Uitstekende opdrachtfilm van Albert Brosens Coaster „Con Zelo" maakte proefvaart op Noordzee JS§'? Bijkantoor in Zandvoort van Nutsspaarbank geopend wÊÊÊÊÊÈÊÊÊÈÊÊÊ Brieven aan de redactie 9 „BRANDGEVAAR OP DE BOERDERIJ" Zwemclub naar Spanje Wisselloper beroofd ZANDVOORT Fraaie resultaten bij zandbouwwedstrijd Oliestookinstallatie explodeert Veel belangstelling voor tennistoernooi Brederode Veel belangstelling voor gouden bruiloft Uitbreiding Heemsteedse laagspanningskabelnet Haarlemse jongeren naar sportbondsjeugdkamp Burgerb'ike Stand van Haarlem GEBOUWD IN SPAARNDAM Gouden huwelijksfeest Ter ere van Golnot Expositie van moderne kunst in Haarlem „De A van Abeltje" in Openluchttheater Jongeman verdacht van diefstal van bromfietsen UIT STAD EN STREEK Wedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers Europese ministers van landbouw bijeen te Parijs Stromen sollicitaties voor Europese instellingen Examens DONDERDAG 25 JULI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zolang er in Nederland nog films wor den gemaakt als de instructiefilm van Al- bert Brosens over het „Brandgevaar op de boerderij" behoeven wij aan de Neder landse cinematografie niet te wanhopen, pe vertoning van deze zeventien minuten durende film, welke dinsdagmorgen in het Stedelijk Museum te Amsterdam werd ge geven, sorteerde tenminste dit moedgeven de effect. En dat was wel nodig na de te leurstellende vertoningen op de laatste dag der Haagse Fiïmweek, waar ook op het stuk der documentaires niets bijzonders te beleven viel. Ben ik goed ingelicht dan zou Brandgevaar op de boerderij" in voor selectie zijn geweest voor die slotdag en uit welke hoofde en met welke argumenten is mij niet bekend zijn afgewezen. Ik kan het my haast niet voorstellen. Het is een gave film, een uitstekend filmwerk zelfs, dat niet alleen volkomen beantwoordt aan zijn instructieve opzet maar dat ons daarenboven nog een zijde onthult van het talent van zijn maker: zijn gevoel voor de dramatische formule, zijn inzicht in het dramatisch principe, zoals het zich uit in de beheerste wijze, waarop hij met het beeld weet te spelen en het filmritme zijn kans geeft in een bewogen aaneenschake ling van goed getroffen en fraai op tijd ge plaatste ook innerlijk bewogen ster ke situaties. Bij een aantal voorvertoningen voor de landbouw en dan in het bijzonder voor de boeren in wier belang deze film is ge maakt, zaten die boeren met tranen in de ogen toen aan het eind het licht aanging en Brosens indrukwekkende weergave van een brand op een boerderij was voltooid. Hij had zijn publiek niet treffender kun nen pakken dan met deze laatste navrante en schrijnende scène, waarin de kadavers van verbrand vee de trieste balans vormen van wat, door jaren arbeid en spaarzaam heid verkregen, in een paar uur verloren kan gaan. Zoiets zegt een boer wat. Het zegt hem meer dan eindeloos commentaar over wat hij wel en niet moet doen en wat hij wel en niet moet nalaten om de ver woesting van zijn bedrijf te voorkomen. Maar niet alleen de boer, ook wij stede lingen en niet bij deze zaken zo direct be trokkenen, woi-den erdoor aangegrepen. Dat duidt op een eigenschap in deze film, die haar verheft boven het niveau, dat de opdrachtgever misschien had verwacht, de opzet, welke hij eraan had gesteld. Het brandgevaar op de boerderij is door Bro sens als een wezenlijk algemeen menselijk gegeven opgevat en door hem zo aan ons gepresenteerd, dat wij er ons helemaal bij betrokken voelen. De filmer bereikt dat door na een snelle en zeer compacte inlei ding over te stappen op de zichtbaar- making van een dier gevaren voor de boerderij: het spelen van kinderen met vuur. Dat gebeurt