Internationaal aanpakken in de Kennemerduinen Vele huizen worden afgebroken; nieuwe wegen geprojecteerd VIRO-werkkamp bij Spartelmeer Onder veel jolijt worden paden geëffend verstuivingen bedekt en dennen gedund HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Uw maag! Burgerlijke Stand van Haarlem Vijfduizendste bezoeker van diorama's Haarlemmers visten in Duitsland Klaproos-collectanten gaan naar Engeland Examens VAKANTIESPELEN OP WOENSDAG 31 JULI Inbraak in haringkraam Kamp van Progressieve Joodse Jeugd gesloten Lege melkflessen uitspoelen Bezorger neemt ze anders niet terug Zandvoorts Mannenkoor op Gasthuisplein M. J. van Nieuwenhuyzen teraardebesteld Parlementair industrie- bezoek aan Haarlem Santpoort zette feest in met nngrijaerij Uitbreidingsplan Lisse thans gereed Weer Afrikaanse dans in Bloemendaal Drs. Vissers stelt vragen over polio-inenting UIT STAD EN STREEK J. Hin overleden Judo en iiii-jitsu-school in Zandvoort DINSDAG 30 JULI 1957 Het moet gezegd worden, dat het meisje Reidunn Storm Nielsen uit Oslo wel hij zonder vinnig aan een dennetje zat te zagen toen maandagmiddag een heel gezel schap onder leiding van de directeur ir. C. E. M. Roderkerk, hij haar in de Kennemer duinen kwam kijken. Misschien werd haar activiteit opgejaagd door de gedachte aan al die waarnemers, die op haar zaag ston den te kijken - in elk geval kan het wat ons betreft gerust" weer iets kalmer aan, nu we weer weg zijn. Twee Franse studen ten sjouwden een zojuist geveld dennetje weg, terwijl een ander Noors meisje er nog even een paar zijtakken afhakte, opdat het veilig tussen de nog staande bomen door- geloodst kon worden. Het gezelschap, dat eens kwam kijken hoe het stond met de internationale samen werking op de projecten in de Kennemer duinen, bestond onder meer uit prof. dr. W. F. de Gaay Fortman, voorzitter van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde, de V.I.R.O. en de tweede secretaris van deze vereniging, enige directieleden van de N.V. Grondverbetering- en Ontgin ning Maatschappij Grontmij te De Bilt en een aantal journalisten. Dit is namelijk een werkkamp dat wordt gehouden onder auspiciën van de V.I.R.O., waardoor het deel uitmaakt van een menigte werkkam pen, die over geheel de wereld door de UNESCO worden gestimuleerd. De practi- sche organisatie berust bij de Stichting In ternationale Werkkampen. In 1956, toen de VIRO het initiatief tot de werkkampen nam, wendde zij zich tot de Grontmij voor een project, dat gevonden werd op Schou wen. In de daartoe bestemde barakken zijn nu echter Hongaarse vluchtelingen ondergebracht, zodat er naar een ander project moest worden uitgezien. Dit werd gevonden in de Kennemerduinen, waar voor dit jaar van 7 juli tot 29 september veertiendaagse werkkampen georganiseerd zijn. De Grontmij heeft daarvoor belang rijke financiële steun verricht. Het begin Reeds in 1920 is gebleken hoezeer het de geest van jongeren van verschillende land aard verruirrlt, wanneer zij samen voor een goed doel de handen uit de mouwen steken. Een bijzonder kras voorbeeld werd toen geleverd door jonge Duitsers en Fransen, die samen bij Verdun huisvesting schiepen voor ontheemde boex-en. Na de jongste wereldoorlog beleefde het internationaal aanpakken van jongelui zijn grote opgang onder supervisie van het Coordination Committee for international voluntary Work Camps, ingesteld door de UNESCO. Een prachtig staaltje van samenwerking in een noodsituatie leverden honderden jon geren op initiatief van de Britse Vereniging voor de UNO toen zij in 1953 het door de stormvloed verwoeste Nieuwerkerk hielpen opbouwen. Natuilrlijk heerst er in de