Van dag tot dag „Lijdelijk verzet van vliegers zal niet worden geduld" t tttsr.'/-' 4^ Rusland akkoord met ruil van t.v.-programma's met V.S. K.L.M.-directie verklaart: Loonconflict wordt voorgelegd aan Rijksbemiddelaars <~Pra.citótoel Nota bepleit meer en nauwer contact De negen Muzen Israel roept bemiddeling in van Nederland Critiek in Den Haag op de houding van de Shell Standpunt der directie 0p de Acteur Fritz Steiner viel in orkestbak Ir. Merkx kandidaat voor Ged. Staten Soldaten uit Israel legden bloemen bij nationaal monument ENGELEN en SPOKEN" Crematie mej. mr. O E. E. Bal Den Haag houdt zich buiten oliepolitiek in Israel Jeugdige Duitsers kwamen hier inbreken Inbreker ontsnapt uit Huis van Bewaring te Amsterdam Autobotsing op rijksweg te Velsen Kerkelijk Nieuws MAANDAG 29 JULI 1957 Het besluit van de British Petroleum Company en de Shell Petroleum Company hun operaties in Israel te staken, heeft de Israëlische regering aanleiding gegeven stappen te ondernemen in Den Haag en Londen, kennelijk om de Nederlandse en de Britse regering te bewegen hun invloed bij de maatschappijen te doen gelden om deze heilloze beslissing ongedaan te ma ken. De Koninklijke en de Bataafse, beide Nederlandse maatschappijen, zijn geïnte resseerd in de Shell en de Britse regering is de grootste aandelhouder in de B.P. Ge zien de verdeling der belangen in Israel, draagt de Britse regering een grote ver antwoordelijkheid als het besluit gehand haafd blijft. Beide maatschappijen zeggen wel dat de beslissing is genomen op zuiver com merciële gronden, maar zij hebben de indruk gewekt te zwichten voor de boy cot-bedreiging van de Arabische Liga. In de Arabische landen wordt de illusie, en in Israel de vrees, gewekt, dat andere ondernemingen het voorbeeld van de oliemaatschappijen zullen volgen. Drie leden van het Britse Lagerhuis hebben in een brief aan de Londense Times betoogd dat de Britse regering zich in dezen niet aan haar verantwoordelijkheid kan onttrekken, omdat het besluit van de maatschappijen lijnrecht ingaat tegen de verklaarde regeringspolitiek in het Nabije Oosten. Op deze wijze, aldus de brief schrijver kan bij de Arabische landen de waan gewekt worden dat Israel door mid del van een economische boycot op de knieën gedwongen kan worden. Het is duidelijk dat uitvoering van dit besluit, dat economisch misschien te ver dedigen valt, politiek onverstandig zou zijn. Het is een voorbeeld, dat zich omstan digheden kunnen voordoen waarin econo mische belangen moeten wijken voor po litieke overwegingen. Dit ligt ook binnen het bereik der mogelijkheden, omdat de Britse regering een doorslaggevende stem heeft en omdat de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken niet van mening is dat aan de Arabische boycot voet gege ven mag worden. TEL AVIV (Reuter) De Israëlische regering heeft volgens een persbericht te Tel Aviv, de Nederlandse regering ver zocht, haar invloed aan te wenden bij de oliemaatschappij de Shell in Londen, op dat deze onderneming terugkomt van haar besluit, haar werkzaamheden in Israel te staken. Een woordvoerder van het Israë lische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd, dat Israel met de Neder landse regering voeling gehouden heeft over deze kwestie. Onze parlementaire redacteur in Den Haag verneemt, dat het besluit van de Shell en van de Britse Petroleum Maat schappij om zich, wat hun werkzaamheden betreft, zo al niet geheel, dan toch in elk geval in zeer belangrijke mate, uit Israel terug te trekken, aangezien die maat schappijen deswege moeilijkheden duch ten van de Arabische landen, in parlemen taire en politieke kringen in Den Haag om meer dan een reden zeer bedenkelijk wordt geacht. Men geeft er zich daar rekenschap van, dat de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij