al naar zijn manen". „Je kunt me nog meer vertellen, Bühler, maar ik voel me vandaag geradbraakt. Wanneer ik diep adem, krijg ik steken tussen de schouderbladen". „Ja, die afschuwelijke koude ook 's nachts! Het wordt tijd, dat we weer eens een kamp tegenkomen. Een paar rustdagen zouden ons goed doen. Ook de paarden hebben die nodig". Komoroff bromde wat onverstaanbaars in zijn ver wilderde baard. Toen wij tegen het middaguur even rust hielden, zag ik dat Komoroff rilde, alhoewel wij in de zon lagen en ik mij behaaglijk voelde. „Is er iets? Heb je het koud?" „Als een natte hond in een sneeuwstorm", antwoord de hij klappertandend. Ik stak mijn hand onder zijn hemd. Zijn huid was gloeiend heet. „Je hebt koorts, Komoroff! Dat komt er nu van. Ik heb je nog zo gewaarschuwd tegen die waspartij". „Wat kon dat kleine beetje koude water nu voor kwaad?", zei hij, terwijl hij zijn pels dichter om zich heen trok. v - iWordt vervolgd). luidshinder en de aandacht van instanties, wie het aangaat, hierop vestigen. Drankbestrijding. De Gereformeerde Vereniging voor Drankbestrijding zal zich tot de Generale Synode wenden om haar verontrusting uit te spreken over het toe nemende drankmisbruik in gereformeerde kringen. De vereniging heeft voorts haar afkeuring uitgesproken over het verschij nen van drankadvertenties in de christe lijke pers en over het feit, dat er drank wetverloven verleend zijn aan christelijke militaire tehuizen en christelijke vergader gelegenheden. Burgemeester. Benoemd is tot burge meester van Oude Pekela drs. J. A. C. van Burg, hoofd van de sociale afdeling der Stichting tot Ontwikkeling van Komgron- dengebieden te Tiel. Drs. Van Burg is ge boren op 13 april 1924. Hij is lid van de Partij van Arbeid. Dr. Ritter 75 jaar. Op 16 augustus zal dr. P. H. Ritter jr. zijn 75ste verjaardag vieren. De AVRO zal hem in samenwer king met een huldigingscomité op zaterdag 28 september een receptie aanbieden. Koninklijk geschenk. De Koningin heeft de gemeente 's-Gravenhage een groot aantal etnografische voorwerpen ten behoeve van het museum voor het Onder wijs geschonken. De verzameling bestaat uit vlechtwerk, aardewerk, kalebassen, pijlen en bogen en houten voorwerpen. Artis. De gemeente Amsterdam is thans geheel eigenaar van Artis geworden. In 1939 kreeg de gemeente tezamen met de provincie Noordholland de oorspronkelijk 'aan het Koninklijk Zoölogisch Genoot schap „NatUra Artis Magistra" toebeho rende terreinen, 'gebouwen, museumverza- melingen en de bibliotheek in eigendom en wel in de verhouding onderscheidenlijk van drie-vierde delen en één vierde deel. De gemeenteraad heeft thans besloten het deel van de provincie over te nemen. Jamboree. Op 1 augustus zal in Sut- tonpark (Engeland) de Golden Jamboree 1957 geopend worden door de hertog van Gloucester. Er nemen 35.000 padvinders uit alle werelddelen aan deel, waarbij 1000 Nederlandse jongens en meisjes. De AVRO zal in samenwerking met de K.R.O., de N.C.R.V. en de Wereldomroep uitzendin gen van de jamboree geven. Naar Sutton- park gaan Tom Bouws (K.R.O.), Johan Bodegraven (N.C.R.V.) en Kees de Wolf (A.V.R.O.). Supertanker. In Japan is de super tanker „Caltex Arnhem" te water gelaten. De „Caltex Arnhem" is in aanbouw voor de n.v. Nederlandse Pacific Tankvaart- maatschappij. Het schip is tweede van de zeven supertankers, die worden gebouwd in Nederland, België en Japan en het acht ste schip dat gaat varen onder Nederlandse vlag voor het vervoer van ruwe olie naar ons land. Ziekte van Weil. Vermoedelijk ten gevolge van het zwemmen in een beek te Lintelo onder de gemeente Aalten is de 19-jarige F. S. uit Rotterdam besmet met de ziekte van Weil. S. is aanvankelijkk in het ziekenhuis te Winterswijk opgenomen en later overgebracht naar Rotterdam, waar operatief werd ingegrepen. Zijn toe stand is inmiddels verbeterd. Installatie. Voor het gerechtshof te Amsterdam is mr. A. Ridder van der Does de P.iie geïnstalleerd tot raadsheer van dit college. DONDERDAG 25 JULI Rembrandt: „Annie get your gun", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Studio: „Je komt er wel uit", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: „Strijd tegen verdovende middelen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Stan Laurel en Oliver Hardy als dansmeesters", alle leeftijden, 7 en 9.-15 uur. Frans Hals: „In de bus van Coronado", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De Afrikaanse leeuw", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Roxy: IJscomankijk uit", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Phffft", 18 jaar, 8.15 uur. VRIJDAG 36 JULI Minerva: „Heb je 'm door", alle leef tijden, 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt: „Mon tague's jeugdvariété", a.l. 10.30 uur, „Sissi, de romance van een prinses", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans'Hals: „Het ver dachte huis". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The lady and the tramp", alle leeftijden, 10.30 uur; „De Afrikaanse leeuw", alle leeftijden, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: ,,'t Is feest vandaag", alle leeftij den, 2.15, 7 en 9.15 uur. Om' 10.30 uur kin derprogramma. Lido: Houten koppen", alle leeftijden, 2 en 4.15 uur. „Strijd tegen ver dovende middelen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Vakantie-kinderprogram ma. 10.30 uur: „De familie mloordslee", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bloedige vergelding", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. 9.15 uur. Nieuwe Kruisstraat 14, Jeugdrally Pinkstergemeente, 7.45 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6