De Eerste Kamer gaat akkoord met de huurverhoging HUURVERHOGING EN HUURBLOKKERING Na dreigement van minister Witte Veel omstreden blokkeringsontzverp kreeg 40 stemmen voor en 24 tegen Vijftig kernfysici doen beroep op Eisenhower „Voortgaande verbetering van kernwapens zinloos" C. v. d. Aar won eerste avondrit De Kampioen Zakelijke inhoud der nieuwe wetsontwerpen Voor welke woningen de verhoging geldt Geen verhogingsplicht voor verhuurders Wijze van berekening en onderverhuring Onderscheiding van bedrijfspanden Instelling van Grootboek Woningverbetering Rentevergoedingen en deblokkering Automobilist veroordeeld wegens dood door schuld Aanhouding in zaak Sal Zebu lacht Josetje huilt Scheepvaart Suezcrisis kost Nederland ruim f 2,5 miljoen On 3 semtember oneut He K.L.M. een liin op Houston \j 2 o JÜjLi 19 3 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren na een tweedaags debat de ontwerpen inzake de huurverhoging aangenomen. Het meest omstreden ontwerp daarvan dat inzake de blokkering werd met een behoor lijke meerderheid van 40 tegen 24 stem men aanvaard, nadat de huurverhoging zelf met 56 tegen 8 stemmen was goedge keurd. Hiertegen stemden alleen de com munisten en de Anti-Revolutionairen, met uitzondering van prof. Diepenhorst. Deze oppositie kreeg uitbreiding bij de stem ming over het blokkeringsontwerp. Daar tegen verklaarden zich ook alle Christelijk- Historische en alle V.V.D.-senatoren, als mede twee leden van de K.V.P., namelijk mr. Regout en mr. Van Meeuwen. Be langwekkend was de stemmotivering van prof. Diepenhorst. Hij zag geen vrijheid om het door het kabinet gevraagde jawoord te weigeren, ten eerste aangezien het prin cipieel onhoudbare van het voorgestelde niet was aangetoond,verder omdat een an dere oplossing politiek toch niet te ver werkelijken zou zijn, voorts omdat hij de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van verwerping een kabinetscrisis niet kon noch wilde aanvaarden en tenslotte ook nog omdat de ontwerpen gezamenlijk in ieder geval het gewenste begin maken met een oplossing van het huurprobleem. Het door deze senator ingenomen stand punt getuigde van meer werkelijkheidszin en verantwoordelijkheidsbesef dan dat van prof. Molenaar (V.V.D.) ,die er geen be zwaar tegen gehad zou hebben als het op een kabinetscrisis zou zijn uitgelopen. Er was heel wat meer te bewonderen in de even scherpe als heldere en in menig op zicht indrukwekkende critiek, die zijn fractiegenoot en Leidse mede-hoogleraar prof. mr. G. de Grooth oefende in verband met de burgerrechtelijke problemen, welke zich met betrekking tot de blokkering voordoen. Zijn stelling was dat er tenge volge van de wettelijke regeling wel dege lijk voor degene, die op de rekening van het Grootboek stort, vorderingen ontstaan, voortvloeiende uit een overeenkomst, met alle gevolgen daarvan. In eerste aanleg had minister Witte al kenbaar gemaakt, bereid te zijn nog eens nader met zijn ambtgenoot van Justitie na te gaan, of er toch geen aanleiding bestond door een aanvullend wetje enige verbetering in de wet aan te brengen, gelijk prof. De Grooth had bepleit. Deze vond die voor waardelijk gedane toezegging echter niet bevredigend. Hij verweet de minister niet van te voren de zaak met de minister van Justitie besproken te hebben. Dat verwijt bleek echter ongegrond te zijn, want mi nister Witte had dit wel degelijk gedaan. Als niet-jurist achtte hij het, nadat de Leidse deskundige in het burgerlijk recht in dit debat nog''niet nieuwe argumenten voor den dag was gekomen, zijn plicht om daarover opnieuw zijn ambtgenoot te raad plegen. Overigens verdient de minister voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid een pluim voor de zeer knappe manier, waarop hij, als leek op juridisch gebied, naar hij zelf zei, in zijn dupliek enige op merkingen van prof. De Grooth weerlegde. Dat was werkelijk een voortreffelijk staal tje van debatteerkunst. „Sociale hypotheek" In zijn antwoord had minister Witte be toogd, dat blokkeringsdwang toch wel no dig is tegenover een deel der huiseigena ren, namelijk tegenover hen, die geneigd zijn „de woningen op te eten". De eigen dom, zo betoogde