niet alleen op het plat teland, al is de ruïneuze uitwerking veel ingrijpender. Die ruïneuze uitwerking zal de boer wel het meest aanspreken. De oorzaak is er een met een algemene strek king en gaat op voor iedereen. Zeer be kwaam bereidt de filmer die brandstich ting door kinderhand voor. Hij dóet dat met het uitbuiten van de spanning, welke het komend onheil oproept: men ziet d% moeder op de rug als zij weggaat'naar de deel om haar was op tè hangen en het kind achterblijft, vlak bij haar wapperend schort over het hek. Men weet: het zal uit dat schort de lucifers halen, waarmee het straks zijn noodlottig spel gaat bedrijven. En men kan het niet tegenhouden. Alles voltrekt zich zoals men het vreest. Liggend onder een kar slaat het kind de gevolgen gade van de brand, die het heeft gesticht in de hooimijt. Dikke rookwolken kronke len omhoog. En dan is er geen houden meer aan, al komt alles in actie. Vergeefs probeert de boer de deur van zijn stal open te trappen. Vergeefs jagen de dorpelingen op de brandweerwagen om het vuur de pas af te snijden en het snel te kunnen be strijden. Wat overblijft is een rokende puinhoop, de moeder met het kind aan de borst geklemd, behouden, de boer, die de ontreddering overal tegelijk moet zien en de kadavers, de vreselijke kada vers van het omgekomen vee. Toont Brosens zich in zijn inleiding een meester in de beperking zonder dat de film als instructiegeefster ook maar even aan waarde inboet aan het slot blijkt hij een voortreffelijk verteller met fijne zin voor het dramatische detail en de juiste verhouding. Hij doet daarin prak tisch alles met het beeld en een zeer functioneel toegepaste muziek. Er komt bijna geen dialoog aan te pas. Juist daar door krijgt dat deel zo'n zuiver filmrijke inslag, is dat deel film zo gaaf, zo goed gecomponeerd. Dat maakt mij werkelijk enthousiast en het stemt mij tot nadenken. Want al weet ik wel, dat het hier tenslotte gaat om een periode, die hoogstens tien Onder een wagen slaat het kind de gevolgen gade van zijn spelen met vuur. Een der knappe scènes uit „Brandgevaar op de boerderij". minuten omvat en al besef ik dat men daaruit nog niet kan concluderen dat Bro sens' begaafdheden ook liggen op het vlak van de speelfilm, ik maak mij toch sterk dat hem een korte vrije film best toever trouwd kan zijn, wanneer hij ook daarin niet de dialoog maar de beelden het woord laat doen. Voor iemand, die na zo gewe tensvolle en nauwgezette arbeid met zo'n opdrachtfilm uit de bus komt moet toch ook een andere kans zijn weggelegd. Voor al wanneer men zich zijn eerste poëtische „In de kersenbongerd" en zijn heldere „Zo rond als een ei, zo glad als een spiegel" (over het vak van de metselaar) in herin nering brengt. Dat het hier een Haarlems cineast betreft moge daarbij niet tot de verdachtmaking van chauvinisme aan het adres van ondergetekende leiden. P. W. Franse Op donderdag 1 augustus gaat een groep meisjes en jongens van zwemclub „Haar lem" naar Spanje. De kunstzwemgroep, die daar reeds eerder vele successen heeft geboekt, gaat naar Catalonië. Nieuw is echter de jeugduitwisseling tussen de jon gens van zwemclub Haarlem en de jongens van de Club de Natación Manressa. Deze jeugduitwisseling is niet bedoeld als krachtmeting, maar wel om de jongens een prettige vakantie te bezorgen. De Haarlemse jongens zullen worden onder- .ge^aent in gezinnen ir) Manressa. In be gin september zullen 'de jongens 'van Man ressa een tegenbezoek aan Haarlem bren gen. De grondslag voor deze uitwisseling is gelegd door Cor Braasem. In Spanje zullen zich mevrouw L. Lan- tingKeiler voor schoonspringen en de heer Theo v. d. Laar, voor komisch springen, bij de