en de Bataafse voor zestig percent aandelen hebben met de Shell, doch niet de macht bezitten een dergelijk beleid te verhinderen. Niettemin betreurt men het, dat een en ander ge schiedt, aangezien in het algemeen het Nederlandse regeringsstandpunt is, dat de economische boycot van de zijde der Arabische staten tegen Israel gevoerd ge heel en al onrechtmatig is. Daarover heeft minister Luns reeds in december 1955 duidelijke taal gesproken Gedurende de Kamerdebatten over de be groting van Buitenlandse Zaken. Hij ver klaarde toen niet alleen, dat die boycot onrechtmatig was, maar tevens te kennen, dat hij het Nederlandse bedrijfsleven mans genoeg achtte om te weten hoe zich ten opizchte van zulke intimidaties te gedra gen. Er bestaat, zo durf ik met stelligheid aannemen, alle reden om er van uit te gaan, dat minister Luns er nog precies zo over denkt. In de boven reeds vermelde kringen kreeg ik nog de opmerking te horen, dat het van de Shell en de Britse Petroleum Maatschappij kortzichtig is, te bukken voor de dreigementen van de Arabische landen, ook al, omdat daarmee het hek van de dam is en die landen straks met nieuwe eisen zullen komen, waarvoor men dan opnieuw zal bukken. Nader vernemen wij dat de gezant van Israel een onderhoud over bovenvermelde aangelegenheid heeft gehad met minister Luns en voorts dat de Nederlandse ambas sadeur in Londen, mr. D. U. Stikker, het oen en ander met de Britse regering zal besoreken. Wat de verwantschap aangaat tussen de Koninklijke en de Shell, zij er nog op ge wezen, dat de Koninklijke zestig percent van de aandelen van de Shell bezit, dus wel zeer belangrijk betrokken is bij de werkzaamheden van de Shell in Israel voor zover het de oliemarkt aangaat. An ders ligt het met de raffinaderij te Haifa, "'ongezien daarbij de Shell en de British "Mroleum ieder voor vijftig percent zijn 'otrokken, dus de Koninklijke voor slechts '""tig percent van het totaal. TEL AVIV (AFP) Een woordvoerder 'me het Israëlische ministerie van Buiten- 'ondse Zaken heeft verklaard, dat de hou sing der beide maatschappijen ongetwij feld nadelige invloed zal hebben op de handelsbetrekkingen van Israel met Groot- Brittannië. DE BESPREKINGEN TUSSEN de K.L.M.-directie en de vereniging van K.L.M.- piloten en die van niet-Nederlandse vliegers by de K.L.M. over de salarissen der piloten zyn, zoals dezer dagen is bericht, in een impasse gekomen. De beide organi saties van vliegers hebben besloten, dat bepaalde extra prestaties niet meer door de vliegers zullen worden verricht. Zij zullen zich precies aan de reglementen houden. De directie van de K.L.M. heeft thans verklaard, dit te beschouwen als een vorm van lydelyk verzet, die zy niet zal dulden. Van de vliegers zal een nor male dienstuitvoering worden verlangd. Voorts heeft de K.L.M.-directie besloten het loonconflict aan het College van Ryksbemiddclaars voor te leggen en de uit spraak van dat college te aanvaarden. De directie vertrouwt erop, dat de uitvoering van de lyndiensten normaal doorgang zal vinden en dat gevolgen van het conflict voor de passagiers niet merkbaar zullen zyn. Zondagavond heeft de K.L.M.-directie haar standpunt telegrafisch aan de be sturen der beide pilotenverenigingen ken baar gemaakt. De directie verklaart onder meer: „Begin 1956 wéi-d tegemoet gekomen aan de sinds lang onder de vliegers bestaande wens tot gelijkmaking van de salarissen van Nederlandse en niet-Nederlandse K.L.M.-vliegers en wel door verhoging van de salarissen der Nederlanders tot die der buitenlandse K.L.M.