hij, is niet een absoluut recht, doch een recht met een sociale hy potheek. De eigendom dient immers mede gericht te zijn op het algemeen belang en daarom kan ook beperking van dat recht nodig zijn. Dit nu doet zich voor met de eigendom van woningen in ons dicht be volkte land, met zijn ingewikkelde struc tuur, waar men elkaar al te zeer op de te nen staat. Hoever en wanneer men precies tot zulk een beperking moet overgaan is niet precies te zeggen. Te dien opzichte heeft men te maken met een schattings oordeel, waarbij men dan ook de politieke werkelijkheid niet mag verwaarlozen. Wel nu, in dit opzicht had men mede te be denken, dat de Partij van de Arbeid, die eigenlijk „afroming" had gewenst van een deel van hetgeen de eigenaren door de huurverhoging meer zullen gaan ontvan gen, reeds zo veel water in de wijn had ge daan, dat zij zeker niet met minder dan de nu aanhangige regeling genoegen zou ne men. Geen P.v.d.Adictaat ..Zie je wel", zo wel later gezegd: ..mi nister Witte zelf heeft gebiecht, dat hij en anderen in het kabinet de gevangenen zijn van de P.v.d.A." Terecht kon de minister degenen, die dat beweerden, tegenwerpen, dat zjj hem vol komen verkeerd citeerden. Hij had inder daad van de hier geschetste politieke wer kelijkheid gewag gemaakt, maar daarop had hij laten volgen en bepaald op de voorgrond geplaatst, dat de leden van het kabinet gezamenlijk in zee zijn gegaan op de gemaakte afspraak inzake het compro mis met betrekking tot huurverhoging en blokkering van een deel daarvan. Zou de Kamer het blokkeringsontwerp afwijzen, dan brachten die afspraak en het pro gramma, dat het uitgangspunt van het ka binet was geweest, tevens intrekking van het ontwerp huurverhoging met zich mee. Aldus zou opnieuw de hele huurpolitiek vastlopen. Met de beide Kamers wenste het kabinet juist een geleidelijke optrekking van de oude huren tot de nieuwe huren om zo tenslotte tot een vrüe woningmarkt te komen. Als het op verwerping zou uit lopen, dan kon minister Witte de verant woordelijkheid voor het woning- en huis vestingsbeleid niet verder aanvaarden. Duidelijke taal Dat was duidelijke taal en de heer Krauyvanger (KVP) moet zich dan ook wel vergist hebben, toen hij in zijn repliek zei, niet vernomen te hebben, welke politieke gevolgen een verwerping zou hebben. Nadat de ministers Hofstra, Suurhoff en Zijlstra het hunne hadden gezegd, gaf de minister-president nog een korte duide lijke uiteenzetting. Daaruit bleek ten over vloede, dat een negatieve beslissing van de Eerste Kamer een kabinetscrisis zou ver oorzaken. De senatoren mochten dit niet prettig vinden, zij dienden er zich toch rekenschap van te geven, dat de ministers zich aan hun onderlinge afspraak gebon den voelden en dus uit een verwerping de consequenties zouden trekken. Bij de in de zomer van 1956 ondernomen formatie pogingen was in beginsel inzake de huur verhoging tussen de voorzitters van de vijf grootste Tweede Kamerfracties een com promis bereikt. Dat was de enige manier geweest om tot een oplossing van het huur- vraagstuk te komen. En nu ging het toch waarlijk niet aan, te doen uitkomen, alsof men daarbij met een soort dictaat van de P.v.d.A. te maken had gehad. Want, zo zei dr. Drees. toen in een later stadium ge tracht werd een kabinet, te formeren, even tueel zonder de P.v.d.A., bleef bedoeld programmapunt gehandhaafd. Niemand was in staat de juistheid van deze opmerking te weerleggen. Prof. Mole naar kreeg te horen, dat de Eerste Kamer geen recht van klagen heeft over het feit, dat haar fractievoorzitters niet bij de voor bereidingen van een kabinetsformatie be trokken worden. ,.Het is in overeenstem ming met het karakter van de Eerste Ka mer, dat zij daaraan niet te pas komen". De senatoren konden ongetwijfeld zeggen, dat zij aan het gesloten compromis niet gebonden waren, maar zij hadden wel te bedenken, waartoe het zou leiden als zij zich nu ook geheel vrii zouden achten, om de huurverhogingsontwerpen te laten stranden. Na-oorlogse huizen Minister Witte heeft nog betoogd, dat de opzet van de voorgestelde maat regelen is. te trachten de kloof tussen oude en nieuwe huren te overbruggen. In dat