Kennemerdui nen géén noodtoestand, maar door het werk hier - waarvoor bij het schaarse aanbod van thans moeilijk arbeiders zijn te krijgen - wordt wel het doel gediend dat met name de V.I.R.O. steeds voor ogen staat: een beter internationaal begrip onder de generatie, die straks de rollen op de wereld overnemen. „Vandaag hebben we zwaar werk," zei Genevieve Begon uit Tours, terwijl zij haar schep even liet rusten. Zij stond met enkele anderen het fietspad ten oosten van het Spartelmeer te effenen. Dat was overigens veel meer een appreciatie dan een klacht. En de onderwijzeres Joan Kermode uit Queensland (Australië) roemde met een wijds gebaar de pracht van dit duinland schap. Zij betreurde het echter, wat de fauna aangaat, niet een kleine kangoeroe te hebben meegenomen, nu ze daar bij haar thuis zo'n ontstellend teveel aan hebben. Vijfdaagse werkweek Er zijn drie werkzaamheden in de Ken nemerduinen, die door de Noorse, Belgi sche, Franse, Duitse, Australische en Spaanse jongeren worden verricht: het in profiel brengen van de weg, die wij reeds noemden, het bedekken van zandverstui- ADVERTENTIE Laat U® vakantie niet bederven door Verandering van voedsel en lucht - daar komen gemakke lijk maag- en darmstoomissen van. Laat Uw vakantie niet be derven. Neem Norit mee op reis! tegen maag- en darmstoornissen HAARLEM, 29 juli 1957 ONDERTROUWD: 29 juli: R. de la Rie en A. Grootenhuis; J. Th. Lefèber en L. J. Buschkens; P. .Stenvers en Q. M. van Keulen. GEHUWD: 29 juli: W. P. Broeken en J. H. Korthouwer. BEVALLEN van een zoon: 26 juli: A. Timmers-Versteeg; J. Brandse-Voort- huijsen; 27 juli: A. M. E. de Jong-Van den Berg; M. J. Kosters-Berkhout; M. A. Kol- pa-De Vries; 28 juli: M. Mooy-Huter; A. J. Vredenberg-Wassenberg. BEVALLEN van een dochter: 26 juli: H. Chr. Schoth-Van de Voort; 27 juli: C. J. H. Dijt-Kors; G. Winkel-Koek; 28 juli: J. M. Th. Gutte-Gelaudie; B. van Loenen- Beekhuis; A. M. J. M. A. Timmermans- Damen; 29 juli: Chr. A. Franken-Meden- blik. OVERLEDEN: 25 juli: G. W. L. van Riel-Hofstede, 74 jaar, Jan Gijzenkade; 26 juli: A. Cobelens, 76 jaar, Gedempte Oude Gracht; A. M. M. Doncker-Mahutte, 54 jaar, Zijlweg; 27 juli: S. C. van Bugge- num-Rings, 75 jaar, Eendrachtstraat. vingen met takken en het „uitdunnen" van de dennenbosjes. Zij hebben een vijfdaagse werkweek, vertelde ir. Roderkerk, want deze gaat elke donderdag een excursie met de groep maken, de ene week naar Aals meer, waar de sierteelt en het waterland schap bewonderd worden en de andere week naar IJmuiden. 's Zondags trekken de jongelui naar Amsterdam voor een museumbezoek en een Chinese maaltijd na afloop en iedere vrijdagavond worden er films van de Grontmij en de UNO ver toond. En daarmee is over het uitgaans leven van deze jonge werkers nog echt niet alles gezegd, want Hannelore Hopf antwoordde op onze vraag hoe de avond besteed werd, met grote blijmoedigheid: „Tanzen am StrandcaféOok de stu dent in de wijsbegeerte Michèl Baldy uit Montpellier gewaagde daarvan, zodat men er niet aan behoeft te twijfelen of het levendige internationale contact wordt slechts onderbroken door de slaap des rechtvaardigen Maandagmiddag, kort na twee uur, kon op de tentoonstelling van cultuur-histori sche diorama's van dr. W. G. L. Wierin- ga in de Vleeshal in Haarlem de vijfdui zendste bezoeker worden verwelkomd. Het was de heer De Haan uit Soester- berg, die van de directeur van de stich ting „Haarlems Bloei", de heer W. van Willige, het fotoboek „Haarlem as it is" in ontvangst mocht nemen. De heer De Haan, die met zijn vrouw en kinderen een dagje in Haarlem was, heeft vroeger enkele jaren in de Spaarnestad