-vliegers. Dit resul teerde in een verhoging voor de Neder landse vliegers van gemiddeld 9 pet. Te- zelfder tijd eisten de vliegers onder drei ging met sancties verdere salarisverhoging, waarbij zij stelden, dat zij naar verhouding lager werden gesalarieerd dan hun col lega's van buitenlandse maatschappijen. Ook meenden zij recht te hebben op 5 pet loonronde, welke in die tijd aan het ove rige personeel was toegekend. De directie was van mening dat deze loonronde voor de Nederlandse vliegers reeds was begre pen in de aan hen toegekende salaris verhoging en dat de salariëring der buiten landse vliegers in geen direct verband stond met de Nederlandse loonstructuur. Voor het overige heeft de directie zich op het standpunt gesteld, dat gestreefd moest worden aan de K.L.M.-vliegers dezelfde levensstandaard te verschaffen als waarop vergelijkbare collega's in Europa leven, naarmate de exploitatieresultaten van de maatschappij zulks toelaten. Teneinde vast te stellen of de salariëring aan deze eis voldeed, heeft zij het Nederlands Econo misch Instituut verzocht een onderzoek in te stellen. Voorts verklaarde de directie zich bereid de door de vliegers verlangde verdere verhoging van 5 pet, alsnog met terugwerkende kracht toe te kennen, in dien de bevindingen van het N.E.I. hiertoe aanleiding zouden geven. In januari 1957 verscheen een voorlopig rapport van het Nederlands Economisch Instituut. In dit rapport was geen West europees niveau aan te wijzen. Daarvoor was de spreiding tussen de betrokken maatschappijen te groot. Niettemin achtte de directie termen aanwezig de 5 percent met terugwerkende kracht tot 1 april 1956 toe te kennen. Eis van 50 percent verhoging Hierop stelden de besturen der vlieger verenigingen de eis tot verhoging der net to-salarissen met 50 percent. De directie heeft deze eis afgewezen, om dat de bevindingen van het N.E.I. hiertoe geen enkele aanleiding gaven en omdat in williging ten aanzien van een 600-tal vlie gers onrechtvaardig zou zijn tegenover de overige medewerkers der K.L.M. Het nadien verschenen definitieve rap port van het Nederlands Economisch In stituut heeft aangetoond, dat het Europese niveau zich beweegt tussen de 92 en 110 percent van het vliegerinkomen bij de K.L.M. Bij het cijfer 110 dient te worden opgemerkt, dat dit beïnvloed wordt door de salariëring bij één Europese maatschap pij, waar de salariëring is aangepast aan het Amerikaanse niveau. Het huidige sala ris bedraagt voor een K.L.M.-vlieger, die na eerste opleiding, op 24-jarige leeftijd bij de maatschappij in dienst treedt, f 8100 per jaar. Het maximum, dat thans op on geveer 40-jarige leeftijd wordt bereikt, bedraagt f 35.880,De maatschappij neemt de pensioenpremie voor haar reke ning, hetgeen neerkomt op f 4224,— res pectievelijk f 8364 per jaar voor de beide genoemde categorieën. Hoewel de directie de eis van 50 percent verhoging van het netto-salaris afwees, bood zij de vliegers een verbeterd complex van arbeidsvoorwaarden aan. Deze verbe teringen betreffen zowel de huidige sala riëring als een verschuiving van de pen sioenleeftijd van 50 naar 55 jaar, waar door het huidige pensioenmaximum van f 8000 aanzienlijk wordt verhoogd. De vlie gerverenigingen hebben thans dit voorstel verworpen. Standpunt der vliegers Als commentaar op de mededelingen van de K.L.M.-directie delen de besturen van de vliegerverenigingen mede, dat het sa larisconflict niet is veroorzaakt door te rugtrekken van extra prestaties van het vliegerkorps, maar is het directe resultaat van het vertragen der onderhandelingen door de directie gedurende de laatste ja ren. „Dit is duidelijk gebleken door de pogingen van de K.L.M. om het rapport van het N.E.I. weg te moffelen. De maat regelen, die de vliegers thans nemen zijn een strikte opvolging van de maatschap pijvoorschriften, die in het verleden door de vliegers altijd zo zijn toegepast, dat zij daarbij steeds het uiterst economisch voor deel van de K.L.M. voor ogen hadden ten koste van extra inspanningen. Van een al of niet dulden door