kunstzwemgroep aanslui ten. De trip wordt gemaakt onder leiding van mevrouw A. HölskenNeve en de heer W. Knape. Op dinsdag 20 augustus hoopt de groep weer in Haarlem terug te zijn. In de Paleisstraat te Amsterdam is een 33-jarige wisselloper vanmorgen beroofd van een tas met vijfentwintigduizend gul den. De dader wierp hem een bijtende vloeistof in het gezicht en ging er met de tas, die de wisselloper liet vallen, vandoor. Het onheil is geschied. De hoeve staat in brand. De uitslag van de zandbouw—edstrijd, die woensdagmorgen op het Zandvoortse- strand werd gehouden, was als volgt: groep A (7 t/m 9 jaar): eerste prijs: Reggy Govers, Amsterdam, met kruisspin; twee de prijs: Hans Vader, Zandvoort, met oli fant; derde prijs: Maike Govers, Amster dam. met krokodil. Groep B (10 t/m 12 iaar): eerste prijs: Henk van Staveren m Hans Versteege, Zapdvoort, met rustende °nde man; tweede prijs: Betty Koper, Zandvoort, met het Zandvoortse raadhuis; derde prijs: Carla Gaus, Zandvoort, met schildpadvijver. Groep C (13 en 14 jaar): eerste prijs: Sylvia Röfekamp, Zandvoort, met zwaan; tweede prijs: B. Pijlman, Zandvoort, met zeepaardje; derde prijs: Lina de Groot, Zandvoort, met zonnebaad- ster. OP 14 augustus zullen de kinderen des jyiddags weer hun prestaties in het zand- bouwen kunnen tonen. Met een enorme klap, die tot in verre omtrek hoorbaar was, is woensdagmiddag om 5 uur de oliestookinstallatie voor een stoomketel in een fabriek voor suikerwer ken aan de Oranjestraat in Zandvoort ont ploft. De explosie veroorzaakte grote ma teriële schade. De muren van het ketel huis werden ontzet, vertoonden grote scheuren en moesten door personeel van de dienst publieke werken voorlopig wor den gestut. De installatie liep zeer grote schade op, waarvan de omvang nog niet kon worden vastgesteld. De schade is voor de eigenaar nog onoverzienbaar, daar het gehele bedrijf thans stil is komen te lig gen, terwijl juist enkele zeer grote export orders onderhanden waren. Daar zich op het moment van de ontploffing niemand in de nabijheid van het ketelhuis bevond, de den zich geen persoonlijke ongevallen voor. De oorzaak is nog niet bekend. In de loop van vorige week werd de installatie nog gereviseerd. Het open A-, B- en C-toernool van „Brederode", dat maandag op de banen achter de ruïne van Brederode in Santpoort met de B- en C-partyen is gestart en tot en met zondag de aandacht zal blijven vragen, staat met tweehonderdvijftig deel- nemers(sters) wel bij zonder in de belang stelling. Vrijdagavond wordt een aanvang ge maakt met de A-afdeling, die met veertig partijen, waarvan drieentwintig heren singles, goed bezet is. In de B- en C-af- deling wordt vanavond het programma voortgezet met de wedstrijden voor de tweede ronde. Zondag vragen de finales de aandacht. De uitslagen van de in de B-afdeling ge speelde wedstrijden luidden (eerste ronde): Dames enkelspel: mevr. A. Zurcher sl. mej. B. Snijders 62 en 63; mevr. L. Knötschke sl. mevr. W. Krul 63 en 63; mevr. H. Siemens sl. mej. H. Hendrikse 63 en 6—4; mej. W. v. d. Broek sl. mevr. Veldmeijer 63 en 62 en mej. T. Schou ten sl. mej. I. Goossens 64 en 61. Heren enkelspel: G. de Bijl sl. F. Musch- ter 62 en 86; B. Stals sl. D. Constandse 6—0 en 6—1; F. J. Blok sl. J. Slewe 6-4 en 86; F. W. G. van Dalsum sl. L. Ban ning 64, 57 en 6—0; J. N. Bolleman sl. W. Mazee 64 en 86; C. Ottolini sl. J. de Jager 64 en 63; J. Verkuyl sl. Z. Verwaal 75 en 64; F. Neelissen sl. P. H. Hendriks 6—3 en 75; W. A. van Swaay sl. T. Hassink 63 en 64; R. Vorstman sl. B. Marijnen 64, 46 en 64; H. E. Rempt sl. A. Banning 75 en 64; P. Moolenburgh sl. R. Wagner 63, 57 en 6—4; A. v. d. Hof sl. E. Visser 6—0 en 