opzicht was het onvermijdelijk in een reeks van gevallen de huren van na-oor- logse woningen te verhogen, namelijk, wanneer die onder het thans vereiste huurpeil liggen. Zodoende wordt in Am sterdam de gemiddelde huur voor arbei derswoningen f 13,05 per week, hetgeen, in vergelijking tot de vooroorlogse huur niet te hoog is. De minister had niet de indruk, dat de hoofdstad te hoge huren heeft voorgesteld, hij zal het echter gaarne nog eens nauwkeurig bekijken. Ten op zichte van 40 percent van de woningwet woningen, vallende onder de regeling 1950, kon minister Witte verzekeren, dat zij of helemaal niet voor huurverhoging in aan merking komen of voor een verhoging beneden 10 percent. Met betrekking tot huurverhoging van na-oorlogse woningen hield de minister zich aan de door hem in de Tweede Kamer meegedeelde richtlijnen. Zou het tot afwijking daarvan komen en tot andere algemene richtlijnen, dan zou daaromtrent overleg met de desbetreffen de Tweede Kamercommissie plaat? hebben. Motie Alle fracties, uitgezonderd die van de communisten, hadden een motie ingediend, welke het verzoek aan de regering inhield, nauwlettend toe te zien dat een eventuele verhoging van de huur der woningwet woningen, waarvoor steun uit 's rijks kas is verleend op voet van nader in die motie genoemde regelingen van 1950, in elk geval wordt beperkt tot wat strikt noodzakelijk is ten einde een evenwichtige verhouding tot de huren van oude woningen tot stand te brengen. Maar minister Witte had zelf gezegd, dat dit voor hem de norm is voor de aan te brengen verhogingen in huren van na-oorlogse woningen. Dus kon hij vrede hebben met die motie. Zonder hoof delijke stemming werd zij aangenomen na dat eerst alleen de communisten door op staan (bij uitzondering werd in de Eerste Kamer gestemd bij zitten en opstaan) zich voor hun veel radicalere motie verklaard hadden, welke niets van een verhoging wilde weten. WASHINGTON (AFP) Een vijftigtal Amerikaanse kernfysici van het centrum voor kernonderzoek Los Alamos hebben woensdag in een schrijven aan president Eisenhower verklaard, dat de politiek van de Verenigde Staten in de eerste plaats gericht moet zijn op maatregelen, die de oorlogskansen kunnen verminderen. De technische verbeteringen aan de middelen tot oorlogvoering blijken bij dit doel on betekenend te zijn, aldus de briefschrij vers. Zij zeggen verder nog, dat als de proeven met kernwapens werkelijk nodig zijn om het gebruik van de kernenergie voor vreedzame doeleinden te bevorderen, deze proeven onder controle moeten staan van een commissie van de UNO. NEVADA (Reuter/AFP) Omstreeks één uur Nederlandse tijd is woensdagmid dag in de woestijn van de Amerikaanse staat Nevada onder de naam „Keplex" de negende kernontploffing in de huidige reeks proefnemingen van de commissie voor kernenergie tot stand gebracht. Het apparaat was in de vlakte van Yucca op een toren van 150 meter hoogte aange bracht. De ontploffing ging met een blauw tot purperen lichtflits gepaard. Deskundigen voor de bescherming der bevolking van Nederland, Spanje, Zweden, Duitsland, Canada, Italië, Frankrijk, Enge land en Turkije woonden de proef bij. Op een afstand van ruim één kilometer door stonden de geleerden de ontploffing in een zware schuilkelder. De kracht van de ontploffing wordt ge schat op die van 10.000 ton t.n.t. De eerste rit van de zomeravondcom petitie, welke de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" woensdagavond over een af stand van vijftig kilometer liet verrijden, is bij de A- en B-klassers gewonnen door C. van der Aar Samen met Rutte was hij uit het peloton ontsnapt. De uitslag luidde: 1. C. v. d. Aar, 2. Rutte, 3. Geuzenbroek, 4. Otte. Bij de C-klassers (50 km) won Blom- maerts vóór Uttien, Peeters, Nijssen en verscheidene anderen. Nu de ontwerpen tot wijziging van de Huurwet en tot instelling van een Groot boek Woningverbetering door de Staten- Generaal zyn aangenomen, laten wij hier onder de zakelijke inhoud van beide ont werpen in grote trekken volgen. Deze op somming is niet volledig. Wel geeft zij de mogelijkheid na te gaan wat de voornaam ste veranderingen zijn, die op 1 augustus 1957 van