gewoond. Hij zei het altijd weer een genoe gen te vinden het centrum van Haarlem te bezoeken en zijn vrouw merkte op: „Ik zou hier wat graag weer willen wonen..." Evenals vorig jaar heeft de Haarlemse hengelsportvereniging ,,'t Baarsje" een ze vendaagse tocht gemaakt naar het Sauer- land in West-Duitsland, waar de leden we derom te gast waren bij de Angelsport- verein „Ruhrtal" in Wickede Ruhr. On dermeer werd deelgenomen aan een vis wedstrijd in de Möhnesee. Ongeveer twee duizend vissers bonden de strijd met elkaar aan. De Haarlemse vereniging won een prachtige koekoeksklok. En wanneer er niet werd gevist, werden autobustoch ten door het Sauerland ondernomen. Don derdagavond had in hotel Lübke in Wicke de een groot afscheidsfeest plaats. ADVERTENTIE reeds meer dan 50 jaar de bougie voor iedere motor! Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475 A dam - Tel. 86211 (7 lijnen) Telex 12282 De Klaprooscollecte, die elk jaar om streeks de elfde november wordt gehou den, is een inzameling, die in de geallieer de landen grote bekendheid geniet. Immers, uit de opbrengt hiervan werden in de af gelopen tien jaar duizenden nabestaanden van geallieerde militairen, die in de oorlog tussen 1940 en 1945 in ons land sneuvelden, in staat gesteld een graf te bezoeken op één der Nederlandse begraafplaatsen. Het betrof hier mensen, die in zodanige omstandigheden verkeren, dat zij de reis naar en het verblijf in ons land nooit zelf hadden kunnen betalen. Maar het Neder- de allés voor: hen, in-samenwerking met The British Legion, de Britse vereniging van oud-strijders en nabestaanden der ge vallenen. Is het wonder dat in de harten der velen, die getroost weer naar hun woonplaats terugkeerden, de wens leeft om iets voor het Nederlandse volk te kunnen terugdoen? Veel kunnen deze mensen uiteraard niet doen; daartoe ontbreken hun de middelen. Maar via hun vereniging, The British Le gion, is elk jaar een aantal collectanten uitgenodigd de gast te zijn van het Engelse volk. Op vrijdag 9 augustus zullen de collec tanten van de Klaprooscollecte in 1956 (die door het lot werden aangewezen) vertrek ken voor een gratis tocht naar en verblijf in Engeland. Tot de tweeëntwintig perso nen, uit alle provincies, die dit geluk te beurt valt, behoren er drie uit onze omge ving, namelijk Geertje J. Kroon (Huigslo- terdijk 290 uit Abbenes-Haarlemmermeer), B. de Ruiter (De Witstraat 9, Beverwijk) en Corrie Ruwaard (Marijkestraat, Sassen- heim). Op 9 augustus verzamelen zij zich 's morgens om elf uur met de anderen in de stationsrestauratie van het Centraal Station te Rotterdam, waarna zij met de boot uit Hoek van Holland zullen vertrek ken. Twee Engelssprekende functionaris sen van het Nederlands Oorlogsgraven Comité zullen hen begeleiden om taal moeilijkheden te voorkomen. In Engeland heeft The British Legion al een aantrekkelijk'programma gereed: de collectanten zullen tochten maken in en om Londen en verscheidene bezienswaar digheden bezoeken. Met de boot. die op 14 augustus, 's morgens om 5.45 uur in Hoek van Holland aankomt, zullen zij weer in ons land terugkeren. Haarlem. Geslaagd voor de hoofdakte (gehele akte): mej. E. Hos te Haarlem; en de heren J. W. van Beek te Nes aan de Amstel; H. J. Cornelissen te Hippolytus- hoef; J. C. Sluyters en F. M. Ursem, beiden te Alkmaar; Th. N. Bon en J. van Zwieten beiden te Amsterdam; D. Sijpestijn en L. A. de Vries beiden te Haarlem; F. van Lent te Heemstede; K. de Jong te Middenmeer. Voor gedeelte A: de heer C. Spaans te Haarlem. Voor gedeelte B: mej. A. Brakenhoff te Assen delft; mej. J. Th. M. van Arensbergen te Uithoorn en de heren: H. J. Appelo te