6—0 en P. Nederkoorn sl. D. Einmahl 63 en 6-4. Heren dubbelspel: J. Slewe en P. de Groot sl. J. A. v. Splunter en G. Burger 64, 26 en 64; J. N. Bolleman en J. Vink sl. A. H. v. d. Hof en G. Hartman 46, 63 en 63; H. E. Rempt en P. Moolenburgh sl. A. en L. Banning 61 en 62, Noort en Schmidt sl. v. Dalsum en Vosman 64 en 64; J. Verkuyl en G. Leyt sl. J. Hendriks en R. Vorstman 06, 62 en 61 Gemengd dubbelspel: mej. I. Sengers en H. van Doorn sl. mej. N. en de heer N. Walther 63 en 97, mevr. R. Abma en W. Holdrinet sl. mej. H. Cobelens en W. van Swaay 97, 26 en 63 en mevr. C. en de heer C. Attolini sl. mevr. W. Stol en J. Verkuyl 75 en 62. Het is woensdag voor de heer en me vrouw Groeneveld-Pommerel aan de Z^ndvoorterweg 64 te Aerdenhout, die hun gouden bruiloft vierden, een feest gewor den. Het begon 's morgens al met de komst van de familie en gedurende de gehele dag mocht het bruidspaar zich in de belang stelling van vrienden en kennissen ver heugen. Namens Sociale Zaken te Bloe- mendaal kwam mejuffrouw J. J. Bruin een geschenk onder couvert aanbieden. Van het bestuur van de Ouden van Dagen te Haarlem en van de Coöperatie te Haarlem kreeg het gouden echtpaar taarten. Verder werden nog veel fraaie cadeaus en bloe men hun deel. Bij de begroting van het Héëmsteedse elektriciteitsbedrijf voor 1957 is een be drag van vijftien mille uitgetrokken voor de uitbreiding van het laagspanningska belnet met het oog op de aanleg van wegen ten westen van de Glipperdreef. Nu de Heemsteedse raad in oktober van het vorig jaar een bedrag van f 524.000 heeft gevoteerd voor het bouwrijp maken van terreinen in dat gedeelte van de ge meente Heemstede, blijkt, dat voor de uit breiding van het laagspanningsnet belang rijk meer moet worden uitgetrokken. B. en W. stellen de raad daarom voor een aanvullend krediet van f 29.000 te ver strekken voor de aanleg van 2330 meter kabel met bijkomende kosten. Voor de tiende keer na de oorlog zal voor Haarlemse jongeren van tien tot veertien jaar het sportbondsjeugdkamp „Wording" worden gehouden. Zaterdagmorgen vertrekken de 87 kin deren, die aan dit kamp in Lochem zullen deelnemen, met de staf onder leiding van de heer Jan Holleman per autobussen van de Jan Gijzenbrug in Haarlem-Noord en van de Oude Groenmarkt in het centrum van Haarlem. Zaterdagmiddag 3 augustus komen zij weer terug in de Spaarnestad. Het kamp zal dit jaar een bijzonder ka rakter dragen met het oog op het zilveren jubileum van de Haarlemse zwemvereni ging „De Watervrienden". De kinderen wacht hierdoor in Lochem een bijzonder programma. Haarlem, 24 juli 1957. ONDERTROUWD: 24 juli: P. Jordaan en M. J. Derks; G. F. Dirks en G. M. A. te Welscher; B- G. Sanders en F. L. C. Thor- borg; C. E. Polderman en A. L. Stevense; J. N. Klaverstijn en A. Grapendaal; J. J. van Soest en C. van Beelen; C. R. Kruijff en W- Fluijter; H. van Veen en H. Chr. van Gerwen; J. A. M. Kemps en H. T. Pot; Th. P. Schouten en J. A- van den Berg; N. H. de Mes en H. J. Mors; H. M. Duivenvoor den en J. M. Guiteneau; J. Rijbroek en M. de Jong; A. S. Verhagen en F- H. van Leeuwen; A. D. Verloop en J. F. Vaal; J. C. Schols en M. P. H. Blom; L. van Rijn en A- A. Weiland; J. de Wilde en C. Prins. GEHUWD: 24 juli: J. H. J. van der Ei sen en B. M. Verbeek; J. F. Smit en A. L. Andersen; J. J. M. Kompier en A- M. P. van Lent; L. C. Verhappen en M. W. M. Zonneveld; A. Oldert en J. G. Waijboer; J. Verkerk en J- M. Rijnders; F. J. Grüter en J. C. van Heems; R. D. Emanuels en A. A. M. Grijmans; W. de Vink en G. A. H. Mooij; J- G. Schoppers en E. L. Bruin; J. de Jong en P. A. van der Linden; G. de Boer en J. M. Busman; A. A. van Everdin- gen en B. Keesman; J. Busser