kracht zullep worden ten aanzien van de huren van woningen en bedrijfs panden. Het ontwerp tot wijziging van de Huur wet beoogt een huurverhoging met 25 per cent voor de vooroorlogse woningen en van een deel der tijdens en na de oorlog ge bouwde woningen. Van niet onder de wet telijke huurverhoging vallende tijdens en na de oorlog gebouwde woningen kan de huurprijs eveneens worden verhoogd, in dien deze als gevolg van de algemene huur verhoging onder de huurprijzen van gelijk soortige woningen komt Deze verhoging wordt dan voor elk geval afzonderlijk door de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid vastgesteld. Zij kan variëren van één tot vijfentwintig percent. Onder de huurverhoging vallen: A. Alle vooroorlogse woningen, die dus gereed zijn gekomen vóór 27 december 1940. B. Alle tijdens de oorlog gereed geko men woningen, waarvoor ook de voorlaat ste huurverhoging van 5 °/o heeft gegolden. Dat zijn de woningen waarvan de huur prijzen op verzoek van de verhuurders door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zijn verhoogd, alsmede de woningen welke in die periode met finan ciële steun van het rijk zijn gebouwd. C. Na-oorlogse woningen, gebouwd met rijkssteun op grond van de beschikking Bijdragen Woningwetbouw 1948. de finan cieringsregelingen Woningbouw 1947 of 1948, alsmede de na de oorlog gereed ge komen noodwoningen. De woningen van deze groepen zijn vrijwel alle tot stand gekomen vóór 1953. D. Woningen, welke zijn gebouwd of herbouwd met een rijksbijdrage in geleden oorlogsschade en waarvoor vóór 24 februari 1959 boven die biid-age extra steun uit 's rijkskas is verleend Voor de tijdens of na de oorlog gebouwde woningen, die niet onder de wettelijke huurverhoging vallen en waarvan de huur prijs na 31 juli 1957 lager dan die van gelijksoortige panden zou worden, kan de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid een hogere huur vaststellen. Het percentage van de verhoging kan dan variëren van 1 tot 25. Bij de na-oorlogse woningen geschiedt deze vaststelling pas nadat het betrokken gemeentebestuur hier over heeft geadviseerd. Indien een ge meentebestuur gunstig adviseert kan de huurverhoging reeds per 1 augustus 1957 voorlopig in rekening worden gebracht in afwachting van de ministeriële goedkeu ring Deze mogelijkheid tot afzonderlijke huurverhoging geldt bij de na-oorlogse woningen alleen voor die, welke met rijks- steun zijn gebouwd. De huren in de zoge naamde vrije sector zijn namelijk geheel vrij. Voor weekwoningen kan de huurver hoging ingaan met het begin van de eerste volle week in augustus 1957. De nieuwe prijzen (huur vermeerderd met eventuele vergoedingen) worden naar boven afgerond op een veelvoud van vijf cent. De verhoging der huren van woningen geldt onafhankelijk van hetgeen in huur contracten is bepaald. De huurders zijn dus verplicht de wettelijke huurverhoging te betalen. Verhuurders zijn echter niet ver plicht tot huurverhoging over te gaan. Partijen zijn vrij om lagere huurprijzen overeen te komen, dan krachtens de wet is bepaald. De verhoging wordt berekend over de huurprijzen, dat wil zeggen over het bedrag van de totale prijs, na aftrek van even tueel daarin begrepen vergoedingen wegens bijkomende voorzieningen of verhogingen wegens aangebrachte verbeteringen aan de woningen. De huurverhoging heeft alleen betrek king op zelfstandige woningen en woningen (niet winkelwoningen zijnde), die met een bedrijfsruimte een zelfstandig geheel vor men en waarvan het woongedeelte meer dan zestig persent van het totale vloer oppervlakte beslaat. Bij huur van een deel van een woning, hetzij rechtstreeks van de eigenaar (deel- huur) of van de huurder (onderhuur) geldt, dat de huurprijs van dat deel stijgt in evenredigheid met de huurprijs van het gehele pand In geval de eigenaar of hoofd huurder zelf hoofdbewoner is, mag deze de evenredige onderhuur met twintig percent verhogen als vergoeding voor het ongerief, dat hij een deel van de woning aan anderen heeft afgestaan. Uitgezonderd van de huurverhoging zijn ingevolge de Woningwet onbewoonbaar verklaarde woningen en woningen die door de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid daaraan zijn of worden gelijk gesteld. Voor deze woningen geldt de huur prijs. die 31 december 1950 verschuldigd was. Uitgesloten van de huurverhoging zijn of kunnen worden woningen, die niet voldoen aan redelijke eisen ten aanzien van in standhouding en bewoonbaarheid. Van woningen, die door verwaarlozing, welke aan de verhuurder is te wijten, niet voldoen aan de eisen welke daaraan in de huidige omstandigheden kunnen worden gesteld, kan de huurprijs, voor zover dit niet reeds is geschied, namelijk worden teruggebracht tot die welke gold op 31 augustus 1955. Niet alleen gaat dan de 25 °/o huurverhoging niet door, maar ook werd of wordt de voor laatste huurverhoging, namelijk die van 5°/o per 1 september 1955, ongedaan gemaakt. Verzoeken tot vervallenverklaring van deze huurverhogingen moeten worden in gediend bij de huurcommissie of bij bur gemeester en wethouders der gemeente van inwoning. Het wetsontwerp staat voor bedrijfspan den een maximale huurverhoging van 15 °/o toe. Een verhoging van deze huren kan echter slechts tot stand komen door een overeenkomst tussen partijen. Tot de be drijfspanden worden ook gerekend: alle winkelwoningen, alle woningen waarin een bedrijf wordt uitgeoefend, indien het be- drijfsgedeelte veertig percent of meer van de totale vloeroppervlakte beslaat. Evenals bij de huren voor woningen kun nen ook de nieuwe prijzen (huren vermeer derd met eventuele vergoedingen) voor be drijfspanden naar boven worden afgerond op veelvouden van vijf cent. De onder huren voor gedeelten van bedrijfspanden worden op gelijke wijze vastgesteld als die voor gedeelten van woningen. Bij het ontbreken van overeenstemming omtrent de betalingsverplichting (mede in begrepen de vraag of al dan niet sprake is van een bedrijfspand) kan men het advies vragen van de betrokken huuradviescom missie en zo nodig daarna de huurprijs door de kantonrechter bindend doen vast stellen. Het wetsontwerp Grootboek Woningver betering voorziet in de reservering van de helft der door de verhuurders van voor oorlogse woningen in het tijdvak 1 augus tus 1957 tot 31 december 1906 te ontvangen hogere huuropbrengsten. Vooroorlogse ver huurde woningen moeten door de verhuur ders vóór 1 oktober 1957 bij het Grootboek Woningverbetering worden aangemeld. Formulieren hiervoor worden begin augus tus kosteloos by de postkantoren ter be schikking gesteld. Alle veranderingen in de eigendomsverhoudingen van deze woningen moeten eveneens binnen een maand wor den; gemeld. De directeur van het Grootboek stelt de bedragen vast, die jaarlijks uiterlijk 1 augustus op het Grootboek moeten worden gestort. Jaarlijks wordt over de gelden, die een geheel stortingsjaar (1 augustus tot 31 juli) ingeschreven zijn geweest, een rente van 3 bijgeschreven. Uiterlijk 31 decem ber 1970 worden de ingeschreven gelden terugbetaald, hetzij in contanten, hetzij in verhandelbare en rentedragende schuld bewijzen. Voor die tijd is terugbetaling mogelijk nadat een woningverbetering, werk van schilders en stukadoors (bin nenshuis en in bepaalde door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid aan te wijzen perioden) is uitgevoerd. Om voor deblokkering in aanmerking te komen, moet een verbetering ten minste dertig percent kosten van wat naar ver wachting in totaal vóór 1 januari 1967 voor de betrokken woning op het Grootboek moet zijn gestort. Na een verbetering of soortgelijke voorziening worden niet alleen de daarvoor gedane uitgaven terugbetaald, maar voor de dan ontstaande belasting schuld ook een bedrag gelijk aan tweederde deel van dat der verbeteringskosten. Indien het voor een woning ingeschreven bedrag niet voldoende is om een woning verbetering geheel te bekostigen, kunnen, als de verhuurder nog andere woningen heeft welke bij het Grootboek zijn inge schreven, ook voor die andere woningen ingeschreven gelden voor die verbetering worden terugbetaald (drievijfde deel voor de verbetering en tweevijfde voor de be lastingschuld). Indien ook dan nog onvol doende gelden voor uitbetaling op grond van een verbetering beschikbaar zijn, kan de verhuurder voor het resterende bedrag geheel of ten dele