Santpoort; C. M. Bol te IJmuiden; K. Alons te Slootdorp; W. Th. P. M. Kalkhoven te Beverwijk; P. A. de Graaf te Den Helder; N. W. Bakker te Egmond-Binnen. Haarlem. Geslaagd voor de akte handen arbeid: mej. M. E. Houtman te Hilversum; de heren: W. P. P. Knuvers te Nieuwer Amstel, R. Clarenberg te Haarlem, A. Ch. de Vries te Amsterdam, A. W. A. v. d. Wa- keren te Amsterdam, G. v. Wirdum te Am sterdam, A. Bekema te Duivendrecht, G. Langendoen te Beverwijk, A. F. Resseler te Amsterdam, H. Stam te IJmuiden, N. C. Zwartelé te Rijpwetering, J. C. Ruiter te IJmuiden en C. N. van Maarschalkerweerd te Amsterdam. 's-Gravenhage. Geslaagd voor de schoolakte Duits M.O.-a J. J. Huizinga en mevrouw G. Langeveld-Haag, beiden te Haarlem. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aangevoerd 214 vette varkens. Notering per kg levend gewicht: zware varkens f 1,72-f 1,74, lichte varkens f 1,84-f 1,86, zeugen f 1,58-f 1,62. Handel matig. Speeltuin Centrum (Wilsonsplein): zwem men Kleverlaan, 10-11 uur voor kinderen van 6-14 jaar; 's middags om 2.30 film voorstelling in het Concertgebouw voor kinderen van 9-14 jaar. Oosterkwartier (Zomervaart): 2.30 uur film voorstelling in Concertgebouw, leeftijd 9-14 jaar. Jeugdland (Theemsplein): 2.30 uur film voorstelling in Concertgebouw voor kin deren van 9-14 jaar. Flora (Van Oosten de Bruynstraat): 2.30 uur filmvoorstelling in Concertgebouw. Glasblazers (Papentorenvest)10-11 uur zwemmen Houtvaart voor kinderen van 6-14 jaar; 2.30 uur filrpvporstelUng in Concertgebouw voor kinderen van 9-J4 jaar. 32 Frans Hals (Schotersingel): 10 uur variété voorstelling in Concertgebouw, 6-8 jaar. Te Zaanen (Antonv Fokkerlaan); 10 uur variétévoorstelling in Concertgebouw, 6-8 jaar. D.V.S. (Vondelweg): 10 uur variétévoorstel ling in Concertgebouw, 6-8 jaar. V.Z.O I). (Nieuwlandstraat): 10 uur variété voorstelling in Concertgebouw, 6-8 jaar. Weltevreden (Spaarndammerweg): 10 uur variétévoorstelling in Concertgebouw, 6-8 jaar. Vondelkwartier (Vergierdeweg): 10 uur variétévoorstelling in Concertgebouw, 6-8 jaar. Klarenhof (Brouwersplein): 2.30 uur film voorstelling in Concertgebouw, 9-14 jaar. Nieuw Leven (Spaarndam): 10 uur variété voorstelling in Concertgebouw, 6-8 jaar. Buitenrust (Van Zompelstraat-Schalkwij- kerweg): 10 uur bezichtiging Frans Hals museum, 10-14 jaar; 2.30 uur filmvoor stelling in Concertgebouw, 9-14 jaar. W.I.K. (Oudeweg): spel op tuin; 2.30 uur filmvoorstelling in Concertgebouw, 9-14 jaar. Stuivers en vissen Een sigarettendoosje met honderd stui vers alsmede een hoeveelheid gebakken bokkingen, nieuwe haringen en rolmopsen voor een totale waarde van ongeveer vijf gulden, werden in de nacht van zondag op maandag ontvreemd uit een haringkraam aan de Rijksstraatweg ter hoogte van de Minahassastraat in Haarlem. Door een luik los te wrikken is men er in geslaagd de haringkraam binnen te dringen. Een inbraak, die in het afgelopen week einde in een technische uitgeversmaat schappij aan de Zijlweg werd gepleegd, le verde evenmin veel buit op. De daders zijn, na het openen van een schuifraam, naar binnen geklommen en hebben bijna alle laden van de bureau's opengeschoven en doorzocht. Er worden twee postzegels van tien cent en een gulden aan wisselgeld Het zesde jaarlijkse jeugdleiderskamp van het Wereldverbond van Progressieve Joodse Jeugd is zondag in het Teylinger- bos te Vogelenzang gesloten. De delegaties uit Australië, Canada, Duitsland, Frankrijk, Engeland, Italië, Israel, Nieuw-Zeeland, de Verenigde Sta ten en Nederland, die hier acht dpgen bij een zijn geweest, namen het besluit het volgende internationale kamp in 1958 in Italië te