de directie van deze maatregelen kan dus geen sprake zijn. Voorts wordt gezegd dat de diepste oor zaak van het conflict voornamelijk een vertrouwenskwestie is. De oplossing moet in de eerste plaats worden gezocht in het volledig herstel van dit vertrouwen door de vliegers in de directie. Tijdens de voorstelling van „Die Lus tige Witwe" door de Hoofdstad Operette in de Stadsschouwburg te Utrecht is zater dagavond de acteur Fritz Steiner bij het maken van een dansje in zijn rol van Nechledil, bode bij het gezantschap, van het toneel in de orkestbak gevallen. De heer Steiner, die de met een dunne stof afgedekte orkestbak voor een verleng stuk van het toneel aanzag, kwam er met lichte kneuzingen af. Het publiek meende aanvankelijk dat het een grap was, MOSKOU (Tass) De Russische rege ring heeft zich in antwoord op een Ameri kaanse nota van 24 juni bereid verklaard het Amerikaanse voorstel tot uitwisseling van radio- en televisieprogramma's te be studeren. Zy stelt tevens voor te onder handelen over een dergelyke uitwisseling. Volgens het Amerikaanse voorstel kunnen de details van een overeenkomst het best langs diplomatieke weg worden geregeld. De Sovjet-Unie zegt, dat zij al talrijke voorstellen tot een nauwer contact heeft gedaan, maar dat Amerika daar nooit van heeft willen weten. Russische delegaties waren uit Amerika geweerd. In 1956 had den meer dan 1200 Amerikaanse toeristen de Sovjet-Unie bezocht, maar geen enkele Russische toerist had de Verenigde Staten kunnen bezoeken. Behalve de uitwisseling van- radio="err ty-pxogramma's moeten volgens^de Sovjet- Unie ook andere mogelijkheden tot contact worden bestudeerd. De Sovjet-Unie is in het belang van een internationale ontspan ning bereid met alle landen op grote schaal economische, wetenschappelijke en cultu rele betrekkingen aan te knopen, aldus de nota. Een woordvoerder van het State Departe ment heeft zaterdag verklaard dat de V.S. Tijdens een zaterdag gehouden vergade ring van de K.V.P.-fractie der Provinciale Staten in Noordholland is ir. W. J. L. J. Merkx te Haarlem aangewezen als kandi daat voor de vervulling van de vacature in het college van Gedeputeerden, ontstaan door het overlijden van de heer L. J. P. N. A. Bouwman. De heer Merkx is secretaris van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Noordholland, ingenomen zijn met de mededeling dat de Zondagmiddag heeft een groep Israëli sche militairen bij het nationale monument te Amsterdam een krans gelegd. De groep, bestaande uit 16 meisjes en 26 mannen, had deelgenomen aan de Nijmeegse Vierdaagse. Aan de krans, samengesteld uit rode rozen, witte en gele anjers was een lint bevestigd met het opschrift: „Aangeboden door het leger van Israel, met gevoelens van bewon dering en broederschap jegens het Neder landse volk voor de moed betoond in de jaren van onderdrukking 1940-45". Rabbijn J. Soetendorp van de Liberaal Joodse Gemeente in Amsterdam gaf na de kranslegging de jonge Israeli's in het He breeuws een korte uiteenzetting van de betekenis van het monument en van het geen de Nederlandse verzetstrijders ook voor het Joodse deel van het Nederlandse volk hebben gedaan. Bij de plechtigheid waren tegenwoordig de Israëlische consul in Nederland R. G. Ginthon, de Nederland se legerrabbijn L. Slagter en namens de gemeente Amsterdam mr. P. J. Mijksenaar. Het A.B.C.