ontheffing van de ver dere stortingsverplichting voor de ver beterde woning worden verleend. De arrondissementsrechtbank te Gronin gen heeft de fabrikant D. S. uit Surhuis- terveen tot een jaar en drie maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid veroordeeld. De officier van Justitie had twee jaar gevangenisstraf en vijf jaar ont zegging van de rijbevoegdheid geëist. De fabrikant had op 27 april onder invloed van alcohol willen laten zien hoe snel hij kon optrekken met zijn nieuwe wagen. Met zeer grote snelheid had hij door het dorp Groningen-Opende gereden. Toen hij een bocht niet goed kon nemen, reed hij een wielrijdster, de 21-jarige mej. A. Nijboer aan, die op slag werd gedood. Daarna bot ste de auto tegen enkele bomen en kwam in een sloot. S. en de naast hem zittende chauffeur van de fabriek, W. van der V., werden licht gewond. Op verzoek van de Haagse politie is in Amsterdam aangehouden het 37-jarige be stuurslid D. S. van de voetbalvereniging „Amsterdam". Hij wordt verdacht van een uitlokking tot meineed in de zaak van de voetballer „Bobo" Sal. De aangehou dene is in Den Haag in verzekerde bewa ring gesteld. De meineed zou zijn uitgelokt tijdens het verhoor van de voetballer voor de rechter-commissaris in Den Haag. Wat klein is moet ontzien worden. Dat geldt voor de enkele dagen oude zebu in Artis, die zo zwak is dat de moeder het dier niet kan voeden. Nu heeft de oppasser zich met die taak belast. Om de twee uur geeft hij baby de fles. Met een andere taak belastte zich Corrie Brokken. In een instructiefilmpje over het gebruik van televisie bij het op sporingswerk van de politie speelt zij met haar „nichtje" Josetje de hoofdrol. Maar Josetje heeft er niet altijd zin in. Corrie Brokken moet de kleine weer spannige actrice dan met lieve woord jes weer tot een lachje voor de camera brengen. Op de foto is het zover nóg helemaal .niet. Nederland moet 171.062,50 dollar bij dragen in de kosten van het leger der Verenigde Naties in Egypte. Voorts heeft Nederland een voorschot van 500 000 dol lar aan de Verenigde Naties gegeven voor de opruimingswerkzaamheden in het Suez- kanaal Over terugbetaling van niet-ge- bruikte gelden is nog geen regel mg tot stand gekomen. Totaal wordt voor extra UN O-activiteiten f 2.573.525.— uitgetrok ken. Dit blijkt uit een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1957 van het ministerie van Buitenlandse Zaken Daar in wordt ook voorgesteld enige posten te verhogen met bedragen die Nederland ter beschikking van vluchtelingenhulp heeft gesteld. Totaal is aan de vluchtelingenhulp be schikbaar gesteld een bedrag van f 13.098.000.waarvan ongeveer tien mil joen is besteed voor hulp aan Hongaarse vluchtelingen. Voorts is f 160.000.be steed voor hulp aan joodse vluchtelingen uit Egypte en f 120.000.aan Arabische vluchtelingen uit het Midden-Oosten. Verder wordt de post voor hulp aan minder ontwikkelde gebieden verhoogd met f 4.101.200.van welk bedrag f 3.701.200.is bestemd als aandeel van Nederland in de kosten van de technische hulp der Verenigde Naties aan m'nder- ontwikkelde gebieden en f 400.000.— ter beschikking van het Kinderfonds der Ver enigde Naties worden gesteld. Minister Algera zal de openingsvlucht meemaken Op dinsdag 3 september zal de nieuwe K.L.M.-lijn van Amsterdam via Montreal naar Houston in Texas worden geopend. De dienst zal worden uitgevoerd met vlieg tuigen van het type Douglas DC-7C. De openingsvlucht zal ook worden mee gemaakt door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, door de Com missaris der Koningin in de provincie Overijsel, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, door de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz en dooi de hoofddirecteur van de P.T.T. ir. A. J. Ehnle. Van de K.L.M. zullen onder meer de vlucht meemaken dr. A. A. L. Rutgers, voorzitter van de raad van commissarissen en de heer I. A. Aler, president-directeur. Het vertrek van Schiphol is bepaald op 3 september 's avonds om elf uur. Woens dag 4 september 's middags om kwart voor vier wordt het vliegtuig verwacht te Houston. Minister Algera is voornemens op 7 sep tember van Houston via Miami naar Cura sao te vertrekken. Gedurende zijn verblijf in de Nederlandse Antillen zal hij ook een bezoek brengen aan Aruba. Het ligt in de bedoeling van de minister om op 13 september per vliegtuig naar Nederland terug te keren. Abbedijk. 