houden. Zo mogelijk zal men het daarop vojgend jaar in Israel bijeenko men. Gedurende de afgelopen bijeenkomst stonden de discussies onder leiding van enkele jeugdige rabbijnen en theologische studenten. De besprekingen waren gewijd aan: Joodse opvoeding, assimilatie en ge mengd huwelijk, de inrichting van een Joods huis en de verhouding tot Israel. Men was het er algemeen over eens, dat de volle aandacht moet worden gericht op het huiselijk leven en dat het volgen van de Joodse gebruiken, zowel bij de kinderen als in de jeugdorganisaties, ten sterkste moet worden bevorderd Er werd hulde ge bracht aan wijlen rabbi dr. Leo Baeck, die gedurende enkele jaren ere-president van de jeugdorganisatie is geweest. Ondanks alle acties van de melkhandel om de huisvrouwen te bewegen, lege melkflessen om te spoelen, komen de mees te flessen ongereinigd bü de bedrijven te rug. Overwogen wordt thans, het Produkt- schap voor zuivel een verordening te laten uitvaardigen waarbij het melkbezorgers verboden wordt, vuile flessen van de klan ten terug te nemen. Dit wordt verklaard in een mededeling van de Centrale Zuivelcommissie. „De ongelukkige gewoonte van de consu ment, om melkflessen ongereinigd terug te geven, stelt de consumptiebedrijven voor schier onoplosbare moeilijkheden", zegt deze commissie. Er is nu een ontwerp-verordening opge steld, uit te vaardigen door het Produkt- schap voor Zuivel, waarin bepaald wordt, dat het melkverkopers verboden is con- sumptiemelk en consumptiemelkprodukten gelijktijdig met lege flessen te vervoeren, tenzij deze ledige flessen vóór het vervoer tenminste oppervlakkig gereinigd zijn. Het zal dus als het produktschap hiermee akkoord gaat straks de plicht van de huisvrouwen zijn om melk-, pap-, yoghurt-, vla- en dergelijke flessen om te spoelen wil de melkboer deze flessen te rugnemen. Worden de flessen, zo zegt de Centrale Zuivelcommissie, direkt nadat de inhoud daaruit is geschonken, door de consument oppervlakkig gereinigd, bij voorbeeld door omspoeling met water, waardoor het grootste deel der eiwitres- ten wordt verwijderd, dan wordt daarmede de kans op ergerlijke schimmel- en bacte- riegroei voorkomen, welke thans het groot ste kwaad vormt. Onder leiding van de heer J. Bijleveld heeft het Zandvoorts Mannenkoor maan dagavond op het Gasthuisplein een uitvoe ring gegeven, waarmede het koor grote eer heeft ingelegd. Prachtig klonk de sonore mannenzang op dit stille plein in een negental nummers, die door de directeur terdege bleken te zijn voorbereid. Het vrij talrijke publiek genoot dan ook bijzonder van deze uitvoe ring en de zangers kregen telkens opnieuw een hartelijk applaus. Een fraaie pres tatie werd geleverd met de uitvoering van „Popule Meus" van Da Palestrina, één dei- hoogtepunten van het programma. Ook drie liederen van Schubert werden fraai van toon vertolkt. Met het guitige „Wat ik heb" van Zander werd eveneens veel succes behaald. Het concert, dat begon met „O sacrem Convivium" van Viadana en besloten werd met. het Jagerskoor uit „Der Freischütz" van Weber, is door het koor belangloos aangeboden ter afsluiting van het seizoen 1956-1957. De resultaten van deze uitvoe ring verdienen ongetwijfeld de aandacht van stichting „Touring Zandvoort" om het Zandvoorts Mannenkoor bij de jaarlijkse Zomeravondconcerten in te schakelen, waarmede men zeer zeker velen een ge noegen zou doen. Zeer velen hebben maandagmiddag de heer M. J. van Nieuwenhuyzen, in leven lid van de gemeenteraad van Haarlemmer meer, die na een kortstondige ziekte op drieënzestigjarige leeftijd in Haarlem overleed, vergezeld op zijn laatste tocht. In de Hervormde kerk