en W. Hub- belmeijer; H. A. L- M. Mudde en E. P. J. M. Hoogveld. BEVALLEN van een ZOON: 22 juli A. M. van Roermund-Oudejans; 23 juli A. M. van Dansik-van der Ham; 24 juli A. M. van der Kuijl-Sliphorst. BEVALLEN van een DOCHTER: 23 juli J. M. De Mijttenaere-Meure; 23 juli J. Hartgers-Peters; 23 juli W. A. Th. van Lieshout-van den Tooren; 23 juli M. M. Smolenaars-Willems; 23 juli A. F. H- van den Broeke-de Groot; 21 juli A. P. D. van Langeveld-Bachofner. <$>1 ppl - lig 1 1 iMI lilt;,: - WÉ m I C r - Tot enige tientallen mijlen uit de kust by IJmuiden heeft de in Spaarndam ge bouwde Nederlandse kustvaarder „Con Zelo" woensdagmiddag op de Noordzee de officiële proefvaart gemaakt. De vele gas ten van rederij Gebr. v. d. Laan uit Gro ningen en de scheepswerf Kramer, Booy en Verharen te Spaarndam zijn er getuige van geweest hoe alle proeven ook met de deccaininstallatie uitstekend ver liepen, zodat de heer W. Kramer sr. uit IJmuiden de „Con Zelo" tenslotf' aan de heren v. d. Laan kon overdragen. Kapitein Nicolai heeft al enige tijd met verlangen uitgezien naar het moment, waarop de eerste reis met het wit geschil derde schip kan beginnen. De „Con Zelo" zal voornamelijk reizen in de Europese wateren maken en vrijdagmorgen reeds naar Esbjerg in Denemarken vertrekken. De 360 pk. sterke MAK-motor, die de coas ter kreeg ingebouwd, gaf het 500 ton me tende vaartuig gisteren een vaart van tien en een kwart mijl. De bemanning van de „Con Zelo", die uit acht koppen bestaat, vindt de gerieflijk ingerichte hutten in het achterschip. De kapitein heeft zijn hut voor in het dekhuis en achterin werden een ruime kombuis en de messroom ingericht. Een trap leidt naar het verblijf daaronder, waar zich twee hutten voor twee- matrozen bevinden, de De heer en mevrouw D. Oosterveld- Blankevoort, Kleverlaan 152 te Haarlem, zijn vandaag vijftig jaar getrouwd. De heer Oosterveld is een groot aantal jaren verbonden geweest aan de Ambachtsschool en oud-leerlingen zullen zich nog de tijd herinneren dat zij les kregen van hem. Hij besteedde op school niet alleen aandacht aan de vakontwikkeling van de jongens, maar hij gaf hun ook lessen die voor het verdere leven van belang waren. Ter gelegenheid van de zeventigste ver jaardag van de kunstschilder A. J. C. Col- not wordt door het kunstenaarscentrum Bergen een tentoonstelling in de kunstzaal van „De Rustende Jager" gehouden. Colnot, die thans in Amsterdam woont, is een der grondleggers van de Bergense School. De expositie, die zaterdagmiddag wordt geopend, duurt tot 10 aügustus. In het Huis Van Looy te Haarlem zal van 27 juli tot 9 september een tentoon stelling worden gehouden van moderne kunst uit gemeentelijk bezit. Vrijdagavond om acht uur zal burgemeester O. P. F. M. Cremers een openingswoord spreken. Onder ideale weersomstandigheden werd voor ongeveer zeshonderd kinderen woensdagmiddag in het Bloemendaalse Openluchttheater een voorstelling gegeven van „De A van Abeltje", een spel in negen taferelen naar het gelijknamige boek van Annie M. G. Schmidt door het kinderthea terbureau Carla Flink uit Den Haag. Het stuk was als poppenspel bewerkt en werd in het miniatuurtheater van John van Brussel vertoond. De kinderen hebben de avonturen van Abeltje, Laura, juffrouw Klaterhoen, mijnheer Tump, Leilos en pro fessor Pinsky zichtbaar en hoorbaar mee beleefd. De jeugd op de tribunes was door de gelukkige aflooD van het verhaal ken nelijk opgelucht. De gesproken tekst door oom John en tante Lily boeide de kinderen, vooral na de pauze, toen de ontknoping van dit kinderverhaal naderde. De voor stelling was een prettige afwisseling in de vakantie. (Verkort weergegeven) Bromfietsplaag. Wederom