24 te Lissabon. Alkaid, pass. 24 Kp. St. Vincent n. Port Said. Abbekerk, 24 te Port Said. Arnedijk, 24 te Corpus Christ! v. New Orleans. Aagtedijk, 24 te Rangoon verw. Algenib, 24 te Rio de Janeiro v. Las Palmas. Aegis, 24 te Trinidad v. Amsterdam. Agamemnon, 24 te Ciudad Trujillo. Alpherat, 24 te Seasport v. Boston. Ampenan, 24 te New Orleans. Argos, 23 te Rotterdam verw. Ariadne, 25 te Rotterdam verw. Aagtekerk, pass. 23 Vlissingen n. Hamburg. Alcor 26 te Antwerpen verw. Arbon, 24 et Margate n. Antwerpen. Amstelvaart. 23 600 m. z.o. Cocos eil. n. Karachi. Aardijk, 23 dwk. Malta n. Halifax. Astrid Naess 23 410 m. n.o. Aden n. Houston. Amstelwal, 23 v. Dafao n. Singapore. Alcyone 26 te IJmuiden. Amstelsluis 25 v. Rotterdam op proefvaart. Arendskerk, 24 v. Amsterdam n. Bremen. Ariadne, 25 te Rotterdam. Albireo, pass. 24 Kp. Finisterre n. Le Havre. Bintang, 23 v. Genua n. Djeddah. Bengkalis, 24 v. Algiers n. Port Said. Bantam, 24 te Djakarta v. Semarang. Bengalen, 24 te Biak, 23 v. Sorong. Bloemfontein, 24 te Pt. Elizabeth v. Kaapstad. Britsum, 23 640 m. n.w. Perth n. Falmouth. Boissevain, 2/8 te Singapore verw. v. Mauritius. Bawean, 24 te Los Angeles. Baud, pass. 23 Banka n. Singapore. Borneo, 24 v. Amsterdam n. Indonesië. Bali, pass. 24 Sabang n. Padang. Beninkust, 25 v. Lagos n. Duala. Bennekom, 25 te Port of Spain Trin. Ceronia, 28 te Singapore verw. Cleodora, 25 te Colombo. Congokust, pass. 24 Ouessant n. Le Havre. Caltex Nederland, 24/25 te Rotterdam verw. Cinulia, 24 te Bombay v Durban. Castor, 23 135 m. n.n.o. Kp Villano n. Madeira. Caltex The Hague, 24 te Abadan v Suez. Calamares, 24 v. Los Angeles n. Balboa. Charis, 24 te Port of Spain v. Pampatal. ClaveUa, 23 60 m. w. Colombo n. Bahrein. Caltex The Hague, 25 te Abadan. Camerounkust, pass. 24 Las Palmas n. A dam. Celebes, 24 bij Tegal ten anker. Coryda 25 te Gladstone. Caltex Nederland, 25 te Rotterdam. Drente, 24 rede Semarang. Delfshaven, 24 te Cristobal. Duivendrecht, 24 v. Rotterdam n. New York. Diemerdijk, 26 te Cristobal verw. Eemdijk, 24 te Havana. Enggano. 25 v. Fremantle n. Aden. Felipes, 25 te Port Dickson v. Pladju. Gordias, 24 te Bremen verw. Gabonkust, 23 te Antwerpen. Ganvmedes, pas. 23 Azoren n. San Juan P.Rico. Gadila, 24 te Pladju, 23 v. Singapore. Giessenkerk, 24 te Rotterdam v. Antwerpen. Ghanakust, 25 te Dakar. Grootekerk, 24 v. Suez n. Aden. Heemskerk, 24 210 m. o. Ceylon n. Singapore. Hecuba, 24 te Cape Haitien. Hermes, 24 te Paramaribo. Helicon, 24 te Rotterdam verw. Hoogkerk, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Hector, 23 00 m. z. Finisterre n. Antwerpen. Hera, 23 v. Pto. Ordaz n. Trinidad. Hilversum, 25 te Bandarmashur. Isis, 24 v. Houston n. New Orleans. Ittersum. pass. 25 Finisterre n. Amsterdam. Japara KRL, 25 te Aden. Jagersfontein, 24 v. Las Palmas n. Southampton. Kennemerland, 24 v. Ilheos n. Amsterdam. Kopionella, 24 v. Abadan n. Lorenco Marques. Kota Agoeng, 24 v. Tandj. Priok n. Singapore. Kota Baroe, 24 v. Makassar n. Semarang. Kieldrecht, 23 te Rangoon tot 5 augustus. Korenia, 24 te Trincomalec v. Singapore. Koningswaard, 23 v. Pt. Fortin n. Curasao. Koratia. 23 100 m. o. Pt. Sudan n. Rotterdam. Kalinga, 23 dw. Lissabon n. Rotterdam. Kinderdijk, 25 te Rotterdam. Langkceas, 25 te Cheribon. Lindekerk, 24 te Aden. Luna, 23 te Rotterdam verw. Laertes, 25 te Aden. Lawak. 