in Hoofddorp werd een rouwdienst gehouden, waar ondermeer aanwezig waren: het voltallig college van burgemeester en wethouders van de Haar lemmermeer, vele raadsleden, afgevaardig den van landbouworganisaties en het kerkbestuur van de Nederlands Hervorm de gemeente. Ds. Wijngaarden hield een predikatie, waarin hij de vele deugden van de over ledene tot uiting bracht. „Hij was een man, die veel worstelde, dacht en bad, een man. die het serieus nam in het leven'', aldus ds. Wijngaarden. De predikant bracht vooral de beginselvastheid, de bescheiden heid en de originele humor van het over leden raadslid naar voren. Aan het graf voerde de burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, het woord. „Aan alles, dat cloor ds. Wijngaarden is gezegd, kan ik slechts weinig toevoegen", zei de burgemeester, die voorts de belang rijke plaats memoreerde, die de overledene van 1939 af in de gemeenteraad heeft in genomen. „Hij was in ieder opzicht een nobel man, een woordvoerder bij menige bijzondere gelegenheid, een man van ka rakter met een zeer bijzondere stijl. Hij heeft zijn werk op voortreffelijke wijze gedaan", zo zei de burgemeester. „Aan de tijd, dat ik hem heb meegemaakt, zal ik een mooie herinnering bewaren", besloot de burgemeester. Dr. M. Brouwer sprak namens de A.R.- fractie en schetste de overledene als een man, die bij alle gelegenheden goed tot zijn recht kwam. „Hij was bondig, snedig, bloemrijk", zo zei dr. Brouwer. Vervolgens sprak ouderling J. de Marei namens de kerkeraad, waarna een van de arbeiders, die 28 jaar op de boerderij van de heer Nieuwenhuyzen heeft gewerkt, namens het personeel het woord voerde. Tot slot sprak een zoon van de overledene een dankwoord. Op uitnodiging van de contactcommissie der vier centrale werkgeversverbonden in Nederland zal een groep van 150 ief)en van de Eerste en Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal van 9 tot 13 september een parlementair industriebezoek brengen aan verscheidene plaatsen in Nederland. Om een zo breed mogelijk contact tus sen de Nederlandse industrie en het par- lement tot stand te brengen zal dit parle" mentair industriebezoek in twee groepen plaats hebben. Een deel van één van deze groepen zal op dinsdagmiddag 10 september naar Haarlem komen, waar een bezoek zal wor den gebracht aan Droste's Cacao- en Cho coladefabrieken n.v., n.v. Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting, Hin Kousen- fabrieken n.v. en de n.v. filmfabriek Poly. goon. Vanmorgen om negen uur is Santpoorts feestweek, georganiseerd door de „Hard draverijvereniging Santpoort en Om streken" ingezet met de traditionele fees telijke ringrijderij. De wielrijders startten 113 dames en 74 heren voor hun eerste „omlopen" en onder enorme belangstel ling werden de series kwart-, halve- en hele finales verreden, waarbij bleek, dat Ria Kuiper de meeste ringen uit de schaats had gestoken. Francina Bray werd tweede de kleine Marijke Hartendorf eindigde op de derde plaats en mej. M. Meester won de troost prijs. Bij de heren toonde Wijnand v. Veen zich veruit de sterkste, gevolgd door Wim de Jonge en Rob Weyer. Gerrit Mas tenbroek behaalde na enkele herkampen de troostprijs. Te elf ure verschenen de „losse" paarden onder de schaats, om geldprijzen van f 25, f 10 en f 5 en daar voor kwamen 36 paren in de baan. Van middag wordt de ringrijderij besloten met paren in de tilbury, waarvoor 49 koppels inschreven. Het uitbreidingsplan van Lisse ligt tot en met 24 augustus ter inzage. Jarenlang heeft men erop moeten wachten. Eerst had liet gemeentebestuur een architect in de bollen streek opdracht gegeven tot het maken van