-Cabaret van Wirn Kan en Corry Vonk heeft zaterdag in Diligentia in Den Haag de eerste voorstelling ge geven van het nieuwe cabaretprogram- m.a „Engelen en Spoken". Men ziet hiernaast Wirn Kan in een van zijn „vermommingen"Beneden de dames van het gezelschap in een aanvallige pose. V.l.n.r. Margret de Groot, Marjan Beek, Marlon Gobau, Corry Vonk, Sant Heyermans, Dorien Mikaar en Mieke Kemmers. In de Haagse voor stellingen treedt ook Cïlli Wang op. Het gedeelte na de pauze wordt geheel gevuld door Wim Kan, die een uur lang het publiek vermaakt met zijn geestige conference - waarbij hij niet zijn reis naar Afrika vergeet te memoreren. Natuurlijk zingt hij ook zijn liedjes van eigen maaksel. Het publiek beloonde de première van zaterdagavond met veel bloem.en en een frenetiek applaus. Russische regering bereid is het Ameri kaanse voorstel van 24 juni over de uit wisseling van personen en ideeën tussen beide landen te bestuderen. In officiële Amerikaanse kringen is mee gedeeld, dat de Amerikaanse regering nog wel enkele dagen nodig heeft om de tekst van het Amerikaanse antwoord op te stel len, maar dat het State Department, hoe dit antwoord ook mag luiden, geen onderhan delingen met de Sovjet-Unie kan beginnen over bepaalde vraagstukken, die aan het Congres zijn voorgelegd. Deze opmerking slaat in het bijzonder op de regeling, vol gens welke van iedere vreemdeling, die naar de V.S. wil gaan, vingerafdrukken moeten genomen worden. De Russen hebben geweigerd zich aan deze formaliteit te onderwerpen. De woord voerder van het State Department zei, dat de Amerikaanse regering hoopt, dat dit vraagstuk door het Congres zal worden opgelost vóór de onderhandelingen over genoemde uitwisseling beginnen. Onder zeer grote belangstelling van fa milie, vrienden, kennissen en relaties had zaterdagmiddag op Westerveld de cre matie plaats van mejuffrouw mr. C. E. E. Bal, in leven secretaresse van „Pro Juven- tute" te Amsterdam en de laatste vijf jaar ook landelijk bestuurslid van deze vereni ging. Zij is dinsdag na een langdurige ziekte op 51-jarige leeftijd overleden. Mej. Bal was ï'idder in de orde van Oranje- Nassau. Mr. B. Kist uit Amsterdam, landelijk voorzitter van „Pro Juventute" schetste op treffende wijze, hetgeen mejuffrouw Bal in al die jaren voor de vereniging heeft betekend. Haar persoon werd ge kenmerkt door een scherp verstand, le vensblijheid, een groot hart en zin voor het leven. Toen zij twintig jaar geleden haar taak als secretaresse bij „Pro Juven tute" begon, betekende dit voor haar een veelvormige en veelzijdige taak, waarbij zij persoonlijk leiding moest geven. Zij heeft dit altijd met veel ambitie gedaan en heeft tot het laatst toe hard gewerkt. „Mejuffrouw Bal had vele voortreffelijke eigenschappen. Wij nemen afscheid van haar met een intens gevoel van eerbied", aldus besloot mr. Kist zijn rede. Een vriendin, de arts mej. B. Buyze, gaf op gevoelige wijze uitdrukking aan het geen mejuffrouw Bal voor de vrienden kring geweest is. Zaterdagmiddag promoveerde cum laude aan de universiteit van Hamburg de Nederlandse schrijver Jef Last tot doctor in de filosofie met als hoofdvak sinologie en de bijvakken Japans en Bahasa Indonesia. Nog dezelfde avond kwam de nieuwe doctor in Amsterdam aan, waar hij door vrienden feestelijk werd ontvangen in een Amsterdams kaas- en wijnhuis. Op de foto ziet men v.l.n.r. de letterkundige dr. Victor van Vriesland, de heer Tom Rot, de nieuwe doctor Jef Last en de dichter Ed Hoomik. Volgens welingelichte kringen in Den Haag heeft de Nederlandse regering Israel laten weten, dat zij op geen enkele wijze invloed kan uitoefenen op de Shell en de Britse Petroleum Maatschappij om deze ondernemingen te bewegen hun beslissing, hun belangen in Israel op te geven, te herzien. Op de berichten uit Tel Aviv, dat Israel de Nederlandse regering had ver zocht, op grond van de Nederlandse be langen in Shell, haar invloed aan te wenden om de maatschappijen er toe te brengen hun besluit te herzien, kon in Den Haag geen officieel commentaar worden gegeven. Volgens Haagse kringen zou aan Israel te kennen zijn gegeven, dat Nederland geen invloed kan uitoefenen op een particuliere onderneming, ook al heeft er belangen in De Israëlische