27 te New York verw. Lekhaven, 25 te Las Palmas. Leopoldskerk, 25 te Mombasa. Leto. pass. 24 Bermudas n. Golf v. Mexico. Limburg, 23 v. New Orleans n. Philadelphia. Maaskerk, 25 te Karachi. Malea, 24 50 m. n.o. Halmahera.. Maasdam, 23 600 m. z. Valentia Ierl. n. Hallfax. Markelo, 24 verm. te Odda. Muiderkerk, 23 te Amsterdam verw. Merwelloyd, 25 te Rotterdam. Marisa, 24 v. Pta. Cardön n. Stanlow. Nestor, 24 te Amsterdam. Oranje, 25 te Tandjong Priok. Orion, 24 v. Lattakia n. Volos. Overijsel, 25 te Hongkong. Ober o'n, 24 te Santiago de Cuba. Ootmarsum, 24 te Le Havre.' Oranjestad, 23 v. Curasao n. Aruba. Ovula, 25 v. Port Darwin n. Singapore. Orestes, 25 te Amsterdam. Osiris, 25 v. Amsterdam n. West-Indie. Polyphemus, 25 te Singapore. Pr Philips Willem, 24 te Antwerpen v. Quebec. P G. Thulin, 24 te Rotterdam verw. Peperkust 24 v. Antwerpen n. Dakar. Prins Willem II, 25 v. Le Havre n. Rotterdam. P. G. Thulin, 24 te Rotterdam. Prins Willem V, 25 te Montreal. Rijndam, 23 870 m. w. Scillys n. Southampton. Rotti, 26 te Semarang verw. Ruys. 26 te Singapore verw. Stad Delft, 24 v. Narvik n. Rotterdam. Stad Schiedam, pass. 24 Gibraltar n. Rotterdam. Sumatra, 25 te Surabaia. Saidja, 24 te Pladju, 23 v. Bukom. Stan vac Talang Akar. 24 te Sungeigerong. Slamat. 25 te Assab v. Colombo. Stad Vlaardingen. 24 te Narvik v. Emden. Stentor, '23 v. Houston n. New Orleans. Straat Soenda. 24 te Santos v. Rio de Janeiro. Stad Gouda, 23 400 m. w. Valentia n. Wabana. Stad Dordrecht, 23 dw. Finisterre n. IJmuiden. Schie. 23 v. Jeremie n. Miragoane. Scherpendrecht. 25 v. Port Said n. Nijnashamn. Stad Arnhem, 24 v. Vlaardingen n. Wabana. Salatiga, 24 v. Colombo n. Khoralmufatta. Sloterdijk, 27 te New York verw. Soestdijk, 24 v. New York n. Antwerpen. Stad Breda, 24 v. Narvik n. Rotterdam. Stad Haarlem. 24 v. Glasgow n. Melilla. Tabian. 25 te Pladju. Tegelberg. 24 te Durban. Tomocyclus, 24 v. Aden n. Mena Al Ahmadi. Tiba, 24 te Rotterdam. Trajanus. 23 4 m. o. Gibraltar n. Amsterdam. Tjiluwah, 24 te Semarang v. Tandjong Priok. Tjisadane, 24 te Santos v. Buenos Aires. Telamon, 23 v. Maracaibo n. Guanta. Tero, 24 te Santos v. Rio de Janeiro. Transporter. 24 780 m. w.z.w. Azoren n. Bremen. Triton,, 24 te New York. Tiberius, 23 te Amsterdam n. Rotterdam. Tawali 25 te Marseille. Ternate. 25 te Belawan. Thelidomus 24 v. Fao 11. Singapore. Theobaldius, 26 te Miri. Tamo, 25 te Buenos Aires. Tiberius. 24 te Rotterdam. Tomori. 24 te Rotterdam. Van Cloon, 24 te Senang. Van Noort, 23 v. Shanghai n. Tientsin. Van Neck, 24 te Surabaja. Weltevreden, pass. 24 Kp. Bon n. Le Havre. Wonosari, 24 te Rastanura. Wonorato, 24 v. Chittagong. 25 te Calcutta verw W. Alton Jones, 23 85 mijl o.z.o. Socotra naar Philadelphia. Westland. 24 te Baires v. Montevideo. Willem Ruys. 23 v. Port Said n. Napels. Wonosobo, 23 280 m. z. Tokio n. Los Angeles. Woensdrecht. 23 dw. Beachyhead n. Curacao Willemstad, 24 v. Amsterdam n. Hamburg. Waterman, 24 v. New York n. Rotterdam. Wieldreeht, 25 te Napels. Zuiderkerk, 24 v. Mombasa n. Tanga. Zuiderkruis, 23 v. Amsterdam n. Kaapstad. Zaankerk, 23 v. Alexandrië n. Genua. Zonnekerk, 24 v. Marseille n. Genua. Zuiderzee, 24 v. Kaapstad n. Durban. KLEINE VAART Alcetas, 22 v, Setubal n. Rotterdam. Boreas, 22 te Amsterdam, n. Tanger. Bab T, pass. 19 Holtenau n. Ostrand. Betty Anne S. 23 bij Maasboei n. Antwerpen. Bounty, 23 10 m. n.o Ushant n. Bordeaux. Cornelis Houtman, 23 v. Amsterdam n. Hamburg Daniël, 23 te Goole v. Leith. Diet. 23 bij Terschell.bank n. Southampton. Eljo, 22 te Dordrecht. Elsa, 20 v. Zaandam te Helsinki. Esma B, 23 dw. IJmuiden n. Rotterdam. Flevo, 23 50 m. z.o. Ouessant n. La Palice. Geziena Henderika, 23 te Avonmouth v. Libourne Hoogland, 23 Firth of Forth n. Rotterdam. Import, 23 20 m. z.w. Beachyhead n. Antwerpen. Joost, 20 v. Antwerpen te Helsinki. Kaap Falga, 20 v. Oernskoldsvik n. Zaandam. Kaap St. Vincent 19 v. Valdemarsvik te R'dam. Keyser, 23 te La Paluoto n. Londen. Lizard, 23 t/a Ramsgate v. Maassl. n. Ramsgae. Matthew, 23 25 m. z.o. Smithknoll n. Rotterdam. Nero, 22 v. Malaga n. Cacjiz. Olivier van Noort, 24 verm. v. Bordeaux naar Southampton. Pavo, pass. 21 Holtenau n. Ostrand. Ponza, 20 v. Stocka n. Zaandam. Perregaux, 23 v. Bordeaux n. Nantes. Tilly, 21 v. Walkom te Zaandam. Viking, 23 10 m. n. Flabrohead n. Rotterdam. SLEEPVAAR'l Cycloop. 22 200 m. z. New Orleans n. Maracaibo. Humber, 25 te New Orleans v. Rotterdam. Hudson, 22 bij Fiducia aangekomen. Loire, 22 50 m. z.w. Santiago de Cuba n. Maracaibo. Maas, 25 met Fiducia uit Boston n. Hoek v. Holl. Poolzee, 22 bij Ensenada aangekomen. Rode Zee, 25 16.48 n. 71.29 w. v. New Orleans naar Maracaibo Titan, 22 te Dakar.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9