een ontwerp-uitbreidingsplan, doch deze gaf de opdracht na enkele jaren terug. Toen werd „Stad en Landschap" met het maken van een plan belast, en eerst zag het er naar uit, dat het plan medio 1955 gereed zou zijn, doch toen bleek, dat de commissie ad hoe zich met een gedeelte van het plan niet kon verenigen. Nu is het plan dan vrijwel gereed, op enkele vrij onbekende onderdelen na: De Engel, waar nog slechts in zeer beperkte mate zal worden gebouwd en de buurtschap Halfweg-Lisse, waarvoor hetzelfde geldt. Tengevolge van de geringe animo van de Nederlandse toneelgezelschappen, waarhij de vakanties trouwens in de zomermaanden vallen, zijn de open luchttheaters vooral aangewezen op voorstellingen door folkloristische en exotische gezelschappen. Speciaal de laatste trekken veel publiek. Dat is begrijpelijk, want dergelijke „romanti sche" manifestaties komen over het algemeen in natuur schouwburg en zeer voordelig tot hun recht. Zo zal er dan ook vrijdag en zaterdag in Bloemendaal wel weer veel belangstelling bestaan voor de negergroep van Kéita Fodéba uit Frans Equatoriaal Afrika, die hier al eerder met spectaculaire vertoningen veel succes oogstte. De foto toont een scène uit het gedeeltelijk nieuwe programma. Het Haarlemse gemeenteraadslid drs. F. A. Vissers (K.V.P.) heeft aan B. en W. gevraagd, of het niet mogelijk is in het ko mende najaar over te gaan tot immunisa- tie tegen kinderverlamming in Haarlem voor vier jaarklassen, met name voor de geborenen in de jaren 1955, 1954, 1953 en 1952. De heer Vissers memoreert hierbij, dat de rijksoverheid, het besluit heeft geno men de immunisatie tegen kinderverlam ming voor één jaarklasse van kinderen te subsidiëren. Hij vraagt het college van B. en W., of dit niet van mening is, dat het in het be lang van de Haarlemse volksgezondheid is deze immunisatie uit te breiden tot de vier genoemde jaarklassen. Nieuws in het kort Geen spreekuur. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zal aanstaande vrijdag geen spreekuur hou den. Botsing. Doordat een personenauto maandagmorgen omstreeks negen uur op de hoek van de Nieuwe Gracht en de Kou- denhorn in Haarlem tengevolge van het natte wegdek slipte, ontstond een botsing met een auto, die uit tegenovergestelde richting kwam. Beide wagens werden aan de voorzijde beschadigd; niemand werd ge wond. Maandagmiddag is plotseling overleden de heer J. Hin, in leven commissaris van de n.v. kousenfabrieken Hin te Haarlem. De heer Hin is achtenvijftig jaar gewor den. De overledene was in vroeger jaren een bekend cineast van de avant garde. Verscheidene films heeft hij in opdracht vervaardigd. De overledene streefde er steeds naar zijn films een katholiek karak ter te geven. Toen hij in de kousenfabriek een functie aanvaardde kon hij zich niet meer aan de cinematografie wijden. Toch heeft hij ook in de afgelopen jaren steeds een warme belangstelling voor de goede film getoond. Ook ging zijn belangstelling uit naar de zeilspox-t. De heer Hin bekleedde de afge lopen tien jaren de functie van commissa ris bij de kousenfabx-iek. De teraardebestelling heeft donderdag om tien uur plaats op de rooms-katholieke begraafplaats te Overveen. Een opmerkelijk onderdeel van het plan vormt de zogenaamde randweg, die bestemd zal worden tot driebaansweg met een paral lelweg ernaast. Vermoedelijk zullen op ver schillende plaatsen de fiets- en wandelpaden, alsmede de groenstroken moeten vervallen'. Hoewel de randweg bestemd zal worden voor het verkeer uit beide richtingen, zal de Heereweg opengesteld blijven voor het verkeer uit de richting Haarlem. Teneinde een goede toegangsweg naar de „Keukenhof" tot