heeft een brom fietser een ernstig ongeluk veroorzaakt, waarbij een vader en drie kinderen uit één gezin het slachtoffer werden. En waarom? Omdat de meeste bromfietsters en brom fietsers de verkeersregels totaal niet ken nen en meestal niet geneigd zijn hun dik wijls veel te grote snelheid (vijfenvijftig kilometer per uur is geen zeldzaamheid) te beperken. Dat aan deze plaag geen paal en perk wordt gesteld is voor een groot ge deelte de schuld van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Ook de verkeers- bonden en de gemeentelijke politie gaan echter niet vrij uit. Hoelang deze plaag nog zal voortduren en wanneer de snelheid van de bromfiets tot normale proporties zal zijn teruggebracht zal wel niemand weten. Elke dag, dat brommers met een snelheid van vijfenvijftig kilometer per uur kunnen rij den is een dag te veel. Dat is wel zeker. EEN FIETS-, BROMFIETS- EN AUTORIJDENDE ABONNé hutten voor de eerste machinist, de tweede machinist en de kok. Ook het proviand- ruim en een douchecel werden hier onder gebracht. Voor de Gebr. v. d. Laan is dit het tweede schip, dat in de vaart wordt gebracht. Ook de in 1948 gebouwde kust vaarder „Da Capo" is hun eigendom. Haarlemse rechtbank Vanmorgen heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank een gevange nisstraf van één jaar, door te brengen in de bijzondere gevangenis voor jongelieden te Zutphen, geëist tegen een negentien jarige jongeman uit Bloemendaal, verdacht van diefstal van whiskey, een verrekijker en bromfietsen, gepleegd in Zandvoort. Overveen en Amsterdam. De officier van Justitie herinnerde eraan, dat verdachte lid van een of meer groepen scholieren uit Haarlem en omgeving was, die zich aan diefstal hebben schuldig gemaakt. Volgens de officier was er eerst een groep die be trokken was bij een inbraak in een wijn kelder, dan was er een groep die zich bezig hield met diefstal van grammofoon platen, een derde groep stal bromfietsen een vierde pleegde winkeldiefstallen en verder hebben jongens offerblokken in kerken geleegd. De officier deelde mee, dat de verdachte betrokken is geweest bij diefstal van een aantal bromfietsen, zowel in Haarlem en omgeving als in Amsterdam en van fietsen Ook zou hij zich schuldig hebben gemaakt aan heling van grammofoonplaten. Spreker noemde de reeks zeer ernstig. Het is voor gekomen, dat de verdachte een bromfiets in het Spaarne .wierp, omdat hij bevreesd was dat dé pontie hem op Hét spoor was. Ook kan verdachte beschouwd worden als de oudste van jongens en meisjes van 16 en 17 jaar, over wie hij als aanvoerder optrad Een voorlichtingsrapport komt tot de con clusie een korte onvoorwaardelijke en een lange voorwaardelijke straf op te leggen Hiermee was spreker het niet eens en meende, dat een heropvoeding in Zutphen een betere maatregel is. De verdediger, mr. dr. F. A. Bijvoet, zeide uit de uitvoerige rapporten van de politie niet de indruk te hebben gekregen, dat ver dachte de leiding had of de stimulerende kracht was. Hij was behept van de tijdgeest om tot bijzondere daden te komen die niet door de beugel kunnen. Een deel van de jongeren wil zich los maken van de maat schappelijke normen. Spreker zag in de verdachte geen criminele jongen, voor wie het opleggen van een strenge straf en ver blijf in de jeugdgevangenis oplossingen zijn. Gelet op de toekomstplannen van de jonge man verzocht mr. Bijvoet een straf op te leggen gelijk aan het voorarrest en de verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen. De rechtbank weigerde het verzoek tot invrijheidstelling en bepaalde de uitspraak op donderdag 8 augustus. Nieuws in het hort Tuinfeest uitgesteld Wegens het on gunstige weer is het tuinfeest van het Dans- en Balletstudio To Venema in de tuin van het Tehuis voor ouden van dagen aan de Schotersingel te Haarlem uitgesteld tot vrijdagavond; als het weer morgen on gunstig is wordt het feest tot nader datum uitgesteld. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Gemeente-ambtenaren heeft er in een aan alle gemeenteraden gericht adres de aandacht op gevestigd dat de door de minister van Binnenlandse Zaken aan gekondigde nieuwe bezoldigingsregeling voor de burgemeesters opnieuw een versto ring in de onderlinge verhouding tussen de jaarwedden van burgemeesters en secretarissen ten nadele van laatstgenoem den tot gevolg zal hebben. Het hoofdbestuur van de bond juicht de verbetering van de bezoldiging der burge meesters van harte toe, maar betreurt het dat voor de secretarissen in de kleinere en kleinste gemeenten slechts een bescheiden salarisverbetering in overweging is. De juiste gedragslijn zou zijn geweest, zo wordt in het adres gezegd, dat de nieuwe secretariswedde, met inachtneming van de bestaande percentuele verhouding, af geleid zou zijn van de nieuw vastgestelde burgemeestersbezoldiging. Voor de ont vangers van de gemeenten geldt het be zwaar volgens de bond in nog sterkere mate. In de vandaag begonnen tweedaagse bij eenkomst van de ministers van Landbouw of hun plaatsvervangers van de leden- staten der Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking zullen onder meer worden besproken een rapport over de prijzen van landbouwprodukten en de in komens van landbouwers, waarbij zal wor den nagegaan of er algemene beginselen kunnen worden ontleend aan de verschil lende vormen van steunpolitiek voor de landbouw, die worden toegepast; vervol gens de rechtstreekse of indirecte hulp voor de uitvoer van landbouwprodukten, die in verscheidene landen wordt verleend; de mogelijkheid van uitbreiding van de handel in sommige landbouwprodukten en tenslotte de produktiviteit in de landbouw. (Van onze correspondent te Brussel) De interim-commissie van de Europese Economische Gemeenschap heeft gisteren haar driedaagse zitting besloten. De des kundigen van de gemeenschappelijke markt gaan thans met vakantie en de zes minis ters van Buitenlandse Zaken zullen waar schijnlijk in augustus bijeen komen, wan neer een geschikte datum kan worden ge vonden. Naar wij vernemen, stromen te Hertogin- nedal de sollicitaties voor de betrekkingen bij de instellingen van de Euromarkt bin nen. Men vermoedt, dat de Europese instel lingen tenminste tweeduizend ambtenaren zullen aantrekken. De interim-commissie legt do'ssiers aan, maar beslist niet over de sollicitaties. Dat zullen de Europese instel lingen met ingang van het nieuwe jaar zelf moeten doen. Een groot aantal ambtenaren van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking te Parijs wil naar de gemeenschappelijke markt overgaan. Wan neer de zes landen inderdaad een aparte „club" zouden vormen en werkelijk alle sectoren van hun economie integreren, zal de O.E.E.S. veel van haar betekenis ver liezen. Haarlem. Geslaagd zijn voor het Mid denstandsexamen: J. M. T. Kenter, J. Kerkman, J. M. C. A. Kiebert, M. J. G. Klaassen, H. W. Klootwijk, R. Knol, M. M. A. Koeckhoven, G. Koejemans, C. Koene, J. J. Koenekoop-Moonen, H. S. Koger, M. J. Kok, W. T. M. Kok, H. Koning, A. H. Kool haas, J. A. Koomen, K. Kooy, A. J. Kremer, G. J. Koop, P. Kroon, G. M. Kroone, H. J. J. Krouwels, C. G. Krijgsman, J. A. Kuitert, G. Labeur, D. H. Lamers, M. P. Lammers, G. P. de Langen, A. J. M. Langeveld, B. J. v. d. Lans, E. Lavette-Van Bronckhorst, A. van Leeuwen, J. B. G. van Leeuwen, J. A. Lemmers, A. Leuven-Wiersma, I. v. d. Lin