stap, aldus de Haagse kringen, moet op een misvatting hebben berust. Hoewel het in verscheidene landen mogelijk is, dat de regering ondernemingen beïnvloedt, bestaat die mogelijkheid in Nederland niet. Alleen in omstandigheden dat een maatschappij handelt in strijd met nationale belangen en haar handelwijze dus een regeringsaangelegenheid wordt, kan de regering optreden. De Nederlandse regering heeft echter hoegenaamd niets te zeggen over het beleid van de oliemaat- sch'appijén,aldüs' dë Haagse zegslieden. De, Shell en de,. Britse Petroleum Maat schappij hebben beslóten hun markt in Israel op te geven omdat hun arbeid in Israel de laatste jaren economisch niet aantrekkelijk is geweest. De politie in Ter Apel heeft twee jonge Duitsers, die uit een opvoedingsgesticht in Duitsland waren ontsnapt en clandestien de Nederlandse grens waren overgekomen gearresteerd. De jongens hebben meer op hun kerfstok dan alleen een clandestiene grensover schrijding. Zij stalen in Vlagtwedde twee fietsen, waarmee zij naar Ter Apel reden Zij pleegden daar een inbraak in een ge bouwtje van het zwembad waar ze een hoeveelheid wisselgeld, sigaren, sigaretten chocolade en badtassen wegnamen. Na de inbraak fietsten de jongens naar Emmen en kochten daar nieuwe kleren blijkbaar om een goede indruk te maken op twee meisjes in Ter Apel, met wie zij nog vóór de inbraak hadden kennisge maakt. Toen zij, netjes uitgedost, in Ter Apel terugkwamen, werden zij door de po litie ingerekend. Festspiele. Zaterdagavond is het mu ziekfestival te Salzburg begonnen met een uitvoering van „Fidelio" van Beethoven onder leiding van Herbert von Karajan De Oostenrijkse president was bij de feestelijke opening aanwezig. Achterhuis. De Israëlische Actrice Ada Tal, die als lid van het Habimah Theater reeds honderd vijfentwintig keer de rol van Anne Frank in de dramatisering van het dagboek „Het Achterhuis" heeft vervuld, bracht zaterdag een bezoek aan het perceel Prinsengracht 263 te Amster dam, waar de familie Frank ondergedoken was. Romanprys. De litteratuurprijs van de gemeente Hilvarenbeek, die jaarlijks wordt toegekend tijdens de Grootkempi sche Cultuurdagen, is ten deel gevallen aan Carla Walschap uit Antwerpen voor haar roman „Niet schreien, oude". Zij is de dochter van Gerard Walschap. De poëzie prijzen zijn voor Pierre Bogaers uit Am sterdam en Jan Veulemans uit Turnhout Er werd met veel succes een nieuw open luchtspel van Jan Naaykens vertoond, ge titeld: „Is liefde blind?" Ter Borchprijs. De door 't provinciaal bestuur van Overijsel ingestelde jaarlijk se prijs van duizend gulden, genaamd Ge raert ter Borchprijs, zal dit jaar worden toegekend voor een werkstuk op het ge bied van de schilderkunst of de grafische kunst. Doek. Zaterdagdavon is de (defini tief?) laatste voorstelling van het St James's Theatre te Londen gegeven. Vi vien Leigh verklaarde, dat twee Ameri kaanse miljonairs en een Britse organisatie middelen beschikbaar willen stellen om de roemrijke schouwburg te behouden. Men zal er dinsdag in het Hogerhuis meer van horen. De mannen Wie zijn toch die frisse, wél-uitgeslapen mannen die men, als men zich des morgens, lezer, naar zijn kantoor, naar zijn werk, spoedt, voor de bovenramen van hun wo ningen kan zien zitten? Helder-witte en blauwe overhemden, alsmede een gelaat vol hogere vrede kenmerken hen. Bij elke ho.lte van bus of tram kan men ze achter de ramen zien in de hoge huizenblokken. Sterke, kloeke mannen. En ze doen niets. Ze blikken met een vredige, maar totaal lege en onberoerde oogopslag, zonder boord om en met de oren roze van het hoofd, boven de bloempotjes en in hun kijken is iets van stoelekleuters, die elk bewegen op straat welgevoed en kritiekloos volgen. Daar zitten zij mooi in hun rust en gij beneden snelt hijgerig