stand te brengen, zal de Stationsweg worden gesaneerd. Ook de wei nige huizen, die in goede staat verkeren, zullen moeten verdwijnen. De zuidzijde van de nieuwe weg zal onbebouwd blijven. De Stationsweg zal van de woning van architect Tol af worden gesaneerd en de nieuwe weg zal over de baan van de harddraverij vereniging paar de Achterweg lopen en vlak naast het raadhuis óp 'dé Heèrewég uitmonden. Het huis van oud-burgemeester Eenhuis alsmede het gebouw van de hervox-mde gemeente „Rehoboth" zullen moeten verdwijnen. Dan is tevens ruimte geschapen voor uitbreiding van het gemeentehuis. Deze weg wordt trou wens ook doorgeti'okken ten noorden van de huidige Stationsweg. Aan de Westzijde van de Heei'eweg is voor bouwen niet veel ruimte overgelaten, daar men de bollengi-onden niet wil aantasten. Achter Von Bonningshausenl. is nog ruimte voor de bouw van bungalows. Op het terrein van „Landzicht" is een pax-keerplaats gepro jecteerd. Ook de huidige haven wordt par keerplaats. De haven zal worden gedempt tot de mo len van Beelen. De Grachtweg wordt daar door een brede „boulevard" daar ook het smalle gedeelte van de Kapelstraat tot liet Vierkant zal worden verbreed. Alle huizen aan de zuidelijke kant van deze weg, ook de betrekkelijk nieuwe panden, zullen moeten verdwijnen. Het is dan mogelijk de bussen zowel uit de richting Leiden als die uit de richting Haarlem over de verbrede Gracht- weg naar het Vierkant te doen rijden, waar door de winkeliers aan het Vierkant tevre den zouden zijn gesteld. In het centrum zullen vele huizen worden afgebroken; ondermeer zal de gehele Meer en Houtstraat moeten verdwijnen, voorts de huizen in de Kanaalstraat aan de noordzijde, tussen Meer- en Houtstraat en Julianastraat. De huizen aan de westzijde in de Juliana straat zullen van Kanaalstraat af tot de Nas- saustraat worden afgebroken. Tussen de Grachtweg en de Wagenstraat is een smalle straat geprojecteei'd. De rioolzuiveringsin stallatie is ontwoi-pen aan de zuidkant van de Greveling, tegenover Akerboom's scheeps- en jachtwei'f. Op het plan Blokhuis is ruimte voor parkaanleg; in de toekomst zullen hier enkele openbare gebouwen verrijzen. Wanneer Lisse in hetzelfde tempo zal blij ven xiitbx-eiden dan de laatste tien jaren het geval is geweest, zal de bouwgx-ond rondom de huidige kern binnen tien jaar zijn ver bruikt. De daarna volgende dorpsuitbreiding is geprojecteerd in de Poelpolder. De heer W. Büchel, leraar judo en jiu jitsu zal op dinsdag 3 september in Zand voort een sportschool openen. De heer Büchel studeerde aan de spoi-tschool „Cios" te Overveen en was daarna gedurende twee jaar wei-kzaam op de spox-tschool Nauwe- laerts cl' Agé in Bloemendaal. Hij is bonds- leraar van de Nederlandse Jiu Jitsu en Judo-bond, lid van de Nederlandse vereni ging van Jiu Jitsu en Judo-leerkrachten en als jonge lex-aar reeds in het bezit van de twee Dan. De stichting „Gemeenschapshuis Zand voort" stelde hem voor dit doel een lokaal beschikbaar in het nieuwe gemeenschaps-, huis de oude ulo-school aan het Schoolplein Assistentie op de cursussen judo, jiu jitsu en „jeugd-judo" zal worden verleend door Ineke Hamburg, die in het bezit is van de eerste Dan. De heer Büchel, die eveneens een sportschool gaat openen in Overschie, is tot opening in Zandvoort besloten, toen hem bleek, dat de animo hiervoor in de badplaats bijzonder groot is. In princpe werd het volgen van een jiu jitsu cursus door het Zandvoorts politiepersoneel reeds toegezegd. Ook bij de Zandvoortse jeugd blijkt er zeer veel animo voor het volgen van de cursussen te bestaan.'

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 10