den, H. A. J. M. Lohman, E. Lubbers, E. G. Lubbers-v. d. Winden, A. Lucas, P. J. Mannaert, P. F. Mannaert, H. A. M. Mans- hande, E. J. Mantel, J. van Maris, A. Mas tenbroek, P. H. Matthijsse, P. J. Mense, L. Metz, C. M. Metzelaar, G. v. d. Mey, E. v. d, Meyden, H. Meyer, J. Meylis, M. C. Middel- raad, J. T. C. de Mol, J. J. de Mol, A. J. v. d. Moolen, N. Moor, M. T. Mulder, A. H. M. Muschter, A. v. d. Mije, J. C. A. van Neste, G. L. Nieuwenhuys, W. Nieuwen- huys, H. Korving. Afgewezen 14 kandidaten. Haarlem. Voor het examen hoofdakte zijn geslaagd voor de gehele akte: de dames M. M. Wijngaarden te Harmeien en N. Roos jen te Bloemendaal; en de heren: H. K. v. d. Meer te Amsterdam, P. Moerenhout te Schermerhorn, S. P. M. Leyen te Zaandam, J. Gerringa te Velsen, J. G. de Wit te Ven huizen. Voor gedeelte B slaagden de dames: A. M. Schrama, S. M. A. de Kok, A. M. de Regt, allen te Bergen (N.H.) en de heren: C. M. Wijnkoop te Beverwijk, P.Th. Luijckx te Den Helder, Th. de Reus te Akersloot. AMSTERDAM. Geslaagd voor het staatsonderwijsexamen de dames N. Bu- sink te Zwanenburg, J. van der Beek te Aalsmeer en de heren H. Ringersma en R. Clarenburg te Haarlem, H. F. van Den zen te Beverwijk en H. van der Duin te IJmuiden. Woensdagmiddag is in aanwezigheid van tal van autoriteiten het fraaie nieuwe Zandvoortse bijkantoor van de Haarlemse Nutsspaarbank officieel opengesteld. Het bankgebouw is ontworpen door architect C. Brakel uit Haarlem. Het is ideaal ge legen in Zandvoorts dorpscentrum. Het gebouw bestaat uit een ruime hall en kantoorruimten, waarboven de woning van de beheerder is gelegen. Door zijn ar chitectonische vormgeving betekent dit ge bouw een belangrijke aanwinst voor de badplaats. De vice-voorzitter van de Haarlemse Nutsspaarbank, de heer P. W. Peereboom, sprak in de hall van het bankgebouw een welkomstwoord, bij verhindering door ziekte van de voorzitter, de heer J. D. D. Pruissen. Een speciaal woord van welkom werd ondermeer gericht tot de rijksbouw meester ir. G. Friedhoff; de burgemees ter van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema; wethouder W. van der Werff; de secretaris van de Nederlandse Spaarbankbond, dr. J. R. A. Buning en de voorzitter van de landelijke vereniging van spaarbankdirec teuren, mr. J. Hamerslag. Nadat de heer Peereboom een dank woord had gesproken tot allen, die aan de bouw van hei, bijkantoor hadden mee gewerkt, herinnerde hij eraan, dat de Nutsspaarbank in Haarlem reeds in 1917 werd opgericht en thans zes bijkantoren telt: vier in Haarlem, een in Heemstede en één in Zandvoort. Over de opening van het Zandvoortse kantoor toonde spr. zich bijzonder verheugd: reeds van 1921 af tot 1937 was in de badplaats een bijkantoor gevestigd, dat in het laatste jaar werd op geheven. Na de oorlog is het karakter van Zandvoort sterk gewijzigd. De heer Peere boom meende, dat de ingebruikneming van dit nieuwe bankgebouw geheel past in het beeld van de wederopbouw. De burgemeester verrichtte vervolgens de officiële opening door het openen van twee zware kluisdeuren. Mr. Van Fenema complimenteerde het bestuur met het ge reedkomen van de bouw. Hij noemde het bijkantoor door het stijlvolle uiterlijk een aanwinst voor de badplaats. Uitvoerig ging spreker in op de huidige financiële moeilijkheden. Hij meende, dat het aan kweken van spaarzin beter is dan het zich verliezen in een vlucht in goederen. Het woord werd voorts gevoerd door dr. J. R. A. Buning namens het bondsbe- stuur. die een fraaie elektrische kantooi-- klok overhandigde. Nadat de heer Peere boom een dankwoord had gesproken, werd het moderne bouwwerk bezichtigd.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7