voort. Wie zijn toch die mannen? Zijn het ren teniertjes of gepensioneerde mennekes? Neen. Want renteniertjes en gepensioneer de mennekes hebben Taken, met een hoofd letter. Die kunnen maar niet zo roerloos aan de vensterbank zitten met dikke poe sen en kanariegevogelte. Die moeten de traproeden poetsen, de aarpels schellen, het feuilleton uitknippen, de messen schu ren, de hond deedeeteeën en boodschappen doen met een tasje. Die zijn in de weer als baasjes, dat is bekend. Zijn het dan verworden croupiers van nog-levende speelholen, wedders op paar denraces, employé's van duistere nachtlo kalen, broeierige figuren met dubbele le vens? Of rechtuit dieven? Zijn het muzi- kanterige personen, die nog niet eens naar bed zijn geweest misschien, of ander laag volk, dat zaken heeft in de duistere slop pen waar „de zeeman zijn schraal vertier zoekt?" Hebt gij óóit een vrouw in de achter grond rond deze mannen zien bewegen? Neen, dat hebt gij niet! Wellicht verklaart dat veel van de ho gere rust waarmede zij door het glas op u eerzien, zonder één emotie te vertonen, als een lama der Tibetanen. Nimmer zul len zij een trek van minachting tonen over uw ijver, nooit zullen zij plagerig tegen de ruiten tikken, u nawijzen of, op warme zomerdagen als het raam open is, najou wen. Nooit. Want zij staan boven alle ge woel. Zij zijn er. Zy hebben veruit alle dagelijkse kommer van de straat overvlogen in hun blauwe, boordloze overhemden. Mét kanarie en poes zweven zij als engelen, ja, voort ach ter het glas. Het zijn de geslaagde mannen. Meen niet dat het nachtwakers zijn, want nachtwa kers slapen op het ochtenduur als de kin deren juist naar school zijn. Denk niet dat het snipperdaggertjes zijn, want snipper- daggers raggen per scooter en brommer door het landschap. Of verven de trap. Of timmeren een kippenhok op het plat. Of liggen warm en woelig in bed. Nee, het zijn bijzondere, Andere Man nen, Mannen van een Hoger Plan, wellicht leden van een Geheim Verbond. Zij zijn een mooi mysterie voor ons als wij aan het werk gaan. De mannen, noe men wij hen. Duif ADVERTENTIE t/m.31 (behalve, zondag 25 aug) 's avonds 9 tof.J0.30.uuti Prijzen, f 1.50 t/mJ InlicKtingen.bij'alleïy.ViV.-Tcantöceir Kaartverkoop van l angcat Uit het Huis van Bewaring aan de We teringschans te Amsterdam is zondagmor gen een inbreker ontvlucht. Drie weken geleden was de man, de 28- jarige M. E., die vooral in het Gooi heeft geopereerd, door de Amsterdamse recht bank tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Omdat hij tegen dat vonnis in hoger beroep was gegaan, zat hij nog in het Huis van Bewaring. De man, die in de keuken van het gebouwencomplex te werk was gesteld, heeft kans gezien om via een bovenraam in de keuken het dak te bereiken, Hoe hij dit onopgemerkt heeft kunnen doen, is nog niet opgehelderd. Om van het dak weg te komen heeft hij over een muur moeten balanceren op klaar lichte dag. Daarna heeft hij zich langs een regenpijp in een steeg laten zakken, die tussen het gevangeniscomplex en het Hirschgebouw loopt. Bij zijn ontsnapping is hij een dienstwo ning van de gevangenis gepasseerd zonder door de bewoners te zijn opgemerkt. Er is nog geen spoor van hem gevonden. Vanmorgen tegen negen uur verleende de bestuurder van een kleine personenwagen, die van de richting Santpoort over de Rijksweg te Velsen komend de Parkweg in wilde draaien, een hem tegemoetkomende wagen geen voorrang, waardoor de auto's met een hevige klap op elkaar vlogen. Beide wagens werden zo ernstig beschadigd dat zij moesten worden weggesleept. Ned. Herv. Kerlc Beroepen te Dokkum (toez.). D. J. Mie- dema te Tzummarum (Fr.); te Woerden (toez.) G. H. van Kooten te Genemuiden; te Zijderveld H. Jongerden, kandidaat te Baarn.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5